RADIO- EN TELEVISIEDEBAT Kerstboodschap van Paus Paulus de zesde Lagerhuis spreekt zich uit voor afschaffing doodstraf ISSlllilll WIJZIGING KINBERBUSLAGWET KLEINE ZELFSTANDIGEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 TWEEDE KAMER Rassengeest, bewapening en ontwapening Woensdag 23 december 1964 ■gr* Onder grote belangstelling is de Tweede Kamer begonnen aan het radio- en televisiedebat. Hierbij was tevens aan de orde het schrijven van de minister (O., K. en W.) over het verlenen van een zendmachtiging aan eventuele nieuwe gegadigden en over de toelating van reclame in radio en televisie. Eerste spreker was de heer Geertsema (V.V.D.) die er op wees, dat de inhoud van deze brief afwijkt van het akkoord van Wassenaar. „Wij hebben zo lang gevochten voor de mogelijk heid van reclame in radio en te levisie en voor de daaraan onlos makelijke verbonden openheid van het omroepbestel, dat ik de kans om daartoe eerder te ko men dan bij een handhaven van het akkoord van Wassenaar mo gelijk zou zijn geweest, met beide handen wil aangrijpen." I OVERGANGSTIJD De heer Baeten (K.V.P.) bleek verheugd, dat de regering het immobilisme in radio-T.V.-zaken heeft doorbroken. Het was z.i. duidelijk, dat de meerderheid in regering en Kamer zich verzet tegen commerciële televisie. Wel zal, gezien de thans bekende op vattingen, reclame mogelijk zijn evenals toelating van anderen als zendgemachtigen in over gangstijd zonder consequenties voor de tijd, waarin een nieuwe omroepwet van kracht zal. zijn. Een global schets gevend over zijn idee van openheid, zei spr., dat een gegadigde voor een zend machtiging het algemeen nut, maar geen winst in geld mag be ogen. Het maken van reclame en de rol van de pers daarbij over woog spr. nog niet. Daarover wachtte hij het regeringsstand punt af. ONGENOEGEN Er is thans een groeiend onge noegen tegenover de omroepver enigingen. Dit ongenoegen is er al jaren en zal nog stijgen. Tot deze uitspraak kwam mevr. Van SomerenDowner (V.V.D.) Zij had kritiek op het anti- R.E.M.-optreden, „een lachwek kende operatie", die niet nodig was geweest. - Spr. keerde zich tegen de „ver enigingsfictie" en noemde de hantering van een getalskrite- rium conservatief. De aanvraag van de „T.R.O.S." om een conces sie moet h.i. worden ingewilligd. Mevr. Van Someren bepleitte een andere aanpak van het tele- visiebestel met de hantering van een nieuwe formule volgens een nieuwe opzet. Een algemeen pu bliekrechtelijk lichaam, dat be last wordt met de toelevering van programma's. NIEUWE ZUILEN De heer Burggraaf (P.S.P.) zei, dat men in de kring van de omroepen genegen is de concur rentie toe te staan, nu tijdens het bestaan van de R.E.M. groot le denverlies bij de omroeporganisa ties werd geleden. Hij zag over- gens niet in waarom nieuwe om roepverenigingen zoals bijv. de „T.R.O.S." niet evenzovele nieu we zuilen zouden vormen. Over de reclame in radio en T.V. zei hij dat de consument hieraan geen enkele behoefte heeft. De heer Kleywegt (P.v.d.A.) verweet de regering zichzelf ge durende twee jaar tot onbeweeg lijkheid te hebben verplicht. Hij vroeg of het experiment alleen op het tweede net of ook op an dere netten zal plaats vinden? Spr. informeerde of het gehele kabinet zich nog op het stand punt stelt dat de Kamer-uit spraak van 1963 thans nog geldt. In deze uitspraak werd de commerciële te'evisie afgewezen. De heer Schakel (A.R.) stelde dat rechtvaardige en objectieve normen moeten worden gehan teerd bij de invoering van een open bestel. Het zal z.i. niet kun nen zonder handhaving van een 'getalcriterium. De zorgvuldigheid •in het maatschappelijk verkeer vordert dat de pers wordt uitge schakeld bij de reclame-exploita tie. ANTWOORD VAN DE REGERING Minister-president Marijnen gaf een toelichting op de brief van de regering over het radio-TV- bestel. Het novum in de brief is, dat openlijk mededeling wordt gedaan over een contact met fractieleiders van de aan de re gering verwante partijen. Dit ge schiedde voorheen niet openlijk. De premier vond dit een voor beeld van open spel, waaraan het kabinet met kracht wenst vast te houden. De vier fractievoorzitters zijn geïnformeerd, omdat zij betrok ken waren bij het akkoord xan Wassenaar en om voeling te kun nen nemen met hun fracties. De premier had er alle hoop op, in gemen overleg met de Staten- Generaai tot 'n bevredigende op lossing van het radio- en televi- sievraagstuk te komen. RECLAME Minister Bot wilde niet te zeer in details treden. Hij wees erop dat Nederland over 28 frequen ties beschikt, maar dat voor zen dernetten studio's, personeel en geld nodig zijn. Naar zijn mening is de pacifi- oatieeommissie ingesteld om naar een definitief systeem te zoeken. Een - tijdelijke regeling laat dit werk ongerept. In het nieuwe bestuur zullen culturele organisaties meebeslis sen. Het benoemen van mandata rissen in dit bestuur voor het derde FM-net betekent niet, dat de minister verantwoordelijk voor de daden van 'dit bestuur zal zijn. Bij het invoeren van re clame zal de regering de nodige aandacht schenken aan de belan gen van een vrije gedifferentieer de pers. De kwestie van politieke zendtijd voor de C.P.N. zal minis ter Bot opnieuw in het kabinet brengen. REPLIEKEN Tijdens de replieken ontspon zich een fel debat tussen mevr. Van SomerenDowner (liberaal) en de heren Suurhoff en Kley wegt (beide P.v.d.A.) over een brief van het V.A.R.A.-bestuur en radio-en T.V.-uitzendingen, waarin over liberalen geïnsinu eerd zou zijn, dat zij halve of hele fascisten zouden zijn. Een samen vatting van mevr. Van Someren hierover werd „onfatsoenlijk" ge noemd, hetgeen haar het weer woord ontlokte, dat haar samen vatting nog veel onvriendelijker had kunnen zijn. Zij was blij met de toezegging van minister Bot dat bij de aanvragen voor T.V.- zendmachtigingen van „Het Pa rool" en van de „Haagse Cou rant" opnieuw zal bekijken. De heer Vondeling (P.v.d.A.) bleef het inlichten der vier frac tievoorzitters een onjuiste zaak vinden. Hij kon zich indenken, dat de regering op grond van het akkoord van Wassenaar zich ver zekerd wilde weten van de in stemming der fractieleiders met het voornemen om één der pun ten van het akkoord te wijzigen. „De instemming is pas gisteren in de Kamer afgekomen", riep de heer Geertsema (V.V.D.), maar dat wi'de de heer Vondeling niet geloven. Hij vond deze gang van zaken leiden naar een twee-par tijenstelsel, waartoe de grondwet gewijzigd zou moeten worden. De heer Smallebroek (A.R.) achtte het akkoord van Wasse naar onverlet. Hij zou het wijs vinden, indien de pacificatiecom missie de werkzaamheden voor lopig zou opschorten tot b.v. 1 april. Premier Marijnen herhaalde zijn uiteenzetting over het in formeren der fractieleiders. Deze geste is gedaan om geen ondui delijkheid te laten bestaan. Het akkoord van Wassenaar Op de J-i plegen minister president Marijnen en staats secretaris mr. J. H. Grosheide overleg, achter minister Bot om. Geheel rechts staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar. is in het program van dit kabinet opgenomen. Daaruit vloeien be paalde bindingen voort. Alleen a] uit een oogpunt van hoffelijkheid moeten de leiders der regerings partijen op de hoogte worden ge steld, indien de mogelijkheid van strijdigheid met of wijziging van het akkoord zou bestaan. Hieruit mag niet de conclusie worden getrokken, dat de rege ring zetbaas zou zijn van de frac tieleiders of van de regerings partijen. Minister Bot hield staande, dat zendgemachtigden in de over gangsperiode geen rechten voor een definitieve machtiging kun nen ontlenen. Vrouw vergiftigt kinderen en zichzelf In een ziekenhuis te Amster dam zijn maandagavond de 33- jarige mevrouw D. B. en haar twee kinderen opgenomen met ernstige vergiftigingsverschijn selen. De vrouw die ontoereke ningsvatbaar is, heeft om nog onbekende redenen haar 13-jarig dochtertje en 11-jarig zoontje een grote dosis vergif toege diend en dit daarna ook zelf in genomen. De heer B. deed deze ontstel- lenüe ontdekking toen hij te circa negen uur thuiskwam. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. De toestand van moeder en kinderen is zorgwekkend. In de woning van de familie B. aan de „osephus Jittastraat heeft de politie geen spoor van vergif gevonden. Wel heeft ze aiie etenswaren en dranken in beslag genomen. Deze worden onderzoent. 0 VEROORDELING GEWEZEN S.S.'ers Twee voormalige S.S.-bewa- kers zijn dinsdag na een proces van zes weken in Tübingen ver oordeeld wegens medeplichtig- hëid aan massamoord in het concentratiekamp Stutthof bij Danzig. De hoofdbeschuldigde, de 67- jarige voormalige onderluite nant Otto Haupt, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en de 56-jarige ex-sergeant Bernhard Lüötke tot 6 jaar. Een derde beklaagde, de 54-jarige ex-ser geant Otto Knott, is vrijgespro ken. Het voorarrest wordt van de straftijd afgetrokken. De vrij gelaten Knott zit op het ogenblik een gevangenisstraf van drie jaar uit voor misdaden bedreven in concentratiekampen. Tijdens het proces verklaarde de verdediger van Lüdtke, dat vergassen niet wreed was in de juridische zin, daar de slacht offers na het binnenstromen van het gas snel bewusteloos wer den. Getuigen vertelden te heb ben gezien, dat Haupt de gou den tanden trok van gevange nen voor hun terechtstelling. Lüdtke had ook meegeholpen een Russische vrouwelijke ma joor levend in een oven te wer pen, nadat zij een concentratie- kampfuntcionaris in het gezicht had gespuwd. Paus Paulus de zesde heeft in de traditionele Kerstboodschap aan de wereld tot broederschap onder de mensen opgeroepen. Herinnerend aan zijn jongste reis naar India zegt de paus in zijn door de Vaticaanse en vele bui tenlandse zenders verbreide toe spraak, dat dit bezoek voor hem een ogenblik van begrip en ver broedering des harten was. De paus pleit voor beëindiging van de bewapeningswedloop en bestrijding van nationalisme, ras- sengeest en klassegeest en mili tairisme als belemmeringen voor het vestigen van broederschap onder de mensen. De betrekkin gen tussen de mensen zijn zo veelvuldig geworden, dat zij we gen tussen de mensen zijn zó Bombay was het overduidelijk ge worden, aldus paus Paulus, dat het begrip „naaste", dat reeds in 't evangelieverhaal van de barm hartige Samaritaan de conven tionele grens overschreed, de ge hele mensheid omvat. De cultu rele opbouw moet er thans op gericht zijn een dusdanige ge meenschap te vestigen dat het niemand aan brood en erkenning ontbreekt. De democratie moet de gren zen en belemmeringen voor het ontstaan van een ware broeder schap uit de weg ruimen. Voor al de jeugd moet begrijpen dat dit de taak van de toekomst is. Het zijn idealen, maar geen uto pieën; ze zijn moeilijk maar de moeite waard. De katholieke kerk stelt hierbij het onuitputtelijke erfgoed van de goddelijke en menselijke leer en de zedelijke kracht ter beschikking. Zij biedt dit erfgoed de moderne wereld ter vrijwillige aanvaarding aan en de wereld kan dit niet afwij zen, als zij werkelijk op haar eigen redding uit is. NATIONALISME Sprekend van het „dramatische en beangstigende aspect van het huidige historische ogenblik" noemt de paus het "het nationa lisme dat de volkeren scheidt doordat het de een tegenover de ander stelt en barrières van te gengestelde ideologieën, geeste lijke bekrompenheid, eigen belan gen en egoïstische eerzucht op richt als het al niet om machts- begerige en overmachtige impe rialistische strevingen gaat." Deze vijand van de menselijke broederschap neemt nog steeds in kracht toe. Na de tragische erva ringen van de laatste wereldoor log meende men dat dit overwon- Het Britse lagerhuis heeft zich maandagavond met 355 tegen 170 stemmen uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf voor moord. Tevoren was een amendement, dat beoogde de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp op te schorten, verworpen. De uitslag van de stemming werd door voorstanders van af schaffing van de doodstraf in al le partijen met luid gejuich be groet. Toen de uitslag van de stem ming bekend was, juichten vele lagerhuisleden de 69-jarige so cialistische afgevaardigde Sil verman toe die een jarenlange strijd voor de afschaffing van de doodstraf heeft gevoerd. Onder de voorstanders van het voorstel b vonden zich behalve een groot aantal afgevaardigden van labour ook vele conserva tieven en de negen liberale volksvertegenwoordigers. De partijen hadden hun afgevaar digden vrijheid van stemmen verleend. Men gelooft dat het wetsontwerp op zijn verdere weg door lagerhuis en hogerhuis weinig hindernissen zal ontmoe ten. Een conservatieve afgevaar digde, die had voorgesteld het wetsontwerp te verwerpen, ver klaarde te vrezen dat afschaf fing van de doodstraf de kans op toeneming van de misdaad vergroot Sedert 1958 toen de Britse wet zodanig werd veranderd dat doodstraf nog slechts voor be paalde moorden gold, zijn 43 doodvonnissen uitgesproken en 27 executies door ophanging uitgevoerd. Onder misdaden die in aanmerking komen voor een doodvonnis, worden moorden op politiemannen en gevangenis bewaarders gerekend. Ook voor een tweede moord wordt de doodstraf gegeven. Levenslange gevangenisstraf komt in Engeland meestal op negen jaar neer. In Britse gevangenissen zit ten twee mannen voor wie de strop zeer nabij is. De 26-jarige Ronald Cooper zal op 5 januari worden opgehangen. Hij pleegde een roofmoord. De 18-jarige Anthony Dunford wordt vrijdag ter dood gebracht omdat hij een medegevangene Vermoordde. nen was, maar het steekt de kop weer op. „Wij vragen de staats bestuurders en volkeren te waken en dit instinct naar prestige en streven naar macht te beteuge len, want het zou weer een be dreiging kunnen worden." Van de rassengeest reppend zei de paus, dat deze tot wantrou wen en soms tot onderdrukking leidt. MOORDDADIG MILITAI RISME. „Wij constateren", aldus de boodschap, „met ontzetting het bestaan van een militairisme dat niet zozeer- uit is op rechtmatige verdediging van een bepaald land en behoud van de algemene vr-e- de als wel op een steeds moord dadiger bewapening, die een reus achtige hoeveelheid energie aan mensen en middelen verslindt en ertoe leidt dat men de vrede gaat stellen op de bedrieglijke en on menselijke basis van wederzijdse vrees. ONTWAPENING BEVOR DEREN. De machtigen der wereld", al dus de paus, „moeten ontwape ning bevorderen en nagaan hoe de huidige militaire uitgaven ge- leida'ijk voor menslievende doe len bestemd kunnen worden. Uit deze verandering moeten niet al leen de betrokken staten zelf voordeel trekken, maar ook de zich nog in ontwikkeling en nood bevindende landen." Nadrukkelijk waarschuwt de paus tegen de opvatting dat de goddienst tot de verdeeldheid onder de mensen zou hebben bij gedragen. Hij spreekt zich hierbij uit voor „juist en welbegrepen godsdienstige vrijheid", die de eerbied voor het ware en goede in elke godsdienst bevordert. De eerste kamer heeft gisteren de wijziging van de kinderbijslag wet voor kleine zelfstandigen aanvaard onder aantekening dat de fracties van de p.v.d.a. en de p.s.p. geacht werden te hebben tegenstemd. De heer Kloos (p.v.d-a.) moti veerde zijn tegenstem door te zeggen, dat hij het wetsontwerp na de amendering in de tweede kamer waarbij de loongrens nog eens met f 200 werd verhoogd en de koppeling aan een prijsindex werd vervangen door een gecom bineerde prijs/loonindex, niet aanvaardbaar achtte. Naar zijn mening wordt het evenwicht tus sen de overheidsbijdragen voor GEEN VERHOGING VAN KLEUTER EN COLLEGEGELDEN Minister Bot (onderwijs) heeft besloten niet over te gaan tot een verhoging van de maande lijkse bijdrage voor het kleuter onderwijs (van ƒ1 tot ƒ2,50) en van het indienen van een wets ontwerp tot verhoging van de collegegelden (van ƒ200 tot ƒ400). Het laten vervallen van de voorgenomen verhoging van de kleuterschoolgelden heeft als consequentie een verschuiving met vier maanden van de datum van invoering van de tweede fase der leerlingenschaalverlaging bij h-et lager onderwijs van 1 septem ber 1965 naar 7 januari 1966, „Dit is het minst bezwaarlijke alter natief voor het achterwege blij ven van de voorgestelde verho ging van de kleuterschoolgel den', aldus minister Bot. De minister heeft de tweede kamer meegedeeld zich nader te beraden over mogelijke alterna tieven voor het achterwege blij ven van de verhoging van de col legegelden. -0- SCHEEPSRAMP Men heeft nagenoeg alle hoop opgegeven om de 32 opvarenden van de Liberiaanse graantanker „San Patrick", die donderdag op de rotsen bij het eiland Ulak in de Aleoeten is gevaren, levend aan te treffen. Het schip vertrok geladen met graan op 9 decem ber uit Vancouver met bestem ming Yokohama. De bemanning bestond voor het merendeel uit Spanjaarden. In de nacht van donderdag op vrijdag seinde de „San Patrick" in een hevige storm in nood te verkeren. Te hulp gesnelde schepen konden de vrachtboot niet vinden. Tenslotte ontdekte een marinevliegtuig de Liberiaan op de rotsachtige kust van het eiland Ulak. Het schip was zwaar beschadigd en men zag geen teken van leve»*. Kille jacht door Nijmeegse straten Late wandelaars in Nijmegen hebben zondagavond met be langstelling gekeken naar een achtervolging, waarbij een in onderbroek geklede man en een kameraad jacht maakten op een haastige 25-jarige bouwvakar beider. De man in onderbroek had even tevoren nog netjes aange kleed door de stad geflaneerd. Hij ontmoette daar de bouwvak ker, aan wie hij advies vroeg voor nachtlogies. Deze zei een goed adres te weten. Hij troonde de late wandelaar mee naar een leegstaand huis en eiste daar geld. Toen het slachtoffer ver klaarde niets bij zich te hebben, eiste de bouwvakker de kleding van de man. Hij maakte zich daarmee uit de voeten, achter nagezeten door de man in on derbroek die onderweg een beter geklede sprintgrage vriend ont moette. Samen kregen zij de he rover te pakken. Zij leverden hem aan de politie over. Woonhuis met boerderij in de as gelegd SCHADE 100.000 GULDEN Maandag is in Millingen het woonhuis annex boerderij „Klein Zeeland", eigenaar C. Daamen, door brand geheel ver woest. De brand die om plus mi nus 2 uur werd ontdekt, is uit gebroken in het bovenste gedeel te van het woonhuis. De Mil- lingse brandweer die spoedig ter plaatse was, had het met de blussing niet gemakkelijk. Zij moest water halen uit een in een boomgaard gelegen put, waarop het materiaal niet paste. Na het afzagen van de put en de eigen koppeling van de brand weer kon men het vuur pas te lijf. Het gehele woonhuis en de inboedel gingen verloren. Een op een meter afstand gelegen schuur, waarin zich plus minus 200 varkens bevonden, kon wor den behouden. De blussings- werkzaamheden duurden tot des avonds half elf. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt geraamd op meer dan honderdduizend gulden. De heer Daamen was verzekerd. Schade van meer dan 1 miljoen door brand in koffiebranderij Een schade van mogelijk meer dan een miljoen gulden is zater dag aangericht door een brand in het bedrijf van de N.V. Van den Biggelaar en Co te Roosendaal. De brand in deze fabriek, die naast koffie en thee in hoofdzaak tabaksprodukten vervaardigt, ontstond in alle vroegte, 's nachts om half drie, in het magazijn. Dit ging voor een gedeelte verloren, alsmede ongeveer 25 ton koffie, 150 ton tabak en 5 ton thee, die hetzij verbrandden of door rook en water waardeloos werden. De koffiebranderij en de bedrijfs ruimten, waar thee werd bewerkt en verpakt, werden eveneens een prooi der vlammen. De tabaks- produktie zal echter kunnen wor den voortgezet. De brandweer die met groot materiaal uitrukte de fabriek ligt in het centrum van Roosendaal was de brand in anderhalf uur meester. loontrekkers en voor zelfstandi gen hierdoor verstoord. De heer Van Pelt (p.s.p.) sloot zich bij deze zienswijze aan. De loongrens die 4000 bedroeg, zal volgens het door de heer Nelissen (k.v.p.) geamendeerde wetsont werp 4600 gaan bedragen. De algemene financiële be schouwingen werden wegens on gesteldheid van de minister van financien, dr. M. J. Witteveen, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Luchtaanvallen op communistische aanvoerwegen in Laos De New York Times meent te weten, dat de regering van Laos in het geheim heeft toege stemd in een verscherping van de aanvallen- op communistische aanvoerwegen in Laos door Amerikaanse vliegtuigen. Vol gens de correspondent Jack Langguth zou, indien Amerika nen aan de aanvallen deelnemen, diet niet bekendgemaakt worden. Het Amerikaanse blad schrijft, dat vliegtuigen van de Laotiaan- se luchtmacht die door de Ver. Staten zijn geleverd, in be perkte mate maar bijna dage lijks aanvallen ondernemen op aanvoerwegen. Amerikaanse vliegtuigen met straal jager begeleiding voeren verkenningen uit en zouden met instemming van premier Soe- vanna Phoema het vuur beant woorden van luchtdoelgeschut. DE „SMITH VOYAGER" De kapitein van het Ameri kaanse vrachtschip „Smith Voy ager", dat zondag door het grootste deel van de bemanning werd verlaten, nadat de lading graan was gaan schuiven en het schip zware slagzij maakte, is maandag van boord gegaan. Hij werd met drie andere opvaren den die hem op het zinkende schip gezelschap hadden gehou den, door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht opge pikt. Vierendertig man van de vrachtvaarder werden zondag door een Duitse boot aan boord genomen. Vier matrozen ver dronken; één wordt vermist. Volgens de Amerikaanse kust wacht heeft het stuurloos in de Atlantische oceaan ronddrijven de schip, dat ruim 7.000 ton meet, nog wel een kans. Het stormachtige weer loopt n.l. ten einde. DE KWESTIE MALEISIE President Soekarno heeft in het weekeinde in een rede voor studenten van de Gadjah-Mada universiteit gezegd dat de Indo nesische guerilliastrijders Ma leisië binnengaan omdat Indo nesië de Maleisische soevereini teit niet erkent Er is geen spra ke van dat Indonesië de Malei sische territoriale onschendbaar heid zou schenden omdat Malei sië voor Indonesië niet bestaat, zei hij. Het volk van noord-Kali- mantan (Borneo) vecht om zich van de Britten te bevrijden en heeft Indonesië om hulp ge vraagd, aldus Soekarno volgens het Indonesische persbureau Antara. Blijkbaar heeft Soekarno al leen over noord-Borneo ge sproken en niet gerept van de landingen op het schiereiland Malakka. Hij zei voorts dat be paalde „nieuw opkomende lan den" het Indonesische standpunt inzake Maleisië niet kunnen be grijpen. NIEUWE ISRAËLISCHE REGERING GEVORMD Levi Esjkol, eerste minister van de een week geleden afge treden Israëlische regering, heeft een nieuw kabinet gevormd. Het steunt evenals het vorige op zijn eigen „mapi-partij", de so cialistische „Achdoeth Avodoh" de nationale godsdienstige par tijen en de religieuse partij, die tezamen over 63 der 120 ze tels in de volksvertegenwoordi ging beschikken. De nieuwe regering-Asjkol kan bovendien rekenen op de steun van vier Arabische afge vaardigden. Het nieuwe kabinet zal zich dinsdag in het parlement voor stellen. Men verwacht dat de volksvertegenwoordiging het na een zeer kort debat haar ver trouwen zal schenken. De Westduitse raketspecialisten in Egypte De Westduitse raketspecialist dr.- Wolfgang Pilz heeft tegen over een Westduits blad, ook namens zijn in Egypte werkende collega's gezegd, dat zij naar huis terug willen keren, als de Westduitse regering hun per soonlijke veiligheid kan garan deren. De Israëliërs zouden, aldus dr. Pilz, in een verklaring hun spijt moeten betuigen over de moord aanslagen op Westduitse specia listen in Egypte en schadever goeding moeten betalen en een pensioen moeten geven aan de secretaresse van dr. Pilz, mevr. Ende, die blind is geworden door de ontploffing van een bom in een pakje, bestemd voor dr. Pilz. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft echter gezegd, dat de Westduitse re gering geen enkele waarborg kan geven, daar politieke zaken uitsluitend een aangelegenheid zijn van de deelstaten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5