van Italië Rumoer rond verkiezingen in Nigeria Zuid-Vietnam dieper in de misère De Nederlandse broodprijs en de E.E.G.- politiek Saragai gekozen tol president Eén dode en tientallen gewonden Pagina 5 De eed afgelegd Zelfmoordenaar veroorzaakte vliegtuigongeluk Tegenstellingen Binnenlandse tegenstellingen Zelf ter hand Russische onderzeebootbases op Cuba? DE GIJZELAARS IN KONGO De overstromin in West-Amer en a VOETBAL Frankrijk verlaagt douanetarieven Woensdag 30 december '64 DE VRIJE ZEEUW (Vervolg van le pag.) De nieuw gekozen Italiaanse president, de 68-jarige rechtse so cialist Giuseppe Saragat, heelt dinsdag voor de in verenigde zit ting bijeen zijnde Italiaanse ka mer van afgevaardigden en se naat de eed afgelegd. Van een heuvel in Rome wer den 101 saluutschoten afgevuurd om de Romeinen kond te doen dat de nieuwe president zijn ambt had aanvaard. Toen Saragat de vergaderzaal binnenkwam, gingen de ruim negenhonderd kamerleden en se natoren staan en verwelkomden hem met applaus. Na de eedsaflegging hield pre sident Saragat een toespraak, waarin hij sprak over „de drie taken van onze tijd", namelijk het beveiligen van de vrede, de be scherming der vrije instellingen DS. NIEMOLLER BEVREESD VOOR DICTATUUR In een artikel in het in Frank fort verschijnende weekblad „Stem der Gemeenschap" wekt ds. Martin Niemöller, de be kende predikant en oud-onder zeebootcommandant de West duitsers op bij de in oktober a.s. te houden algemene verkiezin gen ongeldige stemmen uit te brengen en aldus hun wantrou wen in de huidige politieke par tijen in de bondsrepubliek tot uitdrukking te brengen. Ds Niemöller schrijft, dat de democratie in West-Duitsland alleen maar in naam een demo cratie is. Er bestaat geen echte oppositiepartij en de democratie moet wel tot corruptie ontaar den. „Deze corruptie kan alleen maar tot dictatuur leiden en Hit- Ier was vergeleken met wat ons te wachten staat, maar een on schuldig weesjongetje", aldus ds. Niemöller. Geen land ter wereld gelooft in een verlangen naar vrede bij West-Duitsland, zo schrijft hij verder. De ontwikkelingshulp lijkt alleen maar te bestaan uit het zenden van wapens naar onderontwikkelde landen en het leveren van huurlingen voor oorlogen in Afrika en het Verre Oosten. Door ongeldige stemmen uit te brengen, moeten de kiezers aan de machthebbers duidelijk maken, dat tenminste een deel der Duitse bevolking naar vrede haakt en in dit opzicht geen ver trouwen heeft in de bestaande partijen, aldus ds Niemöller. Naar de politie van La Paz heeft medegedeeld, is een zelf moordenaar de oorzaak geweest, dat op 8 december een verkeers vliegtuig in de lucht ontplofte, waardoor vijftien mensen om het leven kwamen, n.l. de vier be manningsleden en alle elf passa giers. De ontploffing werd veroor zaakt door dynamiet, dat in de passagiersruimte verborgen was. De dader, die tegenover vrien den reeds had verklaard voor nemens te zijn zelfmoord te ple gen omdat hij wegens fraude voor de rechter zou moeten ver schijnen, had voor het vertrek van het vliegtuig een levensver zekering van 110.000 dollar ten gunste van zijn vrouw afgeslo ten. en het vestigen van maatschap pelijke rechtvaardigheid. De president legde de nadruk op het uitvoeren van ontwape ning onder toezicht en on de noodzaak van internationaal be grip en verdraagzaamheid tussen de landen. Hij noemde het stre ven naar Europese politieke en economische eenwording „een belangrijke factor voor hét hand haven van de vrede". Voortgekomen uit het verzet Een donderend applaus ondev- streente de woorden van Saragat, dat de Italiaanse republiek is voortgekomen uit het Italiaans verzet. De president sprak over „mon sterachtige wapens, die bij aan wending elk spoor van leven op deze aarde zouden uitwissen", waaraan hij toevoegde: „De voor naamste taak der regeringslei ders bestaat uit het beveiligen van de vrede". 'De vrede die thans wordt gi handhaafd door een machtseven- tie gekozen is. wicht, moet onschendbaar wor den door internationale en on der toezicht tot stand komende ontwapening", aldus Saragat. De president besloot zijn toe spraak met „Viva l'Italia", „Lang leve Italië. De volksvertegenwoordigers reageerden, nadat de door ben gekozen president was uitgespro ken, opnieuw met een hartelijk applaus. Een aantal van ben riep: „Lang leve de republiek", toen de verenigde zitting van kamer van afgevaardigden en se naat voor gesloten werd ver klaard. Italiaanse r©g@sing blijft President Saragat heeft dins dag het ontslag van de Italiaanse regering niet aanvaard en ver zocht de aanvrage in te trekken. Volgens tradiditie bood premier Moro het ontslag van zijn kabinet aan na de verkiezing van een nieuwe president. President Sara gat dankte premier Moro voor dit eerbewijs. De Italiaanse regering is een coalitie van christen-democraten sociaal-democraten, republikei nen en socialisten. Premier Moro vervult de post van minister van buitenlanse zaken totdat een op volger voor Saragat in deze func- (Adv.) Onderstaande levensmiddelenbedrijven zijn ZATERDAG 2 JANUARI VANAF 12 UUR GESLOTEN BOON MAAS VAN DER MEER MEYER VAN OVERBEEKE DE REGT DE VRIEND VROEGOP WEEMAER Geraniumstraat Axelsestraat Kastanjelaan Iepenlaan Axelsestraat Geraniumstraat Axelsestraat Bernhardstraat Zuidlandstraat In Nigeria, waar vandaag voor het eerst federale algemene ver kiezingen zullen worden gehouden, is een gespannen toestand ont staan door het besluit van de grote oppositiepartij uit het zuiden, de „United Progressive Grand Alliance" (U. P. G. A.), de verkiezingen te boycotten. De U. P. G. A. wenst uitstel omdat naar haar oordeel de voorwaarden voor vrije en eer lijke verkiezingen ontbreken. Zij riep dinsdag de bevolking op zich achter haar te scharen „om het land te behoeden voor tirannie, despotisme en feodalisme". Het comité voor gezamenlijke actie van de vakbonden, dat meer dan een half miljoen arbeiders ver tegenwoordigt, heeft een alge mene staking uitgeroepen. Het Noordnigeriaanse vakverbond heeft deze staking afgekeurd. Aan de regering was tot dus ver de „Nigerian National Alli ance" (N. N. A.) uit het noorden van het land, die een pro-weste lijke politiek voert, terwijl'de U. P. G. A. grotere neutraliteit wenst. Politie en leger zijn in staat van paraatheid gebracht. Maan dagavond joeg de politie in de hoofdstad Lagos een menigte be togers van de U. P. G. A. uiteen, die onder het schreeuwen van leuzen stembureaus aanviel. Ook elderg in het land deden zich on geregeldheden voor. Te Afinko in oost-Nigeria viel een dode en werden tientallen mensen ge wond. Deze ernstigste politieke crisis in de Nigeriaanse federatie sinds het land in oktober 1960 onaf hankelijk werd binnen het Britse gemenebest is het gevolg van de scherpe tegenstelling tussen het noorden van het land, overwe- gend mohammedaans en tradi tionalistisch ingesteld, en het zuiden dat een meer op het „Afrikaanse socialisme" gerichte politiek voorstaat. Ook tegen over elkaar staan de president van de federatie, dr. Azikiwe, die aan de kant van het zuiden staat en ook: uitstel van de verkiezin gen wenst, en de premier, sir Aboebakar Tafawa Ba'ewa, die plaatsvervangend leider is van de regeringspartij N. N. A. en niet van uitstel wil weten. Premier Balewa voerde dins dag besprekingen met militaire commandanten en politie-autori- teiten. Na afloop werd meege deeld dat regelingen zijn getrof fen om de verkiezingen ordelijk te laten verlopen. VERWOESTINGEN IN CALIFORNIE De fotograaf, die de opdracht kreeg, wat foto's te gaan maken I van de schade, aangericht door de hevige regenval van de laat ste dagen, maakte in San Fran cisco deze opname van een in eenstortend huis. De reeks staatsgrepen in Zuid-Vietnam houdt maar niet op. Kennelijk is dit nu ook Washington te gortig geworden, want zelden is uit de V. S. zo fel gerea geerd als op de onderne ming van een aantal jonge generaals om de burgelijke bestuursorganen te ontbin den en een aantal politici te arresteren. Uit Washing ton werd duidelijk gezegd dat de Zuidvietnamese mi litairen zich niet met het regeren moeten bemoeien. Hierbij denken de Amerika nen in de eerste plaats aan de behoefte aan rust die het land heeft en die niet wordt gediend met allerlei staatsgrepen, die wellicht anti-communistisch van opzet zijn, maar toch de Viet- kongrehellen in de kaart spelen. Deze immers profiteren van de onrust die de staatsgrepen te weeg brengen en hebben boven dien het voordeel, dat ze niet hoeven te vechten tegen gene raals die het druk hebben met het arresteren van kamerleden en ministers. Ditmaal komt daarbij dat wel iswaar de „jonge Turken" onver dacht zijn in hun anti-commu- nisme ze hebben het ontslag geëist van een reeks oudere ge neraals die beticht werden van neutralistische gedachten maar dat betekent ook dat ze hele groepen in het land tegen zich in het harnas hebben ge jaagd, juist door mensen als Doeang Van Minh aan de kant te zetten, lieden die een hele aan hang hadden als omverwerpers van weer vroegere regeringen Dit kan tot een extra-binnenland- se tegenstelling leiden. De Verenigde Staten hebben gedreigd hun steun in te trekken als dit zo doorgaat. Maar het is een vrij loos dreigement. Ieder weet dat de Verenigde Staten dermate diep in de kwestie Zuid- Vietnam zitten dat ze om hun prestige niet zomaar weg kun nen wandelen. De jonge gene raals ontzien zich niet daar een beetje chantage mee te plegen. Tenslotte zouden de Verenigde Staten weer niet graag zien dat generaal Nguyen Khan ook weer zo'n staatsgreepsleider terugkomt, die thans onver bloemd zegt dat Zuid-Vietnam niet ondergeschikt moet zijn aan een grote buitenlandse mogend heid. Dat kan dus niet anders dan de V. S. zijn. Hij vergeet daarbij dat zonder de V. S. Zuid- Vietnam ai lang door het rode Noord-Vietnam zou zijn opge slokt. Dat de V. S. meer en meer de eigenlijkse gevechten zelf ter hand moeten nemen, blijkt uit het nu bekend gemaakte bom barderen van de aanvoerlijnen der Vietkong door Laos. De re gering in Vientiane zou dit oog luikend toestaan. Dat kan ver heugend zijn voor de Ameri kanen, die in Zuid-Vietnam vech ten. Al bestaat het risico dat 'oor deze bombardementen de Verenigde Staten net zo verwik keld raken in de strijd der Lao- tianen als ze dat al zijn in die der Vietnamezen, een uitbreiding van lasten die Washington niet welkom zal zijn, BIJ DE BOUW VAN DE ASSOEANDAM Toen enige jaren geleden de Egyptische regering aankondig de in de Nijl de Assoeandam te bouwen, wezen Egyptologen uit de gehele wereld prompt op de onvervangbare waarde van de enorme, uit de oudheid stam mende, beelden van koning Ram ses de tweede en zijn gemalin die door het te vormen stuw meer aan het menselijk oog ont trokken zou worden. Met steun van de Unesco tracht men de gi ganten thans te verplaatsen. De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden, die in het werk gesteld worden, om deze oudheidkundige schatten voor het nageslacht te bewaren. Volgens een Amerikaans om- roepstation zijn op Cuba vier Russische onderzeebootbases aan gelegd. De Amerikaanse inlich tingendienst zou van het bestaan ervan op de hoogte zijn. Twee van deze bases zouden zijn gelegen aan de noordkust van de provincie Gamaquey, de derde aan de kust der provincie Matanzas, 160 kilometer van Ha vanna, en de vierde in de pro vincie Pinar del Rio. Twee der bases zouden zijn in gericht voor drie en de beide andere voor twee onderzeebo ten, Kongolese regeringstroepen onder leiding van blanke vrijwil ligers hebben dinsdag een 120- tal b'anken bevrijd in Wamba ten zuid-oosten van Paulis, aldus in Leopoldstad ontvangen radio berichten. Tien blanken zouden gedood zijn. Over de toestand van de be vrijde gijzelaars is niets bekend en men weet evenmin hoeveel blanken er oorspronkelijk in het gebied rond Wamba verbleven. In Leopo'dstad werd gezegd dat vliegtuigen klaar staan om de geredde blanken over te brengen, maar deze moeten eerst ongeveer 90 km met een helicopter ver voerd worden naar Paulis, waar transportvliegtuigen kunnen landen. Wamba is de laatste stad in noordoost-Kongo waar nog grote groepen blanken verbleven. Later werd bekend dat de op- standeHngen 25 tot 30 blanken hebben vermoord en nog een honderdtal naar het oerwoud hebben overgebracht. Er zijn in Wamba 121 blanken bevrijd, on der wie 110 Grieken en een Belg. r- broodprijs zal in Neder land n de periode tot 1970 met zes c it per brood van 800 gram kunnen stijgen, daar de huidige consumentensubsidie in het res terende deel van de E.E.G.-over- gangsperiode wel zal worden opgeheven. Afgezien hiervan is in de eerstkomende jaren geen druk van de E.E.G.-landbouw- politiek op de Nederlandse broodprijs te verwachten. Zo meent drs. W. Drechsel van het ministerie van economische za ken in Den Haag. In een artikel in „Nieuw- Europa", 't orgaan van de Euro pese beweging in Nederland, wijst drs. Drechsel er op dat al thans tussen nu en 1 juli 1966 (de datum waarop zonodig de E.E.G.-graanprijs zal worden aangepast) bezwaarlijk nog be langrijke wijzigingen in de graanprijzen kunnen worden aangebracht in de landen die (zoals Nederland) reeds op het overeengekomen prijspeil zitten. Zij zouden dan immers vooruit lopen op de revisie en afwijken van de graanprijsbeslissingen van de marathon der E.E.G.-mi- nisters op 14 en 15 december. Ook in de voedergraansector be hoeft volgens deze deskundige op korte termijn geen belangrijk kostenverhogend effect te wor den verwacht. Aan de ontberingen van de honderden mensen die door de overstromingen van de afgelopen dagen aan de Amerikaanse west kust zijn getroffen, is nog geen einde te zien. Hevige sneeuwval en vorst belemmeren de red dingsacties en verhogen de el lende van de mensen die in de plaatsen langs de rivieren de Klamath en de Salmon in Cali- fornië en Oregon van de buiten wereld zijn afgesneden en met gebrek aan levensmiddelen te kampen krijgen. In dat gebied is maandag een kleine meter sneeuw gevallen. Hefschroef- vliegtuigen met voedsel konden door de sneeuw hun bestemming niet bereiken. Bij de overstro mingen zijn minstens vijftig mensen omgekomen. Spanje en Hongarije de beste Europese voetballanden Het Franse blad France Foot ball, dat elk jaar de beste Euro pese voetballer en het beste voet balland van ons werelddeel aan wijst, heeft een artikel gepubli ceerd, waarin Spanje en Honga rije de beste Europese voetbal landen worden genoemd. Neder land bezet in de klassering de zeventiende plaats voor landen als West-Duitsland en Frankrijk. France Football lreeft zijn klassement gebaseerd op de re sultaten die de landen hebben behaald in kwalificatiewedstrij den voor het wereldkampioen schap, de Europese beker voor landenteams en normaie inter lands. Spanje, vorig jaar vijftien de, dankt zijn gedeelde eerste plaats aan de zege in het toer nooi om de Europese beker voor landenteams terwijl Hongarije hoog geklasseerd staat door de overwinning in het Olympische voetbaltoernooi. Het klassement van France Footba'l luidt: 1. Spanje en Hongarije, 3 Rus land en Tsjecho-Slowakije, 5 Ita lië en Portugal, 7 Oostenrijk, Schotland en Zweden, 10 Enge land, België en Polen, 13 Zuid- Slavië, 14 Oost-Duitsland, 15 Roe menië, 16 Noord-Ierland, 17 Ne derland, 18 West-Duitsland, Dene marken, Ierland, Frankrijk en Noorwegen, 23 Zwitserland, 24 Finland en Wales, 26 Luxem burg. Frankrijk zal zijn douaneta rieven voor industrie- en land- bouwprodukten uit andere E.E. G.-landen per 1 januari met 10% verlagen als een nieuwe stap in de richting van de economische integratie der gemeenschap, die tegen 1970 voltooid moet zijn. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal 2486 stuks vee aangevoerd, zijnde: 300 vette koeien en ossen; 426 ge- bruiksvee; 145 vette kalveren; 68 graskalveren; 944 nuchtere kal veren; 69 lopers; 46 biggen; 23 paarden; 2 veulens; 448 schapen of lammeren; 15 bokken of gei ten. De noteringen waren Vette koeien 3,204,20; Vette kalveren 3,504,40. Al les per kg. Graskalveren ƒ380575; Nuchtere kalveren 240260; Lopers 85110Biggen 47 56; Slachtpaarden ƒ220ƒ310; Schapen 95ƒ135; Lammeren 100140Kalf- en melkkoeien 1000—ƒ1500; Vare koeien ƒ800 —ƒ1100; Vaarzen ƒ825—ƒ1125; Pinken 600825. Alles per stuk. Overzicht; Vette koeien: aan voer ruimer, handel willig, prijs houdend, extra kwaliteit ƒ4,20 4,50 per kg, worstkoeien 3,05 3,25 per kg; Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel redelijk, goed prijshoudend, pri ma's ƒ4,35—ƒ4,45 per kg; Gras kalveren: aanvoer kort, handel kalm, goed prijshoudend; Nuch tere kalveren: aanvoer iets min der, handel stug, prijzen vooral niet hoger, mestkalveren ƒ180 ƒ280 per stuk; Lopers en big gen: aanvoer even minder, han del kalm. goed prijshoudend; Slachtpaarden; aanvoer als vo rige week, handel tamelijk, prij zen even hog'er; Schapen of lam meren: aanvoer ruimer, handel redehjk, goed prijshoudend; Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vo rige week, handel zeer kalm, prijzen onveranderd; Vare koei en: aanvoer matig, handel tame lijk, prijshoudend; Vaarzen en pinken; aanvoer kleiner, handel stil, prijzen stabiel.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5