Chroesjtsjov viel, maar (nog) geen verandering in Russische politiek Johnson zette het werk Kennedy voort van Het weer Nieuwe rijksgroepsregelingen krachtens de algemene bijstandswet WONINGPROBLEMEN IN NEDERLAND ONOPGELOST HERINDELING VAN ZEEUWS-VLAANDEREN NIET AF De atoommpen in Duitsland Chroesjtsjov af Amerika Zeeuws- Vlaanderen BAKKERS WILLEN BEZORGING VAN BROOD IN REKENING BRENGEN gelukkig Nieuwjaar Voor kostwinners grondbedrag van - per gijzelaars bevrijd Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Naar een vrijere broodprijsvorming Mededeling DE W^TUURR&MP IN DE V.S, Zuid Vietnamese regeringstroepen heroveren Binh Gia V.N.-RES0HUTIE OVER KONGO Verkiezingen in Nigeria Staking bi] Belgische buurtspoorwegen FranJkering bij abonnement: Terneuzen Difeeteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maan:" ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6342 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot u.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme? tot 10 uur v.m. In de koortsachtig snelle tijd waar in wij op de grens van 1964 en 1965 worden meegesleurd, heeft een terug blik op het jaar dat vergleed, weinig zin. Zelfs de oppervlakkigste waar nemer ervaart dat het vele werk het welk internationaal, landelijk en plaatselijk op stapel staat, niet af is. Meer dan ooit leven we in een „be zeten wereld, die de gemiddelde aardse sterveling vaak met angst om klemt, een wereld waarin het tempo amper te volgen is en die geen tijd laat voor omkijken. Voor het plechtige „Uren, dagen, maanden, jaren" is geen tijd meer en de historie zal beoordelen of we „waarlijk deden wat we konden". Want we snellen in het nauw begonnen atoomtijdperk in ra zende vaart een toekomst tegemoet die niemand kan overzien en die ons naar onbegrensde mogelijkheden zal leidenof naar de ondergang. Het gaat allemaal zo hard en het gaat ons nog lang niet hard genoeg. We zaten in onze gedachten reeds op de maan om daar een deel van onze overbevolking te spuien. Mars en Venus gingen we tussen de bedrijven door alvast eens bekijken En dan komt daar opeens een nuchtere Luikse professor die ruimtedroom in het oude jaar bederven door plompweg te ver klaren dat we zo'n reisje naar de maan nog wel een eeuw kun nen uitstellen. Zijn uitspraak want prof. Florkin is niet de eerste de beste verwekte heel wat deining in het geheimzinnige wereldje der ruimte-onderzoekers. De professor schrok dermate van de reac ties dat hij gedeeltelijk terugkrabbelde, maar zijn uitspraak ligt er onomwonden en die is met enkele formaliteiten niet meer weg te cijferen. Maar in de gemassaficeerde mens blijft de onplezierige vraag achter, waarvoor al die miljarden worden weggesmeten en welk doel men ermee beoogt, als de maan een illusie is Veelzeggend was de ondubbelzinnige mededeling van prof. Florkin dat de atoom- en ruimtegeleerden in Amerika en Rusland zelf heel goed weten dat ze een hersenschim najagen. WISSELVALLIG WEER. Het K.N.M.I. deelt mede: Een sterke zuidwestelijke lucht stroming die tamelijk zachte en vochtige lucht van de oceaan aanvoerde, zette zich het afge lopen etmaal tot ver in West- Europa door, waarbij de vorst belangrijk terrein heeft verlo ren. In de stroming trok een klei nere storing mee, die de wind bij ons aan de kust deed aan wakkeren tot stormkracht 9. Het koufront van de storing pas seerde in de avond, vergezeld DONDERDAG 31 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 2 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.rr. 0.12 12.25 0.47 1.00 1.27 1.40 1.37 1.50 JANUARI v.m. n.m. 0.53 1.07 1.28 1.42 2.08 227 2.18 2.32 van hevige rukwinden, ons land. Inmiddels was de temperatuur in de aangevoerde lucht opgelo pen tot omstreeks 6 graden. Achter het front wordt lucht aangevoerd die iets kouder en iets droger is. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit nu en dan buien vallen, sommige met hagel. Mogelijk ontwikkelt zich nabij Ierland weer een nieuwe storing. Deze kan op zijn oost- waartse koers in ons land op nieuw aanleiding geven tot een toeneming van de wind en de vorming van een regengebied. Het weer behoudt aldus een on standvastig karakter. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot oudejaarsavond. Sterke dooi. Vrij veel bewolking rnet nu en dan een bui, mogelijk met hagel. Ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, aan 'de kust krachtige tot harde zuid westelijke wind. Middagtempera- turen 4 tot 7 graden. De Luikenaar heeft kennelijk zijn mond voorbijgepraat. Dat gebeurt in de internationale po litiek wel eens meer. Naderhand proberen de grote koppen de stukken dan weer aanéén te lij men, maar de onrust nemen ze er niet mee weg. Het was met de geruchtma kende berichten over de „atoom- mijnen" langs het ijzeren gor dijn in feite niet anders. De Westduitsers in die streken voel den er begrijpelijkerwijs heel weinig voor boven de kunstma tige vulkanen te moeten leven. Bonn haastte zich te verkla ren dat het maar een „idee" was geweest. Het bleek echter dat met dit „idee" wel degelijk in Duitse militaire kringen was ge speeld en dat het zelfs in de top van de N. A. V. O. ter sprake was gebracht. Ook hier viel met sus sende verklaringen de onrust niet meer weg te nemen. Maar er zit nog meer aan vast: de los lippigheid van een paar mi litaire „grootheden" heeft in West-Duitsland wantrouwen ge zaaid tegen Amerika, hetgeen zelfs de felste jarenlange Rus sische propaganda niet had kun nen klaarspelen. De val van Nikita Chroesjtsjov was ontegenzeggelijk een der belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Dictators vallen gemakkelijk Zuid- Amerika levert er sprekende voorbeelden van maar in Rusland betekent zo'n door de partijmachten afgedwqngen ab dicatie een stuk wereldnieuws, dat aanleiding geeft tot allerlei speculaties, die variëren van vol doening tot vrees voor de gevol gen. Nu schijnt het met die gevol gen vooralsnog mee te vallen. Brezjnev en Kosygin schijnen de Russische politiek van voorheen te zullen'voortzetten, hetgeen in houdt een matige houding je gens Amerika en wantrouwen tegenover de Chinese partijge noten, waarbij heel zwaar weegt hoelang het dubbele leiderschap het in Rusland zal uithouden. De heren" in het Kremlin vertrou wen elkaar immers ook niet. JANUARI v.m. n.m 1.28 2.03 2.43 2.53 1.44 2.19 2.59 3.09 Dec. 31 8.48 16.38 6.39 14.51 Tan. 15.26 1 8.48 16.39 7.44 2 8.48 16.40 8.42 16.09 ver minder gelukkig militaire bijstand. met hun In eigen land heeft het levens tempo in 1964 evenzeer een op merkelijke vaart getoond. Er zijn meerdere overheidsbeslis- singen tot stand gebracht die ons volk als geheel zonder twij fel ten goede zullen komen. Verheugend was daarbij dat wij erin geslaagd zijn de vloed- stormen na de loonexolosies van 1963 op te vangen. Dit ging het kon niet anders ten koste van onze betalingsbalans. De in vesteringen stegen met bijna twee miljard gulden, zodat de regering zich verplicht heeft ge zien voor 1965 tal van beperken de maatregelen te treffen. Het jaar 1964 zal in de anna len van de economie te boek worden gesteld als een wel vaartsjaar zonder weerga. Hoe lang de hoogconjunctuur zich nog zal voortzetten, weet nie mand. Wij hangen in dat opzicht volkomen van het buitenland af. Toch bleef elke welvaart ten spijt één vraagstuk onopgelost, n.l. de woningbouw. Het aantal woningzoekenden neemt onrust barende vormen aan en geen enkele economische of volkshuis houdkundige „dokter" is er tot dusver in geslaagd een heilzame remedie te vinden. Op het laatst van het jaar is minister Bogaers misschien om wat optimisme te kweken aan het voorspellen geslagen. Hij had van zijn vele voorgangers kunnen leren dat profetiën op het gebied van de woningbouw altijd nog gefaald hebben. Lang vóór hem waagde mr. dr. J. in 'tVeld als minister van Weder opbouw zich ook geregeld aan voorspellingen. Hij noemde tel kens andere jaartallen en als er maar één van bewaarheid was geworden, zouden we nu volks vijand nummer één al lang kwijt zijn. Helaas Vlak vóór Kerstmis hebben Gedeputeerde Staten hun gewij zigde plan voor de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen aan de gemeentebesturen toegezonden. Het bevat enige ingrijpende wij zigingen die de bevolking van ons gewest overigens geen nacht rust zullen hebben gekost. Dat Sluis en Aardenburg bijeenge voegd zouden worden, lag in de lijn. Dat Hoek bij Terenuzen zou worden gevoegd, verbaasde al evenmin iemand en werd trouwens algemeen verwacht. Intussen is het plan zoals G. S. dat nu bekend hebben ge maakt, nog steeds een concept, dat naar verschillende kanten voor verandering en verbetering vatbaar is. De nieuwe gemeente Sas van Gent-Westdorpe-Philippine lijkt geografisch lelijk tussen de Bel gische grens en de gemeente Terneuzen ingekneld. Het is op de kaart gezien bepaald geen vorm zoals we die graag aan een gemeente zouden willen geven, maar misschien kan hieraan ook nog wat worden gedokterd. In bakkerijkriiigen wordt met z0 vermeldt het decembèrnum- stceds grotere nadruk gepleit voor meer vrijheid in de prijs vorming en de bezorging van brood volledig aan de consument in rekening te mogen brengen. Ja, we leven snel. Ook in Zeeuws-Vlaanderen. De specta culaire industrie-ontwikkeling in de kanaalzone, en speciaal in Terneuzen, is er het sprekendste bewijs voor. Wij achten ons ont slagen van de-plicht een over zicht te geven van wat er in 1964 allemaal te beleven viel. Het lijkt nog zo kort achter ons en wij staan pas aan het begin. De heraanwijzing van Terneuzen als kerngemeente opent nieuwe perspectieven die dichterbij zul len komen naarmate de enorme sluis- en kanaalwerken vorde ren en de gemeente zich uit breidt. De Pronto-bouw van na genoeg duizend woningen maakt Terneuzen weer aantrekkelijker en leefbaarder. Het gemeentebe stuur heeft grote plannen op stapel staan op verschillend gebied. Het nieuwe jaar zal daar ongetwijfeld van getuigen. En de herindeling opende andere mogelijkheden, die op de hele kanaalzone een stempel zullen zetten van vooruitgang en wel vaart. Als de tijden blijven mee werken, gaat de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen een grote toekomst tegemoet. Het jaar is uit. De overvloe dige kerstmaaltijden zijn ver teerd, de kaarsjes zijn uitge brand. Vannacht worden overal in Nederland de kerstbomen aan gestoken tot een vreugdevuur dat een nieuw jaar zal inluiden, een jaar waarvan iedereen het beste verwacht. Wij hopen dat die verwachtingen in vervulling zullen gaan. Straks reiken wij elkaar de hand en wensen wij elkaar uit traditie, maar niet minder ge meend, een gelukkig en voor spoedig 1965. De directie en de redactie van „De Vrije Zeeuw" willen daarbij niet achterblijven. Zij zijn er kentelijk voor het zo ruimschoots genoten vertrouwen en zeggen gaarne toe dat zij ook in het nieuwe jaar hun lezers in elk opzicht terwille zullen zijn. Directie en redactie bieden al hun lezers, adverteerders en be gunstigers de beste wensen aan voor 1965 en zij wensen ieder toe: EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG JAAR. In verband met Nieuwjaars dag willen wij er op wijzen dat voor het nummer dat op zaterdag 2 januari a.s zal verschijnen, de adver tenties heden (donderdag 31 december) vóór 12 uur in ons bezit moeten zijn. Door zware sneeuwval is men er ook dinsdag niet in geslaagd met helikopters voedsel te bren gen naar een 500-tal mensen, die in het grensgebied van Cali- fornië en Oregon al negen da gen geïsoleerd zijn. De materiële schade door natuurgeweld in Californië, Oregon, Washington, Idaho en Nevada kan wel een miljard dollar bedragen. Het vee is bij duizenden verhongerd. Het dorp Binh Gia, op 65 km ten zuidoosten van Saigon, is woensdag door Zuidvietnamese regeringstroepen op de opstan delingen heroverd na een strijd van 36 uur. Bij de herovering van Binh Gia vielen aan regeringszijde acht doden en 57 gewonden, on der wie zes Amerikanen. Een aantal militairen en twee Ame rikanen worden vermist. Drie helikopters werden neergescho ten. Van de vietcong-opstande- lingen werden 32 man gedood en een twintigtal gewond. Volgens Amerikaanse piloten die aan de actie deelnamen, werd de landing der helikopters, die troepen aanvoerden, bemoei lijkt door hevig vietcong-vuur. De Veiligheidsraad heeft woens dag een resolutie aanvaard waar in wordt opgeroepen het vuren te staken en op alle landen een be roep wordt gedaan zich niet in de Kongolese zaken te mengen. Als „een dringende zaak" wordt de terugtrekking van vreemde lingen uit de Kongolese strijd krachten aanbevolen, alsmede hernieuwde pogingen tot verzoe ning tussen de rebellen en de Kongolese regering. Frankrijk onthield zich van stemming. De verkiezing van Johnson tot president van de machtigste re publiek op aarde heeft geen verwondering gewekt. Wel ver trouwen! Johnson zet het werk van Kennedy doelbewust voort. Zijn strijd voor vrede, vrijheid en welvaart vindt steun in de ge hele westelijke wereld die een gesloten blok vormt om die le venswaarden eensgezind te ver dedigen. Dat de nieuwe president van Amerika van aanpakken weet, bewijst het snelle optreden in Kongo, waar hij België alle steun verleende die zo dringend nodig was om een massale afslachting van blanken van velerlei natio naliteit te voorkomen. In Viet nam zijn de Amerikanen tot dus- DEMONSTRATIE IN DJAKARTA Ongeveer 500 Indonesische vrouwen hebben woensdagoch tend voor het kantoor van de tweede vice-premier, dr. J. Lei- mena, gedemonstreerd tegen de stijgende prijzen. Een delegatie onder leiding van mevr. Soeban- drio, de echtgenote van de Indo nesische minister van buiten landse zaken, overhandigde dr. Leimena een protestbrief waar in de regering wordt verzocht de prijzen te doen dalen. Eerstdaags zullen acht nieuwe r'jkseroensregel'ngen krachtens de algemene biistandswet wer den afgekondigd. Deze zid'en evenals de wet on I januari 1965 in werking treden. De drie riikseroensregelmeen voor oorlogsslachtoffers 1940 1945, voor gerepatrieerden en voor Ambonezen stemmen in hoofdzaak overeen met de inge trokken ministeriële regelingen. De tijdelijke rijksgroeDsrege- ling mindervaliden geldt niet alleen zoals de ingetrokken re geling voor ongehuwde meer derjarigen, die bij hun ouders inwonen, maar ook voor dege nen, die hii verwanden tot en met de derde graad inwonen of hii anderen, die hen van jongsaf hebben verzorgd. De period ieve uitkering aan deze mindervaliden, die niet door arbeid in de noodzakelijke kos ten van het bestaan kunnen voorzien, bedraagt 40,30 per week. Volgens de tijdelijke rijks groepsregeling blinden, krijgen kostwinners, die hiervoor in aan merking komen een uitkering van ƒ58 per week (te verhogen met het bedrag van de huishuur en bepaalde bedragen per min derjarig kind). Voor alleenstaan den 40,30 per week en voor thuiswonenden van 18 t/m 20 jaar 28,80 per week en van 21 jaar en ouder 40,30 per week. WERKLOZEN De rijksgroepsregeling werk loze werknemers is van toepas sing op werknemers, die geen aanspraak hebben op een uit kering krachtens de werkloos heidswet of de wet werkloos heidsvoorziening. Voor kostwin ners bedraagt de uitkering 58 per week (te verhogen met het bedrag van de huishuur en be paalde bedragen per minderja rig kind), voor alleenstaanden ƒ40,30 per week en voor thuis wonenden 25,90 per week. NEVENINKOMSTEN Ten aanzien van de rijksgroeps regelingen geldt dat ten dele re kening gehouden wordt met eventuele neveninkomsten en met vermogen (van het vermo gen van een echtpaar blijft in elk geval 6000 buiten beschou wing, vermeerderd met 1200 per minderjarig kind). Eerstdaags wordt ook de al nier van bet maandblad Co-op. Co-op Nederland vreest, dat wij als de liberalisatie van de be- zorgpriizen voor brood zo ver wordt doorgevoerd als men in bakkerijkringen wenst, in een priizenchaos verzeild raken. „Wil er van een vrije brood- prijsvorming in ons land in de naaste toekomst iets terecht ko men, dan zullen er twee dingen moeten gebeuren. In de eerste plaats zal de prijsvaststelling in handen dienen te worden gelegd van het bestuur van de Neder- lPrln„„ B°k'"",,"stirhtin,g, uiter aard in overleg met en onder toezicht van da overheid. En ver volgens zal dit bestuur ervoor moeten zorgen dat een doorzich tig, ook door de overheid en de consument gemakkelijk contro leerbaar prijzensysteem bli'ft gehandhaafd. Daarvoor is een zo groot mogelijke uniformiteit in priizen een eerste vereiste. Die uniformiteit is er nu. Wil men doorberekening van de bezorg kosten en die wens onder schrijven wij volledig dan zal dit naar onze mening bij voor keur dienen te geschieden door een regelrechte prijsverhoging van al het bezorgde brood. Dit is niet alleen voor de bakkerij de °envoudigste, maar ook sociaal gezien de meest bevredigende op lossing". gemene maatregel van bestuur, waarbij is bepaald dat in geval van financiële bijstand moet zijn voorzien in vastgestelde bedra gen voor bepaalde kosten. Deze zijn 14,25 per week in de kos ten van voedingsmiddelen, kle ding en schoeisel van meerder jarigen, 7 -per week, 10,50 en 13,50 in de kosten van verzor ging in gezinsverband van een kind van reso. 0 t/m 5, 6 t/m 12 en 13 t/m 20 jaar; 180 in de kosten van verwarming gedu rende de maanden oktober t/m april; een bedrag gelijk aan 10 procent van het A.O.W.-pensioen voor de persoonlijke behoeften van personen van 65 jaar en ouder in bejaardentehuizen en een bedrag gelijk aan de pre mies voor de vrijwillige en aan vullende ziekenfondsverzekering. In Nigeria zijn woensdag ver kiezingen begonnen voor het ge hele land, die evenwel door een belangrijke politieke groepering, de U.P.G.A. (het verenigde pro gressieve grote verbond) wor den geboycot. Deze partij is van oordeel, dat de voorwaarden voor een vrije en eerlijke ver kiezing niet bestaan. De boycot schijnt doeltreffend kondiging verwacht van een al-'te zijn, want naar verluidt is in Grieken die dinsdag in de Kon golese stad Wamba zijn bevrijd en woensdag in Leopnldstad aankwamen, hebben meegedeeld dat ongeveer honderd blanken, die door de opstandelingen naar Moengbere waren vervoerd, woensdag door de Kongolese na tionale strijdkrachten zijn be vrijd. In Wamba zijn meer dan 30 blanken ter dood gebracht, onder wie 17 Belgische priesters, een Amerikaanse en een Britse zen deling, zeiden zij. De gijzelaars, onder wie veel vrouwen en kinderen, zeiden dat de meeste slachtoffers op 26 no vember zijn gevallen, de dag waarop de Belgische parachutis ten in Paulis werden neerge laten. Een Griek vertelde dat de op standelingen hysterisch werden toen zij de vliegtuigen zagen ko - men. Zij zeiden dat alle gijzelaars zouden worden gedood. De inneming van Wamba duur de zeer kort. De rebellen vlucht ten bij de eerste schoten het bos in, zeiden de bevrijde blanken. Het intercommunale tram verkeer in België is woensdag ochtend gestoord door een ge deeltelijke staking van het per soneel van de buurtspoorwegen. Vooral in Wallonië vielen tal van verbindingen uit. De vakbonden eisen loonsver hogingen van 5 tot 10 procent. De directie van de buurtspoor wegen is bereid tot drie procent te gaan, maar daarnaast de „stiptheidspremie" van 300 op 400 frank per maand (30 gulden) te brengen. Gedreigd wordt met een alge mene staking op 4 januari, in dien de eisen van de vakbonden niet worden ingewilligd. Zuidkoreaanse hulp voor Zuid-Vietnam De Zuidkoreaanse regering heeft de goedkeuring van het parlement gevraagd voor het zenden van 1200 man technische troepen (non combattanen) naar Zuid-Vietnam, zo is woensdag van welingelichte zijde ver nomen. slechts één gebied de opkomst van de kiezers groot. In Ibadan, de hoofdstad van het westelijke gebied, was de opkomst gering. In Lagos was de boycot nage noeg voor honderd procent ef fectief. Uit de noordelijke hoofd stad Kadoena daarentegen is be richt, dat in het gehele gebied druk gestemd is. In het zuid westen van Nigeria zijn vrijwel alle stemhokjes door betogers vernield. Soortgelijke berichten zijn ontvangen uit Ibadan, Eno- go en andere steden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1