Tweede Kamer loonbeleid behandelt het Castro's vriend Jagan wil niet weg DE LEEUW VAN BASHRA MINISTER ANORIESSEN SPRAK VAN „DUIM- EN GISWERK" Het minimumloon De loonexplosie Geen breuk Compromis Waardering RIJKSWATERSTAAT BLIJFT KABELBAAN GEBRUIKEN Opperste gerechtshof handhaaft wet op de burgerrechten BEURSOVERZICH De wel op het grondbezit in Brazilië Pagina 5 Woensdag 16 december '64 DE VRIJE ZEEUW De Tweede-Kamerleden Van der Ploeg (K. V. P.) en Roolvink (A. K. P.) hebben gisteren bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid waardering uitgesproken voor minister Veldkamp en de werknemers en werkgevers voor hun rol bij het recente loonoverleg. Zij waren beiden verheugd dat over eenstemming is bereikt. De heer Van der Ploeg sprak echter van een ongebruikelijke oplossing. Het initiatief van de minister om met de werknemers- en werkgeversvoorzitter tot een oplossing te komen noemde hij goed werk. Spr- zou er niet ge lukkig mee zijn als het mini mumloon in de toekomst weer een zo grote rol zal spelen. Verheugd was hij over het po sitieve standpunt van de regering over winstdelingsregelingen. De heer Roolvink besprak de spanning op de arbeidsmarkt. Hij meent dat de maatregelen van vandaag tot ontspanning ook rekening moeten houden met de toekomst, als er wel eens een minder gespannen situatie kan zijn. Spr. vroeg om voorzichtig heid bij het vaststellen van het minimumloon. Dit kan ook te boog worden en dan keert het zich tegen degenen voor wie het bedoeld is. Het kan leiden tot terughoudendheid bij het aan nemen van personeel en daar door tot werkloosheid. Hij vroeg zich af, of dit minimumloon niet systematisch moet worden vast gesteld aan de hand van een in dex. De heer Roolvink vond dat we deze keer gevaarlijk dicht bij het systeem van de algemene loon- ronde zijn gekomen. Hij stelde minister Veldkamp de vraag hoeveel ruimte er nu eigenlijk was voor loonsverbete ringen. Zijn tjjdens het loonover leg cijfers bekendgeworden die een gunstiger beeld geven van de economische situatie? Als dit het geval is, zou minister An- driessen in de kamer volgens dagbladberichten wel iets te makkelijk van „duim- en gis werk" hebben gesproken. De heer Corver (V. V. D.) was eveneens verheugd over de be reikte overeenstemming. Het is duidelijk dat de loonexplosie, die zich na de onderhandelingen van vorig jaar had ontwikkeld, niet in hetzelfde tempo voortgezet kon worden. „De betalingsbalans vertoont nog steeds een onple zierig tekort", zo zei hij. Bij een voortschrijdende inflatie is nie mand gebaat. Een vrijer loonbeleid zou on dit ogenblik gevaren met ziel' meebrengen. Veel aandacht zal moeten wor den geschonken aan het opvoe ren van de efficiency bij de be drijven. Ook moeten meer mo gelijkheden worden benut om de vrouw aan het economische pro ces te laten deelnemen. Voor wat betreft de vaststel ling van een minimumloon zei hij meer geporteerd te zijn voor ondernemingsgewijze differentia tie. Dit is echter niet voor ver wezenlijking vatbaar als gevolg van de krappe arbeidsmarkt. De heer Suurhoff (P.v. d. A.) zei dat uit de troonrede en de miljoenennota duidelijk was ge bleken dat er in 1965 geen ruim te zou zijn voor een reële loon stijging. Hoewel minder verheugd dan de voorafgaande sprekers, was hij toch Wij dat het gesprek niet geheel was vastgelopen. Dat het niet tot een volledige breuk was gekomen, was z.i. te danken aan de verantwoordelijk heid van werknemers. Een gro tere loonstijging had niet tot ca tastrofale gevolgen voor onze economie behoeven te leiden. Spr. zag niet in waarom de mi nister bezwaar heeft tegen het indexeren van het minimumloon. „Dit zal toch tenminste met de trend moeten meegaan". Van groot belang voor de eco nomie in het algemeen achtte hij dat de C. A. O.'s voor een langere periode worden afgesloten. „Men moet echter bereid zijn hiervoor de prijs te betalen". De heer Jager (C. P. N.) meen de dat het loonsysteem niet deugt en alleen in het voordeel van de ondernemer werkt. Hij noemde minister Veldkamp loon- dictator nummer één en citeerde een dagbladartikel („een ge degen burgerlijk blad") waarin was becijferd dat een gemiddeld arbeidersgezin met twee kinde ren 28 per maand tekortkomt als essentiële uitgaven worden gedaan. In vele arbeidersgezin nen wordt z.i. armoede geleden. Een loonsverhoging van 7 pro cent, een verhoging van de va kantietoeslag met 2 procent, een uitkering ineens en verlenging van de vakanties met een week zijn z.i. nodig. De heer Burggraaf (P. S. P.) zei dat minister Veldkamp bij het bereiken van het compromis tus sen werkgevers en werknemers actief mee is gaan onderhan delen. Dit compromis noemde hij een zwak aftreksel van de reële eisen van de vakbeweging. Ook hij stelde de vraag welke ruimte er nu was voor loonverbeterir.g. Waarom kon de 7 procent die de vakbeweging vroeg niet gegeven worden? De heer Kikkert (C. H. U.) had waardering voor het beleid. Hij vond het heel wat waard dat de kamer nu geen loonpolitiek be hoeft te voeren, dank zij het ar bitragevermogen van de minis ter en het verantwoordelijkheids gevoel van de partners in het overleg. Met de heer Suurhoff achtte hij de tijd rijp het stakingsrecht na der te bezien. Tenslotte hoopte hij dat het bedrijfsleven zal medewerken aan vermogensspreiding en winstdeling. Initiatieven op dit gebied, uitgaande van het be drijfsleven, zal hij met belang stelling volgen. Redering dicteert niet Minister Veldkamp deelde mee dat de regering niet beschikt over nieuwe macro-economische ramingen, die een gunstiger beeld zouden geven dan de ra mingen waarmee men bij het loonoverleg heeft gewerkt. Hij waagt het te betwijfelen of het opstellen van nieuwe ramingen tot een gunstiger beeld van de economische situatie zou leiden. Dat de loonpolitieke spelregels bij de loononderhandelingen moeilijk te hanteren waren, ligt volgens de minister zowel aan het systeem van deze regeling als aan de economische situatie. Over opmerkingen dat de rege ring bij dit loonoverleg het laat ste woord zou hebben gesproken, zei spr. dat een voorstel van de zijde van de regering bij het loonoverleg niet het karakter heeft van een dictaat. Er kunnen wijzigingen in worden aange bracht, mits deze voor de rege ring niet onaanvaardbaar zijn. Verder besprak minister Veld kamp ook de ondernemingsge wijze differentiatie (de mogelijk heid om in een bedrijfstak bij af zonderlijke bedrijven iets naar boven af te wijken van de C. A. O.-Ionen). De minister verduide lijkte dat thans is overeenge komen. dat bedrijven met een C. A. O. die de mogelijkheid tot deze differentiatie opent, daartoe als nog mogen overgaan. De minister zegde toe de ver schillende suggesties die hem waren gedaan om de kinderbij slag te verhogen, nader te over wegen. Bezwaar tegen indexe ring van het minimumloon heeft de minister omdat dan een per petuum mobile zou ontstaan als gevolg van de doorwerking hier van. Wel moet er een regeling voor komen, die wettelijk zal worden vastgelegd aan de hand van een door de S. E. R. uit te brengen rapport. Over gelijke beloning voor Vrouwenarbeid wordt, zo zei hij, in de stichting van de arbeid be slist, die de beschikbare ruimte voor loonstijgingen naar eigen inzicht verdeelt. Tijdens de replieken, die slechts weinig tijd in beslag namen, vroeg de heer Suurhoff nog of aan de cijfers van het centraal planbureau normatieve betekenis kan worden toegekend. De be windsman antwoordde hierop, dat de cijfers geen normatieve betekenis hebben, doch wel in zicht geven in de samenhang van de economie en de mogelijk heden voor een beleid. Sportvliegtuig beschadigd bij noodlanding Maandagmiddag heeft een een- motorig sportvliegtuig wegens motorpech een noodlanding moe ten maken in een polder bij de gemeente Hekelingen. Het toe stel, een Beagle, was van Zes tienhoven vertrokken voor een sportvlucht. Boven Hekelingen viel de motor uit. Het toestel landde in een geploegde akker en sloeg over de kop waardoor het zwaar werd beschadigd. De piloot, de 33-jarige G. A. H. D. uit Katwijk aan Zee en zijn 42- jarige passagier W. F. C. B. kon den ongedeerd het toestel verla ten. Een absurde situatie is in Brits-Guyana ontstaan doordat premier dr. Ched- dy Jagan niet wenst af te treden, hoewel zijn kabinet geen meerderheid meer kan vinden in het parlement. Het is logisch dat dan een voorman van een andere Rijkswaterstaat is van plan bij de verdere uitvoering van de Deltawerken gebruik te blijven maken van een kabelbaan. On danks het feit dat men bij het sluiten van de Grevelingendam met dit 10.000.000,gekost hebbende instrument nogal wat tegenslag heeft ondervonden, zijn de resultaten die men er mee be reikt heeft van dien aard dat het waarschijnlijk ook gebruikt wordt bij de dichting van het sluitgat in het Haringvliet tus sen de bouwput van de sluizen en de kust van Voorne. Ir. J. Volkers, hoofd van de Deltadienst, die dit tijdens een persexcursie zei, deelde mee dat de grootste pluspunten van de kabelbaan zijn dat deze ook bij storm (zelfs tot windkracht 9) en bij dichte mist kan worden gebruikt. Zodoende is men min der afhankelijk van de seizoenen Het gebruik van de kabelbaan in het Haringvliet zal echter voor een groot deel ook nog als re search worden gezien. Pas na de voltooiing van dit werk zal rijks waterstaat voldoende gegevens hebben om uit te maken of de kabelbaan ook bruikbaar is bij de grote werken als het dichten van het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde. De baan heeft het best vol daan voor het verwerken van stortsteen. Gemiddeld werd nadat men eind augustus dag en nacht is gaan werken per week 10.000 ton materiaal ver werkt, in de „piekweken" zelfs 13.500 ton. In totaal moet onge veer 180.000 ton verwerkt wor den. Nadat vorig jaar de kabel was gebroken, heeft de kabelbaan ook nog andere euvels vertoond. Zo bleek vooral in de eerste tijd (later werd dat veel beter) de wrijving welke de kabel onder vond, groter te zijn dan ver wacht werd. Vandaar dat men eerst op halve capaciteit heeft gewerkt. Ook de motorgondels waaronder de stortnetten han gen, zijn wat tegengevallen. Ze hébben een groot aantal kinder ziektes vertoond. Van de 12 gon dels zijn er 10 gebruikt, waarvan er steeds zeven in circulatie wa ren. De voorlopige 'conclusie van rijkswaterstaat is: we hebben van de tegenslagen veel geleerd en ondanks alles is de kabelbaan een geschikt werktuig gebleken. partij het ambt van eerste minister overneemt en poogt een coalitie te vor men, die wel over een meerderheid beschikt en dat kan ook gemakkelijk. Jagans partij is wel de groot ste gebleven, maar de twee an dere hebben samen vijf stemmen meer in de volksvertegenwoor diging. In Londen en elders is deze gang van zaken met instem ming begroet; Jagan is een ex treem links georiënteerd man, een vriendje van Castro en als zodanig steeds een dreiging dat hij een communistisch brugge- hoofd sticht op het Zuidameri- kaanse vasteland. Maar er is nog een aspect. Ja- gans partij is ook de partij van de hindoestaanse bevolkings groep en onder zijn bewind is het meermalen tot onlusten ge komen, doordat de negerbevol king zich achtergesteld voelde. Vormt de neger Burnham zijn kabinet, dan dreigt het omge keerde. En wel in zo sterke mate, aldus Jagan, dat de enige oplos sing een verdeling van het land zou zijn. SAMEN MET SURINAME Een nogal zotte zaak, want dan zouden twee staten ontstaan met elk een driehonderdduizend Het Amerikaanse opperste ge rechtshof heeft drie uitspraken gedaan ten gunste van de uit voering van de wet op de bur gerrechten, met name van het deel dat de rassenscheiding in openbare gelegenheden verbiedt. Twee gevallen betroffen een restaurant in Atlanta (Georgia) en een motel in Birmingham (Alabama). De directeurs van de ondernemingen hadden kort na de ondertekening van de wet door president Johnson bestre den dat de wet op hun bedrijven van toepassing was. Zij stelden dat zij produkten verkochten die in de staat zelf waren ver vaardigd en dat hun bedrijven ook voor het overige een volko men plaatselijk karakter hadden, zodat de federale regering er niets mee te maken had. Ingevolge de uitspraak van het opperste gerechtshof, dat de argumenten niet erkende, zullen de restaurants thans ook negers moeten bedienen. Met een meerderheid van vijf tegen vier stemmen verklaarde het hof voorts beschuldigingen tegen drie negers, die vóórdat het wetsontwerp inzake de burger rechten wet werd, zit demonstra ties hadden gehouden, nietig. Het was van oordeel dat er geen openbaar belang wordt gediend met verdere vervolging. De uit spraak kan een precedent zijn voor ongeveer 3.000 soortgelijke gevallen in verscheidene zuide lijke staten. inwoners, die geen van beide economisch een been hebben om op te staan: dat heeft Brits-Guy ana als geheel al amper, waartoe overigens de handelingen van Jagan het hunne hebben bijge dragen. De binnenlandse problemen zijn uit Londen niet op te lossen, maar het is ook de vraag of een zelfstandig Georgetown ertoe in staat zou zijn. Het blad The Guardian heeft al gesuggereerd dat Brits-Guyana samen met Suriname en het Frans-Guyana één staat gaan vormen. Die twee hebben zij het in aan zienlijk mindere mate dezelf de rassenproblemen als het Brits deel van Guyana. Of een pro bleem gemakkelijker op te los sen is wanneer het groter wordt gemaakt, is echter een aanvecht bare veronderstelling. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 2790 stuks vee aangevoerd, zijnde: 225 vette koeien en ossen; 529 gebruiks- vee; 250 vette kalveren; 236 graskalveren; 1101 nuchtere kal veren; 82 lopers; 40 biggen; 24 paarden; 10 veulens; 279 scha pen of lammeren; 14 bokken of geiten. De noteringen waren: Vette koeien ƒ3,15ƒ4,10; Vette kalveren 3,504,35. Al les per kg. Graskalveren 380ƒ550; Nuchtere kalveren ƒ250ƒ270; Lopers 85ƒ100; Biggen 45 53; Slachtpaarden 200 ƒ290; Schapen ƒ95ƒ120; Lam meren ƒ100130; Kalf- en melkkoeien ƒ975ƒ1500; Vare koeien ƒ800ƒ1075; Vaarzen 800—1100Pinken 600— 800. Alles per stuk. Overzicht; Vette koeien: aan voer iets minder, handel kalm, prijzen als maandag, worstkoeien ƒ2,90ƒ3,10 per kg; Vette kal veren: aanvoer iets ruimer, han del kalm, prijzen even lager, prima's ƒ4,35ƒ4,45 per kg; Graskalveren: aanvoer even gro ter, handel tamelijk, prijshou dend; Nuchtere kalveren; aan voer ruimer, handel redelijk, staande prijzen, mestkalveren ƒ180ƒ290 per stuk; Lopers en biggen: aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen gedrukt; Slacht paarden: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onver anderd; Schapen en lammeren: aanvoer iets groter, handel tamelijk, prijzen onveranderd; Kalf- en melkkoeien: aanvoer gewoon, handel redelijk, prijs houdend; Vare koeien: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, 'staande prijzen; Vaarzen en pin ken; aanvoer matig, handel zee: kalm, prijzen stabiel. Het diep-ingrijpende wetsont werp van de Braziliaanse rege ring, dat ten doel heeft de Bra ziliaanse landbouw te moderni seren en de boeren een kans te geven op eigen grondbezit, is vrijdag wet geworden. President Humberto Castillo Branco be krachtigde de wet in de hoofd stad Brasilia met zijn handteke ning. De eerste praktische toepas sing van de wet zal begin volgend jaar geschieden in het noordoos telijk deel van het land, waar de meeste armoe heerst. Boerenge zinnen kunnen dan leningen krij gen van 350.000 cruzeiro's voor ontginning van land. Deze presidentiële wet, die in het Braziliaanse parlement een stormachtige behandeling onder ging, beoogt een verdeling van de vele grote onproduktieve land goederen en wil een nieuwe agrarische middenklasse van de bevolking in het leven roepen. Het bezit van grote landeigena ren, die geen bijdrage leveren aan de economische opbouw van het land, kan volgens de bepalin gen van de nieuwe wet worden onteigend. De landeigenaren zelf kunnen door progressieve belas tingaanslagen onder druk wor den gezet. President Branco, een gepen sioneerde opperofficier van 64 jaar, is het eerste Braziliaanse staatshoofd dat er in geslaagd is, tegen de druk van een machtige oppositie iri, in het parlement agrarische hervormingen door te drijven. VEILIGHEIDSMAAT REGELEN IN DE V. N. Na het schot, dat af geloven week on het gebouw van de Verenigde Naties werd afgevuurd, worden er nu weer scherpere veiligheids maatregelen genomen. De foto toont hoe de tafels van de afgevaardigden van Ivoor kust en Frankrijk worden onder zocht op explosieven. BELANGSTELLING VOOR LOKALE FONDSEN Men sprak gisteren ter beurze niet in eerste instantie over de grote internationale concerns maar over de lokale binnenland se industrie-aandelen. Op grond van enige verrassende berichten die voor de beursbezoekers ter inzage hingen, trokken bepaalde Nederlandse fondsen speciaal de aandacht. In de eerste plaats aandelen Heineken ingevolge de verhoging van het dividend over het grotere kapitaal. Eenzelfde verhoging vond plaats bij Heineken belegging en beheer. Gelijktijdig (het samen vallen met het bericht van Hei neken heeft de beurs gefrap peerd) heeft Oranjeboom op nieuw een verrassing bezorgd door mee te delen dat op 22 de cember het jaarverslag zal wor den gepubliceerd. Voorts trok Zwanenberg-Organon de aan dacht ingevolge de belastingvrije agiobonus in aandelen van 20 pet. Dit fonds werd getaxeerd 44. Nog voor de stuurman geheel was uitgesproken, haastte öe avon turier zich naar het dek. Eén en kele blik was voldoende om hem te leren, dat de man de waarheid gesproken had. Het zwarte zeil, dat hen reeds zolang gevolgd had, kwam thans langzaam nader en het was duidelijk dat hun achter volger hen binnen een uur zou hebben ingehaald. Ararn staarde somber voor zich uit. Het leek onmogelijk, dat hij zijn geheimzinnige tegenstander voor kon blijven nu er, behalve de transpirerende roerganger geen man meer aan boord was buiten Agua en hemzelf. Hij had plotse ling het gevoel of een duivels compjot zich langzaam om hem begon te sluiten en automatisch gleed zijn hand naar het gevest van zijn zwaard. „Wees verstandig heerkap de strengen, laat de zeilen neer en geef u overmompelde de stuurman hees. „Misschien sparen ze ons leven!" Aram aarzelde even. Toen zag hij Sanai's ogen groot en angstig op zich gevestigd en met een ruk wendde hij zich tot de man. „Ga naar het roer en laat het schip zo goed mogelijk voor de wind weg lopen!" beval hij scherp. „De Afri kaanse kust kan niet ver meer zijn en de wind waait er recht op aan. Snel!" De roergangger hakkelde nog iets maar een blik van de avontu rier deed hem hoofdschuddend naar het roer terugsluipen. „Agua! Ga op de voorplecht staan en waarschuw me zodra ge land ziet." Terwijl de hagedis wegschuifelde over het dek, keerde hij zich om en staarde onrustig naar het zwarte zeil, dat in de verte nader de over de maanovergoten zee. Het scheen hem toe dat het weer dich terbij gekomen was twintig punten hoger op 1000. Daarentegen werd Excelsior la ger geadviseerd na kennisname van het jaarverslag. Centrale Suiker had weer een open hoek en werd gedaan 388 tot 390. Wm Muller is de laatste weken reeds opgelopen van 260 naar 282. Gis teren werd bekendgemaakt dat een gunstiger resultaat werd verwacht. De handel was over het alge meen onbelangrijk, vooral in de internationale fondsen. A. K. U. was prijshoudend. Hoogovens werd drie punten lager getax eerd, Philips was ruim een hal ve gulden in reactie. Hetzelfde gold voor Unilever terwijl ook Kon. Olie ruim een gulden moest prijsgeven. De lagere stemming in New York was hier aan de bet, maar ook de Europese beur zen boden weinig stimulans Cultuurfondsen waren zwakker voor H.V.A., en iets beter voor Amsterdam Rubber. Deli-maatschappij behield het vorige niveau. Scheepvaart viel tegen. K.N.S.M. moest een deel van de behaalde winsten prijsgeven. Ook K.P.M. kon moeilijk mee komen en was drie punten la ger. Nederlandse staatsfondsen waren prijshoudend met weinig affaire. De verrassende en merendeels gunstige berichten die werden gelanceerd, deden overigens de beurs geen kwaad. Er was in ieder geval stof tot gesprek, ook over de komende obligatielenin gen, waarvan vandaag de in schrijving zal zijn op die van de Nederlandse Gasunie. Op 22 de cember volgt dan de inschrijving Rotterdam. Beursindices (1953 100) 11/12 14/12 15/12 564.0 336.2 137.8 231.5 160.9 396.2 Int. conc. 566.2 Industrie 333.9 Scheepvaart 136.9 Bank en verz. 231.4 Handel enz. 160.3 Algemeen 396.5 561.5 339.6 137.3 232.5 161.5 396.0 Nabeurskoersen A. K. U.: Hoogovens: Kon. Olie 154.20—154.60 Philips: 150.30 gb—151.00 Unilever: 144.20—144.50 Stemming: nauwelijks houdend. (485%) (548) (154.40) (151.00) (144.60) prjjs-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5