PROVINCIAAL NIEUWS alles Ei kan metrtöÊmsm Zondagdiensten KERKDIENSTEN Ter aardebeslelling van de heer A. van Overbeeke AANTAL VERKEERSSLACHTOFFERS IN 1964 STERK GESTEGEN ROEPING en STRIJD Pagina 2 Terneuzen Axel Breskens Sluiskil Sluis Vlissingen IJzendijke Agenda Verplichte ziekenfonds verzekering weduwen en wezen DE VRIJE ZEEUW Donderdag 31 december '64 Jaarvergadering „Schuttevaer" Voor de dinsdagavond in café „De Vriendschap" gehouden jaar vergadering van de afdeling Ter- neuzen van de Koninklijke Schippersvereniging „Schutte vaer" bestond ondanks de on gunstige weersomstandigheden veel belangstelling. Er waren leden uit vele delen van Nederland aanwezig. Zij hebben als gewoonlijk in geani meerde discussies een groot aan tal wensen op de bestuurstafel gedeponeerd, die scheepvaart- problemen van velerlei aard om vatten. Verheugend was daarbij dat tal van jonge schippers met vuur en met kennis van zaken hun belangen bepleitten. Allereerst kwam aan de orde de situatie in de oostelijke bui tenhaven, waar de jachten te weinig ligplaats voor de binnen vaart overlaten. Met het oog op de bietencampagne werd aange drongen op tijdige vrijmaking van de jachthaven. Een der schippers wees er op dat op de 9e oktober de provinciale boot een vaart had moeten overslaan door de moeilijkheden welke het verhalen van binnenschepen ver oorzaakte door de aanwezigheid der jachten. Gevraagd werd of voor de jachten geen palen rond het z.g. bastion kunnen worden geslagen om ruimte te maken aan de steiger. Naar de mening van enkele vragenstellers zou achter de steiger waar de sleep boten van de rederij Muller lig plaats hebben, een stuk kunnen worden weggebaggerd. TERNEUZEN Donderdag en vrijdag Van donderdagavond 6 uur tot zaterdagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, telefoon 2020. Apotheek geopend: J. Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Dienst Kruisverenigingen: Groe ne- en Wit Gele Kruis, mevr. De JongScheele, Juliana van Stol bergstraat 43, telefoon 3205 (bij Meijer). Van Donderdagmiddag 12 uur tot vrijdagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen waarge nomen door dierenarts J. Janssen, Stationsstraat 10 te Axel, telefoon 01155—488. AXEL Donderdag en vrijdag Van donderdagavond 6 uur tot zaterdagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, telefoon 777. Via het hoofdbestuur zal wor den getracht een ruimere vrij stelling van havengeld te ver krijgen voor doorvarende sche pen die Terneuzen tijdelijk aan doen. Voorts werd aandacht ge vraagd voor de willekeurige tij den waarop de spoorbrug te Gouda wordt opengedraaid. Ook de moeilijkheden die de schip pers ondervinden op de Maas, met name te Sambeek, zullen worden doorgegeven. De huishoudelijke zaken wer den vlot afgewerkt. De heren M. v. d. Klooster en K. Groenhof hadden ontslag ge nomen als bestuurslid. Bij ac clamatie werd het bestuur aan gevuld met de heren M. van Putten, J. de Reus en F. de Ko- nink. De 80-jarige heer J. de Beer werd onder algemene instem ming benoemd tot erelid wegens zijn grote diensten welke hij in een lange reeks van jaren aan de afdeling heeft bewezen. Woensdagavond heeft Schutte vaer in „Pays-Bas" zijn jaarlijk se feestavond gevierd die zoals gebruikelijk tot in de kleine uurtjes duurde en die uiterst ge' animeerd verliep. Overplaatsing Met ingang van 1 jan. 1965 is benoemd tot direkteur van het postkantoor te Hulst de heer J. Louwen, thans direkteur van het postkantoor te Axel. De vakature wordt tijdelijk vervuld door de heer K. van Drongelen, hoofd employé der P. T. T. te Axel. De heer Louwen was ook in het verenigingsleven alhier geen onbekende. Tijdens zijn verblijf te Axel was hij secretaris/penning, meester van het Maatschappelijk Werk en de Gezinszorg te Axel, Koewacht en Zuiddorpe. Ook deze instellingen zien hem node vertrekken. Aanrijding Op de Middenhavendam alhier had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door de heer P- O. uit Breskens en een motorfiets bestuurd door de heer F. K. uit 's Heer Hendrikskinde ren. De heer O. kwam vanaf de Grote Kade en wilde de Midden havendam oprijden waarbij hij geen voorrang verleende aan de motorrijder die vanaf de Vissers haven de Grote Kade wilde op rijden. Bedrijfsarts N. S. M. Dokter A. C. S. van Breda Vriesman, die meer dan 30 jaar een bloeiende praktijk had, heeft de functie van bedrijfsarts bij de Nederlandse Stikstof Maatschap pij N.V. aanvaard. Aan zijn patiënten heeft dokter Van Breda Vriesman meegedeeld, dat de nieuwe funktie hem een OOST ZEEUWS-VLAANDEREN DONDERDAG 31 DEC. 1964 Oude jaaxavond NED. HERV. KERK Axel: 19 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 19 uur Ds. W. J. van Meeu wen. Hontenisse: 19.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 18.30 uur Ds. E. Gramsber- gen, van Hontenisse. Philippine: 17 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 19.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 19 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 19 uur Ds. J. A. Poelman; Sehelde-oord 18 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; Driewegen: 19 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 19 u. Ds. Ph. M. Beeht. GEREF. KERK Terneuzen: 19.30 uur Ds. W. H. Gispen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 7 uur Ds. M. van Dooren. Terneuzen: 19.30 uur Ds. K. D. van D\jk. Zoute Spui: 7 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 14 uur Ds. E. Venema, van Zwijndrecht. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 7 uur Ds. De Reuver. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK DONDERDAG 31 DEC. 1964 Oude jaaravond Aardenburg: 19.30 uur cand. Le Compte. Biervliet: 19 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 19.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 19 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 19 uur Ds. H. Doornink. Hoofdplaat: 19.30 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet19.30 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 20 uur eerw. heer G. M. C. de Vries, van Retranchement. Retranchement: 18.30 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Sohoondijke: 19.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sint Anna ter Muiden: 18 uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 18 uur cand. Le Comp te. Sluis; 19.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 19 uur dienst onder leiding van kapelaan Giel- liet en dominee W. B. Bergsma. IJzendijke: 18 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. Zuidzande: 19 uur mej. Da H. B. de Neeling. VRIJDAG 1 JAN. 1965 (Nieuwjaarsdag) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Hoek: 10 uur Ds W. J. van Meeu wen. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREF. KERK Terneuzen: 10.30 uur Ds. W. H. Gispen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur Ds. A. Kuiper. Terneuzen: 10 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute Spui: 10 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: 10 uur student Hon- koop, van Kloetinge. rustiger werkkring geeft en r.iet is te verenigen met het beroep van huisarts. Zijn opvolger als zodanig is dokter R. J. P. Bauwens- Met mes gestoken Op het voor de Cokesfabriek liggende Nederlandse m.s. „Hoog land" uit Rotterdam heeft gister middag omstreeks half zes de 28- jarige matroos W. T., zonder vaste woon- of verblijfplaats, met een koksmes de 55-jarige eerste stuurman L. E. uit Schiedam in de rug gestoken. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Sluiskil overge bracht. Er bestaat geen levens gevaar. Tussen de matroos en eerste stuurman was ruzie ontstaan, na dat T. ontslag was aangezegd. De dader is aangehouden en overgebracht naar het politie bureau te Terneuzen, vanwaar hij heden op transport zal wor den gesteld naar Middelburg om te worden voorgeleid aan de of ficier van Justitie. Keuken uitgebrand De brandweer van Sluis moest woensdagmiddag omstreeks te kwart over drie uitrukken voor een uitslaande brand in hotel Sandersde Paauw. Door snel optreden en met behulp van manschappen toegerust met een luchtdrukapparaat kon de scha de tot de keuken beperkt blij ven. De vermoedelijke oorzaak is een ontploffing in een kolen- kachel in de keuken van het hotel. „De Schelde" in 1964 1964 is een belangrijk jaar ge weest voor maatschappij „De Schelde". De activiteiten van de dochteronderneming ehem werden beëindigd, maar nieuwe en grotere activiteiten in Zeeland werden tot ontwikkeling gebracht nl. in het Zuid-Sloe, waar in mei van dit jaar de Scheldepoortwerf in bedrijf kwam. Dit heeft de voorzitter van de directie, ir. J. W. Hupkes, meegedeeld op een jubilarissen- avond. Spreker was vol vertrouwen dat door de moderne outillage en ieders medewerking de Schelde- poort zal kunnen bijdragen tot de verdere ontplooiing van het be drijf. Hoewel dankbaar voor de nieuwe opdrachten, vervulde het hem met zorg dat het bedrijf ook enkele opdrachten niet kreeg wegens niet-concurrerende prij zen. Dit duidt z.i. op sterk ver scherpte concurrentie en op de noodzaak om steeds een uiterste krachtsinspanning te leveren. De verbeteringen van lonen en se cundaire arbeidsvoorwaarden kunnen slechts dan reëel zijn, als de produktiviteit overeenkomstig kan worden opgevoerd. Tot nu toe zijn we daar niet in geslaagd en dienen wij dus uiterst voor zichtig te zijn. De problemen zijn vele, maar wanneer een ieder zich inspant voor een zo goed mogelijk resultaat, kan de onder neming blijven wat zij is, name lijk kerngezond, aldus ir. Hup kes. Raadsvergadering De raad kwam dinsdagavond in vergadering bijeen. Met de Bank voor Nederland se Gemeenten werd een reke ning-courantovereenkomst ge sloten tot een bedrag van 150.000 gulden. Van P. van Haele en P. van de Wijnkei werden op hun ver zoek de erfpachten ingetrokken met ingang van 1 januari. De erfpacht van A. van Vooren- bergh wordt verlengd onder de nieuwe voorwaarden. De Vereniging van Instrumen tale Muziek te Middelburg krijgt een bijdrage van 25 in het te kort op het concert te Oostburg. Het beleidsbesluit betreffende de gemeentelijke bijdrage in de kosten van aansluiting van on rendabele gebieden op het elec- triciteitsnet werd goedgekeurd. Per aan te sluiten perceel zal 1000 worden bijgedragen op voorwaarde dat het een perma nent bewoonde woning moet zijn. Voor aanschaf materiaal voor de gemeentewerkplaats werd 5000 uitgetrokken. De legesverordening wordt op nieuw vastgesteld. De rioolbe lasting wordt verhoogd met 5. Reinigingsrechten met 2,50, ter wijl de hondenbelasting wordt verhoogd voor loslopende hon den tot 15 en waakhonden 14. Op voorstel van B. en W. wordt een woonforensenbelas- ting ingevoerd. Met de Boerenleenbank te IJzendijke werd een rekening- courant overeenkomst aange gaan tot een maximum van ƒ20.000. De gemeentebegroting werd aangeboden. Gewone Dienst: inkomsten 1.184.097,12, uitga ven 1.181.178,64 met een on voorzien van 2918,48. Kapitaal- Dienst: inkomsten 2.509.347,99, uitgaven 2.988.012,80. Nadelig saldo ƒ478.664,81. Begroting slachthuisbedrijf in komsten ƒ8071,76 met een post voor onvoorzien van 491,73. De voorzitter deelt mede dat de vergunning voor de bouw van het zwembad is toegewezen. Hij zegt dat begin april met de bouw kan worden begonnen. Voorzitter Ficq wijst er op dat dit de laatste vergadering is in zijn eerste ambtsperiode. Hij /m uc brengt in verband hiermede dank j Gorin- aan de raadsleden voor de pret tige samenwerking en vooral aan de beide wethouders voor de vruchtbare samenwerking. Hij zegt dit ambt met onverdeeld genoegen te bekleden en dat hij gaarne in deze vriendelijke ge meente woont. Hij brengt ook dank aan de pers voor haar open oordeel bij de bericht geving. Als nestor van de raad zei de heer Cornelis dat de voorzitter de vriendschap van raad en in woners zeker verdient. Want vriendschap, aldus spreker, staat ook bij u steeds voor iedereen voorop. Hij wenst namens de raad de voorzitter en zijn gezin het allerbeste in 1965 toe. VRIJDAG 1 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Piraat des konings"; 5 en 8 u.: „De slag om Napels". Axel: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: „Wonderful life". ZATERDAG 2 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De slag om Napels". Axel: Het Centrum, 8 uur: „De haai van Londen". ZONDAG 3 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „De slag om Napels"; 5 u.: „De piraat des konings". Axel: Het Centrum, 3.45 uur: „Wonderful life".; 8 uur: „De haai van Londen". Gistermiddag werd op de Al gemene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer A. van Over beeke, die op een zo tragische wijze het leven verloor. In de rouwdienst die in de Gereformeerde kerk werd ge houden herdacht ds. Krijtenburg de overledene. Na schriftlezing uit Johannes 1; 1—18 hield ds. Krijtenburg een toespraak naar aanleiding van het 18e vers, waaraan wij ontlenen: „Toen onze broeder Van Oyer- beeke eind augustus van dit jaar afscheid nam van zijn arbeid ge durende 40 jaren bij het christe lijk onderwijs, zal het menigeen getroffen hebben, dat hij in zijn dankwoord aan het slot van de avond dit als een van de schoon ste facetten van zijn werk noem de, dat hij 40 jaren aaneen in kinderogen had mogen zien. Wij zullen wel niet mistasten, wan neer we veronderstellen, dat dit met name sloeg op het werk van het „vertellen" aan de kinderen: het vertellen van de grote wer ken Gods in de geschiedenis van Oud en Nieuw Verbond, als ook van deze grote werken Gods in de geschiedenis van kerk en vaderland. Dan immers weerspiegelt zich in het kinderoog het mee-bele- ven van de historie, zoals de verteller het voor hun oor doet leven. Voor onze broeder was dit wel mede het mooiste van zijn werk. En wij gedenken ook vandaag met grote dankbaarheid wat de Vader der geesten in onze broeder geschonken heeft, om vele generaties op deze wijze mede te vormen voor hun toe komstige taak als christenen in Gods Koninkrijk. Daarom moet het onze broeder een vreugde zijn geweest, toen hij werd uitgenodigd om op het Kerstfeest van de kinderen der gemeente Zaamslag een Kerst vertelling te houden, zoals hij dat ook in vorige jaren reeds zo menig keer gedaan had. Weer voor een kinderschaar te staan; weer in hun ogen te kunnen kij ken, als hij mocht vertellen van de heerlijkheid en de rijkdom van dit feest van de gedachtenis van de geboorte van Hem, die ook de Heiland van de kinderen is. Toen de ontstellende tijding door mij moest worden meege deeld op hetzelfde moment, dat anders de „meester" achter de katheder zou hebben plaats ge nomen, heb ik ook in kinder ogen gekeken: ogen vervuld van schrik; ogen óók, waarin zich iets weerspiegelde van een op kinderlijke wijze beleefd ontzag voor de majesteit van het werk Gods, dat ons allen op dat ogen blik overweldigde. OPLOSSING KERSTPUZZEL De oplossing van de Kerst puzzel luidde: „Luisterrijke kerstdagen toe gewenst." Na loting ging de le prijs naar J. Koekkoek, Kanaalkade 52 te Axel. 2e prijs: Ria d'Hont, Ko renbloemstraat 2 te Terneuzen. 3e prijs: Mevr. P. Geelhoedt, Mart. Eijkestraat 25 te Terneu zen. De prijswinnaars van de kin derpuzzel worden in ons blad van zaterdag 2 januari bekend gemaakt. En toen hebben wij met el kaar gezongen: „Veilig in Jezus' armen, veilig aan Jezus' hart; daar in Zijn teer erbarmen, daar rust mijn ziel van smart. Hoor! 't is het lied der eng'len, zingend van liefd' en vree, ruisend uit 's hemels zalen, over de glazen zee!" Het was opmerkelijk, hoe on bevangen en blij de kinderstem men klonken: als iets vanzelf sprekends. En de kinderogen weerspiegelden het: zó kun je zingen, ook als de dood met het grote leed opeens het leven bin nenbreekt. En als in een flits schoot door de gedachte dat woord van de Here Jezus: Zo gij niet wordt als de kinder- kens Want ik heb die middag ook de ouderen voor mij gezien: vele gezichten stonden strak van ont roering; vele ogen vulden zich met tranen; en bij velen schoot onder het zingen een brok in de keel. Want het had ons overrom peld; het werd gevoeld als een harde slag; en al meer trokken onze gedachten zich samen in dat ène grote-mensen-woord: tragisch! Pas had de „meester" pensioen gekregen en was ingegaan tot wat wij noemen „een welver diende rust". En wat lagen er bij hem nog vele plannen klaar om van die rust werkzaam te genieten, samen met zijn echt genote. Het bezwaarde hem erg, dat het vertrek uit de gemeente hem noodzaakte ontheffing als ouder ling te vragen. Maar er zou toch ook in Axel nog wel werk te doen zijn in het Koninkrijk des Vaders. Onze deernis gaat uit naar onze zuster: naar onze bereke ning kan zij haar man niet mis sen, op wie zij zo veelszins steunde. Wij danken God, dat Hij haar in het leven spaarde en haar ook deze dagen genadig heeft gesterkt en door de opera tie heeft heen geholpen. Maar we knopen er meteen onze grote mensen-vraag alweer aan vast: hoe moet dat straks? Wij kunnen het soms ook zo moeilijk hebben met de daden van God. Die schijnen ons soms zo vreemd en raadselachtig. En dan tuimelt het éne „waarom?" over het andere. Maar dan wordt ge voor het antwoord op al uw vragen verwezen naar de Chris tus. Er is geen andere weg tot God en tot de waarheid, dan dóór Christus. „Niemand komt tot de Vader, dan dóór Mij!" Er is geen ander antwoord op al onze vra gen omtrent God en Zijn doen, dan Christus. In Christus, zijn eigen Zoon, heeft God al zijn gedachten over ons leven uitge sproken. Alles, wat God ons te zeggen heeft, heeft Hij in de Christus aan ons gezegd. Maar daarin heeft God dan ook alles gezegd, wat Hij ons zeggen kón. Daarin heeft God dan ook zich volledig aan ons uitgesproken. Zijn Zoon kwam in óns vlees. Wat dat betekent heeft kruis en opstanding ons geleerd. Het be tekent waarachtige en eeuwige verlossing; het betekent volko men vrede en zaligheid. Het be tekent, dat wij uit ons vlees God zullen aanschouwen, ver zadigd met Zijn goddelijk beeld. „Deze God is onze God; Hij is ons deel, ons zalig lot; door tijd noch eeuwigheid te scheiden; ter dood toe zal Hij ons geleiden!" En wat die heerlijkheid be treft, vol van genade en waar heid, och, de helft is ons nog niet eens aangezegd! Met dit enig en eeuwig Evan gelie trooste en sterke de Here onze God in Zijn rijke ontfer mingen onze zwaar-beproefde zuster Van Overbeeke in haar smartenvolle weg. Met dit Evangelie trooste Hij ook U, bedroefde familie, die zoveel in onze heengegane broe der hebt verloren. Heengegaan,achter de Herder der schapen, Jezus Christus, aan, naar de vreugde van het para dijs Gods. Laat ons allen achter deze Herder blijven. En voorts: onze overleden broeder keek zo graag in kinder ogen, als hij hun vertelde van de grote en goede Herder. Deze Herder ziet ook ons van middag is onze ogen: in die ogen verwacht Hij tranen van droefe nis, ja zeker; maar óók, dóór die tranen heen de lach van het ge loof, omdat wij hoorden vertel len Zijn heerlijk Evangelie; het Evangelie van het vleesgewor den Woord, dat ons de Vader heeft verklaard." Na de rouwdienst werd het stoffelijk overschot van de over ledene, gevolgd door een 20-tal auto's, naar de begraafplaats ge reden, waar zeer vele inwoners bijeenwaren om de laatste eer te bewijzen aan de overledene. Nadat de kist in de groeve was neergedaald, herdacht de heer Verlinde, als voorzitter van de Chr. schoolvereniging het leven en werken van de overledene in dienst van het Christelijk on derwijs en sprak daarbij woor den van dankbaarheid en troost tot mevr. Van Overbeeke en de naaste familie. Tenslotte sprak ds Krijten burg de Geloofsbelijdenis uit. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. OUD. GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur Ds. De Reu ver. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK VRIJDAG 1 JAN. 1965 (Nieuwjaarsdag) Aardenburg: 10.30 uur morgenge bed en nieuwjaarsreceptie. Biervliet: 10.30 u. Ds. W. S. Even- huis (Jeugdgebouw). Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. Hoofdplaat: 10 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 10.30 uur Ds. W. C. Luu- ring, van Cadzand. Retranchement: 10 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 10.30 uur morgengebed en nieuwjaarsreceptie. Zuidzande: 11 uur nieuwjaarsre ceptie. Op grond van de ongevallen- cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de eerste negen maanden van 1964 valt in ons land een aanzienlijke toe neming te constateren van het aantal slachtoffers in het ver keer op de openbare weg. Het aantal dodelijk veronge lukte verkeersdeelnemers, tot 1 oktober, steeg in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1963 van 1.429 tot 1.739 (toene ming 22 procent). Het aantal ge wonden nam toe van 38.600 tot 45.100 17 procent). Over de eerste drie kwartalen van 1964 zijn in den lande 188.950 verkeersongevallen ter kennis van de politie gekomen, dat is 11 procent meer dan in hetzelfde tijdvak van 1963 (170.300). door ERNST MEISTER 62) „Maar hij zou niet zo dom zijn om het te verbranden, want hij weet als bestudeerd man heel goed dat er tegenwoordig in het politie-laboratorium talloze mo gelijkheden zijn om bijvoorbeeld uit een hoopje as een heel do cument te reconstrueren. Voor zó dom hield ik Maffei niet. Maar in dat oude gebouw waren er schuilhoeken genoeg. De ori ginele mappen heeft hij ergens verborgen, maar voor alle zeker heid had hij ze eerst gefotogra feerd en dat maakte voor ons de zaak ineens veel eenvoudiger, want het zou een hele toer zijn geweest om de originele te vin den. Daar heeft nu in ieder ge val, mijnheer de inspecteur, de tijd voor. Maar toen ik die lamp en dat foto-statief zag en later zo gelukkig was om het toestel te vinden, was voor mij de zaak rond." Ik kan niet anders dan de zelfverzekerdheid van onze col lega bewonderen," zei dr. Malata Imet een buiging. „Als je ergens van overtuigd bent, word je vanzelf zeker van je zaak," antwoordde Gabriëlle. „Hoe beschouwde u Maffei nu eigenlijk?," vroeg Brioni. „Nou, toen ik de man even gezien had, had ik het al door. Hij was eigenlijk de personifi catie van een aasgier." „Acht u hem verantwoorde lijk voor zijn daden?," vroeg dr. Brioni. Gabriëlle aarzelde even, toen antwoordde ze: „Nee. In feite is de man niet volledig toereken baar. Toen hij de universiteit verliet wist hij van de ethiek en van de moraal van ons ambt even zoveel of even zo weinig als u en ik. Tot dusver had hij onder goede leiding gestaan en hoewel natuurlijk de sympto- nen voor zijn verdere ontwikke ling wel aanwezig waren, bleven ze verborgen. Maar toen hij op eigen benen kwam te staan en daarbij al heel gauw het geluk had dat oude landhuis in handen te krijgen, werd het allemaal heel anders. De hebzucht kwam tevoorschijn, maar omdat hij in feite laf en klein is, ontwikkelde hij niet zelf het initiatief. In handen van anderen was hij een gewillig werktuig. Hij is nooit meer dan een handlanger ge weest en het voldoen aan zijn hebzucht werd voor hem een soort sport. Ik wil wedden, dat als men zijn bankrekening na gaat, men daar hoge bedragen op zal vinden. En toch interes seerde geld hem eigenlijk niet eens zo erg, ik bedoel dat hij met zijn geld weinig deed. Hij gaf niet zoveel uit, behalve dan aan zijn kliniek, die, zoals wij allemaal hebben kunnen zien, behoorlijk is ingericht." „Maar hoe staat het dan met zijn geweten?," vroeg dr. Pehr. „Ja, dat is een heel erg om streden begrip, collega," zei Ga briëlle. Zij zag zich plotseling in het middelpunt geplaatst en moest een uitspraak doen waar op zij niet had gerekend. „Wil jij dan soms je twijfel uitspreken over het bestaan van een geweten?," bracht Sevard in het midden. „Kijk, collega's wij hebben tot dusverre over het geweten gesproken en geschreven. Na tuurlijk door mensen die zelf een geweten hebben. Maar een dove kan eigenlijk nauwelijks over het horen een mening hebben en een stomme niet over het spre ken. En, u zult moeten toegeven dat er mensen zijn die noch een stem noch een oor voor het ge weten hebben. Wanneer je deze mensen vraagt, zeggen ze een voudig: er bestaat geen geweten. Maffei zal zich ongetwijfeld niet erg prettig voelen, maar of zijn geweten hem zal plagen is een tweede vraag. Hij zal zichzelf wel kunnen slaan, omdat hij zo dom is geweest en hij zal boos op zichzelf zijn. Berouw hebben doet hij zeker niet, omdat hij geen geweten heeft. Een auto zonder motor kan uit zichzelf niet lopen, een mens zonder ge weten kan geen berouw heb ben." „Als u nu als rechter over Maffei een oordeel moest vellen, wat zoudt u dan doen? Zou u hem veroordelen?" „Ja. Maar ik ben geen rech ter." „Ik begrijp dat u hem als mens vrijspreekt?" Langzaam zei ze: „Die man is werkelijk niet toerekenbaar. Er mankeert wat aan zijn ziel. Dat was met Stoja ook het geval, maar die bezat een geweten en dat geweten heeft hem gedood. Stoja en Maffei allebei leden zii aan storing van de geest en die storing werd veroorzaakt door hebzucht bij allebei. Ja, mijne heren, in de grond van de zaak zijn die gevallen werkelijk niet zo moeilijk." „Zoals u het uitlegt, zijn zij inderdaad eenvoudig," zei dr. Brioni. „Ik dank u. Wij hebben een heleboel geleerd maar helaas is de werkelijkheid ook wel eens anders. Maar tenslotte zijn wij doktoren en geen rechters. Onze taak ligt anders en ik geloof dat onze taak mooier is. Ik dank u allemaal, wij gaan weer aan ons werk." (Wordt vervolgd.) Mede in verband met het rela tief geringe aantal fatale aan rijdingen tijdens de langdurige vorst- en sneeuwperiode in het begin van 1963 vertoonde het aantal verkeersdoden in 1963 een daling t.o.v. 1962. Uit de thans beschikbare cijfers over 1964 blijkt volgens het C. B. S. het in cidentele karakter van genoem de daling. Ter illustratie vergelijke men de dodencijfers over de eerste negen maanden van 1962,1963 en 1964. Deze luiden resp. 1.561, 1.429 en 1.739. Over het gehele jaar 1962 en 1963 kwamen in ons land resp. 2.082 en 2.003 personen in het wegverkeer om het leven. Op 1 januari 1965 wordt een nieuwe regeling van kracht voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring van weduwen en wezen. Een vrouw, die op of na 1 januari 1965 weduwe wordt, zal zolang zij een uitkering of pen sioen geniet krachtens de alge mene weduwen- en wezenwet, verplicht verzekerd zijn ingevol ge het ziekenfondsenbesluit, in dien zij op de dag van het over lijden van haar echtgenoot mee verzekerd was bij zijn verplichte ziekenfondsverzekering. Hierbij wordt de vrouw ook als meever zekerd beschouwd, wanneer zij op de dag van het overlijden zelf rechtstreeks verplicht verzekerd was en daardoor in feite niet mee-verzekerd kon zijn. Van de uitkering of het pen sioen van hen, die onder de nieu we regeling vallen, zal 2,7 zie kenfondspremie worden ingehou den. Deze premie zal (ook indien de man vóór 1 januari 1965 is over leden) eveneens worden geheven van weduwen en wezen, die voor verplichte verzekering in aan merking komen uit hoofde van een weduwen- of wezenrente op grond van de invaliditeitswet of een van de ongevallenwetten, dan wel in verband met een wedu wen- of wezenpensioen vanwege het spoorwegpensioenfonds. Verder zal de verplichte ver zekering op grond van een uitke ring of pensioen krachtens de A. W. W. niet eindigen, wanneer de betrokken weduwe of wees in loondienst treedt en daardoor verplicht verzekerd wordt. In zo'n geval zal zowel van het loon als van het A. VV. W.-pensioen premie moeten worden betaald.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2