Begroting van onderwijl in de Tweede Kamer RADIO TAZ Kei loonbeleid in NEENWE L00NBELASTI1S- EM PREMIETABELLEN AOW EN AWW IN MIS ROEPING en STRIJD BRIEF VAN DE „STKHTINS" AAN DE MINISTER Verlaging leerlingenschaal Verbetering H.T.S. Tegen de sport Schooltelevisie De minister Moties verworpen Kamer op recès Noordstraat 21 Tel. (01150) 2361 TERNEUZEN Pagina 2 DK VRTJF, ZEEUW Woensdag 23 december 1964 Dinsdagmiddag heeft de twee de kamer een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van onder wijs. Allereerst werd het woord ge voerd door de afgevaardigden Albering (k.v.p.), Baten (k.v.p.), Burggraaf (p.s.p.) en mevr. Van SomerenDowner (v.v.d.). Zij bepleitten o.m. een subsidie voor de op te richten hogere school voor de journalistiek. Bepleit werd voorts de invoering van een studieloon en de afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting. Later kwamen achtereenvol gens aan het woord de afge vaardigden Van Bennekom (a.r.), Vis en Wilmans (beiden p.v.d.a.), mevr. Kuyper— Struik (v.v.d.), Bakker (c.p.n.), Van Diik (v.v.d.), Jongeling (g.pv.), Schuring (c. h.u.), Mieras 's.g.p.) en Voogd boerenpartij) Van socialistische zijde werd protest aangetekend tegen de verhoging van de cursusgelden voor het nijverheidsonderwijs per 1 januari. In een motie, afkom stig van de heer Vis, wordt er op aangedrongen dit voornemen in te trekken. Dezelfde afgevaar digde diende een amendement in, dat beoogt het uitstel van de ver laging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs (van 1 september 1965 tot 1 januari 1966) te voorkomen. De heer Wilmans (p.v.d.a.) be pleitte de invoering van een zo merrooster met meer gymnas tieklessen. Een grotere coördina tie bij de bouw van gymnastiek lokalen en sporthallen achtte hij noodzakelijk. De heer Van Dijk (v.v.d.) sprak van een onevenwichtige groei bij het technisch kader in ons land. Uitbreiding en verbete ring van h.t.s.'en vond hij urgen ter dan de bouw van een vierde technische hogeschool. De heer Jongeling (g.p.v.) wilde ook meer aandacht voor d-> h.t-s. De positie van de hoofden van lagere scholen en die van de u.l.o.-scholen bracht hij even eens ter sprake. De heer Schu- rnig (c.h.) sprak o.m. over een onderwaardering van het u.l.o. Hij drong er op aan, dat de hui dige onvolkomenheden bij hot u.l.o. worden weggenomen, op dat de u.l.o.-scholen niet terecht komen in de hoek waar de sla gen vallen. Ook deze spreker be pleitte een verbetering in de po sitie van de hoofden van scholen. De heer Mieras (s.g.p.) was van mening, dat tal van posten van de begroting kunnen worden geschrapt, omdat büv. met het bevorderen van kunst, sport en recreatie de belangen van de mens boven die van God worden gesteld. Op het onderwijshuis zo danig wilde hij niet beknibbelen. De heer P. Voogd (boerenpar tij) sprak o-m. over de salarië ring van onderwijspersoneel bij het lager onderwijs met inbegrip van de concierges en over het te kort aan schoolgebouwen. Hij pleitte ervoor bij het indienen van plannen voor recreatiegebie den de landbouwgronden te ont zien. De heer Voogd achtte een strenge censuur on de school televisie noodzakelijk, ondat de opvoedingsmogel iikheden van dit medium tot gelding zullen ko- Minister Bot heeft verklaard de aanneming van het amende ment-Vis betreffende de voorge stelde versehn'ving van de datum van de invoering der leerlingen- schaalverlaging te moeten ont raden. Hij deelde voorts mee, dat overleg wordt gepleegd over het vraagstuk van de salariëring van de hoofden van scholen. Hij zei te verwachten, dat dit overleg snoe zig tot een bevredigende oplos- «rfng zal leiden. Minister Bot achtte de invoering van een stu dieloon in striid met het studie- toelagen-beleid. Staatssecretaris Grosheide noemde de suggestie tot invoe ring van zomerroosters om meer gymnastieklessen op de scholen mogelijk te maken, waardevol Deze suggestie is vatbaar voor overbrenging aan de betrokke nen, zei hij. De voorgestelde verhoging van de cursusgelden per 1 januari 1965 voor het nijverheidsonder wijs is z.i. niet in strijd met de democratisering van het onder wijs. Tegen de motie-Vis zei de staatssecretaris ernstige bezwa ren te hebben. Staatssecretaris Van der Laar deelde o.m. mee, dat hij de kwes tie van de vermakelijkheidsbelas ting in het kabinet aanhangig zal maken. Besprekingen met het ministerie van financien over het bioscoopprobleem zijn begonnen. „Men kan binnen niet al te lan ge tiid iets verwachten, want het graafwerk is verricht". De motie-Vis (arb.) over de verhoging van de cursusgelden voor het nijverheidsonderwijs werd verworpen. Voor deze mo tie stemden de leden van de frac ties van de p.v.d.a., van de p.s.p. en van de c.p.n. Het amendement-Vis over het niet uitstellen van de datum van invoering van de tweede f3se van de verlaging van de leerlin genschaal werd bij hoofdelijke stemming eveneens verworpen met 8741 stemmen. Ook hier stemden de leden van de ge noemde fracties voor het amen dement. De begroting werd daarna aan vaard. De motie-Baeten (over het radio- en televisiebestel) werd aangehouden tot nader te bepa len datum. Na sedert Prinsjesdag 23 ple naire vergaderingen te hebben gehouden, waarvan er veertien 's avonds werden voortgezet, en na 17 openbare commissieverga deringen overdag en 14 's avonds is de tweede kamer dinsdagavond op recès gegaan. Eerst op 16 januari zal de kamer weer bij eenkomen. Voorzitter mr. Van Thiel heeft aan het einde van de vergade ring zijn mede-leden voorgehou den, dat een ernstige bezinning op de begrotingsbehandeling in openbare commissievergadering nodig zal zijn. Tegenover de vele pro's staan, zo zette hh uiteen, nogal wat contra's. Nagegaan zal moeten worden in hoeverre deze contra's te wijten zijn aan het systeem zelf dan wel aan de wiize van toepassing daarvan. In zijn toespraak schonk de heer Van Thiel ook aandacht aan het vraagstuk hoe het publiek in het algemeen en de jeugd in het bijzonder is op te wekken om daadwerkelijk belangstelling te hebben voor het werk van de kamer. Hij zei zich erover te verheugen, als de plaatsen van zowel de publieke als van de ge reserveerde tribune telkens zo veel mogeliik bezet zijn. Het pu bliek vervult hier een onmisbare functie: het controleren van het controlerend orgaan. De heer Van Thiel deelde mee dat de ge reserveerde tribune in ds afge lopen periode werd bevolkt door ruim 1900 bezoekers in groeps verband. waaronder studenten en leerlingen van het v.h.m o.; leer- linfverDleegsters, P.T.T.-nerso- neel, leerlingen van landbouw scholen, gezinsverzorgsters en cursisten van volkshogescholen. Een bezinning op een duidelijke voorlichting over de indeling en de werkwiize van de kamer aan de bezoekers noemde hij nood zakelijk. PERON TOCH NAAR ARGENTINIË Peron heeft zijn plannen o-m naar Argentinië terug te keren niet laten varen. Dit verklaarde maandag in Buenos Aires een vooraanstaand Md van d" peronis- tische beweging, Delia Parodi. Volgens haar zou Peron een lan- ge-afstandsvltegtuig charteren om zonder tussenlandingen op 28 december van Spanje naar Ar gentinië te vliegen. De staatssecretaris van finan cien heeft bij een tweetal be schikkingen, opgenomen in de staatscourant van 21 december 1964, nieuwe tabellen vastgesteld voor de inhouding van loonbe lasting en van premie a.o.w. en a.w.w. Een en ander vloeit voort uit de wiiziging van de premie percentages a.o.w. en a.w.w., van het maximum premie-inko men van de loongrens voor de werknemersverzekeringen. In deze tabellen is waar nodig rekening gehouden met de per 1 juli 1964 gewijzigde wettelijke kinderbijslag. Een der beschikkingen bevat tevens bepalingen ter wijziging van enige uitvoeringsbeschikkin gen loonbelasting. Nieuwe waa"- deringsnormen zijn vastgesteld o.m. voor kost en inwoning en voor koffiemaaltijden. In de loonbelasting- en premie- tabellen voor huispersoneel, die om praktische redenen tevens zijn verlengd tot een loon in <?eM van ƒ325 per maand, is met de gewijzigde w>e rderingsnormen rekening gehouden. Een derde beschikking betreft een wijziging in de berekening van de premie a.k.w. (Adv.) Radiatoren met olie-circulatie Dimplex elektrische radiatoren met oliecirculatie zijn effectieve warmtebronnen veilig, economisch, en verkrijgbaar in vele maten en kleuren. Deze radiatoren en talrijke andere elektrische verwarmingsapparaten van Dimplex zijn in kleurenillustraties weergegeven in het Dimplex boekje Huisverwarming. Uw gratis exemplaar ligt voor U klaar bij Letterkundige prijzen in Den Haag uitgereikt De burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, heeft in de gemeentelij ke raadszaal de prijzen die het bestuur van de Jan Campert- stichting dit jaar heeft toege kend, uitgereikt. De belangrijkste prijs, de Con- stantijn Huygensprijs, (ƒ4.000) bood burgemeester Ko'fschoten aan mr. A. J. Herzberg uit Am sterdam ais eerbetoon voor zijn gehele oeuvre. In zijn toespraak zei de burgemeester dat de schrij ver heeft gezocht naar een ant woord op de vraag hoe men zijn broeder zoveel leed kan aandoen zoals geschied is in de tijd van de Nazi's. De „Vijverbergprijs" 2.000) was toegekend aan Jacques Ha melink uit Terneuzen, thans te Amsterdam, voor zijn bundel ver halen „Het p'antaardig bewind." Vervo'gens werd de Nienke van Hichtumprijs (ƒ1.000) aangebo den aan Gertie Evenhuis uit Bier vliet voor haar jeugdboek „Wii waren er ook bij." Het is de eerste maal dat deze prijs wordt toege kend voor een jeugdboek. Dt plechtigheid werd opgeluis terd door Chanah Milner met lie deren van het Joodse volk. De foto toont van links naar rechts: mr. Abel Herzberg (win naar van de Constant Huygens prijs), burgemeester Kolffscho ten, mevr. Gertie Euenhuis (min nares van de Nienke van Hich tumprijs), de heer G. J. E. Di- naux, die de Essayprijs 1964 toon, en de heer L. Th. Leh- mann, winnaar van de Jan Cam- pertprijs. P.T.T.'besteller verongelukt Gistermorgen is de 62-jarige P.T.T.-besteller W. J. A. Linden- berg uit Rotterdam, toen hij op de Kralingseweg met zijn fiets linksaf wilde slaan, om een inrit in te rijden, aangereden door een juist passerende motorfiets. Lin- denberg werd tegen de straat ge smakt, waardoor hij een schedel- basisfractuur opliep. Hij werd overgebracht naar het Dijkzigt- ziekenhuis, waar hij kort na aan komst is overleden. De bestuur der van het motorrijwiel liep geen letsel op. ROOFOVERVAL IN NEW JERSEY Zes gangsters hebben maandag in Paterson (New Jersey) bij een overval op een ropms-katholieke kerk en een voor de kerk gepar keerde gepantserde vrachtauto van een bank 511.000 dol'ar (1.822.500 gulden) buitgemaakt. De bandieten waren de pastorie binnengedrongen en hadden de pastoor gedwongen de kluis van de kerk te openen. Toen zij het geld in hun bezit hadden, ver schenen de bewakers van de auto, die werden gedwongen de wagen te openen. Nadat de ro vers al het geld uit de gepant serde auto hadden gehaald, vluchtten ze met een in de om geving geparkeerde auto. Comité Draadomroep herorienteert zich Nu de Tweede Kamer heeft ingestemd met geleidelijke li quidatie van de draadomroep, gaat het landelijk comité draad omroep zich herorienteren. Het zal al zijn aandacht gaan rich ten op de mogelijkheden die het centrale antennesysteem de ra dioluisteraars te bieden heeft. Het comité denkt daarbij in het bijzonder aan de noodzaak van een storingvrije ontvangst, aan verspreiding van het C.A.S. over het hele land, aan de pro blemen die invoering van het C.A.S. bij minder bedeelden zal oproepen en aan de noodzaak van goede klassieke muziekuit- zendingen, zoals die tot dusver over de vierde lijn van de draadomroep zijn te beluisteren. Wanneer er particuliere onder nemingen zijn die de exploitatie van de draadomroep willen voortzetten, zal het comité bij deze gegadigden aandringen op handhaving van het culturele peil van de draadomroep. •it door A IRNST MIISTER it 58) Dokter Kroll glimlachte. „Neem me niet kwalijk, hoofd inspecteur. Dit moet mevrouw dokter Fontana zijn. Dit is de po- litiedokter Pranti", hij wendde zich tot dr. Fontana „mijn naam is Kroll, u heeft met mij getelefoneerd. Doet u mij een plezier en vertelt u nog eens wat u mij zei. Maar, laten wij gaan zitten, mijne heren". Dr. Fontana bleef staan, keek de kleine dokter even aan en be gon: „Mijne heren, ik beschuldig de geneesheer-directeur van deze kliniek van vrijheidsberoving en het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan patiënten". „Bewijzen?", vroeg hoofdin specteur Friese laconiek- „De ziektegeschiedenis", zei ze snel. „Wat gaan u de ziektegeschie denissen van mijn patiënten aan?" riep Maffi, hees van woe de. Gabriëlle bleef rustig. „Me neer Maffei heeft tweemaal ge probeerd meneer Sevard en mij om de tuin te leiden door ons een patiënt te tonen die niet de vrouw was welke wij zochten". „Ach, dat was een vergissing, anders niet", zei Maffei luchtig. „Maar toch in ieder geval een zeer merkwaardige vergissing, mijne heren", vervolgde Gabriël le. „Ik heb meneer Maffei hier een beetje op glad ijs gebracht en daarop is hij uitgegleden. Ik heb een aardig rolletje gespeeld, hij zag in mij iemand die hem wilde chanteren. Ik vraag u, mijne heren, 'n mens wiens gewe ten zuiver is behoeft geen vrees voor chantage te koesteren, niet waar? Maar de zaak staat zó, hij meent dat hij als dokter, als arts, geen ingrijpen van de politie heeft te vrezen- Maar ik ben óók arts en ik klaag hem aan. Wan neer dokter Maffei niets te ver bergen heeft, laat hij dan de po- litiedokter hier de geschiedenis sen tonen en natuurlijk ook aan dokter Sevard". „En als hij dat niet doet?" „Maakt u dan zelf uw gevolg trekking maar". Maffei lachte honend. „Alsje blieft". Hij stond langzaam op. „Ik zal natuurlijk doen wat deze lieve mevrouw me vraagt, maar onder protest. De gevolgen, mijne heren, zijn voor u". Dr. Kroll hoestte en ook de heren van de politie schenen zich niet helemaal behaaglijk te voe len. Behalve Gabriëlle vreesden allen een verschrikkelijke bla mage. Zij keken hoe Maffei de safe opensloot. Hij deed dat zó langzaam als betrof het hier een heiligdom. Gabriëlle keek scherp foe, zij volgde zijn handen en zij bestudeerde nauwlettend zijn ge zicht. Eindelijk ging de stalen deur open en Gabriëlle wist met een dat in de safe geen belastend materiaal zou worden gevonden. „Alstublieft, heren", zei dr. Maffei spottend en legde een aan tal mappen op de tafel. Dr. Pranti en Sevard bladerden een paar mappen door, de admi nistratie scheen keurig in orde te zijn. Sevard legde de map van de twee vrouwen Sautter opzij en zou deze gevallen de volgende dag op medische gronden con troleren, daarin zat dan nog de enige kans. Gabriëlle keek naar het boven ste vak van de safe. Deze was leeg. Zij deed een paar passen naderbij en met haar vinger gleed zij over de stalen bodem, er was geen stof je op te zien. „Neem me niet kwalijk, wat lag er vier uur geleden in dat vak? Meneer de hoofdinspecteur, wilt u dat dr. Maffei eens wa gen?" „Vier uur geleden? Er lag niets in. Ik houd mijn witte mui zen in het laboratorium", spotte de kleine dokter. „In ieder geval lag hier zes uur geleden wél iets in dit vak", zei dr. Fontana beslist. „En wat hier lag zouden wij nu juist eens zo erg graag willen zien". Maffei haalde de schouders op, maar Gabriëlle deed of Maffei helemaal niet aanwezig was en toch ontging haar zijn kleinste reactie niet toen zij een paar an dere laden van het kastje onen- trok en meteen weer sloot. Haar blikken ontmoetten die van Se vard. In zijn ogen las ze dat hij de zaak volkomen hopeloos vond. Dr. Maffei stak een sigaret aan en ging gemoedelijk op een schrijfmachinetafeltje zitten. De spot week niet van zijn gezicht en dat vormde nu juist voor Ga briëlle een barometer. Zij trok een kast onen. Op een ülank lagen een reflector en een paar fotolampen. Zij nam de voorwerpen even in haar hand en keek toen snel naar dokter Maffei. Zij trok de lade wat ver der open, zag een stapel formu lieren en keek Maffei opnieuw aan. Nog steeds zag ziin gezicht spottend. Zij dacht na. Op de een of andere manier had een foto toestel met de zaak te maken, overwoog ze, maar waar was dat fototoestel?. Zij ging op haar te nen staan en vond het. Het lag achter een stapel formulieren. Zij pakte het uit de kast. Maar nu was de kleine dokter met een sprong naast haar. jWordt vervolgd.) (Adv.)' van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leidse i De brief die het bestuur van de stichting van de ar beid aan de minister van sociale zaken over het loon beleid heeft gezonden, is thans voor publikatie vrijge geven. Het bestuur der stichting heeft het college van rijks bemiddelaars verzocht op korte termiin een beschikking af te kondigen, waarbij per 1 januari a.s. een algemene loonmaatregel zal worden ge nomen. Met die maatregel wordt tevens een tegemoet koming beoogd in ie ten laste van de werknemers komende premieverhoging ingevolge de a.o.w. en de a.w.w. in 1965. Het wordt voorts gewenst ge acht de werkgevers de moge lijkheid te bieden de uit de verhoging van de premie- grens van de a.o.w. en de a.w.w. van 10.900 tot f 12.000 v: or de werknemer voort vloeiende lasten gedeeltelijk te compenseren. BIJSLAG In de af te kondigen loon maatregel zal worden be paald dat de werkgever aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, boven de rechtens geldende lonen een bijslag uitkeert. Die bijslag bedraagt twee procent van het rech tens geldende loon en wordt afgerekend bij de loonuitbe taling in de gebruikelijke be talingsperiode. Hierbij moet er rekening mee worden ge houden dat de bijslag niet meer zal bedragen dan 240 per jaar of 20 per maand of 4,61 per week. De werkgevers wordt toe stemming verleend aan de werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, over het bedrag waarmee hun rechtens gel dend loon uitgaat boven 10.900,per jaar, een bij slag uit te keren van zes en zestiende procent daarvan. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan ƒ72,60 per jaar. De bijslagen zijn geen loon in de zin van de beschikkin gen ccmoensatiebijslag huur verhoging. Het is de bedoeling dat de beschikking in werking zal treden met ingang van het eerste loontüdvak dat na 31 december 1964 eindigt. „EQUAL PAY" Over verwerking van huur- compensatiebijslagen is het bestuur der stichting van mening dat de huurbijslag 1964 in de lonen kan worden verwerkt. Een deel van het bestuur der stichting heeft met in stemming kennis genomen van de bereidheid van het kabinet met de E.E.G.-com- missie te overleggen over de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Een ander deel is van oor deel dat de verplichting tot het doorvoeren van het be ginsel van gelijke beloning moet worden gehandhaafd. MINIMUMLOON Wat het minimum-inkomen betreft deelt het bestuur mee dat het akkoord gaat met het realiseren van een minimum inkomen van 110,per week in de vorm van een individuele garantieclausule. Over de prestatiebeloning is het stichtingsbestuur van mening dat invoering van nieuwe en verbetering van bestaande stelsels van presta tiebeloning geen inbreuk mo gen maken op de uitgangs punten die aan deze soort be loning ten grondslag moeten ligger. BIJZONDERE UITKERING Als de economische situa tie gedurende de eerste helft van 1965 in gunstige zin af wijkt van die welke is voor zien, zal tussen kabinet en stichtingsbestuur moeten wor den overlegd over de moge lijkheid van een bijzondere uitkering over 1965. Bij de contractswijzigingen kan die uitkering in een nader vast te stellen vorm in de contrac ten worden opgenomen, waar bij ook verhoging van de vakantiebijslag een belangrijk element zal zijn. Jongen dood langs de weg gevonden Voorbijgangers he' ben maan dagavond in een droge sloot naast de Haarlerveldweg in de buurtschap Haarle het stoffelijk overschot van de 16-jarige B. W. Huisman uit Haarle bij zijn brom fiets gevonden. Op de ru'le zand weg is de jongen waarschijnlijk in een karréspoor terecht geko men, van zijn brommer geslin gerd en voorover in de sloot te recht gekomen. Hij is daarbij vermoedelijk zo ongelukkig te recht gekomen, dat hij op slag dood was.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2