PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN ROEPING en STRIJD Voor de zondag Zcadagdiensten Pagina 2 Overval tijdens Oudejaarsviering Terneuzen Axel Middelburg Oostburg Zaamslag DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 januari 1965 Terwijl enige honderden bezoe kers in het Parkhotel te Lokeren (België) oudejaarsavond vier den, kwam een man binnen, die, dreigend met een revolver van de eigenaar de inhoud van de kassa opeiste. Aanvankelijk werd ge dacht dat men met 'een grap te doen had, doch toen bleek dat er niet veel geld in de kassa was, loste de man drie schoten. Twee daarvan kwamen in het plafond en één in een muur terecht. Daarna maakte de overvaller zich ijlings uit de voeten. Vermoed wordt dat de over val is geschied door een bekende inwoner van St Jansteen. Geen maatregelen tegen Goese politie Tegen het Goese politiekorps zullen geen strafrechtelijke maat- DE STEEN En Samuel nam een steen en stelde die op. 1 Samuel 7 12. De wereld staat vol stenen. Opgerichte stenen. Van allerlei grootte en gestalte. Machtige triomfbogen en hoge zuilen, sfinxen en piramiden. En ook zijn er nogal wat grafstenen. Al deze stenen: spreken. Ze willen wat zeggen. Het zijn ge stolde woorden. Het woord ver vliegt met het moment. De steen legt 't woord vast, verduurzaamt het woord, draagt het door de tij den heen tot naar latere geslach ten. Samuel neemt niet slechts een steen. Hij stelt hem ook op. Daar door wordt zijn werking wijder en sterker. Daardoor zorgt de steen, dat het woord niet onder- gestoven wordt onder het zand van de levensweg. Zo wordt de steen tot standaard, die de wan delaar dwingt notitie van het woord te nemen, hem halt toe roept, hem aanmoedigt of voort drijft. Met deze steen van Samuel is het iets bijzonders. Onze stenen bezingen de glorie van de dode of de levende mens. Waarom ze dan ook regelmatig weer van hun basementen worden afgetrokken. Want wat vandaag 's mensen glorie is, is morgen zijn schande. De steen van Samuel bezingt de glorie van God. Hier staat een man (en achter hem staat heel een volk) God een loflied te zin gen. Zeker, Israels aanvoerders hebben grote daden verricht. Maar van dat alles zegt deze steen niets. Gode alleen de eer! „Lof zij de Heer! Eben Haëzer!" Zou er bij u voor God soms ook een klein steentje afkunnen? Ga ook eens staan tussen Mispa en Sen. En zeg ook eens: „Eben Haëzer!" Zeg het met steen! Duurzaam en duidelijk! (Uit „De Stem achter U.") regelen worden genomen. Wél zullen op beleidsniveau enkele maatregelen worden genomen, maar de burgemeester van Goes, mr. p. G. A. Huber, wil zich hier over nog nader beraden. De rijksrecherche had op ver zoek van de Goese burgemeester een onderzoek ingesteld wegens klachten over het optreden van de Goese politie. Vaststaat wel, dat van straf bare feiten hier geen sprake is. Goed afgelopen Op Nieuwjaarsdag wandelde des middags om 12 uur de heer M. van der Klooster, wonende in de Koninginnelaan, langs het op gespoten terrein aan de Kamer- lingh Onnesstraat, toen hij tot zijn grote schrik zag dat drie knaap jes zich op de nog geenszins be zonken grond bevonden, terwijl het terrein door de sneeuw en de daarop volgende regen nog dras- siger was geworden. Het gelukte hem de twee jong ste kinderen, die reeds in de op gespoten grond aan het wegzak ken waren, uit hun benarde toe stand op de vaste bodem te trek ken. Hun oudste broertje, het 9- jarig zoontje van de familie G., wonende in de Rozenstraat, dat reeds tot aan zijn middel in het zachte terrein was weggezakt, kon de heer Van der Klooster niet bereiken. IJlings werd de politie hiermede telefonisch in kennis gesteld, die daarop de brandweer alarmeerde aan wie het gelukte ook dit knaapje te redden. ,,'t Diekje" feestelijk heropend Het pand Dijkstraat 30 werd, na een grondige modernisering, TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, telefoon 2324. Apotheek geopend: J. Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groen- en Wit Gele Kruis, zr. R. Scott, Bolwerk 4, IJzendijke, tel. 01176—497 (b.g.g. 008). AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praStijk der artsen waargenomen door dokter A. Kats, Oranjestraat 19, telefoon 555. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen waarge nomen door dierenarts J. Janssen, Stationstraat 10 te Axel, telefoon 01155—488. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 3 JANUARI 1965 Axel10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag; 14.30 uur Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Hulst: 10.30 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten (bed. H. Doop); 19 uur Ds. H. J. Teutscher, van Goes (bijzondere dienst). (Kerk hoflaan) 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Othene: 14.30 u. Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Zaamslag: 10 uur Ds. C. Korevaar, van Zwolle; 14.30 uur Ds. P. J. Pennings, van AxeL GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur Ds. M. van Dooren. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. W. H. Gispen. Zaamslag: 10 uur en 15 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 3 uur Ds, M. van Doo ren. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur Ds. K. D. van Dijk; 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute-Spui10 uur en 14.30 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur en 14 uur en 18 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur en 15 uur lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEM. (Filodelfia-kapel) TerneuzenSamenkomstenzon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond zondags om 8.30 uur n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Luitenant B. Outhuijse. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 17.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 17 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 3 JANUARI 1965 Aardenburg: 19 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10.30 u Ds. H. W. Doorn- ink. Hoofdplaat: 10 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 9.30 uur mej. Da H. B. de Neeling, van Zuidzande. Retranchement: 10 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Sehoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterland kerkje. Sint Kruis: 9 uur Ds. H. W. Doorn- ink, van Groede. Sluis: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. C. Balk, van Sluis. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Balk, van Sluis, Zuidzande: 10.15 uur mej. Da. H. B, de Neeling, dezer dagen heropend. Gedu rende vele jaren werd deze zaak, gespecialiseerd in meube len, bedden, tapijten, gordijn stoffen en vaste vloerbedekking, gedreven door de heer J. Wie- les. Van nu af is het ruime win kelpand van eigenaar veran derd. De heer C. Smallegange heeft de zaak overgenomen en vóór het officieel begin eerst grondig gemoderniseerd. Het pand, dat nu een zeer royale voorgevel heeft, is een sieraad van de Dijkstraat geworden. Ook het interieur is grondig veranderd. De rijke variatie aan al de artikelen, die bij een com plete woninginrichting behoren, komen door de frisse heldere kleuren van wanden en vloer bedekking en niet in de laatste plaats door een overvloedige verlichting bijzonder goed tot hun recht. De heer Smallegan ge heeft er een zeer toepasse lijke naam, 't Diekje, aan ge geven. Niet alleen de enorme sortering, maar bovenal het uit stekende vakmanschap de heer Smallegange zit al meer dan een kwarteeuw in het vak zijn garant voor een uitste kende en vlotte bediening. Men kan er bovendien van verze kerd zijn dat de nieuwe eige naar zijn klanten zeer zeker ook waardevolle adviezen zal kunnen geven. Voor de heropening bestond van de zijde van vrienden en zakenrelaties een grote belang stelling; daarvan getuigden on der meer de vele fraaie bloem stukken die hij op deze feeste lijke dag mocht ontvangen. On getwijfeld zal deze zaak die aan de eisen van een moderne be drijfsvoering in alle opzichten voldoet, nog heel wat belang stellenden naar de Dijkstraat weten te trekken. Ter gelegenheid van de her opening worden aantrekkelijke kortingen en fraaie verrassin gen beschikbaar gesteld. Beiaardconcert Heden geeft mevr. Moerdijk— Vanderswalm op het carillon in de stadhuistoren alhier een bei aardconcert. Het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: Herkenningsmelodie Beiaard lied, P. Benoit; Gondellied, C. M. von Weber; Wiegelied, R- Hol; Reuzelied; Weefliedje; Wachter lied; Kerelslied; Klompenliedeke. E. Hullebroeck; Rondino, J. W. Kersbergen; Menuet, Banstitus; Fantasia, Leen 't Hart; Rigaudon, Leen 't Hart; Tarentella, Leen 't Hart; Menuet, Jef van Hoof: Gavotte, Leon Henry; Herken ningsmelodie Beiaardlied, P. Be noit. Weer een daad van vandalisme In de nacht van oud op nieuw is door tot nog toe onbekenden weer een daad van vandalisme gepleegd. De meer dan 300 jaar oude leeuwtjes die vóór het stadhuis op sokkels geplaats staan werden omver getrokken. De sokkels werden vernield, ter wijl de leeuwtjes werden bescha digd. Of het hier weer een nozem streek betreft of het vandalisme te wijten is aan het bekende spreekwoord: „Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan", is niet bekend, maar hopelijk zul len de dader(s) van deze vernie ling door de politie worden ach terhaald. Wateroverlast Door de dooi van de sneeuw en de vele regen, die op Oudejaars dag was gevallen, veroorzaakte het niet goed functioneren van de waterlozing in de Eglantiers- polder tot groot wateroverlast in het buurtschap Vaartwijk. Voor de bewoners van de al daar staande woningen was het niet meer mogelijk langs de ach terzijde hun haardsteden te be reiken of te verlaten. De dienst van gemeentewerken werd gealarmeerd en in overleg met de Provinciale Waterstaat werd een noodoplossing getrof fen om het overlast van het wa ter zoveel mogelijk te beperaen. 100-jarige H.B.S. De H. B. S. te Middelburg be staat in het voorjaar van 1965 honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan worden op dinsdag 20 en woensdag 21 april herdenkings dagen gehouden. Op het feest programma staan o.m. een ont vangst door het provinciaal be stuur van Zeeland en door het gemeentebestuur, in de concert en gehoorzaal een herdenkings bijeenkomst, in de nieuwe schouwburg een show, in de koorkerk een concert door het Middelburgs kamerkoor onder hiding van Bart Leijnse en het Middelburgs Barok ensemble on der leiding van Henk Mennes, en een boottocht langs de kust van Walcheren. Gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg besloot tot het aangaan van een rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een maximaal bedrag van 125.000.—, Omdat de weg van Oostburg naar Waterlandkerkje in beheer is overgedragen aan het provin ciaal bestuur van Zeeland kan de grintwegencommissie, die de zorg over deze weg had, worden opgeheven. Aan de heer G. E. J. Mooren werd een perceel grond ver kocht in het „Schuttebocht" n.l. een perceel van 550 m2 a 15, Het presentiegeld van de raadsleden werd verhoogd van 12,50 tot 15,per zitting. Voor het g.l.o. werd een be drag van 62,27 per leerling vastgesteld en voor het u.l.o. 80,42. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1965 werd aange boden. De gewone dienst ein digt met een post van 2.975.580 aan inkomsten en uitgaven en hierin is eent post van 7264, voor onvoorziene uitgaven. Het eindbedrag van de kapitaal- dienst is 6.341.679,aan in komsten en 6.257.072,aan uitgaven en heeft dus een batig saldo van 84,687, Bij de rondvraag wees de heer W. van Dongen op de gevaar lijke verkeerssituatie bij het Raadhuisplein en het postkan toor. De voorzitter beloofde een onderhoud met Rijkswaterstaat. De heer E. Dekker wilde weten hoe het stond met de ver betering van de weg Oostburg Zuidzande. Burgemeester Van Leeuwen deelde mede, dat hierover on derhandelingen gevoerd worden met het provinciaal bestuur. De moeilijkheden liggen in het feit dat bepaalde grondeigenaren meer vragen dan geboden wordt en dat er zelfs eigenaars zijn die helemaal geen grond be schikbaar wensen te stellen. Hierdoor kon het wel eens ge beuren dat de vèrbetering lan ger op zich laat wachten dan aanvankelijk was voorzien. door ERNST MEISTER 63) Een paar dagen later op een avond zaten Sevard en dr. Fon- tana samen aan de oever van het meer. Speels lieten zij het fijne zand door hun vingers glijden, ieder zwijgend verdiept in zijn gedachten. „Het lijkt wel een zandloper," verbrak Sevard plotseling het zwijgen en hij hield zijn hand met het er uit stromende zand in de hoogte. „Ja. Net als de tijd", zei Ga- briëlle. „Daar gaan de zandkor rels en daar gaat de tijd. Ik vraag me wel eens af of wij eigenlijk niet heel veel tijd ver loren laten gaan of onnuttig ge bruiken." „Waarom ben je vanavond zo zwaarmoedig?" vroeg Sevard. „Omdat ik weet dat een mens alléén eigenlijk niets waard is." Sevard greep haar hand. Tegen zijn wil werd hij toch weer door deze vrouw gefascineerd. „Gabriëlle. Gedwongen vrolijk sprong zij op en riep: „Klaus. Morgen ver trek je. Het is vanavond onze laatste avond, dus laten wij er een vrolijke avond van maken. Kom, wij gaan naar het dorp, dansen!" „Een onberekenbare vrouw", dacht Sevard. „Maar ik ben haar dankbaar. Wanneer ik mij weer laat gaan kan daar niets goeds uit voortkomen. Ik houd van Clara." Toch stond hij enigszins ont nuchterd op. „Goed," zei hij, „wanneer je graag dansen wilt, zullen wij dat doen. Zullen wij ons nog verkleden?" „Ach waarom? We kunnen thuis wel eten. Laten we maar gaan. Ik heb reservedienst, dus ik moet wel even zeggen waar ik ben vanavond." Voor de deur van Sevards kamer namen zij afscheid. „We zien elkaar straks dus weer," zei ze met een glimlach en in die glimlach lag opnieuw een belofte. Het eten smaakte Sevard niet. Hoewel hij er zich tegen ver zette prikkelde hem de omgang met Gabriëlle meer dan hem lief was. Als iedere man was hij teleurge steld geweest dat Gabriëlle daar straks plotseling was opgespron gen en de wens te kennen had gegeven te willen dansen. Hij hield van Clara, maar hij kon zich niet ontveinzen dat zijn zinnen vaak luider spraken dan zijn nuchtere verstand. Hij was Ongeval Enkele bejaarden stonden woensdagmiddag op het trottoir naast het gemeentehuis om de lijkstoet gade te slaan van wijlen de heer A. van Overbeeke. Enige meisjes en jongens ver maakten zich met sneeuwballen gooien. Op een gegeven ogenblik liep één van de meisjes tegen de 79-jarige heer F. Florusseh, die hierdoor zijn evenwicht verloor en op de grond viel. Dokter Elenbaas verleende F., die over hevige pijn in één van zijn benen klaagde, eerste medi sche hulp en liet hem naar diens woning in de Polderstraat bren gen, vanwaar hij later naar het Juliana-zlekenhuis te Terneuzen werd vervoerd. Begin van brand Op oudejaarsavond omstreeks half twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een ontstane brand in de broodbakkerij van de heer A. A. P. Bril in de Brugstraat te Othene. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar hoefde bij aankomst niet meer in werking te treden daar de brand, die ontstaan was boven de ovens, al was geblust door leden van de afdeling Othene der brand weer. Door het snel optreden van deze te Othene wonende leden van de brandweer bleef de schade beperkt tot een ge deelte van het plafond en het dak. Op het terrein van de brand waren o.m. burgemeester Van Wijk en de rijkspolitie van Zaamslag aanwezig. Jaarvergadering muziekver. „De Volharding" Woensdagavond werd de jaar lijkse algemene vergadering van de muziekvereniging „De Volhar ding" gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer R. van de Veke, die de aanwezigen verwelkomde, v/erd werd in een vlug tempo de agen da afgewerkt. De notulen van de vorige jaarvergadering werden zonder op- of aanmerking goed gekeurd en alle ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangeno men. In 't jaarverslag van de secre taris, de heer W. Leenhouts, wei d nog eens aandacht gewijd aan de festiviteiten waaraan „De Vol harding" in 1964 had deelgeno men. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat er in 1964 weer veel geld was uitgegeven ding" en enkele giften was de balans toch ongeveer in even wicht kunnen blijven. De aftredende bestuursleden de heren H. W. Houg en W. H. Leenhouts werden bij acclamatie herkozen. In de vacaturen in het bestuur werden twee leden benoemd die niet ter vergadering aanwezig waren, zodat hen gevraagd zal worden of zij deze benoeming ac cepteren. Het punt deelnemen festivitei ten 1965 werd besproken en ver schillende data werden vastge legd. Nadat bij de rondvraag de voor zitter enkele sprekers had beant woord, werd deze vrij goed be zochte vergadering door hem ge sloten. Oudejaarsviering Hoewel het er aanvankelijk od leek, dat oudejaarsavond te Zaamslag rustig zou verlopen, kwam dit anders uit. Doordat omstreeks 23.45 uur de brandweersirene ging, om dat er brand in Othene bleek te zijn, kwam de gehele bevolking van het dorp op de been. graag in gezelschap van de ver leidelijke Argentijnse, maar toch vreesde hij dit gezelschap. Bij Clara voelde hij zich rustig, tevreden, Gabriëlle wond hem op, telkens als hij haar zag. Clara moest eigenlijk het tem perament van Gabriëlle hebben, overwoog hij, maar dat was na tuurlijk een kinderlijke wens... Samen liepen ze over de weg langs de weide naar het dorp, ze praatten vrolijk en onbevan gen met elkaar over de ver schillende vormen van de dans en de Argentijnse tango in het bizonder. Maar plotseling vroeg Gabriëlle: „Zeg, jij speelt toch orgel?" Hij knikte. „Heb je geen zin nu wat te spelen?" Eerlijk gezegd had hij niet veel lust, maar hij wilde niet onbeleefd schijnen en ging haar voor in de schemerachtige kerk. Sevard vermoedde niet dat Gabriëlle alweer bezig was met een test. De manier waar op iemand musiceert, is voor een psycholoog een haast onfeil baar middel om de roerselen van zijn ziel te peilen. Gabriëlle bleef naast Sevard bij de speel tafel staan. Hij voelde zich daar door niet vrij en speelde aan vankelijk schools, tot hij, zoals gewoonlijk, door de muziek werd meegenomen en ging variëren op een zelfbedacht motief. Gabriëlle luisterde aandachtig en volgde intens het bewegen van zijn slanke vingers over de toetsen van het oude instrument. Wat verlegen staakte hij zijn spel en keek naar Gabriëlle, die in gedachten verzonken mom pelde: „Dat was zijn ziel. Ik zal de stem nog horen wanneer ik al lang thuis ben." Gabriëlle.. (Adv.) AANWINSTEN DECEMBER 1964. ROMANS: Borowski, T. Stenen wereld. Cavanna, B. Het rede zeil. Christie, A. Waarom Evans niet? Fowles, J. De verzamelaar. Hamelink, J. Het plantaardig bewind. Jenkens, G. De voet van de Albatros. Knight, B. Het huis met de zwaan. ManenPieters, J. van Er gebeurt geen wonder. Mc.Carthy, M. De groep. Mens, J. Het kleine verschil. Schouwenaars, C. De zeven nachten. Tucholsky, K. Verhalen. Uris, L. Armageddon. Vandeloo, J. Het huis der onbekenden. Vestdijk, S. Het genadeschot. DUITSE ROMAN: Grass, G. ENGELSE ROMANS: Coulter, S. Greene, G. Marsh, N. Murdoch, I. STUDIEBOEKEN: Abel spel, een Aisberg, E. en A. Six Claessens, Fr. Etienne, F. Fisher, H. A. L. Gaudecker, H. von Gevers, F. G. M. Geyl, P. Hallen, O. v. d. Hartog, C. den Hoesel, A. F. G. Hofland, H. J. A. Hupkes, G. Jongmans, D. G. Kaam, B. van King, M. L. Lagerlöf, S. Lehning, A. en J. Schrofer Lilly, J. C. Marcusse, F. L. Neuman, H. J. Nijnatten, A. L. C. A. van Oomes, P. Packard, V. Read, H. Schenk.M. G. en J. B. Th. Spaan Schouten, W. J. A. Schrijver, E. Simons, W. J. Siobbema, D. J. W. Steen, E. van der Stolker, P. J. Vanderschaeghe, P. Vanderschaeghe, P. Vedder, R. Veer, P. van 't Vloermans, A. Werkende Wilkeshuis, C. Willemze, Th. Die Blechtrommel. Threshold. Brighton Rock. Dead water. An unofficial rose. van Lanseloet van Denemarken. Zo gaat het t.v.-storingzoeken. Francois Mauriac. George Bernard Shaw. Geschiedenis van Europa (2 din). Geheimen van de wildbaan. Metafysica. Figuren en problemen. (2 dln). Georges Bernanos. Gezonde voeding gezonde mensen. Zindelijk denken. Opmerkingen over de chaos. Treinen. Libië. liby Parade der mannen broeders. Wandelt in de liefde. Christuslegenden. De internationale avant-garde tus sen de twee wereldoorlogen. Mens en dolfijn Hypnose. Konrad Adenauer. duit Zwitserland. Antoon Coolen. De naakte maatschappij. Brief aan een jong schilder. zwit. Avontuur met het Woord. Sterrenkunde. Zilver. Van het dak der wereld. chin. Antennes. Ja knikken tegen Drente. Diebielen; kinderen en volwassenen. Ernest Hemingway. Heinrich Böll. Inleiding tot de psychiatrie. Soekarno. indo Logica, stilte, de Diderot. fran. Algemene muziekleer. 882 669.7 850 850 941 592.3 120 900.4 850 628 130 929 657.8 991 258.1 255 898 705.8 594 429 947.6 991 856 307 700.7 220.6 .552 777.4 918 669.2 986 326 850 850 611.5 945.6 130 245.3 853.6 780.9 De enige politieman die, na dat de anderen naar de brand waren uitgerukt, in het dorp was achtergebleven, liet de jon gelui rustig hun vuurwerk, dat trouwens veel minder mooi en minder talrijk was als voor gaande jaren, afsteken en daar om vond de jeugd hier niet v ;el aan. Een gedeelte, en niet het bes te gedeelte van de jeugd, opge stookt en gesteund door een aantal ouderen, die nog steeds niet kunnen inzien dat de poli tie de eerste dienaar van het publiek is, althans wenst te zijn, en nog van oude wrokgevoe- dens vervuld zijn omdat zij wel licht door eigen schuld onaan gename ervaringen hebben op gedaan bij contacten met de po litie, probeerde, verscholen achter hen die niets uitvoerden, maar het door hun tegenwoor digheid mogelijk maakten, deze nolitieman uit zijn tent te lok ken. Dit lukte pas toen zij eigendommen van anderen be gonnen te vernielen en het ver keer in gevaar brachten door op de rijbaan van het Plein en de Ze reikte hem de hand. „Dank je, Klaus. Meer zei ze niet, samen lie pen ze de kerk weer uit. „Je bent een merkwaardige vrouw, Gabriëlle," fluisterde hij. „Waar om greep je even mijn hand, toen ik speelde en waarom zei je „A que sirvo" of zoiets?" „Je hebt goed geluisterd, Klaus. Ik zei „A que sirvo, waartoe dient alles? En ik nam je hand. omdat ik me met je verbonden voelde." „En ik speelde toen beter," mompelde Sevard. „Vreemd Gabriëlle glimlachte. Ze ken de Sevard beter dan hij haar, ze wist dat het haar weinig moeite zou kosten hem voor haar te winnen, maar ze wist ook dat zij samen nooit werke lijk één zouden kunnen worden. Clara was een vrouw voor Sevard, zij kon hoogstens slechts een poosje zijn minnares zijn. Daarstraks bij het orgel was het even goed geweest, maar nu voelde ze zich weer mijlen van hem verwijderd. Sevard was als man overigens haar ideaal niet en hoewel ze wist nooit dit ideaal te kunnen bereiken, bleef ze er naar streven. En daardoor zou ze vermoedelijk altijd wel een eenzame vrouw blijven. Ze liepen naar het sanatorium terug, ze hadden geen lust meer om te gaan dansen. Gabriëlle gaf Sevard opnieuw de hand. „Klaus, ik wil je alleen nog zeeffen dat deze avond dé mooiste is welke in in Europa heb gehad. Eén toon alleen is niets, en één mens alleen is één toon. Maar twee tonen moeten harmoniëren, dissonanten zijn doorgaans lelijk. Goedennacht, Klaus. (Wordt vervolgd.) Terneuzensestraat enige voor werpen te plaatsen^ Tpen vielen er klap pen, maar dé hoofddaders wist&r zrcffvdél- al te redden door weg te dui ken achter het hen beschermen de publiek. Nadat ongeveer drie kwartier later een deel van het publiek huiswaarts was gekeerd en de politie, inmiddels weer ver sterkt tot twee .man, een over zicht kreeg, waagden de jeug dige en minder jeugdige vanda len in het centrum van het dorp niets meer. Zij durfden toen nog wel in de Axelsestraat voor de woning van een zeer oude vrouw een pak stro in brand te steken, waardoor uit angst voor brand deze vrouw onwel werd. Het pak stro was van elders aangevoerd. Toen de politie Ier plaatse kwam, waren de da- der(s) verdwenen. Ook werd een houten keet van de timmerman-aannemer Hamelink te Zaamslag, staande aan de Koepoortstraat, omver- gedrukt en vernield, waardoor grote schade ontstond Door de politie werd tegen verschillende belhamels proces verbaal opgemaakt en nog an deren zullen volgen, zodat dit oudejaarsfuifje voor velen een staartje zal hebben. Zou het niet beter zijn wan neer de ouderen in ons mooi dorp zich eens gingen be «innen op een waardiger en betere oudejaarsviering en hierbij de jeugd, en vooral hun eigen kin deren, een voorbeeld gaven? De laatste dag van het jaar leent zich bij uitstek tot goeddoen en het is zeker ongepast om deze dag van dankbaar herdenken te eindigen met vernieling en straatschenderij. KINDERKERSTPUZZEL OPLOSSING De oplossing van de kinder kerstpuzzel luidde PIEK. SLINGER, STERREN Na loting ging de le prijs naar Truus Huijssen, Bernhardstraat 17 te Terneuzen; 2e prijs: A. Wie- land, Bilderdijkstraat 8 te Terneu zen; 3e prijs: Michiel de Visser, Bernhardstraat 8 te Terneuzen. NEDERLANDS SCHIP GESTRAND Door slecht zicht is het ruim 8.500 ton metende Nederlandse vrachtschip „Laarderkerk" (n.v. Ver. Ned. Scheepvaart Mij) in de haven van Leixoes bij Oporto in Portugal aan de grond ge lopen. Nadat sleepboten de „Laarderkerk" hadden vlotge- trokken, raakte het vrachtschip op drift en is, na een aanvaring met de kustvaarder „Gerry-S" (Nederlands) van 500 ton, op nieuw aan de grond gelopen. De Gerry-S" heeft geen schade opgelopen. De „Laarderkerk" is met een lading katoen op weg van Izmir (Smyrna) naar Antwerpen,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2