Somber Indonesisch perspectief Britse troepen naar het Verre Oosten Compromis-oplossing voor politieke crisis in Zuid-Vietnam Rede van Franco Het weer WEERBERICHT RADIO DE KOCK STAKING IN DE HAMEN VAN ANTWERPEN NIGERIA V.N.- assenélee NIEUWJAARSBOODSCHAP MAN RUSSISCHE LEIDERS Veertien Nederlanders in Kongo bevrijd INDONESIË EN MALEISIE Nieuwjaarsboodschap van De Gaulle Aidit wacht af Boodschap van Johnson aan Kosygin Hoogwater Quo vadis? Indonesische proef met geleid projectiel mislukt Zon- en Maanstanden b'rankering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs j 6,— per kwartaal; per maan-" f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 2 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6343 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 oent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.i*i. Dc berichten over een ziekte van president Soekarno hebben grote ongerustheid teweeg ge bracht onder vele Indonesiërs. Weliswaar is van officiële zijde tegengesproken dat er iets ern stigs aan de hand zou zijn niet de bewoner van het paleis in Bo- gor, maar toch houden de ge ruchten aan: hij zou een ziekte aan de nieren hebben. Bekend is dat het Indonesische staatshoofd vele malen naar We nen toog voor medische behande ling. En ook dat de Chinese rege ring hem een paar specialisten op het gebied van de acupunc tuur heeft gestuurdeen genees methode die berust op het tijde lijk aanbrengen van naalden op bepaalde punten van het lichaam en die sinds eeuwen in China wordt beoefend. Ziek of niet, dat beseffen In donesiërs: Soekarno is ook maar een sterfelijk mens. En men ging zich voorstellen hoe het zou zijn als hij er niet meer was. Van buiten af kunnen heel wat aan merkingen gemaakt worden op zijn beleid, maar het lijdt geen twijfel dat de president voor mil joenen Indonesiërs de verper soonlijking is van hun idealen. Terwijl de president weg was werd een beweging opgericht van soekarnisten, die beoogt de idealen en ideeën van Soekarno voort te laten leven als leidend staatsbeginsel. Soekarno bleek na terugkeer wel ingenomen met de idee, die vooral ook door het leger en zeker stafchef Nasoetion werd gesteund. Naar verluidt wees hij een communistische eis om de In een boodschap aan premier Kosygin en president Mikojan van de Sowjet-Unfe zegt presi dent Johnson van de Verenigde Staten, dat versterking van de grondslagen van de wereldvrede en dringendste taak blijft. Het Amerikaanse volk en de Ameri kaanse regering zouden nooit achterblijven in pogingen om de ontwapening en het toezicht op kernwapens te bevorderen. Beide landen kunnen en dienen stap pen te doen om de verspreiding van kernwapens te beperken en een alomvattend verbod op proe ven met kernwapens tot stand te brengen, aldus Johnson. MINDER WIND Om een depressie boven Zwe den voeren noordelijke winden polaire lucht over de Noordzee naar West-Europa. Daarin ko men enkele lokale buien voor. De wind in ons land wordt vandaag zwak tot matig uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. De bewolking blijft veranderlijk, in de middagtemperaturen wordt weinig verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Enkele lokale buien Veranderlijke bewolking met enkele lokale buien. Zwakke tot matige westelijke tot noordwes telijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZATERDAG 2 JANUARI v.m. n.m. beweging op te doeken van de hand, maar willigde hij dit ver langen later toch in nadat nog meer pressie op hem was uitge oefend. Waarom hij dit deed is niet zo duidelijk, als waarom de communisten van Aidit de soe- karnistische beweging wilden weghebben. Ook Aidit denkt aan de tijd die eens zal "komen zonder Soekarno. Als diens persoonlijke bindings kracht wegvalt, blijft alleen de strak georganiseerde communis tische partij over als machtige organisatie. Een betere kans om van Indonesië een volksrepu bliek te maken naar Chinees model kan Aidit zich niet wen sen. Dan kan met kracht de te leurstelling uitgebuit worden die nu al aan het groeien is. En met reden: economisch is ook, nadat West-Irian vrijwel al is ingelijfd, de toestand verslech- ook vrijwel nergens steun vindt, ook niet in de traditioneel be vriende landen die rustig Malei sië hebben erkend. Al zouden de omstandigheden dan gunstig zijn voor Aidits goedgedrilde organisatie er zou ook stevige tegenkanting komen, Bijv. van stafchef Nasoetion en een twee drie zou de over gang van neutralistisch naar communistisch kamp niét gaan. Wat de Soekarnisten bovendien vrezen is dat ze het niet alleen tegen Aidit zullen moeten op nemen, maar ook tegen allerlei separatistische bewegingen op Sumatra en Borneo (Kaliman- ten), gebieden waar enige jaren geleden al een opstand tegen Soekarno is gevoerd. En het is helemaal niet ondenkbaar dat juist die twee eilanden zullen po gen zich aaru te sluiten bij Ma leisië, waarnfee ze door taal en vooral door handel al sterk ver- terd. De actie tegen Maleisië, de J bonden zijn. En waaraan ze zich konfrontatie die het kwartet van misschien wel verwanter voelen vroegere Britse gebieden moest dan aan Java. En het is de vraag of de mannen die in het Soékar- nisme een samenbindende orga nisatie willen vormen, een der gelijke strijd op twee fronten aan zullen kunnen- Een versnip pering van Indonesië, met een forse dosis burgeroorlog, hangt als een donkere wolk aan de ho rizon, vrezen vrij wat Indone siërs. (Adv.) verpletteren, is een fiasco aan het worden. De gewapende man nen die erop af gestuurd worden, kapituleren al haast voor ze aan land zijn en er gaan zelfs ge ruchten dat Djakarta bemidde ling bijvoorbeeld van Neder landse zijde zeer zou waarde ren om van het akelige avontuur af te komen, waarvoor het nu TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ©O ©O Onder liet personeel van de havendienst van Antwerpen is vrijdagochtend een staking uit- geborken. Op de kaden zijn alleen stakersposten en specialisten van de onderhoudsdienst en veilig heidsdienst aanwezig. Verscheidene schepen hebben in afwachting het anker uitge worpen op de rede van Vlissin- gen. Het havenbestuur heeft direct besprekingen geopend met het personeel, dat hoger salaris eist. Zuidvietnamese generaals zijn na tweedaagse besprekingen in Voeng Tau overeengekomen de burgerlijke leiders een compro mis-oplossing voor de politieke crisis aan te bieden, zo is van doorgaans betrouwbare zijde ver nomen. De generaals zouden hebben besloten de oprichting van een consultatieve raad voor te stelten die het staatshoofd Phan Khac Soe inzake de wetgeving zou moeten adviseren en de bijeen roeping van een nationaal con gres zou bevorderen dat als per manent wetgevend lichaam zou optreden. De generaals bevestigen nog maals hun steun aan luitenant- generaal Nguyen Khan ais op perbevelhebber van de strijd krachten, maar onderstrepen de noodzaak van ontspanning in de verhouding met de Amerikaanse missie in Zuid-Vietnam, zo is van betrouwbare zijde vernomen. VERLIEZEN Volgens een bericht van het Noordvietnamese persbureau in Hanoi hebben de strijdkrachten van de Vietcong in de eerste elf maanden van dit jaar 2700 rege ringsmilitairen gedood of ver wond. Hiertoe behoorden 28 Amerikaanse en 31 Zuidviet- namese officieren. Drieduizend Zuidvietnarnese militairen had den zich in die tijd overgegeven. De Vietcongrebellen hebben voorts 18 vliegtuigen -neergescho ten of beschadigd en 39 vracht wagens en drfè' oorlógsschepen vernietigd, aldus het Noordviet namese persbureau. De Britse regering heeft don derdagavond laten weten, dat zij -n ianuari twee bataljons rond duizend man in totaal naar het Verre Oosten zal zenden in verband met de verscherping van de Indonesische aanvalspolitiek tegenover Maleisië. Een van deze bataljons bestaat uit parachutisten. Van welinge lichte zijde is meegedeeld, dat nog De nationale alliantie heeft in Nigeria de absolute meerderheid in het parlement behaald. De andere grote politieke groepe ring, de progressieve alliantie, krijgt slechts weinig zetels om dat zij in een groot deel van het land de verkiezingen heeft ge boycot. De landspresident, dr. Azi- kiwe, wil de demissionaire pre mier, sir Aboebaker Balewa, niet met de vorming van een nieuwe regering belasten, wat waar schijnlijk tot ernstige moeilijk heden zal leiden, want Balewa's partij, de nationale alliantie, is heer en meester in het parle- ment geworden. President Azi- kiwe behoort tot de progres sieve alliantie en had de ver kiezingen willen uitstellen. Een woensdag in Indonesië ge houden proef met een geleid projectiel is mislukt, zo meldt 't persbureau Antara. Door het leger bij Soekaboemi gehouden proeven met één- en twee-trapsraketten verliepen succesvol, maar een proef -met een experimenteel geleid projec tiel mislukte. dit weekeinde met het vervoer van de troepen per vliegtuig be gonnen zal worden. De parachutisten gaan naar Singapore; het andere bataljon gaat naar Hongkong om daar een bataljon Goerka's af te los sen- De Goerka's, ervaren jur.g- levechters, zullen in Maleisië worden ingezet. In Singapore is vrijdagochtend bevestigd dat Britse versterkin gen naar Maleisië gezonden worden om het hoofd te bieden aan de Indonesische aanvallen tegen Maleisië. Er zullen ook vier mijnenvegers en twee kust verdedigingsvaartuigen worden ingezet voor het patrouilleren i-rngs de kpst van Malakka en Singapore. Een op Malakka gearriveerd bataljon zal deze week naar Maleisisch Borneo worden ge zonden, zo werd gezegd. In doorgaans betrouwbare (Adv.) foyers kringen meent men dat de strijdkrachten met meer heli kopters zullen worden uitgerust. Een officiële woordvoerder deelde mee dat de totale Britse versterkingen 1000 soldaten en 200 man zeestrijdkrachten om vatten. De Britse vloot in het Verre Oosten zal na aankomst van de pen omvatten, hetgeen sedert de versterkingen ongeveer 80 sche- Koreaanse oorlog niet meer het geval is geweest. Jordanië en Mali zullen samen Marokko opvolgen als lid van de Veiligheidsraad. Zij nemen ieder een jaar van het 2-jarig mandaat voor hun rekening: Jordanië zit in 1965 en Mali in 1966. Afge- sproken is dat de twee lansen gezamenlijk zullen zitten ais mocht worden besloten het aan tal leden te vergroten. Oe Thant heeft de assemblee verzocht de hem verleende bud- getaire machtigingen met een jaar te verlengen, met dien ver stande dat de uitgaven die van 1964 niet te boven zullen gaan. De Russische afgevaardigde Fedorenko had daar geen be zwaar tegen, maar herhaalde dat zijn land niet aan „onwettige" uitgaven zal meebetalen, zoais aan het werk in Kongo en het nabije oosten. De assemblee verlengde hier na de budgetaire machtigingen zonder dat er bezwaren werden ingebracht. De assemblee heeft met alge mene instemming een resolutie aangenomen tot instelling van een permanent orgaan voor han del en ontwikkeling. De zitting van de assemblee is geschorst tot 18 januari. In hun nieuwjaarsboodschap aan het Russische volk hebben de nieuwe Russische leiders de noodzaak beklemtoond om cle banden tussen de landen van liet communistische bolk te verster ken. Zij noemden 1964 het jaar van de grote prestaties op de aarde en in de ruimte, op het gebied van de produktie, de wetenschap en de cultuur. Breskens 1.28 1.44 Terneuzen 2.03 2.19 Hansweert 2.43 2.59 Walsoorden 2.53 3.09 ZONDAG 3 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.04 2.23 Terneuzen 2.39 2.58 Hansweert 3.19 3.38 Walsoorden 3.29 3.48 MAANDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.41 3.00 Ter-neuzen 3.16 3.35 Hansweert 3.56 4.15 Walsoorden 4.06 4.25 Jan. 2 8.48 16.40 8.42 16.09 3 8.48 16.41 9.31 17.02 4 8.48 16.43 10.11 18.03 5 8.48 16.-14 10.13 19.10 In Wamba zijn volgens bij de missieprocuur in Rotterdam ont vangen berichten elf paters be vrijd. Het zijn de paters Koens, Meeuwese, Manders, Lardinoye, Van de Goorberg, Bernard Hams, Schout-en, Sjef van de Nieuwen- hof, Beutener, Schimmel, Kees van Beek. Verder werden -de broeders Aloysis de Rode, Pauli- nus Smits en Anastasius Baars bevrijd. Zij zijn allen wekenlang in handen van de rebellen ge weest. De bevrijde paters en broeders werkten voor de congregatie der priesters van het heilig hart. Zij waren als gijzelaar vastgehouden door de rebellen. De bevrijding geschiedde door het nationale leger van Kongo- Nadere gegevens over de lot gevallen van de bevrijde missio narissen zijn nog niet bekend op de missieoroeuur in RoUerdam. 'se ministerie van voorlichtin; Patriarch Alexis, hoofd van de Russische orthodoxe kerk, deed in zijn nieuwjaarsboodschap een beroep op alle christenen om te werken voor de vrede. De communisten in India De Indische minister van bin nenlandse zaken, Goelzarilal Nanda, heeft vrijdag voor de radio verklaard, dat enkele communisten een revolutie voorbereiden die moet samen vallen met een nieuwe aanval van de Chinezen. Zoals bekend zitten vrijwel alle topleiders v.an de op China georiënteerde groep uit de In dische communistische partij op het ogenblik in de gevangenis. Indonesië zal uit de V. N. tre den a's Maleisië lid wordt van de veiligheidsraad. Dit heeft president Soekarno donderdag verklaard in een rede te Djakarta. Zoals bekend is Maleisië woens dag tot lid van de veiligheidsraad gekozen. Het volgt als zodanig met ingang van 1 januari Tsje- cho-Slowakije op. Gevangen genomen Indonesi sche infiltranten worden door Maleisische militairen door een rivier geleid, nadat zij uit het wortelboom-moeras bij Singapore zijn gedreven. Soekarno oefende in zijn rede heftige kritiek op de volkeren organisatie, die volgens hem in haar huidige vorm niet beant woordt aan de behoeften van de nieuwe Afrikaanse en Aziatische naties. Het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, heeft woensdag avond in een radio- en televisie rede gezegd, dat de Spanjaarden geen twijfel of achterdocht moe ten koesteren ten aanzien van de vrijheid van geweten in Spanje. Generaal Franco zei dit in zijn gebruikelijke overzicht aan het eind van het jaar. Waarnemers menen, dat Fran co in deze passage van zijn over zicht vermoedelijk sommige rooms-katholieken antwoordt, die bezorgd zijn over het voorge stelde wetsontwerp ter verbete ring van de positie van de pro testanten in Spanje. (Besprekin gen over dit onderwerp zijn ze ven jaar aan de gang. in septem ber van dit jaar heeft het Spaan- bekendgemaakt, dat verdere suc cesrijke besprekingen zijn ge voerd tussen de kardinaal-pri maat en de regering over de po sitie van de niet-katholieken in Spanje) Over de godsdienstvrijheid zei Franco: „Wij hebben niets te vrezen in dit opzicht omdat de waarheid nimmer de dwaling vreest en God zij dank ons op recht en diep katholiek geloof ons vertrouwen geeft, zodat wij er van op aan kunnen, dat door trouw de bezieling van de kerk te volgen wij de beste weg vol gen om hier op aarde een vorm van wederzijds begrip te betei ken beantwoordend aan de be ginselen van christelijke barm hartigheid". Ten aanzien van de economi sche toestand waarschuwde het Spaanse staatshoofd tegen de ge varen van een inflatie en de stij ging van sommige prijzen in de laatste maanden. Volgens Franco is isolatie niet langer mogelijk en dienen de Spanjaarden de neiging te over winnen naar onverschilligheid cn minachting ten opzichte van de buitenwereld. Wat het probleem van de emi gratie van Spaanse arbeiders aangaat zei generaal Franco, dat de handarbeiders scholing in het buitenland zouden kunnen op doen om als vaklieden naar Spanje terug te keren. Voor vrouwen evenwel had emigratie geen zin, want hun werd goed betaald werk geboden in de Spaanse steden. In zijn nieuwjaarsboodschap tot het Franse volk, uitgezonden door radio en televisie, heeft pre sident De Gaulle van Frankrijk verklaard, dat Frankrijk in 1965 zijn pogingen niet za! opgeven om baas in eigen huis te blijven. In 1965, aldus De Gaulle, zul len wij onze inspanningen, die ons in Frankrijk zelf vooruitgang hebben gebracht en die buiten onze grenzen de voorwaarde vor men voor onze onafhankelijkheid, niet verminderen. Ons land tracht niemand te overheersen, maar het is van plan om baas in eigen, huis te b'ijven. Het afgelopen jaar had aange toond en het nieuwe zou het bevestigen dat Frankrijk op het gebied van de politiek, de eco nomie, de valuta en de defens'e zichzelf was geworden door alle systemen te- verwerpen, die het onder' het mom van „supranatio- nalisme", „integratie" of „atlan- ticisme" in werkelijkheid onder die hegemonie zou hebben gehou den die iedereen kende. Maar toch was Frankrijk tege lijkertijd bereid tot vriendschap pelijke samenwerking met ieder van zijn bondgenoten. „Wij activeren de Westeuro- pese unie, en wij blijven aktief wat de hulp betreft, die wij de volkeren verlenen die in het ont wikkelingsstadium verkeren". De contacten met Latijns-Amerika, een continent met een geweldige toekomst, zouden steeds nauwer worden en de betrekkingen met China werden weer aange knoopt. Verder zouden Frank- rijks betrekkingen met de Oost- europese landen versterkt wor den naarmate de ontwikkeling op binnenlands gebied deze lan den naar de vrede zou leiden". De Gaulle had het ook over de „druk van de Amerikaanse eco nomische macht", die zich ook in Frankrijk deed gevoelen. Het grootste deel van zijn toe spraak was gewijd aan een over zicht van de economische en so ciale prestaties van Frankrijk. Indonesische journalisten willen naasting Amerikaans kapitaal De Indonesische journalisten federatie heeft bij de regering aangedrongen op naasting van het Amerikaans kapitaal in In donesië, zo meldt het persbureau Antara. Intussen hebben 150 Indone siërs donderdag gedemonstreerd voor de Ameriaanse ambassade in Djakarta, onder meer tegen de aanwezigheid van een Ameri kaans militair vliegtuig op het vliegveld van Djakarta.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1