VEEL HEIL EN ZEGEN! 3 i KOU-BESTAND met BONT MEID van de week VOOR Bent U aan gordijnen toe? VROUW IIodi huisvrouw en gezin DUET ivyloists Een heerlijke winterjopon 4 uw gezondheid Pagina 5 Hagerty Silver Foam spaar plezieiigmet ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Zaterdag 2 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW IN DE WELVAARTSTAAT - OVERPEINZINGEN - RONDOM - NIEUWJAAR HET lijkt wel of het aantal narigheden in de nieuwjaarsnacht recht evenredig is met het aantal goede wensen! De vechtpartijen, ongeval len, verkeersovertredingen en brandstichterijen nemen ieder jaar toe. De slagzin dat „alles op z'n tijd moet plaatshebben", ook het drinken van jenever, bier, wijn, likeur en champagne, appelleert in de decem bermaand sterk aan de behoefte tot feestelijk herdenken. J DE meer eenvoudigen stellen zich tevreden met een bescheidener dronk. Zo doet iedereen die geen principieel anti-alcoholist is maar al te graag mee met de verstandig lijkende, maar o zo gevaarlijk lijkende leuze, die suggereert dat sterke drank er nu eenmaal bijhoort. Het woord „proost" betekent: het ga u goed, wel bekome het u, veel heil en zegen. Die heilwens is nogal eens in direkte tegenspraak met de gevolgen van een oud- en nieuwviering. Ach, als het dan toch maar bij een matige dronk kon blijven! Maar hoe dikwijls ontaarden het gejuich en gefeliciteer binnen het uur in een mensonterende dron- kenmanslawaai. Laten zij die na afloop nog een vervoermiddel moeten besturen en daar horen ook bromfietsen bij! er toch van doordrongen zijn, dat ook dat „enkele glaasje" voor hen beslist niet toelaatbaar is. Hoe vaak wordt het verkeer niet in gevaar gebracht door mensen „die maar heel weinig op hebben" en die denken „dat ze er zo vreselijk goed tegen kunnen". Wordt het zo erg ê- Uit Zweden, Denemarken en ook uit de Verenigde Staten komen telkens weer cijfers tot ons, die op huiveringwekkende manier het verband illustreren tussen alcoholgebruik enerzijds en misdaad, verkeersonveiligheid, geestesziekte en zelf moord anderzijds. Het betreft hier landen met een hoge levensstandaard, die in materieel opzicht dikwijls aan ons land ten voorbeeld zijn gesteld. Inmiddels zijn we snel op weg deze zelfde levensstandaard ook deelachtig te worden. Wat betreft levensgeluk en innerlijke evenwichtigheid blijken die volkeren met hun grote welvaart er helemaal niet zo prettig aan toe te zijn als zij zelf denken en als anderen veronderstellen. Dat komt onder andere omdat welvaart en alcoholmisbruik onder die omstan digheden meestal hand in hand gaan. In een stad als Stockholm is een vierde van het aantal mannen minstens éénmaal veroordeeld wegens dronkenschap en een tiende staat er onder toezicht van een consultatiebureau voor alcoholisme. Grote emoties WE behoeven ons daarom helemaal niet zo te haasten die veelbenijde landen in alle opzichten te gaan evenaren. In Nederland zijn er maar 40.000 aan alcohol verslaafde personen, maar dit kwaad kan in korte tijd gemakkelijk veel grotere vormen gaan aannemen. Nu valt het niet te ontkennen, dat de overgang van „oud naar nieuw" een emo tionele gebeurtenis is, ook voor de talrijke mensen die over het algemeen niets moeten hebben van tradities of gevoeligheden. De emotie ontlaadt zich bij sommigen in het knallen van vuurwerk, waarmee sedert overoude tijden wordt geprobeerd de boze geesten af te schrikken en de demonen in hun schuilhoeken te houden. Anderen heffen glazen met „geestrijk" vocht en pas als die geledigd zijn, verwis selen ze de plechtige gelaatsuitdrukking voor een opgelucht lachje. Ach, als het dan toch maar bij een enkele dronk kon blijven s-U dr. ALFREDA BRIEDÉ. I I Deze zalige pullover is zelf te maken van draion handbreigaren, gekombineerd met het nu zo popu laire „weef bont". De grenzeloze fantasie van de mode heeft bont voor deze winter weer ruim in de be langstelling gebracht. Niet dat bont nu zo iets heel nieuws is, nee, want die oude Kelt droeg ook al een berenvel. Maar pelzen nemen nu eenmaal voor de kleding een steeds andere plaats in. Het ene jaar worden zij vrijwel niet gebruikt, en het andere jaar, zoals nu, zijn er talrijke modellen, waar naar hartelust bont in verwerkt is. En toch hoeven de diverse echtgenoten van evenzovele mode-lievende dames bij het horen van het woord „bont" niet de financiële schrik in de benen te krijgen, want in synthetisch materiaal zijn tegenwoordig ook fraaie „weef- pelzen" te krijgen, en die zijn véél goedkoper dan de echte. Ze kunnen ook gebruikt worden, om er zelf iets van te maken, want in vele winkels zijn zij per meter te koop. Grappig is het, om dit weefbont met brei werk te kombineren. Praktisch is het, om voor het breiwerk een synthetisch breigaren, zoals draion, te gebruiken, want dan kunnen wij onze berentrui helemaal zelf wassen. Draion kan immers snel zelf gewassen worden in lauw sop, het is snel droog, en het is krimp en viltvrij. Bovendien geeft het niet af, en de kleur blijft altijd even mooi. De hierbij afgebeelde pullover is vrij ge makkelijk zelf te maken. Voor de maten van voor- en achterpand, die gemaakt worden van Voor- en achterpand in tcJccning weefbont, zie de tekening. Breimateriaal: 100 gram draion breigaren; breinaalden nummer 3'A, 6 en 8. Wij beginnen de mouwen met de manchet ten: 1 recht 1 averecht met naalden 372, tot 10 cm hoogte. Dan overnemen op naalden 6. De dikke ribbel breien wij als volgt. Eerste naald: een steek afhalen, dan een steek recht, een steek averecht, omslaan, weer een steek recht, een averecht, omslaan, enz. Tweede naald: een steek afhalen, twee steken recht samenbreien, 1 averecht, twee steken recht samenbreien, 1 averecht, enz. Deze naalden steeds herhalen volgens de maten van de tekening. Voor de rolkraag 50 cm steken opzetten met naald 8. Een recht, een averecht tot 10 cm hoogte. Dan met naald 6 10 cm 1 recht, 1 averecht. En dan 20 cm breien in dezelfde steek als de mouwen. Tenslotte de zijkanten aan elkaar naaien. Voor de bijpassende muts 56 cm steken op zetten met naald 6; 20 cm breien in dezelfde steken als de mouwen. De bovenkant met een draad doorrijgen en samentrekken, zijnaad dichtnaaien. Weefbont op de rand naaien. De voor- en achterboord van de trui breien we apart, volgens onze eigen maten: 1 recht, 1 averecht, met naalden 3V2. Nu de mouwen en de kraag inzetten, een reepje bont op de manchetten, de boord aan zetten, en danvoorwaarts, de winter in (Adv.) Was uw zilver glanzend schoonmet Hagerty Silver Foam. Even wassen... af spoelen... drogen. Klaar! Handen blijven schoon. Speciaal bestemd voor gebruikszilver zoals tafel gerei enz. Silver Foam is ook ideaal voor roestvrij staal. Horloger - Juwelier Axelsestraat 46 Telefoon (01150) 3373 Terneuzen Alle feestdagen zijn weer ach ter de rug en wij, huisvrouwen, zijn blij het weer eens wat kal mer aan te kunnen doen, het geen beter is voor de lijn én onze portemonnaie. We gaan nu weer eens kijken naar allerlei goedkope winter groenten, zoals bietjes, knol raap, witte en groene kool. Op een smakelijke wijze toebereid zorgen ze voor een welkome af wisseling én voor de nodige voedingswaarde in ons soms wat eentonige wintermenu. ZONDAG: Kaasbroodjes; spruit jes, aardappelpuree, gebak ken lever; mokkavla. MAANDAG: Hete bliksem met spek; yoghurt. DINSDAG: Knolraap met kaas- ragout, aardappelkoekjes; wentelteefjes. WOENSDAG: Bietjes, gebakken bloedworst, gebakken aard appelen; schuimige citroen pudding. DONDERDAG: Stoofprei, harde eieren met kerriesaus, aard appelen; gemberflensjes. VRIJDAG: Kop tomatensoep met kaas; visragoüt of gou lash; rijst en gemengde sla. ZATERDAGKaas-appeltaart. KAASBROODJES Halveer 4 broodjes en hol ze uit. Roer 50 g roomboter romig en roer hier één eetlepel to matenpuree door. Besmeer hier mee de binnenkant van de broodjes. Vul ze met 200 g fijn gesneden ham en bedek elk half broodje met een plak jonge, vette kaas. Plaats de broodjes onder de grill of bovenin een hete oven tot de kaas gesmolten is. Bestrooi ze met paprikapoe der en fijngehakte peterselie. KAAS-APPELTAART 200 g bloem, 100 g room boter, zout, 1 dl water. Voor de vulling: 500 g ap pels, 100 g suiker, 30 g bloem, nootmuskaat, ci troen, 150 g jonge kaas, 30 g roomboter. Maak van boter, bloem, water en zout een piedeeg en bekleed er een beboterde en met bloem bestrooide puddingvorm mee. Schil de appelen, snijd ze in dunne plakjes en leg ze met ci troensap besprenkeld in de taartvorm. Roer in een kom suiker, bloem, zout, noot en citroensap goed door elkaar en wentel daarin de in blokjes gesneden kaas. Leg op de onderste appellaag het kaasmengsel en hierop weer een laag appelen. Giet de gesmolten boter over de appelen en dek de taart af met een vlechtwerk van reepjes piedeeg. Bak de taart in een voorver warmde, vrij hete oven in on geveer 45 min. gaar en goud bruin. Serveer bij een punt van deze taart gesuikerde Bulgaarse yoghurt. De uitverkoop van januari staat weer voor de deur. Zullen we nu sla gen met voordelige stoffen en cou ponnetjes? Wie een huis of een kamer moet inrichten, weet er van mee te praten hoeveel hoofdbrekens alleen al de nieuwe gordijnen kunnen geven. Ook bij het vernieuwen van de gordijnen in onze eet-, zit- of slaapkamer zijn we zeker niet zo één, twee, drie klaar. Het kopen van gordijnen is moeilijk. EXTRA DECORATIE Hebben we, na rijp beraad, een besluit genomen, dan blijft er nog het probleem van de rails, haakjes, ringetjes en roe den over. De meesten van ons zullen voor de overgordijnen waarschijnlijk gewone rails nemen. Soms nog een val erbij om die rails te camoufleren of omdat zo'n val, ais het ten minste bij de verdere inrichting past, zo gezellig staat. Toch zijn er nog veel meer mogelijkheden. In plaats van een val staat het zeer decoratief om een gelakte, gebeitste of geschilderde plank vóór de rails te plaatsen. Zo'n houten decoratie kan ook een gedeelte zijn van een brede lijst, die rondom in de kamer is aangebracht. Het is een goed idee voor ouderwetse, hoge kamers, die door zo'n onderbreking zeker lager lijken. Al te vaak wordt de belangrijke deco ratieve funktie van een fraai gordijn in het interieur onderschat, terwijl decoratieve gordijnen iuist het aanzien van een woning zo kunnen beïnvloe den. Er zijn veel mogelijkheden. We denken hierbij aan het materiaal, de kleur en het dessin van de stoffen, om over de lengte en de manier van op hangen der gordijnen nog maar niet eens te praten. gordijnstof is nog dat be paalde fabrikaten onover troffen zonecht zijn. BETTY TEELING. BEKLEDING Willen we de plank be kleden, dan maken we, als we tenminste zelf aan de gang gaan, een hoes van de gordijnstof, strijken deze en schuiven de plank er in. Dit is verreweg de eenvoudigste manier, tenminste als de gordijnstof soepel en gemak kelijk handelbaar is. Bij wat stugge, dikke stof bekleden we de plank alleen aan de voorzijde door de stof aan de onzichtbare kant van de plank met kleine spijkertjes vast te maken. Overigens moeten wij bij veel stoffen wel rekening houden met het krimpen bij het wassen en daarom een extra brede naad nemen, of een breder stukje overslaan. Hebben we dunne stof, dan staat het ook heel mooi om deze stof zo ruim te némen, dat ze gerimpeld om de plank heen komt. Tweemaal de ge wone lengte is zeker nodig. DE VAL Losse vallen worden altijd gevoerd. Van de stevigheid van de stof hangt het dap nog af, of er vlieseline tussen de stof en de voering ver werkt moet worden. Dit alles is een secuur werkje, want het moet allemaal precies kloppen om werkelijk mooi te zijn. Vertrouwt u niet te veel op uw „timmermans oog", maar gebruikt potlood en duimstok. Gordijnen zijn de make-up van de ramen. We dienen ze met zorg te kiezen. Wollen, linnen, velours of syntheti sche stoffen hebben allemaal hun eigen charme en ook de duurzaamheid van een gor dijn is zeer belangrijk-. Misschien is het goed om voor uw kamer een fel ge kleurd, geruit linnen stof te kiezen en daar gordijnen van te maken, die tot in de ven sterbank hangen. Vóór de rail kan dan een ongeveer 15 cm brede plank, die strak met de ruitstof bespannen is, worden bevestigd. Het is een bijzonder vrolijke venster- versiering", zeer geschikt voor een wat sombere kamer. Zo zijn gele gordijnen ook uitermate passend voor een donkere kamer. In lichte, zonnige kamers kunnen kleu ren als groen en blauw ge bruikt worden. IETS ANDERS Voor de tuin- of balkon deuren van de eetkamer kiest u weer heel iets anders. Ja, daar kunt u natuurlijk mooie, tot op de grond hangende gordijnen nemen. Ze kunnen recht hangen, maar ze kun nen ook opgenomen worden met een smalle band van de zelfde stof. Bezit u effen gordijnen? Dan is het weer eens heel iets anders om langs de ran den een heel bijzonder galon te naaien. Ook staat het bui tengewoon fraai een brede franje aan de onderkant op de gordijnen te zetten. Kinderkamergordijnen kunt u naar eigen idee versieren. Appliqueren, met kleurige patroontjes borduren of met bloemetjes- of poppetjes band opvrolijken. Hier is werkelijk alles geoorloofd wat u bevalt. DE HARMONIE Wat we alleen niet moeten vergeten is, dat elke raam- decoratie met de overige ka merinrichting moet harmo niëren. Welke stof kiest, hangt zeker van uw eigen gevoel en smaak af, Weet u dat de tegenwoordige gordijnstoffen uit synthetische vezels ertoe bijdragen de huishouding te vergemakkelijken? Ze zijn immers zó gewassen, terwijl strijken in de meeste geval len overbodig is. De moderne kunststoffen zijn niet alleen geschikt voor moderne in terieurs, ook bij een inrich ting in klassieke stijl „doen" ze het heel goed. Een groot voordeel van deze moderne (Adv.) vraag vooral om de DUET-spaarkaart 0 De velletjes van verse worst kunnen er gemakkelijk wor den afgestroopt als u de heet gemaakte worst onder de koude kraan houdt. O Als u in een koude kamer slaapt, leg dan op de spiraal (dus onder de matras) een dik pak kranten, dit houdt de warmte zeer goed vast. 0 Asbakken van koper, waarop zich kopergroen bevindt, kun nen gereinigd worden met petroleum. Uw schaar wordt veel scher per, als u er schuurpapier mee knipt. Met een stuk glas kunt u de schaar ook slijpen. 9 Een gat in een gieter maakt u dicht met zegellak. 0 Met gips vermengde panne- sponzen kunt u heel goed ge bruiken voor het lichtmaken van muizegaten. Het sponsje zonodig klein knippen. 0 Een doorgelopen wollen ta felkleed wast u in sop, goed vet. Ook kan een wolblank- middel worden gebruikt, maar direct daarna naspoelen in water en azijn. Een gewatteerde sprei kunt u zelf niet wassen, zonder haar te bederven. Opzenden naar een goede stomerij is noodzakelijk. Een vlek in een dergelijke sprei kunt u be handelen met vlekkenwater, maar veelal niet met mooi resultaat. Bejaarden willen draadomroep niet missen Het centraal orgaan samen werkende organisaties (C. O. S. O.), waarin samenwerken de al gemene bond van bejaarden, de bond voor staatspensionering, de protestants-christelijke ouderen bond en de unie van katholieke diocesane bonden, heeft de mi nister van verkeer en waterstaat in een brief verzocht de draad omroep te laten bestaan. Ophef fing van de draadomroep, zo schrijft het C. O. S. O., zou voor vele bejaarden een achteruitgang betekenen. Verscheidene van hen zullen niet in staat zijn een nieuw radiotoestel te kopen en zouden op deze manier een middel tot contact met de hun omringende wereld kwijt raken. Veel vrouwen zijn over het algemeen in het geheel niet gecharmeerd van n echte winterse ja pon. Zij geven dan als reden op, dat een winterjurk stijfjes staat, hele maal niet sportief is en wat dies meer zij. Zij geven veel al de voorkeur aan een rok met daarop een sportief jum- pertje of een vlot twin-set. Nu is dat wel heel begrijpelijk. Een winter japon is over het algemeen hoog gesloten, heeft lange mouwen, ter wijl ze vaak uit één stuk gemaakt is, waardoor de taille niet speciaal zoals dit bij zomer jurkjes wel het ge val is, wordt ge accentueerd door 'n vlotte ceintuur. Ons model toont u echter een winters japonnetje dat wer kelijk bijzonder jeugdig, en daar door vlot aandoet. Het is vervaardigd van pied-de-coq van trevira-cardé met 45'/« scheerwol. De kleur is berkenwit, zwart en walnoolbruin met een iets rood effect! over het algemeen een donkere tint, maar door die accentuering van ver schillende kleuren beslist niet saai. Een mooie ceintuur onderbreekt het patroon en ook ai hierdoor krijgt het japonnetje een heerlijk vlot voorkomen. Met zo'n warm zittende jurk met aangesloten hals zonder kraag behoeft er beslist niet stijfjes of saai uit te zien. (Nadruk verboden) HILLY MASWt'

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5