PROVINCIAAL NIEUWS LOTENVERKOOP VOOR 566e STAATSLOTERIJ OP 11 JA9I&RI Binnenlands nieuws ROEPING en STRIJD Lezers die schr^vea Terneuzen AxeS Breskens Goes Oostburg Sluis IJzendijke Zaamsïag Elektronische machine wijst de winnende cijfers aan HET WINTERT IN EUROPA Geen omwisseling meer Kans op meerdere prijzen Rijdt veilig met melk Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 30 december '64 Afscheid bij douane Maandag j.l. vond in de kan tine van het Rijkskantorenge- bouw te Terneuzen een bijeen komst plaats waarin op harte lijke wijze afscheid werd geno men van de hoofdassistent-sec tiechef J. Romeijnsen, die we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst der invoerrechten en ac cijnzen ging verlaten. In aanwezigheid van vele ambtenaren uit geheel Zeeuws- Vlaanderen schetste het hoofd van de inspectie der invoerrech ten en accijnzen, mr. L. W. van Os te Terneuzen, de grote ver diensten van de heer Romeijn sen en bracht hem dank voor het inzicht en de toewijding waar mee hij zijn taak had vervuld, waarbij in het bijzonder de be langen van de onder hem ge plaatste ambtenaren in het oog werden gehouden. Daarbij werd gememoreerd dat deze verdiensten ook reeds een achttal maanden geleden hun bekroning hadden gevon den bij het verlenen van een koninklijke onderscheiding. Ten slotte bood hij hem namens alle ambtenaren in de inspectie een afscheidsgeschenk aan, terwijl zijn echtgenote werd verrast met een bloemstuk. Achtereenvolgens werd daar na nog het woord gevoerd door de heren W. Klerks te Oostburg als collega in gelijke functie, J. Hirdes te Axel namens alle dienstgeleiders in de inspectie, J. H. A. te Beek te Oostburg na mens de ambtenaren-sportver eniging Zeeuws-Vlaanderen en P. J. Doetjes te Terneuzen na mens het administratief perso neel. In een humoristische, doch ook zo nu en dan bewogen rede, dankte de heer Romeijnsen alle sprekers. Met aanhaling van di verse herinneringen uit zijn ambtelijke loopbaan getuigde hij van zijn grote liefde voor zijn werk en van de blijdschap waar mee hij dit had mogen verrich ten. Tenslotte deed hij een beroep op de vele jonge ambtenaren hun taak met grote plichtsbetrachting te vervullen, niet alleen in het belang ran de dienst, maar eerst en vooral in het belang van hen zelf. Gezamenlijke kerstboomverbranding Wanneer het „Wielercomité" met medewerking van de heren T. Borghstijn en W. Bliek, in zijn opzet slaagt, zullen in de eerste plaats de huismoeders een zorg minder en de gemeenterei nigingsdienst veel minder werk hebben. Het ligt n.l. in de bedoeling om op zaterdag 2 januari geza menlijk alle kerstbomen van Terneuzen (en dat zijn er nogal wat) op een terrein aan het ein de van de Zuidlandstraat te ver branden. Wie hieraan meedoet kan bo vendien een mooie prijs winnen. De „Harmonie Terneuzen" vertrekt om 7 uur 's avonds van af de Axelsebrug en marcheert via de Axelsestraat naar bedoeld terrein. Het is de bedoeling dat men en dat zal de jeugd wel zijn zich daarbij met de uiter aard afgetuigde kerstboom aan sluit. Al die bomen worden op de plaats van bestemming „in geleverd" en op een grote hoop bijeengebracht om er daarna, on der toezicht van gemeentepolitie en brandweer een enorm vuur werk van te maken. Ieder, die een kerstboom in levert, ontvangt gratis een lot. Tijdens de verbranding heeft ter plaatse de trekking plaats. Nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur Het ligt in de bedoeling van burgemeester en wethouders van Axel om in verband met de jaar wisseling te recipiëren op maan dag 4 januari 1965, des namid dags om 7.00 uur in het stad huis. Voor deze receptie zullen geen uitnodigingen worden ver zonden. Relaties, besturen van verenigingen, instellingen, cor poraties en bedrijven, alsook particulieren, die hun gelukwen sen willen aanbieden, zijn alle van harte welkom. Verwacht mag worden, dat van deze gelegenheid door velen gebruik zal worden gemaakt. J aarwisselingsbij eenkomst Maandagavond hield de afd. Axel van de Partij van de Ar beid een geslaagde jaarwisse lingsbijeenkomst, die goed be zocht was. De voorzitter van de afdeling, de heer C. van Bendegem, be sprak de politieke situatie uit nationaal en internationaal standpunt. De heer P. J. van den Bosse, gemeente-secretaris, hield na de pauze een lezing over zijn ver blijf in Perzië voor de Verenig de Naties, waar hij in het hulp plan voor de gemeente-admini stratie en begrotingen onderricht aan de inheemse ambtenaren heeft gegeven. Met vele prachtige foto's van Perzië wist hij op een zeer in teressante wijze de aanwezigen een beeld te geven van de na tuur en het leven aldaar, welke met alle aandacht werd gevolgd. Lid waterschapsbestuur Bij koninklijk besluit is be noemd tot lid van het bestuur van de waterkering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens de heer E. K. A. van Hootegem te Breskens. LAGE PRIJZEN VOOR ZEEUWS FRUIT Op Zuid-Beveland groeit 80% van het Zeeuwse fruit. In deze streek is in 1964 de fruitproduk- tie 36% hoger geweest dan het vorig jaar. In 1963 kwam er bij de veilingen van Goes, Kapelie en Krabbendjjke samen een aan voer van 48,5 miljoen kg fruit en dit jaar was dat 65,5 miljoen Kg. De geldelijke opbrengst was in beide jaren echter gelijk, na melijk 19,5 miljoen gulden. Dit blijkt uit een overzicht van het rijkstuinbouwconsulent- schap Goes in het Kerstnummer van het Zeeuwse fruitteiersblad. Vooral voor appels was de situatie ongunstig. De oogst van 30,8 mil joen kg tot 42,8 miljoen, maar de geldelijke opbrengst liep te rug van 9,8 miljoen gulden tot 9,2 miljoen gulden. De midden- prijs van alle appels was het vorig jaar 32 cent per kg, dit jaar 22 cent. De peren deden het beter want hoewel ook hier de middenprijs lager was lag de geldelijke op brengst op 5,2 miljoen gulden tegen het vorig jaar 4,5 miljoen gulden. Dit kwam door de pro- duktiestijging van 11,8 miljoen kg tot 16,7 miljoen kg. De oogst van pruimen was ge lijk aan het vorig jaar maar de middenprijs steeg van 43 tot 63 cent per kg. De middenprijs van aardbeien liep terug van f 1,38 tot 0,99 per kg. Wildrit uitgesteld Wegens de barre weersomstan digheden moest de jaarlijkse wildrit van de W.Z.A. tot een nader vast te stellen tijdstip worden uitgesteld. De hazen en konijnen, die als prijzen be schikbaar waren gesteld, wach ten in de diepvriesinstallatie op een nadere bestemming. Behandeling gemeentebegroting Hedenavond gaat de gemeente raad van Oostburg de gemeente begroting voor het dienstjaar 1965 behandelen. De gewone dienst heeft een eindbedrag van 2.973.580 met een post van ƒ7.264 voor onvoorziene uit gaven. Het eindbedrag van de kapitaaldienst was 6.341.679 met een batig saldo van 84.607. Met de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten wil men eert credietovereenkomst aangaan in rekening-courant tot een maxi maal bedrag van 125.000. Voor gesteld wordt om de presentie gelden van de raadsleden te ver hogen van 12,50 tot 15,—, Geslipt Een auto die onderweg was van Sluis naar Draaibrug, ge raakte in de bekende S-bocht bij het voormalig St. Josephs- pensionaat in een slip en draai de een halve slag, om daarna in een naburige sloot terecht te ko men. Met een takelwagen werd het voertuig weer aan de kant gehesen. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. De ijsbaan De nieuwe ijsbaan achter de Stenen Beer kon tijdens de feestdagen voor de jeugd in ge bruik worden gesteld. De plaat selijke ijsvereniging was niet on tevreden over de toeloop van jeugd- en gezinsleden. Opening ijsbaan Maandagmiddag werd de nieu we ijsbaan van de ijsclub Sluis officieel in gebruik gesteld door burgemeester P. F. van Hoote gem. Hij deed dit door een lint in de nationale kleuren door te knippen. Deze ijsbaan, aldus de burgemeester, heeft de naam Stenen Beer gekregen, maar Eendracht was misschien beter geweest omdat een groot gedeel te van de bevolking spontaan had bijgedragen om het reeds lang bestaande ideaal van de ijs- club te realiseren. Deze ijsbaan moet in de eerste plaats gezien worden als een opvangcentrum voor de jeugd als de vaart van Sluis naar Brugge nog niet draagt. De opening werd bijgewoond door de bijna vo'tallige gemeen teraad en verschillende p'aatse- lijke autoriteiten. Hij is gelegen achter de hoge wallen en daar door volkomen beschut tegen de oostenwind. Gekozen tot ouderling Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk is gekozen de heer Willem Dekker. Kerstwijdingsdienst Donderdagavond werd in de harmonie haar medewerking verleende. De dienst ving aan met orgel spel van kerstliederen, waarna de aanvangstekst werd uitge sproken. De harmonie speelde daarop „Komt allen tezamen", en werd door allen gezongen „Op, op, die 't rijk bewonen, Uw Koning te gemoet". Hierop volgde het openingsge bed en zong een mannenkoor „Eeuwen geleden". Na de eerste Schriftlezing (De blijde wereld) werd gezongen „Hemel en aarde, Heer, 'tis al les Uw domein", waaron volgde als Schriftlezing (De blijde we reld verstoord). Gezongen werd nu „God, en kel licht" en volgde als Schrift lezing (De troosteloze wereld). Gezongen werd nu Gez. 149 3 „Heer ontferm U over ons". Wederom volgde Schriftlezinng (Nieuwe hoop) waarna gezon gen werd „Daar is uit 's werelds duist're wolken", gevolgd door Schriftlezing (Christus, onze hoop). Door het koor werd gezongen „Nu daagt het in het oosten" en tussen de nu nog volgende Schriftlezingen uit Lucas 1 24 -33 en Lucas 1 6775, werd door het mannen- en vrouwen koor afwisselend gezin gem De harmonie speelde tussen door ,,'tWas nacht in Beau i dreven". Na de meditatie door ds. Den Boer, speelde de harmonie nog „Stille nacht" en sprak ten slot te ds. Den Boer het dankgebed uit. Gezongen werd nog „Op U mijn Heiland, blijf ik hopen" en volgde de zegenbede, die staan de werd aanhoord. Begeleid door de harmonie werd als slotlied gezongen „Ere zij God". Kerstvieringen Op de tweede Kerstdag werd des middags in het verenigings gebouw „De Poort" met de kin deren der Geref. kerk het Kerst feest gevierd. De leiding van dit blijde her denkingsfeest berustte bij de heer Heida, hoofd van de Chr. school in de Riemenstraat. Na een hartelijk welkomst woord verzocht hij als aanvangs- lied te zingen de verzen 1 en 2 van Psalm 98, waarna hij als Schriftlezing las uit Jesaja 11 „De Messias en Zijn vrederijk", en vervolgens voorging ingebed. Hij wees in zijn voorwoord op deze kerstherdenking op de geweldige betekenis van de ge boorte van Jezus voor de ge hele wereld en deze dag dan ook over het ganse aardrijk als een feestdag wordt gevierd. Hij hoopte dan ook dat allen deze geboortedag als een blijde bood schap, die geen einde zal heb ben, zullen herdenken. Als samenzang werd nu ge zongen „Komt allen tezamen". Mej. Van de Ree vertelde hierop van de reis van Jozef en Maria naar Bethlehem, waar Jezus zou geboren worden. Door de kinderen werd gezon gen „In Bethlehems Stal" en „Stille Nacht". Tijdens de hierop volgende pauze werd een verversing aan geboden. Een dameskoortje onder lei ding van mevr. Van Leeuwen Hamelink zong enige toepasse lijke liederen, waarna het de beurt aan de kinderen was die ieder afzonderlijk op het po dium een kerstliedje zongen. Aan het einde van deze kerst herdenking ontvingen de kinde ren een geschenkje, en sprak de heer Heida het slotwoord, waar na de heer Boeije het dankge bed uitsprak. Zaterdagavond werd in de Herv. kerk het kerstfeest ge vierd met de kinderen van de zondagsschool bij een in de kerk geplaatste versierde en verlichte kerstboom. Ds. Ph. M. Becht sprak een welkomstwoord uit tot de kin deren en de vele ouders. Geopend werd met het zingen van „Er is uit 's werelds duist're wolken" en volgde de liturgie waarna ds. Becht het openings gebed uitsprak. De leider van de zondagsschool, de heer Koole, vertelde op voor de kinderen bevattelijke wijze de geboorte van „het Kind". Tussendoor werd door ouderen en kinderen gezongen „Komt laten wij aanbidden". Door de leider Verhelst van de zondagsschool werd een vrij kerstverhaal vertolkt. Aan het slot van de avond werd aan de kinderen, die de zondagsschool verlaten, een bij beltje en een diploma uitgereikt. Een opwekking om zich als hulp in de zondagsschool aan te melden volgde nog, terwijl medegedeeld werd dat de kinde ren van 8 jaar en ouder de zon dagsschool kunnen bezoeken. In zijn slotwoord dankte ds. Becht de leiders van de zon dagsschool en allen die dit werk op enigerlei wijze steunen. Nadat ds. Becht het dankge bed had uitgesproken, ontvingen alle kinderen bij het verlaten der kerk een kerstgeschenk. TArtv.T De originele Amerikaanse teenagerbieding In heel Europa is het nu winter. De meeste landen hebben zwa re sneeuwval te verduren ge had, gepaard gaande met kou. De wintersportgebieden be leven een grote toeloop van skiërs. Andere sportevenemen ten moesten echter worden af gelast. Van Moskou tot Vene tië ligt sneeuw, in de Oosten rijkse wintersportcentra tot 210 cm hoog. Zelfs in Spanje is in verscheidene gebieden sneeuw gevallen. Uit Noord-Zweden wordt 25 gra den vorst gemeld. In Hessen en Noord-Rijn-Westfalen zijn tem peraturen van 20 graden on der nul gemeten. De 566ste staatsloterij, waar voor de aankoop van de loten op 11 januari begint, terwijl de trekking in februari plaats heeft, is de eerste die volgens de nieuwe opzet zal worden gehou den. Een bezwaar tegen het oude systeem was, dat de speler die een voor alle klassen geldig lot had gekocht, waarvan het num mer in een van de eerste drie klassen uitlootte, van zijn prijs, veelal eigen geld, een nieuw lot moest kopen om een kans te be houden op een van de grote prij zen, die pas in de vierde klas uit de bus komen. Voortaan behoudt men zijn kansen op een prijs in de vol gende klassen ook wanneer het nummer van het lot in een eer dere klasse reeds is uitgekomen, mits men voor die volgende klas sen ook heeft betaald. Men be hoeft een nummer, waarop een prijs is gevallen, dus niet meer tegen een nieuw nummer om te wisselen. Het blijft echter mo gelijk dat men klassikaal koopt, dus door het betalen van 1, in de eerste klas voor een deel van een lot met bijbetaling tel kens voor een volgende klas, zodat men met een minimale storting een kans op een prijs koopt. In plaats van de tegenwoor dige series van 21.000 loten ko men series van 100.000 loten ge nummerd van 000001 tot en met 100.000. In het nieuwe systeem wordt het mogelijk, dat men op een zelfde lot meer dan één prijs krijgt. Voor de trekkingen zal voor lopig gebruik woruen gemaakt van een elektrisch aangedreven apparaat met vijf wielen, op elk waarvan de cijfers 0 tot en met 9 voorkomen. Het is echter de bedoeling dit apparaat zo spoe dig mogelijk te vervangen door een elektronische machine. Het wordt mogelijk, dat per sonen uit het publiek dat bij een trekking aanwezig is, zelf de knop overhalen, die de machine de impuls geeft om de winnen de cijfers aan te geven. In plaats van 8002 prijzen en premies op 21.000 nummers van een serie komen er nu 44.471 prijzen op 100.000. De hoofdprijs van 100.000 wordt zonder af trek van belasting uitgekeerd. Ivf VUIL IN NEW DELHI STAPELT ZICH OP Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is Het vuil in de straten van de verstandig,veilig en nog lekker óók. Indische hoofdstad stapelt zich yraag per briefkaart aan het Nederlands op als gevolg van de staking van Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk de vuilopruimers die dinsdag (Z.H.) het zelfklevende M-embleem haar vijfde dag inging. Bij ge- (7xs cm) voor de achterruit van uw vechten tussen stakers en werk- aut0_ j)an steunt u de nuttige aktie willigen die van buiten New „Rijdt veilig met melk". Delhi waren aangevoerd, vielen verscheidene gewonden. (Adv.) Xvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv%iv^vv.-,VV^^ Morres woninginrichting N.V. vestigt zich ook in Terneuzen! De reeds in Hulst gevestigde en in het gehele land goed bekend staande woninginrichting Morres N.V. gaat ook in Terneuzen een detailzaak openen. Daarvoor heeft zij het pand Noordstraat 89 aangekocht van de firma Dooms, die nu weliswaar zal gaan op houden met de detailhandel, maar zich, in samenwerking met Morres N.V., zal gaan toeleggen op de fabricage van meubelen; hiertoe zal eerlang een meubelfabriek verrijzen. Momenteel wer ken reeds meer dan 100 mensen bij Morres N.V. in Hulst terwijl nog 35 medewerkers werkzaam zijn in de meubelfabriek in Culem- borg. De zeer goede reputatie van Morres N.V., een der grootste woninginrichters in den lande, staat er borg voor dat de inwoners van de snelst groeiende stad van de provincie Zeeland binnenkort een zaak van standing zullen zien verrijzen, die ongetwijfeld voor de stad Terneuzen in het algemeen en voor de Noordstraat in het bijzonder van niet te onderschatten betekenis moet worden geacht. Alvorens Morres N.V. in Terneuzen haar deuren zal openen zal het pand Noordstraat grondig worden vernieuwd en uitgebreid zodat de cliënten straks in een naar de eisen des tijds ingerichte winkel/showroom van 700 m2 vloeroppervlakte, hun keuze zullen kunnen maken uit de grote sortering die Morres N.V. te bieden heeft. De firma Doorns zal vanaf 5 januari 1965 een OPHEFFINGS- uitverkoop houden. Dodelijk verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk in de Herestraat te Groningen is gis termiddag de 18-jarige Maria Carlier uit Groningen om het le ven gekomen toen zij werd over reden door een haar achterop- rijdende trekker met oplegger. Het meisje fietste daar met haar tweelingzusje achterop, slipte en viel op het wegdek. Zij raak te onder de achterwielen van de vrachtautocombinatie en was vrijwel op slag dood. Vijf ernstig gewonden bij verkeersongeval door gladheid Op de rijksweg 1 tussen Die- men en de Scnipholweg zijn gis termiddag vijf personen ernstig gewond geraakt bij een botsing van twee eikaar tegemoetkomen de personenauto's. Het plotse ling tot stilstand komen van beide wagens veroorzaakte voorts een kettingbotsing waar bij twee andere personenauto's, twee vrachtwagens en een auto bus betrokken waren. De ge volgen beperkten zich hier tot materiële schade. Een der gewonden is prof. dr. G. W. Ovink, bijzonder hoogle raar aan de universiteit van Am sterdam. Deze zat in gezelschap van drie zoons in een uit de richting Amsterdam komende personenauto, die werd bestuurd door zijn dochter, de 20-jarige A. Ovink. Deze wagen reed in de flank van de uit de richting Muiden komende auto, die ten gevolge van de gladheid in een slip was geraakt en op de an dere rijbaan terechtgekomen. In de geslipte wagen zat alleen de bestuurster mevr. A. Kupsch uit Huizen die eveneens ernstige verwondingen opliep. Slechts een der zoons van prof. Ovink bleef ongedeerd. De dochter raakte ernstig gewond en de beide an dere zoons vrij ernstig. De ge wonden zijn alle naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. Auto reed in op wandelend gezin EEN DODE, TWEE GEWONDEN De 16-jarige Gerda van der Pas uit Kaatsheuvel is gister avond om het leven gekomen toen een automobilist op het ge zin Van der Pas inreed dat voor hem op de rijweg liep. Haar va der en een zusje liepen lichte verwondingen op. Maar de moe der en vier andere zusjes plus 'n baby in een kinderwagen bleven ongedeerd. De automobilist heeft het ge zin dat twee aan twee op de weg liep niet gezien en reed met voi le snelheid op haar in. VRACHTAUTO STORT IN HET IJ Chauffeur komt om Een vrachtauto met oplegger uit Amersfoort is dinsdagmor gen in Amsterdam door de leu ning van de Schellingwouder brug geschoten en in het Buiten- IJ gestort. De chauffeur van de wagen, de 28-jarige B. J. Veenenaaai uit Amersfoort, kwam om het leven. Zijn bijrijder, de even eens uit Amersioort afkomstige H. de Ridder (32), redde zijn le ven door juist voordat de auto door de leuning schoot, uit de cabine te springen. De 18-jarige Amersfoortse scnolier N. van de Linden die zich ook in de auto bevond, kon zich in het water uit de cabine bevrijden. Het ongeluk geeeur-de, toen een personenauto op de opril van de brug aan het slippen raakte en met de uit tegenover gestelde richting naderenue vrachtwagen in botsing kwam. Deze schoot hierop de linkerweg- helft over, kraakte de brugleu ning en verdween in de diepte. Drie inzittenden van de per sonenauto, een man uit Nieuwen- dam en twee inwoonsters van Amsterdam, werden niet ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De scholier is na door de politie van kleding te zijn voorzien, ter observatie op genomen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis. Het stoffelijk overschot van de chauffeur van de vrachtwagen kon worden geborgen naoa, twee takelwagens van de polit.v en de brandweer het vehikel ge deeltelijk hadden gelicht. ■k •k door IRNST MEISTER De heer Van den Bosse had Ned. Herv. kerk een Kerstwij dan ook een zeer aandachtig ge hoor en in de jaarwisselingsbij eenkomst heerste een gezellige sfeer. dingsdienst gehouden, waarin de liturgie werd verzorgd door ds. Ph. M. Becht en de meditatie door ds. M, den Boer, terwijl de 61) Sevard had de gewonde samen met dr. Keiler onderzocht. Maf- fei was inderdaad wel heel lelijk terechtgekomen, met zijn rug op een schuinstaande balk en hij had een kwetsuur aan de wer velkolom gekregen. Het zou thans niet mogelijk zijn hem in deze toestand te vervoeren. Toen de portier binnenkwam was het onderzoek juist afgelo pen. Sevard ging met Keiler naar de kamer van de genees- neer- directeur en daar kreeg Sevard te horen dat dr. Fon- tana vijf minuten geleden weg gereden was. „Wilt u mij dan ook veront schuldigen, hoofdinspecteur?" „Wij hebben u nog even no dig." „Dokter Keiler weet er alles van. Medisch ben ik hier wer kelijk overbodig. Het is wel het beste dat u Maffei zo gauw mo gelijk in een ziekenhuis onder brengt." De hoofdinspecteur lachte en fluisterde Sevard in het oor: „Als ik ooit nog eens dokter wordt, zoek ik mij ook een der gelijke vrouwelijke collega. Suc ces!" Sevard werd rood tot achter de oren en liep het vertrek uit. Bij de deur draaide hij zich om en zei tegen dr. Kroll: „Ik vind het wel nodig dat jullie juristen eens wat meer aan psychologie gaan doen." Met zijn zware wagen haalde hij de lichte auto van zijn col lega spoedig in. Hij liet haar door lichtsignalen merken dat hij haar wilde spreken en Fon- tana gaf een lichtsignaal terug, echter zonder haar vaart te ver minderen. De twee wagens gleden kort achter elkaar over de autobaan voort. Gabriëlle was zich bewust dat zij haar werk goed gedaan had, heel moeilijk was het niet eens geweest. Maffei had zich een goed medium betoond. Wat er verder met hem gebeurde ging ondervragen moest voor een po- haar niet aan en het interes seerde haar ook niet. Sevard dacht aan heel andere dingen. Maffei was arts. Hij kon niet begrijpen dat een arts zo kon handelen als hij had ge daan. Maffei had toch wel op een ergerlijke wijze het vertrouwen van zijn patiënten geschonden en doelbewust had hij hen de dood in gedreven. Zover zou het tenminste zéker gekomen zijn wanneer Clara, Gabriëlle en hij niet hadden ingegrepen. In feite kon dokter Maffei als een moor denaar worden beschouwd. Hij kon zich werkelijk niet voor stellen dat een dokter zo ruim van geweten kon zijn. Maar hij herinnerde zich dat de geschie denis er toch talrijke voorbeel den van kent, om alleen de be ruchte dr. Crippen maar te noe men. Hoofdinspecteur Friese was in zijn nopjes. Zodra dr. Maffei vervoerd kon worden zou hij hem naar het gevangenishospi taal laten overbrengen en dan kon de officier van justitie het verdere doen. Hij zou zijn pro cesverbaal maken en dan was de zaak voor hem afgelopen. Morgen zou er wel weer iets an ders zijn dat hij op te knappen kreeg, misschien een dief of een moordenaar arresteren. Maffei was ook vrij zeker een moorde naar geworden, wanneer hij iets meer tijd had gekregen. Die merkwaardige vrouw, dr. Fon- tana, had dat verhinderd. Hij zou haar toch bepaald eens gaan opzoeken, haar methode van litieman tal van waardevolle elementen bevatten. De hoofdpersoon om wie alles draaide, lag in de ziekenwagen. Twee injecties hadden zijn be wustzijn uitgeschakeld, maar over een paar uur zou hij wak ker worden en het ontwaken zou verschrikkelijk zijn. Hij zou zich moeten realiseren dat hij ver oordeeld zou worden en een paar jaar in de gevangenis zou moeten doorbrengen, om daarna als een kreupele zijn leven te moeten voortzetten. Voor hem zou het leven weinig mogelijkheden meer bieden. Er was natuurlijk geen sprake van dat hij ooit weer de geneeskunde zou mogen uitoefe nen. Wanneer Maffei wakker werd zou hij zichzelf vervloeken en het zou hem slechts spijten dat de val hem niet had ge dood. NEGENDE HOOFDSTUK De volgende morgen na de gewone ronde verzamelden de medewerkers van Brioni's sana torium zich in diens werkkamer. Sevard bracht uitvoerig rap port uit over de dramatische ont wikkelingen in de laatste vier entwintig uur. Gabriëlle belichtte de psy- choiogiscne kant van het geval- Maffei en gaf rondweg toe dat zij alleen daarop had gespecu leerd. „Ziet u", besloot ze, „ik had er rekening mee gehouden dat Maffei mijn spottend voorstel om het belastende materiaal te vernietigen, zou aannemen. (Wordt vervolgd.) Beleefd verzoek ik het vo1 gende te willen opnemen in uw blad. De watersnood van '53 heeft ons wat gebracht, waarvoor wij erg dankbaar zijn. Ik bedoel de busdienst Sluis kilBreda. Ons petje af voor deze dienst maar ook voor de chauffeurs die ons door mist en ontij, als alles stilstond, veilig thuis hebben gebracht! Zonder radar! Maar dit is slechts een aan loop. In wil het n.l. over wat anders hebben. Verleden donderdag, een dag met buitengewone mist, stonde-> er in Breda zes bussen klaar met mensen die graag met Kerstmis thuis wilden zijn. Daar ware.i ook veel soldaten uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. Als die bus sen niet klaar hadden gestaan, hadden die jongens moeten overnachten bijv. in Zuid-Beve land. Ik herinner me nog goed uit 1905, toen ik zelf soldaat was. Er was in Hansweert eens geen boot. Wij hebben moeten over nachten in een schuur, want de meesten hadden geen geld voor een hotel. Daarom het volgende: Kun nen de garnizoenscommandan ten er niet voor zorgen dat de soldaten die vrij vervoer heb ben bij mist ook gratis met de bus uit Breda kunnen reizen? Dan zal het niet gebeuren zoals verleden week dat een soldaat geld moet lenen van een bur ger (maar dat gelukkig kreeg) om thuis te kunnen komen. Mocht mijn stukje gelezen wor den door soldaten, dan verzoek ik hun het op tafel te leggen bij hun commandant. Mijn dank voor de plaatsing, H. J. COLSEN, Sluiskil (oud-soldaat.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2