Wilson over: Atlantische kernmacht Kongolese staf moet uit Moskou vertrekken De N.A.V.O.-conferentie te Parijs „ATLANTIC NUCLEAIR FORCE MET VETORECHT Het weer INDONESISCHE BESCHIETING VAN EILAND BIJ SINGAPORE Individueel of collectief Blijvend overleg Wens van Washington „VIJANDIGE BEDRIJVIGHEID EN LASTERCAMPAGNE" KOSYGIN NAAR LONDEN ZWARE VERLIEZEN VOOR ZUIDVIETNAMESE TROEPEN Veel soldaten naar communisten overgelopen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Korporaai schoot sergeant neer tijdens vlucht Betrekkingen verbroken Iri 1963 Russische staf uitgewezen Auto-ongeluk Waar Parijs en Bonn MASSAGRAF IW POLEN! OWTOEKT Frankering bij abonnement: Terneuzen Direetewr-Hbofredacteur: I. van Se SanSe RedaeHe-adres: Noordstraat 55—57 Admlnistratle-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" ƒ2.—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRLIE ZEEUW DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6384 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ji.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.pt. Premier Harold Wilson heeft woensdag in een tot de laatste plaats bezet lagerhuis het voor stel van zijn regering voor een atlantische kernmacht uiteenge zet. Hij deed dit tijdens een de bat over de buitenlandse politiek, dat door de voormalige conser vatieve minister van buitenland se zaken Richard Butler werd geopend. Volgens het Britse plan zal de atlantische kernmacht (Atlantic Nuclear Force) bestaan uit na tionale elementen en een ge meenschappelijk (multinatio naal) element, waarvan de hui dige mogendheden die niet over kernwapens beschikken, deel kunnen uitmaken. Het plan heeft in de eerste plaats tot doel verspreiding der kernwapens te voorkomen. De nationale ele menten zouden tot de A. N. F. moeten behoren zolang de N. A. V. O. bestaat. De A. N. F. zou moeten bestaan uit de Britse V- bommenwerpers uitgezonderd die welke buiten het gebied van de N. A. V. O. nodig zijn de Britse polaris-vloot, een gelijk aantal Amerikaanse polaris- onderzeeboten en het gemeen schappelijke element. De A. N. F. zou onder één en kel gezagsorgaan komen. De V. S., Groot-Brittannië en Frank rijk indien het wil deelnemen zouden het recht van veto hebben, zowel over het gebruik van alle elementen van de A. N. F. als over eventuele wijzigingen in het beheer der strijdkrachten. De deelneming van andere landen zou individueel kunnen geschieden in welk geval een dergelijk: land eveneens het recht van veto zou hebben of col lectief. In het laatste geval zou den de betrokken landen een col- leeüef veto krijgen. Het gezagsorgaan zou uitslui- HET ZELFDE WEERTYPE Een kleine depressie die opvul lend over Frankrijk naar het noorden trok veroorzaakte gis teren in ons land af en toe enige regen, waarvan de verdeling nogal grillig was. Op de flank van deze depressie stroomde lucht binnen waarin de tempera turen tot omstreeks zeven graden Celsius opliepen. Samen met een hogedrukgebied dat aanwezig is boven zuid-Zweden hield deze depressie de wind bij ons oost tot zuidoost. Ook boven de Britse eilanden ligt nog een lagedruk gebied dat eveneens sterk aan betekenis inboet. Hierdoor ont staat boven west-Europa een vlakke luchtdruksituatie. Om die reden wordt er in de weerstoe- stand geen grote verandering verwacht. medegedeeld, door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond Rustig weer Overwegend zwaarbewolkt met op enkele plaatsen nog wat regen of motregen. Hier en daar ook mist. Merendeels zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.01 12.21 Terneuzen 0.36 12.56 Hansweert 1.16 1.36 Walsoorden 1.26 1.46 VRIJDAG 18 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.46 1.06 Terneuzen 1.21 1.41 Hansweert 2.01 2.21 Walsoorden 2.11 2.31 tend kunnen handelen op in structies der regeringen. Het zou de bevelhebber van de strijd macht politieke leiding moeten geven, de doelen van opera tionele plannen moeten goed keuren, besluiten nemen aan gaande het verstrekken van kernwapens aan de bevelhebber van de kernmacht en een politiek moeten uitstippelen met betrek king tot de rol van alle typen strategische en tactische kern wapens. De premier deelde mee, dat Engeland en de V. S. de kwestie van gemeenschappelijke produk- tie van militaire vliegtuigen en gemeenschappelijk onderzoek en ontwikkeling van dergelijke toe stellen zullen bespreken. Een Britse missie is al naar Washing ton gegaan. Engeland wenst in toenemen de mate overleg binn-en de atlan tische alliantie over de politiek van de westelijke mogendheden aangaande kernwapens in elk deel van de wereld. Wij en an dere Europese landen hebben een vrijwel even groot belang bij het gebruik van de Amerikaan se strategische kernmacht als van een kernmacht die in de toe komst bij cte Navo wordt onder gebracht, aldus Wilson. Volgens de premier zal het hajidvest voor de A.N.F. een ar tikel moeten bevatten, waarbij de kernmogendheden zich verplich ten tot het niet verder versprei den van kernwapens en de niet- kernmogendheden beloven dat zij geen pogingen zullen doen om kernwapens te verkrijgen. Dit om te voorkomen dat er veel vingers aan de nucleaire trekker zouden kunnen komen- Indien de Chinese kernontploffing tot ge volg heeft, dat andere Aziati sche landen voor hun verdedi ging over kernwapens willen be schikken, zou het onmogelijk zijn verdere verspreiding van derge lijke wapens tegen te gaan. Wilson zei dat het Washing- tons wens is dat het Amerikaan se plan voor een multilaterale kernmacht (M. L. F.) en het Brit se project naast elkaar worden bestudeerd. De V. S. hebben in elk geval nog niet afgezien van hun eigen ideeën. Hij verklaarde dit naar aanleiding van zijn jong ste onderhoud met de Ameri kaanse president. In antwoord op een interrup tie van de voormalige conserva tieve premier sir Alec Douglas- Home gaf Wilson duidelijk te kennen, dat Duitse deelneming aan een atlantische kernmacht tot het multinationale element beperkt dient te blijven. De Britse regering beschouwt internationale overeenstemming over het tegengaan van verdere verspreiding van de kernwapens als het belangrijkste ontwape- ningspunt. Wilson weigerde tijdens het debat in te gaan op de vraag of Engeland de controle over zijn kernwapens geheel zal opgeven Volgens politieke waarnemers liet hij de kwestie van de taak der Britse V-bommenwerpers, die buiten de A. N. F. vallen, open. Hij liet zich er niet over uit of deze bommenwerpers kernwa pens zullen vervoeren. Jo Grimond, leider van de li berale partij, wilde van de pre mier weten welke rol deze vlieg tuigen zullen vervullen. Zes of zeven Indonesiërs in een snelle motorboot hebben dins dagavond een bliksemaanval ge daan op een eilandje bij Singa pore, zo deeïden welingelichte kringen woensdag mee. Het eiland, waarop een een heid van de territoriale reserve van Maleisië is gelegerd, werd uit de boot met lichte machine geweren onder vuur genomen. Het scheepje voer snel weg toen een Maleisisch patrouillevaartuig naderde. Op het eiland zouden twee gewonden zijn gevallen. GEVANGENEN TERUGGEZONDEN De Maleisische autoriteiten zijr begonnen met de terugzending van gevangen genomen Indone sische kooplui en vissers (in to taal 950 man) naar hun land. Deze waren met hun schepen aangehouden nadat Maleisië zijn wateren voor hen gesloten had verklaard, omdat ze agenten en ■wapens het land zouden trach ten binnen te smokkelen. De schepen zullen aan Indonesië worden teruggegeven, maar de ladingen, bestaande uit ijzererts, tin, koper, rubber en andere goe deren, zijn verbeurd verklaard. EMBARGO OPGESCHORT Het Maleisische ministerie van defensie maakte woensdag be kend, dat de regering van Malei sië haar plan tot een volledig embargo op de handel met Indo nesië met ingang van 1 januari niet zal doorzetten. Schepen en vliegtuigen niet voor Indonesië bestemde wapens of militaire uitrusting zullen echter uit Ma leisische havens en van Maleisi sche vliegvelden geweerd blijven. Voor de annulering van het embargoplan is geen reden opge geven, maar men vermoedt dat die heeft plaatsgehad op drin gend verzoek van Singapore, dat het meest te lijden heeft van de Indonesische confrontatiepolitiek jegens de federatie. Het Kremlin heeft de Kongolese diplomatieke vertegenwoordiger in Moskou verzocht de Sowjet-Unie met al zijn medewerkers op zo kort mogelijke termijn te verlaten. Dit is dinsdagavond op iiet Sowjetministerie van buitenlandse zaken aan de Kongolese zaak gelastigde Gaston Mganbani medegleeld, die daartoe op het mi nisterie was ontboden. De Russische regering meent dat Mganbani zich in de Sowjet- Unie „te buiten is gegaan aan tegen de Sowjetstaat gerichte vijandige bedrijvigheid". Het Kremlin zegt verder dat de Kon golese autoriteiten een „laster lijke campagne" tegen de Sow jet-Unie voeren, „waardoor het niet meer mogelijk is het perso- Een sergeant van de Oost- duitse grenswacht is door zijn korporaal neergeschoten toen hij met zijn verloofde naar het wes ten wilde vluchten, zo is woens dag door de Keulse politie mee gedeeld. Het meisje slaagde erin de grens over te komen, haar verloofde heeft een half uur be wegingloos gelegen voordat hij met een vrachtwagen werd weg gehaald. De sergeant was op patrouille met de korporaal en ontwapende deze, toen het meis je naar de grens rende. De ser geant zei de korporaal mee te gaan, maar deze weigerde, greep het machinepistool, gooide de sergeant op de grond en schoot op hem. Dinsdagavond zijn vijf Oost duitsers in dichte mist naar Ne- der-Saksen gevlucht, zo is voorts in Brunswijk gemeld. -i nee. '3 8.42 16.29 14.53 4.54 7 8.43 16.29 15.21 6.21 S S.44 16.29 15.59 7.49 ;9 8.45 16.29 15.21 9.11 20 8.45 16.30 17.59 10.20 KERN-LANDMIJN EN LANGS HET IJZEREN GORDIJN Frankrijk heeft, naar van welingelichte zijde is ver nomen, bezwaren gemaakt tegen een viermogendhe- den-communiqué ten aan zien van de Duitse kwestie bij de besprekingen op de conferentie van de Navo- ministerraad in Parijs. Wel is door de woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken een een zijdige verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de mi nisters van de drie westelijke mogendheden en West-Duilsland het er over eens zijn geworden, dat „de tijd is gekomen om te zamen met de Sowjet-Unie stap pen te nemen om het het Duitse volk mogelijk te maken het recht van zelfbeschikking uit te oefenen". De op de conferentie ingediende Westduitse voorstel len zouden verder door de vier landen worden besproken. Dinsdag zouden deskundigen van de vier landen vergeefs heb ben gepoogd Franse instemming met een gezamenlijk communi qué te verkrijgen. „SCHRIKDRAAD". De Westduitse minister van defensie Von Hassel heeft woens dag op de conferentie gezegd dat er in militaire kringen sterke steun bestaat voor een ontwerp om langs de grens tussen Oost en West-Duitsland kern-land mijnen te leggen. Het zouden Amerikaanse mijnen zijn die onder toezicht van de Ver. Sta ten zouden blijven en zij zouden als „schrikdraad" moeten dienen om een communistische aanval af te schrikken, zonder dat het tot strategische vergeldings maatregelen zou komen. De mij nen zouden niet automatisch ont ploffen, wanneer er troepen het gebied zouden binnenkomen, maar door de verdedigers tot ex plosie moeten worden gebracht en van ingewikkelde beveiligin gen zijn voorzien. Volgens Duit se bronnen zou het idee van de ze kernmijnen uit Washington stammen. VERRASSINGSFACTOR Volgens Von Hassel zou het grootste gedeelte van het Rus sische militaire potentieel on danks de communistische acties in Afrika en Azië zich nog in centraal en oost-Europa bevin den. De verrassingsfactor zou de basis van de Russische strategie blijven. Een overzicht bij de aanvang van een geheime zitting van de NAVO-conferentie in Parijs. De Amerikaanse minister van defensie MacNamara zei dat de Verenigde Staten meer dan achthonderd interconti nentale ballistische projectie len in Navo-dienst hadden ge steld en verder meer dan drie honderd polaris-raketten en honderden B152 en middel zware bommenwerpers die in tercontinentaal kunnen worden gebruikt. (Zie verder pagina 5) neel van de Kongolese diploma tieke vertegenwoordiging in Mos kou te doen blijven". Mgambani heeft zijn regering dinsdagnacht via de Kongolese ambassade in Brussel een rap port over deze Russische stap gezonden. Hij zou zich woensdag, deze maal uit eigen beweging, weder om op het Russische ministerie van buitenlandse zaken vervoe gen om te weten te komen, of het Russische besluit slechtg be trekking heeft op het thans aan de Kongolese ambassade verbon den personeel of dat het neer komt op een definitieve sluiting der ambassades. De Kongolese ambassadeur in Moskou, Sebastien Krini, bevindt zich in Leopoldstad. De gehele staf der ambassade bestaat thans uit de zaakgelastigde Mganbani en een chauffeur. De Kongolese regering heeft in november 1563 het vertrek ge- eist van de gehele staf der Rus sische ambassade in Leonoldstad. Zij stelde deze eis nadat twee leden van deze staf waren ge arresteerd op beschuldiging van samenzwering met naar Brazza ville uitgeweken Kongolezen met het doel de regering in Leopold stad omver te werpen. Het Kremlin had dit Kongo lese optreden „onwettig- en on gegrond" genoemd. Het had ech ter tevens verklaard dat het de twee gewraakte diplomaten zou vervangen en dat het geen ver geldingsmaatregelen zou nemen. Mganbani heeft meegedeeld dat hem op het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken is ver zekerd dat de Russische maat regel géén opschorting of ver breking der betrekkingen in houdt. In Moskouse diplomatieke Krin gen meent men dat de Russische maatregel de Sowjet-Unie in staat zal stellen een „Kongolese regering in ballingschap" te er kennen, indien landen als Alge rije en Egypte hiertoe zoudc-n overgaan. Mganbani is vorige maand be trokken geweest bij een auto ongeluk, waarna hij heeft gepro testeerd tegen de behandeling die hij bij die gelegenheid van om standers en leden van de Rus sische militia ondervond. Hij zou mishandeld zijn en men had hem belet de Amerikaanse ambassade binnen te gaan. Mganbani verklaarde de tegen hem ingebrachte beschuldigingen categorisch van de hand te heb ben gewezen, maar hij zou de nota aan zijn regering doorzen den. Sowjet-premier Alexei Kosy- gin zal volgend jaar voor be sprekingen naar Londen komen op uitnodiging van de Britse re gering. Premier Harold Wilson die dit in het lagerhuis meedeelde, zei dat de Russische leider ook gaarne een bezoek van hem aan Moskou tegemoet ziet. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrej Gromy- ko, brengt in maart een officieel bezoek aan Engeland. Men acht het onwaarschijnlijk dat Kosygin voordien naar Londen komt. Diplomaten in Moskou vragen zich af, of Leonid Brezjnov, eer ste secretaris van de communis tische partij, zijn premier zal vergezellen. Tot dusver heeft hij nog geen officiële positie in de Sowjetregering. Wilson achtte het wenselijk dat de staatslieden, zowel van de westelijke alliantie als daar buiten, veelvuldiger samenko men. In gezaghebbende Franse krin gen in Parijs deelde men mee dat Wilson in januari naar P-rijs komt voor overleg met president De Gaulle. Op 22 januari gaat hij, zoals bekend, naar Bonn waar hij met bondskanselier Erhard be sprekingen zal voeren. Wilson heeft al eens met Ko sygin gesproken, toen hij in juni j.l. als oppositieleider een be zoek aan Moskou bracht. Het jongste hoge Sowjet-be- zoek aan Engeland was in 1956 toen Boelganin en Chroesjtsjov tien dagen in Londen doorbrach ten op uitnodiging van de toen malige premier sir Anthony Eden. Te Gorka Klasztorna in de Poolse provincie Bydgoszcz is kortgeleden een massagraf ge vonden, waarin zich 80 lijken bevonden. De plaatselijke bevol king had de districtscommissie voor onderzoek naar nazi-mis daden verteld, dat de nazi's in september 1939 in het begin dus van de Duitse bezetting in de buurt van Gorka Klasztor na zowel Polen als Joden had den vermoord. Bij de 80 stoffe lijke overschotten waren ook kinderlijkjes. In de provincies Bydgoszcz ligt een stad met dezelfde naam die vroeger Bromberg heette. Van een groot aantal Zuidviet- namese militairen weet men niet waar zij na de grote operaties van de laatste tien dagen zijn ge bleven, maar de meesten zullen wei naar hun basis terugkeren. Een paar hebben dat al gedaan, zei een Amerikaanse woordvoer der in Saigon woensdag. De Zuidvietnamese troepen zouden zware verliezen hebben geleden. Veel soldaten zouden naar de communisten zijn over gelopen. In een veldslag zijn 150 soldaten gedood en 400 worden vermist IDe Vietcong heeft daar bij 300 man verloren. In het geheel sneuvelden vo rige week 260 soldaten en wer den 680 rebellen gedood of ge wond- Hierbij zijn de verliezen van de veldslag in de An-Lao val lei, die drie dagen heeft geduurd, niet meegerekend. De Ameri kaanse woordvoerder zei, dat het midden van deze vallei nog in handen van de rebellen is. De regeringstroepen moeten daar per hefschroefvliegtuig worden bevoorraad. Ongeveer 500 boeddhistische monniken en nonnen zijn woens dag in hongerstaking gegaan en boeddhistische leiders publiceer den 'n brief aan president John son, waarin staat dat de huidige regering dezelfde methoden als Ngo Dinh Diem gebruikt en een toestand van blijvende onrust schept. Premier Tran Van Hoe- ong maakte woensdag bekend, dat het ontslag van minister Phan Tan Tsjoek is aanvaard. In zijn plaats komt Ngoeyen Van Troeong. Deze laatste heeft on der Diem gevangen gezeten we gens pro-boeddhistische activi teiten in midden-Vietnam.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1