HERBESAN INCIDENT OVER GEWRAAKTE UITDRUKKING GROTERE CONCURRENTIE IN DE ZEESLEEPVAART 14 kruiden MEISJE VERLINDE Pagina 6 DE VBTTE ZEEUW Kruidenthee TWEEDE KAMER Plastic N.V. DE HOOP Engelsche Truien VANDESANDE Donderdag 10 december 1^04 tegen onzuiver bloed, verstopping, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. 14 x heilzame kruiden kracht tegen deze ge volgen van onnatuurlijk leven (verkeerd voedsel, zittend leven). 14 nood zakelijke kruiden vindt u in bij apothekerof drogist a f 1.80 per groot pak! WAPENS VOOR KONGOLESE OPSTANDELINGEN Volgens inlichtingen uit Dar- es-Salaam, de hoofdstad van Tanzania (Tanganjika-Zanzi- bar), komen om de twee weken schepen met wapens uit com munistisch China of de Sowj et- Unie in de haven van die stad aan. De wapens worden dan on der dekking van het nachtelijk duister en terwijl de toegangen tot het havengebied zijn afgeslo ten, ontscheept en verzonden naar het noorden van het land en naar Mozambique of over de grens gesmokkeld met de Kon golese opstandelingen als be stemming. aldus meldt de cor respondent van het Zwitserse persbureau in Johannesburg. Dit alles zou nog een nasleep zijn van afspraken welke destijds, toen de unie tussen Tanganjika en Zanzibar werd aangegaan, door de links-georiënteerde Tan- ganjikaanse minister van bui tenlandse zaken Kambona met Peking zijn gemaakt. NOORD-VIETNAM MELDT BESCHIETING In de nacht van 8 op 9 decem ber hebben drie Amerikaanse oorlogsschepen, die de territo riale wateren van de democrati sche republiek Vietnam (Noord- Vietnam) waren binnengedron gen, het dorp Vinh Thai bescho ten, aldus meldt het Noordviet- namese persbureau. De klacht is aan de voorzitter van de inter nationale commissie voor Viet nam gezonden. In de vergadering van de com missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer is het gis teren tot een incident gekomen. Bij een bespreking van het ont werp de Verenigde Naties sprak de communistische afgevaardigde Bakker over het recente optreden van Belgische en Amerikaanse militairen in Kongo. In dit ver band sprak de heer Bakker over „koloniale moordenaars". Kamervoorzitter Van Thiel ver zocht hen dit woord terug te ne men. Zover wilde de C.P.N.-er niet gaan. Hij wilde wel zijn op merking wijzigen en sprak over „koloniale slachters". Ook deze uitdrukking werd niet toelaatbaar geacht. „Ik wens met u 'n normale vergadering te houden en verwacht dat u zich ook normaal aan de gang van za ken houdt", aldus de heer Van Thiel. Daarop schorste hij de ver gadering om het reglement van orde te raadplegen. Na hervatting deelde de voor zitter mee, dat een spreker het woord kan worden ontnomen, in dien deze een gewraakte uitdruk king niet terugneemt dan wel voortgaat met het verstoren van de orde. De heer Bakker, die darop een verduidelijking wilde geven, zei met zijn opmerking „de huurlin gen van meneer Tsjombe" te hebben bedoeld. Voorzitter Van Thiel stelde echter nadrukkelijk dat het woordgebruik van de heer Bak ker beledigend is voor de naties die in Kongo zijn opgetreden. De heer Bakker, die daarop 'n mede het omstreden woord terug te nemen. „Laat het dan maar vervallen", zo zei hij. Daarmee was het incident ge sloten. Streng optreden tegen straatterreur De Dordse rechtbank heeft woens dagochtend de 21-jarige straatmaker J. K. uit Dubbeldam veroordeeld tot een jaar en vier maanden jeugdge vangenis, omdat hij zonder enige re den een boekhouder had afgeranseld en een taxichauffeur een kaakslag had gegeven. De officier van justitie, die vond dat tegen dergelijke straat terreur hardhandig moet worden op getreden, had een jaar jeugdgevan- genisstraf geëist. Tegen de vriend van K., de 26-jarige constructieschilder T. de J. uit Dord recht, die hem tot deze mishandelin gen had aangezet, had de officier acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. De rechtbank legde ook hem een zwaardere dan de geëiste straf op, namelijk een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Brand bij dakpannenfabriek Een felle brand, die als gevolg van de westerstorm gepaard' ging met een dichte vonkenregen over omliggende gebouwen, heeft dinsdagnacht een twee verdiepin gen tellende werkplaats met ma gazijnen van de dakpannenindu- strie A. Oosthoek N.V. in Alphen a/d Rijn in de as gelegd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De schade wordt voorlopig op 80.000 geraamd. Het vuur werd ontdekt door de ovenist A. Mooy die zich in een verderop gelegen gebouw bevond, toen de elektrische verlichting uitviel. Op zoek naar de oorzaak ervan ontdekte hij de brand. Drie brandweren rukten uit. De Alphense brandweer bestreed het vuur met veertien stralen, die van Zwammerdam en Aarlander- veen verleenden patrouilledienst !angs de gevaar lopende gebou wen. Binnen een uur had men de brand die men wist te beperken tot de werkplaats, onder contro le. De werkplaats ging geheel verloren. Man verwondt vrouw met bijl en pleegt zelfmoord Een 62-jarige inwoner van Kerkrade- Bleijerheide, Robert R., heeft zijn 58- jarige vrouw Maria met een bijl erns tig gewond en daarna zelfmoord ge pleegd. Buren die gas roken bij de gesloten winkel van het echtpaar R„ waarschuwden de politie. Deze ver schafte zich met behulp van breek ijzers toegang tot de winkel en ont dekte toen het misdrijf. voor het le ven van de vrouw wordt gevreesd. Sinds enkele jaren is de tijd voorbij dat de Nederlanders de enigen waren in de zeesleepvaart. Vooral van de Polen ondervindt de Nederlandse sleepvaart de laatste jaren geduchte concur rentie. Dit zei de heer A. Wijsmuller, directeur van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, in een voordracht over de Nederlandse zeesleepvaart, gehouden aan een koffiemaaltijd van het denarte- ment Amsterdam van de Neder- landsche maatschappij voor nij verheid en handel. Hij noemde de zeesleepvaart een riskant be drijf, dat echter een sterke beko ring heeft. Het is zowel zeer ka pitaalintensief alsook zeer ar beidsintensief. De eisen die de Nederlandse sleepvaartrederijen stellen aan het zeeklaar en sleepklaar ma ken van te verslepen objecten, lijken in de ogen van de op drachtgevers soms overdreven, maar wij moeten heel vaak laatstgenoemden tegen zichzelf beschermen, aldus spr. Al vele jaren, zo betoogde hij, wordt voor slepen, uitgevoerd door Nederlandse rederijen, door assuradeuren de laagste assuran tiepremie bedongen. Het zee sleepbedrijf vereist grote inves teringen, maar het slepen alleen zou het bestaan van deze bedrij-. ven niet rechtvaardigen- Daar om worden de schepen ook ge bruikt voor hergingsdoeleinden. Spreker wees voorts on de hin der die de Nederlandse sleep vaart ondervindt van de vlagdis- criminatie. Zo mag zij b.v. niet slepen tussen de havens van Amerika, Brazilië, Frankrijk, Tunesië en Turkije en evenmin mag zij op deze kusten bergin gen uitvoeren. Concurrentie wordt ondervonden behalve van Polen ook van Westduitse. En gelse, Japanse, Scandinavische en Italiaanse sleepbootmaatschap pijen. Ook Rusland heeft vele zeesleepboten in de vaart ge bracht, aldus de heer Wijsmuller. „PRAKTIJKGEVAL" VOOR JONGE AGENTEN Voor twee 18-jarige agenten uit Breda is de politieloopbaan met een schot in de roos begonnen. Nauwelijks bij de opleiding van daan arresteerden zij deze week een „zware jongen" uit Den Haag. de 30-jarige koopman H. L. Dat gebeurde na een race door Breda's centrum, waarbij de agenten de koopman in de sprint versloegen. Ze waren gealar meerd door een winkeljuffrouw, die luidkeels „houdt de dief" riep, toen de koopman met een deel van de winkelkas de Bredase kunsthandel „De Kandelaer" uit vluchtte. Ze had hem daar op heterdaad betrapt. Nieuw licht in moordzaak IJsclubdwarsstraat De Rotterdamse politie heeft enige belangrijke mededelingen gedaan inzake de moordzaak in de IJsclubdwarsstraat. De re cherche schijnt via de pers inlich tingen te willen krijgen omtrent een aantal stille getuigen, die kort na de moord in de kamer van het s'achtoffer, de 27-jarige mevr. Eleonora Hagers-Segov, in het Rotterdamse stadsdeel Kra lingen werd aangetroffen. Hoofdinspecteur S. B. Methorst, die een belangrijke rol speelt in het al maanden durende onder zoek, verklaarde dat de voorwer pen (o.a. een zilveren manchet knoop), die in de woning van het slachtoffer zijn gevonden, bijna zeker van de dader afkomstig zijn. Zoals men weet, 'heeft de re cherche kort na de moord op mevr. Hagers in juli van dit jaar twee arrestaties verricht. In beide gevallen werden de verdachten na verloop van tijd vrijgelaten omdat de justitie geen gronden meer aanwezig achtte voor een verlenging van de voorlopige hechtenis. (Nagekomen advertentie) Te koop wegens verhui zing: Mechels buffet (voor grote kamer), dito spiegel en tafel, waskast met toi letspiegels, zinken bad, zin ken wasteil, fijne oliehaard met vat op „bok", beste haardkachel, keukenbuffet met antieke tegels. Adres: Axelsestraat 28, Zaamslag, tel. 01153—463. Voor de talrijke bewij zen van medeleven tijdens de ziekte en na het over lijden van onze geliefde man, vader en opa JACOBUS M. DE MAREÉ betuigen wij onze oprechte dank, in het bijzonder H.H. doktoren en verplegend personeel van het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen. Uit aller naam, Mevr. DE MAREÉ PENNE Terneuzen, december '64. Tuinstraat 12. GEVRAAGD zelfstandig kunnende wer ken. Goed loon, vijfdaag se werkweek. Aanmelden Leeuwenlaan 31, Terneuzen. Gevraagd: Jongeman, pl.m. 15 jaar, voor bediening buffet en telefoon. Goede verdienste. Grand-Hotel „Rotterdam", Terneuzen, telefoon 2041 (01150). Ook voor buizen dakgoten golfplaten lichtkoepels folie dakramen enz. naar Afd. Plastics Tel. 01150-2744 TERNEUZEN WE HEBBEN ZE WEER die mooie échte bij Nieuwediepstraat 15 Breda Beugelbier Pilsener in de elegante "Party"-fles. U schenkt meer dan 3 volle glazen tapvers Breda Bier. Breda Beugelbier Oud Bruin. Het verfrissendste Oud Bruin dat er in Nederland geschonken wordt. In de 45 cl pul biedt Breda U keus uit Pilsener, Oud Bruin, Münchener en Donker Lager. Breda Royal6^o/o Nu ook in speciale flesjes zonder statiegeld. In een handige 6-stuks verpakking. BUEHJiANDEE En al die verschillende soortenExtra Stout brengt Breda ook in 30 cl flesjes. Breda Royal 6^o/o In het feestelijke flesje met de gouden kraag. De bier-aristocraat uit de Bierstad Breda. Breda Bokbler 6J4<V# Een hartverwarmend bier voor de feestdagen, met een heel apart aroma Zacht en toch pittig. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 6