Home kritiseert Wilsons plannen voor Atlantische kernmacht Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag uitgebrand VOOSS ZEI MILJOEN GULDEN V.N. troepen blijven tot 25 maart op Cyprus BONN RICHT DE BUK OP AMERIKA EN NIET OP FRANKRIJK Het weer Vliegtuigongeluk Het Schelde- Rijnverdrag RADIO DE KOOK VERZEKERD VERHOGING LOONGRENS VOOR DE ZIEKENGELD- EN ZIEKENFONDSVERZEKERING Japanse treiler vermist TSJOMBE NAAR BUSSEL UITGEWEKEN ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6336 Teveel vingers op de pal De Britse stem Weerbericht Zon-en Maanstanden Conventionele wapens Hoogwater Total loss' Wegen verstopt Kongolese rebellen worden sterker Frankering bjj abonnement: Terneuzen Direeteur-Hbofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maan'" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gjéén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of -Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Sir Alec Douglas Home, voormalig premier en thans conservatief oppositieleider, heeft bij de voortzetting van het debat over de buitenlandse politiek in het Britse lagerhuis scherpe kritiek geleverd op het labour-plan voor een Atlantische kernmacht (A.N.F.). Hij noemde het plan onaanvaardbaar voor veel Euro pese landen, alsmede voor de Sowjet-Unie, in zover het de verspreiding van kernwapens juist zou aanmoedigen in plaats van tegengaan. Wilson had gezegd dat het plan in de eerste plaats de bedoeling heeft de versprei ding van kernwapens tegen te gaan. De vorming van een politiek gezagsorgaan voor de A. N. F. naast de Navo-raad noemde Home „nonsens". Het zou betekenen dat twee instanties verantwoorde lijk zouden zijn voor de kernwapens van het Atlantisch bondgenootschap. De premier, aldus Home, hoeft heus niet op reis te gaan om de reactie van de Sowjet-Ieiders op zijn plan te weten- Europa zou zich door de vor ming van een A. N. F. in grote kosten storten zonder dat dit uit militair oogpunt lonend zou zijn. De Verenigde Staten zouden immers toch van hun eigen stra tegisch kernwapen gebruik ma ken indien de A. N. F. in actie zou moeten komen. Wat het voorgestelde recht van veto in de A. N. F. betreft zei Home dat Wilson had gesproken van de mogelijkheid dat acht of negen landen over dit recht zou den beschikken (individueel of collectief), naar gelang van hun bijdrage. De conservatieve leider voorzag ernstige moeilijkheden met zoveel vingers op de veilig heidspal. Home verzocht de premier eerst nog eens na te denken al vorens tot het opgeven van de Britse onafhankelijkheid op kern- wapengebied te besluiten. Deze onafhankelijkheid die de con servatieven steeds met kracht hebben verdedigd had ervoor gezorgd dat in het internationale concert naar de Britse stem werd geluisterd. De bevelhebber van de pant sertroepen der Sowjet-Unie, maarschalk Pavel Rotmistrov. schrijft in 'n Russisch tijdschrift naar aanleiding van een rede van de Franse generaal Ailleret, dat de chef van de Franse generale staf er goed aan zou doen het avonturistische karakter van de politiek van Bonn", die zich te gen Frankrijk zou kunnen keren, niet uit het oog te verliezen. Boven de Britse eilanden heeft zich een hogedrukgebied ontwik keld, dat een uitloper bezit boven Scandinavië. Dit hogedrukgebied neemt nog langzaam in beteke nis toe. Tegelijkertijd trekt een Middellandse zee-depressie in de richting van Noord-Italië. In onze omgeving gaat door deze ont wikkeling een zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost waaien. De aangevoerde lucht is stabiel van opbouw en vrij droog, zodat er over het algemeen vrij langdurige opklaringen zul len voorkomen. Overdag komt de temperatuur daarbij enkele gra den boven nul, maar 's nachts komt in het binnenland voorna melijk door uitstraling lichte vorst voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar in de nacht en ochtend in het binnenland plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Maximum temperaturen een paar graden boven nul. Dec. 18 8.44 19 20 21 22 23 24 25 26 •V7 8.45 5.45 8.46 8.46 8.47 8.47 8.47 8.48 8.48 8.48 8.48 8.4S 16.29 16.29 16.30 16.30 16.30 16.31 16.32 16.33 16.33 16.34 16.35 16.36 16.38 15.59 15.21 17.59 19.19 20.44 22.08 23.28 0.44 1.58 3.10 4.21 6.39 7.49 9.11 10.20 11.12 11.49 12.17 12.39 12.56 13.12 13.28 13.44 14.02 14.51 De Franse generaal zou ook niet de les van de geschiedenis moeten vergeten, dat de enige perioden waarin Europa orde en rust heeft gekend, die geweest zijn waarin Frankrijk en Rus land bondgenoten waren. Maarschalk Rotmistrov schrijft verder, naar Tass meldt, dat vol gens generaal Ailleret de doel treffendste militaire operatie in geval van oorlog zou zijn de vij and in dit geval de Sowjet- Unie onmiddellijk aan te val len met atoomraketten. Deze theorie berust naar het oordeel van de Russische maarschalk echter slechts op Amerikaanse interventie, „want Frankrijk be zit op het ogenblik, hoewel het zich als een grote mogendheid beschouwt, slechts over een kleine hoeveelheid kernwapens en derhalve is van een onafhan kelijk gebruik van deze wapens door Frankrijk geen sprake". De Russische maarschalk con stateert .voorts, dat de militaire politiek van Frankrijk lijnrecht in strijd is met de Amerikaanse strategie, die in geval van oor log in de eerste plaats voorziet in liet gebruik van conventionele wapens. Deze Franse politiek beoogt volgens de maarschalk West- Duitsland in het Franse kamp te trekken, omdat de regering van generaal De Gaulle, „een uitvloeisel van de belangen van het groot-kapitaal", anders geen tegenwicht zou kunnen vormen tegen „de greep van de Ameri kaanse monopolies op de Euro pese markt". „Maar", aldus be sluit maarschalk Rotmistrov, „Bonn richt de blik bij zijn mili taire voorbereidingen naar de Ver. Staten en niet naar Frank rijk". ZATERDAG 19 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.30 1.51 Terneuzen 2.05 2.26 Hansweert 2.45 3.06 Walsoorden 2.55 3.16 ZONDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.14 2.40 Terneuzen 2.49 3.15 Hansweert 3.29 3.55 Walsoorden 3.39 4.05 MAANDAG 71 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.01 3.31 Terneuzen 3.36 4.06 Hansweert 4.16 4.46 Walsoorden 4.26 4.56 Engeland had met name een beslissende rol kunnen spelen bij het ontwerpen van het Moskouse akkoord over de stopzetting vari kernwapenproeven. Indien Engeland afziet van zijn onafhankelijk kernwapen, zullen de grote beslissingen 'worden overgelaten aan de V.S., Frank rijk, China, de Sowjet-Unie en eventueel aan andere kernmo- gendheden. Sir Alec wilde nog weten .of Engeland afziet van zijn recht 'krachtens de akkoorden van Nassau) om zijn kernwapens aan de controle van de Navo te onttrekken om deze voor een nationaal doel te gebruiken. Daarvan hangt af of Groot-Brit- tannië weer een onafhankelijke kernmogendheid kan worden, al dus de voormalige premier. Een KC-97 vliegtuig van het Amerikaanse leger is donderdag met elf inzittenden bij de lan ding op een vliegveld bij Gorth Worth in de Amerikaanse staat Texas verongelukt. Vier militai ren kwamen om en zeven wer den gewond. De commissie van buitenlandse zaken uit de Belgische senaat heeft besloten de verdere bespre king van het verdrag voor de verbetering van de nieuwe ver binding tussen de Rijn en de Schelde uit te stellen tot 12, 13 en eventueel 14 januari. De senatoren willen niet tot een uitspraak komen alvorens nader doo deskundigen te zijn voorgelicht. Een katholiek senator uit Vlaanderen noemde het Belgi sche aandel in de kosten, zoals in het verdrag met Nederland is geregeld, te hoog. Met drie socia listische leden van de senaat sprak hij zijn bezorgdheid uit over de consequenties van de Belgische verplichting zoet wa ter voor de nieuwe verbinding te leveren. Het verdrag werd de vorige maand r,n grote meerderheid door de kamer van volksver tegenwoordigers goedgekeurd. (Adv.) S&rf Fabrieken Zevenbergen KONGOLESE OPPERBEVELHEBBER TOONDE CHINESE WAPENS Generaal Joseph Moboetoe (tweede van rechts), opperbe velhebber van het Kongolese le ger, toont een zware mitrailleur van rood-Chinese fabrikaat, welke op de rebellen in Stan- leystad is buitgemaakt. (Adv.) TERNEUZEN NoordsSsaat 102 Tel. 01150-3128 O Een duizendkoppig publiek heeft vrijdagavond de laatste voorstelling van liet gebouw voor kunsten en wetenschappen bij gewoond toén dit negentig jaar oude gebouw volkomen door Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een algemene maatregel van bestuur, waarbij de loongrens voor de ziekengeld en de ziekenfondsverzekering ingaande 1 januari 1965 wordt ver hoogd van 9700 tot 10.000. Na 1 januari 1965 zal alleen voor deze beide takken van verzeke ring nog een loongrens van kracht zijn. Met ingang van die datum wordt zoals bekend de loongrens voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering afgeschaft, terwijl de loongrens voor de invaliditeitsverzekering haar betekenis zal heb ben verloren in verband met de stopzetting van de premiebetaling ingevolge de invaliditeitswet. Het maximum dagloon, waarnaar de prèmie en de uitkeringen worden berekend, zal ongewijzigd worden gehandhaafd op 27, per dag bij een zesdaagse werkweek en 32,50 per dag bij een vijfdaagse werkweek. De Cyprische minister van bui tenlandse zaken Kyprianoe heeft vrijdag in de Veiligheidsraad de verwachting uitgesproken dat de V. N.-vredesmacht op Cyprus haar taak op 27 maart a.s. zal kunnen beëindigen. De raad spreekt thans over het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant om de 26 december af lopende termijn, gedurende wel ke de V. N-troepen op" Cyprus zullen zijn, met drie maanden te verlengen tot 27 maart 1965. Kyprianoe noemde het rapport dat Oe Thant kortgeleden over Cyprus bij de raad heeft inge diend, „ontmoedigend". Oe Thant zegt hierin dat de vresdesmacht niet in staat is geweest tot het maken van aanzienlijke vorderin gen bij haar streven om weei normale toestanden op Cyprus te doen heersen. Kyprianoe noemde de pogin gen der V. N.-militairen om de Cyprische vraagstukken door overreding en besprekingen tot oplossing te brengen, „prijzens waardig", doch hij voegde hier aan toe: „Ik hoop toch dat wij niet een stadium hebben bereikt, waarbij men er van uitgaat dat de terugkeer tot normale toe standen afhankelijk is van de al dan niet door de Turkse rebellen aan de dag gelegde bereidheid tot samenwerking. De Veiligheidsraad heeft met algemene stemmen besloten het verblijf van de V. N.-strjjdmacht op Cyprus met drie maanden te verlengen tot 26 maart volgend jaar. Een 535 ton metende Japanse treiler met een bemanning van 33 koppen wordt ter hoogte van de kust van Angola vermist, zo is vrijdag door de reder in Tokio meegedeeld. Er zijn wrakstukken en een olievlek waargenomen, maar er bestaat weinig hoop op het vin den van overlevenden. vlammen werd verwoest. De „tempel van Zwolsnian", waarmee men grootse verbou wingsplannen had om het op nieuw tot een cultureel trefpunt van Den Haag te maken, was verzekerd voor een bedrag van omstreeks zes miljoen gokten. v. - i.. Staande voor het brandende gebouw verklaarde de Haagse burgemeester, mr H. A. M. T. Kolfschoten met de druppels van het bluswater nog op het gezicht, dat de brand „een groot verlies" voor zijn stad was. Terzeifdertijd wrong de minister-president, mr V. G. M. Marijnen, zich tussen de 20 brandslangen door, waar mee ongeveer zeventig brand weerlieden driekwart van het gehele beschikbare personeel de vlammenzee probeerden in te dammen. De eigenaar van het gebouw, de heer R. Zwolsman, was ook op het terrein van de brand aan wezig. Ook hij vond de brand een „groot verlies". Later zou hij verklaard hebben dat het gebouw niet herbouwd kon worden. De brand brak volgens de thans nog onvolledige gegevens omstreeks zeven uur aan de voorkant bij het dak uit. Een omwonende waarschuwde de brandweer, die direct „groot alarm" gaf en zeven motor wagens en drie ladderwagens naar de Zwarteweg dirigeerde. Na een half uur stortte de voorkant van het dak in. Korte tijd later begaf de achterkant van het dak het met een donderend geraas. Nauwelijks een uur later sprak de brandweer reeds van een „total loss". Men verwacht te dat het nablussen nog de hele nacht in beslag zou nemen. Twee uur nadat de brand was uitge broken, had mén de brand on der controle en was het gevaar voor uitbreiding naar woningen aan de overkant van de Muzen- straat geweken. Tegen half acht werden ver-' scheidene delen van de residentie attent op een ongewoon groot aantal hoornsignalen van brand weerauto's en politiewagens. Het was duidelijk dat er iets ernstigs aan de hand was en spoedig stroomden velen met auto's, mo toren, brommers en fietsen ach ter dè gillende brandweerwagens en politie-auto's aan in de rich ting van het Staasspoorkwartier waar een rosse gloed de hemel kleurde. De Haagse brandweer die de melding van de grote brand om elf minuten vóór half acht ont ving, kwam vrijwel onmiddellijk met groot materieel op straat: drie groot-vermogenspuiten en twee kanonnen, ladderwagens, gereedschapswagens en com mandowagens. Enige tijd nadat de eerste groep wagens naar de plaats van de brand was gesneld, volgden nog andere wagens. Het gerucht van de brand verspreidde zich evenals het vuur in het gebou wencomplex aan de Waterweg met grote snelheid: in een oog wenk waren alle wegen in de omtrek verstopt met allerlei ver voermiddelen waarmee belang stellenden zich naar het Staats spoorkwartier hadden gehaast. (Zie verder pag. 3.) Premier Tsjombe heeft vrijdag zijn bezoek aan West-Berlijn af gebroken, nadat studenten bijna vijf uur lang tegen hem hadden gedemonstreerd. Met een spe ciaal toestel van de Amerikaan se luchtmacht vloog hij naar Brussel, waar hij eerst zou over nachten voordat hij naar Leo- poldstad terugkeerde. Zijn plan was geweest 24 uur in Berlijn te blijven. Vier demonstranten werden gearresteerd maar na het ver trek van Tsjombe weer vrijge laten. Later werd bekend dat Tsjom be niet zal doorreizen maai' min stens twee dagen in de Belgische hoofdstad wil blijven, naar men meent om het Belgisch-Kongo- lese financiële geschil te bespre ken. Tsjombe werd op het mili taire vliegveld van Brussel ont vangen door de vice-minister van buitenlandse zaken, Fayat, die een uur met hem sprak en hem daarna naar Brussel begeleidde. De bagage van Tsjombe, die reeds in het vliegtuig naar Leopoldstad was geladen, werd hieruit weer verwijderd.. j Spaak die nu in Parijs is, had eerder gezegd met Tsjombe over -het financiële geschil te willen spreken. Verwacht wordt dat hij zijn bezoek aan Parijs zal bekor ten. De generale staf in Leopold stad. vermoedt, dat meer dan 9.00Ó opstandelingen zich opma ken om Kindoe in de provincie Kivoe te heroveren. Zij zouden over buitenlandse adviseurs be schikken. Ook zou een aanval op Boekavoe, de hoofdstad van Ki voe, in voorbereiding zijn. De re bellen zouden veel zware wapens en munitie uit het buitenland hebben ontvangen. De generale staf deelt verder mee, dat het nationale leger don derdag Banalia bij Paulis is bin nengetrokken. Er bevonden zich geen blanken. Men had verwacht verscheidene tientallen blanke gijzelaars aan te treffen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1