Rusk over Zuid-Vietnam Indonesië uit de Verenigde Naties getreden STAKING IN DE ANTWERPSE HAVEN BUURT NOG VOORT NIEUWE KERK INGESTORT Vijf kinderen bij brand omgekomen HEVIGE STRIJD BIJ BINH GIA NEDERLANDSE STUDENTEN ONDER SNEEUWLAWINE BEDOLVEN Drie studenten omgekomen Het weer Nog geen bericht Schok voor de wereld Geen zorgen Maleisië treft maatregelen Infiltranten gevangen genomen 58 mensen omgekomen Tientallen schepen naar andere havens uitgeweken BUSRAMP IN PERU Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht hankering by abonnement: Terneuzen lirecteur-Hoofredarteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 ibonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per naajv" f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE Z Maandag 4 Dinsdag 5 januari 1965 21e Jaargang - No. 6344 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per adver tentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Maandagochtend was er nog steeds geen bericht over de ont vangst van een schriftelijke be vestiging van de aangekondigde Indonesische, uittreding uit de wereldorganisatie en in diploma tieke kringen bleef men daarom nog steeds een zekere hoop koes teren dat men in Djakarta als nog' van gedachte zou verande ren na de beroepen die van ver schillende zijden op president Soekarno hieromtrent zijn ge daan, o.a. door secretaris-gene raal Oe Thant van de V. N. zelf- Een woordvoerder van de In donesische delegatie bii do V. N.. In 1958 werd een speciaal V.N- fonds gevormd ter versnelling van de economische ontwikke ling van Indonesië met het doel nieuwe kapitaal-investeringen te bevorderen. In Australië is bezorgdheid ge toond over het Indonesische be sluit en de veronderstelling geuit dat Indonesië nu ook de overeen komst betreffende de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea door Nederland via de V.N. zal- opzeggen volgens welke tegen 1969 in dat gebied een volksstem ming over zelfbeschikking 7.0,1 worden gehouden. De New York Tiines schrijft in een commentaar op het Indo- De „Maleisische kwestie" vormde een bewijs van het toe nemend reactionaire karakter van de Verenigde Naties zelf, al dus de door Antara verspreide verklaring. „In Indonesische ogen is het lidmaatschap van „Maleisië" van de Veiligheids raad een extreme manifestatie van het feit dat de wereldorgani satie is gedegenereerd tot slechts een werktuig van de neo-kolo- nialistic"he. kolon'alist'srhe en imperialistische mogendheden, met name de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het optre den van Indonesië is een nieuwe demonstratie van het gebrek aan vertrouwen in de Verenigde Na ties ais een organisatie bedoeld om zorg te dragen voor de veilig heid en de welvaart van de ge hele wereld, van alle landen, grote en kleine. Er zijn andere bewijzen geweest van gebrek aan vertrouwen, zoals de oprichting van organisaties bijvoorbeeld de organisatie voor Afrikaanse eenheid buiten het kader van de V. N. Maar-er 'is nog een be langrijk voordeel: door zich te rug te trekken dient Indonesië de wereld een schok toe om haar ertoe te brengen aandacht te schenken aan de harde werkelijk heid van de toestand van de Ver enigde Naties", aldus Antara. Een Maleisische regerings woordvoerder in Koeala Loem- poer zei zaterdag dat Indonesië een verkeerd beeld heeft van de wereldmening. President Soekar no en zijn aanhangers trachten telkens weer de wereldorganisa tie te ondermijnen. Het is duide lijk dat door het lidmaatschap van de Veiligheidsraad Maleisië als vrije en soevereine staat wordt erkend. Het besluit van president Soekarno uit de V. N. te treden is iets waar de federa tie Maleisië zich geen zorgen over maakt, zei de regerings woordvoerder. Joost Rotty, heeft evenwel, zo als gemeld, bevestigd dat de uit treding, vanwege de benoeming van Maleisië tot lid van de Vei ligheidsraad met ingang van het nieuwe jaar, reeds een feit was geworden. De 1 Indonesische ver tegenwoordiger bij de V. N. Pa- Jyr verklaarde in een gesprek voor de radio dat Indonesië zich niet langer aan V. N.-besluiten gebonden achtte. Hij zei ook dat er geen sprake was van enige be ïnvloeding door communistisch China in deze. Het beroep van Op Thant zou volgens hom geen effort sorteren wart ..w'i hebban onze instructies gekregen'' zo zei Palar. Palar zou naar men verwacht te wel naar Djakarta teruggaan voor overleg met ziin regering, maar van Indonesische zijde werd gezegd dat hieromtrent nog geen plannen bestonden. Een woordvoerder van de In donesische delegatie antwoordde op een vraag of er een officieel schriftelijk bericht van uittre ding aan de V- N. gezonden zou worden dat dit niet zeker was waaraan hij toevoegde: „Een dergelijke brief is erg moeilijk te schrijven". In Djakarta heeft de voorzitter van de Indonesische communis tische partij, Aidit, gezegd dat de communisten en het arbeidende volk van Indonesië Soekarno's steunen. Ondanks uittreding uit de V. N. zal Indonesië, naar verwacht wordt, wel lid blijven van de ge specialiseerde organisaties van de V. N. Ten bate van Indonesië is een groot aantal huloprojecten van de V.N. in uitvoering, waaronder het werk op grond van het fonds van dertig miljoen dollar voor steun bij de ontwikkeling van West-Irian, het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea. Verder werd er hulpwerk ge daan op het gebied van medische zorg, behuizing, hervestiging, voedselverdeling, exploitatie van minerale hulpbronnen, verkeer en onderwijs. Sedert 1949 is een uitgebreid program voor techni sche hulp van kracht. Deze foto toont de Indonesische president Soekarno, tijdens een speech op oudejaarsdag in het sport-paleis te Djakarta. Tijdens deze redevoering legde het In donesische staatshoofd uit, waar om. hij had besloten zijn land terug te trekken uit de V. N. nesische besluit tot uittreding dat dit moet dienen om de aan dacht van binnenlandse moeilijk heden -af te leiden, zoals ook het geval was met de campagne té gen Maleisië. De Maleisische premier, Toen- koe Abdoel Rachman, heeft vandaag bekendgemaakt dat zijn regering speciale noodmaatrege- ENGELSE PARA'S NAAR MALEISIE De commandant van het tweede Engelse parachute-bataljon, It. kol. C. E. Eberhardie, wijst zijn mensen ov een kaart hoe de toe stand in Maleisië en Indonesië is. nadat het bekend werd, dat het tweede bataljon in deze omge ving wordt gestationeerd, we gens het toenemen van de on rust tussen Indonesië en Malei sië. len treft naar aanleiding van h"t Indonesische besluit zich uit de Verenigde Naties terug te trek ken. Onder meer zal op de Verenig de Naties een beroep om hulp gedaan worden voor het geval Indonesië tot heviger aanvallen zal overgaan, en worden voorbe reidingen getroffen voor een vergeldingsactie tegen Indonesië. De bekendmaking kwam na ~en speciale vergadering van hef federale kabinet. Maleisië zal z'in bondgenoten verzoeken in dien nodig versterkingen te sta ren. Het wil tevens ter verster king van de strijdkrachten dienstplicht instellen. Tijdens een intervieuw voor een Amerikaans televisiestation heeft minister van buitenlandse zaken Dean Rusk zondag ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn hun (roepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken, op basis van een eventueel te slui ten politieke overeenkomst, op voorwaarde evenwel dat Noord- Vietnam en China hun agressie staken. In beginsel hebben de Ver enigde Staten geen bezwaar tegen een politieke oplossing van de kwestie Zuid-Vietnam, al heb ben de politieke overeenkomsten welke in 1954 en 1962 met be trekking tot Indo-China werden gesloten, n'et doeltreffend ge werkt, omdat de communistische regeringen in Hanoi en Peking er nog steeds niet toe zijn over gegaan Zuid-Vietnam en Laos met rust te laten. Minister Rusk verk'aarde on der de huidige situatie volkomen afwijzend tE staan tegenover volledige terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam of uitbreiding van de oorlog aldaar. Terugtrekking zou bij de Vietcong-rebellen de gedachte wekken dat zij voor hun agressie worden beloond. Uit; breiding van de oorlog sloot mi nister Rusk uit. omdat daarmee geen snel'e oplossing wordt be reikt. Wel liet minister Rusk de mo gelijkheid open, dat de Verenigde Staten gaan optreden om een einde te maken aan de infiltratie en bevoorrading der opstandelin gen vanuit Noord-Vietnam via Laos. „De infiltratie vanuit Hanoi dient te worden gestaakt en maaregelen zullen moeten worden genomen om te bereiken 'fat dat gebeurt,'' aldus minister Rusk, die voorts nog uiting gaf aan een bepaa'de mate van be zorgdheid, die in Washington heerst over de houding van Moskou met betrekking tot Zuid- Vietnam en Kongo. Vier Indonesische infiltranten, die in een motorboot op weg wa ren naar Singapore, zijn zondag nacht door de bemanning van een Brits patrouille vaartuig ge vangen genomen, zo is officieel bekendgemaakt. Het Britse oor logsschip patrouilleerde samen met Maleisische en Australische marineschepen. Van de zijde van het ministerie van defensie werd gezegd dat de Indonesiërs waren bewapend met. drie stenguns, een licht machine geweer en explosieven. De Maleisische vice-premier en minister van defensie Ab doel Razak heeft zondag gezegd dat zijn land gereed is om aan nieuwe Indonesische aanvallen het hoofd te bieden als de Indo nesische agressie zou toenemen na het besluit om uit de Verenig de Naties te treden. „We hebben alle voorzorgsmaatregelen ge troffen", zo zei hij. Vandaag zijn de eerste 50 Brit se parachutisten, die ter verster king naar Maleisië worden ge zonden, in Singapore aange komen. De overige 950 zullen de komende dagen aankomen. Bij (Te inwijding van een nieu we kerk in het Mexicaanse dorp Rijo zijn zondag minstens 58 mensen omgekomen en 54 ge wond toen het dak instortte. Tot degenen die zijn omge komen behoort de priester die de mis celebreerde. Zijn broer had het toezicht gehad bij de bouw van de kerk. Doordat het dorp niet in tele fonische verbinding met de bui tenwereld staat en de weg naar de grote verkeersweg in zeer slechte staat verkeert, duurde het uren voordat van buiten het dorp hulp kon worden geboden. Brandweer, politie en dorpe lingen hebben bij het licht van schijnwerpers de gehele nacht gezocht naar slachtoffers. Men vreest dat het dodencijfer nog zal stijgen. Overlevenden vertelden dat het drama zich zo snel had voltrok ken dat niemand er in geslaagd was de kerk tiidig te verlaten. Een politie-officier uit een na burige plaats deelde mee dat vrijwel cie gehele dorpsbevolking zich in de kerk bevond toen het dak instortte. In Antwerpen zijn in de nacht van zondag op maandag ver geefse pogingen gedaan om een einde te maken aan de staking in de haven, waar ongeveer 900 personeelsleden van de haven dienst het werk hebben neer gelegd. De besprekingen tussen de stakingsleiders en het Ant werpse gemeentebestuur werden hervat. In de haven liggen ruim 100 schepen op het einde van de staking te wachten. Enkele tien tallen schepen ziin de afgelopen dagen naar andere havens o.m. naar Rotterdam en Amster dam uitgeweken. Behalve de enorme schade, die de staking aan de Belgische eco nomie berokkent, dreigt ook de brandstofvoorziening in gevaar te komen. Geschat wordt, dat de voorraden in de raffinaderijen voldoende zijn om de Belgische behoeften voor vier dagen te dekken. Een verzoek van de Antwerpse burgemeester aan de stakers om een in een sluis op- 27 inzittenden verdronken Tussen Ayachucho en Huan- cayo, in het Midden-Andesge- bergte is vandaag een bus van meer dan 100 meter hoogte in de rivier de Mantaro, in Peru, gestort. Zevenentwintig inzitten- ten zijn verdronken. gesloten tanker (30.000 ton) toe te staan zijn olieprodukten te lossen is afgewezen. Stakers hebben ook door het uitschakelen van de elektriciteit een poging verijdeld om twee schepen door het openen van een sluis in staat te stellen te vertrekken. Tijdens kerstvakantie Vijf kinderen van een in Ne derland werkzame Britse des kundige, van drie tot negen jaar oud, zijn zondagavond bij een brand in een houten berghut te Macugnaga in de Italiaanse Al pen omgekomen. De vader, de 30-jarige Cle ment Green, werkt sinds novem ber als elektronisch deskundige en computor-deskundige bij het Europese centrum voor ruimte technologie „Estec" in Dell't. De kinderen waren met hun ouders op kerstvakantie, de brand brak uit terwijl de ouders boodschap pen haalden. De berghut werd geheel vernield, de lijkjes kon den pas maandagochtend worden geborgen. Het blussen werd zeer bemoei lijkt doordat alle watervoorra den waren bevroren. Het lijkje van een der meisjes werd bij de kachel aangetroffen, waar zij vermoedelijk getracht heeft het vuur te doven. Van betrouwbare zijde is ver nomen, dat de Zuidvietnamese regeringstroepen bij de strijd in het gebied van Bin Gia, 65 km ten zuidoosten van Saigon, die reeds zes dagen duurt, 370 man aan doden, gewonden en vermisten hebben verloren. Deze verliezen zijn de zwaarste die zij tot dusver bii een enkele ac tie hebben geleden. De vietcong verloren 102 man aan doden, maar talrijke doden en gewonden schenen door de terugtrekkende vietcong-troepen meegenomen te zijn. De communisten trokken zich zondag in het oerwoud terug. Er vond deze dag slechts één aktie plaats halverwege Saigon en Pinh Gia, dat op 28 decem ber in handen van vietkong viel, doch enkele dagen later werd heroverd. Een bewijs van de hevige strijd om de door zesdui zend rooms-katholieke vluchte lingen bevolkte plaats leverde een van de rubberplantages, waar zaterdag de lijken van 90 gesneuvelde regeringsmilitairen werden geborgen. Volgens het communistische Noordvietnamese persbureau hebben de vietkong troepen bij Binh Gia twee bataljons van het regeringsleger volledig vernie tigd en twee bommenwerpers en 22 hefschroefvliegtuigen om laag gehaald. Hoewel de indruk bestond, dat de slag bij Binh Gia gisteravond ten einde was, blijkt dit niet het geval te zijn. Vanmorgen is m - meliik een eenheid van de Zuid vietnamese troepen in een Viot- cong-hinderlaag gevallen, enkele kilometers ten zuidwesten van Binh Gia. De verliezen van de eenheid ziin: 12 doden, onder wie een Amerikaan, 27 gewonden en 40 vermisten- Veel oorlogsmate- rieel is bovendien verloren ge gaan. SAIGON Grote afdelingen militairen en burger- en militaire politie hebben maandagochtend bij het aanbreken van de dag de be langrijke punten in Saigon be zet. De wijk waar generaal Khan woont en waar de marinekazer ne ligt is voor verkeer verboden. In ingelichte kringen werd gezegd dat de maatregelen zijn genomen om demonstraties van de Boeddhistente voorkomen. Van betrouwbare zijde werd ge zegd dat de Boeddhisten het plan hadden vanuit een veertig tal verzamelpunten naar één punt te marcheren, hoogstwaar schijnlijk het militaire gerechts hof waar verscheidene studen ten, die tijdens de betogingen van november waren gearres teerd, terecht zouden staan. De president van het hof deelde maandagochtend bij de opening van de zitting mee dat het pro ces voor onbepaalde tijd was verdaagd. Een groep Nederlandse stu denten is zondagavond in Oos tenrijk onder een lawine bedol ven. Vijf studenten konden zich zelf bevrijden, vier konden door anderen worden gered, drie zijn omgekomen. Het zijn de 22-jarige Els Astre- go, Brinklaan 5, Groningen, Jan Helenius, Nieuwstraat 97a, Gro ningen alsmede de 20-jarige stu dent Hink Meekers, Gratam- straat, Groningen. De slacht offers zijn door helpers uitgegra ven, maar de pogingen van toe gesnelde artsen om de levens geesten weer op te wekken ble ven vruchteloos. Het ongeval gebeurde zondag avond om 20.15 uur op de Rad- stadter Tauernstrasse in de ge meente Tweng, waar tussen de pas en een hotel een lawine neer kwam en de weg over een lengte van 50 meter bedolf, op sommige plaatsen tot acht meter hoogte. De studenten bevonden zich in een groep van 21 personen. On middellijk na de ramp snelden talrijke redders te hulp, politie en bergredders uit Obertauern en talrijke gemeenten uit de omge ving, leden van de skischool en de vrijwillige brandweer van Tamsweg, die voor de nodige verlichting zorgden. Uit het ge bied wordt onafgebroken zware sneeuwval gemeld. De studenten waren op weg naar het jeugdhuis Seheidberg, de lawine viel van de Herbert- spitze. De slachtoffers van het onge luk nabij Salzburg zijn alle drie studenten van de academie voor lichamelijke opvoeding te Gro ningen. Zij maakten deel uit van een groep van 25 studenten van de academie voor lichamelijke opvoeding te Groningen, die op 1 januari naar Obertauern was vertrokken voor een ski-cursus. Zij zouden twaalf dagen wegblij ven, dus 13 januari terugkeren naar Groningen. DINSDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JANUAP.1 v.m. 3.19 3.54 4.36 4.44 m. 3.38 4 1° 6 WOENSDAG 6 Breskens Terneuzen: Hansweert Walsoorden JANUARI 3.57 4.20 4.32 4.55 5.12 5.35 5.22 5.45 Jan. 4 8.48 16.43 10.11 18.03 5 8.48 16.44 10.43 19.10 6 8.47 16.45 11.08 20.20 7 8.47 16.46 11.28 21.31 8. 8.46 16.48 11.46 22.42 MORGEN STIJGING VAN DE TEMPERATUUR Na het wegtrekken van een diepe depressie naar Finland en Noord-Rusland heeft zich op de oceaan een in 'betekenis toene mende hogedrukgebied langzaam in oostelijke richting naar Ierland verplaatst, waar de luchtdruk maandagmorgen tot 1036 millibar Over de Noordzee stroomde was gestegen. voortdurend lucht van polaire oorsprong waarin vooral in de kustprovincies regen-, sneeuw- of hagelbuien voorkwamen, naar ons land. Tijdens nachtelijke opklaringen kwam daarbij op de meesta plaatsen lichte vorst voor. Inmid dels vormde zich ten noorden van IJsland een nieuwe actieve de pressie welke naar Noord-Noor- wegen koerst. Tussen deze de pressie en het hogedrukgebied bij Ierland voeren nu westelijke win den zachtere lucht aan. Dezs lucht zal dinsdag ook tot over ons land doordringen waarbij de tem> peraturen tot ongeveer 3 a 6 gra-' den zullen oplopen. Vóórdien zal er echter vooral in hét zuidoosten van het land in de avond en nacht -- weer lichte vorst voorkomen, winden nemen toe tot matig 1 krachtig uit westelijke richtin gen. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot dinsdagavond. Toenemende westelijke wind Aanvankelijk nog opklaringen met in het binnenland lichte vorst. Dinsdag meer bewolking met plaatselijk wat motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tus sen zuidwest en noordwest. Ge leidelijk stijging van tempera tuur. Zaterdag is in New York bekendgemaakt dat Indonesië uit do Verenigde Naties is getreden- De woordvoerder van het secreta riaat-generaal van de V.N. verklaarde (lat de Indonesische dele gatie aan secretaris generaal Oe Thant en aan de voorzitter van de algemene vergadering Alex Quaison Saekey, heeft meegedeeld de internationale organisatie te willen verlaten. Direct nadat hij van het Indonesische besluit op de hoogte was gesteld heeft secretaris-generaal Oe Thant, die op de Maagdon eilanden vertoeft, aan president Soekarno een boodschap gezonden Waarin hij het Indonesische staatshoofd verzoekt onmiddellijk op zijn besluit terug te komen. Ook de Verenigde Staten hebben Indonesië verzocht van zijn be sluit terug te komen. Een Indonesische woordvoerder heeft echter laten weten dat de uittreding al een feit is.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1