Gemeenteraad van Terneuzen behandelde de begroting 1965 TIT0 WIL KONGOLESE REBELLEN HELPEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Algemene beschouwingen optimistisch van inhoud SPION KRUGER VEROORDEELD TSJOMBE NIET NAAR NEW YORK „Klein Duimpje" CRISIS IN KOEWEIT De moord op de drie ijveraars voor rassengelijklieid Zaterdag 12 december 1964 De Axelse brug, het grote obstakel in het hart van Terneuzen De bijna voltallige raad (de heren Dielernan en Van Lange- velde waren afwezig) heeft de gemeentebegroting en de begro tingen van de takken van dienst t.w. het woningbedrijf, het grond bedrijf en de Dienst voor maat schappelijke zorg) voor 't dienst jaar 1965 aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot het aanvragen van een aanvullende uitkering uit het Gemeentefonds in verband met het tekort van 286.792. Vóór de behandeling van deze punten werden de fractieleiders in de gelegenheid gesteld en ook nu hebben zij daarvan een royaal gebruik gemaakt om algemene beschouwingen te hou den. DE ALGEMENE BESCHOU WINGEN De heer Hol (P.v.d.A.) richt te eerst de blik op het verleden waarbij hij vooral dacht aan de gestaag vorderende kanaal- en sluiswerken, de ontwikkeling in de indusetriële sector, de activi teiten op het gebied van de wo ningbouw, de wegenaanleg, de riolering, de huisvesting van het onderwijs en de grondaankopen, noodzakelijk voor verdere wo ningbouw. Het zijn stuk voor stuk mil joenen verslindende objecten. Spreker memoreerde daarbij nog enkele objecten die in het afge lopen jaar gereed kwamen, zoals het bejaardentehuis „Bachten Dieke" en de vorderingen aan het r.k. bejaardentehuis „De Blide", de bouw van de „Goede Herderkerk", de aankoop van de Otheense kreek als toekom stig recreatiecentrum, de aan vang van de werkzaamheden aan de jeugdverkeerstuin, het gereedkomen van het hoofdge bouw op het Zuidersportpark enz. Dat velen ver buiten de stad zich voor Terneuzen inte resseren, noemde de heer Hol verheugend. Voor de naaste toekomst meende spr. dat het noodzake lijk zal zijn dat er financiële medewerking wordt gegeven voor het bouwrijp maken van de Catspolder enz. Wat betreft de financiële zorgen had spreker kritiek op het huidige regerings beleid. Het aanvragen van een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds lijkt de heer Hol dan ook alleszins gemotiveerd. Voor wat de woningbouw aan gaat toonde de heer Hol zich verheugd over de bouw van de 696 Prontowoningen. De realise ring van kleinere complexen in woningwet- en premiebouw lijkt hem in ieder geval noodzakelijk. Hij hoopte dat in de massabouw voldoende afwisseling zal wor den verkregen. In dit verband wilde hij de instelling van een adviesraad voor beoordeling van de woningtypen op bruikbaar heid in overweging geven. Hij was van mening dat de aanleg van centrale verwarming in velband met de komst van het aardgas in overweging dient te worden genomen. In verband met de industriali sering meende de heer Hol dat er momenteel een tekort aan hotelruimte is in Terneuzen en beval daarom de bouw van een hotel aan het Scheldefront aan. Hgtföa „dgai^ ögw_ opwsei in de Nieuw Neuzenpolder in korte tijd tot stand werd ge bracht is bewonderenswaardig, aldus de heer Hol. Hij meende dat dit enorme inspanningen van de waterleidingmaatschappij zal gaan eisen en doelend op de andere nutsbedrijven vroeg hij zich af, of een betere coördina tie niet gewenst zou zijn. Na aandacht te hebben be steed aan de saneringsplannen, vestigde spreker de aandacht op het verkeer binnen Terneuzen. Hij was van mening dat hierin spoedig oplossingen moeten wor den gevonden. Dat de minister van verkeer heeft besloten de mogelijkheid tot aanleg van een vaste oeververbinding in studie te doen nemen, verheugde spre ker uiteraard. Met het oog op de recreatie drong de heer Hol aan op een kampeerterrein. Tenslotte sprak de heer Hol de hoop uit dat de P.T.T. de bouw van een postkantoor in het nieuwe gedeelte van Terneuzen in 1965 noodzakelijk zal achten en zei nieuwsgierig te zijn naar hetgeen het nieuwe jaar zal brengen in verband met de bouw van het nieuwe stadhuis, het politiebureau, de openbare lees zaal en een sporthal annex over dekt instructiebad. De K.V.P.-beschouwing bij monde van de heer Weterings was uitvoeriger dan in voorgaan de jaren. In het afgelopen jaar werd de gemeenschap een reeks resultaten aangeboden op basis waarvan met succes verder kan worden gewerkt aan de ontwik keling van gemeente en gewest. De krachtige ontwikkeling van Terneuzen werkt automatisch in de hand dat men ons van buiten af nauwlettend volgt. De algemene beschouwing van deze fraktie getuigt van waarde ring voor hetgeen door B. en W. werd bereikt. Wat de begroting betreft wordt opgemerkt dat er een aanvangs- tekort is van bijna drie ton, waar mee het rekord van 1961 nog niet is gebroken omdat er toen een tekort van ruim ƒ300.000 werd voorzien. Daar de taken die wij ten behoeve van een toekom stige bevolkingsaanwas te ver vullen hebben, steeds groter wor den, laat het zich aanzien dat de tekorten op de rekeningen van onze gemeente van structurele aard zijn. De stijging van de uit keringen uit het gemeentefonds zijn, gezien het aantal en de om vang der voorzieningen die wij nu eigenlijk boven het huidige draagvlak van onze gemeente dienen te treffen, onvoldoende. De gemeentekassen komen moeilijker te zitten en delen niet voldoende in het nationale inko men, dat blijkens gegevens van het planbureau in de periode 1958—1964 met ongeveer 74 is toegenomen. BIJZONDERE ZAKEN De K.V.P. is eveneens van mening dat aan diverse aange legenheden de nodige aandacht moet worden besteed. Is men van die zijde tevreden over de bouw van de 696 „Pronto"-woningen waarmee onlangs een begin werd gemaakt, de woningnood is zo groot dat er nog meer voorzie ningen moeten worden getrof fen. Ook in de grondaankopen ten behoeve van de woningbouw (en van de industrialisatie) mag geen pauze ontstaan. Een voor sprong hierin zou aan te bevelen zijn. Verder is men van mening dat de kanaalobstakels zo spoe dig mogelijk dienen te worden opgeruimd. Nu het er naar uit ziet dat eind 1965 de nieuwe bin- nenvaartsluis klaar zal zijn, moet men er op aandringen dat deze binnenvaartsluis zo spoedig mo gelijk in gebruik wordt genomen. Voor Sluiskil wordt verzochc het aanleggen van plantsoenen en groenstroken en het opruimen van de scheidslijn van leiding en spoor. In verband met de groot scheepse industrialisatie wordt verzocht de belangen van de be staande bedrijven niet te verge ten. Ook aan de recreatie wordt de nodige aandacht besteed en daaromtrent wordt aangedron gen op meer mogelijkheden. Er komen niet alleen mensen naar Terneuzen om hier te wonen en te werken. Het hart van Terneu zen moet niet alleen kloppen door draaiende machines. Ter neuzen moet ook leefgemeente zijn, aldus de heer Weterings. De heer De Feijter (C.H.U.) begon met ruime aandacht te wijden aan de begroting voor 1965 en vooral aan het tekort van bijna f 300.000,Hij achtte het voorstel van B. en W. om in deze vergadering te hesluiten een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds te verzoeken, juist. Voor het nieuwe jaar achtte de heer De Feijter het belang rijk dat de nieuwe dienst van gemeentewerken met zijn taak kan beginnen, hoewel hij waar dering had voor hetgeen door de centrale dienst in al die jaren werd verricht. De heer De Feijter was van mening dat de zwakke plaatsen in de zeewering in de kom der gemeente, Scheldekade en vis sershaven, in 1965 nog niet ver sterkt of gedempt zullen wor den, hoewel al dadelijk na de watersnoodramp die behoefte gevoeld werd. Een andere zaak van samen werking van rijkswaterstaat noemde spr. het opspuiten van de Serlippenspolder. Hij was van mening dat dit werk nu vlot verloopt. In 1954 gaf de gemeen te aan ir. Gouwetor opdracht voor deze polder een uitbrei dingsplan op te maken. Op 11 juni 1959 werd dit uitbreidings plan alsmede het exploitatieplan vastgesteld. In 1961 kwam een overeenkomst met rijkswater staat tot stand inzake een spuit- plan voor het oostelijke gedeel te van de polder. Begin 1962 werd dit door de gemeente aan vaard. Eind 1962 werd met het opspuiten begonnen. In 1961 en in 1962 werd medegedeeld dat hiervoor ongeveer een jaar nodig zou zijn. Maar nog is het werk niet klaar. Hier rijzen diverse vragen, aldus de heer De Feijter. Op 29 oktober 1.1. werden door hem vragen gesteld over de kwa liteit van de baggerspecie, die nog niet zijn beantwoord. Ook de woningnood in Ter neuzen vond de heer De Feijter een pijnlijke kwestie. Hij vroeg inlichtingen over de uitbreiding van de zuidelijke kanaalhavens. In 1962 werd het ontwikkelingsplan van ir. Snij ders aanvaard. In de begroting voor 1963 zeiden B. en W. dat er in dat jaar (1963) voorstel len zouden worden gedaan. Over de industriële ontwikke ling toonde de heer De Feijter zich tevreden, maar hij vond het vervelend telkenj are terug te moeten komen op de vaste oever verbinding. Hij achtte het nood zakelijk hierop voortdurend met klem te wijzen. Wat de gemeentelijke herin deling betreft merkte de heer De Feijter op dat men van deze zaak tevoren een betere studie had moeten maken. Hij meende tekenen te onderkennen die dit een zaak van lange duur zullen maken. De heer Ramondt, sprekende namens zijn eigen partij (G.V.P.) en de A.R. (vertegenwoordigd door de heer Van Langevelde), wijdde in de inleiding tot zijn beschouwing aandacht aan de gemeentevlag die de raadszaal siert. De daarop voorkomende leeuw geeft z.i. meer de indruk van het mannetje op een Miche- linvlag dan een werkelijke leeuw. Ook de heer Ramondt zei dat het tekort op de gemeentebegro- tiug slechts kan worden opge vangen door een aanvulling uit het gemeentefonds en hij wilde hieraan graag zijn steun geven. Betreffende de groei van de gemeente zei de heer Ramondt de laatste tijd te hebben ge hoord dat de gemeente Terneu zen voor een taak staat waar tegen zij op basis van haar hui dige grootte niet meer opgewas sen zou zijn. Onder de huidige leiding zijn wij op het bestuur lijke vlak een tegenovergestelde mening toegedaan. Voor het werk van de gemeen telijke diensten zei de heer Ramondt waardering te hebben. In het afgelopen jaar werd op initiatief van mr. Rijpstra met diverse schoolbesturen de scho lenbouw besproken in de nieuw te bouwen wijken. Gaarne wilde hij vernemen welke voorzienin gen B. en W. denken te treffen in verband met het kleuteron derwijs. Gezien de vele complexen grondaankoop in voorbereiding, zei spreker graag te zien dat voor de betrokken grondgebrui kers die dit wensen, een vorm van schadeloosstelling kan wor den gevonden door het beschik baarstellen van vervangende grond. Hij verzocht B. en W. deze zaak op te nemen met de gebruikers, de landbouworgani saties en de dienst der domei nen. Ook de heer Ramondt besteed de aandacht aan de vaste oever verbinding. In eerste instantie achtte hij verdere uitbreiding van de veerdiensten belangrijk. In zijn algemene beschouwing dankte de heer P. Fijn van Draal (V.V.D.) eveneens het gemeente- personeel voor het vele werk dat in het afgelopen jaar werd ver richt. Hij zei o.m. van mening te zijn dat er aan een gemeentelijke ta riefsverhoging niet zal te ontko men zjjn. Het initiatief van B en W om een medewerker voor cul turele zaken aan te trekken, noemde spreker zeer gelukkig. In dat verband wilde hij aandringen op een fonds voor stadsverfraai- ing. Sprekend over de woningsitua tie, zei de V.V.D.-vertegenwoordi- ger het maar matig te apprecië ren wanneer er alleen maar goedkope woningen zouden wor den gebouwd. Verder hoopte hij dat de oprichting van een H.T.S., mede door medewerking van de meest belanghebbende, de indu strie, tot stand zal komen. Spre ker vroeg vervolgens aandacht voor de verontreiniging van lucht en water. Ook de verkeerssitua tie in de gemeente, heeft beslist de aandacht van de overheid no dig. Hij betreurde het een zeer ste dat Rijkswaterstaat tot nu toe geen oplossing heeft weten te vinden De heer Fijn van Draat zei bij zonder verheugd te zijn over het feit dat er meer aandacht aan de vaste oeververbinding zal be steed worden. „Af en toe komt de zon door de nevelen. Wij kunnen ons in de loop der jaren mis schien gaan verheugen in een wonderschone zonsopgang." Spreker vestigde de aandacht op het feit, dat G. S. hebben be sloten tot concentratie van haar diensten. Dit houdt dan wel in dat de hoofdelijke leiding van de provinciale waterstaat in Zeeuws- Vlaanderen gaat verdwijnen en op een lager niveau wordt gezet. En dan te denken dat het groot ste deel van het provinciale we genplan in Zeeuws-Vlaanderen ligt In eerste instantie werden de belangrijkste opmerkingen, die in hun jaarlijkse algemene beschou wingen werden gemaakt, door de voorzitter, mr. H. Rijpstra, be antwoord. Naar aanleiding van een op merking over het plaatsen van beeldhouwwerken (de heer Hol) zei de voorzitter dat het onder werp culturele verfraaiing reeds is besproken. Dat er met de bouw van het nieuwe lyceum nog geen begin werd gemaakt (de heer Ramondt) ontstemde ook het college, maar er is alle kans, dat daarmee in april 1965 kan worden begonnen, aldus de voorzitter. De heer Weterings kreeg o.m. antwoord op zijn opmerking over meer ontspanningsmogelijkheden in Terneuzen. De voorzitter was van mening dat hierin toch wel het par ticulier initiatief de belangrijkste rol moet vervullen. Voor wat de jeugdverkeerstuin betreft, merkte hij op dat dit de aandacht heeft van de inspec teur-korpschef van de gemeente politie, die voorzitter van de stichting is. Over het oprichten van (opvang)kleuterscholen (de heer Ramondt), zei mr Rijpstra, dat hierin wordt voorzien. Naar aanleiding van het feit dat er een vraag gesteld was om de mogelijkheid tot het aanleg gen van een vliegveld te bestu deren, antwoordde hij, dat dit niet zo eenvoudig is omdat men er rekening mee moet houden dat hier minstens 20 ha grond mee gemoeid is. Tot de heer De Feijter, die ge klaagd had over de trage uitvoe ring van de kanaalhavenplannen, zei de voorzitter dat men hierin mogelijk wat tè optimistisch is geweest. Binnen enkele weken :"s het plan bestekklaar, maar de grote moeilijkheid is dat de uit voering hiervan synchroon moet lopen met de waterstaatswerken. Een tweede moeilijkheid is dat ir. Snijders, die destijds de plannen ontvouwde, de uitvoering niet meer zal kunnen begeleiden om dat hij naar het particuliere be drijf is overgegaan. Voor 1965 worden 600 indus triële arbeidsplaatsen voorzien, zo beantwoordde de voorzitter een vraag hierover. Naar aanleiding van een vraag van de heer Ho] kon mr. Rijp stra mededelen, dat definitief is bes'oten, dat een pleegtehuis voor bejaarden en chronische zieken te Terneuzen zal worden opgericht. De voorzitter was van mening een opmerking van de heer De Feijter dat in eerste instantie de gemeentelijke herindeling niet voldoende bestudeerd zou zijn, te moeten bestrijden. Er is vertra ging ontstaan door het overiijden /an de hoofdambtenaar der pro vinciale griffie, die hiermee be last was.. Ook bij het uitvoeren van de kadastrale opmetingen was enige vertraging ontstaan. Wethouder De Vos zeide, even als de voorzitter, dankbaar te zijn voor de algemene waardering voor het werk van B. en W. Een opmerking gemaakt door de heren Ramondt en Fijn van Draat over het toewijzen van een woning aan „eigen inwoners" meende hij te kunnen ontzenu wen door er op te wijzen, dat deze groep toch altijd nog beter bedacht wordt dan vreemden. Voor 1965 zijn (buiten de indu striële toewijzing) 170 woningen aan de gemeente toegewezen, waarvan 80 woningwetwoningen, 70 premiewoningen en 20 in dé vrije sector. Er zijn nog nooit alléén woningwetwoningen ge bouwd, aldus de heer De Vos, die zulks met cijfers aantoonde,' n.l. 43 woningwetwoningen, 45 in de premie-sector en de rest in de vrije sector. In antwoord op een opmerking van de heer Hol om een advies raad in te stellen voor de bruik baarheid van nieuwe woningen, zei de wethouder van openbare werken dat een dergelijke raad bestond, maar dat men daarvan weinig bemerkte. De heer Huijbrecht merkte la ter op, dat die raad onlangs werd opgeheven. Hiervan was blijk baar geen kennis van gegeven aan het gemeentebestuur. De heer De Vos beantwoordde de vraag van de heer De Feijter naar aanleiding van het opspuiten van de Serlippenspolder. Inder daad ligt het tempo achter bij de oorspronkelijke bedoeling, aldus spreker, en hij was van mening dat de kwaliteit van de bagger specie beantwoodt aan de gestel de eisen. De heer De Vos zei er van overtuigd te zijn dit naar aan leiding van hetgeen de heer We terings daarover gezegd had dat de nieuwe binnenvaatsluis, zodra deze gereed is, in gebruik dient te worden genomen. In antwoord op een vraag van de heer Hol wist de heer De Vos dat met de bouw van het ge meentehuis in 1965 zeker nog niet zal begonnen worden. Met de bouw van het politiebureau mo gelijk eind 1965. Tenslotte gaf spreker de heer Ramondt een zeer scherp ant woord over diens opmerking over de gemeentevlag. In een vorige raadsvergadering was daarover een min of meer schertsende op merking gemaakt door de heer Fijn van Draat en in dezelfde geest gaf de wethouder daarop een antwoord. Dat de heer Ramondt daarover na enkele weken overpeinzingen een dergelijke beschouwing meen de te moeten geven betreurde hij ten zeerste. „Sommige dieren worden wild als zij rood zien, maar sommige mensen slaat de schrik om het hart bij het zien van die kleur", aldus de wethou der. Later beantwoordde de heer Ramondt. deze opmerking en zei daarbij dat hij geenszins bedoeld had te beledigen, waarmee dit in cident gesloten was. Wethouder De Meijer zei blij te zijn zoveel positieve elementen in de beschouwingen te hebben be luisterd. Hij. zei verder dat diver se fractieleiders reeds hadden la ten doorschemeren accoord te zijn met het voorstel om een bij drage uit het gemeentefonds te vragen. Ook hij bleek een groot voorstander te zijn van het op hoogte houden van het verzor- gingspeil van de gemeente. Voor wat de vraag van de heer Hol betreft omtrent het bouwen van een hotel aan het Schelde front, bleek hij het daarmee vol komen eens te zijn. Dit moet ech ter van het particuliere initiatief uitgaan en als de gemeente de garantie heeft dat daarin een ca pable bedrijfsleider voor is, zal er alle mogelijke faciliteiten wor den gegeven. In antwoord op een opmerking van de heer Ramondt over het uitbreiden van het veer Terneu- Zuid-Slavië zal, ofschoon het op het ogenblik niet van plan is meer dan morele en politieke steun aan de Kongolese opstan delingen te geven, indien nodig ook andere soort van hulp ver lenen, aldus heeft president Tito op een persconferentie op vra gen geantwoord. Hij zei te me nen dat de wezenlijke proble men van de mensheid, zoals dat van het kolonialisme, in vrede konden worden opgelost. De betrekkingen tussen Zuid- Slavië en West-Duitsland waren ÏAdv.l De originele Amerikaanse teenagerkleding NOV)TA TERNEUZEN Axelsestraat 68 De 43-jarige vliegtuigbouwer Jürgen Krüger is vrijdag door het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe wegens landverraad tot drie jaar en een week gevan genisstraf veroordeeld. Boven dien is een bedrag van vijftien duizend mark, dat de beschuldig de als beloning voor door hem aan het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid verstrekte gege vens had ontvangen, verbeurd verklaard. Krüger heeft toegegeven als monteur in de Dornier-fabrieken van 1955 af tot aan zijn arresta tie in februari j.l. geheime gege vens over het loodrecht starten de vliegtuig „Do 31" uitgeleverd te hebben, waarbij zijn vrouw als medeplichtige optrad. Hij zei dat het hem niet veel moeite had ge kost om de gegevens te bemachti gen omdat de brandkasten in de fabriek meestal niet waren afge sloten. Hij had in de oorlog als parachutist gediend en was na de oorlog bij de inlichtingendienst van Gehlen terechtgekomen. Geldnood had hem er toe ge bracht later als dubbelspion te gaan optreden. Premier Tsjombe heeft beslo ten niet naar New York te rei zen. In plaats daarvan gaat hij dinsdag naar Bonn, zo is vrijdag in Rome bekend geworden. De Kongolese premier kwam don derdag in Rome aan en zou zich aanvankelijk dinsdag naar New York begeven. Vrijdag had Tsjombe een onderhoud met de Italiaanse minister van handel en industrie, Giuseppe Medici. Met het oog op de bijeenkomst van de veiligheidsraad waarop de Kongolese klacht wordt be sproken, werd in een officieel communiqué verklaard dat „dit feit de reis van de Kongolese premier naar New York doel loos maakt, omdat hij niet vóór zaterdagavond kan aankomen. De Kongolese premier heeft dus besloten zijn reis naar de Ver enigde Staten uit te stellen en zich naar Bonn te begeven om te spreken over de manier van uitvoering van het Duits-Kon- golese akkoord, dat onlangs in Leopoldstad is ondertekend en dat gaat over een krediet van 16 miljoen mark. volgens Tito niet goed. De West duitsers wilden geen vergoeding betalen voor slachtoffers van het Duitse leger uit de oorlog en hadden de diplomatieke be trekkingen verbroken. Instelling van een Navo-kern- macht met deelneming van West-Duitsland vond Tito ge vaarlijk met het oog op mogelijk misbruik door op weerwraak be luste elementen. De betrekkin gen met Frankrijk waren aan zienlijk verbeterd en die met de Verenigde Staten waren op de goede weg. De 72-jarige president zei be reid te zijn na de twintig jaar welke hij het land reeds heeft geleid, als algemeen secretaris van de Zuidslavische communis tische partij te blijven fungeren, als het huidige partijcongres be sloot hem als zodanig te herkie zen. Een inwoner van Delft heeft donderdagavond tegenover de po litie in zijn woonplaats verteld, dat hij van Delft tot Schevendn- gen een dief had achtervolgd, maar hem niet had durven aan houden. Hij ontdekte donderdag in de namiddag dat op zijn terrein aan de Schieweg in Delft een onbe kende bezig was een motorcarrier vol te laden met oud ijzer. Hij wachtte tot de carrier was opge laden en de onbekende ermee vertrok. Daarop pakte hij zijn bromfiets en ging er achteraan. De moed ontbrak hem echter de man aan te spreken. Deze had weldra in de gaten dat hij werd achtervolgd en begon zich van de lading ijzer te ontdoen. Nu eens naar links, dan weer naar rechts gooide hij wat oud ijzer weg. Zo ging het van Delft tot Scheve- ningen, waar hij tenslotte met een lege carrier arriveerde. De Delftenaar is toen maar terug gekeerd om in Delft aangifte te gaan doen. zenHoedekenskerke, zei de wet houder van financiën, dat dit ze ker nodig is. Mogelijk heeft de provincie het plan om een vrij gekomen veerboot van de Ooster- schelde in te leggen. De heer Weterings had een suggestie gedaan omtrent het op richten van een station voor toe komstig reizigersvervoer door de Nederlandse Spoorwegen in Zw.- Vlaanderen. Hij kreeg de toezeg ging dat aan deze instantie zal gevraagd worden hiermee reke ning te houden. Binnen 3 a 5 jaar zal het wegvervoer van goe deren in Beneluxverband geheel vrij zijn, zo zei de heer De Meijer. Ondanks het overleg tussen de Nederlandse en Belgische spoor wegen wordt er altijd nog een verkapte statistiek toegepast! Op de dag van het vertrek van emir Abdallah al Salem al Sabah is een ernstige crisis in Koeweit uitgebroken. De emir had juist een nieuw kabinet benoemd on der leiding van de prins-erfge naam sjeik Sabah al Salem al Sabah. Dit kabinet bestaat uit 15 ministers van wie vijf tot de re gerende familie behoren. Donderdag zou het nieuwe ka binet zich presenteren bij de algemene vergadering om een verklaring af te leggen en een motie van wantrouwen te doen behandelen. De meerderheid der afgevaardigden, 31 van de 50, bleef echter weg, zodat de ver gadering niet kon doorgaan. Deze boycot was reeds in de pers van Koeweit aangekondigd. Zij moest een formele afkeuring van het vormen van een nieuw kabinet demonstreren. Volgens de afgevaardigden vertegen woordigt het kabinet vooral „de klasse van rijke kooplieden", wier belangen niet altijd dezelfde zijn als die van het grootste deel van het land. Zij willen met hun wegblijven het staatshoofd dwin gen een nieuw kabinet te vormen ofwel de algemene vergadering ontbinden. Tijdens de afwezig heid van het staatshoofd neemt de prins-erfgenaam, die tevens premier is, diens zaken waar. 1 Negentien mannen die in staat van beschuldiging waren gesteld wegens moord in de afgelopen zomer op drie mannen (twee blanken en een neger) in Mis sissippi, die ijveren voor rassen- gelijkheid, zijn op-vrije voeten gesteld, nadat een bevoegde rechter had verklaard dat het overgelegde bewijsmateriaal on voldoende was om in een proces te worden gebruikt. Twee andere beschuldigden zullen nog nader worden ge hoord. Amerikaanse met de vervol ging belaste ambtenaren hebben thans medegedeeld dat zij hun van het federale bureau van on derzoek (F.B.I.) ontvangen be wijsmateriaal rechtstreeks aan een federale grote jury zullen voorleggen in de hoop dat deze rechtsingag tegen de negentien zal verlenen. De F.B.I. heeft meegedeeld dat het grootste gedeelte van de 21 beschuldigden lid is van de Ku Klux Klan. Een beschuldiging wegens moord zal echter door de staat Mississippi moeten worden uit gebracht, daar dit in dit geval niet door de federale justitie kan geschieden. Men acht het twijfelachtig dat Mississippi hiertoe zal overgaan, indien het reeds door de F.B.I. bijeen gebrachte bewijsmateriaal waaronder de bekentenis van Horace Doyle Barnette, niet leidt tot het in staat van be schuldiging stellen van de be klaagden. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 11 december 1961. GROENTEN Per 100 stuks: Glassla II 18,10 19,40, C II 8,10. Per stuk: Bloemkool A II 73 ct, B II 46—52 ct, afw. 12—38 ct; Knolselderij 2327 ct. Per bos: Selderij 2124 ct. Per kg: Rode kool 79 ct; Sa- voye kool 1022 ct; Witte kool 7 ct; Boerekool 17 ct; Breekpeen 610 ct; Prei 1226 ct; Spruiten geschoond 2039 ct, ongeschoond 20—28 ct; Witlof A 45—49 ct, A I 27—39 ct, B 32—47 ct, B II16- 42 ct, afw. 1123 ct. HARD FRUIT Per leg; Appelen. Jonathan I m. 80 15—15,5 ct, m. 75 20 ct, m. 70 23 ct, m. 65 21 ct, m. 60 16 ct, II m. 75 12—12,5 ct, m. 70 12—18 ct, m. 65 1415 ct, doordraai II D 6 ct, III grof 6 ct, III fijn 6 ct; Golden Delicious I m. 80 2930 ct, m. 75 30—31 ct, m. 70 33—34 ct, m. 65 26—27 ct, II m. 85 24— 25 ct, m. 80 2426 ct, m. 75 23 25 ct, m. 70 2223 ct, m. 65 16 ct, m. 60 12 ct, III grof 13 ct, door draai fijn 6 ct; Cox Orange I m. 80 67 ct, m. 75 62—63 ct, m. 70 57—58 ct, m. 55 20 ct, II m. 75 45 ct, m. 70 44 ct, m. 65 36 ct, m. 60 24 ct, m. 1641 ct, doordraai H D 6 ct, III grof 28 ct, doordraai III fijn .6 ct.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3