PROVINCIAAL NIEUWS WITTE KRUIS alles E kan metv&& ROEPING en STRIJD 35e JAARVERGADERING VAN DE C0V0 TERNEUZEN Omzet steeg tot 19,349.838 kg KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN UITGEBALANCEERDE SAMENSTELLING Pagina 2 Terneuzen Axel Goes Nieuwvliet Oostburg Philippine Sas van Gent Sluis ADENAUER ONBLUSBAAR... MAAKT U VLOT WEER FIT! De strijd te*en de armoede in de V. S. DE VETJE ZEEUW Donderdag 17 dec. 1964 MOORD IN ZIERIKZEE De rijkspolitie in Zierikzee heeft dinsdagavond de 25-jarige monteur J. P. van de B. aange houden, die na verhoor heeft be kend zijn 22-jarige echtgenote door wurging om het leven te hebben gebracht. Familieleden troffen het lichaam van de vrouw aan op de vloer van de achterkamer. Het twee jaar oude kind lag boven in bed. De man was naar zijn werk gegaan. Reeds geruime tijd waren er in het gezin moeilijkheden. Vol gens de politie was de man niet overspannen, toen hij zijn vrouw om het leven bracht. Twee kranen voor Terneuzen In tegenstelling tot de uitge sproken verwachting zullen eerst vandaag twee kranen voor het Zeeuwse havenbedrijf in het noorderkanaaldok te Ter neuzen aankomen. Gisteravond waren twee sleepboten van de sleepdienst Willem Muller, die het transport uit Rotterdam ver zorgt, tot in Wemeldinge geko men. Volgens de verwachtingen van gisteravond zouden zij van morgen (donderdag) om zes uur Wemeldinge verlaten en zonder tegenslagen in de namiddag in Terneuzen aankomen. Het be treft twee drijvende stukgoede ren-kranen (jojo's) die reeds enige tijd bij Thomson's haven bedrijf te Rotterdam in gebruik waren. Zij hebben een hefver mogen van 2,5 ton ieder en een reikbreedte van ongeveer 25 me ter. Met deze twee kranen zal het N. V. Zeeuws Havenbedrijf zijn activiteiten in Terneuzen over enige tijd kunnen beginnen. De directie hoopt vóór het be gin van 1965 daarover nadere me dedelingen te kunnen doen. Men is thans nog volop bezig aan de voorbereidingen in het kantoor te Terneuzen (Nieuwstraat 52). De directie van de N. V. Zeeuws Havenbedrijf (een doch teronderneming van N. V. Thom son's Havenbedrijf te Rotterdam) is ontstemd over „wilde berich ten" die enkele maanden ge leden in kranten verschenen, waarin sprake was van een ze kere samenwerking in het be ginstadium met Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart Expedi tie en Agentuur Mij N. V. te Terneuzen. Concert „Instrumentale" Men zou kunnen discussiëren over de vraag welke normen men moet hanteren bij het beoordelen van de prestaties, geleverd door een ensemble, voornamelijk be staande uit amateurs. Ons inziens mag men bij een zich publiekelijk presenteren slechts „absolute" maatstaven aanleggen, ongeacht de status der executanten. Wel nu, desondanks menen wij, dat de „Vereniging voor instrumentale muziek" gisteravond in het Con certgebouw te Terneuzen een zeer positieve indruk heeft ge maakt. Natuurlijk kan uiteindelijk de vergelijking met een beroepsen semble niet worden volgehouden zo miste in Handels Concerto grosso opus 6 no. 9 het larghet to en het Menuet de onontbeerlij ke lichtheid, die de muziek zijn danskarakter geeft, en in het tussenliggende allegro ontbrak de nodige transparantheid, die het stemmenverloop tot zijn recht moet laten komen. Voorts traden in de langzame delen van Saint- Saëns' 2e symphonie in a moll opus 55 en Dvoraks cello-concert in b moll opus 104 somtijds stem- mingsmoeilijkheden aan de dag tussen enkele houtblazers (fluit, klarinet), terwijl in de zeer snelle gedeelten niet alle strijkers hun evenwicht konden bewaren. Daartegenover echter staan zovele positieve factoren, dat deze kleine déraillementen gaarne ver geven worden. Speciaal in de zo moeilijke taak als het begeleiden van de solist in het cello-concert bleek het orkest een soepel en slagvaardig reagerend instru ment in de betrouwbare handen van dirigent Jan Out. De solist, Tibor de Machula, heeft zieer geïmponeerd. Hij paart een welhaast feilloze techniek aan een ronde, warme toon; ele menten die speciaal in Dvoraks romantische concert tot hun recht kunnen komen. Helaas stoorde soms in een enkele ge passioneerde passage een resone rend bijgeluid, waarvan de her komst ons niet geheel duidelijk was. Overigens was de geïnspi reerde vertolking van het concert onbetwistbaar het hoogtepunt van het pogramma, en door een langdurig applaus gaf het voor een belangrijk deel jeugdige pu bliek uiting aan zijn dank. Ten slotte spreken we de hoop uit, dat de „Instrumentale" op deze weg moge voortgaan en on der Outs bezielende leiding het stijgende niveau moge blijven op voeren. J. D. Raadsvergadering op 22 december De gemeenteraad van Axel komt op dinsdag 22 december a.s. in openbare vergadering bij een voor de behandeling van de gemeentebegroting 1965. Daar naast komen nog een aantal meer of minder belangrijke punten aan de orde. Hiervan noemen wij: Een voorstel tot het verlengen van de rekening-courant-over eenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen"; idem tot het verlengen van de rekening-courant-overeenkomst met de Boerenleenbank „Axel"; idem tot vaststelling van een regeling inzake diensttijdbevor- dering; idem tot het vaststellen van straatnamen in het uitbreidings plan „West" en in het recreatie gebied; idem tot het benoemen van leden van 't bestuur der „Sport stichting Axel"; idem tot aankoop van een per ceel weiland, gelegen aan de Zuidsingel, van de heer J. Die- leman; idem tot aankoop van de wo ning Oudewijk 29 van de heer J. F. C. Verbiest te Koewacht; idem tot aankoop van garage, bergplaats en erf aan de Hospi taalstraat van de heer J. P. van Driel; idem tot aankoop van een strook grond van de heer A. de Visser, Singelweg 3 t.b.v. de re constructie van de 2e traverse; idem tot aankoop van de wo ning Hospitaalstraat 31 van en verkoop van dit perceel aan de heer J. Dieleman voor de bouw van een bungalow; idem tot aankoop van de wo ning Kanaalkade 4 van de heer H. Verstraten. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 24 november gestelde vra gen het volgende mede: a. Vraag van de heer Oggel in zake vorming van een „agglo meratie-Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen". De zaak, waarop de door de heer Oggel gedane suggestie be trekking heeft, is in studie; te gelegener tijd hopen wij hierop terug te komen. b. Vraag van de heer Hamelink om een spoedige beslissing in zake bestemming binnenter reinen plan oost-oud. De behandeling van deze vraag komt aan de orde in de raads vergadering op 26 januari 1965. Voor 25 miljoen gulden infrastructuurwerken Burgemeester en wethouders van Goes hebben de raad een voorstel doen toekomen tot het uitvoeren van infrastructuur werken tijdens de industrialisa tieperiode 19651968 tot een be drag van 25 miljoen. Uitgangs punt van dit voorstel is het in dustrialisatierapport, uitgebracht door ir. Snijders. B. en W. stellen zich voor de realisering van de volgende in frastructuurwerken De verlegging en verbreding van het kanaal GoesGoese Sas; de aanleg van een vierta1 insteekindustriehavens; de ver lenging van de aan te leggen raccordementslijn; de aanleg van een weg tussen de geprojec teerde natte en droge industrie terreinen; de aanleg van een weg die begint bij de bestaande rijksweg oostelijk van Kloetinge, dan in noordwestelijke richting loopt tot de kern van het dorp Wilhelminadorp en vervolgens via de bestaande weg in weste lijke richting aansluiting geeft op de provinciale weg naar Noord-Beveland; Voorts de aan leg van een brug over het aan te leggen kanaalgedeelte en de aanleg van een nieuwe sluis. De uitvoering hiervan willen B. en W. opdragen aan een groot aannemersbedrijf, n.l. Van Hattem en Blankevoort te Bever wijk. B. en W. stellen de raad voor om voor de te investeren 25 miljoen een zo hoog moge lijke bijdrage te vragen uit 's rijks kas. Gemeenteraad Vrijdagavond komt de gemeen teraad van Nieuwvliet in open bare zitting bijeen. Er is een motie binnengeko men van de gemeenteraad van Utingeradeel, waarin tot uit drukking wordt gebracht, dat de uitkeringen van het gemeente fonds voor vele gemeenten te laag zijn om tot een behoorlijk verzorgingspeil te kunnen ko men. Het college beaamt dit standpunt. Het vindt het echter beter aan de motie geen adhesie te betuigen omdat deze zaak de aandacht heeft van de vereni ging van Nederlandse gemeen ten. De gemeentebegroting voor 1965 komt in behandeling. Deze werd de vorige vergadering in concept aangeboden. De be schuttende werkplaats deelt in een schrijven mee, dat het beter is de stichtingsvorm te verlaten en daarvoor in de plaats te stel len een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. Het college is het met dit standpunt eens dat de kosten voor de openbare school worden geraamd op 166,94 per leerling. Kandidaatsexamen Frans Aan de vrije universiteit te Amsterdam is dezer dagen ge slaagd voor het kandidaatsexa men Franse taal en letterkunde de heer A. Verdonk te Oostburg. Burgemeester Van Hoek ten grave gedragen Woensdag heeft onder grote belangstelling de begrafenis olaats gehad van wijlen burge meester P. J. L. van Hoek van Philippine. Onder de aanwezigen wa ren burgemeesters en secretaris sen van Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen en vele andere bur gerlijke en kerkelijke functio narissen. Om half twaalf vertrok de lijkstoet van de woning van wij len burgemeester Van Hoek, voorafgegaan door schoolkinde ren die kransen en bloemen droegen. Het stoffelijk overschot van de burgemeester werd ge dragen door de raadsleden en oud-wethouder Van den Broek. In de kerk leidde pastoor De Bie persoonlijk de uitvaartdienst. Op verzoek van mevrouw Van Hoek werden aan het graf geen toespraken gehouden. De heer J. Moelker bracht na mens de familie dank voor het betoonde medeleven. Vele ingezetenen brachten daarna een laatste groet aan de overledene. Philippine nam op eenvoudi ge wijze afscheid van zijn bur gemeester, precies zoals deze het gewenst zou hebben. Auto op tractor Zondagavond omstreeks half tien bemerkte A. de M. uit Ter neuzen, die met zijn personen wagen in de richting Sas van Gent reed, te laat een vóór hem rijdende tractor met twee aan hangwagens. Ondanks het feit dat A. de M. krachtig remde, botste hij achter op de aanhang wagen, bestuurd door M. de J. uit Zaamslag. De auto van De M. slingerde tegen de stootband ter hoogte van het gebouw van de P.Z.E.M. en na veel geslinger kwam hij uiteindelijk tegen die stootband tot stilstand. De auto was enkel nog goed voor schroot, maar wonderlijk genoeg liep de bestuurder geen noemenswaar dig letsel op. Onvoorzichtige Belg Maandagmiddag omstreeks half vijf wilde F. C. uit Ertvelde (B.) op de Westkade te Sas van Gent na inkopen te hebben gedaan, zijn wagen starten en in de rich ting Zelzate rijden. Hij lette ech ter niet op het achterop komen de verkeer en om een vóór hem geparkeerde wagen te passeren, week hij uit naar links. De heer A. C. uit Zelzate, die met zijn brommer links van de weg moest rijden in verband met de geparkeerde wagens, kreeg van de autobestuurder F. C. geen voorrang. De bromfietser reed daardoor op de auto en kwam te vallen. Persoonlijke ongeval len bleven beperkt tot kleine verwondingen aan het gezicht. De schade aan de brommer be droeg ongeveer 300 en aan de auto 100. W oningvoorlichting Vrijdag 18 december wordt men om 19.30 in de gelegenheid gesteld in het sociaal gebouw van de stijfel- en glucosefabriek al les te weten te komen betreffen de het eigen woningbezit. B. en W. van Sas van Gent zullen die avond worden bijge staan door enkele deskundigen om alle belangstellenden de mo gelijkheden in de woningbouw bij te brengen. Rattenbestrijding Door middel van een folder heeft het gemeentebestuur van Sas van Gent gemeend de be volking er nogmaals op te moe ten wijzen welke gevaren de rat ten met zich meebrengen voor de volksgezondheid. In de folder die huis aan huis is verspreid, wordt de bevolking aangespoord krachtig de strijd aan te binden tegen ratten en muizen. Speeltuincomité In café „Wilhelmina" vond een vergadering plaats van het plaatselijk speeltuincomité onder leiding van de heer M. Leen- houts. De heer F. Bleienberg uit Amsterdam, vertegenwoordiger van de N.U.S.O., een overkoe pelende speeltuinorganisatie, hield een inleiding over de wijze waarop men op verantwoorde paedagogische wijze een speel tuin kan inrichten. Algemeen was men van oor deel, dat het aanbeveling ver dient bij de N.U.S.O. aan te slui ten, hetgeen men dan ook deed. Voorzitter Leenhouts kon nog meedelen dat men het oog had op een perceel grond in de on middellijke nabijheid van het gemeentelijk sportterrein, omdat er nog geen financiën zijn, zul len er enige acties worden ge voerd, n.l. een flessenactie in ja nuari; een oud-papierinzameling in februari en een lompenactie in april. Handbooggilde Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" speelde in Brugge een wedstrijd tegen „Ivanhoe", welke match op punten werd verloren. Sluis staat echter in het totale puntenaantal nog vóór door de overwinning enige we ken geleden in Sluis. Er moet nog een tweetal wedstrijden worden gespeeld om uit te maken wie voor de beschikbare prijs in aan merking komt. Onder leiding van de heer Jac. Dieleman Mzn. te Zaamslag hield de Coön. Aa"- en Verkoop vereniging „Oost Zeeuws-Vlaan- deren" G. A. te Terneuzen dins dag j.l. in hotel „Rotterdam" haar 35e jaarlijkse algemene vergadering. AUTO TE WATER Bestuurder verdronken Woensdagmiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente Epe een personenauto in het Apeldoornse kanaal geraakt. De bestuurder, een 44-jarige verte genwoordiger uit Nijmegen, ver dronk. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. De auto moet zeer snel hebben gereden. Nie mand heeft het ongeluk zien ge beuren. Een schooljongen zag de auto in het water liggen. Volgens kringen uit de omge ving van oud-bondskanselier Adenauer is deze voornemens zich bij de volgend jaar in de bondsrepubliek te houden parle mentsverkiezingen opnieuw kan didaat te stellen. Dr. Adenauer, die thans voor zitter van de christen-democra tische unie is, hoopt de volgende maand 89 jaar te worden. Hij heeft sinds 1949 zitting in het Westduitse parlement. Nadat de voorzitter allen had welkom geheten, wijdde hij eni ge woorden aan de nagedachte nis van de heer Iz. de Feijter. Hij schetste de betekenis van het werk, dat door de heer De Feijter gedurende een 13-tal ja ren als bestuurslid voor de ver eniging is verricht en hoe mede door zijn adviezen en daad kracht de opbouw van de COVO is gediend. Hij stond vervolgens stil bij het verscheiden van mr. A. C. F. Hendrikse, algemeen direc teur van Cebeco te Rotterdam, en bij de betekenis van diens werk voor de coöperatieve aan- en verkoop. Naar aanleiding van het af treden in het afgelopen boek jaar van de heer F. Dekker Dekker als voorzitter der ver eniging wees hij op de spectacu laire ontwikkeling, welke de COVO mede onder zijn leiding heeft gehad en bracht hem dank voor al het werk als zodanig door hem verricht. Voorts wees de voorzitter op het belangrijke feit van de tot standkoming in 1963 van het nieuwe bedrijf aan de Sassing, waarvan de waarde door de on gunstige weersomstandigheden tijdens de inname van de oogst reeds in het eerste jaar bijzon der tot uitdrukking is gekomen. Alle ingenomen partijen kon den voor bederf worden gevrij waard en voor consumptie- of brouwdoeleinden worden afge leverd. Hij besloot zijn openingswoord met de opwekking te trachten door eensgezinde samenwerking een optimaal resultaat voor de boeren te behalen. JAARVERSLAGEN De secretaris, de heer C. A. de Kraker, las de notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet bij een belangrijke lagere ha-opbrengst was ge stegen tot 19.349.838 kg met een geldswaarde van 6.541.982,48. Het behaalde financiële resul taat maakte het weer mogelijk ruime afschrijvingen op de vast gelegde middelen der vereniging toe te passen en wel tot een be drag van 172.706,18. Nadat de commissie van toe zicht bij monde van de heer W. Dekker had gerapporteerd, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden, werden de jaar stukken goedgekeurd en werd besloten het voordelig saldo over te brengen naar het reserve fonds, dat daarmede strijgt tot ƒ215.781,59. BESTUURSVERKIEZING Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden P. Dieleman, W. J. Dieleman en K. G. Tollenaar met grote meer derheid van stemmen herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Iz. de Feijter, werd voorzien door de verkiezing van de heer Abr. Dees Jr te Zaamslag. In de plaats van de heer W. Dekker Pzn, die aan de beurt van aftreding en niet herkies baar was, werd tot lid van de commissie van toezicht gekozen de heer Fr. de Feijter te Axel. LEZING VAN DE HEER BLANK De heer J. H. Blank, inspec teur van Cebeco te Rotterdam, stond in zijn toespraak aller eerst stil bij het juist bekend gemaakte E.E.G.-akkoord en be toogde bij deze voortgaande E.E.G.-ontwikkeling de noodzaak van een sterkere binding tussen leden en coöperatie, ook in ver band met de belangrijke inves teringen, welke hebben plaats gehad en nog steeds plaats vin den. Hij wees op de discussies, welke plaats hebben met be trekking tot de producenten- werd besloten, (Adv.) organisatie welke men eigen lijk reeds in de coöperatie aan treft en op de wenselijkheid van een gerichte produktie in het E.E.G.-gebied om de afzet- positie van de landbouwer op deze wijze, te versterken. Enige vragen uit de vergade ring werden door de heer Blank uitvoerig beantwoord. De voorzitter bracht de heer Blank dank dat hij ook deze ver gadering weer heeft willen bij wonen en voor zijn toespraak. DIAVERTONING Na rondvraag en sluiting van de huishoudelijke vergadering, welke goed was bezocht, heette de voorzitter om half zes de leden met hun dames welkom op een bijeenkomst die op dat tijdstip was belegd voor de ver toning van een serie dia's, ge maakt ter gelegenheid van de officiële opening van het nieu we bedrijf op 4 juni j.l. en van werkzaamheden te velde en op het bedrijf tijdens oogst 1964, aangevuld met een aantal na tuuropnamen. Het commentaar bij deze dia reportage werd verzorgd door de heer Loeve. Na de dia-vertoning nodigde de voorzitter alle aanwezigen ca. 280 dames en heren aan een koffiemaaltijd, waarmede deze geslaagde jaarvergadering Hoofdpijn? Griep? Spierpijn? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. 't Geheim schuilt in de uit gebalanceerde samenstelling! Wetenschappelijk verantwoord. Uiterst werkzaam. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Bovendien: géén salicylzuur, dat vaak maag klachten veroorzaakt. Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwas senen! ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag voor kleine zelf. standigen aanvaard. 4 •k •fr door ERNST MEISTER 54) (Nadruk verboden.) Een vergissing natuurlijk. Tra gisch voor de patiënt, maar het doet de naam van de arts geen goed.'' „Hm, jaweet u iets van geneeskunde af? Hmgoed, ga Verder juffrouwèh Fontana. U gebruikt wel een on gewone methode bij uw propa ganda." „In zulk© gevallen komt de verzekering eraan te pas. De arts kan verantwoordelijk ge steld worden en de gevangenis indraaien. De maatschappij be taalt zo nodig een waarborgsom om de verzekerde uit de voor lopige hechtenis te ontslaan, de verzekering zorgt voor twee eersteklas advocaten en wan neer de arts toch veroordee'd wordt, betaalt de maatschappij een hoge schadevergoeding." „Bepaald interessant. Inder daad nieuws. Ik wist niet dat zo iets bestond. Ik moet zeggen, dat het zijn nut kan hebben, of schoonnu ja. Vertelt u eens verder." Nadenkend staarde Maffei naar de witte as van zijn donkere Brazielsigaar. „Inderdaad. U wordt dagelijks geconfronteerd met de nuchtere praktijk. Nemen wij nu eens die geschiedenis met mevrouw Saut ter bijvoorbeeld Gabriëlle pauzeerde even en tot haar genoegen zag ze hoe de ander van kleur verschoot. „Die zaak Sautter had ook anders kunnen aflopen. U heeft, om een heel gewoon woord te gebruiken, „zwijn" gehad, dokter Maffei." Ze zweeg opnieuw. Nu moest de vos toch uit zijn hol komen, meende ze. Dr. Maffei schoot zijn vlezige handen over zijn bureaublad. Het waren handen van een materia list, brutale, gierige en mee dogenloze handen. Fontana fixeerde die handen, handen vormden voor haar steeds een bron van studie. Er kwam leven in die handen. De handen wer den tot gebalde vuisten. „Vertel me eens, lieve juf frouw, waar wilt u heen met uw zogenaamde voorbeelden? Wat weet u van deze zaak? Wie heeft u gestuurd?" „O, maar ik zei u toch al dat ik vóór ik bij u mijn opwachting maakte, bepaalde inlichtingen heb gekregen? Het zou niet fair zijn mijn bronnen te noemen. Maar u ziet dat er weinig gehei men zijn die geheim kunnen blij ven. Wat zou u doen, dokter Maf fei, wanneer mevrouw Stoja „Maar mens... wat klets je toch?" „Windt u niet op, dokter. Ik wil u alleen aantonen dat voor een man als u een verzekering alleen maar voordeel kern heb ben." „Zwendel, opgelegd pandoer", concludeerde Maffei. Eerst die dokter Sevard, toen die juffrouiw Eyken en nu deze tante. Om niet te vergeten Kroll, die advocaat met een afgevaardigde van de Vereniging. Alles een beetje ver ontrustend, maar niet gevaarlijk. Deze vrouw bekeek hem met an dere ogen. Deze vrouw kon wél gevaarlijk worden. Hij moest met haar voorzichtig zijn! „Klets ik werkelijk, dokter? Denkt u dat ik een beginneling ben? Of meent u dat ik ben ge komen om u te chanteren of zo iets? Zeg het maar gerust, dok ter, ik kan er tegen." Maffei leunde in zijn stoel, de vrouw had gezegd wat hij dacht. Maar hij doorzag haar, natuur lijk kwam ze om hem af te zet ten. Misschien kon hij haar af kopen en bij een vrouw van der gelijk kaliber zou het misschien toch niet moeilijk zijn om een avontuurtje te beginnen. In de bioscoop werden dergelijke typen als „sex-bommen" aangekondigd. „Ja, ziet u," begon hij voorzich tig, „de hele wereld is nu een maal vol afzetters, grote en kleine. Neem me niet kwalijk dat ik door veel ondervinding voor zichtig ben geworden. Maar wat kost dan zo'n verzekering?" „Dat hangt er helemaal van af, dokter," zei Gabriëlle, nog steeds in haar rol. „Dat is zuiver individueel. Maar over chantage wordt natuurlijk niet gesproken. Laten we zeggen dat mijn maat schappij een kleine aandrang kan uitoefenen als we alle omstan digheden weten, zoals dat bij u het geval is. We hebben ook trouwens normale verzekeringen, op het leven bijvoorbeeld. Als ik me niet vergis hebben een paar patiënten van u een vrij hoge verzekering lopen." „Wie zijn dat?," vroeg de kleine dokter vlug, tè vlug. „Ambtsgeheim, dokter. Maar ik kan u wel zeggen dat onze maatschappij uw kliniek met meer dan gewone belangstelling gadeslaat. Ziet u," vervolgde ze onschuldig, „het is opgevallen dat in uw kliniek de laatste tijd nogal veel mensen zijn gestor ven. (Deze inlichting had Ga briëlle zonder moeite in het dorp kunnen krijgen.) Dat heeft de maatschappij nogal veel geld ge kost. Wanneer u nu een risico verzekering sluit, waarvan de premie uiteraard aan de hoge kant ligt, kan de maatschappij die bijzondere sterfgevallen als afgedaan beschouwen. Dan is 't bedrag van de premie een kleine compensatie." „Dus toch chantage," zei dr. Maffei smalend. Gabriëlle had het gevoel dat ze nu het beslissende ogenblik na derde. Ze moest nu alles op één kaart zetten. „Licht u mij eens nader in over de ziekte van mevrouw Ber tha Sautter," kwam ze plotseling uit de hoek. „Bent u gek geworden?", stoof de kleine dokter op. „Stellig niet," antwoordde Ga briëlle rustig. „Ik heb opdracht u voor een nieuwe verzekering te winnen, maar ook, om inge licht te worden over de behande ling van uw patiënten (Wordt vervolgd.) Bij zitten en opstaan werden enkele amendementen, ingediend door de heer Nelissen (K. V. P.) aangenomen. Hierdoor wordt de inkomensgrens, die tot nu toe ƒ4000 bedroeg, opgetrokken tot ƒ4600. De minister van sociale zaken, dr Veldkamp, had ƒ4000 voorgesteld, maar had geen be zwaren tegen een verdere ver hoging, die altijd nog onder de grens van 5200 blijft, die de ge meenschappelijke boeren- en mid denstandsorganisaties hadden ge vraagd. Ook wordt deze inkomensgrens voortaan gekoppeld aan een ge combineerde prijsloonindex. De bewindsman, die alleen koppe- 'incr aan de kosten van levens onderhoud wilde, legde zich neer bij de algemene opvatting van de regeringspartijen, gesteund door S. G. P. en Boerenpartij. De heer Berger fP. v. d. A.) toonde zich voorstander van het wetsontwerp zoals dat was inge diend. Hii sprak zich uit tegen de amendementen van de heer Nelissen, omdat hij de overheids bijdragen aan sociale voorzienin gen voor zelfstandigen relatief reedg redelijk achtte. President Johnson heeft woensdag bekendgemaakt dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan besteding van 82.6 miljoen dollar voor 162 projecten in het kader van de strijd tegen de ar moede in de Ver. Staten. De pro jecten worden gefinancierd uit een fonds van een miljard dol lar. Dit geld heeft het Ameri kaanse congres verleden jaar be schikbaar gesteld voor het „an- ti-poverty-programme" van pre-4 sident Johnson. In november werd reeds 35 miljoen dollar be schikbaar gesteld voor 120 pro jecten. HERTOG VAN WINDSOR GEOPEREERD De hertog van Windsor is woensdag behandeld aan de zieke slagader in zijrt buik. De operatie duurde een uur en zt- ven minuten en is geslaagd, ;so werd van de zijde van het zie kenhuis meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2