Grevelingendam praktisch dicht Herdenking 10-jarig Koninkrijk in de statuut voor het Eerste Kamer ROTTERDAM—ZIERIKZEE IN VIJFTIG MINUTEN BELAST1NG0NTWERPEN AANVAARD AARDAPPELDAGEN SCHOONDIJKE De Italiaanse presidentsverkiezing Pagina 3 Diamanten bruidspaar in „Bachten Dieke" Eerste Kamer Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen Boeddhistische hongerstaking Algemene beschouwingen rijksbegroting fêfledezegenscfoan Ondeugende vraag Woensdag 16 december '64 DE VRTJE ZEFUW Ónder grote belangstelling herdachten de heer en mevr. Arie Kaan—Brakman dins dag 15 december de dag, waarop ze zestig jaar ge leden in het huwelijk waren getreden. Daar hun kamer op de derde etage te klein was om alle familieleden en „buren" te kunnen bergen, had de directrice van „Bach ten Dieke" voor de viering van het diamanten bruids festijn de fraai versierde en gezellig aangeklede recreatie zaal beschikbaar gesteld. De bewoners van drie ver diepingen hadden hun plaat sen in de zaal reeds inge nomen toen het bruidspaar werd binnengeleid. Het werd ontvangen met gezang en een spontaan driewerf hoera. Ook burgemeester Rijpstra toonde zijn belangstelling voor dit eerste grote gebeu ren in „Bachten Dieke", even als ds. en mevr. Poelman. Hun aanwezigheid werd al gemeen hogelijk gewaar deerd. Naarmate het geïmprovi seerde programma vorderde, begonnen de hoogbejaarde diamanten bruidegom en bruid zich meer op hun ge mak te gevoelen temidden van zo'n overstelpende druk te waartegen ze in den be ginne wel wat beduusd had den aangekeken. Nadat enige dames van het bejaardenpension een rijk dom aan bloemen en fruit hadden binnengedragen, ver tolkte de burgemeester in har telijke bewoordingen de ge lukwensen van het gemeen tebestuur. Hij feliciteerde het bruidspaar en de familie en wees op -het rijke leven dat in zestig jaar huwelijk ligt opgesloten. Mr. Rijpstra noemde het een zegen dat hier zulk een fraai tehuis was verrezen, waar zovele „oudjes" van een onbezorgde levensavond kunnen genie ten. Ds. Poelman zei het op prijs te stellen dit feest een ogenblik te kunnen bijwonen. Hij wenste de heer en mevr. Kaan van harte geluk op deze heuglijke dag die reden geeft tot dankbaarheid, nu God deze oudjes in de ge legenheid heeft gesteld el kaar in een lang leven vreug de en geluk te bereiden. De heer A. van Damme die in „Bachten Dieke" voor een der Terneuzense bedrijven werkzaam is, kreeg van de directrice toestemming een zelfgemaakt lied in te stu deren, waarvan het refrein zich bij uitstek leende voor samenzang. In een lange felicitatie-on- riim liet de heer P. Knop uit Vlissingen (schoonvader van een der zoons van 't bruids paar) het leven van de heer Kaan en zijn echtgenote de revue passeren. Het was een toepasselijke en gevoelvolle gelukwens die met een warm applaus werd beloond. In de eigen gezellige fa miliekring is het feest het verdere deel van de dag voortgezet. Het was de eerste keer dat ..Bachten Dieke" zo'n hoog tijdag beleefde. Voor de fa milie Brakman en in de eer ste plaats voor het diaman ten bruidspaar zelf zal het een onvergetelijke dag blij ven, die nog heel lang stof tot napraten zal opleveren. De bewoners van „Bach ten Dieke" hebben een stuk saamhorigheid getoond om trots op te zijn. Het tehuis raakt langzaam vol. Drie verdiepingen zijn nu be woond. De werkzaamheden op de begane grond schieten hard op, zodat de directrice nog vóór Kerstmis haar hele huis vol hoopt te krijgen. De speciale Kerstavond op 24 december biedt de nieuwste bewoners dan meteen de ge legenheid zich thuis te voe len in een omgeving waar zovele anderen reeds in veler lei opzicht een „tehuis" heb ben gevonden. Afdaling in Franse grot Mej. Josiane Laures, een 26- jarige vroedvrouw,- is gisteren in de buurt van Nice in een grot afgedaald. Zij wil drie maanden lang honderd meter ondergronds blijven in verband met een we tenschappelijk onderzoek naar de invloed van afzondering op de mens. Eind november daalde in een naburige grot de 35-jarige An- toine Senni af voor vier maan den als onderdeel van hetzelfde onderzoek. Senni heeft een groot blok hout meegenomen, waaruit hij wat wil snijden. Mej. Laures gaat de schilderkunst beoefenen. Als gezelschap heeft zij drie goudvissen en een witte muis meegenomen, alsmede opnamen van Franse chansonniers. De Grevelingendam, die Schouwen-Duiveland met Overflakkee ver bindt, is praktisch dicht. In het voorjaar van 1965 zal een hulpweg over de dam (die 60.000.000,— kost) gereed komen en in Rond de aardappelteelt is er de laatste jaren heel veel ver anderd. In Zeeuws-Vlaanderen bleef de oppervlakte aardappe len de laatste tien jaar welis waar ongeveer gelijk 5 in West-, 10 procent in Oost Zeeuws-Vlaanderen), maar in dezelfde periode stopten heel wat bedrijven met aardappelen te verbouwen. Er is hier dus sprake van een zekere schaal vergroting: per aardappeltelend bedrijf een groter oppervlakte van dit gewas. Deze tendens is niet los te denken van de grote investeringsbehoefte die deze teelt bij een moderne opzet van daag aan de dag vraagt. Nu zijn er overal, waar sprake is van een snelle ontwikkeling, vragen, vaak ook verwarring. Het vergaat de aardappelteelt niet anders. Het is daarom dat de Stich ting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen in samen werking met de Landbouwvoor- lichtingsdienst in een tweetal voorlichtingsdagen een verant woorde aardappelteelt aan de orde wil stellen. Deze dagen worden gehouden op 7 en 8 jan. a.s. in de grote loods van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke en dragen het ka rakter van een tentoonstelling. Deze tentoonstelling is vooral gericht op een aan deze tijd aan gepaste, verantwoorde aardap pelcultuur. Het riekje, de werp- rad-, voorraad-, zelfs zakken- rooier zal men er tevergeefs zoe ken, maar wel één- zowel als tweerijige wagen- en bunker rooiers met bijbehorende trans port- en lossystemen. Aan een juiste opbouw van de ruggen i.v.m. rooibaarheid zal uitvoe rig aandacht worden besteed. Ook zullen de meest gangbare waaronder nieuwe grond- bewerkings- en verzorgings werktuigen te zien zijn. Ook ko men zaken aan bod als: rijen afstand, bemesting, ziekten- en onkruidbestrijding, de bewaring, de afzet. In een rustige hoek kan men de aardappelcultuur door mid del van dia's met geluidsband in vogelvlucht meemaken, Het was slechts een vluchtige greep uit al hetgeen er op 7 en 8 januari in Schoondijke te zien zal zijn. Als betrokkenen bij de aard appelteelt - (in een ruimte) met elkaar en met de mensen van de landbouwvoor- Uchtingsdienst en andere be langstellenden (bijv. handel) van gedachten kunnen wisselen over iets, dat tastbaar aanwezig is (bij de mogelijkheid van het ter plaatse kunnen nuttigen van belegde broodjes en veel meer) dat zal ongetwijfeld aantrekken. Er mag dan ook op ruime be langstelling worden gerekend. De aardappeldagen zullen te zij ner tijd nog nader worden aan gekondigd. Twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Sai gon hebben gisteren in het hoofdkwartier van de boeddhis ten 'n onderhoud gehad met de boeddhisten-leiders Thitsj Tam Tsjau en Thitsj Tri Kwang. Vol gens boeddhistische kringen heb ben de functionarissen uitgebrei de inlichtingen gevraagd over de brief die ambassadeur Maxwell Taylor van de boeddhisten heeft ontvangen. Voorts zouden zij het Ameri kaanse standpunt hebben uit eengezet. Volgens deze kringen zouden de boeddhisten hun op positie tegen de huidige samen stelling van de regering van Tran Van Hoeong hebben be vestigd. De 56-jarige Napolitaanse jurist en voormalige premier prof. Giovanni Leoni is dinsdag door de christen-democratische parlementsleden gekozen tot kandidaat voor het Italiaanse presidentschap. De 951 parlementsleden van alle partijen plus dertien provin ciale kiesmannen beginnen van daag met de stemmingen voor de aanwijzing van een nieuwe president van de republiek ter vervanging van prof. Segni die om gezondheidsredenen is afge treden. De socialisten, sociaal-demo craten en republikeinen, die met de christen-demoeraten de rege ringscoalitie vormen, zullen Giuseppe Saragat, leider van de sociaal-democratische partij en minister van buitenlandse zaken, steunen. Men verwacht dat op de ver enigde vergadering van het huis van afgevaardigden en senaat die de president aanwijst een aanzienlijk aantal stemmingen nodig zal zijn. De christen-demo craat Segni werd in 1962 na negen stemmingen gekozen. Zijn voornaamste tegen-kandidaat was Saragat. Inbraak bij juweber Te Breda is gisteren ingebro ken bij juwelier P. van Aart aan het Dr. Jan Ingenhoeszplein, waar ter waarde van 8000 aan armbanden, ringen en munten werd gestolen. De dader sloeg een ruit in en vluchtte volgens getuigen per auto, toen hij on raad meende te bespeuren. De politie beschikt niet over een verwarmde signalement. Bij de eerste drie stemmingen is een meerderheid van twee derde vereist. Daarna is een een voudige meerderheid voldoende. Gaetano Martino, voormalig minister van buitenlandse zaken, is door de liberale partij kandi daat gesteld en Augusto de Marsanich door de Italiaanse sociale beweging (neo-fascis- tisch). De communistische partij heeft geen kandidaat gesteld. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met het voorstel tot (technische) wijziging van de wet op de inkomstenbelasting. Dit wetsontwerp werd aanvaard met 41 tegen 22 stemmen. De P. v. d. A.-fractie stemde tegen dit wetsontwerp, evenals de P. S. P.-fractie. Zoals bekend werd dit voorstel reeds de vorige week door de senaat in openbare be handeling genomen. Ook werden aangenomen de voorstellen tot Wijziging van de wetten op de vermogens- en loonbelasting. De fractie van de P. v. d. A. kreeg de aantekening tegen deze Ontwer pen te hebben gestemd. De motie van orde van prof. dr. Fred L. Polak (P. v. d. A.) c.s. over arti kel 44 van de wet op de inkom stenbelasting werd bij hoofde lijke stemming aanvaard. Voor deze motie werden 38 stemmen uitgebracht en er tegen 26. Een aantal K. V. P.'ers en een A. R. afgevaardigde prof. De Gaay Fortman) stemden o.m. voor de motie. Deze motie was mede on dertekend door leden van de V. V. D. en van de K. V. P.-fractie. In de motie werd gesteld, dat de Kamer van oordeel is, dat het geboden is bij de belastingwetge ving de grootst mogelijke terug houdendheid te betrachten bij de oplegging van lasten, gegrond op in het verleden liggende omstan digheden. De Kamer is daarna begonnen met de algemene politieke be schouwingen. Het sprekerslijstje vermeldde de namen van 'de senatoren Vos (Arb.), Geuze (C H. U.), Van Lieshout (K. V. P.), Van Riel (V. V. D.), mevr. Van OmmerenAverink (C. P. N.), Berghuis (A. R. P.) en Van der Spek (P. S. P.). Achter de rege ringstafel hadden plaatsgenomen minister-president mr. V. G. M. Marijnen, de ministers Van Aart- sen, Andriessen, Bogaers, Schol ten, Toxopeus en Witteveen en de staatssecretarissen Van den Berge, Van Es, Grosheide, Die penhorst, Bakker, Van de Laar en Den Toom. De heer Vos (Arb.) sprak o.m. zijn verbazing uit over het ge mak waarmee deze regering haar in de miljoenennota aangekon digde voorstellen betreffende de loonontwikkeling en de belastin gen laat vallen. „De regering heeft haar eigen uitgangspunt losgelaten," zo concludeerde hij. Spreker merkte o.m. op, dat de regering het veld heeft ge ruimd zonder kamp te geven. Hiertegenover stelde zich de C. H.-afgevaardigde Geuze. „De regering is in het overleg met de Staten-Generaal aan een aantal wensen tegemoet ge komen," zo constateerde hij. „Zij heeft niet verkrampt vastgehou den aan een aantal schoonheids- fouten. Wij voelen voor deze in schikkelijkheid. Zij geeft blijk van een redelijke mate van zelf vertrouwen. De regering weet tot hoever zij gaan kan en gaan wil, terwijl zij het gemeen over leg in het parlement maakt tot meer dan een dode letter." Dg Ra Ea M. Bij de algemene beschouwin gen is ook aandacht geschonken aan het justitioneel optreden tegen de R. E. M.-zender. Het was de socialistische afge vaardigde Vos, die ernstige kri tiek uitoefende op het uitblijven van dit optreden. „We wachten er op," zo zei hij, hoe lang de regering nog met zich zal laten spelen. Hij hekelde het feit, dat ofschoon op 12 december reeds kon worden ingegrepen nog niets tegen de R. E. M. was ondernomen. De datum en de wijze van ingrijpen zag hij graag genoemd. Bij deze kritiek sloot de C. H.- afgevaardigde Geuze zich aan. Hij vroeg met name informaties over het optreden van de rege ring in het huidige stadium. Even belangstellend toonde zich de heer Van Lieshout (K. V. P.) voor dit vraagstuk. Hij vroeg de regering, of zij duidelijk zal zeg gen wat er nu op dit terrein gaat gebeuren. De heer Geuze had voorts aan- dacht geschonken aan wat hij noemde „de verhouding van het kabinet tot de mens van van daag", waarbij hij o.m. onder werpen als water- en luchtver ontreiniging, de vakantiesprei- ding en recreatie, het telefoon- aans'uitingenvraagstuk en de bevolkingstoename de revue liet passeren. „Waar het om gaat is, dat mijn fractie het verschoven zwaartepunt van het belang van de genoemde en verwante voor zieningen en regelingen in de nabije toekomst in het regerings beleid geaccentueerd en gehono reerd zou willen zien," zo zei hij. Met betrekking tot de mede zeggenschap van de factor ar beid in de onderneming drong de heer Geuze aan op een periodieke confrontatie van de raad van commissarissen en de ondernemingsraad. „Een derge lijke confrontatie tussen deze twee organen in de onderneming zou kunnen leiden tot een ge sprek niet alleen, doch op lan gere termijn ook tot een samen spel." Sprekende over de harmo nisatie van de huren zei de heer Geuze o.m., dat deze plannen hem. vooralsnog inconsequent voorkomen. Hij verklaarde zich nog steeds niet gelukkig met het industrialisatiebeleid. Hij vroeg nadere mededelingen over de grensvaststelling tussen het Ne derlandse en het Duitse deel van het continentaal plat in de Noordzee. Als laatste spreker voor de pauze sprak de heer Van Lies hout (K. V. P.) zijn vertrouwen in het kabinet-Marijnen uit. „Het beleid is sterker en duidelijker geworden," zo merkte hij op. Spreker zei vol'edig begrip te hebben voor de Belgische actie in de Kongo. Met betrekking tot de sociaal-economische ontwik keling stelde hij o.m. de vraag, of het kabinet in het contact met het bedrijfsleven wel altijd de juiste toon heeft gevoerd. Hij constateerde, dat er spanningen zijn- in de stichting van de ar beid en dat er een mineur-stem ming heerst tussen regering en het bedrijfsleven. Sprekende over de voorgeno men verhoging van de college gelden van ƒ200 tot ƒ400 stelde de heer Van Lieshout de ondeu gende vraag of dit voornemen niet doet denken aan de verho ging door een particulier van de pierprijs in Seheveningen. de tweede helft van dat jaar hoopt men een nieu we weg gereed te heb ben. Dit punt in de werkzaam heden zal dan een vertraging van ongeveer een jaar heb ben, want het oorspronkelijk streven van de deltadienst was om de dam in juli van dit jaar, tegelijk met de Ha ringvlietbrug, gereed te heb ben. Oorzaken van die vertra ging zijn de tegenslag met de kabelbaan en het tegenvallen van verschillende gebruikte experimentele materialen. Omdat het aantal rijswerkers in Nederland steeds terug loopt, heeft de deltadienst in de Grevelingen proeven ge nomen met nieuwe materia len bij de bescherming van de ondergrond van de dam. Zo werd bijvoorbeeld geëx perimenteerd met een bodem bescherming van giet-asfalt, welk produkt door een buis met een verdeler op de bo dem werd aangebracht. STERKE STROOM De verdeling van dit ma teriaal bleek niet geheel ge lijkmatig te kunnen verlopen. Gevolg daarvan was dat op een plaats waar te weinig van dit asfaltmastiek terecht was gekomen, de sterke stroom een geul dreigde uit te slij ten. Men heeft dit gevaar be zworen door de bedreigde plaats met een klassiek rijs- houten zinkstuk te bescher men. Enkele andere bescha digingen van de bodembe scherming werden bedekt met loodslakken. Misschien symbolisch voor het feit dat de nieuwe bodembescherming niet helemaal heeft voldaan, is dat het speciale drijvende werktuig dat ervoor werd gebruikt, na afloop van de werkzaamheden zonk. TWEE STROOMGATEN DICHT Ook andere experimentele materialen, die bij de dich ting werden gebruikt, hebben niet helemaal voldaan. Grote jute zakken, die gevuld wer den met een mengsel van 2 ton zand en asfalt, bleken ten geyolge van de sterke stroom te gaan kruipen. Verder wer den die zakken door de stroom langzaam leeggemol- ken. Het zandasfaltmengsel bleek erg temperatuurgevoe- lig en bovendien bleek de wa- ter-zand-verhouding nauw keurig te moeten zijn. Ook grote' van plastic vervaardig de zakken hebben niet erg voldaan. Ondanks dit alles is de deltadienst van mening dat de proeven met de nieuwe materialen moeten worden voortgezet. Bij lagere stroom- snelheden zullen ze vermoe delijk vrij goed voldoen. Op het ogenblik zijn de twee stroomgaten in de Grevelin gendam, namelijk de 'Kram mer en de bocht van St. Ja cob,' bijna dicht. In de Kram mer steekt de dam van stort- steen al ruim boven de hoog- waterlijn uit. In de bocht van St. Jacob is die dam onge veer gelijk met de hoogwater- lijn. Aan de kant van de Krammer is men reeds bezig met het opspuiten van het zandlichaam van de dijk. 2.500.000 kubieke meter van dit materiaal moet nog uit de persleiding spuiten om de dam te voltooien. GROENSTROOK De dijk zal ter plaatse zo breed worden dat bovenop naast de verkeersweg nog plaats zal zijn voor een groen strook voor de recreatie van 100 meter breedte en 1200 me ter lengte. Vóór het allemaal zo ver is, zal echter het jaar 1965 wel voor een groot deel zijn verstreken. Maar dan zal dan ook de afstand Rotter damZierikzee met een auto in 50 minuten kunnen wor den gereden, in plaats van de 130 die dat nu nog vergt. On danks de tegenslag bij de Grevelingen verwacht ir. J. Volkers, hoofd van de delta dienst, niet dat het totale tijd schema van de deltaplannen ongunstig zal worden beïn vloed. (Adv.) Onrustige Zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten WINDKRACHT 10 IN HELSINKI Maandag heeft Finland zijn por tie storm gekregen. In Helsinki werd windkracht 10 gemeten, als gevolg waarvan de waterstand met 95 cm omhoog ging. Het re sultaat zien we op de foto, waar de kade geheel onder water is verdwenen. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, heeft dinsdag een korte rede gehouden ter herdenking van het tienjarig bestaan van het statuut voor het koninkrijk. Hij wees er op, dat Nederland, Surina me en de Antillen vrijwillig besloten met elkaar te blijven samenwerken en ver enigd te blijven in één koninkrijk onder het Huis van Oranje. Spreker achtte dit tweede lustrum van het statuut gedenkwaardig. In een tijd perk van versnelde en bewogen dekoloni satie in vele delen der wereld kwam een nieuw verbond tot stand tussen een na de tweede wereldoorlog weer vrij geworden moederland en de vroegere koloniën, die wezenlijk de vrijheid verwierven. ZELFSTANDIGHEID NIET IN GEVAAR „Het is goed ons ervan bewust te zijn, dat samenwerking onder de nieuwe rechtsorde ons ook voor moeilijkheden en spanningen kan stellen." Spreker zei hierbij te denken aan een uitspraak van de minister-president van Suriname, de heer J. Pengel, dat de totstandkoming van het statuut geen algehele bevrediging had geschonken. Mr. Jonkman was ervan overtuigd dat Nederland niet wil tornen aan de zelf standigheid van Suriname. Hij wenste alle partijen de nodige wijsheid toe om tot een redelijk vergelijk te komen, wan neer er gebrek aan overeenstemming be staat. De bezoeken die leden van het koninklijk gezin en van de regering in het komend jaar aan onze rijksgenoten zul len brengen, zullen stellig tot een besten diging van de goede verstandhouding bij dragen, zo zei hij. LOT IN EIGEN HAND Nadat mr. Jonkman zijn toespraak had beëindigd, was het woord aan mr. V. G. M. Marijnen, minister-president. Deze sloot zich aan bij hetgeen de Kamervoor zitter had opgemerkt en stelde o.m., dat het statuut op bevredigende wijze de ver houdingen tussen de drie koninkrijkspart ners regelt. „Het statuut heeft de bevol king het lot in eigen hand gegeven," al dus de minister-president. Hij merkte op, dat de regeling tussen de drie rijksdelen stimulerend heeft gewerkt. Minister Marijnen herinnerde eraan, dat liij binnenkort met zijn vrouw naar de West zal gaan, onder meer om na te gaan of ter plaatse met de nieuwe mogelijk heden is gewoekerd. P. T. T. TIJDENS DE KERST- EN NIEUWJAARSPERIODE De dienstverlening van de postdienst zal op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 decem ber zijn als op zondag. Op maan dag 28, dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december is de dienstuitvoering als normaal op deze dagen van de week. Op vrij dag 1 januari is de dienstuitvoe ring als op zondag. Op zaterdag 2 januari wordt een volledige bestelling uitgevoerd, hetgeen inhoudt dat ook aangetekende stukken, briefpakjes, postpak ketten e.d. zullen worden be steld. In de periode 24 december tot en met 2 januari zullen zo nodig extra-buslichtingen wor den uitgevoerd. Op donderdag 24 en 31 decem ber 1964 zullen na 23.00 uur geen treinen met post meer aan komen. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24/25 t/m 27/28 december 1964 en van 31 december 1964/1 januari 1965 t/m 3/4 januari 1965. In de vroege ochtend van maandag 28 'december 1964 en zaterdag 2 januari 1965 zullen extra-ver- voersmaatregelen worden geno men. Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag zal de telegraaf- en telefoondienst worden uitge voerd als od zondagen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3