Veiligheidsraad bespreekt de kwestie-Kongo Loonoverleg leidt tot nieuwe voorstellen „Onverdedigbaar en ongelooflijk" DOMINEE KING ONTVING NOBELPRIJS-CHEQUE Het weer JOHNSON ONTVING GROMIKO ZOON VAN SPAANSE MINISTER IS COMMUNIST PER 1 JANUARI 5% LOONSVERHOGING Minimumloon van ƒ110 per week VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6330 Humaan doel Tsjombe wint Tweede dag „Patriotten Vergelijking Soedan ontkent ZUIDVIETNAMESE BOEDDHISTEN ROEREN ZICH Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DOORBEREKENING DIFFERENTIATIE ER WAS TIJD VOOR NODIG MIDDENSTAND AKKOORD Frankering bij abonnement: Terneuzen DfTecteur-Hoofredaeteur: L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555? Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of .Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.pi. De Veiligheidraad is woens dagavond bijeengekomen on der voorziterschap van de Boliviaan Oritz Sanz naar aan leiding van de klacht van 21 Afrikaans-Aziatische landen tegen België, de Verenigde Staten en Engeland. Die lan den, waaronder 18 Afrikaan se, beschuldigen de drie ervan de vrede en de veiligheid in Afrika door de interventie in Stanleystad in gevaar te heb ben gebracht. Onmiddellijk nadat het .debat was geopend tekende 4e Russi sche afgevaardigde verzet aan tegen toevoeging aan de agenda van de kort tevoren ontvangen klacht van de Kongolese rege ring tegen een aantal Afrikaan se landen en de Sowjet-Unie en communistisch-China. Het be trof hier een manoeuvre om de kolonialistische agressie tegen Kongo te maskeren, zei Fedo- renko. De Amerikaanse afgevaardig de Stevenson achtte het onver dedigbaar en ongelooflijk dat de Veiligheidsraad wordt gevraagd te luisteren naar een klacht tegen hen die niet in Kongo ge ïntervenieerd hebben, n.l. de Verenigde Staten en België, ter wijl een klacht van de wettige Kongolese regering tegen hen, die dit juist wèl deden, zou moe ten worden afgewezen. Steven son zei dat de operatie-Stanley- stad een humaan doel had. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie er van te trachten „de trieste wer kelijkheid" van haar ware inter ventie te verbloemen. Hij acht te het beter beide klachten als één geheel te bezien. De Britse afgevaardigde Cara- don vond eveneens dat de beide klachten onmogelijk van elkan der losgemaakt konden worden. De gehele situatie in Kongo diende volgens hem te worden onderzocht. Met zeven tegen vier stem men (Sowjet-Unie, Tsjecho-Slo- wakije, Ivoorkust, Marokko) be sloot de Veiligheidsraad de klacht van premier Tsjombe op de agenda op te nemen. De Afri kaans-Aziatische klacht werd zonder meer opgenomen. Zij zul len gelijktijdig in behandeling komen. Om zonder stemrecht aan het Kongo-debat deel te nemen wer den de volgende landen uitge nodigd: België, Kongo-Leopold- stad, Algerië, Soedan, Guinee, Mali, Nigeria, Kongo-Brazzaville en Egypte. houding had aangenomen ten aanzien van Kongo. Hij ontken de dat de Soedanese luchtmacht zou zijn gebruikt voor het ver voer van wapens voor de op standelingen in Kongo. Wel waren met deze toestellen medicamenten en levensmidde len voor zich in Soedan bevin dende Kongolese vluchtelingen overgevlogen, zo zei hij. Hij vroeg de Veiligheidsraad de tussenkomst van vroegere koloniale machten in Kongo te verbieden, de terugtrekking van buitenlandse troepen, waaronder de huursoldaten, te gelasten en de verzoeningspogingen van de organisatie voor Afrikaanse een heid te steunen. De zitting werd vervolgens verdaagd. De Veiligheidsraad is donder dagmiddag bijeengekomen om de woensdag aangevangen behande ling van de kwestie-Kongo voort te zetten. De woordvoerder van Guinee verweet de Verenigde Staten en België dat hun enige bedoeling met de aotie tegen Stanleystad de herinvoering van het kolonia lisme was geweest. Hij rekende het de „zogenaamd beschaafde landen" ernstig aan dat zij onbe wogen waren gebleken terwijl duizenden Kongolezen door „de huurlingen van Tsjombe" werden vermoord. „Was dit omdat de slachtoffers een donkere huid hadden, zoals de Amerikaanse burgers die in Mississippi wer den vermoord", vroeg de Guine- se minister van buitenlandse za ken. De minister van buitenlandse zaken van Mali noemde de red ding van gijzelaars een doekje voor het bloeden teneinde een aanval te kunnen doen op Stan- lystad, dat volgens hem reeds vier jaar een bolwerk was van het echte Afrikaanse nationalis me. Hij beschuldigde de „reactio nairen" in één adem van moor den op Loemoemba, Hammar- skjoeld en Kennedy. Naatr zijn mening ging België zich te buiten aan de achterlijk ste vorm van kolonialisme en hebben de Verenigde Staten door hun militaire hulp aan de regering-Tsjombe een politieke oplossing van de kwestie—Kongo onmogelijk gemaakt. Hij vroeg de raad het gebruik van huursolda ten, alsmede militaire interven tie door buitenlandse troepen on der welke vorm ook te veroorde len. De vergaderzaal was wederom tot de laatste plaats bezet. Twaalf landen, die geen lid van de Veilig heidsraad zijn, hebben verzocht hun afgevaardigden het woord te verlenen. Mahmoed Riad, de minister van buitenlandse zaken van Egypte, zei dat de Belgisch-Amerikaanse interventie de pogingen van de organisatie voor Afrikaanse een had, om een aanvaardbare op lossing voor de kwestie te vin den, had ondermijnd. De afgevaardigde van Soedan eiste dat de besluiten van de O.A.E. betreffende Kongo jn wer king worden gesteld. Tanzania gispte eveneens de Bel- PRINSES ANNE BRAK EEN PINK De 14-jarige prinses Anne heeft bij het paardrijden een pink ge broken. Op de foto verlaat zij, met de rechterhand in een draagdoek, het Londense King Edward VII ziekenhuis. ff Ten tweeden male het woord voerend zei de Rus Fedprenko zich er niet over te verbazen dat „de geachte Britse afgevaar digde de „geachte Amerikaanse gedelegeerde" te hulp schoot. „Buiten dit gebouw verleent En geland al hand- en spandiensten aan de Verenigde Staten door het eiland Ascension ter beschik king te stellen voor Amerikaan se agressie", aldus Fedorenko. De „Kongolese patriotten" voe ren volgens hem een vrijheids strijd en hun strijd was in over eenstemming met de idealen van de verenigde naties. Hij zei dat het merendeel van Afrika zich tegen het bewind van Tsjombe heeft gekeerd, die hij een imperialistische marionet noemde. De minister van buitenlandse zaken van Ghana, Batsio, ver oordeelde de Amerikaans-Belgi sche actie. Hij vroeg zich af hoe Washington zou reageren wan neer Ghana een militaire expe» ditie naar het zuiden van de Verenigde Staten zou zenden om de negers aldaar te hulp te ko men. Hij trok een parallel tus sen de operatie-Stanleystad en de houding van de Verenigde Staten in de Cubaanse crisis, „toen zij een kernoorlog riskeer den omdat een klein land voor zijn verdediging een beroep deed op een ander land". De Soedanese minister Moha ir, id Ahmed Mahgoub zei dat zijn regering steeds een neutrale gisch-Amerikaanse interventie en eiste dat de kwestie Kongo aan de O.A.E. wordt toevertrouwd. Ook Algerije kantte zich tegen de operatie-Stanleystad. In 1956 was het Suez, heden is het Kongo, zei de afgevaardigde van dit land. Hij achte het echter belangrijker nieuwe acties te voorkomen dan wat geweest is te veroordelen. De bijeenkomst werd hierna verdaagd tot vandaag. Dan zal minster Spaak als eerste het woord voeren. HET AUTO-ONGELUK VAN PRINS BERNHARD Naar het A. N. P. vernam had prins Bernhard woensdagnacht goed geslapen en voelde hij zich weer volkomen wel. Hetzelfde kan worden gezegd van zijn ad judant, kolonel Geertsema, en van de chauffeur, de heer -Koe dam. De vriend van de prins, de heer Gerritsen uit Wassenaar, vertegenwoordiger van de Lock- heedfabrieken, is na in het Wil- helminagasthuis in Amsterdam behandeld te zijn, op zijn ver zoek per ambulance overge bracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Hij had een lichte hersenschudding op gelopen en aan de linkerkant van het hoofd een grote snij- wond. Verder klaagde hij over een pijnlijk gevoel in de bekken streek. De beschadigde auto van de prins is overgebracht naar de koninklijke stallen in Den Haag. De boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben donderdag avond besloten tot een groot scheepse campagne tegen de vijf weken oude regering van Tran Van Hoeong. Volgens welinge lichte kringen gaven de boed dhisten na hun tweedaagse bij eenkomst te kennen, dat de cam pagne een duidelijk anti-Ameri kaans karakter zou krijger wan neer de Amerikanen de huidige regering bleven sii'imen. De boeddhistische leiders zul. len naar verwachting vandaag het Zuid Vietnamese staatshoofd in een brief om verwijdering van de regering langs grondwettige weg vragen. Over de taktiek die de boed dhisten zullen volgen is niets be kend. Hun nationale hoofdkwar tier in Saigon zal als zenuwcen trum voor de campagne funge ren. De Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King, aan wie de Nobelprijs voor de vrede voor 1964 is toegekend .heeft woensdag in Oslo van het Nobel- instituut een cheque ten bedrage van 273.000 Zweedse kronen ruim 2000.000 gulden) het aan de prijs verbonden bedrag ont vangen. Donderdag ts hem op 'n plechtigheid aan de universiteit van Oslo een certificaat en een gouden medaille uitgereikt. Ds King verklaarde woensdag op een persconferentie in de Noorse hoofdstad, dat de huidige crisis i:i Kongo niet kan worden opgelost langs militaire weg. Naar een vreedzame regeling van het conflict kan het best wor den gezocht in het raam van de organisatie voor Afrikaanse een heid onder toezicht van de Ver enigde Naties, zo zei hij. Onmid dellijke terugtrekking van alle buitenlandse militairen en huur ingen was volgens hem een eer ste vereiste. Dominee King ont kende dat hij de Amerikaanse re gering had verzocht het huidige bewind in Kongo niet langer te steunen. Na het in ontvangst nemen van de chèque verklaarde King „iede re dolar van dat bedrag" te zul len besteden voor de strijd voor gelijke burgerrechten in zijn land. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven geheel west-Europa zijn de luchtdrukverschillen gering. Een smalle regenzone samen hangend met een front van een depressie bij noord-Noorwegen bewoog donderdag uiterst lang zaam over het westen en het midden van ons land naar het oosten. In de komende 24 uur zal dit front nog dicht in de buurt blijven, zodat er in het algemeen nog veel bewolking zal zijn met plaatselijk enige regen. Een nieuwe oceaandepressie trekt over het midden van de oceaan naar het oosten. Deze zal vóór hedenavond het weer in ons land nog niet beïnvloeden, maar wel gaat de wind geleide lijk uit het zuidwesten weer toe nemen. De temperaturen zullen onge veer dezelfde waarden bereiken als donderdag of iets lagere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Opklaringen Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. In de ochtend plaat selijk mist. Zwakke, later matige wind tussen zuid en west. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 11 DECEMBER v.m n.m. Breskens 6.15 6.55 Terneuzen 6.50 7.30 Hansweert 7.30 8.10 Walsoorden 7.40 8.20 ZATERDAG 12 DECEMBER v.m n.m. Breskens 7.09 7.54 Terneuzen 7.44 8.29 Hansweert 8.24 9.09 Walsoorden 8.34 9.19 Dec. 11 8.38 16.29 13.22 23.42 12 8.39 16.28 13.40 13 8.40 16.28 13.56 0.56 14 8.41 16.28 14.12 2.12 j 15 8.42 16.29 14.31 3.31 Donderdagavond om half acht is een verklaring uitgegeven, ge tekend door minister Veldkamp en door de twee voorzitters van de stichting van de arbeid. Deze verklaring luidt: „De beide voorzitters van de stichting van de arbeid en de minister van sociale zaken heb ben zich beraden op de uitkomst van liet overleg, hetwelk op 4 december heeft plaatsgevonden over de brief van 1 december van de minister van sociale zaken aan de stichting van de arbeid inzake de loonpolitieke mogelijk heden voor 1965. Dit beraad heeft geleid tot nader overleg. Daarbij hebben de beide voorzitters de minister medegedeeld, dat de door hen vertegenwoordigde groepen in de stichting van de arbeid be reid zijn de loonpolitieke uit gangspunten van de regering te aanvaarden en op basis daar van de loonpolitieke bevoegd heden uit te oefenen met inacht neming van de volgende wijzi gingen: 1. Verhoging van het voorge stelde maximumpercentage voor de contractherziening van 3,2 naar 3,5 procent. 2. Een verhoging van het be drag van het minimuminko men tot 110 per week. 3. De mogelijkheid van een bijzondere uitkering indien daartoe aanleiding bestaat. 4. De regering zal een aanvul lende voorziening treffen ten aanzien van de kinderbij slag voor grote gezinnen bij de belastingaanpassing per 1 juli 1964". „De werkgeversvoorzitter heeft medegedeeld, dat de werkgevers organisaties niet vragen om een algemene doorberekeningsclau sule, maar ervan uitgaan dat in die gevallen, waarin de aard van het bedrijf met zich brengt, dat moeilijkheden kunnen ontstaan, dit consequenties zal hebben voor de toepassing van de regels van het prijsbeleid. Voorts hebben de werkgevers organisaties aandacht gevraagd voor het volgende: a. Invoering van nieuwe en verbetering van bestaande prestatiebeloningsstelsels deze mogen geen verkapte inbreuk zijn op de uitgangs punten die aan elke presta tiebeloning ten grondslag moeten liggen; mm&mm i u§ President Johnson heeft woens dagmiddag gedurende anderhalf uur gesproken met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko. Zij lieten een aantal internationale vraagstukken de revue passeren, waaronder dat van de ontwapening. Gromiko verklaarde na afloop deze uit wisseling van gedachten nuttig te achten. Hij noemde de sfeer waarin het gesprek werd ge voerd, vriendschappelijk. Tegenover de verslaggevers die zich op het bordes van het Witte Huis hadden verzameld, zei de Russische staatsman dat er over het ontwapeningsvraagstuk was gesproken. „Als ik neen zou zeggen, zou u me toch niet ge loven. Ik had geen bijzondere voorstellen te doen, want die heb ik al in de algemene ver gadering der verenigde naties gedaan. Wie aan de desbetref fende besprekingen wenst deel te nemen, heeft al verscheidene voorstellen ter beschikking, zo wel tot een afdoende oplossing als tot het treffen van gedeelte lijke maatregelen", aldus Gro miko. Hij weigerde te zeggen of het netelige vraagstuk inzake de multilaterale kernmacht aan de orde was geweest. „Ik treed liever niet in bij zonderheden over mijn gesprek met de president", zei hij. Desgevraagd liet Gromiko De foto werd gemaakt voor- dat de beide staatslieden een be spreking zouden hebben. weten dat president Johnson op de hoogte is van de aangekon digde vermindering van de Rus sische defensiebegroting. b. Uitbreiding van winstde- lingsregelingen; de beslissing hierover dient aan de onder neming voorbehouden te blijven; c. Bevordering van vermogens- aanwasdeling. Wanneer in een experimenteel stadium een voorstel van deze strek king zal worden voorgelegd, zal van werkgeverskant ter zake een standpunt worden bepaald. In afwachting van de resultaten van het over leg wordt door de werkge versorganisaties aan hun leden ontraden op desbetref fende voorstellen in te gaan. De werknemersvoorzitter heeft tot uitdrukking gebracht, dat de vakcentrales van oordeel zijn, dat voor een juiste functionering van het loonpolitieke systeem een verdere verruiming van de mogelijkheden tot ondernemings gewijze differentiatie geboden zou zijn. Voorts heeft bedoelde voor zitter medegedeeld4 met betrek king tot de doorvoering van ge lijke beloning van mannen en vrouwen geen prijs te stellen op stappen bij de E.E.G.-commissie. De minister van sociale za ken dr. Veldkamp heeft op een informele bijeenkomst in Nieuwspoort in Den Haag tot verslaggevers gezegd, dat vo rige week vrijdag een over eenstemming over de lonen niet in de lucht zat. Deze din gen hebben echter tijd nodig en later bleken de partijen constructief te zijn, hetgeen tot overeenstemming heeft geleid. Over de kinderbijslag zal de minister nog advies moeten in winnen. Nadat de zaken waren vast gelopen, heeft de minister maan dag contact gezocht met de stichting. De twee partijen pleegden daarna overleg met hun achterban, waarop de mi nister de partijen onafhankelijk van elkaar heeft ontmoet. In de verklaring die nu is uit gegeven, zijn alleen de op de brief van 1 december j.l. nader hand aangebrachte correcties vermeld. Het gevolg van deze correcties is, aldus de minister, dat de loonkostenstijging ruim 6,8 percent zal gaan bedragen, 0,2 pet meer dan volgens het in de brief van 1 december neer gelegde kabinetsstandpunt. Van ue kant van de in de stichting' vertegenwoordigde mid denstandsbonden vernemen wij dat men daar heeft besloten aan dit akkoord zijn medewerking te geven. Ook in deze kring is men verheugd, dat de samen werking in de stichting kan worden voortgezet. Wel vestigde men er de aan dacht op, dat ook de midden stand ervan uitgaat dat in ge vallen waarin de aard van het bedrijf met zich brengt dat ten gevolge hiervan moeilijkheden kunnen ontstaan, dit gevolgen zal hebben voor de toepassing van de regels van het prijsbe leid. José Lacalle, de 24-jarige zoon van de Spaanse minister voor de luchtvaart generaal Lacalle, is woensdag in Madrid tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens lidmaatschap van een ver boden vereniging en het bedrij ven van onwettige propaganda. Hij werd op elk der aanklachten tot vier jaar veroordeeld. Lacalle jr werd in staat van be schuldiging gesteld, nadat de po litie in apri j.l. een inval had ge daan in een Madrileense woning, waarin zij een kleine zetmachine en communistisch propaganda materiaal aantrof. De jonge Lacalle Iteeft tijdens het proces verklaard dat hij twee tot drie jaar geleden communist ic» oBWOT^en. 28 JAAR GEVANGENIS... Lacalle werd ook nog veroor deeld tot een boete van 100.000 peseta's (ruim zesduizend gul den). Met Lacalle werden nog elf mannen en een vrouw veroor deeld. De 51-jarige José Aurelio Sandova', die lid van het centrale comité van de verboden Spaanse communistische partij zou zijn, kreeg achtentwintig jaar en drie maanden en 'n boete van 150.000 peseta's (ruim negenduizend gul den). Twee anderen kregen elk 23 jaar en drie maanden. De vrouw, de 54-jarige Francisca Pi- nilla Garcia, werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf we gens lidmaatschap van een ver boden vereniging. Worden de boeten niet betaald, dan worden aan de gevangenis straf drie maanden toegevoegd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1