mm EN VEROLME 1964: rellen, rauwer, ruw en realistisch KIRST EN WERKELIJKHEID VAN HET JAM KWESTIE IRENE VERWEKTE MEESTE OPSCHUDDING ONOPGELOSTE PROBLEMEN SPANNINGEN ZWOLSMAN Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 31 december '6l Twee andere Nederlanders, zij het niet van koninklijken bloede, zijn het afgelopen jaar herhaal delijk op de frontpagina's van ds kranten en op 't televisiescherm verschenen. Te weten de heren Zwolsman en Verolme. De prijs van Zwolsman's Scheveningse pretpier vormde de inzet van een felle prestigeslag tussen minis ter Andriessen en de Loosdreeht- se miljonair, die verder van zich deed spreken door het afstoten van diverse (horeca) bedrijven, welke eerst door hem met zo veel verve waren aangekocht. En de heer Verolme werd geen na tionale figuur door zijn zaken doen met Indonesië, maar door dat hij een televisie-eiland op po ten zette. De R. E. M. zag men aldra uil dijen tot een nationaal probleem De zuilen voelden zich bedreigd regering en Staten-Generaal be sloten dat de T.V.-Noordzee ui' de ether verdijnen moest, maa dit alles was kennelijk niet geheo1 overeenkomstig de volkswil. Ir elk geval had de R. E. M. dit voor deel, dat de regering meer haasi ging maken met een wettelijke regeling inzake de commerciële televisie. Eind julibegin augustus beleefde men de affaire: Piergeld 0,50 of 1, 5 augustus werd het vierde piereiland „Monitor" te Scheveningen op poten gezet. 23 oKtober. De laatste seconden voorafgaande aan de gouden judozege van ton Ceesink. De Utrechtse reus heeft zijn Japanse tegenstander Akiro Kamu, „u in een onwrikbare houdgreep gekregen. DE WERKELIJKHEID men Het jaar 1964 snelt naar zijn einde en over enkele uren zijn weer 366 bladzijden van het boek der geschiedenis omgeslagen. De herinneringen, die in de onder stroom van het doorleefde ver leden komen aandrijven, verto nen een bonte verscheidenheid en het is moeilijk te zeggen welke ervan tot collectieve herinnering zullen beklijven. Ook in ons land zijn het vanzelfsprekend die ge beurtenissen, die door de meer derheid van ons volk als het ware gemeenschappelijk zijn beleefd, die de grootste indruk achterla ten en die de voornaamste ele menten vormen in het panorama van Nederland Anno 1964. Waren de R. E. M.-program- ma's zeer middelmatig, dit zelf de kan men uitschieters voor behouden van de uitzendingen van de omroepverenigingen zeg gen. Er was echter één uitzen ding, t-w. Vara's satirisch pro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat begin van dit jaar aanleiding gaf tot een enorme rel. Vele mensen voelden zich in hun godsdien stige gevoelens gekwetst en de kranten en de betrokken om roepvereniging werden over stroomd met boze brieven, zodat er een tegenactie op moest vol gen door de oprichting van een vereniging van „Vrienden van Zo is het (enz.)" waarin notabene een predikant en een r.k. geeste lijke als bestuursleden zitting na- Toch zijn het niet de concrete gebeurtenissen alleen, die de ge schiedenis van een land maken. De verhoging van de post- en spoorwegtarieven merken we aan onze beurs, maar of ze nu ons volksleven medebepalen Er is veel dat zich aan het oog van de kroniekschrijver onttrekt. Datgene w.at voor de mensen werkelijk belang is, wat de kern van hun persoonlijkheid raakt, voltrekt zich meestal in het ver borgene. En het Zijn juist deze dingen die tezamen het psycho logisch klimaat bepalen. De vloed van publicaties "over roken en longkanker, welke dit jaar de chronische rokers ver ontrustte, zal de meeste Neder landers meer bijblijven dan het uittreden van drie Jezuïten uit de redactie van „De Nieuwe Li nie". Het bezoek van de „Beat les" staat ons meer bij dan de conflicten in de boezem der Nederlandse Opera. Er zijn aanwijzingen, dat er een werkelijkheid bestaat, die heel wat gecompliceerder is dan die we gewoonlijk te zien krij gen. Niet alleen de winkels, maar ook de psychiaters krijgen het in ons land steeds drukker en menig modern kunstwerk Op sportgebied heeft Neder land een goed jaar achter de rug. Sjoukje Dijkstra en Anton Gee- sink veroveren olympisch goud, en over het algemeen kwamen de Nederlanders op de olympi sche spelen beter voor de dag dan vier jaar geleden. Sportman van het jaar was ontegenzeggelijk wielrenner Jan Janssen, die zich eerst in de groene trui reed en daarna we reldkampioen op de weg voor profs werd. P.S.V. en D.W.S. weerden zich uitstekend in de Europacup. De Eindhovenaars werden pas in de kwartfinale door Zürich gewipt en D.W.S. heeft het inmiddels ook tot de kwartfinale gebracht. Elek Schwarz verhuisde naar Lissabon, waar hij coach van het roemruchte Benfica werd, en Denis Neville werd de tijdelijke coach van ons nationale team, dat dit jaar weinig goede wed strijden speelde maar vreemd genoeg toch allerlei behoor lijke resultaten wist te behalen, met name in de strijd voor de voorronden van het wereldkam pioenschap. De spelverruwing op onze va derlandse voetbalvelden hield de zorgen gaande, en het tragische ongeval van doelman Lagarde heeft de noodzaak om dit pro bleem op te lossen acuut ge maakt. 29 april is in de Borghesekapel van de baseliek van Santa Maria Maggiore te Rome het huwelijk voltrokken tussen prinses Irene en prins Charles Hugues de BourbonParma. aanstaande verhoging van de premie A. O. W. óók. Ook grotere bedrijven kampten dit jaar met moeilijkheden, die onoplosbaar bleken. Voor ver schillende grote bedrijven moest een faillissement worden aange vraagd. Verontrustend was het, dat dit zich dikwijls achter de rug van het personeel afspeelde, dat te elfder ure werd ingelicht over de gang van zaken. Het afgelopen jaar bleven verschillende problemen onop gelost. Het woningvraagstuk is er nog steeds. Alleen in de hoofd stad telde men aan het einde van dit jaar 40.000 woningzoekenden. Misschien wordt er straks voor hen een woning in de Bijlmer meer gereserveerd, want na he vig touwtrekken tussen het ge meentebestuur van Amsterdam De nationale welvaart is het afgelonen jpar weer toegenomen maar desondanks is ons sociaal- economisch leven rijker aan spanningen dan de voorgaande jaren. In het laatste kwartaal stonden de loononderhandelingen in het centrum der belangstel ling. Werkgevers en werknemers kwamen in de Stichting van de Arbeid niet tot overeenstemming zodat de regering de spelregels moest aangeven voor het loon- beleid dat in 1965 moet worden gevoerd. De door minister Witteveen reeds aangekondigde belasting verlaging kwam de regering uit eindelijk goed van pas als instru ment voor de loonpolitiek. Het gezicht van de midden stand kreeg dit jaar steeds zor gelijker trekken. De aangekon digde, zij het scherp gekritiseer de verhoging van de college- on kleutersehoolgelden, alsook het (verworpen) wetsontwerp ter in voering van het weggeld baar den vooral bij deze groep veel onrust. Dat deden de onheffing van de verticale prijsbinding voor grote groepen (voornamelijk elektronische), artikelen en de In de eindeloze variatie van verschijnselen, die teza men het volksleven gedurende het afgelopen jaar be paalden, springt „de zaak Irene" scherp naar voren. In onze herinnering beklijven nu eenmaal in de eerste plaats die gebeurtenissen, die ons emotioneel beroeren. Het huwelijk van prinses Irene met de Spaanse prins Hugo Charles de Bourbon—Parma en vooral alles wat aan dit huwelijk voorafging, hebben diepe bressen ge slagen in de eenheid van ons volk. Prinses Irene's over gang naar de katholieke kerk verwekte enorme emoties doordat de voorlichting van het hof had ge faald, en de geheimzinigheid, die zich als een sluier over alle handelingen van de prinses spreidde, riep een geprikkelde stemming op, die zelfs bij de tweede-kamer debatten over deze kwestie te beluisteren viel. De plot selinge weigering van de prinses om de tocht van haar ouders naar Mexico mee te maken en de huwelijksaan kondiging uit Parijs i.p.v. uit Soestdijk deed het land gonzen van geruchten en enkele maanden lang vormde „de zaak Irene" het onderwerp van gesprek. 17 december. De Nederlandse justitie maakt een einde aan de radio- en t.v.-uit zendingen van het R. E. M.-eiland en dit is het kenteken-beeld van de R. E. M.- televisie dat donderdag 13 augustus voor het eerst op de Nederlandse schermen te zien was, 31 augustus. Een luchtopname van het spoorwegongeval bij Westervoort, waarbij 5 mensen werden gedood eh tweeentwintig gewond. Luchtfoto. A.N.P. en minister Toxopeus komt dit gebied voor tien jaar bij de hoofdstad. Waarschijnlijk zullen deze mensen dan flinke huren moeten betalen, wat trouwens van de meeste Nederlanders kan worden gezegd, die in juli van dit jaar de huur van hun wonin gen (mits vóór 1957 gebouwd) met 10 of 12% zagen stijgen en reeds van de overige zeer voortvarende minister Bogaers vernomen hebben dat op 1 janu ari 1966 de huren weer een flln.Ke sprong opwaarts zullen maken. In confessionele kring sprak men dit jaar veel over eenheid zonder dat men een stap nader tot elkaar kwam. Van een sa mengaan tussen Anti-Revolutio naire Partij en Christ. Histori sche Unie zal ondanks een dui delijke volksuitspraak voors hands niets komen, laat staan van een samengaan tussen deze partijen en de Katholieke Volks partij. Op het gebied der buiten landse politiek moeten de ver beterde betrekkingen met Indo nesië worden gereleveerd. Dit jaar is men serieus gestart met de opbouw van zakelijke contac ten. Minister Luns maakte dit jaar vele réizen, lag natuurlijk weer stelselmatig met de Franse vertegenwoordigers van de E. E. G. overhoop en bracht een be zoek aan Moskou, waar hij de gast was van de een half jaai later afgezette Nikita. geeft ons de „schok der ontmoe ting" met een andere, diepere werkelijkheid, die ons niet zel den heimelijk verontrusten zal. Wellicht getuigde Kees Brusse hiervan in zijn veelbesproken film „Mensen van morgen". Er waren meer artistieke pro- dukten, die dit jaar stof tot spre ken gaven, waarachtig niet al léén voor de heer Algra, die in de Eerste Kamer zijn jaarlijkse donderspeech tegen de moderne literatuur afstak. Denken we verder aan „Ik, Jan Cremer", aan de prenten van Ad Veld hoen, de boeken van Jan Wol kers en Ewald van Vugt. Het door de A.V.R.O. terecht niet getolereerde vieze woord van Remco Campert werd ook al op geblazen tot een bijkans natio nale zaak en verder liet ook de justitie zich niet onbetuigd door het ondernemen van kruistoch ten tegen „pornografische" boe ken als Bob en Daphne deel III en Fanny Hill. Uit dit alles blijkt dat wij leven in een maatschappij, waar zich een revolutie voltrekt die bij veel mensen verwarring ver oorzaakt. Die soms ook de aan leiding vormt tot veel snaakse gesprekken, zoals dit jaar over de „toploze japon" en de „mono- kini".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 6