Binnenlands nieuws BRANBSTOFFENHANGEL F. VERSTRAETEN ZOON CHINESE BEDREIGING Readies op V.N.-resolutie h-IS Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 januari 1965 Kunstwerken uit Kerststal verdwenen Dode en ernstig gewonde bij botsing Duizendste scbip in Maassluis De „Athenoula" weer vlot getrokken Losgebroken varken stoort nachtrust van burgers TWEE VERKEERS ONGELUKKEN Een dode en zes gewonden Meisje bij aanrijding om het lever gekomen BUS TE WATER Passagiers gered Dodelijk ongeval Geen nachtelijk geknal meer in Brielle Regering bemaalt beleid! in E. E.G.- zaken en niet de P.B.O.'s De Amerikaanse ruimtevaart Premie vrijwillige ziekenfonds verzekering in '65 Houd ons adres in het oog voor SHELL HAARDOLIE PK EEN BUIKLANDING DE STRIJD IN VIETNAM De jaarwisseling in Amsterdam Nieuwjaarsboodschap van Tito AMERIKA EN CHINA OVER GEBRUIK VAN KERNWAPENS Op Oudejaarsdag onding weggedaan Een Hagenaar heeft op Oude jaarsdag vroeg kennelijk het voornemen uitgevoerd het nieu we jaar te beginnen zonder le vensgevaarlijk projectiel. Hij de poneerde achteloos in de Rem- brandtstraat een mortiergranaat naast een asbak. Het was de po litie, die het levensgevaarlijke onding tijdig in de gaten kreeg om zich er over te ontfermen, zo BRAND AAN BOORD VAN KUSTVAARDER Nederlands schip in moeilijkheden De figuren van Maria en het Christuskind uit de kerststal bij de katholieke kerk aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag zijn verdwenen. De beelden vertegen woordigen een waarde van meei dan tweeduizend gulden. Bij de kerk was een kerststal gebouwd met levensgrote beel den. De knielende Maria-figuur was anderhalve meter hoog. De kop en de handen zijn van hout snijwerk; het beeld bestond o.m. uit een b'auw kleed met goud brokaat, een bruin vilten rok en een witte sluier. Ook het andere verdwenen beeld had een kop en handen van houtsnijwerk. Bij een botsing tussen een be stelwagen en een personenauto op rijksweg 28 (Amersfoort— Zwolle) onder Ermelo is woens dagavond een persoon gedood en een ander zeer ernstig gewond. De auto's kwamen uit tegenover gestelde richting. De bestuurder van de bestelwagen, de 20-jarige D. L. Best, kwam om het leven. In de personenauto zat de 41- jarige arts L. T. Ang uit Hooge- veen. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Ermelo. Donderdag heeft de haven van Maassluis voor het eerst in de geschiedenis het duizendste scbip binnen een jaar ontvangen. Het was de Nederlandse kustvaarder „Geestdiep" van de rederij Wa ling van Geest en Zonen uit 's-Gravenzande. Dit feit was voor burgemees ter en wethouders van Maassluis aanleiding om een receptie aan te bieden aan alle walinstanties en aan de kapitein en de beman ning van de Geestdiep". In zijn rede stipte de burge meester aan, dat de haven van Maassluis te klein is. Hij merkte op, dat Maassluis al 50 jaar bezig is officiële toestemming te ver krijgen voor de aanleg van een nieuwe, grotere haven. De plan nen hiervoor liggen klaar, aldus de burgemeester. De diverse vertegenwoordigers uit Maas- sluise scheepvaartkringen, die eveneens het woord voerden, vroegen allen om een grotere haven. De gezagvoerder van de kust vaarder ontving als aandenken van de gemeente Maassluis een sigarettenkoker met inscriptie. De bemanningsleden kregen een gedenkboek over Maassluis. De rederij ontving een ets van Maassluis. Het Liberiaanse vrachtschip „Athenoula" dat vorige week donderdagavond tijdens mist op het strand ter hoogte van de monding van de Nieuwe Water weg vastliep, is in de nacht van woensdag op donderdag door de sleepboten „Europa", „Sehouwen- foank", „Atlas" en „Argus" los getrokken. Het bericht dat de reddingboot „Koningin Juliana'» de beman ning van 'de boot zou hebben ge haald, berustte overigens op een misverstand. De redactie van het Algemeen Dagblad in Rotterdam wilde de opvarenden van de Li beriaan op oliebol1 en tracteren, maar gezien de weersomstandig heden kon het schip alleen met een reddingboot worden bereikt. De commandant van de „Konin gin Juliana", de heer Van See- ters, was bereid een poging te wagen. Jammer genoeg voelde de ka pitein van het schip weinig voor oliebollen, zodat de bemanning ze niet kreeg. Wèl de mensen van Van den Taks bergingsmij, die zioh aan boord bevonden en de bemanningsleden van de sleep boten. De „Koningin Juliana" keerde dus zonder bemanningsle den, maar toch ook zonder olie bollen, in Hoek van Holland terug. Een van de Utrechtse vee markt losgebroken varken heeft in de nacht van woensdag op donderdag zes Utrechtse agenten en hoofdagenten druk bezigge houden en de nachtrust van heel wat burgers verstoord. Om half één zag het beest kans zich te ontworstelen aan het touw, waarmee politie-agenten het al eerder losgebroken varken had den vastgesjord. In de veestal len was geen personeel meer aanwezig, zodat de hermandads een hek en een stevig touw als noodoplossing kozen. De beves tiging was kennelijk onvoldoen de, want kort na half één werd het varken op de Groentenmarkt gesignaleerd. Een politie-auto met twee hoofdagenten gingen er achter aan. In een brandgang aan de Croeselaan hadden de politiemannen evenwel geen schijn van kans. Steeds raakten zij het spoor weer bijster. Twee andere politie-auto's werden nog ingeschakeld en via de meld kamer van de Utrechtse politie werden de auto's gedirigeerd naar de straten, waar burgers het varken hadden gesignaleerd. Steeds meer burgers werden uit hun nachtrust gehaald en signa leerden bjj de politie het gedrag van knor. Tenslotte, nadat het beest in de Vondellaan terecht was gekomen, 2V2 km van de plaats waar het was vastgebon den, kregen de zes politieman nen het knorrende dier onder controle. In de P.C. Hooftstraat werd het tenslotte gevangen, maar toen was het inmiddels al kwart over drie geworden. Op de Weesperzijde te Am sterdam is woensdagavond de 3- jarige Paulientje K. bij een ver keersongeluk om het leven ge komen. Zij zat op de schoot van haar moeder, die zelf achterop bij haar man op de fiets zat. Toen deze linksaf wilde slaan kwam hij in botsing met een hem tege moet komende auto. Zijn 22- jarige echtgenote moest met twee gebroken benen in het O. L. V. gasthuis worden opge nomen. Zelf liep hij enkele schaafwonden op. Op de Plesmanlaan bij d- Geerban zijn woensdagavond twee personenauto's met een enorme klap met elkaar in bot sing gekomen. In een der wa gens zaten een vader en moeder met hun dochter, die alle drie ernstig gewond naar een zieken huis werden overgebracht. Hun auto bleef verkreuke'd op de weg achter. De bestuurder van de andere wagen, een jongeman, iVe licht gewond raakte, werd even eens naar een ziekenhuis overge bracht. Op de weg langs het Noord hollands kanaal aan de oostzij de te Alkmaar is gisteravond het veertienjarig meisje P. van Wanrooij honderd meter van het woonwagenkamp waar zij woonde aangereden door een auto bestuurd door de 28-jari- ge timmerman H. W. uit Koe dijk. Het meisje stond anderhal ve meter uit de berm op de weg te praten met enkele jongelui. Zij was op slag dood. Vrijdagmiddag is op de Scho- terlandseweg te Hoornster- zwaag een bus met vijftien pas sagiers in het water gereden. Een echtpaar werd gewond, de overigen kwamen met de schrik en ten dele met een nat pak vrij. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur R. Roelvink uit Jou- re moest uitwijken voor een bromfietser die gevallen was Mede door de gladheid van de weg begon de bus te slippen en reed het water in. De bus werd later op de dag door een kraanwagen op het droge gebracht. In de nieuwjaarsnacht is in Berlicum vermoedelijk ten ge volge van de gladheid van de weg een Volkswagenbusje tegen een boom gereden. De bestuur der, de 39-jarige heer A. Ver hagen uit Middelrode was op slag dood. Zijn 11-jarig zoontje is met een enkelfractuur en en kele verwondingen aan het ge zicht naar een ziekenhuis in 's Hertogenbosch overgebracht. In Brielle kan men er voort aan zeker van zijn dat de nacht rust niet meer wordt verstoord door knallen om de drie minu ten van de knalapparaten, die de tuinders gebruiken om dieren (in hoofdzaak vogels) van hun tuinderijen te verjagen. De ge meenteraad heeft dinsdagavond een voorstel van b. en w. aan vaard, dat het gebruik van knal apparaten verboden is tussen een half uur na zonsondergang en 05.30 uur. Het voorstel van B. en W. was een gevolg van klachten van inwoners, terwijl burgemeester Spaans ook wees op de belangen van de toeris ten. Namens de tuinders reageerde het raadslid de heer Briggeman met op te merken, dat de tuin ders de halve nacht wakker worden gehouden door de bad gasten Engels marine-schip als „bedriegenje" Het Engelse marine-bevoorra dingsschip, de „Triumph", dat op een werf in Porthmouth een verbouwing heeft onder- dergaan, is nu uitgerust met een sprenkel-installatie. In geval van een atoomaanval kan het schip zichzelf nu schoonspuiten van de „Fall out". De maten aan boord be schouwen de bodem nu als een reuzen „bedriegertje". De foto toont het spuitende schip in volle glorie. Minister Veldkamp (sociale zaken) meent dat het beslist niet zo is, dat in Nederland uitslui tend de inzichten van privaat rechtelijke organen bepalend zijn voor het beleid in É.E.G.- aangelegenheden. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Eeerste-Kamerlid Kap- teijn (P.v.d.A.) over de toepas sing van het beginsel van ge lijke beloning van mannen en vrouwen. De heer Kapteijn had uit de brief die de minister 1 december aan de Stichting van de Arbeid zond geconcludeerd, dat de regering haar beleid in deze ten opzichte van de E.E.G. zou laten afhangen van de in zichten van de stichting. Minister Veldkamp wijst er in zijn antwoord op, dat in zijn brief aan de stichting gesteld wordt, dat, wat betreft de ver dere doorvoering van het begin sel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen, de rege ring van mening is, dat beper king van de loonpolitieke moge lijkheden uiteraard ook hieraan grenzen stelt. Vervolgens wordt er aan herinnerd, dat ondanks de aandrang die de Nederlandse regering herhaaldelijk heeft uit geoefend, niet voldoende gege vens over de gelijke beloning van mannen en vrouwen zijn overgelegd en, voor zover deze beschikbaar zijn, deze gegevens er niet op wijzen dat in andere E.E.G.-landen een duidelijke vooruitgang wordt geboekt. Hieruit blijkt volgens de heer Veldkamp dat de regering haar eigen oordeel heeft gegeven al vorens naar de mening van de Stichting van de Arbeid te in formeren, waaraan wij overi gens, waar het hier om een aan gelegenheid van nationale loon politieke betekenis handelt, uiteraard grote waarde toekent. Tweeënvijftig van de zeventig ruimtevoertuigen die door het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart zijn gelanceerd, draaien nu nog om de aarde of reizen nog steeds verder in de ruimte. Een-en-twintig seinen nog naar de aarde, waaronder de „Mariner-4", die, zoals bekend, op weg is naar Mars. Deze gegevens zijn bekendge maakt door het Amerikaanse bu reau voor lucht en ruimtevaart. De Canadese satelliet „Alou- ette 1", op 29 september 1962 door Amerikaanse geleerden ge lanceerd, zendt het langst ge gevens. Van die datum af zendt deze satelliet nu al onafgebro ken waardevolle gegevens over de verspreiding van elektronen in de ionosfeer en over kosmi sche straling naar de aarde. Drie ruimtevoertuigen hebben de maan bereikt. Een ruimte voertuig, de „Ranger-7", zond de eerste, van betrekkelijk dichtbij genomen foto's van het maanoppervlak naar de aarde. 31 satellieten reizen „in diep stilzwijgen" door de ruimte, zes vna hen draaien in een baan om de zon en 25 in een baan om de aarde. Vijftien satellieten zijn door de wrijvingshitte vernietigd toen zij in de dampkring om de aarde terugkeerden. De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt met ingang van 1 januari 1985 door 78 algemene ziekenfondsen verhoogd; 4 fondsen gaan per 1 februari 1965 en 13 fondsen in de loop van het volgende jaar over tot premieverhoging. De gemiddelde premie, die op het einde van 1964 per verzeker de van 16 jaar en ouder 3,70 per week bedraagt, stijgt met 12,4 procent tot ƒ4,16 per 1 januari 1965. In januari 1964 varieerde de premie bij de onderscheidene fondsen van 2,53 tot 4,60. In januari 1965 zal zij zich bewegen tussen 2,80 en 5,35. De ziekenfondsraad heeft de premieverhoging goedgekeurd. Toeneming van de medische con sultatie en aanpassing aan de voortdurende stijging van de lonen en prijzen, waarbij in het bijzonder de kosten van verple ging en behandeling in de zie kenhuizen een rol spelen, nopen de ziekenfondsen tot premiever hoging. Van de vrijwillig-verzekerden heeft thans ruim 87,5 procent aanspraak op de verstrekking van kraamgeld (januari 1964 82 procent) en bijna 90 procent op gedeeltelijke vergoeding bij ver pleging in een verpleeginrichting (januari 1964 85 procent). (Adv.) Stationsweg 38 Terneuzen Tel. 011502085 Maarschalk Tsjen Ji, vice- premier en minister van buiten landse zaken van communistisch China, heeft de leider van de communistische Pathet Lao in Laos, prins Soevaonoephong, en de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken Xoean Thoey Van een Convair van de United Airlines zijn woensdag op een vlucht van Fresco naar Los An geles beide motoren gelijktijdig uitgevallen, een grote zeldzaam heid. De piloot slaagde erin o-p een omgeploegd veld tussen de bergen een buiklanding uit te voeren. Geen van de 47 inzitten den kreeg letsel. Een vloot Amerikaanse wen telwieken heeft vrijdag ver sterkingen gebracht naar Binh Gia op 65 km ten oosten van Saigon, in de omgeving waar van Zuidvietnamese regerings troepen nu al vijf dagen in zwa re gevechten ziin gewikkeld met guerillastrijders van de communistische Vietkong. Aan regeringszijde zouden tot nu toe 44 man gesneuveld en 94 gewond zijn. Bij de Amerika nen, die aan de strijd hebben deelgenomen, zouden 11 man gewond zijn geraakt. Zes Ame rikanen worden vermist. De guerillastrijders, die woens dag door de regeringstroepen uit Binh Gia werden verdre ven, bieden echter nog steeds heftige tegenstand in het dichte kreupeulhout en de rubberplan tages om de stad. In de afgelo pen dagen zouden ruim 100 guerillastrijders gesneuveld zijn. Van Amerikaanse zijde is in tussen meegedeeld, dat er op 11 december, bij luchtaanvallen in de provincie Tsjoeong Thien die op rond 175 km ten zuid westen van Saigon ligt, 400 communistische guerillastrijders om het leven zijn gekomen. De jaarwisseling is in Am sterdam zonder grote incidenten verlopen. Er is meer vuurwerk afgestoken dan ooit, maar poli tie en brandweer hebben het rustiger gehad dan de laatste jaren. Zoals gewoonlijk dreigden de traditionele bezigheden van de nieuwjaarsnacht hier en daar in baldadigheid te ontaarden, maar de voor deze gelegenheid welwillend getolereerde lichte wanorde kon overal zonder moeite gehandhaafd worden. Bij de brandweer waren om half drie alle manschappen weer binnen na een korte periode die één van hen kenschetste als „het hele kleine werk": een aantal straatbrandjes en twee keukenbrandjes die het gevolg waren van het ondeskundig aan steken van vuurwerk. Tegen drie uur, toen de mees te autorijdende nieuwjaarsvier- ders naar huis waren terugge keerd, hadden zich in de stad en op de uitvalswegen geen President Tito heeft in een nieuwjaarsboodschap de huidige wereldsituatie zeer onbestendig genoemd, maar de vrede in de wereld zou desalniettemin be waard bMjven door de inspannin gen van alle vredelievende krach ten. Kongo en Zuid-Vietnam waren extreme voorbeelden van „de ge vaarlijke imperialistische poli tiek, die tot ernstige internatio nale verwikkelingen dreigt te leiden". Volgens Tito zou de vrede in groot gevaar gebracht worden a's West-Duitsland een kernbe wapening krijgt. Zuid-Slavië zal blijven streven naar samenwerking op voet van gelijkheid met alle landen die dit wensen, aldus besloot de Zuid- slavische president zijn woens dagavond gepubliceerde bood schap. ernstige verkeersongelukken voorgedaan. Toch is het in de oudejaars nacht omstreeks kwart over één nog even heet toegegaan. Een tram kon daar niet verderrijden, omdat de rijweg was gebarrica deerd met kerstbomen en oude fietsen. Een agent, die de bestuurder en de conducteur te hulp kwam kon niet direct orde scheppen. De drie mannen werden door een menigte van ongeveer 250 man bestookt met stenen en vuil. Elders in de stad in de Zijl straat de invalsweg vanuit Den Haag liep een agent een klap met een paraplu op achter het oor. Hij moest zich door een dokter laten behandelen. donderdag in telegrammen Chi nese steun verzekerd tegen wat Tsjen Ji noemt Amerikaanse agressieplannen in hun landen. Tsjen beschuldigde de Ver enigde Staten ervan militaire operaties voor te bereiden „op wat de Amerikanen bevoorra dingsbases in het zuiden van Laos" noemen. „Het is zeer dui delijk dat de oorlogsvlammen zich over geheel Indo-China of zelfs over geheel Zuidoost-Azië zullen uitbreiden als dergelijke oorlogsavonturen van het Ame rikaanse imperialisme niet wor den beteugeld", aldus maar schalk Tsjen Ji in zijn telegram men. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft het voorstel van China af gewezen om samen een verkla ring te ondertekenen dat hen niet als eerste kernwapens zal gebruiken. Volgens het departe ment wil China slechts de aan dacht afleiden van het feit dat het niet bereid is met andere landen de kernproeven te beper ken en over ontwapening te pra ten. De Kongolese afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft woensdagavond gezegd dat zijn regering de resolutie van de Vei ligheidsraad over Kongo toe juicht zolang de oproep tot het staken van het vuren ook van toepassing is op de opstandelin gen. De afgevaardigde, Theodore Idzumbuir, zei dat zijn regering liever had gezien dat de veilig heidsraad de buitenlandse in menging in het bijzonder door drie landen in de binnen landse aangelegenheden van Kongo had veroordeeld. (Pre mier Tsjombe heeft in een brief van 28 december aan de Veilig heidsraad Soedan, Algiers en de Verenigde Arabische Republiek van inmenging beschuldigd.) Over de huursoldaten zei Id zumbuir dat zijn land het nood zakelijk achtte hulp van het buitenland te vragen zolang de rebellen ook hulp uit het bui tenland krijgen. De Amerikaanse afgevaardig de Adlai Stevenson noemde de resolutie positief en constructief. buitenlandse huursoldaten te prefereren. De Russische gedelegeerde Fedorenko zei dat hij enigerlei erkenning van de „misdaad waaraan de Verenigde Staten en België zich hadden bezondigd te hebben verwacht". „De door mijn land bedreven misdaad was de redding van de levens van 2000 onschuldige gij zelaars, die illegaal werden ge vangen gehouden. Ik heb niets meer te zeggen," zo antwoord de Stevenson. dat de granaat bij de jaarwisse- Hij zei de terugtrekking van de ling in veilige handen was. Heidi Braehl trouwde Brett Halsey De burgemeester van Starn- berg heeft het huwelijk vol trokken van het Duitse zan geresje Heidi Bruehl met de Amerikaanse filmspeler Brett Halsey. Donderdagmiddag is aan boord van de op de Eems varende Delfzijlse kustvaarder „Lucas M" (van gebr. Meertens in Delf zijl) brand uitgebroken doordat in één van de achterverblijven van het schip een oliekachel ontplofte. De vierkoppige be manning zag plots een grote steekvlam en in korte tijd ston den enkele hutten op het ach terschip in lichterlaaie. Kapitein J. A. Meijer uit Delf zijl (44) waarschuwde de Delf zijlse sleepboten „Waterman", Watergeus" en „Waterpoort", die alle drie brandblusappara tuur aan boord hebben. Spoedig slaagde men er in de brand te worden door water in de vertrekken te pompen. Nog nasmeulend werd de „Lucas M" naar de haven ge sleept waar op de kade de Delf zijlse brandweer gereed stond. Deze behoefde echter geen dienst meer te doen. De achterverblij ven en de salon van de „Lucas M" zijn geheel uitgebrand, ter wijl ook de stuurhut flinke brandschade opliep. De motor kamer bleef intact. Het schip i3 voor herstel naar een scheeps werf gesleept. De „Lucas M" was op weg naar Poole, Engeland, met een lading oesterschelpen. Toen de brand uitbrak was de coaster ongeveer op 1 km afstand van de havenpier. Het ruim 8.500 ton metende! Nederlandse vrachtschip „Laar- derkerk" (N.V. Ver. Nederland, se Scheepvaartmaatschappij dat donderdagavond tweemaal in de haven van Leixoes bij Oporto in Portugal aan de grond liep, is vrijdag definitief door sleepboten vlotgetrokken. Het schip, dat op weg is van Izmir (Smyrna) naar Antwer pen, liep de eerste keer door slecht zicht aan de grond. Na dat het vlot was getrokken, raakte het op drift en kwam het in aanvaring met de Neder landse kustvaarder „Gerry-S" die echter geen schade opliep. Daarna liep de „Laarderkerk" weer aan de grond. Nu is het schip op weg n»r Antwerpen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4