emene Eerste Kamer zette alg beschouwingen rijksbegroting voort De N. A. V. O.-conferentie ie Pariji Het dodelijke schol in Boxtel Rond de R.E.H-affaire OPTREDEN TEGEN IE R.E.M. IN VOORBEREIDING Liverpool sclsakeMe Aadertecht uit BEt!RSOVERZICHT VERKLARING VAN VER0LME Hoofdagent schoot niet „gericht' Pagina 5 Station al gepasseerd Niet erg „geschokt" HekSame-emzet van 3,5 miljoen Eerste Kamer Panamees of Engels Verantwoorde lijkheid bewust Loyaal De aandeelhouders Donaerciag 17 dec. 1964 DE VRTJH ZEEITW Bij de voortgezette algemene beschouwingen schonk de heer Van Riel (V. V. D.) aandacht aan de radio- en televisieproblema- tiek. Hij betuigde zjjn instem ming met het loonbeleid van mi nister Veldkamp en zei de plan nen van minister Bogaers over de huurverhogingen toe te jui chen. De heer Berghuis (A.R.) stel de o.m., dat de regering met moeilijke zaken te maken heeft gehad en hij zei erkentelijk te zijn voor de goede zaken die tot stand zijn gekomen. Uitvoerig besprak deze afgevaardigde de hulpverlening aan de ontwikke lingslanden. „We moeten meer en meer stuwend bezig zijn op 't gebied van de hulpverlening Spr. bepleitte o.m. de invoering van twee moderne talen op de lagere scholen in verband met de Europese ontwikkeling. De P. S. P.-er Van der Spek be pleitte de openbaarmaking van het tot dusver geheim gehouden rapport over het optreden van de vroegere kapitein Westerling op Zuid-Celebes. De toelating van China tot de V- N. moet z.i. wor den bevorderd. Minister-president Marijnen verklaarde dat „de trein op weg naar het open bestel vertrokken is". Hij beantwoordde hiermee de vragen, hem gesteld over de op vattingen der regering betreffen de het streven naar meer open heid in het radio- en televisie- bestel. Sprekend over de vraag of in voering van reclame-televisie al of niet in strijd is met het ak koord van Wassenaar, merkte hij op, dat „deze vraag tot voor kort interessantwas", maar „in de beweeglijkheid van deze tijd is de trein dat station al gepas seerd". Hij stelde de kamer in kennis van de inhoud van de brief aan de Tweede Kamer over de plan nen inzake de radio, televisie en de reklame en merkte daarom trent op, dat deze brief „het treinkaartje is voor de rit naar het volgend station". Ook bij de replieken werd aan- dacht geschonken aan de ont wikkeling op het gebied van ra dio en televisie enerzijds en aan de ontwikkelingen rondom de R. E. M. anderzijds. De heer Vos (Arb.) was door de mededelingen van de minis ter-president „niet zo erg ge schokt. Hij zei dat de kamer het recht heeft te weten waar het naar toegaat. „Als het al te lang duurt, zou de minister van justi tie wel eens eerder weg kunnen zijn dan de R. E- M., aldus de heer Vos. De heer Geuze (C. H. U.) zei begrip te hebben voor de moei lijkheden, waarmee het toege zegde optreden gepaard kan gaan. Naar zijn oordeel kan de kamer door het stellen van te veel vragen de regering voor de voeten lopen. Dit mag niet ge beuren, want „als de kaarten bloot komen, zouden haar de troeven uit de hand worden ge nomen". De K. V. P.-er Van Lieshout zei dat het antwoord van de regering hem „niet veel voldoening had geschonkne". Maar, zo voegde hij hieraan toe, de justitie laat zich in geen en kel opzicht leiden door de be palingen in de polis. „Er is van enig samenspel tussen officier van justitie, de advocaat of de verzekeringsmaatschappij geen sprake". In het slot van zijn uiteenzet tingen wees mr Marijnen er op, dat <ïe regering zich van haar verantwoordelijkheid zaak be wust is. Zij is zich ook bewust van haar verantwoordelijkheid over het doen van mededelingen, die thans niet opportuun zijn. Met het oog op deze verantwoor delijkheid kon hij geen feiten over datum en wijze van een ge rechtelijk optreden noemen. Radio- en t.v. Noordzee hebben in de periode 1 september t/m 13 december volgens een schat ting van het reclamevakblad „Revue der Reclame" een bedrag van bijna drie miljoen gulden aan reclame-inkomsten ontvangen. Deze schatting is gebaseerd, zo schrijft het blad, op een preciese opgave van het aantal in deze 3% maand uitgezonden seconden reclame. Voor t.v.-Noordzee werd een bedrag van 2.700.660 gulden reclame-inkomsten geraamd en voor radio Noordzee 149.187 gul den. De voorbereidingen voor een daadwerkelijk optreden tegen de R. E. M. zijn getroffen. Dit heeft de minister-president mr. V. G. M. Marijnen woensdag in de Eerste Kamer bij de voorzetting van de algemene beschouwingen meegedeeld. Hij achtte het in het belang van een verantwoorde uitvoering van de genomen beslissing, dat geen verdere mededelingen over het voorgenomen optreden worden gedaan. „Er is geen enkele reden voor twijfel, dat de justitie niet zal optreden", aldus de minister president. Hij deelde de kamer mee, dat direct nadat de algemene maat regelen van bestuur in het staatsblad waren verschenen, door de officier van justitie te Amsterdam aan een vertegenwoordiger van de R. E. M. werd meegedeeld, dat een overtreding van de telegraaf - en telefoonwet op de installatie strafrechtelijk zal worden vervolgd. De mondelinge mededeling van de officier werd later schriftelijk bevestigd. Mr. Marijnen stelde dat de regering zo zorgvuldig mogelijk zal procederen opdat „de zaak goed kan verlopen". OVERSTROMINGEN IN ENGELAND Ten gevolge van de hevige re genval van de afgelopen tijd zijn grote gebieden in noordwest- Engeland en Wales onder water gelopen. Honderden militairen zijn ingeschakeld bij het red dingswerk. Op de foto een beeld van de overstroomde Conway vallei in noord-Wales. (Vervolg van eerste pag). DE TWEEDE DAG VAN DE CONFERENTIE De tweede dag van de Parijse Havo-conferentie, waarop de 15 ministers van defensie zich heb ben beziggehouden met een mili- Liverpool heeft zich woensdag avond in het Brusselse Heysel- stadion als achtste en laatste club geplaatst in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Door een doelpunt van linksbui ten Thompson in de laatste mi nuut van de wedstrijd boekten de Engelse kampioenen een 1—0 zege op Anderlecht. De eerste In tweede termijn deelde mi nister-president Marijnen o.m, als nadere toelichting mee, dat na de publikatie van de alge mene maatregelen van bestuur in het staatsblad de Amsterdam se officier van justitie, mr dr Hartsuiker, de gedelegeerd com missaris van R. E. M. (mr H. J Minderop) heeft ontvangen en hem er op heeft gewezen dat met ingang van zaterdag daar aanvolgend de uitzendingen van de R. E. M. verboden zouden zijn. Hij merkte voorts op, dat aan de officier van justitie de naam van de vennootschap is meege deeld, die de eigenaar van het platform zou zijn. „De naam van een Panamese vennootschap is genoemd", aldus mr Marijnen. Eerst vandaag is meegedeeld dat de buitenlandse vennoot schap, die het platform-contract van de R.E. M. heeft overge nomen, van Engelse origine is. Eerst een gerechtelijk onderzoek zal kunnen uitmaken of dit juist is, aldus de minister-president. Spr. zei, dat de regering de ver zekeringspolis nog niet kent. Hoofdagent B. van de Boxtelse gemeentepolitie die in de nacht van maan dag op dinsdag een schot uit zijn dienstpistool heeft afgevuurd, waardoor zijn plaatsgenoot, de 31-jarige heer J. Olislagers dodelijk werd gewond, heeft zeker niet een bewust voornemen gehad om gericht te schie ten. Dit heeft de officier van justi tie te 's-Hertogenbosch, mr. J. Bruigom, die de leiding van het onderzoek heeft, gisteren mee gedeeld. Of het schot als waar schuwing was bedoeld dan wel dat het schot bij ongeluk is af gegaan, b.v. doordat de politie man struikelde, daarover kon mr. Bruigom geen mededelingen doen. De geruchten in Boxtel wil len, dat hoofdagent B. en de jachtopziener S., die in zijn ge zelschap was, onder de invloed van sterke drank waren, toen het schot werd gelost, maar de officier van justitie spreekt dit tegen. dergelijke gemotoriseerde stroop tochten. GEEN DISCIPLINAIRE MAATREGELEN Men verkeert in Boxtel ook in twijfel over hetgeen de hoofd agent en de jachtopziener heb ben gedaan, nadat het dodelijke schot was gelost. Hierover deel de mr. Bruigom mee, dat de bei de mannen 20 a 25 minuten op de plaats des onheils zijn geble ven en derhalve nog aanwezig waren, toen de gemeentepolitie was gearriveerd. Daarna heeft B. zich regelrecht naar het po litiebureau begeven. Dit deelde mr. Bruigom mee naar aanleiding van het gerucht, dat de hoofdagent na het lossen van het schot in paniek zou zijn geraakt en de vlucht zou hebben genomen. B. is wel op een ge geven moment „even" spoorloos geweest. Volgens mr. Bruigom moet dit geweest zijn op het ogenblik, dat het tot de hoofd agent doordrong, dat de toestand van de getroffene kritiek was De jachtopziener is geen ogen blik weg geweest van de plaats, waar het drama zich heeft af gespeeld. Overigens heeft het waarschu wen van de gemeentepolitie plaats gevonden door de heer K. Voorboom, buurman van het slachtoffer, die hiervoor in aller ijl naar de woning van een fa milielid van de heer Olieslagers was gegaan. Tot nog toe heeft de officier van justitie geen aanleiding ge vonden disciplinaire maatrege len toe te passen op hoofdagent ontmoeting tussen beide teams, woensdag 25 november in Liver pool gespeeld, leverde een 3— 0 zege voor de Engelsen op. Aanvankelijk schenen de Bel gen, die technisch iets bekwamer bleken dan hun tegenstanders, de beste kansen te hebben oo '.e overwinning. Tevergeefs hebben de 55.000 luidruchtige sunoorters van Anderlecht op een doelpunt van hun favorieten zitten wanh- ten. De verdediging van de En gelse kampioenen bleek bhzon- der solide. Als de Anderlecbt- aanval gevaarlijk dreigde te wor den, toonde doelman Lawrence, de grote uitblinker bij Liverpool, steeds weer zijn klasse. De loting voor de kwart-eind strijden geschiedt vandaag in Wenen. De acht ploegen die de kwart finales hebben bereikt zijn: D.W.S., F C KÖln, Real Madrid. Internazionale Milaan, Vasas Gyoer (Hong.), Glasgow Ran gers, Benfica en Liverpool. taire inventarisatie, is overscha duwd door nieuwe Duits-Franse onenigheid. Frankrijks minister van bui tenlandse zaken Couve de Mur- ville weigerde zijn handtekening te plaatsen onder een document, waarmee Bonn samen met Ame rika en Frankrijk een nieuwe stap bij de Sowjet-Unie in de kwestie-Duitsland had willen doen. Twee andere hoogtepunten op de tweede conferentiedag waren een nieuw bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, aan de Franse president De Gaulle en de bespreking van een Duits, voor stel om langs de grens met Oost Duitsland een gordel van atoom- mijnen te leggen. AMERIKA ZAL HELPEN De beide mannen waren enige uren tevoren wezen „buurten" en bij die gelegen heid had de hoofdagent, die geen dienst had, wel een bier tje gedronken, maar volgens mr. Bruigom was zijn alcohol gebruik zó gering geweest, dat de invloed daarvan verdwenen moet zijn geweest toen het in cident plaats vond. TOENEMEND GEBRUIK VAN AUTO'S De beide jagers hebben bij hun jacht op konijnen gebruik gemaakt van het licht van de landbouwtractpr van de heer Olieslagers om het wild aan te trekken. Dit gebruik van een tractor is volgens mr. Bruigom geen reden om te veronderstel len, dat hier geen stropers van professie aan het werk waren. Juist de laatste tijd wordt er bij strooptochten een toenemend gebruik van auto's geconstateerd. Naar aanleiding daarvan zou door de overheid bij politie-in- stanties zelfs zijn aangedrongen op verhoogde activiteit tegen GOEDE BELANGSTELLING VOOR LENING GASUNIE Gisteren heeft men kunnen in schrijven op de 300 min 5 procent obligatielening Neder landse gasunie tegen 100 pro cent. Over de kans van slagen waren de meningen verdeeld. Over het algemeen was men er van overtuigd, dat de lening er in zal gaan, maar dat het geen dringen zal worden. De belangstelling werd be hoorlijk genoemd. Van deze 300 min zal vermoedelijk een flinke hap naar het buitenland gaan. Uit België, Duitsland en Zwitserland is flinke vraag los gekomen. De stemminmg voor de staats fondsen was vriendelijk, echter met weinig zaken. De internationale waarden la gen bij de opening verdeeld in de markt. A.K.U. ontmoette wat vraag waardoor dit fonds ruim een punt kon oplopen tot 487, Dit concern geeft een onveran derd int. div. van vier procent. Men verwacht dat A.K.U. van daag ex int. div. zal worden ver handeld. Hier werd reeds reke ning mede gehouden, vandaar de gunstige stemming. Voor Hoogovens werd 545 (548) als advieskoers opgegeven. Het aan bod in Philips van Amerikaanse zijde werd goed opgenomen door het publiek en Zwitserland. Phi lips opende twintig cent lager op 150,80 doch kon zich later her stellen tot 151,30. Unilever, welk fonds in Wallstreet bijna een dollar lager sloot, hield zich goed op ƒ144,40 144,60). Kon. Olie gaf eveneens een geringe koersverandering te zien on 154,50 154.40). De handel in de hoofdfondsen was kalm. In Philips ging nog het meest om. De scheepvaartsector was goed gedisponeerd en voor aandelen Paketvaart zelfs aan de vaste kant. Dit fonds opende op 158% en steeg later tot I6IV2. Speciale redenen voor deze vaste stem ming waren niet aanwezig. Van de leidende cultures stond Am sterdam Rubber in de belang stelling met een koerswinst van ruim een punt. Aandelen Zwanenberg-Orga- non werden op 990 a 1000 ge adviseerd. Vorige week vrijdag noteerden deze aandelen 960. De vaste stemming houdt verband met de aangekondigde 20 pro cent bonus in agio-aandelen. Winst voor Luxemburgse militairen Het team van Luxemburg heeft woensdagavond voor 2000 toe schouwers in een ontmoeting voor de voorronden van het toer nooi om het internationale mili taire voetbalkampioenschap de ploeg van Amerika met 82 verslagen. Bij de rust van deze wedstrijd, die in de hoofdstad van het groothertogdom werd gespeeld, leidden de Letzebur- gers al met 41. Vooral rechts binnen Pilot, die als prof voor Standaard Luik uitkomt, onder scheidde zich. Hij scoorde zes doelpunten. De laatste wedstrijd van deze groep, waarin naast Luxemburg en Amerika het militaire team van Nederland is ingedeeld, zal moeten uitmaken welke ploeg overgaat naar de finale-poule. Nederland behaalde uit vier wedstrijden zes punten en voert de ranglijst aan. Luxemburg staat met vier punten uit drie ontmoetingen op de tweede plaats en Amerika, dat drie nederlagen leed, sluit de rij. Als Luxemburg op 16 januari in Mannheim van de Amerikanen wint staan Nederland en het elf tal van het groothertogdom in winstpunten gelijk. Plet doelge middelde zal dan de beslissing brengen. De Amerikaanse minister van landsverdediging, MacNamara, gaf een overzicht van de verde digingskracht van zijn land. Hij verzekerde, dat Amerika Europa evenzeer zal verdedigen als het eigen land. Dennis Healy, de Britse minis ter van defensie, zei dat zijn re gering van mening is, dat het Navo-opperbevel geen nieuwe atoomwapens nodig heeft. Von Hassel, de Westduitse mi nister van defensie, waarschuw de voor een vermindering van de strijdkrachten die de gealli eerde opperbevelhebber in Euro pa ter beschikking staan. Alle Navo-partners dienden de ver plichtingen die zij eenmaal op zich hebben genomen, na te ko men. ington laat men zich sceptisch uit over het Duitse voorstel om atoommijnen langs de grens met Oost-Duitsland te leggen. Men acht het plan on praktisch, zowel om militaire als om politieke redenen. OPENHARTIG Van Turkse en Griekse zijde is uitvoerig ingegian op het vraag- stuk-Cyprus. De daaraan gewij de vergadering heeft ongeveer twee uur geduurd. In conferentiekringen is woensdagavond gezegd dat de jesprekingen over de militaire onderwerpen werden geken- nerkt door een openhartige dis- jussie over vraagstukken van de defensie. Een groot aantal minis ters legde een verklaring af, waarin zij de vraagstukken dui delijk stelden, hetgeen in voor gaande jaren niet altijd het ge- ✓ai is geweest. Behalve de ministers hebben -■-ook de Amerikaanse generaal West van de permanente Navo- gvoep te Wasnmgton, het hoog ste uitvoerende militaire orgaan van de Navo, en de Belgische generaal De Cumont, voorzitter van de commissie van stafchefs van de lidstaten, gesproken. WASHINGTON SCEPTISCH In plaats van een-gezamenlijke verklaring over de Duitse kwes tie is na langdurige onderhan delingen achter de schermen een mededeling van de Duitse dele gatie alleen uitgegeven, waarin deze zegt gemaqjitigd te zijn te verklaren dat men de tijd geko men acht om samen met de Sowjet-Unie passende stappen te doen om het Duitse volk de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht mogelijk te maken. In militaire kringen in Wash- Int. conc. Industrie Scheepv. 14/12 564.0 336.2 137.8 Bank en verz. 231.5 Handel enz. 160.9 Algemeen 396.2 Beursindices (1953 =100) 15/12 16/12 561.5 339.6 137.3 232.5 161.5 396.0 560.6 340.6 138.9 233.3 162.4 396.1 MISVERSTAND Een der behandelde onderwer pen was nog het jaarlijkse on derzoek naar de defensie-inspan- ning van de verschillende lan den. Ter conferentie bleek dat de Britse minister van defensie Healy uitlatingen van de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murvilie over Frank rijks militaire politiek had mis verstaan. Na een scherpe aanval op-wat de minister van buiten landse zaken zou hebben gezegd, gaf de Franse minister van de- ïensie, Messmer, een uiteenzet ting van de Franse positie, waar op minister Healy zijn veront- schudigingen aanbood. De conferentie wordt vandaag voortgezet. Het slotcommuniqué is dan het hoofdonderwerp van het gesprek. Nabeurskoersen A. K. U.: Hoogovens: (486'A) (546) (154.40) (151.10) Kon; Olie: 154.20 gb—154.50 Philips: 150.80 Unilever 144.20—144.30 (144.30) Stemming: nauwelijks prijs houdend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten- dend in Amsterdam, luiden; DE SPORTTOTO Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde bedroeg 657.446 Achttien deelnemers met 12 pun ten delen de eerste prijs van 143.367,95. Ieder van hen ont vangt bruto 7964,80. Voor de tweede prijs van 78.200,70 kwa men 391 goede meldingen bin nen. Per goed ingevulde kolom wordt netto 198 uitgekeerd. De derde prijs van ƒ39.100,35 wordt door 786 goede voorspel lers gedeeld. Per kolom wordt ƒ49,60 betaald. lands bankpapier, vandaag gel- Engels pond 9.9810.08 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.313.36 Belg. frank (100 7.20—7.25 Franse frank (100) 73.15—73.65 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zwitserse fr. (100) 83.2083.70 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.70 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.421/!12.57Va Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92—6.07 Woensdagmorgen heeft de heer Verolme die zo'n belangrijke rol in de R. E. M.-affaire speelt, maar van half oktober tot dins dag j.l. in het buitenland ver toefde, in een uitvoerige verkla ring zijn standpunt uiteengezet over hetgeen de laatste weken rond de reclame-exploitatiemaat schappij en televisie-Noordze.e is gebeurd. Deze verklaring van de heer Verolme luidt als volgt: „Geheel in overeenstemming met de be lofte die ik aan minister Schol ten heb gegeven, heb ik, voordat ik mijn zakenreis naar Brazilië en Amerika aanving, instructies achtergelaten voor mijn gemach tigde er voor zorg te dragen dat niets zou worden gedaan dat in strijd zou komen met de wet, zo dra deze van kracht zou zijn ge worden. Uitdrukkelijk heb ik gesteld dat ik mij als loyaal Nederlands staatsburger zou gedragen en aan mijn gemachtigde heb ik de opdracht gegeven niets te doen wat met deze loyaliteit in con flict zou komen. Mij was niet bekend, dat de ex ploitatierechten van de R. E. M. zouden overgaan naar een bui tenlandse maatschaïmvi Nu da R- E. M. met medewerking van mijn gemachtigde haar aktivitei- ten tijdig heeft gestaakt en zij dus geen strafbaar feit heeft ge pleegd, keur ik het beleid van mijn gemachtigde gedurende mijn afwezigheid goed. Ook de overgang van de exploi tatie van de zender aan een bui tenlandse maatschappij acht ik niet in strijd met de loyaliteit van mij als Nederlands staats burger. Het zal immers een ieder duidelijk zijn dat mijn loya liteit ten opzichte van de Ne derlandse regering nooit zo ver mag gaan, dat ik de belangen van de aandeelhouders in gevaar zou mogen brengen. Blank vermaak In Pretoria zijn dinsdag twee jonge blanken van achttien en negentien jaar wegens moord op een halfbloed en mis handeling van vijf Afrikanen tot zestien resp. veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jongens hadden na overvloedig alcoholgebruik in mei j.l. „ver maak" gezocht in het zonder re den mishandelen van Afrika nen. Daarbij doodden zij een twintigjarige halfbloed, die ze met ijzeren voorwerpen afran selden en daarna met hun auto cvumvradsna.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5