Johnson nodigt Russische leiders uit en Maleisië Johnsons jaarlijkse «State of the Union» legt nadruk op «vrijheid» Het weer RADIO DE KOCX NIEUWE STAKINGSDREIGING IN BELGIË RUSSISCHE AANVAL MET KERNWAPENS BEANTWOORDEN „Soekarno daagt internationale openbare mening uit" WOENSDAG 6 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6345 Uitgeefster N. V. v/h Firma P, J. van de Sande te Terneuzen Hoogwater Zon-en Maanstanden Weinig verandering Weerbericht Legerkorps koopt nieuw Amerikaans geschut Fraikering bij abonnement: Temeuzen Dlmcteur-Hoofrwïaetetiri I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.pi. President Johnson heeft de nieuwe Russische leiders infor meel uitgenodigd een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Van de zijde van het Witte Huis werd gezegd dat de uitnodi ging was verzonden kort vóór de president maandagavond zijn „State of the Union"-boodschap voorlas op een verenigde verga dering van liet huis van afge vaardigden en de senaat. en dat daartoe zeker Parijs be hoorde. Johnson sprak alsof hij een zelfde soort reis door de Sowjet- Unie wil maken als die, welke Chroesjtsjow in 1959 door Ameri ka maakte. Chroesjtsjow trok toen dwars door Amerika en be zocht enkele van de grootste Amerikaanse steden en gebieden in het midden-westen waar mais wordt verbouwd. Ex-president Eisenhower zou toen in 1960 een tegenbezoek aan de Sowjet-Unie brengen, maar door de mislukte topconferentie in dat jaar als gevolg van het neerschieten door de Russen van een Amerikaanse U-2, kwam er van dat plan niets terecht. In Washington zei men niet verrast te zullen zijn als de Rus sen op Johnsons uitnodiging zul len reageren met het verzoek aan de president eerst naar Moskou te komen. WOENSDAG 6 JANUARI Breskens 3.57 4.20 Terneuzen: 4.32 4.55 Hansweert 5.12 5.35 Walsoorden 5.22 5.45 DONDERDAG 7 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.32 8.06 Terneuzen 8-07 8.41 Hansweert 8.47 9.21 Walsoorden 8.57 9.31 Jan. 6 8.47 16.45 11.08 20.20 7 8.47 16.46 11.28 21.31 8. 8.46 16.48 11.46 22,42 9. 8.46 16.49 12.02 23.55 10. 8.45 16.50 12.17 Van de zijde van het Witte Huis werd gezegd dat het aan de Russische leiders zou worden overgelaten te beslissen wie van hen naar de Verenigde Staten zouden komen: „premier Kosy- gin. de eerstp secretaris van de communistische partij Leonid Brezjnev, of beiden. Ook werd gezegd dat de Rus sische leiders informeel waren benaderd over een uitwisseling van door de regeringsleiders te houden televisietoespraken in eikaars landen, fin zijn „State of the Union"-boodschap zei presi dent Johnson er zeker van te zijn dat het Amerikaanse volk graag j-i de gelegenheid zou zijn do Russische leiders via de tele visie te beluisteren, zoals hij de wens koesterde dat het Russische volk de Amerikaanse leiders zou kunnen horen.) Amerikaanse functionarissen zeiden dat nog geen data voor voor een mogelijk bezoek van Russische leiders was geopperd, maar dat een Russische bezoek wellicht na de besprekingen van premier Kosygin in Londen zou kunnen plaats hebben. Verwacht wordt dat de Russische premier in het begin van de lente Londen zal bezoeken. Over Johnsons plannen voor een reis naar Europa zei men te verwachten dat de Amerikaanse president de voornaamste Euro pese bondgenoten zou bezoeken DE „STATE OF THE UNION" President Johnson, gefotogra feerd tijdens het uitspreken van de „State of the union", in een gezamenlijke vergadering van het congres. Op de achtergrond links de „speaker" John Mac- Cormack en rechts senator Carl Hayden. President Johnson heeft maan dagavond in zijn „State of the Union"-boodsehap gezegd dat de Verenigde Staten met de Sowjet- Unie zullen blijven zoeken naar vreedzame regelingen die de be dreiging van de vrijheid in de wereld kunnen verminderen. Hij sprak de hoop uit de nieu we Russische leiders Ue Verenig de Staten een bezoek zullen bren gen. Hij zei dat de Verenigde Staten hun verplichtingen met betrekking tot Zuid-Vietnam in zijn strijd tegen communistische agressie zullen blijven vervullen. Johnson wilde de banden met de latijns-Amerikaanse landen verstevigen en sprak de hoop uit dat hij een bezoek aan Zuid-Ame- rika zal kunnen brengen. Hij zei dat er nog steeds een taak te vol voeren was en noemde daarbij de hereniging van Duitsland. Hij hoopte nog dit jaar een bezoek aan verschillende Europese lan den te kunnen brengen. Johnson zei voorts dat de Ver uit te breiden, wij zoeken de vooruitgang van de mensheid, zo zei hij. Over de Verenigde Naties zei Johnson dat de teleurstellingen van de volkerenorganisatie pro- dukten zijn van de wereld waar in wij leven, niet van het insti tuut dat ze doet horen. Het is verreweg beter deze geschillen voor het forum der naties te brengen dan ze bedekt te laten voortwoekeren. De V. S. zullen trouw blijven aan hun verplich tingen tegenover de V. N. Over binnenlandse aangelegen heden sprekende stelde Johnson voor: een onderwijsprogramma waarin elk Amerikaans kind zijn gaven volledig kan ontwikkelen, een grootscheepse aanval op dodelijke ziekten, een nationale krachtinspanning om de steden beter bewoonbaar te maken, het bestrijden van watervervuiling: verhoogde bestrijding van de mis daad, het uit de weg ruimen van alle nog resterende belemmerin gen in het stemrecht en. 'n groot scheepse campagne tegen ver spilling en ondoelmatigheid. enigde Staten zoeken naar mid delen om de vreedzame handel met Oost-europese landen en de Sowjet-Unie te vergroten. In Azië toont het communisme echter een agressiever gezicht, zei hij. Over de strijd in Zuid-Vietnam zei Johnson „voor de tweede mastf in onze generatie moeten wij een strijd vo-eren tegen agressie in het Vere Oosten. Deze agressie over het hoofd te zien zou de gevaren van een grotere oorlog slechts doen toenemen. Ons doel is vrede in Zuidoost- Azië. Die komt alleen tot stand wanneer bedrijvers van agressie hun buren met rust laten." Johnson legde de nadruk op de „bijzondere banden van weder zijds belang en genegenheid" tus sen de Verenigde Staten en latijns-Amerika te brengen." De Amerikaanse bijdragen aan het verbond voor vooruitgang als het voornaamste wapen in de strijd tegen armoede en onrecht vaardigheid op het halfrond zul len gestadig worden vergroot. Hij zei dat in de Atlantische ge meenschap de Verenigde Staten het doel zullen blijven nastreven van een in kracht, eenheid en sa menwerking met 'de Verenigde Staten groeiend Europa. Een grote onvoltooide taak is de her eniging van Duitsland door zelf beschikking, aldus Johnson. De president sprak van de on stuimige geboorte van nieuwe landen in Afrika en Azië. De Verenigde Staten hadden volgens hem de taak hen die trachten hun onafhankelijkheid te vergroten bij tc staan. Wij wensen niet de macht van de Verenigde Stalen REACTIES. President Johnson heeft het voorlezen van de „State of the Union" 57 maal moeten onderbre ken voor het applaus van het congres. De democratische senator Mke Mansfield heeft gezegd dat de boodschap gemakkelijk te berei ken doelstellingen bevat en een vervolg is op de eerste bood schap van Johnson aan het con gres een jaar geleden. Parlementaire waarnemers me- men dat president Johnson geen moeilijkheden zal ondervinden bij het verkrijgen van goedkeu ring voor zijn ontwerpen voor medische bijstand aan bejaarden, en de ontwikkeling van het on derwijs. Republikeinen menen dat 'Je „State of the Union" onbereik bare en kostbare doelen beoogt. De passage waarin Johnson sprak over een bezoek van de Russische leiders aan de Ver enigde Staten heeft tot nog toe geen enkele reactie, zelfs geen applaus, tot gevolg had. Johnsons voornemen Europa en latijns-Amerika te bezoeken is van diplomatieke zijde en door het congreg met instemming ont vangen. 't Russische persbureau- ,,Tass" heeft een uittreksel gepubliceerd uit Johnsons rede. Het persbu reau legde de nadruk op de pas sages waar sprake is van „de wens van het Amerikaanse volk om in vrede te leven met het Russische volk" en „van de nood zaak elkaar beter te leren ken nen." Meer dan honderd schepen voor anker op de Schelde Wegens de staking in de haven van Antwerpen hebben meer dan honderd zeeschepen op de Schelde het anker laten vallen. TERNEUZÊN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr Soeban- drio, heeft volgens het persbu reau „Antara" tot verslaggevers gezegd, dat de terugtrekking van Indonesië uit de Verenigde Naties weloverwogen is geschied eri de zaak van de revolutie ten goede zal komen. Volgens Soebandrio De besprekingen tussen werk gevers en werknemers in de Bel gische olie-industrie over loon eisen zijn dinsdag in Brussel af gebroken zonder dat een datum voor een nieuwe bijeenkomst werd vastgesteld. De ongeveer 5.000 arbeiders in de raffinade rijen en distributie-ondernemin gen hebben aangekondigd op 11 januari in staking te zullen gaan, indien voor deze datum geen ak koord óver hun looneisen wordt bereikt. Behalve de staking in de Antwerpse haven loopt er ook nog een stakingsaanzegging van ongeveer 85.000 boven- en onder gronds mijnpersoneel, dat een conflict heeft met de mijndirec- ties over de uitkering van een nieuwjaarspremie. Een staking in de olie-industrie zou de brandstofvoorziening van België ernstig in gevaar bren gen. Door de staking in de Ant werpse haven, waardoor de aan voer van grondstoffen voor de raffinaderijen is afgesloten, komt de normale bevoorrading indien de staking zou aanhouden reeds in het gedrang. Van de zijde van de oliemaatschappijen is echter Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de noordflank van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het Kanaal ligt, stroomt het komende etmaal met westelijke winden geleide lijk zachtere lucht naar ons land. Het hogedrukgebied beweegt langzaam naar het zuiden en neemt daarbij in betekenis af. Een kleine depressie boven het noorden van de Noordzee trekt in de richting van Denemarken. Hierbij is een kans aanwezig, dat voornamelijk in het noord oosten van het land wat regen valt Overigens blijft er veel be wolking en zullen de tempera turen ongeveer dezelfde zijn als dinsdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Zwaar bewolkt met voorname lijk in het noordoosten van het land kans op enige regen. Matige aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. dinsdag medegedeeld, dat er geen sprake is van een alarmerende toestand omdat stookolie en ben zine ook per spoor en langs de weg uit het buitenland kunnen worden aangevoerd indien de noodzaak zich zou voordoen. Inmiddels hebben de bespre kingen over een beëindiging van de Antwerpse havenstaking nog geen resultaat opgeleverd. De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, heeft dinsdagmiddag de nadruk gelegd op de noodzaak dat het werk spoedig wordt her vat. De Nederlandse defensie heeft in Amerika geschut besteld dat de artillerie van het parate leger korps zal gaan versterken. Het is een 175 mm kanon gemonteerd op een rupsvoertuig, zodat het zeer grote vuurkracht paart aan een grote beweeglijkheid. De eerste exemplaren van deze „M 107" zullen waarschijnlijk tegen het einde van het jaar geleverd worden. Het nieuwe kanon kan zichzelf verplaatsen met een snelheid van ongeveer 55 km per uur over verharde wegen. In het terrein is die snelheid uiteraard lager. Door zijn constructie is het in staat hindernissen als sneeuw, modder, zand, sloten en ver sperringen gemakkelijk te ne men. Zelfs kan het kanon kleine rivieren doorwaden. De draaicir- kel is niet groter dan 3,5 m en het voertuig kan hellingen van zestig procent nemen. zal 1965 een belangrijk jaar voor de Indonesiërs zijn, omdat het land zijn economische positie wil verbeteren, zijn confrontatie met Maleisië zal verscherpen en nu uit de Verenigde Naties was ge treden. 1 Dit alles schept een ernstige situatie maar wij zijn vastbeslo ten, er het hoofd aan te bieden en wij zullen onze revolutionaire krachten consolideren, aldus de minister. Intussen juichte het linkse Indonesische verbond van vak verenigingen (SOBSI) dinsdag 't uittreden van Indonesië uit de volkerenorganisatie toe. Presi dent Soekarno's besluit getuigde van „een moedige en patriotti sche houding". Indonesië kon nu een onafhankelijke positie tegen over de V.N. innemen en reorga nisatie van het wereldlichaam bevorderen. De Maleisische televisie maak te dinsdag bekend, dat vice-pre mier Abdoel Razak het denk beeld heeft geopperd van een vredes-troepenmacht van de V.N. naar Maleisië. Een woordvoerder van het Maleisische ministerie van buitenlandse zaken zei later, dat men bezig is met het opstel len van een boodschap voor de V.N., maar dat over de inhoud nog niets kon worden meege deeld. Maleisië heeft dinsdag het denkbeeld geopperd- dat de Ver enigde Naties moeten helpen om een eind te maken aan de Ma- leisi s ch-I ndonesische vijandelijk* heden. De leider der Maleisische afvaardiging naar de V. N. heeft de veiligheidsraad 'n nota gezon den, waarin hij verklaart dat het aantal Indonesische slachtoffers in de strijd met Maleisië vijf maal zo hoog is als de Maleisische. „Er hebben zich in december 1964 zeven nieuwe incidenten voorgedaan. Wanneer wij deze niet meerekenen, zijn er, sinds de eerste Indonesische aanvial op Maleisië, in december 1963, 500 Indonesiërs gesneuveld, tegen honderd Maleisiërs. En wat de geleden materiële schade betreft, deze kan 'beter ge schat dan berekend worden. Verwacht de Maleisische rege- Het orgaan van het Franse mi nisterie van defensie, „Revue de la defense nationale", heeft maandag gepleit voor een onmid dellijke en massieve vergelding met kernwapens in het geval de Sowjet-Unie West-Europa zou aanvallen. De onbekende schrijver van het artikel naar wordt aangeno men een lid van de Franse gene rale staf schrijft: „Het is dui delijk dat in het geval van een Russische aanval zelfs als uitsluitend gebruik wordt ge maakt van conventionele wapens - de geallieerde strijdkrachten die West-Europa verdedigen hun nummerieke minderheid alleen maar kunnen compenseren door het direct gebruik van atoom wapens". De schrijver meent dat de Amerikaanse wereldstrategie ouderwets is. Hij schrijft dat Europese strategie een beperkter maar meer realistisch, inzicht hebben. ring teveel, wanneer zij van de veiligheidsraad hulp zou willen krijgen om een einde te maken aan deze zinloze verspilling van mensenlevens en materiële hulp bronnen, of is het daar soms te laat voor? aldus de leider der Maleisische vertegenwoordiging bij de V. N. Ramani in zijn blief aan de veiligiheidsraad. De Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de V. N. Palar heeft 30 december jl. aan de voorzitter der algemene ver gadering, de Ghanees Quaison Siackey, een brief geschreven, waarin hij zegt dat het „voor overleg" dat vooraf is gegaan aan de verkiezing van Maleisië tot lid van de veiligheidsraad, „niet is verlopen zonder dat hiertegen be zwaren zijn ingebracht." Quaison Sackey had in de alge mene vergadering verklaard dat dit vooroverleg (dat wordt ge houden ter voorkoming van een stemming, waarbij het stemrecht der Sowjet-Unie, die zich niet wil kwijten van bepaalde financiële verplichtingen aan de volkeren organisatie, in het geding zou komen) had aangetoond dat er geen bezwaren waren geopperd tegen de verkiezing van Maleisië tot hd van de veiligheidsraad. Palar heeft op de bijeenkomst van de algemene vergadering van 29 december 1964, waarop Malei sië als lid van de veiligheidsraad werd aangewezen, weliswaar een „protest uit beginsel" doen ho ren, doch hij heeft hiertegen geen officieel protest ingediend. Zijn brief van 30 december komt dus neer op een verbetering achter af van zijn gedragslijn van de dag daarvoor. In 1963 is overeengekomen dat TsjechOiSlowakije en Maleisië de normale tweejaarlijkse periode van een lidmaatschap van de vei ligheidsraad zouden delen, Tsje- cho-Slowakije is het eerste jaar lid geweest, waarna het, op oude jaarsavond te middernacht, zijn lidmaatschap ten bate van Ma leisië heeft prijs gegeven. Palar heeft in New York ver klaard dat hij naar Djakarta zal terugkeren, om met zijn regering overleg te plegen over haar be sluit om vit de volkerenorgani satie te treden. In diplomatieke kringen in New York meent men dat Palar zal pogen president Soekarno te weerhouden van een volledig breken met de Verenigde Naties. „Het besluit zijn land uit de verenigde naties terug te trekken betekent een ware uitdaging aan de internationale openbare me ning", schreef dinsdag het Brus selse conservatief-katholieke blad „La Libre Belgique". Het is daarnaast een gebaar van ondankbaarheid, want het is dankzij de V. N. dat Indonesië in 1950 het 60ste lid van de wereld organisatie werd en dat dit land, na te zijn bevrijd van de Neder landse voogdij, „het kind van de internationale samenwerking" was. Door wel te willen blijven deel nemen aan de werkzaamheden van de gespecialiseerde organen van de V. N. wijst Indonesië de verantwoordelijkheid van de so lidariteit af, doch wil tegelijker tijd wel de voordelen blijven trek ken uit de trouw van de anderen, aldus ,,La Libre Belgique". Het acht het een gevaar, dat een organisatie za] worden ge sticht waarin de „ontevredenen" zich zullen groeperen. „Anderen zijn van mening, dat de beslissing van Djakarta slechts een vorm van chantage is. President Soe karno is niet de eerste, die de Verenigde Naties als werktuig tobben gebruikt". (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1