Stimulering industrievestiging ontwikkelingskernen in Nederland bereid lot politiek E.E.G.-overleg GOES BLIJFT SECUNDAIRE KERN REGERING WIL LANDBOUWSCHAP NIET KWIJT BRITSE DEELNEMING NIET LANGER VOORWAARDE UITVOERING VAN DE WET INSTALLATIES NOORDZEE" ROEPING en STRIJD Twee jaar voor frauderende belastingambtenaar Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW Vrijdag 11 december 1964 Nieuwe vestigingen DREIGENDE STAKING IN ANTWERPSE HAVEN REPUBLIKEINSE TOP BIJEEN Vrachtauto tegen bus: één dode en vijf gewonden Prijsreductie Terneuzen primaire kern VERZOEKSCHRIFTEN VAN 203 BOEREN AFGEWEZEN KENIA WORDT REPUBLIEK NIEUWE INDONESISCHE LANDINGEN Motie aanvaard Italiaanse plannen soepeler SCHEEPSRAMP IN CAMBODJA Russische kunstmaan gelanceerd BREDANAAR LEIDDE DUITSE DIEVENBENDE Malversaties tot een bedrag van 23.000 HET AUSCHWITZ-PROCES DE „MARINER-4" VROUW CENTRALE FIGUUR VAN INBREKERSBENDE In de staatscourant van don-vervolgens aan een ondernemer derdag is gepubliceerd de pre mie- en prijsreductieregeling „Stimulering industrievestiging ontwikkelingskernen", die op 1 januari 1965 in werking zal tre den. Deze regeling komt in de plaats van de premie- en prijs reductieregeling 1963. De premieregeling heeft ten doel de industrievestiging in de ontwikkelingskernen te stimule ren via een bijdrage uit 's rijks kas bij het stichten van fabrieks gebouwen. De premiebedragen bij vestiging in een primaire kern zijn: ƒ30 per m2 voor de eerste 2000 m2 vloeropervlak; 45 per m2 voor de volgende 2000 m2 vloeroppervlak en 60 per m2 voor het vloeroppervlak boven 4000 m2. Voor de secun daire kernen geldt een premie van 30 per m2 vloeroppervlak. Het premie-maximum per geval is 1,5 miljoen. In tegenstelling met de vroe gere regeling wordt voor uitbrei ding van industriële onderne mingen geen premie verleend. Een uitzondering wordt gemaakt voor de eerste uitbreiding van een bedrijf, dat een premie heeft ontvangen op grond van deze of de voorgaande premierege ling. Voor deze uitbreidingen kan een premie worden ver leend van 30 per m2 met een maximum van 300.000. Het ver zoek voor de uitbreidingspremie moet binnen twee jaar na ople vering van het fabrieksgebouw, waarin het bedrijf is gevestigd, zijn ingediend. Zowel voor nieuwe vestiging als voor de eerste uitbreiding geldt als voorwaarde, dat de nieuwbouw een vloeroppervlak van 750 m2 (inclusief het vloer oppervlak van de verdiepingen) moet hebben. Van de totale voor het project benodigde investeringen moet tenminste 30 pet. met eigen mid delen worden gefinancierd. De premie kan ook worden verleend als de bouw door de ge meente geschiedt en het gebouw Het bij de katholieke vakbond aangesloten administratieve per soneel van de Antwerpse haven heeft donderdag met een staking gedreigd, indien zijn looneisen niet worden ingewilligd. Het werk zal worden neergelegd, in dien maandag a.s. geen bevredi gende oplossing zal zijn gevon den. Deze stakingsaanzegging wordt ditkeer niet gesteund door de so cialistische en liberale vakbon den. Ongeveer de helft van het administratieve personeel is bij de katholieke bond aangesloten. Geëist wordt een aanpassing van de salarissen aan onregelmatige arbeid, zoals dat ook in andere havendiensten is gebeurd. Gevreesd wordt dat een staking het record van 18.000 zeeschepen dat de Antwerpse haven dit jaar hoopt te boeken, in gevaar zal brengen. t In het Waldorf Astoria-hotel in New York zijn woensdag oud-president Eisenhower, Ri chard Nixon, de oud-viee-presi- dent, en Barry Goldwater, de grote verliezer van de jongste Amerikaanse presidentsverkie zingen, bijeen geweest. Bij het verlaten van het hotel zei Goldwater dat de drie repu blikeinse leiders het er over eens zijn, dat de eenheid in de partij kan worden hersteld op voorwaarde dat alle stromingen zich opofferingen getroosten. Hij zei dat overeengekomen was dat de vraagstukken met betrekking tot het leiderschap door het na tionale partijcomité zullen wor den beslist, dat op 22 en 23 ja nuari a.s. in Chicago bijeenkomt. Op de weg Enschede-Olden- zaal ter hoogte van de Veld- hoekweg is gisteravond om kwart vóór zes een T.E.T.-bus gegrepen door een aanhanger van Van Gend en Loos, die uit tegengestelde richting kwam. De bus werd over een afstand van circa vijf meter opengereten. Zes passagiers liepen verwon dingen op en één van hen is op weg naar het ziekenhuis over leden. De bus, die ruim half zes uit Enschede was vertrokken, was geheel met passagiers bezet. Het ongeluk is ontstaan doordat de chauffeur van de vrachtauto van Van Gend en Loos, die een aan hanger achter zich voerde, uit week voor een paard en wagen. De chauffeur van de bus trachtte nog een aanrijding te voor komen, maar dit lukte niet. Met een zware klap sloegen de voer tuigen tegen elkaar. In de bus ontstond paniek. Bij het ongeluk is omgekomen de 18-jarige H. A. S. Geerdink uit OldenzaaL wordt verkocht, waarbij de koop prijs in ten hoogste 20 jaarlijkse termijnen moet worden betaald. Naast de premieregeling voor fabrieksgebouwen komt er ook een prijsreductieregeling voor fabrieksterreinen. Deze is be doeld om via een bijdrage in de kosten van de grond de vesti ging van industrieën in de ont wikkelingskernen te stimuleren. De prijsreductie bedraagt, wanneer tenminste 20 pet. van het terrein wordt bebouwd, 50 procent van de koopprijs of erf pachtcanon. Wanneer het be bouwde oppervlak geringer is, wordt de prijsreduktie naar ver houding lager. De totale prijsreductie die wordt verleend aan een vesti ging en een eventuele uitbrei ding, kan nooit meer dan 1,5 miljoen bedragen. Als primaire ontwikkelings kernen zijn aangewezen: Delf zijl, Groningen, Hooglezand, Veendam, Drachten, Heeren veen, Leeuwarden, Sneek, Assen, Emmen, Hoogeveen, Kampen, Zwolle, Den Helder, Hoorn, Terneuzen, Zuid-Sloe (de z.g. „haven Vlissingen- Oost"), Bergen op Zoom, Oss en Weert. Tot de secundaire ontwikke lingskernen behoren o.a.: Goes, St. Maartensdijk, Zierikzee, Bla- del, Cuyk, Etten, Uden en Ven- ray. Voor de koningin en voor de regering bestaat er geen aanlei ding de werkzaamheden van het landbouwschap te doen beëindi gen. De 208 boeren die in gelijk luidende verzoekschriften om die beëindiging hadden gevraagd, hebben dit ten antwoord gekre gen in een uitvoerige brief van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer. De bezwaren van de verzoe kers tegen het landbouwschap berusten op een misverstand, concludeert de staatssecretaris in die brief. Tegenover de door de boeren genoemde bezwaren stelt hij o.m. dat de instelling van het landbouwschap in overeen stemming met de bepalingen van de wet is geschied, dat er geen sprake is van benoeming van be stuursleden op oncontroleerbare wijze, dat het bestuur van het landbouwschap indirect aan de bedrijfsgenoten verantwoording schuldig is en onder toezicht staat van de overheid en dat het landbouwschap van het begin af nie,£' de openbaarheid verder is gegaan dan de wet eist. Van de verzoekschriften der boeren waren er 63 afkomstig uit Groningen, 18 uit Friesland, 3 uit Drenthe, 21 Overijssel, 80 uit Gelderland, 1 uit Utrecht, 4 uit Noord-Brabant, 3 uit Zuid-Hol land en 1 uit Noord-Holland. BEZWAREN De boeren uitten o.m. de vol gende bezwaren: Het landbouwschap is inge steld in strijd met de wet, er is geen controle op de benoeming van de bestuursleden en evenmin op de werkwijze van het land bouwschap. De openbaarheid ontbreekt; het bestuur is aan niemand verantwoording schul dig; het landbouwschap stelt een gecontroleerde rechter in de plaats van de onafhankelijke rechter. Door het systeem van contributie-aftrek wordt belas ting geheven op het feit, dat men niet is georganiseerd zoals de overheid het graag ziet. TOEZICHT VAN DE S.E.R. In zijn antwoord zegt de staatssecretaris dat de instelling van het landbouwschap in over eenstemming met de bepalingen van de wet is geschied. Het financiële beleid van het landbouwschap Is onderworpen aan het toezicht van de S.E.R. en van de kroon. Strafbare feiten, ontstaan door het niet naleven van verordenin gen van het landbouwschap, wor den berecht door de normale rechter. Bij geschillen over hef fingen, het weigeren van ver gunningen of ontheffingen be slist het college van beroep voor het bedrijfsleven. De mogelijkheid van contribu tieaftrek is door de wetgever in 1950 redelijk en billijk geacht. Er ligt de gedachte aan ten grond slag dat de georganiseerden ai bijdragen In de kosten van werk zaamheden ten algemene nutte. In Kenia, dat van vrijdag op zaterdag te middernacht een republiek wordt binnen het Ge menebest, is donderdag de samenstelling van .een nieuw kabinet bekendgemaakt. Premier Jomo Kenjatta wordt, naar bekend, bij het uitroepen van de republiek tevens presi dent. De 53-jarige Oginga Oding, die tot dusver minister van bin nenlandse zaken was, wordt vice-president. Odinga wordt op gevolgd door Arap Moi. Tom Mboya wordt minister voor eco nomische planvorming en ont wikkeling, Joseph Moeroembi minister van buitenlandse zaken. Met defensie zal dr. Njoroge Moengai worden belast, terwijl James Gitsjoeroe minister van financiën blijft en Julius Kiano minister van handel en industrie. Bruce Mackenzie, het enige blan ke lid van hét kabinet, blijft de landbouwportefeuille beheren. Aan het hoofd van leger en marine werden Britten benoemd. Bevelhebber van de marine wordt kapitein-luitenant-ter-zee Walker. Brigade-generaal Hardy is aan het hoofd van het leger geplaatst. Deze benoemingen dra gen naar Kenjatta meedeelde, een voorlopig karakter. Kenjatta verklaarde donder dag, dat de betrekkingen van zijn land met alle andere staten ge kenmerkt zullen worden door positieve neutraliteit. Kenia zal een politiek voeren van niet-verbondendheid. Ken jatta prees de efficiënte wijze waarop de terugtrekking van de Britse troepen uit zijn land was uitgevoerd. (Donderdag vertrok ken de laatste Britse militairen een detachement van 76 man uit Nairobi.) In de hoofdstad van Maleisië, Koeala Loempoer, is gisteren of ficieel bekend gemaakt, dat op nieuw Indonesische guerillastrij- ders in Malakka zijn geland en wel in de provincie Johore aan de westkust van Maleisië. Deze „ondermijnende elementen" zijn, zo meldt het Maleisichse ministe rie van defensie, door veiligheids troepen, versterkt met gemene best-strijdkrachten, omsingeld. Dit is de tweede Indonesische landing in het onderhavige ge bied binnen 36 uur. Woensdag werden zeven gelande Indone siërs gevangengenomen. Drie algemene maatregelen van bestuur ter uitvoering van de „wet installaties Noordzee" be reikten op 10 december 1964 het staatsblad. Zij treden alle in wer king op de tweede dag na datum van die staatsbladen, derhalve op 12 december 1964. Bij het eerste besluit zijn het wetboek van strafvordering en de ter uitvoering daarvan vast- geste'de voorschriften aangewe zen als voorschriften die krach tens artikel 3 van de genoemde wet gelden voor installaties ter zee in de zin van die wet. Het tweede besluit doet, voor zover dat nog nodig is, hetzelfde voor de voorschriften, vastgesteld bij of krachtens de telegraaf- en telefoonwet 1904. DE OFFICIER VAN JUSTITIE Bij het derde besluit worden voor de toepassing van de wette lijke voorschriften, waarbij de be trekkelijke bevoegdheid van de rechter in strafzaken en van het openbaar ministerie is geregeld, strafbare feiten en verrichte of te verrichten ambtsdaden op instal laties ter zee gelijkgesteld met feiten resp. ambtsdaden binnen het ambtsgebied van het kanton gerecht te Amsterdam. Dit betekent o.m.. dat het ne men van maatregelen primair in handen is gelegd van de officier van justitie te Amsterdam. DEURWAARDERS Voorts worden bij dit laatste besluit de opsporingsambtenaren aangewezen, die bevoegd zijn op de installaties op te treden. Het zijn de met de rijkspolitie en de niet tot de politie behorende bij zondere opsporingsambtenaren, die bij of krachtens artikel 3 van de wet tot opsporing van strafba re feiten bevoegd zijn. Tens'otte is bepaald dat de deurwaarders en dienaren van 'de openbare macht, die bevoegd zijn tot het tenuitvoerleggen van rechterlijke uitspraken binnen het rechtsgebied van het kanton gerecht te Amsterdam, daartoe ook bevoegd zijn op installaties ter zee in de zin van de wet. Minister Luns heeft donderdag verklaard, dat de regering bereid is tot politieke consultaties tus sen de zes landen der Europese gemeenschap zonder Britse deel neming als absolute voorwaarde te stellen. De regering voelt niets voor het opbouwen van e.cn Europese politieke organisatie die tot deze „zes" beperkt blijft en zij wenst ook de militaire za ken buiten eventueel politiek overleg te laten, omdat die in de N.A.V.O. thuishoren. Minister Luns verklaarde dit bij de bespreking van Europese zaken in een vergadering van de begrotingscommissie van de tweede kamer voor buitenlandse zaken. Hij voegde er aan toe, dat hij de vooruitzichten van een hervatting van het politiek over leg van de „zes" onzeker acht, gezien de onveranderde houding van Frankrijk ten aanzien van de plaats van Europa in de we reld. De verklaring sloot aan bij op merkingen die woordvoerders van verschillende fracties over de wenselijkheid van politiek overleg in het kader van de „zes" hadden gemaakt. De begrotingscommissie heeft met algemene stemmen een mo tie aangenomen, ingediend door de heer Blaisse en een aantal andere afgevaardigden, waarin de regering wordt gesteund in haar voornemen de vorige week in Brussel uitgesproken om te streven naar versterking en uitbreiding van de bevoegd heden van het Europese parle ment. De motie verklaart dat bij de komende herziening van de financieringsregeling voor het Europese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw geen sprake kan zijn van vervanging der directe financiële bijdragen der lidstaten door eigen midde len van de gemeenschap, zonder dat een centrale plaats wordt toegekend aan het Europese par lement. Minister Luns aanvaard de deze motie, die bij de plenaire behandeling van de begroting weer aan de orde zal komen, als versterking van het standpunt der regering. Nederland zal blijven pleiten voor Britse deelneming aan het politieke overleg, zo verklaarde minister Luns voorts. Hy verwees naar de verklaringen van de nieuwe Britse regering dat zij bij zulk overleg betrokken wenst te worden. De Nederlandse rege- Op een Cambodjaanse rivier is woensdag een schip gekapseisd dat 150 tot 200 passagiers ver voerde. Een vijftigtal van hen zou zijn gered door motorboten, kano's en politieboten uit de haven van Pnom Penh. De anderen, meest vrouwen en kinderen, zijn omge komen. Het schip vervoerde gelovigen naar een religeus feest in een boeddhistisch klooster. De oor zaak van de ramp is nog niet bekend. door ÏRNST MIISTIR 50) „Ja, dat kan ik me voorstel len", zei Clara snel om Klaas uit zijn zichtbare verlegenheid te helpen. „Ik heb het al ge zien, dat meer is bepaald idyl lisch met de berken aan de oever. Je bent werkelijk te be nijden Klaus". „Maar dat is dan ook het enige", zei Sevard. „Kom, het enige Vergeet niet het nachtleven van Wiedmoos, collega", glimlachte Gabriëlle en voegde er ernstig aan toe: „Ja, jammer dat het voor mij alle maal gauw voorbij is, de rust hier en het meer „Gaat u weer naar uw land terug?" vroeg Clara. „Nee, nog niet. Maar ik heb zo het gevoel dat het béter is dat ik ga". „Waarom zegt u dat op zo'n treurige toon, collega?" „Och, veel tijd voor jezelf te hebben is voor een vrouw nooit goed. In de schaduw van de verve ling bloeien de domme gedach ten." Sevard trachtte haar een wenk te geven niet op dit gevaarlijke onderwerp door te gaan, de si tuatie werd hier bepaald pijn lijk. Onbekommerd babbelde Ga briëlle verder. „Jouw vakantie zal ook weer gauw om zijn, Se vardjij gaat ook weer naar huis, maar voor jou is het toch weer anders dan voor mij. Jij gaat naar je vrienden terug, maar ik zwerf maar zo'n beetje I leidt bij vrouwen toch heus weer sen deze beide vrouwen? „Een wachtkamer", zei hij, „dat heeft Clara ook al eens ge zegd. Wonderlijk dat jullie alle bei tot dezelfde conclusie ko men." Gabriëlle sloot even haar ogen en zei toen: „Och, het is niet zo onmogelijk dat twee mensen op een gegeven moment hetzelfde denken. En, tenslotte is het toch zo dat wij allemaal op ons geluk wachten". „Geluk is eigenlijk een wat omstreden begrip", vond Clara. „Voor vrouwen niet, collega. Voor ons is er altijd maar één doel: het andere geslacht". Sevard schudde het hoofd. „Dat kan ik me moeilijk inden ken". „Waarom niet?" „Ik kan me toch niet voorstel len, dat er voor vrouwen alleen maar één ding bestaat: de man. Vrouwen voelen toch ook even veel voor kunst en voor hun be roep en er zijn toch verschillen de heel zakelijke vrouwen". „Inderdaad", viel Gabriëlle hem in de rede, „maar dat alles alleen door de wereld. Ik wacht altijd op iets". „Och, het wachten heeft ook zjjn bekoring", zei Clara. Langzaam, als moest zij de juiste woorden zoeken bevestig de Gabriëlle: „Ja, dat wachten iedereen wacht altijd eigenlijk ergens op. Het hele leven is fei telijk één grote wachtkamer." Sevard keek haar verbaasd aan. Dat waren de woorden die Clara gebruikt had en nu zei Gabriëlle die. Welke geheimzin nige band was er eigenlijk tus- naar dat éne doel, de man' „Nou, dat schijnt me dan toch een tamelijke omweg te zijn", meende Clara. „Als je daar eerst je beroep en roem in de kunst en alles bij moet halen. Ik vind wel dat u het een beetje vér zoekt". „Nee, toch niet", zei Gabriëlle. „Wij zullen er niet te diep op ingaan, want per slot zitten wij hier niet om elkander college te geven. Maar waar het bij mij op aankomt is dit, dat volgens mij in het leven van een vrouw al les draait om de liefde". „Ja," zei Clara, „ik kan me uw standpunt wel begrijpen, maar dan wil ik er toch bijvoe gen dat voor menige vrouw de liefde al in de wachtkamer is gestorven". „Dan deugde die liefde niet", zei Gabriëlle. „Dan was die lief de ziek. Liefde kan volmaakt zijn zowel lichamelijk als gees telijk, maar tenslotte moet je de liefde in zekere zin leren. Liefde is zeer ingewikkeld en heeft zó veel facetten, dat ik Óp dat moment werd er op de deur geklopt. Een zuster riep dokter Sevard aan de telefoon, dr. Kroll wilde hem spreken. Sevard sprong op en liep het vertrek uit. Nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten of Gabriëlle, die bij het venster was gaan staan draaide zich om. Met een ondoorgrondelijke blik keek zij haar collega aan en Cla ra voelde de plotselinge veran- derig van de atmosfeer. Op haar beurt keek zij Gabri ëlle aan. Het gezicht van de jonge dokter stond strijdlustig, maar Clara voelde er niet veel meer voor met deze vrouw ver der over de liefde en de man nen te debatteren. In ieder geval was zij blij dat Gabriëlle gezegd had hier niet lang meer te zul len blijven. Voor Sevard, trou wens voor geen van alle mannen hier, was deze vrouw goed ge zelschap. Zij begon daarom vlug over koetjes en kalfjes te praten en zij zuchtte verlicht toen Se vard weer terug kwam. „Nieuws in de zaak?", vroeg Clara. (Wordt vervolgd.) ring zal op deze voorwaarde ech ter het politieke overleg van de „zes" niet laten struikelen. De andere E.E.G.-landen hebben de eis van Britse deelneming in fei te reeds laten vallen. De heren Blaisse (k.v.p.), Pa- tijn (p.v.d.a.), Berkhouwer (v.v. d.) en Bos (c.h.u.) traden op als wobrdvoerders van hun fractie. Zij schaarden zich, hoewel niet allen even enthousiast, achter de Italiaanse plannen voor regel matig politiek overleg van de „zes", omdat die soepeler waren dan de Duitse plannen en de grote militaire vraagstukken buiten het overleg lieten. Minis ter Luns verklaarde, dat de rege ring geen behoefte aan politieke initiatieven had gehad. „Als in dertijd minister Spaak mij had geraadpleegd voor hij zijn plan lanceerde, zou ik het hem hebben afgedragen", zo zei hij. De bewindsman was overigens van mening, dat een politieke conferentie van de „zes" voor zichtig zal moeten worden aan gepakt en dat gedegen voorbe reiding nodig zal rijn, wil men niet spoedig vastlopen op de gro te meningsverschillen die in po litiek opzicht tussen de partners bestaan. In de Sowj et-Unie is donder dag een nieuwe kunstmaan ge lanceerd, de Kosmos-51, voor het onderzoek van de ruimte. In München-Gladbach is een jeugdbende ingerekend, die on der leiding bleek te staan van de 47-jarige Bredanaar V. De bende die bestaat uit jongens van 18 tot 20 jaar, hield zich voornamelijk bezig met het stelen van auto's. Verder wor den de jonge misdadigers be schuldigd van enige bankover vallen en het stelen van elektri sche apparaten. In verband met deze misdaden zijn de laatste dagen twee re chercheurs uit Aken in samen werking met de Bredase recher che op onderzoek uit geweest, omdat het vermoeden bestond, dat in Breda een gedeelte van de buit zou worden teruggevonden. Thans is het onderzoek in Breda afgesloten en zes Bredanaars zijn beschuldigd van heling. Onder meer werden een elektrische ta kel, een boor- en een slijpma chine teruggevonden. De waarde van de gevonden artikelen wordt geschat op ƒ5.000. Hoeveel de bende in totaal heeft buitge maakt, valt bij benadering niet te zeggen. De Duitse en de Bel gische politie zijn ook bezig ver kochte artikelen op te sporen. De 47-jarige V. is een goede bekende van de politie. Ge durende vele jaren heeft hij zich beziggehouden met het smokke len van boter naar België. De laatste maanden was hij aktief aan de Nederlands-Duitse grens met het smokkelen van koffie. De rechtbank te Amsterdam heeft de 66-jarige gepensioneerde hofdcontroleur bjj de rijksbelas tingen en thans belastingadviseur D. H. uit Amsterdam wegens op lichting meermalen gepleegd ver oordeel tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voor arrest. Bovendien verklaarde de recht bank de deposito's op de spaar bank ten name van verdachte of diens echtgenote verbeurd. De officier van justitie had een jaar met aftrek geëist. Naar aanleiding van dit vonnis zei de president van de recht bank, mr. J. Knottenbelt, dat de rechtbank tot deze veel zwaar dere straf was gekomen, omdat zij van oordeel is dat verdachte een strenge en voorbeeldige straf verdient. De president vond het een schandaal wat verdachte had gedaan, maar gelukkig komen zulke delicten slechts bij uitzon dering voor, zo voegde hij er aan toe. SPAARBANKBOEKJES Verdachte, die het hem ten laste gelegde had bekend, was in het tijdvak van 19591962 door een aantal malversaties in het bezit gekomen van in totaal 23.000 gulden. Als controlerend De voormalige S.S.-kampdok- ter Franz Lucas stal versterken de middelen en kocht voedsel voor de zieken in het kamp Auschwitz, en redde daarmee „honderden en duizenden" men sen het leven, aldus de 47-jarige verpleegster Neideck als getuige in het Auschwitz-proces dat in Frankfort wordt gehouden. „Lu cas was een broer, vader, kame raad en vriend tegelijk voor ons in het concentratiekamp Ravens- brück", zei ze. Lucas staat met 19 anderen van de vroegere kampstaf van Auschwitz terecht en heeft eerder verklaard naar Auschwitz in 1944 voor straf te zjjn overgeplaatst. De getuige verklaarde dat Lucas „alleen stond". De andere S.S.-dokters vermeden hem. Hij weigerde pertinent aan de selecties voor het doden mee te doen. „Ik ben arts en geen mensenschenner", had hij verklaard. „Met Lucas leerden wij, kampbewoners, na jaren gevangenschap weer lachen", aldus de verpleegster. De 53-jarige Lucas is de enige beklaagde van het proces die erin heeft toegestemd met een deel van de rechtbank zaterdag a.s. naar Auschwitz te gaan voor een onderzoek ter plaatse. Het ruimtevaartuig „Mariner 4", dat foto's van Mars moet maken, zal de Roden Planeet 14 juli op een afstand van nog geen 8700 km passeren, zo hebben wetenschappelijke medewerkers van het laboratorium voor straal aandrijving te Pasadena donder dag bekendgemaakt. Zaterdag werd de koers van de „Mariner 4", die het ruimtevoertuig op een afstand van ruim 241.00 km langs Mars zou hebben gevoerd, gewijzigd. De „Mariner 4" moest 22 foto's van Mars nemen. Des kundigen zeiden dat het ruim tevoertuig nu radioseinen naar de aarde zal zenden door de at mosfeer van Mars heen. Men hoopt op deze wijze gegevens te kunnen krijgen over de dicht heid van de atmosfeer van de Rode planeet en over het even tuele leven aldaar. ambtenaar hielp hij belasting plichtige werkgevers bij hen thuis met het invullen van hun aangiftebiljetten. Als het formu lier was getekend, stelde hij de mensen voor, hem 't papier mee te geven en hem meteen het be drag te laten storten op het post kantoor. Verdachte verscheurde het originele formulier, maakte 'n andere valse aangifte met een lager bedrag dan het oorspronke lijke. Op het postkantoor vulde hij op het stortingsfo-rmulier ook dit onjuiste lagere bedrag in. Op het ontvangststrookje dat hij als bewijs van storting terugkreeg, veranderde hij het lagere bedrag weer in het oors'pr'ónkèlijké' en gaf dit terug aan degene voor wie hij 'de belasting moest be talen. Het verschil stak hij in eigen zak. Bij de behandeling van zijn zaak had verdachte gezegd het verduisterde bedrag te wH- len vergoeden, maar hij was'*niet bereid zijn spaarbankboekjes af te staan. „Deze vrouw is een gevaar voor de maatschappij. Haar ver wijdering daaruit is een drin gende eis". Dit zei de Amster damse officier van justitie mr. J. J. Abspoel over de 38-jarige Mien D.B., die zich met haar 33-jarige man Barend en acht anderen, onder wie nog twee echtparen, donderdag voor de rechtbank in Amsterdam voor een aantal grote en kleine dief stallen moesten verantwoorden. Een verdachte liet verstek gaan. De officier die in Mien al zeven keer veroordeeld ken nelijk de hoofdfiguur van het tiental zag, eiste tegen haar acht maanden met aftrek plus ter beschikking stelling van de re gering. Zij besmet haar hele om geving, aldus de officier. Man nen en vrouwen die zich tot dus ver min of meer staande hebben kunnen houden zijn door haar op het verkeerde pad gekomen. De officier zei dat de vrouw be hoorlijk verminderd toereken baar is. De laatste tijd heeft zij vele winkeldiefstallen gepleegd. Zij wordt een kleptomane ge noemd. Tegen Barend D., die een blan co strafregister en een heel goed arbeidsverleden heeft, eiste de officier 12 maanden waarvan 2 voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. De officier zei dat de man bezweken was door de druk die op hem was uitge oefend. Hij faalde in zijn poging om zijn vrouw van de diefstal len af te brengen en is aan de drank en daarna aan lager wal geraakt. Het klinkt bitter, aldus de officier, maar zolang het hu welijk in stand blijft, bestaat er bitter weinig kans op een doel treffende verbetering. De raadsman van Mien ver zette zich in zijn pleidooi fél tegen de afschildering door de officier van de vrouw als een „femme fatale". De advocaat noemde haar een „ongelukkig schepsel". Zij is opgevoed in diefstal. Haar vader nam haar als kind al mee om te stelen. De raadsman had geen be zwaar tegen een voorwaardelijke ter beschikking stelling die voor de vrouw een enorm zwaard zal zijn. De tegen de andere verdach ten geëiste straffen varieerden van tien maanden waarvan vier voorwaardelijk tot drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak 24 december.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2