PROVINCIAAL NIEUWS ROEPING en STRIJD PROVINCIALE STATEN NEMEN MOTIE AAN VOOR ZONDAG- (IURD1ENST OP SCHELBEVEREN Nieuwe P.Z.E.M.-centrale in Zeeuws-Vlaanderen? LEZERS, DIE SCHRIJVEN Pagina 5 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel HOEK HULST Nïeuwvliet Oostburg Philippine Sas van Gent St. Jansteen Zaamslag Gemeente Terneuzen Maandag 14 Dinsdag 15 december 1964 HOOFDSCHOTEL? VLEES Scheepvaartmoeilijkheden op de Westerschelde Zaterdagmorgen is de 23500 brt metende Panamese tanker „Texa co Virginia" nabij boei 95 op de Westerschelde bij het invaren van de Boudewijnsluis in Antwerpen aan de grond gelopen. De toe gang tot de sluis die weer de toegang vormt tot het Antwerpse havengebied werd hierdoor voor grote schepen geblokkeerd. Een poging enkele uren na het stranden bij hoog watèr gedaan om de „Texaco Virginia" weer vlot te krijgen, mislukte. Het schip bleef geboeid. Des middags rond vijf uur bij hoog water werd het schip vlotgetrokken, o.a. met hulp van desleepboot „Scaldis" uit Vlissingen. Achter de „Texaco Virginia" kwamen nog twee tankers, de „Londen Confidence" en de „Si- rius". Aanvankelijk werd gemeld dat één van deze twee, n.l. de „Si- rius", ook aan de grond zou zijn gelopen. Dit bleek echter niet juist. De schepen zijn met ver scheidene andere voor anker ge gaan en wachtten af te de toegang naar Antwerpen weer vrij zou zijn. Zeeuwse opperwachtmeester verschalkte stropers Drie uur lang heeft opper wachtmeester L. M. de Jager van de rijkspolitie uit Kamper land op Noord-Beveland zon dagmorgen midden in een van de polders van dit eiland tijdens hevige slagregens onder jutezak ken gelegen om twee stropers op heterdaad te betrappen. Het lukte. Sinds zaterdagavond had de opper met een aantal collega's reeds de wacht betrokken. Des morgens om tien uur verliet hij zijn doorweekte schuilplaats om twee stropende inwoners van Eindhoven aan te houden, die per auto naar 't aan hazen rijke Zeeland waren gekomen. Hun auto's, zes hazen en der tig strikken zijn in beslag geno men. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaatsexamen civiel inge nieur de heer W. F. J. de Jager te Terneuzen. Examen Rode Kruis Voor het examen Bode Kruis- helpster 2e klassen slaagden te Terneuzen de dames L. Faas Pladdet, M. Verpoortevan Ta- tenhove, M. Solv. d. Broek en G. PootPlantfeber. Het exa men werd afgenomen door dok ter Bouwens en de docente zus ter W. Baan. V erkeersongeval Zaterdagavond te ongeveer kwart voor acht had een aanrij ding plaats op het kruispunt Ge raniumstraatAzaleastraat tus sen twee auto's, resp. bestuurd door de heren A. F. J. de R. en T. I., beiden uit Terneuzen, waarbij eerstgenoemde geen voorrang verleende. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Instrumentale muziek Woensdag a.s. verzorgt de ver eniging voor instrumentale mu ziek weer een van haar winter- concerten in het Terneuzense Concertgebouw. Op het program ma komen werken voor van Handel; Saint-Saens en Dvorak. Jan Out dirigeert en Tibor de Machula treedt op als cello solist. Nieuw kerkorgel Vrijdagavond werd het nieuwe orgel in het kerkgebouw van de oud-gereformeerde gemeente te Terneuzen in gebruik genomen. Voorganger in deze bijzondere dienst was ds. A. de Reuver, die 'zijn overdenking had gebaseerd op het thema „het orgel". Aan de hand van enige schrift gedeelten voerde hij zijn toe hoorders mee naar het orgel in Lamechs huis (Gen. 4 21); in een christelijk tehuis (Amos 6 5); in het klaaghuis (Job 30 31) en in het Godshuis (psalm 150 4). Aan de orgelcommissie en aan allen die de helpende hand had den geboden bij de plaatsing van het orgel, werd dank ge-- bracht. Het nieuwe orgel is een Dereux-orgel. Het heeft 24 spre kende registers, waaronder vier vulstemmen en vijf tongwerken, verdeeld over twee klavieren en pedaal. De dispositie is zodanig gekozen dat veel orgelwerken van verschillende aard kunnen worden uitgevoerd. Het leent zich bij uitstek voor triospel, waarbij de lichte toon opvalt. Toch is het geen pijporgel maar een elektrostatisch, d.w.z. dat de klanken welke het in strument voortbrengt, op elek trostatische wijze daarin zijn vastgelegd en die zijn ontleend aan het echte pijporgel. Het resultaat is dat het Dereux-orgel het dichtst de pijpklank bena dert. D« begeleiding met dit orgel van de gemeentezang betekent een grote vooruitgang voor de oud-gereformeerde gemeente, daar deze zich tot nu toe met een harmonium moest behelpen. Uitvoering van „Der Messias" door Asaf Vrijdagavond werd in de gere formeerde kerk in de Kerkdreef door de zangvereniging Asaf aangevuld met de solisten Watty Krap (alt), Arjan Blangen (te nor), Henri Blackman (bas), een uitvoering gegeven van „Der Messias" van Handel. De door ziekte verhinderde Nelly Groene- veld (sopraan) werd vervangen door Regina Beekman. Het Zeeuws Kamerorkest en organist Piet van Egmont ver zorgden de begeleiding. Het geheel stond onder leiding van de dirigent van Asaf, de heer P. C. Brakman. De uitvoering mag in alle op zichten geslaagd heten. De muziek van het Zeeuws Kamerorkest was als steeds van goede kwaliteit en het orgelspel van Piet van Egmont behoort tot het beste dat er te vinden is. Er was veel belangstelling. Z. V. U.-lezing over Amerika Vrijdagavond hield de Neder landse Amerikaanse Hélène Oosthoek in de foyer van „Het Centrum" een lezing voor de leden van de Zeeuwse Volksuni versiteit. Mevrouw Oosthoek die vooral in Amerika grote succes sen oogstte, boeide haar gehoor met de verhandeling „Amerika zoals het is". Door het gering aantal aanwezigen kreeg deze avond het karakter van een per soonlijke ontmoeting met de ac trice mevrouw Oosthoek. Men kreeg bewondering voor de veer kracht van deze vrouw die on danks veel persoonlijk leed haar man werd door de bezetter omgebracht telkens weer de moed vond om door te gaan. Opvallend is haar gevoeligheid voor typisch klein menselijke dingen, waar haar artistieke be gaafdheid niet vreemd aan is. Deze betrekkelijkheid van het menselijk leven weet zij op een suggestieve wijze op haar gehoor over te brengen. Zij stelde haar gehoor voor aan de groten in de keiharde Amerikanse showbusi ness en liet duidelijk uitkomen dat ook deze een produkt zijn van deze tijd. De weg die zij doordiep voor zij voor de Ame rikaanse televisiecamera's stond, tekent deze keiharde zakelijke mentaliteit. Door haar vele kontakten in Amerika kon zij een prima kijk geven op het Amerikaanse ge- zins- en maatschappelijk leven. Dit leven wordt in hoofdzaak beheerst door de faktor tijd en de massa. Men moet al een heel sterke persoonlijkheid zijn om boven dit massabeeld uit te groeien. Ook het nastrevjen van steeds meer materiële welvaart gaat gepaard met groter wor dende geestelijke armoede. Jammer dat voor zulk soort lezingen geen groter publiek be reikbaar blijkt te zijn. Verkoping woonhuis Vrijdagmiddag werd door no taris D. H. de Graaf te Axel in „De Stadsherberg" ten verzoeke van de erven Fr. Dieleman in het openbaar verkocht een rui me woning met overdekte gang, verder aanbehoren, erf en tuin, staande en gelegen aan de Koe straat nr 12 te Axel, groot 2 a 21 ca en voorzien van elektriciteit, gas en watereliding. Koper werd de heer J. A. J. Arens te Ossenisse voor 12.700. De Poolse oud-strijders Een groot deel van Zeeuws- Vlaanderen werd in 1944 bevrijd door de Poolse troepen. Zij deden dit met opoffering van het leven van velen van hen, doch tracht ten de levens der Nederlanders zoveel mogelijk te sparen. Helaas is het voor vele Poolse oudstrijders nog niet mogelijk naar Polen terug te keren, om dat dat land tot nu toe een com munistisch regiem heeft. Deze ontheemde Poolse oud- strijders, die op het standpunt staan dat er een vrij en democra tisch Polen moet komen, hebben onderling contact in de „Vereni ging van Poolse Oudstrijders in Nederland". Vele Zeeuws-Vlamin gen die hun bevrijding aan de Polen te danken hebben, onder houden contact met deze bevrij ders. En vele anderen, die dit contact missen, bewaren in hun hart een diepe dankbaarheid. Zij hebben echter niet zoveel gele genheid aan deze dankbaarheid uiting te geven. Nu doet zich voor iedereen deze gelegenheid voor en wel door de mogelijkheid om zich op te geven als donateur van de „Vereniging van Poolse Oustrijders in Nederland". Aan de donateurs wordt regel matig het orgaan „De Poolse Oudstrijders" toegezonden, waar in de activiteiten worden ver meld. In het laatste nummer van dit blad worden speciaal de her denkingsplechtigheden en festi viteiten die in september in Axel plaatsvonden, vermeld. Proefnummers kunnen worden aangevraagd bij de heer B. strenk, Clyverstraat 53, Vlissin gen, die ook aanmeldingen als donateur noteert. In de sloot Zaterdagavond te ongeveer kwart vóór negen kwam de heer W. D. uit Hoek rijdende van de oprit van de Molendijk in de richting van de provinciale weg even vóór het kruispunt met de Van Altenastraat op onverklaar bare wijze in de voor hem links van de weg liggende sloot te recht, waar de bestelauto kan telde. De auto werd licht beschadigd. Verkeersles voor bejaarden Morgenmiddag (dinsdag 15 december) begint in het patro naatsgebouw in Hulst een ver- keerscursus voor bejaarden. Er bestaat onder de oudere inwo ners van Hulst voor deze cur sus, die onder leiding staat van de adjudant der rijkspolitie de heer N. V. Eekman, veel belang stelling. De cursus zal de veilig heid in het verkeer als hoofd motief hebben. Kerstwijding De bejaarden van Nieuwvliet hebben een uitnodiging ontvan gen voor het bijwonen van een kerstwijding op woensdagmiddag 16 december a.s. De organisatie van deze middag, die wordt ge houden in het dorpshuis, berust bij het damescomité, dat de ge regelde bejaardenbijeenkomsten leidt. „Ceres" vergaderde De vrouwenvereniging „Ceres" kwam dezer dagen bijeen in hotel „De Eenhoorn" te 'Oost burg. Als bestuursleden werden herkozen de dames Dhondt Herweijer te Biervliet en Van Cruijningende Bruijne te Zuid- zande. Mevr. Risseeuw-Risseeuw te Oostburg werd gekozen ter vervanging van mevr. Dieleman- Wolfert te Philippine. Het tweede gedeelte der ver gadering was gewijd aan Kerst mis. Mevr. Brezet te Nieuwvliet las een kerstverhaal. IJsclub vergaderde De ijsclub „Het Grote Gat" hield in Oostburg haar jaarver gadering onder leiding van de heer J. Barendregt. Deze bracht hulde aan de heer M. van Prooy- en die veel werk voor de ijsclub heeft verzet maar die nu met meer voor de vereniging beschik baar is door zijn vertrek naar Rotterdam. Als het gaat winte ren, zullen de Zeeuwse kam pioenschappen op de lange baan aan Oostburg worden toegewe zen. Het aantal leden bedraagt thans 234. Het huishoudelijk gedeelte werd afgewisseld met 'n ijssport- film. Voorzitter Barendregt deed een beroep op de zustervereni gingen in West Zeeuws-Vlaande ren mede te helpen aan de orga nisatie van de kampioenschap pen? daar hieraan veel werk is verbonden. Burgemeester P. J. L. van Hoek t Vrijdag is in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg nog vrij plotseling overleden burgemees ter P. J. L. van Hoek van Phi lippine. Burgemeester Van Hoek, die sinds oktober bedlegerig was, werd op 23 november opgenomen in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil, waar hij een operatie onderging. Voor een nader onderzoek werd hij op 11 december naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar hij nog dezelfde ddg is overleden. Wijlen de heer P. J. L. van Hoek werd geboren op 8 april 1901 te Roosendaal. Na de lagere school bezocht hij te Huij bergen het klein- en groot seminarium. Op 1 april 1924 werd hij volon tair op de gemeentesecretarie van Halsteren, waar zijn vader secretaris Was. Op 18 augustus 1928 werd hij tot gemeentesecretaris van Phi lippine benoemd, welke functie hij tot zjjn dood heeft uitge oefend. Na de bevrijding van Philippi ne werd hij op 4 oktober 1944 be noemd als waarnemend burge meester, nadat de toenmalige burgemeester was afgezet. Op 16 augustus 1946 volgde zjjn benoeming tot burgemeester en hij werd herbenoemd in 1952, 1958 en 1964. Van vele polders en water schappen was burgemeester Van Hoek ontvanger-griffier, terwijl hij dijkgraaf was van de Braak... manpolder en het Verdronken- poldertje. Hij overleed in het Brabantse land, waar hii ook was geboren. De uitvaartdienst, gevolgd door de teraardebestelling, zal plaats vinden de woensdag 16 december om 11.30 uur te Philippine. Spoedzitting gemeenteraad Zondagmiddag kwam de ge meenteraad in spoedzitting bij een naar aanleiding van het ver scheiden van burgemeester Van Hoek. Waarnemend burgemeester A. P. van Ooteghem zei begaan te zijn met het zware verlies voor mevr. Van Hoek en de kinderen, voor wie hij altijd een goed huis vader is geweest. De heer Van Ooteghem noem de het ook voor de gemeente een groot verlies, omdat burgemees ter Van Hoek door zijn jaren lange ervaring de gemeente én de problemen ervan kende. „Hij heeft er een mooie ge meente van gemaakt, ook al werd hij soms niet begrepen en teleurstellingen zijn hem niet bespaard_gebleven", zo zei wnd. burgemeester Van Ooteghem. Uit de raad werd een door de raadsleden ondertekend rouwbe klag gebracht aan de zwaar ge troffen familie. Na een minuut stilte werd overgegaan tot een besloten be spreking. Geslaagde foto-tentoonstelling Zaterdagmiddag opende secre taris G- A. van den Hemel als plaatsvervanger van het college van B. en W., dat wegens werk zaamheden afwezig was, de eer ste tentoonstelling van de Sasse fotokring. Deze eerste tentoon stelling is goed geslaagd. Het werk, dat werd tentoonge steld is werk van amateurs die hun werk van een jaar zelf heb ben geselecteerd en beschikbaar gesteld. De ongeveer 26 leden hadden meer dan 80 werken bij eengebracht. Men kon er foto's bekijken van de plaatselijke om geving, van specifiek Sasse pun ten zoals de molenberg en de kiosk. Ook was de plaatselijke industrie goed vertegenwoordigd. Er waren portretstudies, foto's van kunstwerken, de natuur en alle andere mogelijke onderwer pen. Ondanks het slechte weer was het aantal bezoekers bevredigend De fotokring kan terugblikken op een geslaagd experiment. Traditionele duivententoonstelling De duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent houdt op zondag 20 december a.s. haar 19e kampioenendag in de zaal „Rese da". Het bestuur heeft ook nu weer kans gezien de grootste kampioenen naar Sas van Gent te lokken. Ook dit (jaar worden voor de mooiste stands weer en kele ere-prijzen ter beschikking gesteld. Uit België komen niet minder dan de heer Jos. Schelf out uit De Klinge, nationaal kampioen van België halve fond; verder Marcel van de Slijpe uit Gent, de grote overwinnaar 1964; de we duwe Peleman uit Ertvelde, „de schrik van het Meetjesland" (wat haar duiven betreft, althans)de gebr. Dumez en D. Acke uit Zei- zate, de bekende le prijswin naars op Vitesse en halve fond. De laatste won er maar liefst 46 in drie jaar tijd. Dan zullen aan wezig zijn de beide kampioenen uit Wachtebeke, de heren P. de Bruijne en Em. Maes; het ge vreesde duo Minnaert-Schae- linck uit Gent, de heer B. de Zut- ter uit Assenede (de man die weer aan het terugkomen is). Dit indrukwekkende aantal wordt nog verder aangevuld met enkele kampioenen uit het Land van Waes. Uit Zeeuws-Vlaanderen zijn zo ongeveer alle kampioenen vertegenwoordigd. Josef Magnus uit Biervliet, kampioen 1963 en 1964 van de Zuid Ned. Bond. Gust Dujardeyn uit Groede en 4e in hetzelfde kampioenschap; Joh. de Krijger, eveneens uit Groede le prijs Na tionaal Chateauroux 1964 enz. Jac. Becu ook uit Groede le prijs Nationaal Chateauroux 1963 enz A. de Putter (Cadzand) hetzelfde kamoioenschap 1964 (oude) enz. A. Blommaert en A- Knol, beiden uit Axel en resp. le en 2e in het kampioenschap kring „Cen trum". Verder kunnen verwacht worden de bekende fondspeler J. Wentzler uit Stoppeldijk; A. v. d. Kelen (Clinge); Joh. Wieland (Axel); J. Verschueren (Koe wacht) J. de Visser (Axel)J de Visser (Axel); J. Haak (Hoek); gebr. Audenaert (West- dorpe); J. van Doeselaar (Sluis kil) enz. alsook de drie liefheb bers uit de eigen vereniging Ch. v. d. Berghe en F. Thijs' uit Sas van Gent en Fr. Mollet uit Ter neuzen. Uit overig Zeeland ko men beslist de heren A. v. d. Keulen en M. de Bree uit Vlissin gen en P. Rijk uit 's-Herenhoek en uit Brabant de bekende fond spelers P. v. d. Zande en Fr. v. d. Zande uit Halsteren en Th. de Groot uit Steenbergen, aange vuld met enkele kampioenen uit het land van Hulst en er zullen weer ongeveer 300 duiven op le tentoonstelling aanwezig zijn. Om ongeveer drie uur zullen een 50-tal duiven worden ver loot. Het bestuur houdt er nu al rekening mee dat de zaal het aantal duivenliefhebbers nauwe lijks zal kunnen bergen. Vererende uitnodiging De gemengde zangvereniging „St. Cecilia" te St. Jansteen heeft een uitnodiging ontvangen om tijdens de a.s. Zeeuwse cul turele dagen in Middelburg een concert te komen geven. Het spreekt vanzelf dat deze ver erende uitnodiging is geaccep teerd. De echtgenote van de com missaris der koningin, mevr. De Casembrootbaronesse Van der Feltz is beschermvrouwe van het r.k. gemengde koor. Aanvoer suikerbieten Gedurende de suikerbieten- campagne 1964 werden op de weegbrug aan de Margaretha- haven op de „Griete" gewogem voor de Eerste Nederl. Coöp.- Suikerfabriek te Sas van Gent 1.713.970 kg (vorig jaar 1.735.460 kg) en voor de suikerfabriek te Roosendaal 1.686.660 kg (vorig jaar 1.602.500 kg). In campagne 1964 totaal 3.400.630 kg (in 1963 3.337.960 kg). In de jongste vergadering van de provinciale staten van Zee land is zwaar gedebatteerd over een motie van de heer Wester hout (p. v. d. a.)waarin met hei oog op de belangen der Zeeuws- vlaamse bevolking werd gepleit voor een zondagse uurdienst op de veren over de Westerschelde. De motie, die zal worden door gezonden aan de regering, is aangenomen met 30 tegen 8 stem men. Tegen stemden drie leden van de s. g. p., vier leden van de a.-r.-fractie, benevens de heer Sanderse (c. h.). De overi ge c. h.-leden stemden vóór de motie. Dit gaf de heer "Westerhout aan leiding de c. h. u. in de staten van een weinig principiële hou ding te betichten. Niettegen staande de grootst mogelijke meerderheid van de c. h.-fractie de motie-Westerhout steunde, verweet de indiener de c. h., dat dit in feite een verloochening van de c.h.-beginselen inhield. Het werd op die manier een vreemd debat en tal van leden vroegen zich aanvankelijk af, waar de heer Westerhout heen wilde. De heer Van der Peijl noemde het een kwestie van „dynamiek" en wees er op, dat de loop der omstandigheden kan leiden tot een ander standpunt, zonder dat daardoor de principiële begin selen van een partij worden ge schaad. Er is'' aldus de heer Van der Peijl, in c. h. u.-krin- gen al geruime tijd een veran dering te constateren op het ter rein van de zondagsheiliging. De heren Hommes (a.-r.) en Adelaar (s. g.) verklaarden zich tegen de motie, aangezien de overheid de plicht heeft de zon dagsrust te handhaven. ELEKTRISCHE CENTRALE De heer Kaland, lid van ged. staten, deelde mede, dat het in verband met de industriële ont wikkeling in de kanaalzone niet uitgesloten moet worden geacht, dat in Zeeuws-Vlaanderen een nieuwe centrale van de P.Z.E.M verschillende instanties in stu die. (Buiten verantwoordelijkheid der redaktie.) De fiscus van Terneuzen spot met de arbeid van onze echtge noten, welke in ons bedrijf werk zaam zijn en probeert over de ruggen van onze medewerkende echtgenoten de toegestane aftrek door ERNST MEISTER 52. „Ik genees niet, ik onder zoek alleen maar", glimlachte Gabriëlle. „Op het terrein van de liefde. Alles draait daar immers om?", spotte Clara. „Niet alleen het terrein van de liefde. Ook dat van de haat en van het egoïsme, de nijd. Alle maal dingen die niet tastbaar zijn, die je niet kunt begrijpen, geen tumor, geen galstenen en geen beenbreuken. Mijn diagnose is vragen en combineren". Sevard haalde de schouders op. „Ik ben maar een boeren- dokter, je gaat mij werkelijk te hoog, collega. Ik kan wérkelijk het nut van uw „Geknutsel?" „U zegt het. Ik kan het nut er niet van inzien". „Omdat jullie te nuchter bent. Jullie maakt je diagnose met in gewikkelde apparaten, met mi croscopen en reacties, met bloed drukmeting. Jullie tellen de leu- cocyten (witte bloedlichaampjes) en staren je blind op de afstrijk- jes. Maar dat vind ik slechts „randgeneeskunde". Jullie blijft aan de oppervlakte. Ik onderzoek niet de stam en de kroon, maar de wortel. Jullie zullen moeten toegeven dat de basis voor vele ziekten een geestelijke afwijking is, nietwaar? En die geestelijke afwijkingen tracht ik na te gaan. Wat was de ziekte van Stoja, col lega?" Sevard gaf op de vraag geen antwoord. „Ik geloof dat u met uw theorieën bij dr. Maffei heel weinig zult bereiken", zei hij. „Dat zit nog. In ieder geval is het een poging waard". „Overschat uzelf niet", waar schuwde Clara. „Ik heb met hern gesproken, hij is slimmer dan je denkt, slim en gewetenloos". „Ik moet mezelf wel overschat ten. Als ik begin aan mezelf te twijfelen, ben ik al verloren". Sevard mengde zich weer in 't gesprek. „Goed. Aangenomen dat u Maffei kunt testen en die test bevestigt ons vermoeden, name lijk dat die kliniek een broeinest van ongerechtigheden is, wat hebben we dan nog bereikt?" „Dat zal ik je later vertellen, Sevard. Laat me eerst mijn gang maar gaan". Waarom wil je Maffei eigen lijk testen? We weten het zo wel dat het een gemeen mannetje is". „De liefde voor mijn beroep. Een vrouw mag toch wel één lief de hebben? Maar willen jullie me nu verontschuldigen? Ik moet eens naar mijn marmotjes kijken. Ik experimenteer met Kenotoxin. Tot kijk, lui". Vrolijk reikte ze Clara en Se vard de hand. „En de test?", vroeg Sevard toen ze al in de deuropening stond. „Komt in orde". „Wanneer?" x „Als Brioni mij verlof wil ge ven, morgen al. „Weet je alles? Namen en zo?" „Alles staat genoteerd, Sevard. Hier!" Ze wees op haar voor hoofd en verdween. „Nou?", vroeg Sevard, „wat denk je van haar?" (Wordt vervolgd.) tot een minimum te beperken en ontpopt zich als een soort koop man van Venetië. In aansluiting op bovenstaande berichtgeving breng ik ter ken nis dat ik met opzet heb gewei gerd een definitieve aanslag over 1962 te voldoen. Reden hiertoe was dat het gewaardeer de loon voor mijn echtgenote, welke volledig in het bedrijf werkzaam is, in eerste instantie werd gesteld op 20,per week, hetgeen betekent ƒ1000 aftrek van het belastbaar inkomen. Na veel protesten is dit later op 30,per week gesteld of 1500 aftrekbaar van het belast baar inkomen. Door mij werd ƒ40,per week of ƒ2000 per jaar aftrekbaar gevraagd, wat rechtvaardig is en kan dit ook bewijzen. Door dit verschil van waarde ring tussen mij en de fiscus van 10,per week of 500,per jaar ben ik ƒ141,schuldig ge bleven en zal nooit door mij vrij willig worden betaald. Na een mislukte aanslag op mijn rekening bij de Nederland- sche Middenstandsbank en de gebruikelijke bangmakerijen bleef ik voet bij stuk houden: nooit vrijwillig alleen met openbaar machtsvertoon. Onze rechten worden met de voeten vertrapt en worden van achter de bureaus uitgevoerd zonder dat deze mensen een flauw begrip hebben wat de vrouwen van het kleinbedrijf moeten presteren. Onze fiscus van Terneuzen is tevreden en kan zijn macht over de medewerkende vrouwen van de zelfstrijdende kleine midden standers demonstreren. Onze burgers zullen er het hunne van denken. G. H. VAN DAMME, Wilhe'minaplantsoen 3, Terneuzen. (Tel. 01150-2566). Vooralsnog zal er wel niet veel van komen, daar de P.Z.E.M. werk genoeg aan de winkel heeft. Gedeputeerde Kaland wees er op, dat er bij deze maatschappij momenteel voor meer dan 50 miljoen gulden aan werken in uitvoering is. Van een tariefsverhoging wil de de heer Kaland (nog) niets weten. Wij zitten reeds boven het gemiddelde, stelde hij vast. De tarieven in Zeeland zijn wel niet de hoogste, maar ze zijn in ieder geval tamelijk ongunstig. DE WATERSCHAPPEN De commissaris der koniftgin deelde mee dat de koninklijke goedkeuring was binnengekomen van de reglementen van de nieuwe waterschappen. De be ëdiging van dijkgraven en ge zworenen 'kan nu spoedig wor den verwacht. Voor het waterschap „De Braak- manpolders" gelden de volgen de benoemingen: Dijkgraaf de heer H. P. Wol- fert te Biervliet; gezworenen de heren P. de Jonge te Terneuzen; P. W. Jansen, J. Dregmans en M. van Driel te Hoek; F. Ra- mondt te Sas van Gent en P. J. L. van Hoek te Philippine. „Axeler Ambacht": Dijkgraaf de heer P. van Hoeve te Axel; gezworenen de heren... mr. H. Rijpstra en A. Ra mondt—te Ter neuzen; F. P. de Kubber, K. de Koeijer en D. Dekker te Zaam slag; W. Koster, M. L. M. IJse- baert en L. de Regt te Axel; G. van Haelst en J. J. Govaert te Westdorpe; G. C. E. Dierick te Koewacht en M. L. F. C. Ter- mote te Zuiddorpe. „Hulster Ambacht: Dijkgraaf de heer W. J. P. Staal te Vogel waarde; gezworenen de heren K. J. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande; E. P. Verdur- men, A. E. van Esbroeck en P. A. Mangnus te Vogelwaarde; mr. W. E. M. Seijdlitz te Hulst; A. J. M. Rottier en G. J. Vael te St. Jansteen; H. D. M. Vercau- teren te Clinge; P. J. G. Molt- hoff te Hulst; P. J. Bauwens te Hontenisse; F. J. de Nijs en A. P. E. Staal, beiden te Graauw. DE ZEEUWS-VLAAMSE BUSONDERNEMINGEN De heer Vercauteren (k.v.p.) drong aan op meerdere samen werking tussen de autobusonder nemingen in Zeeuws-Vlaanderen (Z.V.T.M. en S.B^T.). Spreker wees o.m. op de met op elkaar aansluitende dienstregelingen dezer maatschappijen. Hij ver zocht G. S. een onderzoek te wil len instellen. Gedeputeerde Van Dongen deed namens het provinciaal bestuur de toezegging, dat contact zal worden opgenomen met de bus ondernemingen. Er zal naar een betere samenwerking worden gestreefd en mogelijk zelfs naar een samengaan. WONINGEN VOOR TERNEUZEN Gedeputeerde Kaland deed de voor Terneuzen verheugende mededeling, dat het college bij de toewijzing van woningen spe ciaal aan Terneuzen zal denken. Volgens een E.T.I.-rapport zou de jaarlijkse behoefte voor Ter neuzen stijgen van ruim 500 in 1965 tot circa 1100 in 1967. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Kaland dat deze toewijzingen niet ten koste van het „platteland" zullen zijn. Hij herinnerde in dit verband aan de ratiobouw in het ooste lijk deel van Zeeuws-Vlaande ren. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter neuzen zal worden gehouden op donderdag 17 december 1964, té' 19.00 uur, ten gemeentehuize al hier. Terneuzen, 14 december 1964. De burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2