Ernstige ontwikkeling in Zuid-Vietnam Kongolese rebellen bereiden offensief voor Belangrijk memorandum van Johnson Het weer De verzegeling van de R.E.M.-zenders Geruchten over opstand in Leopoldstad RAÜ0 IE KOOK WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6338 HET MIJNONGELUK IN PERU Weinig verandering Het K.N.M.I. deeit mede: Een hogedrukgebied, waarvan het zwaartepunt zich van de Noordzee naar midden-Europa verplaatst, beheerst het weer in ons land gedurende het komen de etmaal. Met zwakke tot ma tige oostelijke winden blijft Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Amerikaanse hulp stopgezet? Spaanse studenten vrijgesproken „VERONICA" NAAR DE SLOPER BELGiSCH PLEZIER OM MINISTER LUNS TSJOMBE VECHT DOOR.... SHABOENDA HEROVERD ONTOELAATBARE INMENGING KONGO IN DE VEILIGHEIDSRAAD JACHTPARTIJ ÖP HET LOO PRINSES IRENE IN BRUSSEL lisirajaars- adverteaiiss ONGEVAL IN KOLENMIJN FANFANI TREKT ZICH TERUG Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa» 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanf2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 et E VRIJE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 1 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 eent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Amerikaanse militaire attaché in Moskou uitgewezen Op het vliegveld van Londen arriveerde maandagavond de Amerikaanse militaire attaché in Moskou, kolonel George Aubrey, vergezeld door zijn vrouw (r.) en zijn beide kinderen, Martha Lee (links) en Susan (midden). Aubrey werd door de Russische autoriteiten uitgewezen op be schuldiging van spionage in de omgeving van de Trans-Siberi sche spoorlijn. In de steenkolenmijn bij Cerro de Pasco (Peru) heeft zich maandag opnieuw een instorting voorgedaan, die vermoedelijk wederom door een explosie werd veroorzaakt. Als gevolg hiervan zitten 18 redders opgesloten die •'orhten naar eventuele over- 1 -nden van de instorting van "g. Daarbij vielen 57 doden I gewonden. Twintig mijn- v> erkers werden vermist. Er zijn nieuwe reddingsploegen inge schakeld. WOENSDAG 23 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.40 5.12 Terneuzen 5.15 5.47 Hansweert 5.55 6.27 Walsoorden 6.05 6.37 lucht naar ons land stromen, waarin naast wolkenvelden ook opklaringen voorkomen. Het blijft droog weer. In de tempe raturen komt niet veel verande ring. medegedeeld door het K. N. M. I,, geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met enige wolken velden, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de om verwerping van de Zuidvietna- mese hoge nationale raad door een groep militaire bevelheb bers een ernstige ontwikkeling genoemd. De woordvoerder weigerde iets aan de verklaring toe te voegen of „mmentaar te geven op berichten uit Saigon waarin werd gezegd dat Amerikaanse functionarissen ontstemd waren over de militaire greep naar de macht. Desgevraagd zei hij niets te weten omtrent berichten, vol gens welke de V. S. zouden heb ben gedreigd de hulp stop te zetten en de programma's voor steun aan Zuid-Vietnam te wij zigen in een poging de oude toe stand te herstellen. Het zag er dinsdagavond naar uit, dat het tot een regelrechte krachtmeting zou komen tussen de Amerikaanse missie in Sai gon en de Zuidvietnamese op perbevelhebber, luitenant-gene raal Ngoejen Khanh. Generaal Khanh las voor de radio een militaire dagorder voor, waarin in bedekte termen kritiek werd geleverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Tezelfder tijd werd vernomen, dat de Amerikanen met uitbreiding van hun hulp aan Vietnam wil len wachten tot de hoge natio nale raad, die zondag door het leger werd ontbonden, weer in functie wordt hersteld. Generaal Khanh zei voor de radio, dat de strijdkrachten niet van plan zijn zich voor het karretje van een ander land te laten spannen. Volgens hem heeft het leger het recht als bemiddelaar tus senbeide te komen in alle ge schillen die het communisme en het kolonialisme in welke vorm dan ook ten goede zouden ko men. Volgens sommige waarnemers wijst de verklaring van Khanh op zijn mogelijke terugkeer naar de politieke macht met steun van de raad voor de strijd krachten. De Amerikanen hebben vol gens welingelichte kringen in Saigon de generaals die zondag de hoge nationale raad ontbon den, laten weten, dat hun actie alles teniet heeft gedaan wat tot stand was gebracht sinds augus tus j.l., toen een burgerlijke re gering werd gevormd. DONDERDAG 24 DECEMBER Dec. v.m. n.m. 23 8.47 16.31 22.08 12.17 Breskens 5-3P 6.03 24 8.47 16.32 23.28 12.39 Teméuaen 6.38 25 8.47 16.33 12.56 Hansweert 6.45 7.18 26 S.4S 16.33 0.44 13.12 Walsoorden 6.55 7.28 27 8.48 16.34 1.58 13.28 Een Spaanse rechtbank heeft dinsdag twaalf studenten uit Bar celona vrijgesproken die waren beschuldigd van illegale politieke activiteit. De openbare aanklager had hen vorige week in zijn requisi toir beschuldigd van poging de verbonden socta'lstuehe partij van Catakmië weer op te richten. Tegen de studenten waren gevan genisstraffen tot zes jaar geëist. Twee ambtenaren van de bij zondere radiodienst van de P.T.T. uit Den Haag, een offi cier van de rijkspolitie te water uit Amsterdam en de raadsman van de beide buitenlandse maat schappijen die resp. eigenaar en exploitant van het R.E.M.-eiland zijn, zullen vandaag een bezoek aan de installatie brengen. Aan het hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket, de offi cier van justitie, mr. dr. Hart suiker, is het verzoek gedaan door de raadsman of de ver zegeling van de radio- en t.v.- zenders niet iets lichter zou kun nen worden gemaakt in verband met het onderhoud van de ap paratuur. Mr. Hartsuiker heeft hiertegen geen bezwaar, mits het doel der verzegeling van de zenders, het onbruikbaar maken voor zen den, volledig gehandhaafd blijft. De beide ambtenaren van de P.T.T., het hoofd van de bijzon dere radiodienst, de heetr R, J. Knobbe, en de ehef van de op sporing van deze dienst, de heer D. Neuteboom, die zelf de zen ders hebben verzegeld en zoals daarbij gebruikelijk is er enkele essentiële onderdelen hebben uitgehaald, zullen nu nagaan of het technisch mogelijk is de ver zegeling iets minder zwaar te maken. Mr. Hartsuiker zal in tegen stelling met wat de minister in de Tweede Kamer heeft mede gedeeld, zelf niet naar het eiland gaan. Het voormalige radioschip „Vëronica" waarvan de zender- apparatuur in de afgelopen maanden is overgebracht op het radioschip „Norderney", is van zijn vaste ligplaats voor de kust bij Scheveningen verdwenen. De „Veronica", een voormalig West duits lichtschip, is verkocht aan een werf te Zeebrugge in Bel gië. Het schip is door een sleep boot op sleeptouw genomen naar deze Belgische haven, waar de „Veronica" vermoedelijk zal worden gesloopt. Amintore Fanfani heeft zijn kandidatuur voor het president schap ingetrokken, zo is dins dag aan het begin van de elfde stemming in Rome bekendge- worden. Het bericht wekte veel opzien in de nationale vergade ring. Ook de tiende stemming in het Italiaanse parlement voor een nieuwe president heeft geen resultaat opgeleverd. Toen de helft van het aantal uitgebrach te stemmen was geteld, bleek dat geen enkele kandidaat de meerderheid van 482 stemmen nog zou kunnen berei ken. Fanfani is de tweede christen democratische kandidaat die zich terugtrekt. Maandagavond had Giulio Pastore dit al gedaan. De enige christendemocratische kan didaat die nu nog ter beschik king staat, is de 56-jarige Gio vanni Le'one. De christendemo craten hadden hun stemmen tot nu toe over de drie verdeeld. Naar verwachting zal Leone bij de elfde stemming de 390 stem men van zijn partij krijgen met de 57 van de centrum-rechtse liberalen. Toch kwam prof. Leone nog 100 stemmen tekort. Hij kreeg 382 stemmen. Twee Belgische ministers heb ben dinsdagmiddag uitbundig gelachen om hun Nederlandse collega van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in de uni form van de studentenweerbaar heid, in een rokje van stro, in harnas en in plechtige ministers- kledij, compleet met steek. Mi nister Luns, zoals de caricatu rist Opland hem heeft getekend. De Belgische ministers, de heren G. Bohy (openbare wer ken) en H. Fayat (adjunct voor buitenlandse zaken), bezochten dinsdagmiddag, vergezeld van de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, mr. L. de Block, de tentoonstelling van caricaturen van Luns van de hand van Opland in het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. Ook de ambassadeur van België, F. baron van der Stra tenWaillet, was in het gezel schap dat met grote vrolijkheid keek naar de tekeningen en luisterde naar de commentaar van de tekenaar zelf. Inlichtingen wit verschillende delen van Kongo wijzen er op dat de Kongolese opstandelingen een tegenoffensief voorbereiden. Vol gens sommige in Leopoldstad ontvangen berichten zouden de rebellen op enkele plaatsen reeds met succes in de aanval zijn ge gaan. In Elisabethstad is vernomen dat groepen opstandelingen op twee plaatsen worden samenge trokken, namelijk tussen Albert- stad en Boudewijnstad en op de noordoostoever van het Tangan- jikameer. Een dergelijke concen tratie zou een rechtstreekse aan val op Katanga kunnen inhou den. Ook wordt gemeld, dat in het gebied van Kindoe, op 400 kilometer van Stanleystad, op standelingen worden samenge trokken. Hetgeen de regering echter het meest verontrust, zijn de wapen leveranties aan de opstandelin gen, die via Soedan zouden ge schieden. De regering maakt zich voorts zorgen over de huursolda ten. De contracten van deze vrij- wiligers lopen af en volgens Europese waarnemers zouden maar weinigen van hen geneigd zijn opnieuw te tekenen. In Leopoldstad zelf houden de geruchten over een ophanden zijnde opstand in de stad aan on danks de tegenspraken van de regering. Volgens sommige ge ruchten zou een opstand om streeks de jaarwisseling te ver wachten zijn. Ondanks de voorsteden die hem in Brussel zijn gedaan om met de rebellen te onderhande len, wil premier Tsjombe de strijd voortzetten. Hij heeft ge zegd pas te willen onderhande len, „als de rebePen hun wapens hebben neergelegd". Een B-28 bommenwerper van de Kongolese luchtmacht heeft in noord-Kongo bij de Soedanese grens een konvooi van de opstan delingen met manschappen en materiaal aangevallen. Het kon vooi bestond uit 20 vrachtwagens. De Kongo'ese regeringstroe pen zetten inmiddels hun opera ties ten noorden van Boekavoe voort. In Leopoldstad is verno men dat de regeringsoldaten de Kongolese oever van het Albert- meer in bezit hebben. De rebel len hebben daar hevige tegen stand geboden. Ook de acties bij Kindoe gaan door. De plaats Shaboenda ten oosten van Kindoe is op de rebel len heroverd. Het opperbevel van het Kongo lese leger heeft bekendgemaakt dat tussen de plaatsen Doeala en Loefoeboe meer dan 2000 opstan delingen zijn samengetrokken en dat drieduizend opstandelingen een aanval op Samba voorberei den. De regeringstroepen hebben de macht echter goed in handen. De Kongolese zaakgelastigde in Londen. Joseph Kabemba, heeft maandagavond op een perscon ferentie gezegd dat „honderden buitenlandse huurlingen, onder wie talloze Ghanese officieren, in de gelederen van de Kongolese opstandelingen strijden. Kabemba keerde zich tegen de „ontoelaatbare inmenging" van Ghana, Algerië en van de Arabi sche republiek in de binnenland se aange'eg-enheden van zijn land. „Deze landen voorzien de rebellen van wapens en uitrus ting", zo zei hij. De Soedanese minister van buitenlandse zaken, Mohamed Mahgoeb, heeft bij de'behande ling van de kwestie-Kongo in de veiligheidsraad ontkend dat Soedan zijn vliegvelden ter be schikking heeft gesteld voor het vervoer van wanens voor de Kongolese opstandelingen. Hij eiste dat de Kongolese beschul diging „wegens gebrek aan be wijs zou worden verworpen". Mahgoeb zei dat de commissie voor Kongo van de organisatie voor A.frikaanse eenheid haar werkzaamheden zou moeten hervatten. Hij herinnerde er aan dat zijn regering die van Leo poldstad, „aan het hoofd waar van of men dit wil of niet Tsjombe staat", erkent. De Ghanese minister Kojo Botsio zei dat er weinig hoop was op een verzoening, zolang men alleen Tsjombe wilde steu nen. Hij vroeg de veiligheids raad het staken van het vuren, terugtrekking van alle huursol daten en opheffing van alle bui tenlandse militaire steun te ge lasten. De Tsjechische vertegenwoor diger, Jiri Hajek, vergeleek het Belgisch-Amerikaanse optreden in Stanleystad met de hulp van Hitier aan de Sudeten-Duitsers. Prins Bernhard en een dertig tal van zijn relaties uit binnen land en buitenland zijn dinsdag morgen op de terreinen_ van het Loo bij Apeldoorn een jacht be gonnen on groter wild, zoals wilde zwijnen en herten. De jacht duurde de bede dag. Deze groep is een andere dan die maandag deelnam aan de jeugdjacht. In totaal namen ongeveer der tig jongelui deel aan die „jeugd- iachtDartij", die de koninklijke familie in deze week voor Kerst mis heeft goo:\ arviseerd. Het waren gasten uit Engeland, Duitsland en Nederland, allen vrienden of familieleden van de koninklijke familie. Prinses Irene en haar echtge noot zijn volgens het blad „La Dernière Heure" in Brussel aan gekomen voor een particulier bezoek. Zij hebben o.m. in een bioscoop in het centrum van de stad een voorstelling bijgewoond van de film „My Fair Lady". Traditiegetrouw worden in het blad van donderdag- 31 december opgenomen. Voor zover U Uw geluk wens bij het intreden van de jaarwisseling nog niet heeft opgegeven, bestaat hiertoe nog de gelegenheid tot maandag 28 december a.s., 10 uur v.m. Van gezaghebbende zijde is maandag bevestigd dat presi dent Johnson het ministerie van buitenlandse zaken en van defen sie nieuwe instructies heeft ge zonden die tot doel hebben de eenheid binnen de Navo te ver sterken. Gezegd werd dat de instruc ties waren vervat in een, memo randum van de nationale veilig heidsraad, dat de president had gezonden aan de minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en de minister van defensie McNa- mara. Het feit dat de instructies in een formeel memorandum van de nationale veiligheidsraad zijn gezonden, onderstreept het be lang ervan, zo werd gezegd. George Reedy, de woordvoer der van het Witte Huis, zei: „Wij bevestigen noch ontkennen het bestaan van enig memorandum van de nationale veiligheids raad". Van gezaghebbende zijde werd er aan toegevoegd, dat de in structies waren opgesteld na het bezoek van premier Wilson aan Washington en de ontmoeting tussen minister Rusk en presi dent De Gaulle tijdens de Navo- conferentie in Parijs. De New York Times had maandag melding gemaakt van het memorandum en gezegd dat president Johnson verstoord was over de „taktiek van druk" die sommige van zijn functionaris sen hadden toegepast op de bondgenoten van de Verenigde Staten. In de ondergrondse werken van de Oranje-Nassaumijn I in Heerlen is gisteren de 23-jarige mijnwerker H. Erven uit Heerlen verongelukt. De man is dodelijk getroffen door vallend gesteente. Een grimmige en vastberaden Amerikaanse president (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 9 O

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1