Tweede Kamer over Volksgezondheid DampÓbevrijdt Sociale Zaken DE LEEUW VAN BASHRA DE KOSTPRIJS VAN HET El GEMEENTERAAD VAN AXEL TWEEDE KAMER Rijdt veilig met melk DE VRTfE ZEFUW Pagina 3 Paleisachtig... Kinderbijslag Niet alles tegelijk Geen verdere prijsdaling te wachten NIEUWE E.E,G„- PR0JEKTEN VOOR SURINAME HAVENSTAKING IN VER. STATEN VAN DE BAAN Conderdag 17 dec. 1964 Het tweede-kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.) heeft bij de behandeling- van het hoofdstuk volksgezondheid een motie in gediend over geboorteregeling. De heer Lamberts vroeg o.m. betere subsidiëring van de kraamzorg, aandacht voor de problematiek rond de geluids hinder en' een subsidie voor een film over sexuele voorlichting voor militairen. De heer De Vreeze (K.V.P.) zei dat de subsidiëring van par ticuliere organisaties op het ter rein van de volksgezondheid zo ten achter blijft, dat er een ach terstand is ontstaan op vele pun ten, o.m. bij de lonen en pen sioenen van het personeel in deze sector. TEGEN VIVISECTIE Mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) zei over de anti-con- ceptionele middelen: „Dit is niet een kwestie van geweten, maar ook van weten". Juist om in ons land na te gaan, hoe en door wie op dit gebied meer aan voorlich ting kan worden gedaan, is vorig jaar reeds gevraagd een com missie in te stellen. De motie- Lamberts gaat haar niet ver ge noeg, omdat er niets in wordt gezegd ovee-- het wereldbevol kingsvraagstuk. De heer Van Dis (S.G.P.) drong aan op straffe maatregelen tegen de vivisectie. Hij sprak zich uit tegen fluoridering van drink water. Men kan zich beter bezig houden met verbetering van het drinkwater in Rotterdam, waar het onmogelijk is zonder bij smaak een kop thee te drinken, zo zei hij. De heer Boersma (A.R.) had vertrouwen in het door de mi nister en zijn staatssecretaris uitgestippelde beleid. De kwes tie' van de geboorteregeling noemde hij eèn verantwoorde lijkheid voor de ouders. De over heid, zo zei hij, dient zich posi tief in te stellen tegenover deze kwestie. De heer Bruggeman (P.S.P.) kon het „tot zijn grote verba zing" deze keer eens zijn met de heer Van Dis. Hij onder schreef diens betoog over de vi visectie. Over de geboorterege ling zei de heer Bruggeman dat het tijd wordt dat er meer vrij heid komt voor de ouders om werkelijk een keuste doen en dat de heren De Vreeze en Boersma kennelijk bang zijn voor een te grote invloed van de ouders door voorlichting over geboorteregeling. De heer Van Gelder (C.H.U.) herinnerde er aan dat de staats secretaris zich gereserveerd heeft opgesteld. De motie-Lamberts bestrijkt maar een deel van het hele complex. VOORLICHTINGSFILM VOOR MILITAIREN KOST ƒ50.000. Staatssecretaris Bertels deelde mee dat de regering een breed samengestelde commissie heeft ingesteld die adviseert bij de te volgen gedragslijn in internatio- Trouwring na 24 jaar terecht Mevr. Donkerde Groot (59) uit Alkmaar heeft na ruim 24 jaar de trouwring teruggekregen, die aan haar eerste man, de heer J. P. Commandeur, heeft toebehoord. De ring werd ge vonden in de kist van de reser ve-eerste luitenant F. P. de Ja ger wiens stoffelijk overschot in Moerdijk is opgegraven om op het ereveld in Loenen te worden bijgezet. De ring is thans in het bezit van de oudste zoon van wijlen de heer Commandeur. De op 10 mei 1940 gevallen luitenant De Jager kreeg post- huum de militaire Willemsorde omdat hij in een stelling geheel alleen achter een kanon tot het laatste toe stand hield tegen de Duitsers. Soldaat Commandeur was kort daarvoor reeds in de nabijheid gesneuveld. Men vermoedt dat liij zijn trouwring vóór zijn overlijden aan luitenant De Ja ger in bewaring 'heeft gegeven. nale organisaties ten aanzien van geboorteregeling en het wereld bevolkingsvraagstuk. Het is naar zijn mening geen taak van de overheid thans ver der te gaan, nu een begin is ge maakt met een open discussie over geboorteregeling in de maatschappij. Dat de vrijheid van de mens voorop staat, daar is men het wel over eens. „De condities voor het uitoefenen van die vrijheid moeten zo gunstig mogelijk zijn", zo zei hij. De staatssecretaris zei in ant woord op een vraag van de heer Lamberts dat hij heeft besloten een initiatief voor een sexueel voorlichtende film voor militai ren te steunen met 50.000. Hij wil zijn gedachten nog eens laten gaan over een weten schappelijk onderzoek naar de medische aspecten van de anti conceptiepil, zoals werd gevraagd door mej. Ten Broecke Hoek stra. Vervolgens besprak de staats secretaris de financiële situatie van kruisverenigingen en ande re organisaties voor gezondheids zorg. Slechts de grootste knel punten kunnen worden opge ruimd. De staatssecretaris kondigde aan dat de rijkssubsidie voor de kraamverzorging van 45 percent tot 50 percent zal worden ver hoogd. MOTIE INGETROKKEN De heer Lamberts zei na de rede van de staatssecretaris na mens de gehele commissie voor volksgezondheid dat de bewinds man in ruime mate aan de wen sen van de kamer tegemoet is gekomen. Hij dankte voor de hogere subsidie voor de kraam zorg. De heer Lamberts trok zijn motie over een commissie voor het vraagstuk van de geboorte regeling in. DE AFSLUITING VAN DE GREVELINGEN In de Krammer steekt de dam van stortsteen al ruim boven de hoogwaterlijn uit. Men is hier reeds begonnen met het opspui ten van het zandlichaam voor de dijk. Adtr.) neus.keel en borst v :n wtritrend slijm DE WESTDUITSE „STARFIGHTER" VERTOONT GEBREKEN Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie heeft woensdag tegenover dg pers toegegeven, dat de elek tronische apparatuur van de starfighter-straaljagers van de Westduitse luchtmacht gebreken vertoont. De woordvoerder gaf geen bij zonderheden. De socialistische afgevaardigde Suurhoff kreeg uit de K. V. P.- banken de wind van voren, toen hij verklaarde dat minister Veld kamp geen breed sociaal beleid kan voeren, omdat hij binnen het huidige kabinet tussen het ak koord van Wassenaar en V, V. D.- stokpaarden beklemd zou zitten. „Man, dat kon je zelf ook niet," riep de K. V. P.-er Kleis- terlee honend. Een reeks andere opmerkingen uit de K. V. P.- banken gingen in het rumoer verloren. De heer Suurhoff stap te van de spreeklessenaar en ging druk gesticulerend met de heren Van der Ploeg en Kleis- terlee debatteren. Voorzitter Bommer vroeg of de wachtende C. H.-afgevaardigde Kikkert kon worden aangehoord. De heer Suurhoff verklaarde eerder het sociaal beleid van mi nister Veldkamp in engere zin te onderschrijven. Hij vestigde de aandacht op de bedrijfspensioen fondsen. Verder wees hij op de verminderende koopkracht van de vaarplichtpensioenen. Deze behoeven aanvulling. Spreker suggereerde extra vakantie-kin derbijslag voor kroostrijke ge zinnen en een vijfdaagse werk week van 8,5 uur per dag. De heer Suurhoff vond, dat de so ciale premies de grens van het toelaatbare naderen. In de E. E. G. is in ons land de overheids bijdrage het laagst en ten dele van aflopende aard. De heer Corver (V.V.D.) vroeg naar mogelijkheden om het systeem van de sociale ver zekeringen te vereenvoudigen. Bovendien vond hij het nodig, dat bij stijgende inkomens meer particuliere verantwoordelijkheid moet worden ontwikkeld en dat een aantal voorzieningen zou kunnen worden afgezwakt, om dat ve'en zelf thans meer risico's kunnen dragen. Hij stelde voorts vragen over de „top" van de dienst arbeids voorziening en het „paleisach tige, luxueuse gebouw van het produktschap groenten en fruit, dat de heffingen met 50 percent verhoogde. Dit bracht hem en de meeste andere sprekers tot de vraag aan staatssecretaris De Meijer om zich duidelijk uit te spreken over de P. B. O. De heer Van der Ploeg (K. V. P.) keerde zich tegen ieder ini tiatief om op de kinderbijslag te beknibbelen. Afschaffing van deze bijslag voor het eerste kind zou voor lage lonen een inkom stenderving van vier percent be tekenen. De heer Kikkert (C.H.U.) wilde de kinderbijslag aanpas sen aan de gewijzigde kinder aftrek loon- en inkomstenbelas ting. De minister anavoordde hierop bij interruptie, dat een wetsontwerp ter aanpassing van deze bijslagen in voorbereiding is. De heren Van der Ploeg en Kikkert vroegen naar het rap port-Verdam over een nieuwe ondernemingsvorm. De heer Koekoek fulmineerde tegen de P. B. O. Voorts sprak hij over verlies aan gezag van de regering, omdat niet tegen de R. E. M. wordt opgetreden. In antwoord op <le opmerkin gen van de heer Suurhoff zei minister Veldkamp „dat ook de heer Suurhoff, toen hij minister van sociale zaken was, wel eens moest zeggen dat men niet alles tegelijk kan hebben." Tegen de heer Kloos, vice- voorzitter van het N. V. V., had de minister onlangs gezegd, „dat hij met hem een eind dezelfde weg af kan lopen, maar dat, wanneer de heer Kloos op een bepaald punt linksaf gaat, hij zelf nog een eind rechtdoor gaat." Tegen de heer Corver zei de bewindsman, dat ook hij tegen stander is van overdreven collee tieve voorzieningen. „Het tot nu toe gevolgde beginsel van meer afdoende voorzieningen naar mate het inkomen van de be trokkenen lager is, moest ook hem toch wel aanspreken." Over de vraag of de sociale voorzieningen zoals de kinder bijslag ook in de' vakantie-uitke ring moeten worden verwerkt, zal hij zich nog beraden. Deze zaak ligt voor verschillende groepen zoals bejaarden en inva liden weer anders. Een eventuele maatregel in dit opzicht zou 140 miljoen per jaar gaan vergen. De opmerking van de heer Suurhoff over het bedrijfspen sioenfonds voor de koopvaardij zei de minister niet te kunnen begrijpen. De heer Suurhoff had dit fonds zelf als minister een ehèque van 70 miljoen over handigd, waarmee de verplich tingen van het rijk werden over gedragen. Er is dus geen rechts grond waarop de overheid iets Het voederverbruik en de eier- produktie per hen vertonen de laatste jaren geen wijzigingen. De stijging van de krachtvoer- prfizen, welke als gevolg van de E. E. G.-verdragen is te verwach ten, zal bij eenzelfde omvang van de henuenstapel de kostprijs per ei doen stijgen. Een daling van de kostprijs is hoofdzakelijk te verkrijgen door een vergroting van de hennen- stapei per bedrijf. Bij een ver groting van de stapel van 500 tot 1500 hennen daalt de kostprijs reeds met een cent per ei als ge volg van de daling van de ar beidskosten per hen. Dit staat in een verslag van het landbouw-economisch insti tuut over de bedrijfseconomie voor de pluimveehouderij, dat binnenkort zal verschijnen. Ongeveer vijftig procent van de leghennen treft men in Ne derland aan op bedrijven met 'n stapel van 200 tot 1000 kippen. Bij een gemiddelde omvang van ongeveer 600 hennen per bedrijf bedraagt de kostprijs per 100 De commissie van de Euro pese gemeenschap heeft opnieuw investeringsprojekten in Surina me goedgekeurd, die door het Europese ontwikkelingsfonds zullen worden gefinancierd. Het betreft een studie voor de stuwdam te Stondansie, waar voor een bedrag van 560.000 Su rinaamse guldens is uitgetrok ken en de aanleg van de zuide lijke uitvlasweg van Paramari bo naar het vliegveld Zanderij, het „pad van Wanica". Hierme de is een bedrag gemoeid van 3.065.000 Surinaamse guldens. Het tweede goedgekeurde pro- jekt moet nog door de minister raad van de E.E.G. worden be krachtigd, omdat het een econo misch projekt is. Yan de 17 projekten, die tot dusver voor Suriname bij de E.E.G. zijn ingediend, zijn er voor zes de financieringsover eenkomsten getekend. Daarmede is een bedrag gemoeid van 22 miljoen Surinaamse guldens. Naar in Brussel wordt verno men zijn ook voor de Antillen projekten ter financiering door het Europese ontwikkelingsfonds ingediend, waarmede vele mil joenen guldens zijn gemoeid. Het betreft scholenbouw, uit breiding en verbetering van de vlieghaven van Willemstad en wegen op Curasao, Aruba en Bonaire. Zowel Suriname als de Antil len zijn met de E.E.G. geasso cieerd. Kustvaarder had aanvaring De Rotterdamse kustvaarder Bernina (428 ton) is woensdag ochtend bij dichte mist bij de Engelse haven Bristol in aanva ring geraakt met het Britse vaartuig New York City (5600 ton). De Bernina, eigendom van de Schellen-scheepvaart- en be vrachtingsmaatschappij, kreeg een gat in de romp boven de waterlijn en liep schade aan de opbouw op. Geen van de beman ningsleden werd gewond. Het schip meldde, dat het geen ge vaar liep. zou kunnen of moeten doen. „De politieke discussie krijgt pas inhoud, wanneer men deze uit een ideaal wil voeren," zo ging hij tijdens de replieken nog maals tegen de heer Suurhoff in. „Het gehele kabinet voert een sociaal beleid." eieren bij het in de naaste toe komst te verwachten prijspeil 13,—. Geen inkomen In de achterliggende jaren heeft de opbrengst per ei een da lende tendentie getoond, die mede is veroorzaakt door de uit breiding van de eierproduktie in Frankrijk en Duitsland. In de jaren 1961—1962 en 1963—1964 is het arbeidsinkomen als gevolg van de lage opbrengstprijs en de stijgende netto-kosten negatief geweest. Er werd in die jaren in deze bedrijfstak gemiddeld geen inkomen verkregen. De resulta ten van de kuikenmesterij waren in 1963 beter dan in 1962. In 1964 was de uitbreiding van de pro- duktie groter dan in voorgaande jaren, waardoor de prijs enigs zins daalde. Bij de te verwachten produktie in 1965 van ongeveer 145.000 ton levend gewicht, wel ke is gebaseerd op het produktie- niveau in het najaar van 1964, wordt aangenomen dat er bij een overeenkomstige vergroting van export en binnenlandse con sumptie geen verdere prijsdaling zal optreden, doch zelfs enig prijsherstel mogelijk zal zijn. (Adv.* Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter t stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- cn reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig,veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleent (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk Enkele agendapunten van de op dinsdag a.s. te houden ver gadering van de Axelse gemeen teraad vragen een korte toe lichting. STRAATNAMEN IN HET UIT BREIDINGSPLAN „WEST" EN HET RECREATIEGEBIED In verband met een voorgeno men wijziging van het uitbrei dingsplan West dienen voor twee aldaar geprojecteerde straten namen vastgesteld te worden, terwijl ook gewenst is de toe gangsweg tot het recreatiegebied een naam te geven. B. en W. stellen voor de vol gende namen vast te stellen: 1. „De Savornin Lohmanlaan", lopende van de Marijkestraat tot de Singel weg; 2. „Keucheniuslaan", lopende van de Groen van Prinsteren- laan tot de De Savornin Loh manlaan; 3. „Boslaan", lopende van de Kinderdijk in oostellijke rich ting, voorlopig tot het einde van de openbare weg. BENOEMING VAN LEDEN VAN HET BESTUUR „SPORTSTICHTING AXEL" Op 1 januari a.s. zijn als lid van de sportstichting aan de beurt van aftreding uit de groep van vertegenwoordigers der plaatselijke organisaties de heren: J. Picavet van de wandelsport vereniging „Emma" en J. van den Broeke van de voetbalver eniging „A.Z.V.V.". Van de overige bestuursleden treedt de heer C. A. Schiltman periodiek af. Voor de twee eerstgenoemde vacatures is het gevoelen van de betrokken organisaties gevraagd. De zittingsduur is drie jaar. Overeenkomstig de voorschrif ten biedt het college de volgende voordrachten aan: 1. als vertegenwoordiger wan- delsportvereniging: a. J. Picavet; b. J. den Engelsman. 2. als vertegenwoordiger „A.Z. V.V.": a. M. den Doelder; b. J. Dieleman. 3. voor de niet tot de andere groepen behorende leden: a. C. A. Schiltman; b. A. Kats. AANKOOP VAN EEN PERCEEL WEILAND Voor de realisering van het uitbreidingsplan-west is 't nood zakelijk, dat de gemeente de be- 45. Hij stond dicht naast het ang stige meisje aan de reling en luis terde naar het klapperen van de zeilen, toen de roerganger het schip langzaam deed wenden. Schuim spatte omhoog, toen werd het schommelen ineens sterker merkbaar en recht voor de wind schoot hun vaartuig met steeds toenemende snelheid vooruit. Hij wendde zich om teneinde hun ach tervolger in het oog te houden, maar ineens voelde hij een handje op zijn arm. „Aramzei Saina zacht, „blijvenblijven wij hen voor?" „Niet lang." Hij haalde de schouders op. „Maar misschien precies lang genoeg om de Afri kaanse kust te bereiken. Op den duur moet hij op ons inlopen hij beschikt over volledige beman ning en wij hebben nauwelijks mannen genoeg om één zeil iets bij te stellen." „Enals hij ons inhaalt voor wij de kust bereiken?" De avonturier schoof grimmig zijn zwaard naar voren. „Ik heb Scorra indertijd gezworen dat nie mand u aan zou raken zolang ik nog een wapen kan vasthouden, en ik ben van plan die belofte te houden!" verklaarde hij effen. Hij voelde haar hand zwaarder op hem leunen en zo stonden zij lange tijd zwijgend naast elkaar, terwijl het schip, steunend en krakend onder de vracht der verkeerd geplaatste zeilen zijn weg zocht over de don kere zee. „Er komen wolken voor de maan," sprak Aram eindelijk hoopvol. „Goed zo! Als het nog donkerder wordt, kan hij ons niet langer in het oog houden. Mis schien raakt hij het spoor kwijt in da duisternis!" Hij fronste de wenkbrauwen. „Ik wou dat ik wist wie die geheim zinnige man in de zwarte mantel is, die er alles voor over schijnt te hebben u in handen te krijgen, Sanai. Hij moet er lang van te voren van op de hoogte zijn ge weest dat ge naar Syrië zoudt rei zen. anders had hij eeen kans se- zien het grootste deel van mijn bemanning om te kopen." „Er komen nog meer wolken," hoorde hij haar gespannen naast zich zeggen. „De maan wordt op gegeten door de geesten van de nacht, Aram. Nu kan hij ons niet meer zien De avonturier wilde reeds in stemmend antwoorden, toen er plotseling een schok door hem heen ging en zijn hand greep naar het zwaard. Want op het achter dek van zijn eigen vaartuig, on derscheidde hij eensklaps het zwakke geflikker van een signaal- licht schikking krijgt over het perceel weiland, gelegen aan de Zuid- singel, groot 0.76.67 ha, eigen dom van de heer J. Dieleman. Over de aankoop van dit per ceel is met de eigenaar en de vruchtgebruikster overeenstem ming bereikt. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN GARAGE Voor de verdere ontsluiting van het uitbreidingsplan-west is het noodzakelijk, dat de gemeen te de beschikking krijgt over de garage, bergplaats en erf aan de Hospitaalstraat. Met de eigenaar, de heer J. P. van Driel, is over eenstemming bereikt. AANKOOP VAN EEN STROOK GROND Reeds eerder besloot de raad tot aankoop van gedeelten van tuintjes in de Singelweg en om geving ten behoeve van de re constructie van de 2e traverse, lopende via de Singelweg tot de Hospitaalstraat. Thans is ook met de heer A. de Visser, Singelweg 3, overeenstemming bereikt over de aankoop van ca. 16 m2 voor tuin gelegen bij zijn woning. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN DE WONING HOSPITAALSTRAAT 31 Voor de realisering van het uitbreidingsplan-west is 't nood zakelijk, dat de gemeente de be schikking krijgt over de woning Hospitaalstraat 31. Met de eige naar-bewoner, de heer J. Diele man, is over de aankoop van dit perceel overeenstemming be reikt, mits hij dit perceel van de gemeente kan terugkopen voor de bouw van een bungalow. BEGROTINGEN Tenslotte stellen B. en W. voor vast te stellen: a. de begroting voor het dienst jaar 1965, alsmede de le en 2e wijziging daarop; b. de begrotingen van de ge meentebedrijven voor het dienstjaar 1965, te weten: 1. de centrale boekhouding voor de gemeentebedrijven, 2. het gemeentelijk gasbe drijf, 3. de vleeskeuringskring, cen trum Axel, 4. het sportbedrijf, 5. het grondbedrijf, 6. het woningbedrijf, 7. de dienst sociale zaken; c. de begroting van de sport» stichting Axel Het gevaar van een havensta king in de Verenigde Staten is geweken. De international Long- shoremens Association, de vak bond van havenarbeiders, heeft met de werkgevers overeenstem ming bereikt over een nieuwe C. A. O. Deze voorziet in een ver betering van tachtig cent per uur van de lonen en andere arbeids voorwaarden. De overeenkomst geldt voor de ongeveer zestig duizend arbeiders die in de ha vens aan de oostkust der Ver enigde Staten en aan de Golf van Mexico werken. Peron volledige bewegingsvrijheid in Spanje Een woordvoerder van da Spaanse regering heeft meege deeld, dat ex-president Peron van Argentinië na zijn belofte zich tijdens zijn verblijf in Span je van politieke activiteit te zul len onthouden, thans volledige bewegingsvrijheid heeft en zich overal op Spaans gebied mag vestigen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3