Tendens tot samenwerking met Oosteuropese landen Rennies Nog 29 zendelingen in Congo vermoord ELS. verhesgi vervoerstarieven voer reizigers, goederen en ireiaEuievea MARGARINE EEN CENT DUURDER Onderhoud Spaak-Tsjombe Het weer Maandag 21 Dinsdag 22 december 1964 21e Jaargang - No. 6337 Nieuw beleid Spoorbrug ingestort bij passeren van trein DUITSE KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN tegen brandend omdat het op ongeveer tien mijl ten noorden van Terschelling SPOORWEGONGELUK IN MEXICO ONTPLOFFING IN MIJN EIST DODEN Kans op contract» loze periode in metaalindustrie SNEEUWVAL IN AMERIKA Zon- en Weerbericht Hoogwater GELIJKE BELONING VOOR MANNEN EN VROUWEN Fraalwring by abonnement: Temeuzen WtfBCïenr-Hoofredatfeur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Admlnlstratie-adres: Smldswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Op de gezamenlijke bijeen komst van het comité van minis ters en afgevaardigden van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, die elk jaar in december wordt gehouden, was men het er zaterdag over eens, dat er jegens de Oosteuropese landen een opener houding moet worden aangenomen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Couvé de Mur- ville, verklaarde dat er in de Oosteuropese landen een ten dens bestaat naar grotere poli tieke en economische autonomie. Volgens welingelichte kringen zei hij, dat de Franse regering voor uitbreiding van de contacten met het oosten is. Door nauwere banden tussen west- en oost europese landen zou ook een op lossing van het Duitse \yaagstuK worden vergemakkelijkt. De Westduitse staatssecretaris Carstens verklaarde dat zijn re gering op het economische vlak met het oosten wil samenwerken. Het ministeriële comité be reikte overeenstemming over een nieuw beleid in de oost-westver houding voor de raad van Euro pa. Het overleg was gebaseerd op een door de secretaris-gene raal van de raad, de Brit Peter Smithers, opgesteld rapport. In het zaterdag uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat het mi nisteriële overleg „duidelijk had doen uitkomen dat de raad van Europa geen blok vormt". De Noorse minister van buitenland se zaken, Halvard Lange, die voorzitter is van het comité, zei tot verslaggevers dat dè raad van nu af elke stap van Oosteuropese landen tot gezamenlijk overleg over vraagstukken van techni sche aard zal verwelkomen. Volgens functionarissen van de raad van Europa hebben som- Tussen Rome en Genua is in de nacht van vrijdag op zaterdag een spoorbrug ingestort op het mo ment dat een passagierstrein van de lijn Rome—Turijn de brug op reed. Niemand werd gedood en slechts 16 van de 400 passagiers liepen lichte verwondingen op. De elektrische motorwagen en de eerste bagagewagen kwamen in het water terecht. Dat eert ramp werd voorkomen is te danken aan het feit dat de trein met zeer geringe snelheid moest rijden als gevolg van de zware regenval van de laatste dagen ln het gebied. De verhouding tussen kosten en opbrengsten bij de N.V. Ne derlandse Spoorwegen heeft zich in 1964 ongunstig ontwikkeld en zal voor deze onderneming tot een verlies leiden. Verwacht moet worden, dat deze ongunsti ge ontwikkeling zich in 1965 ver der zal voortzetten. In verband hiermee is een aanpassing van de tarieven niet te vermijden, zo delen N.S. mede. De staatssecretaris van ver keer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft daarom toestem ming verleend tot een herziening van de tarieven zowel van het reizigers- als van het goederen vervoer. (Adv.) Voor de plaatsbewijzen enkele reis zullen de prijzen met gemid deld 9,5 proeent worden ver hoogd, voor de retours met ge middeld 6,5 procent De verho ging bedraagt voor de algemene abonnementskaarten 7 procent en voor de trajektabonnementen gemiddeld 8,5 procent. De verhoging van de tarieven in het goederenvervoer beloopt 10 procent. De verhoging van de goederen tarieven gaat in op 1 januari 1965, terwijl de hogere reizigers tarieven op 3 januari aanstaande van kracht worden. Met ingang van 1 februari 1965 zal de prijs voor het vervoer van treinbrieven van 15 op 25 cent worden gebracht. ■i%-r „X V De Duitse kustvaarder „Stein- hefosen direct burg" (499 brt) heeft via de IICIJJCII Vil cU scheepsradio om hulp gevraagd WaagZUUr met machinemoeilijkheden te kampen heeft. De sleepboot «WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD "cario^van ^erschelSf m'S weg naar het schip. BUS CONTRA BOOM Door onbekende oorzaak reed zaterdagmiddag een dienstbus van de Nederlandse Buurtver- voersmaatschappij (N.B.M.), op weg van Laren naar Hilversum, nabij het Larense busstation van de weg af. Na een lantaarnpaal geraakt te hebben, botste de bus tegen een boom, die tot diep in de cabine drong. Van de 25 inzittenden, die ter behandeling in het St Jamzie kenhuite Laren werden opge nomen, kónden 17 ie eer spoedig huiswaarts heren. Dt fota taant de cabine van de but. Met ingang van vandaag wordt de margarine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijs verhoging houdt direct verband met de aanhoudende stijging van de prijs van margarinegrondstof- fpn. Met ministerie van economi sche zaken, waarmede het ge bruikelijke vooroverleg werd ge pleegd, heeft toestemming ver leend tot deze verhoging, aldus de bond van Nederlandse mar garinefabrikanten. mige Oosteuropese landen on langs de wens te kennen gegeven deel te nemen aan de recente conferentie van de raad in Straatsburg over luchtverontrei niging en conferenties over de rechten van de mens. SNEEUWRAMP IN MONTANA (V. S.) President Johnson van de Ver enigde Staten heeft het gebied van de staat Montana, dat het afgelopen weekend getroffen is door een zware sneeuwstorm, tot rampgebied verklaard. Tal van boerderijen werden geïso leerd en snelwegen werden ge blokkeerd door de enorme hoe veelheden sneeuw. De foto toont één van de snelwegen in het rampgebied. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft zaterdagmiddag in Brussel een onderhoud gehad met de Kongolese premier Moise Tsjombe. Tevoren had de Belgi sche bewindsman gesproken met de Amerikaanse ambassadeur in Brussel, Douglas MacArthur Jr. Spaak was enkele uren eerder per trein uit Parijs teruggekeerd, waar hij de bijeenkomsten van de N. A. V. O.-mtnisterraad en van de raad van Europa had bij gewoond. Bij zijn aankomst in de Belgi sche hoofdstad verklaarde Spaak, dat hij Tsjombe had verzocht aan het eind van zijn bezoek aan West-Europa naar Brussel te komen. Het onderhoud duurde twee uur en diende, naar Spaak later meedeelde, voor het uitstippelen van de lijnen van het overleg, dat in januari zal plaatshebben. Tsjombe die zondagavond naar Leopoldstad zou terugkeren, ver klaarde dat het gesprek in har telijke sfeer was gevoerd. Ook minister Spaak toonde zich te vreden. Zondag is bij Tlacotalpa in de Mexicaanse provincie Vera Cruz een goederen^ei^ op een per sonentrein gereden. Volgens ver schillende berichten ligt het aantal doden tussen 40 en 50. Er waren ruim 70 gewonden geteld. Later werd gemeld, dat 60 personen het leven verloren en meer dan 100 werden gewond. De conducteurs van de twee treinen zijn gearresteerd. Een ontploffing in een steen kolenmijn in Peru heeft zondag aan tot dusver 57 mijnwerkers het leven gekost. Twintig ar beiders worden vermist. In de loop van zondag brachten red dingsploegen 34 gewonden naar boven. De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. De mijn ligt bij de Pasco-bergtop in het midden-Andesgebergte. De kans is groot dat er een contractloze periode op 1 januari a.s. ingaat voor de handarbei ders in de metaalindustrie. De vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties die in de vakraad voor de metaalindustrie de onderhandelingen over de C.A.O. voor handarbeiders hebben gevoerd, zullen morgen, dinsdag, aan de respectieve beleidsbepa lende bondsorganen voorstellen geen C.A.O. aan te gaan op de voorwaarden zoals die door de afgevaardigden van de werkge vers in de vakraad zjjn gesteld. Het ziet er naar uit dat die be leid?» epalende werknemersorga nen morgen overeenkomstig de voorstellen van de onderhande laren zullen besluiten. Sneeuwstormen hebben zon dag in de Verenigde Staten aan twintig mensen het leven ge kost. De meesten kwamen cm bij verkeersongelukken. In het oostelijk deel van de staat Wash ington viel 35 cm. Drie vrouwelijke zendelingen hebben in Leopoldstad, waar zij zondag aankwamen, verklaard dat de Kongolese rebellen moge lijk nog 29 zendelingen hebben vermoord. Blanke huursoldaten onder be vel van majoor Mike Hoare had den uit bepaalde aanwijzingen kunnen opmaken dat er te Ba- nalia in noordoost-Kongo 16 zendelingen waren vermoord vlak voor zij er aankwamen. Een zendelinge zei tegen ver slaggevers, dat zij schoten had gehoord toen zij en verschillen de anderen naakt uit het huis werden gehaald waar zij wer den vastgehouden. Zij geloofde niet, dat haar echtgenoot en nog 12 zendelingen die in Bafwa- sende werden vastgehouden, nog in leven zijn. De drie zendelin gen hadden echter zelf „geen executies of lijken gezien". De zendelinge, mevr. Burke, verklaarde van rebellen-officie ren, die later de zendelingen tegen hun soldaten bescherm den, vernomen te hebben, dat nog dertien zendelingen in het oerwoud verborgen werden ge houden. Een andere zendelinge, mej. Rimmer, die reeds sinds 1932 in Kongo werkt, onderschreef de woorden van mevr. Burke. Zij verklaarde dat de rebellen ook van plan waren geweest de zaterdag j.l. door de balnke vrij willigers geredde zendelingen te vermoorden. „Een rebel die een briefje bij zich had, waarin werd medege deeld dat de blanke vrijwilli gers in aantocht waren en dat wij allen moesten worden dood geschoten, viel in handen der vrijwilligers, juist voordat hij Bafwasende bereikte en werd door hen gedood. De groep van ongeveer veer tig vrijwilligers, die onder lei ding stond van majoor Hoare, overviel de rebellen, die op de vlucht sloegen. NOG MEER DODEN De zendelingen, die hadden meegedeeld dat de blanke vrij willigers van majoor Hoare over aanwijzingen beschikten dat er in Banalia juist voor hun komst zestien zendelingen waren ver moord, verklaarden nog dat aan de oever van een rivier de kle dingstukken waren aangetroffen van drie kloosterzusters, een priester en van Europese kin deren. Elf Italiaanse kloosterzusters OOSTELIJKE WIND In de nacht van zaterdag op zondag trok een zwakke rug van hoge luchtdruk over Nederland naar het zuiden. Het werd nage noeg onbewolkt en de tempera tuur daalde in het binnenland tot 2 a 5 graden beneden het vries punt. In de loop van zondag breidde zich frontale bewolking over Nederland uit, die samen hing met een kleine, in het Ska- gerak ontstane storing. Deze sto ring, die weinig te betekenen heeft, trekt in zuidelijke richting weg. Ze passeert daarbij dicht langs of over ons land, maar zal weinig of geen neerslag meer veroorzaken. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Brit se eilanden heeft zich sterk in de richting van Scandinavië uitge breid. Na het verdwijnen van de reeds genoemde storing zal daar om bij ons de wind uit richtingen Maanstanden Dec. 22 8.46 1&30 20.44 11.49 23 8*47 16.31 23.08 12:17 24 S.47 16.32 23.28 12.39 tussen noord-oost en oost gaan waaien. Er vindt dan een aan voer van continentale lucht plaats, waarin des nachts lichte vorst za] voorkomen en waarin overdag de temperatuur om het vriespunt zal schommelen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Overdrij om het vriespunt Half- tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar wat lichte sneeuw of regen. Zwakke tot ma tige wind tussen noordoost en oost. Temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. DINSDAG 22 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.50 4.21 Temeuzen 4.25 4.56 Hansweert 5.05 5.36 Walsoorden 5.15 5.46 WOENSDAG 23 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.40 5.12 Temeuzen 5.15 5.47 Hansweert 5.55 6.27 Walsoorden 6.05 6.37 hebben zondag bij hun aankomst per vliegtuig uit Stanleystad in Leopoldstad verklaard dat ge vreesd moet worden dat 24 blanke missionarissen en z inde lingen en zes kinderen dour d« rebellen zijn vermoord. ACHT NEDERLANDERS Onder de vermoedelijk ver moorden bevinden zich vijftien Britten, acht Nederlandse mis sionarissen, drie Belgische kloos terzusters, een Belgische pries ter en een Australische, een Amerikaanse en een Canadese zendeling. De kloosterzusters en de vrou welijke zendelingen menen dat zestien der slachtoffers in de missiepost te Banalia ten noor den van Stanleystad zijn ver moord, terwijl de veertien an dere vermoedelijk te Bafwasen de, 270 km ten oosten van Stan leystad, om het leven zijn ge komen. De elf Italiaanse kloosterzus ters, die Bafwasende als stand plaats hadden, zijn door de blan ke vrijwilligers van majoor Hoare uit deze plaats afgevoerd. De vrouwenbond van de partij van de arbeid is teleurgesteld over het standpunt van de rege ring dat de verdere doorvoering van het beginsel van gelijke be loning bij gelijke arbeid van man nen en vrouwen, zoals dat door de regering in E.E.G.-verband is onderschreven, zou kunnen wor den opgeschort, als de stichting van de arbeid zou menen, dat een verdere doorvoering van de equal moet worden beperkt. In een brief aan de minister van sociale zaken zegt het hoofd bestuur dat de afwijzing van de verwezenlijking van het gelijk- loonbeginsel er opnieuw toe heeft geleid, dat ook voor de minimurri- lonen de vrouwen achterstaan bij de mannen. Naar de mening van het hoofdbestuur kan geen redelijke grond worden aangegeven, waar om vrouwen niet evenzeer recht zouden hebben op het minimum loon van 110 als de mannen, nu aan de mannen dit loon wordt toegekend ongeacht hun burger lijke staat. Het leven van de al leenstaande vrouw is niet goed koper dan dat van de alleenstaan de man. Het hoofdbestuur verzoekt de minister dringend de laatste fase van de doorvoering van de gelijke beloning in E.E.G.-verband ih ieder geval op 1 Januari 1965 te doen ingaan en te bevorderen, dfft ten aanzien van het minimum* loon de gelijkheid van beloning voor alle vrouwen tot etaud komt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1