De Veiligheidsraad over Kongo E.E.G krijgt gemeenschappelijke graanprijs Hoofdagent in loste dodelijk Boxtel schot Wapenhulp aan Kongolese opstandelingen Het weer VERENIGDE STATEN HEBBEN ZICH NIET TE VERONTSCHULDIGEN GEVECHTEN MET INDONESISCHE VAARTUIGEN IN STRAAT MALAKKA PLAN-MANSHOLT AANVAARD Tsjombe in Bonn RADIO DE KOCK Chantage Andere inmenging Nationale verzoening Geen ideologisch geschil Veredel 'm gs- p rod is kt en Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Conflict Duitse concessies Grote dag voor Europa Compensaties Geen wapens Schipbreukelingen van boord gehaaid Frankering bij abonnement: Temeuzen Direeteur-Hoofredaeteur: I. van Se Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'' 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6333 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V. N„ Adlai Stevenson, heeft bij de hervatting van de behandeling van de Kongolese kwes tie gezegd dat de Verenigde Staten zich nergens voor hebben te verontschuldigen. „Wij zijn er trots op dat wij mensenlevens hebben gered die in gevaar waren door de burgeroorlog in Kongo", zei hij. Stevenson verwierp catego risch de beschuldigingen van de Afrikaanse landen. „De Ver enigde Staten hebben aan geen enkele operatie met militair doel in Kongo deelgenomen. Wij heb ben geen enkele voorziening van het handvest overtreden. Onze actie heeft de vrede en de vei ligheid niet bedreigd en beteken de geen belediging van de orga nisatie voor de eenheid van Afrika, noch een inmenging in de Kongolese of Afrikaanse aangelegenheden." Het enige doel van de missie bestond uit het redden van onschuldigen van diverse nationaliteiten, onder wie onderwijzers, dokters en mis sionarissen die hun leven aan de dienst aan Kongo hebben gewijd. „Dat moet duidelijk zijn voor ieder die niet verblind is door haat tegen Tsjombe. Kongo, België, de Verenigde Staten of Groot-Brittannië," aldus Steven- Hij zei dat er wel inmenging in Kongo is en dat het handvest van de Verenigde Naties en de resoluties van de veiligheids raad worden geschonden en noemde hierbij Algerije en Egyp te. Het is deze inmenging die in de veiligheidsraad zou moeten worden besproken, zei hij. De Amerikaanse regering kon niet deelnemen aan een chantage clie mensenlevens tegen politieke en militaire concessies van -de Kon golese regering wï'de uitwisse len. Juridisch kunnen wij uit naam van een andere soevereine regering geen verplichtingen aangaan, moreel konden wij niet aanvaarden dat onze onderdanen als gijzelaars werden gebruikt. De raad behoort de resoluties van 1960 en 1961, waarbij buiten landse inmenging in Kongo wordt verboden, te doen respec teren. Stevenson merkte op dat Gbenye begin deze week zelf heeft verklaard dat de opstande lingen buitenlandse militaire hulp ontvangen en dat Kongo lezen, opgeleid in communistisch China, op weg waren om te hel pen en dat de Russen en Chine- Het Britse fregat „Ajax" is zondagavond in straat Malakk» betrokken geweest bij een ge vecht met ongeïdentificeerde vaartuigen, waarvan veronder steld wordt dat ze uit Indonesië kwamen. Een woordvoerder van de Brit se marine deelde mee dat op de radar ongeïdentificeerde vaartui gen waren waargenomen. Vol gens onbevestigde berichten zou den zes schepen zijn gesigna leerd. De woordvoerder zei dat een vierdaags bezoek dat de „Ajax" aan Port Swettenham in Koeala Loempoer zou brengen in ver- tiand met verhoogde Indonesische activiteit, was afgelast. De woordvoerder verklaarde voorts dat vier Indonesiërs wa ren gevangengenomen bij een gevecht tussen de Australische mijnenveger „Teal" en twee kleine vaartuigen. Bij dit ge vecht was voorts een Indonesiër gedood en waren er twee ge wond. Eén Indonesisch vaartuig was ontsnapt, maar op het an dere had de bemanning van de Teal wapens, munitie en papie ren aangetroffen. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Singa pore deelde mee dat op het eilandje bij Singapore nog vier mensen waren aangehouden. De politie onderzoekt voorts berich ten dat bij Port Swettenham en Port Dickehson op de westkust van Maleisië Indonesiërs zouden zijn geland. De Australische minister van defensie, die later het treffen tussen de Australische mijnen veger en de Indonesische vaar tuigen bevestigde, zei' dat drie Indonesiërs waren gedood. zen alle wapens, voedsel en me dicijnen hebben geleverd. Ghana, Egypte, Algerië hebben wapens en vrijwilligers en andere Afri kaanse landen hebben vliegtui gen toegezegd. Vreemde rege ringen, niet de Kongolese, willen beslissen of de Kongolese rege ring kan worden geholpen of dat de vijanden hulp krijgen om deze regering omver te werpen. Bij de komst der parachutisten in Stanleystad waren er 35 bui tenlanders gemarteld en ver moord en duizenden Kongolese functionarissen. Stevenson zei verbaasd te zijn van geen enkel Afrikaanse vertegenwoordiger een woord te hebben gehoord over de systematische uitroeiing van de Kongolese elite. De Verenigde Staten blijven gekant tegen elke afscheiding, of dit nu Katanga, Kasai, Stanley stad of elders is en zullen alles doen om een nationale verzoe ning te bewerken. Wij blijven vijandig staan tegenover elke buitenlandse inmenging in de Kongolese binnenlandse aan gelegenheden, aldus de Ameri kaanse vertegenwoordiger. De Britse vertegenwoordiger, lord Caradon, vond dat de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid het initiatief moest nemen om de orde in Kongo te herstellen en het land te vrijwaren voor bui tenlandse inmenging. Daartoe diende die organisatie haar wrok, zwakheden en menings verschillen te vergeten. Kongo moest geen „ideologisch slag veld" worden. ,De minister van buitenlandse zaken van Kenia, Moeroerrtbi, verzocht de raad „de Ameri kaans-Belgische agressie" streng te veroordelen. „Het was de enige oorzaak van de massale moordpartijen,, die zich hebben voorgedaan," zei hij. De vertegenwoordiger van de centraal-Afrikaanse republiek, Antoine Guimali, vond dat de raad 't Belgisch-Amerikaanse op treden moest veroordelen, maar was niet voor 't uitoefenen van. al te vee' „morele druk op par tijen in Kongo. Zo veroordeelde hij het zenden van wapens aan wie ook. Zijn regering erkent het officiële bewind in Kongo. Europa krijgt op 1 juli 1967 een gemeenschappelijke graanprijs. De beslissing is dinsdagochtend om vijf minuten voor half vijf door de ministerraad van de Europese gemeenschap in Brussel ge nomen. Het resultaat werd bereikt na een vergadering, die zater dagochtend om tien uur is begonnen en met een onderbreking op zondag bijna 40 uur heeft geduurd. De laatste delegatie die de bezwaren liet varen, was die van Italië. De aankondiging van de voorzitter van de Europese mi nisterraad, de Duitse minister van economische zaken K. Schmüc- ker, dat hiermee het „plan-Mansholt" was aanvaard, werd met lang- durig applaus beg/bet. De Nederlandse minister van landbouw, mr B. Biesheuvel, noemde het bereikte resultaat „bevredigend" voor de Neder landse landbouw wat het prijs niveau betreft. Van bijzonder Naar dinsdag door de politie is meegedeeld, is maandagnacht een landbouwer uit Boxtel door een schot uit het dienstpistool van een hoofdagent dodelijk ge wond. De landbouwer, de 31-jarige A. Olieslagers, die in de buik werd getroffen, is kort na aan komst in het ziekenhuis aan zijn verwonding bezweken. Het drama speelde zich onge veer een half uur na midder nacht af in de buurtschap Hal in Boxtel. Het gebeurde in een jachtveld op enkele honderden meters van de boerderij-kweke rij van het slachtoffer. VRIJ RUSTIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk vertoefde een in betekenis afnemende depres sie, waarvan een naar het noor den opgedrongen frontensysteem in ons land veel bewolking ver oorzaakte en op vele plaatsen vrij lange tijd regen bracht. Over de Britse eilanden nadert een zwakke rug van hoge lucht druk, onder invloed waarvan het regengebied wegtrekt naar Duitsland. De rug gaat vergezeld van weinig wind en enkele opkla ringen die voornamelijk in het medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind" uit uiteenlopende richtin gen, later draaiend naar zuid tot zuidoost. In de ochtend tempera turen om het vriespunt, in de Uag ongeveer dezelfde tempe raturen als dinsdag. noorden van het land aanleiding geven tot mistvorming bij tempe raturen rond het vriespunt. In de loop van de dag wordt waar schijnlijk de invloed alweer merk baar van een frontensysteem van een depressie die langzaam oost waarts over Schotland trekt. Op de nadering van dit front kan de wind weer wat gaan toenemen uit zuid tot zuidoost. Hoewel er in het algemeen veel bewolking wordt verwacht, lijkt de kans op regen klein. Mogelijk brengt de rug ook en kele opklaringen. De temperatu ren zullen weinig verschillen van die van dinsdag. WOENSDAG 16 DECEMBER v.m. n.m Breskens 11.25 11.30 Temeuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55 DONDERDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 0.01 0.36 1.16 1.26 12.21 12.56 1.36 1.46 De heer Olieslagers was bezig zijn buurman te helpen bij de konijnenjacht. De buurman, de heer K. Voorboom, bedrijfslie- der van het landgoed Eikenhorst, had sinds enkele dagen vergun ning om door middel van kunst licht met een geweer op konij nen te jagen. Maandagavond omstreeks elf uur waren zij met de jacht begonnen in het jacht veld, waar ze bevoegd waren te jagen. Het kunstlicht werd ver schaft door de koplampen van een kleine landbouwtractor van de heer Olieslagers, die de trac tor ook bestuurde. De buurman stond met zijn geweer achterop de hefinrichting van de tractor. De schoten, die door de heer Voorboom tussen elf en twaalf uur waren afgevuurd, trokken, aldus de lezing van de politie, de aandacht van H. B„ hoofd agent van gemeentepolitie te Boxtel die in dit korps in het bijzonder met het toezicht op de jacht is belast en vergezeld was van de jachtopziener L. S. uit Vught. Zij gingen door het veld naar de plaats, waar werd ge jaagd. Op een gegeven moment reed de tractor uit een weiland in de richting van de plaats waar de hoofdagent en de jachtopzie ner zich hadden opgesteld. Daar de tractor in hun richting zwenk te, traden zij beiden op de trac tor toe. Tegelijkertijd klonk een schot, de heer Olieslagers werd getroffen, viel van de tractor en bleef ernstig gewond liggen. Onmiddellijk werd in de dichtst bijzijnde boerderij telefonisch om hulp verzocht. De gemeente arts en de gemeentepolitie van Boxtel onder leiding van korps- moet te komen aan de Italiaan se wensen, waarvan overigens enkele niet onrechtvaardig kon den worden genoemd. Deze lagen vooral op financieel terrein. Daarom is overeengekomen de Italiaanse bijdrage aan het Euro pese landbouwfonds te beperken van 28 tot 18 procent in het oogstjaar 1965/66 en tot 22 pro cent tot 1966/67. Minister Biesheuvel kwam nog' in een scherp conflict met zijn Belgische college Heger hij de Dec. 16 17 18 19 20 8.42 8.43 8.44 8.45 8.45 16.29 16.29 16.29 16.29 16.30 14.53 15.21 15.59 15.21 17.59 4.54 6.21 7.49 9,11 10.20 chef-inspecteur G. Wouters, kwamen zo spoedig mogelijk ter plaatse, waarna ook een zieken auto onder begeleiding van de politie volgde. In allerijl werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Dit mocht evenwel niet baten. Dr. Zeldenrust uit Den Haag heeft sectie op het lijk verricht. Een onderzoek naar de juiste toedracht van het gebeurde werd onmiddellijk ingesteld. Dit on derzoek dat onder leiding staat van de officier van justitie, mr. Bruigom uit Den Bosch, is op gedragen aan de rijksrecherche. Het voorlopig inzicht, aldus de mededeling van de politie is, dat een schot is gelost uit het dienst pistool, dat hoofdagent B. bij zich droeg. De heer Olieslagers was in mei van dit jaar gehuwd en had de boerderij-kwekerij van zijn vader overgenomen. Premier Tsjombe van Kongo is dinsdag uit München naar Bonn gevlogen om daar een overeenkomst voor een lening van tien miljoen markt te on dertekenen. Tegen verslaggevers op het vliegveld zei hij ervan te hebben afgezien naar de Ver enigde Naties te gaan, omdat de veiligheidsraad reeds voorstel len inzake Kongo heeft aange nomen. Tsjombe werd afgehaald door de Westduitse chef proto- vol Von Holleren en reed onder politie-escorte naar Bonn. On geveer honderd Duitse en Afri kaanse studenten van verschei dene universiteiten stonden in de hevige regen bij het hotel waar Tsjombe zijn intrek zou nemen. Bij zijn aankomst schreeuw den zij „Weg met Tsjombe, moor- denaar van Loemoemba". De politie richtte een water- belang noemde hij het, dat ook is besloten tot de volledige vrij making van het handelsverkeer in de veredelingsprodukten in de „zes" -eieren, slachtpluim- vee en varkensvlees op de zelfde datum als de inwerking treding van de gemeenschappe lijke graanprijs en de afschaf fing van de „sluisprijs" voor varkensvlees tussen de E.E.G.- landen onderling. „Wij hadden liever gezien, dat de gemeenschappelijke graan prijs reeds op I juli 1966 van kracht zou zijn geworden", al dus mr Biesheuvel. „De Duitse delegatie stond echter strak op het standpunt, dat dit een jaar later moet zijn. Nadat de andere delegaties zich hiermee akkoord hadden verklaard, sloot Neder land zich hierbij aan". Minister Biesheuvel verklaar de voorts, dat de Duitse delega tie „belangrijke politieke con cessies" heeft gedaan en daar mede een groot aandeel heeft in het bereikte resultaat. De bonds republiek verlangde aanvanke lijk hogere prijzen en hogere schadeloosstelling voor de boe ren, die door een lagere graan prijs hun ink omens zien ver minderen. Bijzonder moeilijk was tege- (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 9 9 9 9 Hertog van Windsor in ziekenhuis De hertog van Windsor de voormalige koning Edward de achtste die 28 jaar geleden af stand deed van de Britse troon om met de tweemaal gescheiden mevr. Simpson te kunnen trou wen is maandag in een zieken huis in Houston (Texas) opge nomen voor een medisch onder zoek. De zeventigjarige hertog heeft een aorta-gezwel. Men zou na gaan of een operatie nodig is. De foto toont een verheugde minister van landbouw en visse rij, mr. B. W. Biesheuvel (mid den) samen met zijn Franse ambtgenoot Edgar Pisani (r.) en links staan de Duitse minis ter van economische zaken Kürt Schmücker en de voorzitter van de E.E.G.-vergadering Walter Hallstein. Achter minister Biesheuvel staat de Nederlandse minister van fi nanciën, prof. dr. H. J. Witte- veen. bespreking van de financiële aspecten van de gemeenschap pelijke graanprijs in het bijzon der en van het landbouwbeleid van de E.E.G. in het algemeen. België had voorgesteld per 1 juli 1967 alle heffingen voort vloeiend uit het gemeenschap pelijke landbouwbeleid, in het Europese landbouwfonds te doen storten naarmate- er gemeen schappelijke prijzen worden vast gesteld. Nederland wenst dit eerst te doen als er een ge meenschappelijke markt voor het gehele landbouwgebied is om een verstoring van het even wicht te voorkomen. In het bij zonder wordt daarmede gedoeld op de regeling van de gemeen schappelijke prijs voor zuivel- produkten. Het waren vermoeide minis ters, leden van de Europese commissie en meer dan 200 amb tenaren, die dinsdagochtend de vergaderzaal verlieten. Deson danks verklaarde dr S. L. Mans- holt glimlachend: „Het is een grote dag voor Europa". De Belgische minister van land bouw wees op de belangrijke voordelen, die de regelingen in houden voor de Belgische pro- duktie van kippen, varkensvlees en eieren. De Duitse staatssecretaris van landbouw, Hüttebraücker, noem de de opheffing van het tradi tionele verzet van de bondsre publiek tegen de eenmaking van de graanprijzen een „belangrijk politiek en een moreel resul taat". Het compromis-voorstel dat de goedkeuring wist te verlfrij- gen van alle E.E.G.-landen, be vat o.m. de volgende punten: Voor het prijsniveau: een prijs van' 425 mark per ton voor zach te tarwe, van 365 mark per ton voor gerst en van 362,5 mark per ton voor mais. Compensaties: de volgende schadeloosstellingen worden ver leend aan boeren, die de op brengst van hun oogst zien da len: Duitsland 1121 miljoen mark, Italië 524 miljoen mark en Luxemburg 1.0 miljoen mark voor de jaren 1967 tot 1970. Aan deze compensaties draagt Ne derland bij voor 7,9 procent. Voorts een bepaling die het mogelijk maakt de vastgestelde gemeenschappelijke prijzen te wijzigen aan de hand van de ontwikkelingen vóór 1 juli 1966 en tenslotte volledige vrijma king van de handel tussen de E.E.G.-landen in varkensvlees, eieren en pluimvee en afschaf fing van de intercommunautai- re sluisprijs voor varkensvlees per 1 juli 1967. Volgens een officiële medede ling van de generale staf van het Kongolese leger in Leopoldstad is kortgeleden een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal ter beschikking van de opstandelin gen gesteld. Deze wapens en mu nitie zouden met een buitenlands vliegtuig in Soedan zijn aan gebracht en door bemiddeling van een „hoofdofficier van een buitenlands leger" in het dis trict Aroe in het noordoosten van Kongo dicht bij de Soedanese grens aan de opstandelingen zijn overgedragen. Wat de militaire situatie be treft, wordt in Leopoldstad ver nomen, dat regeringstroepen in de richting van Watsa ten noord oosten van Stanleystad optrek ken. In Watsa zouden de opstan- straal op de betogers. Bij een schermutseling tussen de stu denten en de politie werd een student gearresteerd. delingen twee a Europeanen bijeen bracht. driehonderd hebben ge- De verbindingen met Stanley stad worden nog steeds met vliegtuigen onderhouden. Enige dagen geiden kon een boot met 500 ton levensmiddelen niet ver der komen dan Basoko, 300 km voor Stanleystad gelegen. Mi- trailleurvuur van „soemialisten" belette het schip de reis naar Stanleystad voort te zetten. De Soedanese minister van voorlichting heeft dinsdag op een persconferentie in Nairobi ge zegd, dat in Soedan geen voor de opstandelingen in Kongo be stemde wapens zijn aangevoerd. De minister, Esboni Mendiri, zei dat de toestellen voorraden van het Rode Kruis vervoerden, doch geen wapens. Men had de Soedanese minis ter gevraagd naar de juistheid van berichten, volgens welke op het vliegveld van Chartoem „dozijnen vliegtuigen met wa pens voor de Kongolese opstan delingen" waren geland. Negen van de 27 bemannings leden van het Liberiaanse ss. „Navidad" zijn op Ameland aan land gebracht door de redding boot „Dr. W. H. van Rietscho ten". Vier andere schepelingen zijn met een scheepssloep naar de wal geroeid. Het zijn allen Spanjaarden. Ze werden onder gebracht in hotel De Jong, waar ze de wens te kennen hebben ge geven met de trein naar Spanje terug te keren. Een eerste poging van de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen op Terschelling om het Liberiaanse schip „Navidad" vlot te trekken is mislukt, doch vol gens deskundigen is er kans dat de boot alsnog in diep water kan worden gebracht. De Hollummer reddingboot is teruggekeerd. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1