Provinciaal nieuws DE HERINDELING VAN ZEEUWS-VLAANDEREN ■Mil S.S. maken de wijzigingen bekend Pagina 3 Terneuzen Hocres-kringraad opgericht Toneel op de r.-k. jongensschool Axei HOEK Cadzand Oostburg \v v tÖ Retranchement Sas van Gent Sluiskil Ialz©sidiike AARDENBURG EN SLUIS EEN GEBEENTE Woensdag 23 december 1964 VE VHIJE ZEEUW Najaarsexamens P. B. N. A. te Arnhem Geslaagd voor het examen hoger technische basiscursus elektro techniek de heren W. J. A. Heye te Graauw en H. A. 't Gilde en J. A. Wisse, beiden te Sas van Gent. Zeldzame huwelijksbevestiging Dinsdagmiddag werd door ds. W. H. Gispen in de geref. kerk alhier het huwelijk bevestigd van de heer Stephen Harper, leraar, wonende op de Azoren, en Minnie Davis, verpleegster, wonende in Canada. Vergadering kringraad B.B. Bij de aanvang van de korte vergadering die de kringraad van de Bescherming Bevolking in Zeeuws-Vlaanderen gisteren in de raadszaal van het stadhuis hield, werd het onlangs over leden lid burgemeester van Hoek van Philippine, enkele ogenblikken staande herdacht Tot adjunct H. B. B. werd be noemd de heer Th. A. A. Wig- gers te Vught, tot assistent-HBB de heer W. P. B. te Booy te Rilland-Bath. De heer Wiggers is reserve- officier. Hij is van beroep be drijfsleider bij een confectie-in- dustrie. De heer Te Booy is on derofficier-voorlichter. Het bedrag in rekening-cou rant met de gemeente Terneuzen voor 1965 werd bepaald op ƒ30.000,—. De kring Zeeuws-Vlaanderen van „Hocres" van de Nederland se katholieke bond van hotel-, café-, restauranthouders en slij ters heeft een kringbestuur ge vormd, dat zal trachten meer activiteiten te ontplooien. De heer D. Biesbroeck uit Hulst is tot voorzitter gekozen; vice-voor- zitter ig de heer W. J. E. de Mil- Jiano uit Oostburg. De heer P. A- Standaert Jr uit Terneuzen werd tot secetaris gekozen. De heer A. L. J. Cattoir is penning meester. Leden zijn de heren D. A. Pel uit Axel, G. Wiskerke uit Philippine en J. 3. Valk te Bres- kens. Het nieuwe bestuur heeft via een circulaire de leden medege deeld dat er pogingen worden ondernomen om een kringraad te vormen. In deze kringraad zul len alle Zeeuwsvlaamse gemeen ten moeten vertegenwoordigd rijn. De raad zal een adviseren de taak hebben. Begin 1965 zal Hocres een ledenvergadering houden, De jongens van de Sint Willi- brordusschool aan de Begonia- starat hebben gisteravond voer een groot aantal ouders en ver dere belangstellenden een kerst spel opgevoerd, „De Kerstmis van broeder Thomas en de drie rovers" in 7 taferelen door br. Grummaris. •De „acteurs" hebben zich goed van hun taak gekweten. De bege leidende zang door de jongens van de 4e klas werd verdienste lijk uitgevoerd en de decors wa ren smaakvol. Dank zij de moei te die een van de onderwijzers der jongensschool, de heer H. L. Pijma, zich voor deze opvoering heeft getroost, oogstte het „en semble" veel succes. Kerstviering vrouwenbond N. V. V. In een feestelijk versierde zaal en met stemmige verlichting heeft de N.V.V.-vrouwenbond te Terneuzen een druk bezochte be- zinningsavond gehouden. In een kort openingswoord sprak de voorzitster mevr. Sol- v. d. Broek de hoop uit, dat de „vrede op aarde" dit jaar ook werkelijk vrede voor iedereen zal mogen betekenen. Daarna herdacht de vergade ring met een minuut stilte een lid, dat in het afgelopen jaar was overleden. De officieren Outhuijse en Kooij- man van het Leger des Heils te Terneuzen lazen een kerstverhaal voor en vertoonden daarna een film over het maatschappelijk werk, zoals de mensen van het „Leger" dit met overtuiging en •uit liefde voor de medemens doen. Hierna werden nog enkele kerstliederen gezongen, waarna de voorzitster iedereen prettige feestdagen wenste en de hoop uitsprak voor een goede samen werking in het komende jaar. Afscheid leden gemeente lijke instelling voor sociale zaken. Dezer dagen hadden B. en W. van Axel de leden van de ge meentelijke instelling voor socia le zaken op het gemeentehuis ge nodigd om van hen als zodanig afscheid te nemen. Alle leden hadden hieraan kunnen voldoen, behalve de heer I. de Feijter Wzn die tot zijn spijt verhinderd was. Burgemeester Van Dijke sprak de leden toe. Hij zei, dat tenge volge van de maatschappelijke ontwikkeling een andere fase in treedt ln het maatschappelijk w«rfc «n dat alles een, wettelijk recht krijgt, neergelegd in de bij standswet. Nu is het zo, dat ook B. en W. deze ontwikkeling toejuichen en dat de maatschappelijk achterlig gende mensen nu een recht op hulp krijgen, die de overheid ver plicht is te verlenen. Dit neemt niet weg, dat u allen aan de mo gelijkheden die er waren om de mens in nood te helpen, uw krachten hebt gegeven op een wijze die respect afdwingd- Tot 1 april 1962 was er in Axel nog een burgerlijk armbestuur. Daarna kregen we hier een in stelling van sociale zak-en. De burgemeester richtte zich speciaal tot de heer H. Smies, die lid is vanaf 1 januari 1933 en on afgebroken secretaris te geweest. De heer I. de Feijter Wzn is lid geworden op 1 september 1936 en is van die datum tot 1955 ook penningmeester geweest. Toen het werk zich uitbreidde, vooral administratief, is er een ambtenaar (de heer Provoost) toegevoegd. Maar B. en W. heb ben zoveel waardering voor het vele werk dat verricht is, dat wij meenden u hier te moeten uit nodigen om u dank te kunnen zeggen voor dit alles. Onder het genot van een kopje koffie werden nog wat herinne ringen opgehaald. Uit alles bleek dat al was het mooi werk ge weest, de nieuwe bijstandswet meer mogelijkheden geeft. Kerstviering bejaarden Ongeveer hor.derd bejaarden, van wie zeer vele bezoekers van de bejaardensociëteit, hebben dinsdagmiddag in de gehoorzaal, waar de F.V.V.H. een kerstmid dag voor hen verzorgde, weer een der hoogtepunten van het jaar beleefd. De zaal was op de gebruike lijke wijze in de sfeer gebracht, toen de presidente, mevr. M. HanssensKlaver, de talrijke aanwezigen verwelkomde en hierbij de hoop uitsprak, dat deze tiende kerstviering van de F.V.V.H. met de bejaarden van Hoek er weer een zou worden, waaraan men nog lang een goede herinnering zou kunnen bewaren. Mevrouw Hanssens verzorgde met enige andere dames van aangesloten verenigingen de kerstliturgie. Naar het aloude kerstevangelie, dat velen al tal loze malen zullen hebben ge hoord, werd geluisterd, alsof het voor de eerste maal werd ge lezen. Er was samenzang en in de pauze een ruime tractatie. Het werd ook deze tiende maal een geslaagd feest. Mevr. Hanssens dankte in haar sluitingswoord behalve de dames van de F.V. V.H. de autobezitters die zo vriendelijk waren geweest hen die buiten de kom wonen, op te halen en weer thuis te bren gen. Alle bejaarden kregen ten slotte een kerstattentie mee naar huis. Gemeenteraad Vandaag vergadert de gemeen teraad van Cadzand. Aan de orde komt o.m. de benoeming van de leden der commissie in gevolge de woonruimtewet. Ver der zijn er voorstellen van B. en D. tot verbetering van de Ma- riastraat en tot uitvoering van de eerste fase van het plan ter verbetering van boulevard „De Wielingen". Jaarvergadering waterschap „Het Vrije van Sluis" In hotel „De Eenhoorn" vond de jaarvergadering plaats van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Dijkgraaf J. B. Becu uit Groede zei in zijn openingswoord o.m. dat het wegenverbeterings- plan voor 1964 bijna in zijn ge heel kon worden voltooid en dat het delfplan vlot is verlopen. O'ver de werking van het nieu we opjaaggemaal in Cadzand was men tevreden. Wel kon dit gemaal nog niet dag en nacht achtereen werken, maar de oor zaak daarvan dient niet te wor den gezocht in een besparing op dieselolie doch in een te klein aantal toevoerwegen van over tollig water. Een nieuw water- beheersingsplan zal de volgende voorjaarsvergadering in behan deling genomen worden. Het chemisch schonen van de sloten stemt niet tot volle tevreden heid, maar niet mag worden vergeten, dat we hier nog in een experimenteerstadium zijn. De mechanisatie moet worden voortgezet, waarbij o.m. de ge dachten uitgaan naar een één- mansmachine voor sloot en ta lud, een machine die de berm- kanten afschuurt en het ma teriaal tegelijkertijd oplaadt en een betonmachine om de uit breiding van de wegen, die in beheer zijn bij het waterschap, te bevorderen. Speciale aandacht vroeg hij voor de toestand van een viertal paalhoofden ten westen van de uitwatering bij Cadzand. Peilingen hebben uit gewezen, dat de verdieping voor de koppen groter wordt. Een deskundig opgemaakt plan werd inmiddels door het college van G. S. goedgekeurd. Helaas is er nog steeds geen fiat van rijks waterstaat. Uitvoerig stond hij stil bij de situatie rondom de Zwingeul. Deze verplaatst zich naar zijn oude bedding en het wordt rijd, dat daar een waterkerende dam wordt aangelegd. Daartoe moe \v \wm f <7êéw- Deze kaart van Zeeuws-Vlaanderen toont de tien gemeenten, zoals die er uit zullen zien, als de voorstellen van G. S. doorgang vinden. 1. HONTENISSE: Graauw en Langendam, Hontenisse en Vogelwaarde; 2. HULST: Clinge, Hulst en St. Jansteen; 3. ZUIDDORPE: Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe; 4. AXEL: Axel en Zaamslag; 5. TERNEUZEN: Terneuzen, Hoek en Biervliet; 6. SAS VAN GENT: West- dorpe, Sas van Gent en Philippine; 7. IJZENDIJKE: IJzendijke en Hoofdplaat; 8. BRESKENS: Schoondijke, Breskens en Groede; 9. OOSTBURG: Waterlandkerkje, Oostburg, Zuidzande, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement; 10. AARDENBURG: Aardenburg en Sluis. ten besprekingen worden ge opend tussen de Belgische en de Nederlandse regeringen. De be staande internationale overeen komsten behoeven voor een op lossing geen hinderpaal te zijn. Als men dit niet aandurft, zul len we zelf de plannen ontwer pen en alle consequenties aan vaarden. De begroting die thans wordt aangeboden, is een overgangs begroting. omdat in het voorjaar het vermelde waterbeheersings- plan aan de orde komt. We zul len in 1965 verder gaan met het deltaveilig maken van de streek, wegverbetering en drainage en aanpassingsmogelijkheden zoe ken aan de recreatie van de streek. Hij is optimistisch ge stemd over de komende bespre kingen in de Staten-Generaal over de financiering der water schappen waardoor het niet on mogelijk wordt, dat er een ver groot waterschap komt door toevoeging van een vijftal ca- lamiteuse polders. Verheugend is ook het ontstaan van grote en sterke waterschappen door con centratie in de Braakman en in het Axeler en Hulster Ambacht. De stormschade was in 1964 ge lukkig beperkt. Bij de behandeling van de be groting merkte notaris Mijs uit Oostburg nog op, dat de lasten zeer zwaar worden. Hij bracht lof aan de voortvarendheid van dijkgraaf en ingelanden om de situatie te beheersen. Wij kun nen onze lasten echter niet door berekenen zoals in de industrie geschiedt, mede als gevolg van de gebonden landbouwprijzen als gevolg van de E.E.G.-be- palingen. De heer Modde uit Oostburg merkte nog op dat vele gemeen ten hun belastingmogelijkheden moeten uitbreiden om aan be paalde sociale en algemene maatregelen te voldoen, waar door het waterschap een beperkt belastbaar terrein heeft. Met al gemene stemmen werd besloten het dijkgeschot te verhogen van 74 tot 78 per hectare. Een telegram met de beste wensen werd toegezonden aan gezworene A. P. Kostense, bur gemeester van Biervliet, die in het ziekenhuis ligt. Afscheid werd genomen van gezworene C. A. Mabesoone en plaatsvervangend hoofdingeland A. F. van Rie. Wildrit De regionale autoclub „W.Z.A." organiseert dit jaar zijn jaarlijk se wildrit in de omgeving van Zuidzande. Deze rit heeft een lengte van ongeveer 40 km en wordt gereden met een gemid delde snelheid van 30 kilometer per uur. Na afloop vindt de prijs- uitreiking plaats in hotel „De Zwaan". Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad vergaderde maandagavond onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. Uit een schrijven van de ver eniging „De Hollandse Molen" bleek, dat de vereniging zich heeft gewend tot de rijksdienst voor de monumentenzorg ten einde spoedig maatregelen te kunnen treffen tot herstel van de historische open standaard molen te Retranchement. De voorzitter sprak de wens uit, dat de molen volgend jaar zal wor den geschilderd. Reeds in janu ari zal een en ander ter plaatse worden besproken met een amb tenaar van monumentenzorg. Van G. S. was bericht ontvan gen, dat aan de gemeente Retranchement voor het jaar 1965 twee woningen in de vrije sector zijn toegewezen. Van de schoolarts was het rapport binnengekomen betref fende het onderzoek van de leerlingen der openbare school. Vervolgens werd een verorde ning vastgesteld op de heffing van reinigingsrechten. Het ta- ref zal zijn: 12,50 per jaar voor de eerste emmer, 12 voor de tweede emmer. Op de kampeer terreinen zal voor de eerste emmers f 7 gevorderd worden. De uniforme emmers zullen door de gemeente worden aan geschaft. Deze winter zal gedurende 21 weken kolenbijslag worden ver leend aan gezinnen wier in komen minder bedraagt dan 3250 en aan alleenstaanden met een inkomen van minder dan 2250. De toeslag zal 6 per week bedragen. Bij de rondvraag wezen de heren Lauret en Versprille erop, dat de afwatering in de gemeen te op verschillende plaatsen voor verbetering vatbaar is. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Aan het einde van de vergade ring wenste burgemeester Leen houts de leden een gelukkige Kerstmis toe, alsmede een goed uiteinde van het jaar en een voorspoedig 1965. De heer Lauret dankte de voorzitter voorde gelukwensen en bood namens de raad weder kerig de beste wensen aan. Tevens dankte hij de burge meester voor de prettige samen werking in het afgelopen jaar. Groene Kruis verkocht een woning In de gemeentezaal werd maandagavond het pand Noord straat 38 verkocht, dat eigen dom was van het Groene Kruis. Het hoogste schriftelijke bod was van de heer J. Koster, n.l. een bedrag van 8.000. Tenslotte werd het gebouw na opbod aan dezelfde nersoon toegewezen voor 8.800. Meer faciliteiten gevraagd B. en W. van Sas van Gent hebben de pers een toelichting gegeven op de begeleidingsbrief bij de begroting. De burgemees ter vestigde de aandacht op de motie, die 'de raad enkele maan den geleden heeft» aangenomen, waarin de provinciale en centrale overheid wordt gevraagd dat Sas van Gent, dat mettertijd met Terneuzen in een havenschap zal worden opgenomen, dezelfde faciliteiten als Terneuzen zal krijgen. De kanaalzone dient één ge heel uit te maken binnen het havenschap. B. en W. hoopten dat G. S. hun goedkeuring zullen hechten aan het plan Noord. Het plan Noordwest zal eerder volge bouwd zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. „Het provinciaal be stuur is onder de indruk van de activiteiten gekomen", aldus de burgemeester. De industrieter reinen (totale grootte 30 ha) ten noorden van de C. B. S. en 'de stijfsel- en glucosefabriek zijn bedoeld om de fabrieken moge lijkheden tot uitbreiding te bie den. Zilveren huwelijksfeest J.l. maandag vierden de heer en mevrouw A. BreepoelJan sen hun zilveren huwelijksfeest. De familie Breepoel mocht zich verheugen in de belangstelling van vele Sluiskillenaars en een groot aantal kennissen van bui ten Sluiskil. Een zee van bloe men getuigde van de sympathie, die de postcommandant en zijn vrouw genieten. Kerstaktiviteiten Zondagavond werd in de her vormde kerk te Sluiskil een zangdienst gehouden onder lei ding van ds. H. J. Ruis. Mede werking verleenden: mevrouw E. SternDooyeweerd, sopraan; E. E. Stern, orgel; het hervormd kerkkoor van Sluiskil; mevrouw B. J. RuisLazonder; mej. J. Duinkerke en de heer P. Moret, die een aantal declamaties ver zorgden. Het hervormd kerk koor, onder leiding van A. van Dixhoorn, bracht o.a. een deel van een cantate van J. S. Bach ten gehore terwijl mevrouw Stern o.a. „Rejoice, oh daughter of Sion" uit „The Messiah" van G. F. Handel vertolkte. De kerk was goed gevuld. Donderdagavond om half elf wordt in de kerk een kerst nachtdienst gehouden onder lei ding van de predikanten ds. H. J. Ruis en ds. W. Gispen. Be halve het koor en het orgel zal ook vioolspel te beluisteren zijn. Eerste Kerstdag, 's morgens om 10 uur, zullen blokfluiten en trompetten luister bijzetten aan het kerstgebeuren. Op tweede Kerstdag, 's mid dags om 3 uur, zal het kinder kerstfeest worden gehouden. Alle kinderen zijn welkom. Dinsdag 29 december voert een lekespelgroeo uit Terneuzen het snel „Voor Hem geen plaats" van ds. W. H. Gisnen op in het ge bouw „De Ark". Gezamenlijke kerkdienst Maandagavond had in de r.k. kerk een gezamenlijke dienst plaats ter voorbereiding van het Kerstfeest waarvoor bij de inge zetenen grote belangstelling be stond. - Nadat pastoor Th. Lanen een welkomstwoord had gesproken, had een samenzang plaats. Hierna las burgemeester J. J. Ficq het evangelie Lukas 2 112 en 1320 voor, waarna het koor der hervormde gemeente onder leiding van mevr. Van Sorgen „Ere zij God" zong. Daarna be trad ds. L. Spaans uit Breskens de kansel en sprak over Johan nes 8—12 „Ik ben het licht der wereld...". Na een toespraak van kapelaan J. Ververs met Mattheus 5 14 Gij zijt het licht der wereld..." werd gezongen door het paro chiekoor onder leiding van rec tor Verdunnen. Na het credo of geloofsbelijde nis volgde tot slot door alle aan wezigen „Stille Nacht". Bonte avond „Flandria" Het Zeeuws-Vlaamse akkor- deon-orkest „Flandria" gaf in het jeugdgebouw te IJzendijke een bonte avond. Voorzitter C. Marteijn wees er in zijn ope ningswoord op dat de muziek verenigingen een moeilijke tijd doormaken. Het verheugt hem dat de leden van het orkest zo veel voor hun vereniging over hebben. Uit de diverse nummers bleek dat'de voorzitter niets teveel had gezegd. Nummers als „Dichter en,Boer", „Het Lustige Weeuw- tje" en andere werden onberispe lijk vertolkt en oogstten een overweldigend applaus. Voor de vrolijke noot zorgden conferen cier Renaat Verween en de hu morist Jo Vervoort, terwijl mees ter Sarkos met zijn goocheltrucs de zaal wist te boeien. Zaamslag Kerstviering De gereformeerde jeugdgroe pen hebben maandagavond het kerstfeest gevierd in „De Poort", waar de zaal door de brandende kaarsen op de tafels een sfeervol aanzien had gekregen. Het orgel leidde de avond in met kersüiederen. Een gemengd koortje zong daarna „Dit is de dag die God ons schenkt". Er viel verder goede declama tie te beluisteren. De liturgie werd uitgevoerd met verschil'en- de stemmen en werd afgewisseld met samenzang. Na de pauze, waarin een pick up kerstliederen liet horen, ver telde mej. Betsie van de Ree een kerstverhaal, getiteld: „Klokken van Rusland". Tot slot werd gezongen: „O, Vredevorst, Gij kunt gebieden." Het dankgebed werd uitgespro ken door ds. M. den Boer. Verkeersongeval Maandagavond can ungeveer zes uur had een ongeval plaats op de Temeuzenseweg te Zaam- Het aan de gemeenteraden in Zeeuws-Vlaanderen op 19 april 1963 toegezonden schetsplan tot gemeentelijke herindeling behelsde de handhaving van Aardenburg en Sluis als zelfstandige ge meente en de vorming van nieuwe gemeenten in Hulst, Hontenisse, Zuiddorpe, Axel, Breskens en Oostburg, twee kanaal-gemeenten t.w. Ter neuzen en Sas van Gent, en voorts een nieuwe gemeente, gevormd door de bestaande gemeenten Hoek, Philippine, Biervliet en IJzendijke. Het thans ingezonden voor stel omvat de vorming van een 10-tal nieuwe gemeen ten. Geen wijzigingen, dan wel wijzigingen van onderge schikte aard zijn voorge steld voor de nieuwe ge meenten Hulst, Hontenisse, Zuiddorpe, Axel en Oost burg. De gemeenten Aardenburg en Sluis zullen worden sa mengevoegd tot één nieuwe gemeente. Het westelijk gedeelte der gemeente Hoofdplaat, waar in de buurtschappen Num mer Een en Slijkplaat zijn gelegen, zal met de gemeen te Breskens worden samen gevoegd, terwijl het ooste lijk gedeelte van de gemeen te Hoofdplaat met de kern, zomede het westelijk en zuidelijk gedeelte der be staande gemeente Biervliet met IJzendijke tot één nieu we gemeente zullen worden gevormd. Tenslotte zullen de twee kanaalgemeenten Terneuzen en Sas van Gent een ver sterking ondergaan in dien zin, dat aan Terneuzen als nog zullen worden toege voegd de gemeente Hoek, uitgezonderd een zuidweste lijk gedeelte, en de kern van Biervliet, terwijl de ge meente Philippine en een zuidwestelijk deel van Hoek een geheel met Sas van Gent zal vormen. NEDERL. /BELGISCH OVERLEG IN DEN HAAG Tijdschema kanaal Gent—T erneuzen De Belgische ministers Bohy (openbare werken) en H. Fayat (adjunct voor buitenlandse za ken) hebben dinsdagochtend in Den Haag met de Nederlandse minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, en de staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. L. de Block, gespro ken over de Belgisch-Neder landse autosnelwegen en over het tijdschema voor de uitvoe ring van de verbeteringswerken aan het kanaal van Gent naar Terneuzen. De ambassadeur van België in Den Haag, F. H. baron van der Straten-Waillet, en een aantal medewerkers van de ministers waren aanwezig in de Trèves- zaal van het ministerie van ver keer en waterstaat, waar de ge- dachtenwisseling werd gehou den. Volgens een persbericht van het ministerie was het gesprek vruchtbaar en verliep het tot wederzijdse voldoening. slag ter hoogte van café-restau rant „De Kraag". De bestuurder van een vier wielige personenauto kwam uit de richting Zaamslag en reed in de richting Terneuzen. Door on bekende oorzaak is hij ter plaat se uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. De wegenwacht die daar op dat moment pas seerde, zag de auto staan. Om dat hij dit vreemd vond, ging hij eens kijken. Hij trof toen de bestuurder, O. R. uit Terneuzen, gewond in de auto aan. Hij heeft terstond de dokter en de politie gewaarschuwd. Dokter Verboom verleende de eerste hulp. De be stuurder is per ambulance ver voerd naar het Julianazieken- huis te Terneuzen. De auto, die zwaar was be schadigd, is later met een kraan wagen naar Terneuzen gesleept. TA4v> Se originele Amerikaanse teenagerkleding WESTDUITSE RECRUTEN WERDEN MISHANDELD Verscheidene parachutisten- instructeurs van het Westduitse leger zullen terechtstaan wegens wrede behandeling van rekru ten en het gebruik van ontoe laatbare oefenmethoden, zo heeft luitenant-generaal Ulrich de Maiziere, de inspecteur-generaal van het V/estduitse leger, dins dag bekendgemaakt. Luitenant-generaal De Mai ziere, die persoonlijk een on derzoek had ingesteld naar aan leiding van klachten bij de elfde pantsergrenadersdivisie in Wil- desheim bij Oldenburg, zei dat de instructeurs het leven voor de rekruten „onnodig moeilijk hadden gemaakt". Zo hadden de instructeurs de rekruten ge dwongen tijdens oefeningen brandnetels te eten. Ook moes ten ze elkaar slaan en schoppen. De instructeurs intimideerden de jonge militairen dusdanig dat deze zich niet durfden beklagen hij hun meerderen. Ook werden bij alarmoefeningen traangas- bommen in de barakken ge gooid. Tot de beschuldigden behoren een luitenant, drie sergeants en twee soldaten eerste klas. De luitenant, een sergeant en de twee soldaten, die de dienst reeds hebben verlaten, zullen voor een burgerlijke rechtbank verschijnen. Nog geen jaar geleden werden verscheidene Duitse instruc teurs tot gevangenisstraffen ver oordeeld wegens mishandeling van rekruten in het kamp Na- gold in het Zwarte Woud.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3