PROVINCIAAL NIEUWS HALF ZWAAR - HEEL LEKKER I W.-VLMNDEREH RAMPGEBIED? ROEPING en STRIJD CKefarine ,4" Terneuzen Ver^wenem Enpn«s»naiin in Moskou Axe! Goes Voor miljoenen guldens schade BERLMNSE MUUR GESLOTEN 4 krachtige middelen tegen pijnen griep! VANDAAG .STATE OF THE UNBON' Japans commentaar op Indonesisch besluit Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 4 dinsdag 5 januari 1965 Massale kerstboomverbranding DRUM fijnst grote belangstelling van jong en oud Zaterdagavond zijn er op het terrein aan het einde van de Zuidlandstraat ruim achthonderd kerstbomen verbrand evenveel (herinneringen aan het intiemste feest van het jaar. Het plan om met de „Harmonie Terneu zen" aan het hoofd vanaf de ■de Axelsebrug naar de plaats van bestemming te gaan, moest we gens de aanhoudende regen op het allerlaatste ogenblik worden opgegeven. Honderden belangstellenden waren er getuige van dat de hoop aangebrachte kerstbomen steeds maar groeide. Onder toezicht van politie en brandweer werd er de brand in gestoken en lange tijd keken velen gefascineerd naar de vuurzeetot de regen opnieuw spelbreker speelde. Intussen werd er een verloting gehouden onder de kinderen die tegen inlevering van de kerstboom een gratis lot hadden ontvangen. De eerste prijs was een huistelefoon, de tweede en derde prijs een paar rolschaatsen en de overige prij zen waren ballen. De huismoeders hebben nu geen hinder meer van afvallende dennenaglden in de huiskamer en voor de gemeente lijke reinigingsdienst betekent het inderdaad heel wat minder werk. De aktie van het wielercomité is, ondanks de regen, in ieder ge val geslaagd, zodat volgend jaar, als de weersomstandigheden gun stiger zijn, de vlammen zeker ho ger zullen oprijzen. Geslipt Zondagmorgen te ongeveer half tien kwam de heer L. D., wonende alhier, met de door hem bestuurde auto, vanaf de Frede- rik van Eedenstraat de invals weg opgereden. Toen hij, rijdende met een ma tige snelheid bijna de daar lig gende bocht was genaderd, slip te de auto tengevolge van het zeer gladde wegdek en kwam tegen een aldaar staande licht mast terecht. De heer D. bleef ongedeerd, maar zijn auto werd aan de lin- „NIEUW-AMSTERDAM" HEEFT AANVARING De Amerikaanse kustwacht heeft gemeld dat het Neder landse passagiersschip „Nieuw- Amsterdam" in aanvaring is ge komen met een voor anker lig gende schuit, bij het binnen lopen van de haven van New York. De „Nieuw-Amsterdam" werd niet ernstig beschadigd en er waren geen persoonlijke on gelukken. Op de schuit was nie mand aanwezig. De schuit waarmee de Nieuw- Amsterdam in aanvaring kwam lag volgens een latere mededling van de kustwacht niet voor an- kert maar was losgeslagen van zijn kabels. Aan boord van het Nederlandse schip bevond zich een Newyorkse loods. Het onge luk gebeurde toen de Nieuw- Amsterdam door de smalle ha veningang voer. Het 36.000 ton metende schip, met 830 passa giers aan boord, keerde terug van een „cruise" in de Caraibi- sche Zee. Het heeft wat schade opgelopen aan de boeg. Na de aanvaring kon de Nieuw-Am sterdam zich losmaken van de schuit en naar zijn ligplaats va ren, terwijl de andere boot naar een pier in Brooklyn werd ge sleept. Aan boord van de schuit, eigendom van de „New York Dock Railroad Company", bevon den zich spoorwagons, waarvan er enkele in het water terecht zijn gekomen en gezonken. De aanvaring deed zich maan dagochtend vroeg, toen het nog donker was, voor. De 53-jarige voormalige Britse diplomaat Harold „Kmi" Philby, die twee jaar geleden spoorloos uit Beiroet verdween, blijkt in de Sowj et-Unie te vertoeven. Een journalist die hem in het midden oosten had leren kennen, heeft korte tijd met hem gesproken in hotel Ukraina in Moskou. Philby zou destijds de Britse diplomaten Donald MacLean en Guy Burgese hebben gewaarschuwd dat leden van de veiligheidsdienst hen op het spoor waren. Ehilby verklaarde de Sowjet- Unia „wonderschoon" te vinden. ker voorzijde diep ingedeukt, ter wijl de lichtmast door de schok werd verbogen. Aanrijding In de vooravond van zaterdag omstreeks kwart voor zeven had op het kruispunt KoedijkKa- merlingh Onnesstraat een aan rijding plaats tussen een brom fiets bereden door de heer C. van D-, wonende te Zaamslag, en een auto bestuurd door de heer L. A. M., wonende te Terneuzen. De heer Van D. reed over de Koedijk in de richting Terneu zen. Op het moment dat hij de kruising met de Kamerlingh On nesstraat naderde kwam uit deze straat de heer M. de Koedijk op gereden. De berijder van de brommer verleende geen voor rang aan de auto, tengevolge waarvan een aanrijding ontstond, waarbij hij zodanig kwam te val len dat zijn linkerarm uit de kom schoot. Nadat dokter Van Breda Vries man eerste hulp had verleend, werd Van D. per auto naar huis gebracht. Verkoop UNICEF-kaarten Het kinderfonds van de Ver enigde Naties (Unicef) voorziet, voor zover de middelen het toe laten, in de noden van miljoenen kinderen in de gehele wereld. Telkenjare wordt in alle lan den ter wereld door de jongeren Unicef-kaarten. bij wijze van een collecte, verkocht. Ook in Terneuzen hebben jon gelui voor hun noodlijdende leef tijdgenoten aan deze verkoop deelgenomen, met het mooie re sultaat dat 624 aan het hoofd comité kon worden toegezonden. Met de dank aan de jon fel ui die aan de verkoop van de Uni- cef-kaarten hebben deelgenomen, wordt dank gebracht aan allen, die door het konen van een kaart een steentje hebben bijgedragen voor dit mooie doel. Man overboord van Liberiaans schip De Liberiaanse tanker „Kissa- vos" (23232 brt) heeft even vóór half drie vanmiddag geseind dat voor de rede van Vlissingen een man overboord gevallen is. Twee Nentunes zijn van de marinebasis Valkenburg opgestegen om naar de drenkeling te zoeken. Een he likopter wordt „stand by" gehou den. Auto over de sloot op bouwland tot stilstand gekomen In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks één uur reed de heer H. D., wonende alhier, met de door hem bestuurde personenauto op de provinciale weg TerneuzenAxel in de rich ting van zijn woonplaats. Even voorbij de buurtschap Spui naderde een tegenligger, rijdende op het hem linkerweg gedeelte, waardoor D., om een aanrijding te voorkomen, naar links uitweek. Door deze wending kwam hij naast de rijweg terecht, g'eed de naast de rijweg liggende dijk af en kwam op het twee meter lager liggende rijwielpad terecht om vervolgens over de naast het rijwielpad liggende sloot op bouwland tot stilstand te komen. Het liep voor D., die bij dit al- 'es geen noemenswaardig letsel had bekomen, wel bijzonder goed af, maar de auto werd zwaar be schadigd. Na botsing beide auto's tegen bomen Zaterdagmiddag te half vijf reed de heer J. C. W. uit St. Jan steen met zijn personenauto, ko mende uit de richting Axel, over de rijksweg naar Kijkuit. Even voor de derde Verkorting werd hij ingehaald door een personen auto bestuurd door de heer R. D. M. G. uit Eindhoven, die daarbij r1e auto van W. raakte. De heer G. verloor de macht over zijn stuur kwijt en kwam tegen een links van de weg staande boom terecht. De auto van W. kwam door de schok tegen een boom aan de rechterzijde van de weg terecht waarna de auto over kop sloeg. De heer G. kwam met de schrik vrij, maar de heer W. liep lichte verwondingen aan handen op. Zijn schoonmoeder, die eveneens in de auto zat, be kwam een hersenschudding en werd per ambulance-auto naar het ziekenhuis te Hulst gebracht. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. Internationale botsing Zaterdagmiddag om 5 uur had op de Oude Zeedijk nabij de buurtschap Fort een botsing plaats waarbij twee personen auto's waren betrokken, een Bel gische en een Nederlandse. De bestuurders de heren O. G. C. uit Gent en A. B. uit Axel be merkten elkaar te laat in de on- overziehtehjke bocht, waardoor een frontale botsing ontstond. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar een mede-inzittende broer van de heer C. kwam met zijn hoofd tegen de voorruit en liep verwon dingen op. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Omzetstijging bij veiling Krabbendijke De omzet van de fruitveiling „Krabbendijke en Omstreken" te Krabbendijke is in 1934 ten op zichte van het voorgaande jaar met 20 gestegen. De omzet bedroeg in 1964 3.785.451,29 tegen 3.156.134,64 het jaar daar voor en ƒ3.897.347,79 in 1962. Tegenover een geldelijke stijging van 20 staat een aanvoerstij- ging van 65 want aan appels en peren werd in 1964 op de vei ling in Krabbendijke aangevoerd 10.340 ton. In 1963 was dat 6278 ton en in 1962 5186 ton. Vlaamse parlementsleden heb ben het afgelopen weekeinde aangekondigd een wetsontwerp te zullen indienen om West- Vlaanderen, waar de afgelopen dagen enorme schade is aange richt door overstromingen, tot rampgebied te verklaren. Daar door zou de regering ruimere voorschotten kunnen verlenen aan de getroffen gemeenten en de slachtoffers rechtstreeks kun nen helpen. De overstromingen zijn ont staan doordat als gevolg van smeltende sneeuw en overvloe dige regens rivieren en kana len buiten hun oevers zijn ge treden. Niet alleen werden hon- (Nagekomen advertentie) Met leedwezen wordt hierbij kennis gegeven, dat op 31 december j.l. onverwachts is over leden de Heer J. DE SMIDT, in de ouderdom van 69 jaar. De Familie. De teraardebestelling vond hedenmiddag olaats op de Algemene Begraafplaats alhier. Terneuzen, 4 januari '64 Rustoord „Scheldeoord" BRAND IN ZALTBOMMEL Omstreeks half elf vanmorgen is brand uitgebroken op de jachtwerf van de Gebr. Van der Heyden in Zaltbommel. Door het vuur is voor circa 200.000 schade aangericht. Zowel het bedrijfspand als de inventaris waren, behoudens enkele reeds verkochte jachten, niet ver zekerd. De gebroeders Van der Hey den begonnen vier jaar geleden een werfje en legden zich voor al toe op de bouw van polyester jachten. Deze bootjes werden behalve in Nederland ook ver kocht in Duitsland en Zwitser land. En kort geleden ontving de werf een aantrekkelijke order uit Amerika waaraan nu met zes man van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werd gewerkte Over de oorzaak van de brand is niets definitief bekend, maar men vermoedt dat ze is ont staan door een brandende kachel. Behalve een voorraad van ongeveer 40 kleine open zeil- jachtjes gingen onder meer drie kostbare mallen, gereedschap en een voorraad hout en polyester in de vlammen verloren. Omdat omliggende percelen, zoals het „Nutsgebouw", een vroegere synagoge (nu in ge bruik als handelskantoor) en een motor- en bromfietsgarage gevaar liepen in brand te ge raken riep de brandweer van Zaltbommel de hulp in van de beroepsbrandweer uit 's-Her- togenbosch en van de vrijwillige brandweer van Gameren. Daar zich in de nabijgelegen panden grote voorraden olie, benzine en chemicaliën bevonden, was het blussingswerk niet zonder ge vaar. Behalve aan het optreden van de brandweren, die met 13 stralen het vuur te lijf gingen, was het vooral te danken aan de omstandigheid dat er vrijwel geen wind was, dat de oude bin nenstad van Zaltbommel min der gevaar liep dan het zich aanvankelijk liet aanzien. derden hectaren weilanden en akkers overspoeld, ook woon wijken in tal van stadjes en dor pen kwamen blank te staan. Tientallen boerderijen en hui zen moesten worden ontruimd. Vele wegen zijn onberijdbaar geworden. Het aantal slachtof fers is beperkt tot een bejaarde man, die tijdens de ontruiming van zijn woning door een hart aanval werd getroffen. Enkele honderden arbeiders zijn werkloos geworden doordat fabrieken moesten sluiten. De schade is nog niet te overzien maar zal miljoenen guldens be lopen. Terwijl in de loop van zon dag het water in enkele streken is begonnen te zakken werd in de loop van de avond alarm ge slagen in Gent, waar de Leie in het centrum van de stad buiten de oevers trad. Militairen werden ingezet om het water te keren. De Berlijnse muur is zondag avond te middernacht opnieuw tot Pasen gesloten. Sinds 19 dec. hebben in totaal 821.000 West- berlijners Oost-Berlijn, bezocht, gemiddeld 51.300 per dag. De arrestaties van communisten in India Het onafhankelijke dagblad Statesman te Nieuw Delhi heeft maandag gemeld dat Italiaanse geheime agenten belangrijke in lichtingen hebben verstrekt, die tot de massa-arrestaties van communisten in India vorige week hebben geleid. De Indiase regering wilde op dit bericht geen officieel commentaar geven, maar gewoonlijk welin gelichte kringen zeiden dat het juist is. De Italianen hielden de communisten in de gaten die zo wel met de Italiaanse communis tisch partij als met de Chinese premier Tsjoe en Lai en diens minister van buitenlandse za ken maarschalk Tsjen Yi con tacten onderhielden, aldus het blad. NIEUWJAARS-DIENST IN ATHENE De Griekse koning Constantijn en zijn gemalin koningin Anne- Marie hebben zaterdag in hun kwaliteit als regerende vorst en vorstin de Nieuwjaarsdienst van de Grieks-Orthodoxe kerk in de kathedraal van Athene bijge woond. De foto toont het Griekse koninklijke paar bij aankomst bij de kathedraal. •Sir door ERNST MEISTER 64) Het was middag, Sevard stond klaar om te vertrekken. Hij had van dr. Brioni en van de overige medewerkers reeds afscheid ge nomen. Hij keek op zijn horloge, ja, het werd tijd. Toen hij de trap afliep stond Gabriëlle be neden op hem te wachten. „Ik wens je het allerbeste, Klaus," zei ze hartelijk. „Zien we elkaar niet meer?" vroeg hij, eendeels teleurgesteld, anderdeels opgelucht. „Misschien wel, misschien niet. Doe in ieder geval de groe ten aan juffrouw Eyken. Dr. Sevard zette zijn koffer neer en keek rond. Ja, dit was zijn kamer, maar die scheen hem vreemd geworden te zijn. Het was hem of de meubels hem vijandig aankeken. Hij opende de deur van het aangrenzende vertrek, zijn studeerkamer. Hier voelde hij zich beter thuis. Hij ontsloot zijn bureau, pakte een sleutel en maakte zijn instru- mentenkast open. Tevreden gleed zijn blik over de glim mende inhoud. Daarna liep hij even naar zijn spreek- en de wachtkamer. Hier zou hij spoedig zijn even wicht terugvinden, zijn patiën ten en zijn vrienden zouden hem alles wat de laatste weken was voorgevallen, in het bijzon der met Gabriëlle Fontana doen vergeten. Hij kon zich gelukkig prijzen dat zijn praktijk hem nog niet zodanig in beslag nam dat hij geen tijd meer over had om te studeren en zich op de hoogte te houden van de vorderingen van de wetenschap. Hij noemde zijn praktijk zelf altijd „een vriendelijke prak tijk". Hij kon immers hier iedere patiënt, ook de ingebeel de zieken rustig behandelen en hun klachten aanhoren. Hij be hoefde niet aan de lopende band te werken zoals in een kliniek, de acht stoelen in zijn wacht kamer waren zelden alle bezet en toch leverde zijn praktijk ge noeg op om er als vrijgezel be hoorlijk van te kunnen leven. Hij had werkelijk geen klagen. Tevreden keek hij rond. De werkster had de boel niet ver waarloosd, alles zag er keurig uit. Terug in zijn studeerkamer merkte hij nu pas het briefje op dat naast de telefoon lag. Dr. Eyken had hem opgebeld. Hij kende haar nummer en bel de meteen terug. „Gezond en wel weer thuis?" vroeg ze hartelijk. „Prima. Hoe is het met jou?" „Ook prima. Ik vind het pret tig je stem weer te horen." „Ik ook." „Werkelijk? Hoe is het met Maffei?" „Die is overgebracht. Het is inderdaad een wervelkolomfrac tuur." „Gevaarlijk?" „Het ziet er niet zo best uit." „Dat spijt me." „Ik moet je nog de groeten doen van Gabriëlle Fontana." „Dat is leuk." „Zij is eigenlijk degene die Maffei van zijn troon heeft ge stoten." „Fontana?" „Inderdaad!" „Dat moet je me bepaald nog eens uitvoeriger vertellen. Zien we haar nog?' „Dat is de vraag. Ze gaat over veertien dagen naar Argentinië terug." Het bleef even stil. Dan vroeg Clara: „Ik geloof dat die vrouw zich in ons klimaat niet zo erg thuis voelt?" „Heb je je ook soms op psy chologie geworpen?", lachte Sevard. „Alsjeblieft niet. Abstract den ken ligt me niet, ik houd niet van dat gezwam in de ruimte om het maar populair te zeg gen. Heb je soms graag dat ik het wel doe?" „Nee natuurlijk niet. Zeg, een ander praatje, hoe staat de zaak met de vereniging?" „Wapenstilstand. Ze zitten na tuurlijk ergens op te broeden." „Heb je vanavond iets bijzon ders?" Nee, hoe zo?" „Dan zou ik zeggen om acht uur. Net als toen." „Best, ik verheug me er al op. Dag Zo was het gesprek. Sevard verheugde zich werkelijk op de ontmoeting met Clara, het was hem als hij een spook verdre ven. Hij werd niet meer van de ene vrouw naar de ander ge slingerd, hij had een schandaal kunnen vermijden en hij voelde zichzelf naast Clara sterk ge noeg om verder alle moeilijk heden het hoofd te kunnen bie den. Een schandaal is een bun zing, dacht hij, wie in de buurt komt stinkt net zo hard. Nu zou hij met Clara een robbertje tegen de vereniging gaan vechten, tegen zijn eigen organisatie. Het was een heel andere zaak als met Maffei, maar een even on verkwikkelijk zaakje, al ging het hier alleen maar om geld en al waren er geen levens in gevaar. Geld, een draak met zeven koppen; wie gebeten wordt gaat ten gronde. Maffei lag misschien op sterven. De werkelijke oor zaak was geldzucht! Zo was het ook met Stoja geweest, zo zou het misschien worden met an dere patiënten van Brioni, Stern- bach, Monde, Andritz. Alle pa tiënten in het sanatorium waren besmet. Door geld. (Wordt vervolgd). Metrobouwer verongelukt Bij de werkzaamheden aan de metrobouw in Rotterdam is vanmorgen de 51-jarige beton werker B. Broekhuizen uit Woudrichem dodelijk veronge lukt. Hij was bezig met het slo pen van een hoge houten stel ling en sloeg daartoe de kruis balken onder deze stelling ka pot. Plotseling zakten deze bal ken weg en Broekhuizen werd onder de brokstukken van de stelling bedolven. Met ernstig letsel aan het hoofd werd hij naar 't Dijkzigtziekenhuis over gebracht, waar hij bij aankomsi bleek te zijn overleden. Verkeersongeval De 58-jarige H. M. E. Weber uit Breinen is zaterdagavond om het leven gekomen toen de auto die hij bestuurde op het viaduct in Maarn op de snelweg Utrecht Arnhem aan het slippen raak te. De klinkerbestrating van de weg was door opvriezing spie gelglad geworden. De auto be landde in de middenberm en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. De echtgenote van het slachtoffer bleef ongedeerd. Negenjarige jongen verdronken De negenjarige Oswald Zank uit Den Haag is zaterdagmiddag in het water langs de Valken - boskade in zijn woonplaats ver dronken. Hij is bij het spelen te water geraakt. Vriendjes waar schuwden de politie, die de jon gen drijvende aantrof. Mond- op-mondbeademing mocht niet meer baten. (Adv.) Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raakt Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Het 89ste congres der Ver enigde Staten komt vandaag bij een en krijgt tegelijk in een ge meenschappelijke zitting van se naat en huis van afgevaardigden voorlezing van de traditionele jaarlijkse „State of the Union" boodschap waarin de president zijn regeringsprogramma voor het nieuwe jaar uitstippelt. President Johnson breekt met de traditie door zijn boodschap pas te 21 uur plaatselijke tijd uit te brengen inplaats van, als tot nogtoe gebruikelijk, op het middaguur. Hij doet dit om uit te laten komen dat zijn bood schap niet alleen tot de wet gevende vergadering is gericht maar tegelijk tot het gehele volk, dat de voorlezing per tele visie zal kunnen volgen. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde zondag, dat Indonesië op de lange duur niets zal winnen door zijn besluit zich uit de Verenigde Naties te rug te trekken. In kringen in nauw contact staande met het ministerie van buitenlandse zaken werd de mogelijkheid geopperd, dat dit besluit de voorbode zou kunnen zijn van een nauwere samenwer king tussen Indonesië en com munistisch China. De Indonesi sche regering heeft zich bijzon der ingespannen voor het hou den van de tweede A. A.-confe rentie, die in maart a.s. in Al giers zal plaats hebben. Het streven van Indonesië om een leidende rol te spelen in de niet- verbonden wereld mag men niet onderschatten, aldus genoemde kringen verder. De pogingen van Djakarta om, tesamen met Peking, andere landen in een ge meenschappelijk anti-westers front te verenigen zouden kun nen leiden tot de stichting van een internaiona1e organisatie, als tegenhanger van de Verenigde Naties. Volgens deze kringen zal pre mier Eeisakoe Sato, die deze maand in Washington besprekin gen gaat voeren, dit vraagstuk bij die gelegenheid te berde brengen. 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2