WILSON VOOR HEET VUUR Een smakelijk Oud Sr Nieuw Oude Goudse imWÊÊÉ Prima Slaolie Witte Bloem Sultana Rozijnen 2 wenst u 3.25 Vrachten op sap Cavelli Vermouth 98 Crabmeat Cocktailworstjes ROEPING en STRIJD Krenten 250 gram 59 Zelfr. Bakmeel pak 500 gram 39 Bakgember pot 250 gram 80 Hele Sukade per'100 gram 49 Poedersuiker .250 gram 45 Oranjesnippers 30 Zoute Pinda's zak 500 gram 1 Tuc2 pai*, 79 Walnoten 250 gram 98 Schelvislever Neco blikje 62 3 Croquetten of 9 Bitterballen 88 Minister Veldkamp vraagt S. E. R.-advies over verhoging sociale verzekeringsuitkeringen In alle Albert Heijn-winkels Adam Malik uit Indonesische regering Hoofdagent nam wildebras in de houdgreep Brand in Bussum Brand in Zaandam GROTE AANBIEDING Ananas Aardbeien Rode Bessen BLIK NAAR KEUZE m VOOR BLOKJES KAAS 500 gram GROTE FLES KILOPAK SHERRY PALE 887 medium dry 3.75 BORDEAUX Réserve du Palais Gallien 1%9" rood of wit RUBY PORT FIDALGO3.95 HELDER APPELSAP grote fles 68 JUS d'ORANGEgrote fles I.59 Tonijn StarKist, hele moot blik 79 Sardines in olijfolie 2 blikjes 75 Uitjes zoetzuur "jampot" 65 Sid's Potato Chips .reuze zak 250 gram 98 Gemengde Noten gezouten zakje 75 EVEN IN DE FRITUUR... KLAAR! 59 Bierworstjes pakje88 Gelderse Ham100 gram 49 Kips Leverworst 250 gram aan 't stuk 1.'09 Vacüum-Rookworst Al onze winkels zijn deze week tot 's avonds 6 uur, oudejaarsdag tot 5 uur geopend ALCOHOLICI IN MINSK HEBBEN HET GOED Een reeks berichten wijst er op dat de Britse premier Harold Wilson op allerlei punten overhoop ligt met de City, het centrum van de handel vooral de effectenhandel. Daar verwijt men hein het vertrouwen in het pond zo diepgaand geschokt te hebben dat Groot-Brittannië nu economisch in de knoei zit als nooit tevoren. Dat verwijt is niet ongegrond. In het algemeen is alles uiteraard het zelfde gebleven in de korte tijd van labourbewind en het moet gezegd worden dat die toestand al niet rooskleurig was. Maar dat de gevolgen juist nu zo onaangenaam zijn als ze onder de conser vatieven nog lang niet waren, dat komt door de besluiten die labour nam en aankondigde. Dat waren maatregelen als de beruchte verhoging van de in voerrechten, die de indruk maakten in paniek te zijn genomen en die op hun beurt een paniek uitlokten: een stormloop om ponden sterling te verkopen in de stellige verwachting dat deze munt zou devalueren. ORDE OF ZAKEN Doordat een reeks landen niet uit liefde voor Londen en vooral niet voor Wilson, maar omdat het pond nu eenmaal een sleutelvaluta is in de wereldhan del met miljarden in de bres is gesprongen, lijkt die devalua tie zeer onwaarsehijn'ijk. Daarna kwam een disconto verhoging die ook elders door werkte wat vooral de V. S. wei nig waarderen, een klassieke ma nder om wat orde op economische zaken te stellen. Tenminste voor het ogenblik. En dat Wilsons kaibinet tot dergelijke maatrege len zou overgaan, die men ook van de conservatieven had kun nen verwachten, heeft er toe bij gedragen dat de internationale zakenwereld bepaa'd niet meer vertrouwen heeft gekregen in de labourploeg. Daar komt bij dat de city ook de rest van de socialistische plan nen argwanend beziet, plannen die voor een deel nogal vaag zijn en daardoor de indruk wekken dat de ministers zelf ook niet Adam Malik, de Indonesische minister van handel, heeft be sloten zijn ontslag te nemen uit de regering van president Soe- karno, in verband met zijn be trekkingen met de „Soekarnis- tische beweging", die vorige week door de president zelf werd ontbonden aldus werd van betrouwbare zijde in Djakarta verklaard. Hij zou worden vervangen door de huidige ambassadeur in Tokio Harsono Reksoatmodjo. Een hoofdagent van de Utrechtse politie heeft op de avond van eerste kerstdag ple zier beleefd van zijn judolessan in het verleden. In de Marnix- laan zag de surveillerende hoofd agent opeens een man met een mes in de opgeheven hand op zich afstormen. De woesteling maakte er reeds stekende bewe gingen mee. De hermandad wachtte niet af wat zijn belager van plan was, maar ving hem met een heupzwaai op, vloerde hem en voltooide zijn verdedi gingsactie met de befaamde houdgreep. Terwijl de hoofd agent de rechterhand met het dreigende mes stevig vasthield, hielp een burger bij de ontwape ning. Pas daarna werd duidelijk wat de messetrekker nog meer op zijn geweten had. In een dron ken bui had hij met een bijl eerst de ruiten en daarna een groot deel van de inventaris van een groentewinkel kort en klein geslagen. De schade becijferde de groentenman op ongeveer 3500 gulden. De hoofdagent was er aan te pas gekomen, omdat hij glasgerinkel had gehoord. De wildebras, de 36-jarige Utrechtse bouwvakarbeider Te B., bracht de rest van de kerstdagen in een politiecel door. Een felle brand heeft don derdagavond de zaad- en vogel winkel van de heer Vaassen in Brussum volledig verwoest. De brandweer, die met groot ma terieel uitdrukte, kon niet voor komen dat de gehele winkel uit brandde. Vele vogels en vissen kwamen in de vlammen op. De brand is vermoedelijk door kort sluiting veroorzaakt. De schade bedraagt ongeveer 60.000; de eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Op Eerste Kerstdag heeft een felle brand een woning aan de Klaas Katerstraat in Zaandam grotendeels verwoest. De brand ontstond toen een schoonzoon van de bewoners, die in de ach terkamer bezig was zijn scooter te repareren, een blik benzine omgooide. De benzine kwam in aanraking met een elektrisch kacheltje. In een oogwenk stond de kamer geheel in brand. Twee kringen van de Zaandamse brandweer namen de blussing ter hand. Een groot deel van de woning werd vernield; het res terende deel liep veel water schade op. helemaal weten wat ze zullen doen. DE OORZAAK Wat er aan de Britse economie schort, daarover verschilt de diagnose niet in de city, in het vorige of in het huidige kabinet; Engeland heeft de industriële ontwikkeling gewoon niet bij kunnen benen. Door loonstijgin gen die niet verdiend werden door verhoging van de produkü- viteit, verloor menig bedrijf de kracht om internationaal te con curreren. De Britse leveranties werden vervangen door Duitse, Amerikaanse, Franse, Japanse, Italiaanse enzovoort. Voor een deel dragen daaraan ook de vakbonden scihuld, niet zozeer door hun looneisen, maar wel bijvoorbeeld door arbeids voorwaarden te eisen die auto matisering tegenhielden of on praktisch maakten. Bijvoorbeeld de eis dat bij een door één man te bedienen machine die het werk van tien deed de overige negen betaald te laten lanterfanten. Slechts door de nationale indus trie weer in staat te steden de concurrentie aan te kunnen, is de grondoorzaak van de huidige crisis te bestrijden, niet in hon derd dagen, maar in de loop van jaren. GEEN MOED De conservatieven hebben de moed noch misschien de gelegen heid gehad- de vakbonden ook aan te pakken li een grote actie om zo een verouderde industriële mentaliteit uit te bannen. Wil son, wiens partij de vakbonden zeer na staat, zal over moed moe ten beschikken om het wel te doen. De maatregelen die hij tot dusver genomen heeft, duiden er op dat hij die moed ook niet heeft. En aan menige beurs leeft de gedachte dat de heer Wi'lson wel een hoop praats heeft, maar er net zo min iets va-.i terecht brengt a's Home en zijn mannen. Zodat het bijvoorbeeld toch best eens tot een devaluatie zou kun nen komen. En zo woekert het wantrouwen voort, dat de Engel- sa staatshuishouding ernstige schade berokkent. Wilson komt voor een heel heet vuur te staan als hij met werkelijk doeltreffende maat regelen het vertrouwen eens en voor altijd wil herste'len. En hij komt voor een ander, niet min der heet vuur, wanneer hij het niet doet. Hij krijgt te maken met woedende vakbonden, of met een verdere teruggang in de econo mie, die laderdaad bezig is de levensstandaard aan te tasten. (Nadruk verboden.) MSS» *1 8 halve schijven 1/4 blik 1/4 blik 100 gram Italiaanse import rood of wit literfles Albert Heijn Maak eens 'n Crabsalade Chatka blik 220 gr VAN VOOR VERKRIJGBAAR IN DE MEESTE AH-WINKELS blik 19 stuks kant en klaar (koud of warm) 250 gram 99 ia A door ERNST MEISTER 60) In het raam verscheen een schaduw. Het was die van de portier, de oude oorlogsveteraan Penzing. „Komt u gauw hier met een brancard!", riep Sevard hem toe. Kort daarop verscheen de in valide, hij sprak geen woord. In het licht van een zaklantaarn legden zij de gewonde, die nog steeds heftig kreunde, op de brancard en droegen hem in huis. Een man in pyama kwam hen tegemoet. „Wat is er in vredes naam gebeurd? Een ongeluk nee maar, dat is de directeur! Ik ben Keiler, assistent", stelde hij zich voor. „Heeft u hier een onderzoek- kamer?", sneed Friese hem de pas af. De assistent knikte en ging de anderen voor. Zij droegen de ge wonde naar een kamer waar een operatietafel stond. „Ik geloof dat ik hier nu wel overbodig ben", meende de hoofdinspecteur, „en u ook", zei hij tot de portier. „Gaat u maar met mij mee". „Wie, bent u eigenlijk en wat is hier ge beurd?", vroeg de portier stug. „Dat zult u meteen horen". Hij nam de man mee naar de kamer van dokter Maffei en no digde hem uit plaats te nemen. „Hoe lang bent u hier al in betrekking?" „Bijna twee jaar, meneer". „Ik ben hoofdinspecteur Frie se". „Goeie God! Wat is er dan?" „Mag ik uw naam weten? En wat doet u hier eigenlijk?" Friese noteerde de naam en kreeg al gauw de indruk dat Penzing hem weinig wijzer kon maken. De man deed hier zijn dienst als een automaat. „Is er nog een dokter in huis?" „Alleen de assistent, dokter Keiler". „Hoe lang is die hier al?" „Twee maanden. Dokter Maf fei wisselt nogal eens". „Hoe is de verhouding van de assistent tot de geneesheer-di recteur?" „Nou, om de waarheid te zeg gen, ik geloof van niet zo erg prettig". „Een beetje gespannen?" „Nee, dat ook weer niet". „Wat dan?" „Ja, ziet u, het is hier een beetje gek. De directeur laat de assistent niet bij alle patiënten". „Bij welke bijvoorbeeld niet" „Dat zijn de kamers twee, acht, elf en twaalf". „Waarom?" „Dat weet ik niét, hoofdin specteur". „Is er wel eens een woorden wisseling tussen de doktoren?" „Oh ja", „Waarover"? „Ik denk over de behandeling". „U bedoelt?" „Nou ja, zij hebben nogal eens verschil van mening over de in jecties. U begrijpt, als je hier een paar jaar bent, dan krijg je daar een beetje verstand van". Friese wilde verder vragen, maar de deur ging open. Fonta- na en dr. Prantl kwamen bin nen". „U wilde bewijzen hebben, in specteur?", vroeg Gabriëlle. „Maar zeg, waar is dokter Maf fei?" „Die ligt als patiënt in de on- derzoekkamer. Dokter Prantl, wilt u zo vriendelijk zijn eens naar de patiënt te gaan kijken? Penzing, de portier zal u wel even brengen, dan kunt u de assistent hier aflossen, die wilde ik graag een paar dingen vra gen. Zo en wat heeft u nu voor bewijzen, mevrouw?" Als enig antwoord legde zij een stuk smalfilm op de tafel en overhandigde Friese een loep. De hoofdinspecteur begon het negatief te ontcijferen. Een paar minuten bleef hij daarmee bezig en toen legde hij film en loep op het bureau. „Dokter", zei hij ernstig, „dat is ruim voldoende. Oók wanneer wij het orgineel niet zouden kunnen vinden. Maar vertelt u nu eens, hoe bent u hier achter gekomen?" „Beroepsgeheim, hoofdinspec teur". Hij schudde het hoofd. „Houdt u er rekening mee dat u als getuige zult worden opge roepen". „Wanneer?" „Nou, misschien over twee maar het kan ook over vier maanden zijn". „Dan ben ik al lang weer in Argentinië, hoofdinspecteur. Maar u denkt dat de film vol doende is en u zeker afdoende gegevens heeft verstrekt. ik zou nu wel graag weg wil len gaan". „Waar kan ik u bereiken?" In het sanatorium van dokter Brioni in Wiedmoos". „Is dokter Sevard daar ook?" „Inderdaad, wij zijn collega's". Zij reikte de hoofdinspecteur de hand. „Gaat u niet samen?", vroeg Friese. „Dokter Sevard heeft hier zelf ook een wagen en misschien heeft hij hier nog wat te doen". (Wordt vervolgd.) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aan de sociaal- economische raad om advies ge vraagd over een verhoging van verschillende sociale veraeke- ringsuitkeringen in verband met de loonsverhogingen voor 1965. De minister stelt in rijn brief aan de S. E. R. van 21 december, dat er volgens hem aanleiding bestaat om de zgn. indexering- vooraf toe te passen en in ver- oand daarmee de A. O. W.-, de A. W. W. en uitkeringen krach tens de interimwet invaliditeits rentetrekkers, alsmede de kinder bijslagen te verhogen met 3 pro cent. Zowel voor de uitkeringen in gevolge de interimwet invalidi- teitstrekkers, als voor de kinder bijslagen komt daar nog bij de verwerking van de stijging van het indexcijfer der regelingsionen van 31 juli 1964 op welk cij fer de huidige bedragen zijn ge baseerd tot 31 december 1964. Over de uitkeringen ingevolge de interimwet invaliditeitsrente- trekkers is in tegenstelling tot die krachtens de A. O. W., de A. W. W. en de kinderbijslagwetten wel A. O. W.- en A. W. W.-premie verschuldigt, zodat het in de rede ligt, aldus de minister om deze uitkeringen uit hoofde van de premiecompensatie ook nog met 1% procent te verhogen. Daar deze verhogingen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 dienen in te gaan, heeft de minister de S. E. R. ver zocht het gevraagde advies zo spoedig mogelijk uit te brengen. De alcoholici van Minsk, in West-Rusland, die voor ontwen ning in een ziekenhuis worden opgenomen, blijken het daar zo naar hun zin te hebben dat er een wachtlijst van zes maanden is en sommige patiënten komen jaar na jaar voor een maand rust terug, aldus meldt Izwestia, het blad van de Sowj et-regering. In het ziekenhuis krijgen zij alles wat ze nodig hebben. Voor hun tijdpassering zij onder meer aanwezig: televisie, boeken, schaakbenodigheden en domino spelen. Er is een nadeel: wodka is niet voorradig. Maar ook dit kan de toeloop niet verminderen want een goed gelegen zaak, aan de overkant van het ziekenhuis voorziet de dorstige patiënten overvloedig van de zo begeerde drank.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9