Gemeenteraad van Axel GEMEENTERAAD VAN BRESXENS m 1964: 225.C60 ABTO'S 240.600 BROMMERS en 660.909 FIETSEN ÏEFX0CHT Maandag 28 Dinsdag 29 december 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 „Meer speelgoedwapens gewenst" in Rusland PAUS DROEG NACHTMIS OP VOOR DIPLOMATEN DRUK BEZOEK AAN OOST-BERLIJN Cambodja meldt Zuidvietnamese aanval op grensdorp COENTUNNEL MEDI 1966 GEREED In de raad der gemeente Bres- kens heeft men nogmaals aan dacht besteed aan de samenwer king der kustgemeenten. Nog steeds hebben ged. staten hun goedkeuring hieraan onthouden. Mevr. Niermans vroeg hoever het nu staat met deze regeling. Burgemeester Eekhout zei dat het ontwerp nu bij ged. staten ligt. De heer J. Vergouwe wees op een krantenartikel waarin gede puteerde J. van Dongen deze zaak meende te moeten koppe len aan de binnenkort te ver wachten gemeentelijke herinde ling- Wethouder Zegers meende dat in een raad niet moet worden ingegaan op krantenartikelen, maar wel hebben wij recht op een antwoord van G.S. Besloten werd om bij verdere verkoop van woningwetwonin gen het boetebedin" te verhogen van 2000 tot 5000. Een. krediet van ƒ400 werd verstrekt voor de aanschaf van een mattenwagen en een spring plank voor het gymnastïekonder- wiis aan de lagere scholen. Met 9 stemmen werd de heer W. Bruynooge uit I.Tzendiike be noemd tot onderwijzer aan de openbare school. De keurlonen van de vleeskeu ringsdienst West Zeeuws-Vlaan- deren werden verhoogd. Ondanks afwijzend advies van B. en W. kreeg de vereniging voor bescherming van voetgan gers een subsidie van 15. De heer Vergouwe meende toch dat deze vereniging een opvoedende taak heeft en maak te er een voorstel van dat met 6 tegen 5 stemmen werd aange nomen. De vereniging voor instrumen tal e muziek te Middelburg kreeg 75 voor bestrijding der onkos ten die niet door entréegelden worden gedekt, voor een con cert hetwelk gegeven werd op 10 december te Oostburg. Het Z.V. U.-comité kreeg een éénmalige subsidie van 1 cent per inwoner voor aanschaffing van een con certvleugel. Bij de begrotingsbehandeling hield de heer J. Vergouwe een algemene beschouwing. Hij zei over de begroting tevre den te kunnen zijn. Omtrent -Ie hogere uitkering van het ge meentefonds was hij niet zo od- timistisch. Een van de belang rijkste plannen in het komende jaar noemde hij het nieuwe zwembad. Uitgebreid wilde hij worden voorgelicht over de wo ningbouw. De sanering van de bloemenwijk zal nog wel enkele jaren duren. Het woonwagen kamp is ook wel een punt van studie. Gezien de toelichting van B. en W- informeerde hij^gk er iets haperde „aan Aet vismijnbe- drijf. Ook was het hem opgeval-, len dat dit bedrijf sinds jaren' een tekort vertoont van f 11.000. Over de nieuwe sportvelden had hij nog talrijke vragen over bal- lenvangers, treden op staantribu- nes en de in gebruïkname van het nieuwe sportveld. Burgemeester Eekhout beant woordde de vragen. Op 7 januari zal er een bespreking worden ge houden inzake de commissie van advies voor de bijstandswet. De ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen is al bijeengeweest. Binnenkort hoopt men de colleges van B. en W. bijeen te roepen. In het vismijn- bedrijf dient wat meer orde en samenhang te worden gebracht. Wethouder W. v. d. Hooft vond het ook de hoogste tijd dat er een zwembad komt. Deze kwestie heeft de aandacht van het college. Inzake de exploitatie der nieuwe sportvelden is overleg gepleegd met de verenigingsvoorzitters. Over de exploitatiecijfers kon hij weinig zeggen. De ratiobouwplannen voor West Zeeuws-Vlaanderen zijn nog in studie, aldus wethouder Zegers. Hoeveel Breskens pre cies aan vervangende woningen zal krijgen, is nog niet bekend. De heer Vergouwe was niet tevredengesteld over de deelna me aan de ratiobouw. Hij was bang dat het contingent vervan gend bouwvolume in gevaar zou ku nen komen. Hierna ging men over tot de artikelsgewijze behandeling van de begroting. Over de exploitatie van de gemeentelijke badinrich ting was men bezorgd. De heer Cambier deed zelfs een voorstel om de badhuistarieven te verho gen hetwelk met 7 tegen 4 stem men werd verworpen. Met een post van 6075 op de gewone dienst was deze sluitend met aan inkomsten en uitgaven 1.753-461. De kapitaaldienst sloot met een batig saldo van 439.062 met aan inkomsten 6.532.011 en uitgaven 6.92.949. De begroting van de vismijn gaf aan inkomsten en uitgaven 420.000 te zien met een post van 500 onvoorzien na toevoegen van 11.000 uit de reserve. De produktie van "speelgoed- wapens is de afgelopen jaren in de So wj et-Unie onevenredig verminderd, zo meent de „Kom- somolskaya Prawda", het or gaan van de jeugdorganisatie. Het blad wijst op instructies die de fabricage van tinnen sol daatjes, plastic machinepistolen e.d. verbieden, omdat derge lijk speelgoed het oorlogsinstinct der kinderen zou ontwikkelen. De „Komsomolskaya Prawda" schrijft thans: Het resultaat is dat de kinderen gedwongen zijn zelf sabels, karabijnen en soms zelfs donderbussen te maken. Niemand kan kinderen ervan weerhouden soldaatje te spelen. „Speelgoed dat dapperheid en stoutmoedigheid ontwikkelt, is voor kinderen noodzakelijk", zo concludeert het blad. Paus Paulus VI heeft in de kerstnacht in aanwezigheid van het corps diplomatique in de Sixtijnse kapel een nachtmis op gedragen. Zich in het Frans tot ae diplomaten wendend, zei de paus onder meer: „De enige re den van ons bestaan ontlenen wij aan het mysterie van Kerstmis. Onze enige bestemming is liefde en vrede te verspreiden, een liefde en vrede die komen van een hogere onuitputtelijke bron die voor alle mensen stroomt". Voor de tweele maal sedert de bouw van de Berljjnse muur op 13 augustus 1961 konden dit jaar Oost- en Westberlijners samen Kerstmis vieren. Ongeveer 200.000 Westberlijners bezochten donderdag en de beide kerst dagen hun familie en vrienden in het oostelijke stadsgedeelte. Voor het eerst sedert het be staan van de muur mochten met Kerstmis ook de Oostberlijners en Oostduitsers in de pensioen gerechtigde leeftijd naar het westen gaan. De huidige bezoekperiode duurt tot 3 januari. Op grond van de passenovereenkomst van september jl. zijn er nog twee bezoekperioden, namelijk met Pasen en Pinksteren komend jaar. In de eerste helft van de hui dige periode hebben ongeveer 400.000 Westberlijners van de overeenkomst gebruik gemaakt. De heer Maas namens de K.V.P. De fractie van de K.V.P. wil gaarne van de gelegenheid ge bruik maken om deel te nemen aan de algemene beschouwin gen. In Uw begeleidend schrijven spreekt U over een groot tekort, doch dank zij de minister kan dit worden teruggebracht tot ƒ95.000, hetgeen echter gedekt wordt uit de algemene reserve. Dit neemt niet weg dat de fi nanciële positie van onze ge meente verre van gezond is. Wij vragen ons af, moeten wij dit beschouwen als verontrustend? In een naburige gemeente komt men bijna ƒ300.000 tekort. Het wordt daar niet als erg veront rustend genoemd. Het spreekwoord zegt wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, doch hiermede is de zaak niet opgelost. De woningbouw. We hebben waardering mijn heer de Voorzitter, en wij spre ken zelfs onze tevredenheid uit, wat betreft het aantal nieuwe woningen, dat in aanbouw is. En het werk dan ook door het college verricht op het gebied van de ratiobouw verdient alle lof. Bezorgd zijn wij echter wat betreft de onderhoud van de woningwetwoningen. Zolang, mijnheer de voorzitter er nog woningen in de grondverf staan, en er geen behoorlijke kleerkas ten zijn aangebracht na 15 jaar, zullen wij het niet nalaten hier op te wijzen. Wij weten dat, als er een woning leeg komt, dit grondig wordt opgeknapt, doch door dit systeem zijn de bewo ners die er in blijven wonen te beklagen. De belastingen. U spreekt mijnheer de voor zitter over de opvoering van de inkomsten. Wij zijn er van over tuigd dat dit niet eenvoudig is om een weg te vinden om aan de nodige dekkingsmiddelen te komen. Of dit echter gezocht moet worden in het aandraaien van de belastingschroef, die reeds zeer gespannen staat in onze gemeente, of dat men het zal moeten doen met een minder mooi plantsoen of wandelpad, dat is voor ons nog een open vraag. Wij vragen dan ook ge acht college, om alles in 't werk te stellen alvorens te komen met een voorstel om belastingverho ging. Algemeen. Geacht college, alvorens te besluiten willen wij de fractie van de K.V.P. niet nalaten om dank te brengen voor het vele en moeilijke werk, door het col lege en haar staf verricht. W'j weten dat er hard is ge werkt om alles zo als het voor ons ligt op tafel te brengen. Wij weten ook dat het college er prijs op stelt om samen te- werken. Ook wij willen samen spel en om het te spelen mijn heer de voorzitter, wensen wij nog meer in het spel betrokken te worden, dit kan alleen maar leiden tot nog groter bloei en groei van onze gemeente. Wii hopen dan ook onder Gods onmisbare zegen onze beste krachten hier voor te mogen geven. Dank U. Als laatst komt de heer Oggel aan het woord. De behandeling van de ge meentebegroting is ieder jaar weer een culinair festijn. Kwan titatief gezien (ik denk hier aan het vele papier dat hiertoe be studeerd moet worden) is dit een vette kluif. Naast de kwan titatieve, heeft dit stuk werk ook een kwalitatieve norm. En deze kan men tweeledig be schouwen. In de eerste plaats is dit steeds 'n gedegen stuk werk. Beoordeelt men het echter naar de financiële resultaten, dan mo ge de kluif groot zijn, doch is deze in haar bestanddelen maar mager. Immers, het gaat erom of alle hoofdstukken die het be vat goed of slecht bedeeld wor den en tevens wat er als eind resultaat uitkomt. En dan zal het varken dat onze wethouder van financiën in de kuip heeft zitten zeker een stuk vetter zijn dan het product dat we nu on derhanden hebben. Wanneer we dan bedenken dat de regering van plan is om voor 1965 de uitkeringen uit het ge meentefonds met slechts 4 te verhogen, dan moeten we con stateren dat de soep wel erg dun is en de kluif zeker geen merg pijp- Als we de deelnemers aan deze maaltijd zo om de tafel zien zit ten, moeten we constateren dat deze wel van zeer verschillend allooi zijn. Wel is de één gezet, de ander mager, de één lang en de ander kort, doch ook de wijze van appreciatie van de voorge zette gerechten verschilt heel wat. Doordat de leden van de raad verschillende, uiteenlopen de, politieke en godsdienstige overtuigingen aanhangen, zal ook het beleid, dat richting geeft aan het bestuur der gemeente, ver schillend worden beoordeeld. Ieder's wereldbeschouwing speelt hierin een grote rol. De één acht als hoogste kenbron de rede, het verstand, het denken en hangt daardoor het rationalisme aan. Een ander zal alles herleiden tot stof en kracht, zodat deze een materialistische wereldbeschou wing heeft. Daarnaast zijn er nog talloze vormen van wereld beschouwing. Eén uit deze kan men noemen het relativisme, (Slot.) waarbij de wereldbeschouwing wordt gekoppeld aan de'mense lijke persoonlijkheid. In dat ge val gaat men ervan uit dat de een de ander niet kan overtui gen, doch dat ieder mens zijn eigen waarheid heeft. En in deze tijd schijnt dit standpunt wel veld te winnen. Inderdaad zou dit opgaan als er niet was een levende God, Die Zijn woord, Zijn openbaring gegeven heeft, dat niet is naar de mens, doch wel voor de mens. Dit re lativisme wordt gebroken door deze openbaring, welke leert dat wanneer de Zoon ons zal hebben vrijgemaakt, wij ook werkelijk vrij zullen zijn. Zo gezien, blijft er voor de christelijke partijen een grote taak op politiek ter rein, ook in de gemeentepolitiek. Ook als er zuiver materiële za ken behandeld worden, zullen zij zich laten leiden door Gods Woord, waarin de normen voor elk gebied veranderd liggen. Hoewel hierover nog veel te zeg gen valt, zal ik dit om des tijds- wille niet doen. Er zijn in de raad veel frak- tie's, zodat velen bij deze Alge mene Beschouwingen het woord voeren. Doch (volgens Spreu ken) ligt in de „veelheid der raadgevers de overwinning". Moge dat in dit geval blijken! Het is gewenst dat in een lichaam, zoals de gemeenteraad is, er een groep bestaat die de voorstellen van het college van B. en W. toetst, en een opbou wende oppositie voert. Gezien de politieke ligging van de frak- tie's die de minderheid vormen, kon deze oppositie beter tot haar recht komen en kon er meer van uitgaan in opbouwende zin. Hier aan hapert op verschillende pun ten wel wat, daar niet ieder dit standpunt blijkt te huldigen. We moeten het als een voordeel zien dat de bespreking der voorstel len meer diepte krijgt, waarmee zeer zeker het algemeen belang wordt gediend. De samenstelling van het col lege van B. en W. is uit een be paald oogpunt toch wel interes sant. Als het centrale punt: een man die stamt uit de kring der „mannenbroeders", ter ene zijde geflankeerd door iemand uit „het rijke roomse leven", ter andere zijde door een persoon die aan hanger is van de richting van wijlen „de notenkraker". Ter toe lichting diene dat er vroeger twee bladen verschenen met ka rikaturen: van socialistische zij de „de "notenkraker" en van Prot. Chr. zijde „de houten pomp". In tegenstelling met vroeger schijnt het heden tussen „de notenkraker" en „de houten pomp" goed te Jjoteren, blijk baar moeten er geen harde no ten meer worden gekraakt. Men zou kunnen stellen dat dit een gevolg is van een doorbraak van „rechts" naar „links", doch niet minder van „links" naar „rechts". Echter is ijzer met leem ge mengd nog nooit een goede con structie geweest. Verder is het opvallend dat er, sinds het col lege in haar nieuwe samenstel ling zitting heeft, er geen „be- leidskwestie's meer aan de or de komen, ,,'t Kan verkeren" zei Brero reeds! Wat de leiding der vergaderin gen betreft zou ik willen zeg gen: De burgemeester dezer stede, Is zeer aktief en wel ter snede, De hamer die hanteert hij [vlijtig, Soms wat te vlug, dat is wel [spijtig! Uitkering Gemeentefonds De uitkering uit dit fonds moet gezien de geringe verhoging, ab soluut onvoldoende worden ge acht. Waar prijsstijgingen en renteverhoging een danig woord gaan meespreken, zal het ver- zorgingspeil niet kunnen wor den gehandhaafd, tenzij de plaat selijke belastingen drastisch wor den verhoogd. Op sommige pun ten zijn deze reeds al te druk kend. De stijging der lasten wordt voor sommige bevolkings groepen niet gecompenseerd door verlaging bijv. van de inkom stenbelasting. Daarom is bij her ziening der tarieven voorzich tigheid geboden. De taken die de gemeente te vervullen heeft om, bij de snelle ontwikkeling der maatschappij, haar leefbaar heid op peil te houden moeten nu eenmaal worden vervuld, zo als: de aanpassing van de ver keerswegen aan de steeds toe nemende eisen, de zorg voor voldoende parkeergelegenheid, verbetering der volkshuisvesting door sanering van oude woon wijken, e.d. Voorstellen op dat terrein zullen door mij welwil lend worden bekeken. We mo gen dankbaar zijn dat Axel in dezen een voorbeeld mag heten voor veel andere gemeenten en het zou een ramp zijn als deze ontwikkeling sterk geremd of stilgelegd werd. Daarom B. en W. ga in deze weg voort! Gezien het feit dat de begro ting enkel sluitend te maken is door een flinke bijdrage uit de Algemene Reserve, vraag ik B. en W. om te komen met een afgerond financieringsplan voor de tijd van drie of vijf jaar. Hierbij wil ik voorop stellen dat tot nu toe wel alles volgens de planning verloopt, doch de fi nancieringsmogelijkheden voor de toekomst zijn erg onzeker. We voorkomen hierjnee dat fi nancieringsmiddelen ter beschik king zouden komen van minder urgente objecten, waardoor het gevaar bestaat dat dringender projecten uitgesteld moeten wor den. Daarbij komt nog dat we daarmee een beter overzicht krijgen inzake de verwezenlij king der onderhanden zijnde ob jecten. Grote objecten. In deze tijd gaat het om de kweetie „to be or not to be". Om te blijven bestaan is nodig dat er veel wordt aangepakt. En het afgelopen jaar is rijk geweest aan initiatieven. Hiertoe beho ren o.a.: de uitvoering van de vernieuwing van straten en we gen; verschillende werken ter verbetering van de recreatie mogelijkheden, de woningbouw met het ratioplan, de vestiging van de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en last but not least de overdracht van ons gas bedrijf aan de Zegam. Dit laat ste besluit was een pijnlijke ope ratie, doch het gaf blijk van een ruime blik op de toekomst en van de overtuiging dat Axel een dienstvervullende taak heeft voor geheel midden-Zeeuws- Vlaanderen. Wat de woningbouw betreft, geeft de ratiobouw wel licht wat soulaas, doch ik zal gaarne van B. en W. horen hoe groot momenteel de woningbe hoefte in Axel is. Het woon- en leefklimaat. Door vreemdelingen wordt Axel wel genoemd „de parel van Zeeuws-Vlaanderen". Inderdaad is Axel, door haar natuurlijke ligging en door een verantwoor de uitvoering van kunstwerken, het aanzien waard. Vooral van uit zuidelijke, oostelijke en wes telijke richting. Nu de uitvoe ring van plan-noord ook op gang zal komen, spreek ik het vertrouwen uit dat ook Axel van die zijde een waardig aan zien zal krijgen. Temeer daar het onze fraktie was, die jaren geleden als eerste erop aan drong dat Axel zich deze unieke kans ten dienste zou' maken, stemt mij dit tot grote voldoe ning. In dit opzicht past zeker een woord van dank aan het col lege van B. en W., daar zij in dezen alle mogelijkheden uit buit, waardoor Axel haar inwo nertal ziet stijgen en dit, terwijl zij in veel opzichten de wind niet mee heeft. In dit kader is de hoge post voor onderhoud van plantsoenen en beplantingen tenvolle verantwoord. Ook de verfraaiingen die op verschillen de punten der stad worden aan gebracht passen geheel in dit kader. Zoutespui. Genoemde eisen van een vol doende woop- en leefklimaat gelden niet Alleen voor Axel, doch ook voof- Zoutespui. In af wachting van de goedkeuring van het uiibreidingsplan (hoe lang nog?) is doortrekking van de Sparksstraat nodig. Bij het voetbalveld (dat goed wordt on derhouden) is er volle gelegen heid om een speelterrein voor kinderen aan te leggen, even als dit in Axel zal geschieden. Ook moet nodig de open hoek SparksstraatProvinciale weg worden opgeknapt en aangelegd of beplant. Waar blijven in deze de voorstellen van B. en W.? Laat ik B. en W. herinneren aan de tekst: „Wie op de wind acht geeft zal niet zaaien, wie op de wolken let zal niet maaien". Ditzelfde is toepasselijk op het feit dat er tussen de Duiker en Sassing geen nieuwe woonwijk werd geprojecteerd, waardoor een logische uitbouw van Axel zou zijn verkregen. In dezen wil ik B. en W. aansporen om „te ploegen op hope". Public relations. Gezien het feit dat de aan trekkelijkheid van Axel als woongemeente sterk toeneemt, dienen we deze faktor tot en met uit te buiten. Dit kan ge schieden door hieraan bekend heid te geven en de mensen van buiten naar hiér te trekken. De raming op de post voor public relations acht ik hiermee 'niet in overeenstemming. Deze is te groot om niets te doen en te klein om iets te doen. Het is de hoogste tijd om nu te begin nen hieraan ernstig aandacht te wijden. Er moet een kracht wor den aangetrokken, die een deel van zijn tijd aan dit onderwerp wijdt, terwijl deze voorlopig ook met andere taken kan worden belast. Na verloop van enkele jaren, meen ik dat dit een dag taak kan worden. Deze kracht kan ook belast worden met het contact met het Rijksbureau voor oudheidkundig bodemonderzoek, daar het de hoogste tijd is om het opgravingswerk in de oude stad te plannen en uit te voeren. Bij de behandeling van het be treffende hoofdstuk zal ik op de post „public relations" gaarne terugkomen. De zorg voor de Volksgezond heid is een post die een meeval ler telt, doordat de bijdrage voor het Julianaziekenhuis ver valt. Dit is wel een woord van dank waard voor het bestuur, dat kennelijk een goed beleid voert. Daartegenover vertoont de raming voor de Sociale Dienst een sterke stijging. Echter moe ten de behoeften van de groep welke deze betreft ons ter harte gaan. Het valt tebetreuren dat de Staat ook op dit punt heeft ingegrepen en in deze haar in vloed tracht uit te breiden. Wat het Onderwijs betreft is het verblijdend dat we nu het gymnastieklokaal bij de Marijke- school kunnen bouwen. We hopen dat de bouw van een nieuwe christelijke lagere school ook spoedig mag worden ver wezenlijkt. Dat de Chr. H.B.S. door bepaalde manipulaties niet in Axel komt, is zeer te betreu ren, temeer daar al het voorbe reidend werk hier werd ver richt en het initiatief van Axel uitging. Dat de bouw van het centrum voor de chr. bejaardenzorg is aangevangen, dank zij de mede werking van B. en W., stemt tot blijdschap. Gemeentesecretarie. Het voorstel tot onderzoek naar de organisatie op de ge meentesecretarie heeft mijn volle instemming, vooral nu we hiervoor een deskundig advies zullen krijgen. Gezien de toe name van de werkzaamheden is een onderzoek naar de mogelijk heid van een coördinatie brood nodig. In dit verband speelt ook het feit een grote rol dat een deel der beschikbare werkruim te ondoelmatig is, zodat de nood zaak van meerder en doelmati ger werkruimte blijft klemmen. Naar ik weet zijn B. en W. in deze diligent. Gemeentelijke herindeling. Volgens de berichten zullen we binnenkort de nieuwe plan nen inzake de herindeling der gemeenten te behandelen krij gen. De middeleeuwse Axelaars hadden een vooruitziende blik, door op de Neuze in de Schelde hun voorhaven te stichten. Ge zien de ontwikkeling in de laat ste decennia, hebben ze goed gegrepen. Axel mag zich ver heugen in de bloei van haar dochter, mits deze dochter geen kannibalistische neigingen gaat vertonen en zou trachten haar moeder op te eten. Het doet goed te weten dat deze wens niet leeft in 't hart der oude Neuze- naren, doch de import schept ook hier een nieuwe geest, die de verhoudingen licht scheef kan trekken. De vooruitgang van Axel, on danks veel belemmeringen en soms tegenwerking stemt tot voldoening en toont dat een vooruitstrevende werkwijze re sultaat oplevert. Mijn fraktie, die steeds unaniem is en „één in geest en streven", zal B. en W. gaarne hierin steunen, hetgeen niet uitsluit dat er zonodig ook opbouwende kritiek zal worden geleverd. Als wij ons werk doen in bid dend opzien tot God, dan zal dat werk niet ij del zijn. Moge ik eindigen met de kon- klusie van de Prediker: „Zo be greep ik, dat er niets beter is voor de mens dan te genieten 'jan zijn werken, want dat komt hem toe. Wie toch, kan hem zekerheid geven van hetgeen de toekomst hem brengt?" Antwoord van het college. De Voorzitter zegt erkentelijk te zjjn voor.de instemming die van verschillende zijden is ge bleken. Wat de financiën betreft moet ik zeggen dat een verho ging van de belastingen zeker noodzakelijk zal zijn. In algemene zin is er kritiek geweest dat de middelen ons door het rijk verstrekt te laag zijn en dit kan ik onderschrij ven. De heer Van der Lee heeft bezwaren tegen verzwaring van belastingen, nu door het rijk juist een verlichting wordt ge geven. Dit betekent dat door het rijk minder in hét gemeente fonds zal worden gestort, waar door de lasten voor de gemeen ten groter zullen worden. Het is de bedoeling een belasting verhoging voor te leggen, maar in hoofdzaak in de dienstver lenende sector. Het plafond van de belastin gen is zowat bereikt en zo zul len investeringen gecorrigeerd dienen te worden. Wat de restauratie van de raadszaal betreft, hiervoor is reeds opdracht gegeven. Het maatschappelijk werk zal in de eerste jaren een aanzien lijk groter bedrag vragen, maar na enkele jaren zullen wij hier voor 85 terugontvangen. Wat de geringe toewijzing van woningen in de premie- en vrije sector betreft, het college geeft toe dat dit laag is, maar G. S. hebben voor geheel Zeeland maar een gering aantal toewij zingen te verdelen. Er is nu behoefte aan ruim 400 woningen, afgezien nog van de vraag om woonruimte door verschilende industrieën. Het verkeer in de Noord straat, Zeestraat en Weststraat baart ook ons zorgen, maar wij zullen alles in het werk stellen om hiervoor een oplossing te vinden. Het college is ervan overtuigd dat wij in de toekomst tot een nieuw zwembad moeten komen. Misschien zal het mogelijk zijn vroeg of laat tot een overdekt instructiebad te komen. Ook bij B. en W. is de Nieu- wendijk een doorn in het oog. Wij zijn van oordeel dat wij in plan Noord tot een geheel nieu we toegangsweg uit de richting Terneuzen moeten komen. Er is gesproken over een mid delbare school. Wij hebben een schrijven gericht aan de staats secretaris van O. K. en W. waar in naar voren is gebracht de dringende behoefte die er be staat aan een middelbare school en gevraagd alles in het werk te stellen dat wij in deze behoefte zullen kunnen voorzien. Er is hier nog geen plaats voor een speciale kracht voor public relations zoals door de heer Oggel naar voren is ge bracht. Wethouder Van Bendegem wil allereerst ingaan op de woorden van de heer Oggel. Sprekers fractie is een een heid en het ligt dan ook zeker in de lijn van de heer Oggel om opmerkingen te maken. Er komen nu geen beleidskwesties meer aan de orde. Dit is zeker geen fout van het college maar een verdienste. Dit betekent dat alles altijd goed voorbereid en toegelicht de raad wordt aan geboden. De heer Oggel heeft gesproken over een speelplaats op Spui. Het ligt in de bedoeling hier enige speelattributen te doen plaatsen. De heer Maas heft het gehad over het onderhoud van de wo ningen van het woningbedrijf en ik kan hem mededelen dat hier in de laatste tijd een ver betering valt te constateren. Zo zijn er al een aantal woningen van binnen opgeknapt. De heer Van Luijk heeft ge zegd dat het hem spijt dat de gemeente nog steeds woningen moet bouwen en dit niet door 'n woningbouwvereniging wordt gedaan. Ook wij zijn voorstander van zo'n vereniging, maar dan zal dit van particuliere zijde moeten uitgaan. De heer Hamelink is na het antwoord van de voorzitter over de belastingverhoging wat ge rustgesteld. De heer Maas brengt dank aan wethouder Van Bendegem voor de beantwoording over de woningen, maar betreurt het dat er woningen in plan-Oost die nu pas klaar zijn, reeds door regenen. De heer Oggel vindt de belas tingverlaging niet van invloed op het inkomen van het ge meentefonds. Jaarlijks wordt het inkomen bij het rijk uit de be lasting hoger. Is het niet moge lijk minder royaal te zijn met toekenning van subsidies. Dit zou een punt van bezuiniging kunnen zijn. De Voorzitter zegt dat het hem genoegen doet dat de heer Ha melink gerustgesteld is over de belastingverhoging. Tot de heer Oggel zegt spr. dat hij het door hem gezegde over royaal omspringen met subsidies van de hand moet wijzen. Wethouder Van Bendegem zegt tot de heer Maas dat zij niet zoveel van mening ver schillen over de woningen. Maar spr. wil uitdrukkelijk stellen dat fouten die aan de nieuwe wo ningen zitten, zeker niet op de aannemer mogen worden ge schoven. Om iets voor de curve- prijs te krijgen, moet vaak on het bestek worden beknot en dit is dan de oorzaak dat het niet altijd is zoals wij het zouden willen hebben. Hierna' wordt overgegaan tot het behandelen van de begro ting. De heer Oggel vraagt of het niet mogelijk zou zijn het be drag voor public relations van 1000,te verhogen tot 5000, De heer P. J. van Bendegem vraagt of het niet mogelijk is tot aanschaf van een zuigauto over te gaan om de straten schoon te maken. Vooral 's zater dags zou dit in de Noordstraat na de markt veel sneller gaan. Wethouder Van Bendegem antwoordt dat B. en W. voor planmatige uitbreiding van ar beidsbesparende attributen en machines zijn, maar kan nog niet zeggen of tot aankoop zal wor den overgegaan. De heer Oggel vraagt of de rekening van verlichting en ver warming van het museum in het winterseieoen niet bij de ge meente kan worden ingediend. De Voorzitter zegt dat er dan eerst een verzoek zal moeten komen. De heer Van der Lee vraagt of de wekelijkse bespeling van het carillon niet kan worden in gekort. Het wordt wel wat veel van het goede, vooral voor de dichtbijwonenden. De heer Hamelink zegt zich bij de heer Van der Lee aan te sluiten. De Voorzitter zegt dat het hem verbaast dat men te veel speelt. Hij dacht dat men dat nooit te veel kan horen. De wekelijkse bespeling wordt door velen gewaardeerd en ook door bezoekers aan Axel. Hierna wordt de begroting vastgesteld. Bij de rondvraag zegt de heer Oggel dat er al gesproken is over de Nieuwendijk, maar ook de aansluiting op de provinciale weg tussen Tol en Vaartwijk is bijzonder slecht. Kan hier de provinciale waterstaat eens op gewezen worden? VeTder vraagt hij of aan ieder lid van de raad niet een „regle ment van orde" ter hand kan worden gesteld. De Cambodjaanse regering zegt in zijn communiqué, dat militairen uit Zuid-Vietnam een Cambodjaans grensdorp heb ben aangevallen. Ongeveer vijf tig militairen, onder wie een Amerikaan, waren bij het dorp Sctaoem geland, nadat dit dorp eerst uit vier hefschroef- vliegtuigen was bestookt. De militairen verlieten het dorp na drie uur en namen eigendom men van de dorpelingen mee, aldus het communiqué. De Cam bodjaanse regering, zo wordt verklaard, tekent het felst mo gelijke protest aan „tegen deze welbewuste agressie en het ban ditisme van de Amerikaans- Zuidvietnamese troepen". Het afgelopen jaar zijn er in ons land ruim 225.000 personen auto's verkocht. De verkoopstij ging (circa 25 procent) ligt per centueel nog iets hoger dan in de voorafgaande jaren, sedert in 1960 de „auto-hausse" in ons land begon, aldus een artikel in het jongste nummer van het or gaan der Ned. vereniging der rijwiel- en automobiel-industrie (R.A.I.), waarin 1964 „een goed jaar" wordt genoemd. Ook de gehele bedrijfswagensector, met de bestelauto's (verkoopstijging van ruim 30 pet.) voorop heeft betere resultaten te zien gege ven dan ooit tevoren. In 1963 werden aan vracht- en bestel auto's e.d. nog geen 30.000 wa gens verkocht. Dit jaar zullen het er ruimschoots 35.000 zijn. Opgemerkt wordt dat de grote concurrentie op de automarkt geen prijsverhoging veroorloof de, terwijl het algemene prijs peil met meer dan 5 pet. is ge stegen. In wezen een prijsdaling dus, die ten laste van de winst marges komt, zodat de winsten bepaald niet evenredig met de verkoopcijfers meegestegen zijn. Er zijn dit jaar 240.000 brom fietsen verkocht, een stijging met bijna 20 pet. en ruim 600.000 fietsen, een stijging met bijna 10 pet. Maar die verkoopstijging kwam in belangrijke mate ten goede aan de import. Bij de rij wielen was de importstijging niet veelzeggend (nog geen 10 procent), maar de Nederlandse bromfietsproduktie die steeg met 14 pet. is minder toege nomen dan de import, die wel zeer sterk steeg. De uitvoer is bij de rijwielen en bromfietsen bij welke laatste groep de ex port overigens zeer gering is met zo'n 15 pet. gedaald. Het. zal in 1965 moeilijk zijn de record verkoopcijfers van bromfietsen en rijwielen te evenaren of zelfs te overtreffen. Wel zal zeker de concurrentie nog meer toenemen, wat in auto- en tweewielerhan- del beide geldt. Naar het zich laat aanzien zal de Coentunnel in het midden van 1966 voor het verkeer kun nen worden opengesteld, aldus hebben gedeputeerde staten van Noord-Holland aan provinciale staten meegedeeld. De aanslui tende wegen aan de noordzijde zullen dan gereed zijn tot Zaan dam en aan de zuidzijde tot een punt even ten zuiden van de rijksweg Amsterdam-Haarlem.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7