Wilson sprak op Labour- congres in Brighton De werkzaamheden van prinses Beatrix Het weer HET L E. G.-GRAANPRI JSDEBAT WORDT VOORTGEZET Honderdduizenden: DYNAMIET BIJ HET HOOFDKWARTIER VAH DE V. OVERSTRQUiEH IN ENGELAND EEN RAMP Maandag 14 Dinsdag 15 december 1964 21e Jaargang - No. 6332 OFFICIËLE UITSLAG AMERIKAANSE VERKIEZING Staking Franse spoorwegarbeiders Bonn akkoord met graanprijs KENIA THANS REPUBLIEK Kenyatta beëdigd als president GENEESMIDDELEN VOOR CUBA BOEDDHISTISCHE HONGERSTAKING Liberiaan gestrand bij Ameland Nieuwe overstromingen in Zuid-Vietnam LOODSTOL OP ZEE OMGESLAGEN Opvarenden gered De zware regenval, ge paard met hevige storm, die de afgelopen dagen ook Engeland heeft getroffen, heeft in Wales en in het noorden van het land tot overstromingen geleid, die een ramp dreigen te wor den. Maatschappelijk en cultureel werk De „onaanraakbaren" roeren zich NEDERLANDS SCHIP OP RlJhJ GEKAPSEISD PERON IS WELKOM OP CUBA AANVARING OP DE ELBE „Guardian': VOEG DRIE GUYANA'S SAMEN Dezelfde temperaturen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden mnfiaring by abonnement: Terneuzen Dlfecfenr-Hoofredaeteurf I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5551 Administratie-adres: Smidswad Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertentie uiterlijk tot njn. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur v.m. Premier Harold Wilson heeft zaterdag op het jaarlijkse con gres van de labour-partij in Brighton gezegd dat het grootste gevaar dat de wereld thans be dreigt, de verspreiding van kern wapens is en dat daarom tijdens zijn overleg raet president John son de nadruk viel op een collec tief maken van de Navo-kern- macht, zodanig dat het gevaar van „meer vingers op de nucleai re trekker" wordt voorkomen. Hij zei dat de woensdag a.s. in het parlement een volledig ver slag '.van zijn besprekingen in Washington zal geven. Hij ging thans niet in op de Britse plan nen voor een atlantische kern macht. Het belangrijke thema van het overleg in Washington was de zerg om een doeltreffender V.N.- vredesmacht te verkrijgen en de mogelijkheid te scheppen van nieuwe initiatieven voor contro le op de bewapening en ontwa pening. Van nu af moeten de defensie uitgaven strikt in overeenstem ming zijn met wat het land kan dragen en de politiek ten aan zien van defensie en economie moet één geheel vormen. Het Britse gezag hangt veel meer al Uit de officiële uitslagen van de Amerikaanse presidentsverkie zing blijkt, dat president John son bijna alle records heeft gebroken. Hij kreeg onder meer het grootste aantal stem men dat ooit voor een presi dent is uitgebracht (43.126.218), hét hoogste percentage (61 procent) en won met het grootste verschil (iets minder, dan zestien miljoen). In to taal werden 70.621.479 stem men uitgebracht, eveneens een record-aantal. In het kiescollege heeft John son 486 en Goldwater 53 kies mannen. Mevrouw Kennedy bij V. N.-concert In gezelschap van Adlai Steven son, de permanente vertegen woordiger van Amerika bij de Ver. Naties, betreedt Jacqueline Kennedy de grote vergaderzaal, om het jaarlijks Verenigde-Na- ties-concert bij te wonen. van onze economische kracht en onafhankelijkheid dan van nos talgie en nucleaire pretenties. Het allerbelangrijkste aspect van de labour-poiitiek is daarom de onverwijlden verbetering van de economische toestand, aldus Wilson. OVATIE Wilson kreeg een staande ova tie toen hij trachtte zijn uiterst imkse partijgenoten gerust te stellen, die zich zorgen maken over de plannen van zijn regering Het communistisch georiën teerde Franse vakverbond (C. G. T.heeft de regering laten weten dat het van plan is zijn leden bij de spoorwegen een staking van twee dagen op vrijdag en zater dag a.s. voor te schrijven. De twee andere organisaties, het socialistische en hét katholieke verbond, zullen deze week een besluit nemen. ten aanzien van de defensie met kernwapens. Wilson zei dat hij het standpunt van Engeland tegenover het Amerikaanse voor stel voor een Navo-kernvjoot met gemengde bemanningen had voorgehouden, dat hij zich zou verzetten tegen uitbreiding van de zeggenschap over kernwapens en tegen verspreiding van deze wapens buiten het westelijke bondgenootschap. „BELOFTEN NAKOMEN" Later gaf een groep parle mentsleden, die tot de linker vleugel van labour behoren, te kennen dat zij geen openlijk ver zet tegen de regering zullen ont ketenen. De groep is echter wel van plan druk op de regering int te oefenen om de beloften, bij de verkiezingen gedaan, te houden. Hieronder valt ook de toezegging van het labourbewind, dat het zich zal verzetten tegen het Ame rikaanse plan voor de vorming van een gemengde N.A.V.O- kernmaeht van oppervlaktesche pen, welk plan door West-Duits- land wordt gesteund. De ministerraad van de Euro pese gemeenschap is vanmorgen in Brussel bijeengekomen om het zondagochtend onderbroken de bat over de vaststelling van een gemeenschappelijke graanprijs in de „zes" voort te zetten. Geen van de ministers wilde zich aan voor.sjy^jngen over het verdere verloop van de bespre kingen wagen, maar een nieuwe nachtelijke zitting wordt niet uitgesloten geacht. De Italiaanse minister van landbouw, Ferrari-Aggradi, wim pelde alle vragen over het ver dere standpunt van zijn regering af. Tot zondagochtend acht uur heeft hij het door de Europese commissie opgestelde compro mis-voorstel van de hand gewe zen. De raad heeft nu nog slechts fot dinsdagmiddag tijd om tot een beslissing vóór het einde van het jaar te komen. Minister Fer rari-Aggradi bevestigde dat hij dinsdagmiddag om drie uur in Rome moet zijn om aan de ver kiezing van een nieuwe president deel te nemen. De Westduitse regering heeft zich op de bijeenkomst van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel zaterdagavond bij monde van haar minister van economi sche zaken akkoord verklaard met een Europese graanprijs van 425 mark per ton, zoals in het plan-Mansholt wordt voorge steld. West-Duitsland blijft bij een ingangsdatum van 1 juli 1967. In de nacht van vrijdag op za terdag te middernacht is Kenia een republiek binnen het Britse gemenebest geworden. In het Jamhoeri park te Nairobi werd de presidentiële standaard ont vouwd terwijl geestelijken van alle in het land bestaande gods dienstige richtingen gebeden zegden. Een grote menigte en een aan tal buitenlandse gasten van pre sident Kenjatta zagen hierna hoe vertegenwoordigers van alle Keniase stammen folkloristische dansen uitvoerden. Tot de geno digden behoorden o.a. de vroe gere Britse minister voor Ge menebestzaken, Duncan Sandys en premier Obote van Oeganda. Vrijdagavond had Kenjatta zich in een radiotoespraak tot zijn volk gericht. Hij noemde het republikeins bewind een belang rijke etappe op de weg-, die se dert de onafhankelijkheid van 't land werd afgelegd. Jomo Kenyatta is zaterdag be ëdigd als eerste president van Kenia. De vice-president, Odin- ga, en de ministers legden ook de eed af. De Amerikaanse regering heeft toestemming verleend voor het zenden van 37 scheepsladingen geneesmiddelen naar Cuba. Dit deelde een woordvoerder van de Amerikaanse V. N.-dele- gatie mee na de toespraak die de Cubaanse minister Guevara in de algemene vergadering had gehouden. Boeddhistische leiders zijn za terdag in hun nationale hoofd kwartier in Saigon een honger staking van 48 uur begonnen om te bidden voor de spoedige val van de 'regering van premier Tran Van Hoeong. Deze laatste vindt dat de Boeddhisten geen geldige redenen voor een cam pagne tegen hem hebben en hij heeft verklaard maatregelen te zullen nemen, indien er een kom- plot zou bestaan om zijn regering omver te werpen. Het Chinese „Volksdagblad", orgaan van de communistische partij, schreef zaterdag dat ge heel Indo-China in een conflict betrokken zou geraken, indien de Verenigde Staten in Zuid-Viet- nam zouden uitbreiden. In dat geval zou de Amerikaanse neder laag worden bespoedigd, aldus 't blad. (Adv.; Wij leven in een wereld van grote getallen en steeds groter wordende aantallen. Toch kan de bijna dagelijks voorkomende hoeveelheid „honderdduizenden" nog wel iets bijzonders zijn. Bij de Koninklijke Etna te Breda is begin december het 300.000ste Etna gasapparaat uit de productie 1964 gekomen. Al deze apparaten werden bij Nederlandse gezinnen afgeleverd en desondanks kan nog niet on middellijk aan de steeds stijgen de vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compli ment voor de Etna, maar vooral ook voor het gezonde verstand van de Nederlandse huisvrouw, die o.a., uit de overvloed van keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het Etna-gasfornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garandeert. Dat, behalve de kwaliteit, de prijs wel degelijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de verkoop van de nieuwe gasconvectoren. Ook daarvan is Etna thans reeds het meest verkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft de Etna. Niet voor niets voert de Etna reeds meer dan 100 jaar het devies „Beter kan niet, duurder hoeft niet". Het bijna 5000 ton metende Li beriaanse schip „Navidad" is van morgen vroeg bij Ameland op 'n zandbank gelopen. Het schip heeft om sleepboothulp verzocht. De „Navidad" ligt bij paal zeven ten noorden van Ballum op Ameland en is gestrand op een zandrug ter hoogte van de laagwaterlijn. Vanmiddag was het schip nog niet bereikbaar. Sleepboten waren toen nog niet in zicht. Vanmiddag om twee uur sein de de „Navidad" dat de beman ning van boord gehaald wilde worden door een reddingboot. In het midden van Zuid-Viet nam zijn bij nieuwe overstromin gen als gevolg van langdurige regenval bijna vijfhonderd men sen om het leven gekomen, zo meldt het Zuidvietnamese pers bureau. Twintigduizenden men sen zijn dakloos geworden. En kele weken geleden eisten over stromingen in hetzelfde gebied duizenden slachtoffers. Op nog geen duizend meter van het hoofdkwartier van de verenigde naties in New York zijn zaterdag Mrie staven dyna miet gevonden. De explosieve voorwerpen waren voorzien van slaghoedjes. De politie die de staven op straat vond, onder zoekt of zij verband houden met de mortiergranaat die vrijdag op het V.N.-gebouw werd afge vuurd, terwijl daar de Cubaanse minister van economische zaken een toespraak hield. Voor de kust bij IJmuiden is zaterdagmiddag omstreeks drie uur een loodsjol waarmee drie mannen onderweg waren van de loodsboot „Deneb" naar een te be'oodsen schip, in stormweer voWslagen met water en gekap seisd. De drie opvarenden vielen in zee. Zij waren uitgerust met zelf-opblaasbare zwemvesten. De loodsboot „Deneb" wist de drie mannen ondanks het slechte weer te vinden en aan boord te nemen. De loodsjol is nog niet teruggevonden. Talrijke wegen en ook ver scheidene spoorwegverbindingen zijn afgesneden en in enkele graafschappen ligt het wegver keer praktisch geheel stil. Het leger heeft amfibievoer tuigen ter beschikking van plaatselijke autoriteiten gesteld om te worden ingezet bij de eva cuatie van bewoners van afgele gen boerderijen. In Llanidloes moest een ziekenhuis worden ontruimd. In Wales werden zes spoor- en verkeersbruggen door het opgezweepte water van de rivier de Severn weggeslagen. In het graafschap Durham werd een vrachtautochauffeur door het water uit de cabine ge sleurd. De man kwam om voor dat hulp kon worden geboden. Elders kwam een zesjarig kind om het leven. Prinses Beatrix, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee, wenst zich in de naaste toekomst in verschillende aspecten van het maatschappelijke en culturele Een afgevaardigde van de republikeinse partij in het par lement van India, Maurya, heeft meegedeeld dat 19.000 leden van de partij, meest „onaanraakba ren" (paria's), zijn gearresteerd. De republikeinse partij, 1 die zegt 150.000 leden te tellen, voert een landelijke actie om de re gering te bewegen maatregelen te nemen om het lot van de 60 miljoen „onaanraakbaren" in In dia de laagsten in het Hin doese kastest^ïsel te verbete ren. leven in Nederland te verdiepen. Daartoe zal zij in eerste aanleg een aantal maanden deelnemen aan de besprekingen in de na tionale raad voor maatschappe lijk werk en in de academische raad, waarna zij haar aandacht ook op andere terreinen zal rich ten. Door deel te nemen aan het beraad in de belangrijkste orga nen, alsook door het meemaken van verschillende werkzaam heden in de praktijk wil prinses Beatrix inzicht verkrijgen in de voornaamste actuele vraagstuk ken op deze terreinen. De nationale raad voor maat schappelijk werk is de samen bundeling van de kerkelijke en particuliere initiatieven op het terrein van het maatschappelijk werk. Deze raad is een voortzet ting van de Nederlandse vereni ging voor maatschappelijk werk- De academische raad is bij de wet ingesteld ter bevordering van een doelmatige samenwerking lussen de Nederlandse universi teiten en hogescho'en en beoogt de aanpassing van het weten schappelijk onderwijs aan de ont wikkeling van de wetenschap en aan de behoeften van de maat schappij. Deze aktiviteiten van de prin ses zullen geen representatief karakter dragen. In verband met het boven staande zal zij haar overige werkzaamheden zoveel mogelijk beperken. Het Nederlandse ms. „Tjoba" uit Rotterdam is zondag bij Sankt Goar bij de afvaart omge slagen. De drie opvarenden wer den door de „Hollandia" uit Rot terdam gered. De „Tjoba" was geladen met cellulose. De Duitse waterpolitie vermoedt dat het schip bij het keren door een stormvlaag is gegrepen. Er deden zich toen voor het gebouw opgewonde tonelen voor van protesterende Cubaanse te genstanders van het bewind van Castro. Een 27-jarige Cubaanse die met een mes zwaaide en to kennen gaf daarmee een bezoek aan de minister te zullen bren gen, heeft zaterdag in de cel van een politiebureau getracht zich zelf de polsader door te snijden. De Newyorkse politie arres teerde een 17-jarige neger die uit een winkel naar het V.N.-gebouw belde met de waarschuwing dat er een nieuwe aanslag zou wor den gepleegd- „U komt er niet zo goed af als de vorige keer", zei de jongen die waarschijnlijk op de beschieting van vrijdag doelde. Door de telefoon gaf hij een Rus sisch klinkende naam op en zei dat hij lid van cf» communisti sche partij was. De politie heeft hem na een verhoor doorge stuurd naar een ziekenhuis vcor een onderzoek van zijn geestver mogens. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft verklaard dat Juan Peron. de Argentijnse ex-presi dent die thans in Spanje is en daar mag blijven, naar Cuba kan komen als bij dat wenst. Hij zal dan de gast van de Cubaanse regering zijn, hetzij als politiek vluchteling of als toerist. Castro zei dit in antwoord op een vraag van een A. F. P.-corresoondent. Zaterdagavond is het op de Elbe tussen Hamburg en Cux- haven tot een scheepsbotsing ge komen tussen het uit Hamburg vertrokken ongeveer 1600 ton metende Noorse vrachtschip „Vera" en een Duits kustvaar tuig, dat onmiddellijk zonk. Het Noorse schip voer aan de grond. De bemanning wist vier opva renden van de kustvaarder op te pikken. Naar drie bemannings leden van het scheepje werd nog gezocht. Cubaanse betoging in New York Tegen het bewind van Castro gekante Cubanen hebben ge tracht het gebouw van de V. N. in New York binnen te dringen tijdens de rede van de Cubaanse minister van economische zaken, Guevara. Op de joto wordt één van de agressief demonstrerende vrou wen door oplitie-agenten weg gesleept. De „Guardian" heeft zaterdag in een hoofdartikel het plan ge opperd een nieuwe staat Guyana op te richten, gevormd uit Brits-, Frans- en Nederlands-Guyana (Suriname). Het liberale Britse blad schreef dat de na de verkiezingen in Brits-Guyana ontstane impasse de vraagstukken in deze kolonie verder van een oplossing hebben gebracht dan ooit het geval is geweest. „Door te weigeren om af te treden ondanks het feit dat hij geen regering, kan vormen, schijnt dr Jagan er op uit te zijn een grondwetscrisis uit te lok ken. Het valt te betwijfelen of zelfs zijn vroegere vrienden veel sympathie voor hem zullen koes teren in zijn kunstmatig politiek martelaarschap", aldus het blad. „De drie kuststroken Brits-, Frans- en Nederlands-Guyna heb ben als afzonderlijke landen geen betekenis. Zij ontstonden door het trekken van lijntjes op de kaart tijdens de ingewikkelde schikking van Europese oorlogen in de 18e eeuw", aldus de „Guardian". De economische en politieke vraag stukken in Brits-Guyana zijn niet op te lossen zolang het land de huidige koloniale status bezit. Volgens het blad moet worden gestreefd naar éénmaking van de bestaande Guyana's tot één nieuw land, dat het gehele gebied tussen de Orincco en de .Ama zone omvat. Het K. N. M. I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer beheerst door depres sies. Nadat een depressie voor de Noorse kust zaterdag ai vrij veel wind en op de meeste plaatsen ongeveer 5 mm regen had ge bracht, veroorzaakte een aktieve en snel bewegende depressie op de Noordzee zondag een zuid westerstorm en bijna overal 10 tot 15 mm regen. Na het voorbij trekken van het bij de laatstge noemde storing behorende kou front ging de storm liggen en stroomde minder zachte en dro gere lucht Nederland binnen. Ondertussen kwam er bij de Golf van Biscaje een diepe depressie tot ontwikkelng. Deze storing zal vermoedelijk in de richting van Frankrijk bewegen en daar weer minder diep worden. Een erbij behorende regengebied ver oorzaakte vanochtend vooral in Noord-Frankrijk regen. Het is mogelijk dat dit regengebied in het zuiden van het land nog wat regen brengt, maar overigens is de kans op regen belangrijk af genomen. Een overwegend mati ge wind blijft in hoofdzaak uit westelijke richtingen waaien, be houdens in het zuiden van het land, waar de wind tijdelijk ver anderlijk wordt In de tempera tuur komt weinig verandering. VERANDERLIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later noordelijk. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 15 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.27 11.03 11.43 11.53 n.m. 11.05 11.40 12.20 12.3C WOENSDAG 16 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.30 Terneuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55 Dec. 14 8.41 16.28 14.12 2.12 15 8.42 16.29 14.31 3.31 16 8.42 16.29 14.53 4.54 17 8.43 16.29 15.21 j, 6.21

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1