Bewogen rede van Spaak in Veiligheidsraad Dubbele tegenstelling in Soedan Amerikaanse lancering van Centaur-raket HITLER EN GLENYE - „MISDADIGERS" LEZING VAN MARTIN LUTHER KING Het weer ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6331 Geen beklaagde „Ik tart. Gruweldaden Verachtelijke mensen Gesjacher Economische belangen Stampvolle zaal VLAGGEN OP KONINKRIJKSDAG DE AMERIKANEN IN INDONESIË Opnieuw kolonie Bizarre grenzenn Kettingbotsingen op rijksweg 13 DE STAKING IN FRANKRIJK Schelde-Rijnverdrag volgende week in Belgische Senaat STEEKPARTIJ OP „KAREL DOORMAN" Matroos gearresteerd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fraakering bij abonnement» Temeuzen Direefenr-Hoofredaeteur; I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'' 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.i*i. Kersttoespraak door H. M. de Koningin In een nationaal programma zal op vrijdag 25 december van 13.00 tot 13.15 uur over de beide zenders Hilversum I en II een kersttoespraak van H. M. de Ko ningin worden uitgezonden. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henry Spaak, heeft vrijdag in de veilig heidsraad de Belgische actie in Kongo verdedigd en de beschul digingen van Afrikaanse landen inzake agressie van de hand ge wezen. In de verklaringen van de Afrikaanse afgevaardigden had den sterke elementen van rasse- haat doorgeklonken, zo zei hij. Hij had gedurende twee kwade dagen moeten luisteren naar een stortvloed van beledigingen en onjuistheden. Wat mij het meest schokte en beangstigde, was dat uit sommige redevoeringen een gevoel sprak van argwaan en van haat, dat pijnlijk gelijkt op dat soort racisme dat wij zo iel hebben afgekeurd en waartegen wij zo hebben gestreden, zo zei de Belgische bewindsman. Minister Spaak verklaarde niet naar New York te zijn gekomen om in de beklaagdenbank plaats te nemen en voor een rechtbank verzachtende omstandigheden aan te voeren. Hij werd gesterkt door zijn ge weten en wist Be overgrote meerderheid van zijn volk en vele landen achter zich. Het be sluit om parachutisten naar Stanleystad te sturen om de blanken daar uit handen van de opstandelingen te redden, was na rijp beraad genomen en in de wetenschap dat „wij internatio naal wel wat moeilijkheden zou den krijgen". De felle adjectie ven die sindsdien waren gebe zigd, betekenden vaak een ge brek aan argumentatie. Men kan nu eenmaal gemakkelijker een gewichtig woord vinden dan een gewichtig argument, zo zei de minister- Er was echter een nau welijks verhulde wil gebleken om Afrika van Europa te scheiden en misschien wel om de zwarte tegen de blanke man op te zet ten. De spreker die volgens Spaak het verst was gegaan, was de af gevaardigde van voormalig Frans Kongo. Deze had België en de Verenigde Staten met Engeland als hun medeplichtige beschul digd van een komplot tot evacua tie van de blanken om de slach ting onder de Afrikanen des te beter te kunnen voortzetten. „Ik tart de afgevaardigde van Braz zaville, ook maar het geringste bewijs aan te voeren voor deze schandelijke beschuldiging", zo zei hij. De Belgische minister verklaar de, dat de opstandelingenleider Gienye had gedreigd met een politiek van verschroeide aarde en had laten weten, dat zijn man nen de onderdanen van bepaalde landen niet langer zouden be schermen, omdat hun regeringen premier Tsjombe steunden. In 'n boodschap op 23 november ik schaam me ervoor om deze let terlijk te citeren, zo zei Spaak had Gienye gedreigd buitenlan ders in hun huizen levend te ver branden. „Hier in mijn dossier heb ik tal van gegevens over gruweldaden, maar ik zal niet overgaan tot een opsomming ervan, als ik er zeker van kan zijn dat niemand twijfelt aan wat er is gebeurd." „Waarom wil ik dit dossier van gruwelen niet openen? Omdat ik, zelfs al is dat ter verdediging van een juiste zaak, geen grotere kloof tussen zwarten en blanken wil veroorzaken dan er nu wel licht al is. Omdat ik geen op laaiing van die elendige rassen tegenstelling, die zo dicht aan de oppervlakte ligt, wil riskeren. Omdat ik Afrikaanse vrienden heb waarvoor ik grote achting heb en omdat ik mij niet van hen wil losmaken door hun zulke gruwelen voor te houden", aldus Spaak. Er waren nog nimmer schuldi ge rassen of volken geweest; al leen verachtelijke mensen die van hun zinnen waren beroofd .Hitier was zo iemand, en „het spijt mij dit hier te moeten zeggen',' ook Gienye. Dit was de man die tien dagen vóór de landing in Stan- Yystad had durven schrijven, meer dan 300 Amerikanen en ruim 800 Belgen in zijn macht te hebben, dat deze als Stanleystad zou worden gebombardeerd, ver moord zouden worden; dat fetis jen zou worden gemaakt van hun harten en dat de rebellen de huid van de gijzelaars als kledij zou den gebruiken. „Wie durft de verantwoorde lijkheid op zich te riemen, iemand die zoiets schrijft te verdedigen?'' zo vroeg Spaak, die verder graag wilde weten of er onder de V.N.- leden één was dat het op wilde nemen voor het denkbeeld, dat een regering het recht heeft mannen, vrouwen en kinderen a's gijzelaars vast te houden. Het gij zelen is vogens Spaak in strijd met het internationale recht en eigenlijk met elke menselijke norm. Minister Spaak geloofde niet, dat de onderhandelingen van de commissie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid over het lot van de buitenlanders tot suc ces hadden kunnen leiden. Pe rebellen wilden nu eenmaal sjacheren met de levens van de gijzelaars. Alleen de regering in Leopoldstad had een bestand kunnen bewerkstelligen, maar die was daartoe niet bereid. Haar leger stond voor Stanleystad en Tsjombe kon de opmars niet halt doen houden en zich bij politiek gesjacher over de blanken neer leggen. Wat de beweringen betreft als zouden de moordpartijen die zijn voorgekomen, niet zijn gebeurd als de Belgische parachutisten niet waren geland, zei Spaak dat alle geredde buitenlanders had den verteld ervan overtuigd te zijn dat allen om het leven zou den zijn gebracht, wanneer de Belgen niet tussenbeide waren gekomen. Het aantal door de para's gedode rebellen was vol gens de minister zeer gering. Spaak zei een gerust geweten te hebben en er voor zichzelf van overtuigd te zijn, dat hij zijn plicht had gedaan. Minister Spaak verklaarde verder nog, dat de bewering als zou Tsjombe een Belgisch-Ame rikaanse marionet zijn, een fabel tje is. België zou als het dat wilde, de handen van Kongo af kunnen trekken. Deze raad was hem ook gegeven in gesprekken die hij kortgeleden in bepaalde landen had gevoerd. België had zekere economische belangen in Kongo, maar zou daar best zonder kun nen. Maar volgens hem kon Kongo niet buiten België. In maart j.l. had hij overeenkomsten gesloten met Adoela die, als ze zouden worden uitgevoerd, de Kongolezen in staat zouden stel len volledig baas in eigen huis te worden. Kongo zou een groot en welvarend land kunnen wor den. Als minister van buitenlandse zaken, zo zei Spaak, verklaar ik plechtig dat België bereid is tot samenwerking met de verenigde naties, de organisatie voor Afri kaanse eenheid en de wettige regering van Kongo. Zonder bombast en geschreeuw was Bel gië bereid zich in te spannen voor vrede en vriendschap onder de volken en de broederschap van de mensen. Minister Spaak, die wordt be schouwd als een van de grootste redenaars op het gebied van de internationale politiek, werd aan gehoord door een stampvolle zaai, waarin velen slechts een staan plaats hadden weten te bemach tigen. De Amerikaanse negerpredi kant dr Martin Luther King, die donderdag in Oslo de nobelprijs voor de vrede ontving, heeft vrij dag in de universiteit aldaar een lezing gehouden waarin hij zei dat het voortbestaan van de mensheid afhangt van de mate, waarin wij in staat zijn de vraag stukken van onrechtvaardigheid tegen andere rassen, armoede en oorlog op te lossen. Het hangt er van af, of de mens zijn morele vooruitgang gelijke tred kan doen houden met zijn weten schappelijke vooruitgang en in welke mate hij de praktische kunst van samenleven in har monie kan leren. In deze tijd van spanning en onzekerheid maken de oude sy stemen van uitbuiting en onder drukking plaats voor nieuwe systemen van rechtvaardigheid en gelijkheid. De beweging voor gelijke bur gerrechten in de Verenigde Sta ten achtte dr King een speciaal Amerikaans verschijnsel, dat moet worden gezien in het licht van de Amerikaanse geschiede nis en de toestanden in Amerika. Wat daar gebeurt, is echter een betrekkelijk klein deel van een wereldomvattende ontwikkeling. Er is veel bereikt in de Verenig de Staten, maar het vraagstuk is nog lang niet opgelost, aldus dr King. De tijd is gekomen voor een wereldoorlog tegen de armoede. Er moet bovendien een wijsbe geerte en strategie van geweld loosheid komen om een oorlog te vermijden en de bewapenings wedloop moet een vredeswedloop worden, aldus de predikant. Ter gelegenheid van de vie ring van „koninkrijksdag" zal dinsdag a.s. van alle rijksgebou wen de Nederlandse vlag met oranjewimpel worden uitgesto ken. Indonesië heeft beloofd de schade te vergoeden die betogers dezer dagen hebben aangericht in bibliotheken van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Soerabaja en Djakarta. Dit is meegedeeld door de Amerikaan se ambassadeur, Howard Jones, die gisteren met president Soe- karno heeft gesproken. De presi dent beloofde Amerikaanse staatsburgers en eigendommen in bescherming te zullen nemen. De schade wordt op 36.000 dollar geschat. Premier EI Khalif van Soedan heeft een eenvoudige verklaring voor de onlusten in Khartoem die veertien levens eisten, als het er niet meer zijn. Dat is het werk van ondermijnende agenten die de negers hebben opgeruid. Maar zo simpel is het niet. De tegen stelling tussen de Arabische Soe- danezen en de negers is al van ouder datum. De Arabieren in de Soedan heb ben zich eeuwep lang bezigge houden met de handel in neger slaven naar het Arabisch schier eiland en lang niet iedereen is ervan overtuigd dat ze dit hand werk volledig hebben gestaakt. Dat werd moeilijker toen de Brit- Koning Olaf en kroonprins Ha- rald van Noorwegen feliciteren ds. Martin Luther King na de overhandiging van de Nobelprijs voor de vrede aan de Ameri kaanse prediker. ten in naam samen met de Egyptenaren het bewind gin gen voeren. Rustig was het toen ook allerminst en er werden vele oorlogen gevoerd. De Britten scheidden, toen ze de macht hadden, het noorden van het zuiden, de Arabieren van de negers. Merkwaardigerwijs werd het zending en missie slechts toegestaan beneden de scheidingslijn onder de negers te gaan werken. Zo ontstond nog een extra-tegenstelling: die van de godsdienst: In het noorden de islam, in het zuiden christenen. Toen Soedan zeven jaar ge leden onafhankelijk werd, viel 't bestuur haast automatisch toe aan de Arabieren. Die hadden in het koloniale tijdperk al voor een reeks ambtenaren gezorgd, daar was de ontwikkeling ge makkelijker op te doen door de scholen. De negers voelden zich onder een nieuwe koloniale macht geplaatst, vooral ook om dat de Arabieren die zuidwaarts trokken, niet altijd evenveel tact toonden. Daar zat waarschijnlijk behalve een soort rassenonder scheid ook iets in van een su perioriteitsgevoel van de isla miet tegenover de christenen. Zeven jaar is gevochten en daarbü is rauw opgetreden, ook tegen zending en missie .Abdoed, de vorige premier, had constant een vijfduizend man troepen no dig om op te treden tegen de Anya Nya, het naar een giftig insekt genoemd strijdverbond dei- negers. Tot zijn aftreden afgedwon gen door andere militairen droeg zeker bij dat Abdoed con cessies wilde doen tegenover de negers. Of dat alleen maar uit humane overwegingen was of dat hij het tactisch juist vond ook wat militairen beschikbaar te hebben in het noorden, is de vraag. Immers Egypte heeft af en toe al eens aanspraken laten gelden op Soedan, al worden die de laatste tijd niet met veel klem geuit. Het resultaat is na zeven jaar dat de negers uit het zuiden zich nog steeds beschouwd voelen als tweede-rangs burgers. Het is niet Met een krachtige Atlas-Cen taurraket is vrijdag van de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy een onbemand ruimte vaartuig gelanceerd. De Centaur kwam met het ruimtevaartuig 12 minuten later in een cirkelvormige baan om de aarde en zou 25 minuten daarna met opnieuw aangezette motoren in een ellipsvormige baan te recht hebben moeten komen. Dit mislukte omdat de motoren wei gerden. Ruimtevaartdeskundigen zeiden dat het verscheidene da gen zal duren, voordat bekend kan worden waardoor het twee de deel van deze vlucht is mis lukt. BODEMMONSTER De bedoeling is dat de Cen taur in de toekomst een „Sur- veyori'-ruimteschip met instru menten op de maan brengt, waar televisie-opnamen en weten schappelijke proeven zullen worden gemaakt. Deze proeyen bestaan onder meer uit het nemen van een bodemmonster van de maan met behulp van een kunstarm, analysering daarvan en het doorzenden van 't resul taat naar de aarde en het op meten van de weerstand van de bodem op dat deel van de maan, waar een „Surveyor" met men sen terecht moet komen. De eerste van de zeven „Sur veyors" moet volgend jaar wor den gelanceerd. Een geheel met instrumenten beladen ruimte schip zal waarschijnlijk niet vóór begin 1966 gereed zijn. Ongeveer een minuut na de lancering joegen twee straal jagers naast de raket omhoog om kleurenfoto's te nemen. BELANGRIJKE FASE Het Centaur-programma heeft met veel moeilijkheden te kam pen en ligt al drie jaar achter op het schema. Slechts één van de drie voorgaande proefvluchten was een volledig succes. De Cen taur wordt aangedreven met be hulp van vloeibare zuurstof, een zeer krachtige brandstof die echter wegens de buitengewoon lage temperatuur moeilijk is te hanteren. De raket kan dan ook, wanneer zij geheel is ontwik keld, meer dan 1 ton nuttige la ding naar de maan zenden, of 590 kilo naar Venus of Mars. De lancering is een belangrijke fase in het „Apollo"-programma, dat eind 1969 twee ruimtevaarders op de maan wil brengen. Op rijksweg 13 tussen Voor burg en de rotonde Ypenburg hebben zich vrijdagmorgen in dichte mist kettingbotsingen voorgedaan, waarbij tientallen auto's waren betrokken. Bij de kettingbotsingen hebben volgens de wegenwacht 30 tot 35 auto's schade opgelopen. Twee personen zijn niet ernstig ge wond. Het verkeer is maar korte tijd gestagneerd geweest. waarschijnlijk dat ze de strijd zullen opgeven, voor hun op eigen territoir vergaande rechten van zelfbestuur zijn verleend. En tot die tijd kan premier El Kha lif er op rekenen dat er bij voor komende gelegenheden zwaar wordt gevochten. Ook zonder op ruiing door „ondermijnende ele menten van buiten het land". Mochten de negers hun zin krijgen, dan kan dit niet zo pret tige konsekwenties hebben voor de rest van Afrika .In dat wereld deel wemelt het van min of meer bizarre grenzen, een erfenis uit de tijd der koloniën, waarvoor mogendheden op een afstand, zo maar wat strepen op de kaart met witte plekken trokken. Me nig land heeft zo zijn vaak grote groepen die zich in die nieuwe staten eigenlijk niet thuis voelen. Kenya heeft last niet zijn So mali's, in Kongo ziet men dage lijks dat oude stamverbanden over de staatsgrenzen hun in vloed doen gelden en zo is het vrijwel overal. Een succes van de Soedanese negers kan in andere landen inspiratie wekken om ook losser te komen van de macht hebbers in de hoofdstad. Een weinig aantrekkelijk idee voor ettelijke zwarte staatshoofden. De voor vrijdag aangekondigde 24-uursstaking bij de Franse staatsbedrijven heeft zich donder dagavond al in een groot aantal steden doen voelen doordat de elektriciteit uitviel. In de loop van vrijdag werd ook de gasleve- rantie gestaakt, terwijl treinen en gemeentelijke vervoerbedrij ven geen passagiers meer ver voerden. Aan de Rivièra waren de cafés en de dansgelegenheden gedwongen bun deuren om tien uur 's avonds te sluiten. In Tou louse, Marseille en Bordeaux von den enorme verkeersopstoppin gen plaats De commissie van buitenland se zaken uit de Belgische senaat heeft besloten de volgende week te beginnen met het wetsont werp ter goedkeuring van het BelgischNederlandse verdrag voor de nieuwe verbinding tus sen Antwerpen en de Rijn. Het verdrag werd de vorige maand met grote meerderheid door de kamer van volksver tegenwoordigers goedgekeurd. Met de door de Belgische rege ring in de senaat te herhalen garantie over de zoetwatervoor ziening in Wallonië wordt ver wacht, dat ook de grote meer derheid van de senatoren het verdrag zal aanvaarden. De 19-jarige beroepsmatroos eerste klasse S. van de „Karei Doorman" is donderdag na aan komst van het vliegkampschip in de thuishaven Den Helder gear resteerd. De matroos had op de avond van 29 september toen, de „Karei Doorman" een informeel bezoek bracht aan Casablanca na een woordenwisseling met mede- schepelihgen een stiletto te voor schijn gehaald en in het wilde weg om zich heen gestoken. Acht man werden licht gewond, vóór S. kon worden ontwapend. DE VRIJE Minister Veldkamp hij de heer Roemers Minister Veldkamp van sociale zaken heeft donderdagmiddag een gesprek van bijna twee uur gehad met de voorzitter van het N.V.V., de heer Roemers. De be spreking vond plaats in het nieuwe N.V.V.-gebouw in Am sterdam. Het afscheid vond plaats met een hartelijke hand druk. ZUIDWESTELIJKE WIND Boven het Europese continent bevindt zich een hogedrukgebied, waarin op verschillende plaatsen mist voorkomt .Het hogedrukge bied wordt op de noordwestflank echter angetast door het fronten- systeem van een diepe depressie ten zuiden van IJsland. De de pressie veroorzaakt flinke lucht drukdalingen boven de Britse eilanden en het noorden van de Noordzee. In verband hiermee wakkert de wnid in de komende 24 uur tot krachtig en langs de kust tot hard aan uit zuidwestelijke rich ting. Met deze luchtstroming wordt weer zachte lucht naar ons land gevoerd, zodat de middagtempe- raturen in het algemeen iets ho- ger zullen zijn dan vrijdag. De mist wordt verdreven en plaatse lijk zal er enige regen vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Enige regen Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Krach tige, aan de kust harde zuidwes telijke wind, zelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets hogere. ZATERDAG 12 DECEMBER v.m n.m. Breskens 7.09 7.54 Terneuzen 7.44 8.29 Hansweert 8.24 9.09 Walsoorden 8.34 9.19 ZONDAG 13 DECEMBER v.m n.m. Breskens 8.13 8.58 Terneuzen 8.48 9.33 Hansweert 9.28 10.13 Walsoorden 9.38 10.23 MAANDAG 14 DECEMBER v.m n.m. Breskens 9.20 10.04 Terneuzen 9.55 10.39 Hansweert 10.35 11.19 Walsoorden 10.45 11.29 Dec. i 12 S.39 16.28 13.40 13 8.40 16.28 13.56 0.56 14 8.41 16.28 14.12 2.12 15 8.42 16.29 14.31 3.31 16 8.42 16.29 14.53 4.54 17 8.43 16.29 15.21 6.21 (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O O O

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1