Veel vragen rijzen bij de intrede van het nieuwe jaar OORLOGEN OP LOSSE SCHROEVEN MET BOM MEER MANS N ZWART DE 45 EEN JAAR DAT Het jaar waarin de Russen Chroesjtsjow het Kremlin uitsmeten en de Chinezen hun eerste kernbom lieten ontploffen, kan men moeilijk een saai jaar noemen. Maar hoeveel opzienba rends ook gebeurde: het was ook typisch een jaar dat niet af is. Vrijwel ieder opmerkelijk feit kenmerkte zich doordat de (vaak al weer vergeten) vraag hoe het nu verder moet, weer actueel werd. Een aantal zekerheden, waarmee we in januari be gonnen, zijn weer twijfelachtig geworden. Het sterkst spreekt dat in het geval van Chroesjts jow. Tussen hem en president Kennedy leek een soort gentleman's agreement aan het groeien. Het fel tegenover elkaar staan werd meer en meer vervangen door een besef dat geen van beiden het erg met de ander eens was, maar dat ze nu eenmaal samen op de wereld zaten en er het beste maar van moesten pro beren te maken. Deze „détente" was sterk ge bonden aan de personen van de twee machtig- sten der aarde. Toen vorig jaar Kennedy wegviel, verander de er weinig, want Johnson ging op dezelfde voet verder. En nu dit jaar de rode premier de laan is uitgestuurd, komen uit het Kremlin nog steeds dezelfde klanken die wijzen op een bereidheid door te gaan met de détente". Er is echter een groot verschil: in de Ver. Staten wist men wie liet roer overnam en in de Sow- jet-Unie is dat geenszins zeker. Brezjnew en Kosygin zijn nomi naal samen de nieuwe macht hebbers. Maar blijven ze dat? Het lijkt wel zeker dat het huidige bewind, dat zo de nadruk legt op het collectieve leiderschap, op een dag zal worden vervangen door of wellicht langzaam zal overgaan in de oude vertrouw de toestand van één man die de toon aangeeft. De vraag is nu wie dat zal zijn. Een van het tweetal dat nu op de voorgrond staat, of zal net als na Stalin uit de achterhoede iemand komen opzetten: Podgorny bij voorbeeld of Schelepin? In de voornaamste tegenstelling in de wereld is eea groot element van onzekerheid geslopen dat er een half jaar geleden nog niet was. En hoe staat het met de twee de tegenstelling van wereldbe lang, die tussen de Sowjet-Unie en communistisch China? Voor zover we nu kunnen beoordelen, is daarin alles zo ongeveer bij het oude gebleven, maar ook hier hangt veel af van de uitkomst in de machtsstrijd achter de muren van het Kremlin. De ontploffing van de eerste Chinese kernbom is in dit ver band zeer belangrijk. Indertijd trok Chroesjtsjow zijn hulp aan China in, ten dele waarschijnlijk om te voorkomen dat Peking een kernmacht werd. Mao Tse-toeng heeft het desondanks klaar ge speeld en dat heeft zijn prestige in deze interne communistische tweekamp belangrijk verhoogd. Eenzelfde prestigewinst heeft hij met die knal geboekt in de onder ontwikkelde landen van Azië en vooral Afrika en niemand hoeft van de Chinezen te verwachten dat ze daar geen dankbaar ge bruik van zullen maken. Hoe dat zal uitpakken is weer zo'n vraag weiarmee de wereld nu nog klemmender zit opge scheept dan toen 1964 begon. En bovendien met de ongewisheid of nu China het Russische-wes- ters monopolie der kernwapens heeft doorbroken ook ande ren niet zullen pogen een A-bom of een H-bom te construeren. Egypte werkt er aan, India heeft het al laten doorschemeren en merkwaardigerwijs ook Indone sië, al neemt niemand dat laatste voorlopig serieus. Wat men wel serieus dient te nemen, is de Indonesische poging om Maleisië te verpletteren. Wanneer dit alleen een zaak was van die twee landen, dan was dit al een onaangenaam geval. Maar de Chinezen doen al hun best cum het vuurtje nog wat hoger op te stoken, wat zonder ineer hun in- 10 oktober. In Tokio beginnen de 18e Olympische Spelen. I Hoe actief de Chinezen daarbij zijn, was vooral in Kongo te zien, waar ze de rebellen van Gbenje en Soemaliot uitgebreid bijstaan,1 zij het voorlopig voornamelijk 1 met woorden. Dat die veel in-1 vloed heben, werden de Belgen en Amerikanen gewaar na de parachutistenactie om te voorko- 1 men dat blanke gijzelaars is mas sa werden afgeslacht. Prompt werd alom in Afrika en Azië dit ingrijpen uitgelegd als een nieuw J teken van imperialisme. Veel i goodwill heeft het Westen daar kennelijk niet. i Kongo heeft indirect ook bijge dragen tot een. crisis in de orga nisatie der Verenigde Naties. De weigering van de U.S.S.R. om bijdragen te leveren voor de ac ties der blauwhelmen daar en op Cyprus heeft er toe geleid dat de Russische contributieschuld zó groot is, dat het land het stem recht kan worden ontnomen. Een teer punt dat de algemene verga- 6 maart. De 23-jarige Konstantijndering voorlopig zoveel mogelijk als koning van Griekenland be- Mit <je weg is gegaan. edïgd. O r maart is in zijn paleis in Tatoi op 62-jarige leeftijd overleden koning Paul 1 van Griekenland. 3 november. Verkiezingen in de Verenigde Staten brengen president Lyndon B. Johnson een overweldigende overwinning op zijn Republikeinse mededinger naar het presidentschap, senator Barry Goldwater. Vice-president werd Hubert H. Humphrey. Van De Gaulle is het geen verrassing dat hij de wereld raadsels opgeeft: hij houdt er van voor mysterieuse figuur te spe len. Wil hij de N. A. V. O. boy cotten als de M. L. F. op de een of andere manier doorgaat? Zal hij de E. E. G. laten afsterven als hij zijn zin niet krijgt? Wat zijn de konsekwenties als Bonn toch de band met Washington van groter belang blijft vinden dan die met Parijs? Zijn woorden zijn niet duide lijk, niet over deze punten, maar ook niet over wat hem dan wel voor ogen staat inzake politiek en militaire samenwerking. Ita lië, West-Duitsland en .ook de Beneluxheren Luns en Spaak doen hun uiterste best om een weg te vinden om de Europese samenwerking toch het elan te laten behouden, maar helaas zijn die pogingen zo mogelijk nog minder duidelijk dan de ver langens van De Gaulle. De Euro pese toekomst dat is haast een traditie geworden ziet er in december altijd al wat zwart uit, waarna lang praten tot over twaalven toch weer wat licht pleegt te brengen. Maar al heb ben de Duitsers op het netelige punt van de graanprijs dan uit eindelijk wat toegegeven, over allerlei vormen van Europese samenwerking bestaat thans minder zekerheid dan ooit tevo ren. Zelfs in het stabielste land van de westerse wereld, de Verenig de Staten, is thans onzekerder geworden hoe het zijn buiten landse politiek zal voeren. John son, de glorieuze overwinnaar van de aartsconservatieve vol gelingen van Goldwater, be schouwde zich tot dusver ver plicht te werken als de voort zetter van wat de vermoorde Kennedy aan plannen uiteen had gezet. Nu is hij president, niet door toeval, maar door een krachtige uitspraak van de kie zers. Nu ook heeft hij de gele genheid en zelfs de opdracht een eigen politiek op te zetten en uit te voeren. Waarschijnlijk minder idealistisch dan zijn voorganger en veel zakelijker. Maar hoe, dat is weer zo'n vraag waar we 1965 mee ingaan. 15 oktober. Chroesjtsjow heeft ontslag genomen als premier en secretaris van de Russische communistische partij. Hij is als premier vervangen door Kosygin en als partijleider door Brezjnev. Laatstgenoemde overhandigt Chroesjtsjow de orde van Lenin en de gouden medaille van Held van de Sowjet-Unie. vloed op Djakarta moet verster ken. En bovendien is het Westen door allerlei banden zó sterk ver bonden aan Maleisië, dat een op laaien van het conflict Engeland en wellicht de Ver. Staten er bij betrekt. En dan heeft men een warm front gekregen in de kou de oorlog. Is het nog een vraag of het zo ver komt; een ander front tussen de Westerse wereld en Pekings communisme vindt men daar in de buurt, in Zuid-Vietnam. Een zwak regiem voert daar, om de Amerikaanse ambassadeur gene raal Maxwell Taylor te citeren „op zijn minst een 45 oorlogen", tegen 'de Vietkong en verder on derling tussen allerlei groepen. Een beslissing kan haast niet vallen, wanneer men op de huidi ge voet doorgaat. En er zijn ook al vele stemmen opgegaan om de strijd naar Noord-Vietnam over te brengen. Hoe dan ook: iets moet gebeuren. Niet omdat de Zuidvietnamezen met hun ontel bare onderlinge twisten aller sympathie verdienen, maar om dat dat nu een overwinning ook op Amerika zou betekenen een enorme psychologische in vloed zou hebben op tal van lan den in Azië en Afrika, die China onophoudelijk poogt voor zijn kamp te werven. 4 augustus. Uit een ingestorte kalkgroeve te Champagnole in Frankrijk worden na negen dagen negen opgesloten mijnwerkers bevrijd d.m.v. een reddingsbom. definitief van de baan. En het zoeken is nog naar de oplossing voor de vraag hoe toch zoiets op touw kan worden gezet met deelneming van Groot-Brittan- nië. De lijst is nog niet uitgeput. India zoekt zijn vorm na de dood van Nehroe; Cyprus zit nog steeds in zijn dilemma; Rho- desië ligt haast onontwarbaar in de knoop met zijn wens on afhankelijk een nieuwe apart- heidsstaat te worden; Zuid- Afrika ziet door de Britse wei gering wapens te leveren zijn isolement vergroot en zijn weer baarheid bedreigd: in het nabije oosten zijn weer allerlei ont wikkelingen aan de gang om meer één lijn te gaan trekken onder leiding van Nasser, waar bij het een netelige vraag is hoe men van het conflict in Jemen afkomt. En over vragen gesproken: de M. L. F., de door vele naties be mande kernvloot, waartegen vooral De Gaulle zich verzet, omdat hij daardoor zijn Euro pese ideeën ziet bedreigd en oost-Europa omdat het de Duit se vinger aan de trekker ducht. Het oorspronkelijke plan is wel Daar vierde de al bij zijn le ven legendarisch geworden sir Winston Churchill zijn negen tigste verjaardag midden in de honderd dagen van Wilson, de termijn waarbinnen de nieuwe socialistische premier aankon digde de voornaamste grondsla gen voor een nieuw Engeland gelegd te hebben. Voorlopig mondde dat uit in een versobe ringsactie die door een extra heffing op de importen alle an dere naties tegen de Britten in het harnas joeg en hen tevens noodzaakte de labour-regering met miljarden te helpen uit een formidabele vertrouwenscrisis om het pond. Avonturen die de vraag doen rijzen hoe labour onder zo moeilijke omstandig heden met een zo geringe meer derheid iets tot stand kan bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7