Nederlands elftal bedwingt Engelse «grootmeesters WACHTEN OP DE EXPLOSIE EERVOL GELIJK SPEL IN SPANNENDE JBBILEUMWEDSTRMD IK MOZAMBIQUE BEIRSOVERZICHT DE LEEUW VAN BASHRA Chinees vuur Russische wapens Donderdag 10 december 1964DE VRIJE ZEEUW - Pagina 5 De 60.000 op de bijna uitverkochte tribunes ge loofden hun ogen nauwe lijks. Amper had arbiter Hannet het beginsignaal van de jubileuminterland gegeven of het oranjeteam toonde, dat het zich niet in het minst liet imponeren door de geroutineerde En gelsen. Sterker nog, niet de mannen die eens „de grootmeesters van het voetbal" werden genoemd, beheersten in de eerste minuten de strijd, maar de ploeg van Dennis Neville. Vooral Frans Bouwmeester en Coen Moulijn voor het eerst sinds een jaar weer naast elkaar in het Neder lands elftal op de linkervleugel bezorgden de Engelsen pro blemen. Nog geen drie minuten was de wedstrijd oud, toen Moulijn rechtsback Cohen voor de eerste maal in een snelle wending pas seerde. Even later werd het zelfs heel gevaarlijk. Nog juist kon Tonny Waiters, de atletische doelman van Blackpool, zich voor de voeten van Henny van Nee werpen om de Twentenaar het scoren te beletten. Overwicht ging verloren Het legioen ging er ondanks de koude en de regenflarden eens rustig voor zitten: het ju bileum zou gevierd worden, dat was zeker. Zelfs de omstandig heid dat Jimmy Greaves in de tiende minuut vrij voor doelman Pieters Graafland kwam, kon niemand verontrusten. Bekwaam redde de Feijenoord-keeper. Het Nederlandse overwicht van de eerste minuten ging echter, dat konden zelfs de meest enthou siaste fans van het Nederlandse eltfal niet gntkennen, verloren. „Links" georiënteerd Met een werklust die in de koude hartverwarmend was, ging Nederland door. Twee, driemaal moesten Bobby Charl ton en Jimmy Greaves hun tegenstanders steeds passeren, geen moment verviel de oranje defensie tot paniekvoetbal. Ge plaatst gingen de ballen naar voren, waarbij de nationale for matie opvallend „links" georiën teerd bleek. De snelle wendingen van Coen Moulijn en de beweeg lijke Bouwmeester zorgden steeds voor moeilijkheden. Een misgreep van debutant Frits Flinkevleugel gaf in het zicht van de rust Charlton zijn eerste schietkans. Laag en hard schoot de man uit Manchester in. Bekwaam redde Pieters Graafland echter. Even later was Nederland nog dichter bij een treffer. Prachtig gaf de opge rukte Muller zijn pass over de hele breedte, prachtig ving Mou lijn de bal op en een voorzet op maat volgde. Het tikje waarmee Piet Fransen de Engelse doel man trachtte te passeren, was iets te onzuiver. Via de buiten kant van de paal kwam de bal in het zijnet. Een applaus volgde toen de Belgische arbiter het rustsignaal blies. Na de rust Nauwelijks had prins Bernhard na de rust de reeks botsingen op de weg Den Haag Amster dam had zelfs de chauffeur van de snelle koninklijke wagen in tijdnood gebracht de spelers van beide teams aan zich laten voorstellen, of opnieuw kreeg Nederland goede kansen. Fransen rukte snel op en met het afstandschot dat volgde had Waiters alle moeite. Nadat Hen- nie van Nee door te lang met de bal te drijven een goede kans verloren had laten gaan, toon den de Engelsen in twee snelle attaques hun kracht. Een tref fer leek zeker, toen Venables een schot afvuurde, dat buiten bereik van Pieters Graafland door de lat werd gekeerd. Nog was het gevaar niet ge weken. Aanvalsleider Wignall, die de terugspringende bal voor de voeten kreeg, faalde, waar door Nederland op miraculeuze wijze aan een achterstand ont snapte. Het zag er even somber uit. Maar na elf minuten keer den de kansen. Tot grote verontwaardiging van tienduizenden op de tri bunes miste Van Nee, die de zwakste van de aanval was, de geboden kansen. Dichterbij nog was de eerste treffer in de vol gende minuut. Een snelle com binatie over links resulteerde in een scherpe voorzet, die Fransen vrij voor de Engelse keeper bracht. Het harde schot dat volgde, vond echter het linker been van Waiters op zijn weg. Moulijn scoort Het spel werd harder. Onbe suisde charges van Cohen en Flowers bewezen dat bij de En gelsen slechts de overwinning telde. In die „historische" 32ste minuut gebeurde het. Van rechts kreeg Moulijn op zeker 25 meter van net Engelse doel de bal toe gespeeld. De rappe Rotterdam mer bedacht zich geen moment. Onbarmhatrig strafte de vleu gelspeler een weifeling van de Engelse defensie af. Onbereik baar voor Waiters smoorde het strakke schot van de Feijenoor- der in het net (10). Het applaus kreeg bijna geen einde. Het „Geen woorden maar daden" klonk harder dan het in de grote bekerdagen van Feijen- oord ooit heeft geklonken. De gelijkmaker Helaas, amper acht minuten mochten de geestdriftige toe schouwers geloven in een her haling van de strijd op Houtrust van 1913. Een prachtige aanval, ingezet door linksbinnen Terry Venables, zou de gasten een nederlaag besparen. Subliem ving Jimmy Greaves de bal op. Drie seconden later was het von nis voltrokken. De tienduizen den, die de neerstromende regen hadden getrotseerd, konden ge rust zijn. De overwinning mocht dan zijn gemist, het gelijke spel bleef behouden. Wel poogden de Engelsen met verraderlijke af standschoten voor een zege op- de-valreep te zorgen. Zover kwam het niet. Verheugd kon Dennis Neville even later opspringen. Verheugd ook begroetten de supporters van het oranjeteam het eind signaal van scheidsrechter Han- HET KENNEDY- HERDENKINGSFONDS Voor het eerst sinds het beëin digen van de rouwperiode is mevr. Jacqueline Kennedy weer in de openbaarheid getreden. In New York bezocht zij een bijeen komst van jongelui, die geld verzamelen voor de Kennedy- herdenkingsbibliotheek. De Europese beker voor bekerwinnaars WEST HAM UNITED IN VOLGENDE RONDE West Ham United heeft zich woensdag ondanks een neder laag van 12 tegen Spartak Sokolova (Tsjecho-Slowakije) geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor cupwinnaars. De Britse ploeg had de thuiswed strijd met 20 gewonnen en stond halverwege de wedstrijd in Praag met 10 voor dankzij een doelpunt van Sissons. De Britten verdedigden zich vervol gens het 5-3-2 systeem, maar konden niet voorkomen dat de Tsjechen door doelpunten van Masek en Mraz de leiding over namen. Het doelpunt van Mraz kwam echter pas tot stand in de laatste minuut, zodat de Britten nauwelijks in gevaar hebben verkeerd. In de uitwedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars won Dynamo Za greb woensdag in Boekarest met 31 van de Roemeense cup winnaar Steua. De ruststand was 11. De returnwedstrijd zal 16 december in Zagreb worden ge speeld. net. Voor het eerst in de ge schiedenis van het betaalde voet bal had de Nederlandse leeuw het roemruchte Engeland be dwongen. De smadelijke neder laag van Huddersfield was na 18 lange jaren gewroken. Geen grote indruk Grote indruk heeft het Engelse elftal niet gemaakt. De voor hoede stelde teleur en de defen sie kwam al evenmin tot grootse daden. VELE MENSENLEVENS GAAN VERLOREN NA HET ONGELUK Een behoorlijke hulpverlenihg langs de weg is eerder aan de beurt dan een verplichte keuring voor motorrijtuigen. Daarvoor zijn een centraal alarmnummer en een goed ge outilleerde snelwerkende medische dienst nodig. Bij de hui dige stand van zaken gaan vele mensenlevens verloren na het ongeluk. De secretaris van de K. N. A. C., mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, stel de dit vast in zijn jaarver slag, dat op de ledenver gadering van de K. N. A. C. te Scheveningen werd uitge bracht. Voor de hulpverlening langs de weg bestaan soms goede plannen, aldus de secretaris. Over de realisatie ervan was hij somber ge stemd, gezien het feit dat de financiële gevolgen van een dergelijke regeling niet di rect op het wegverkeer kun nen worden verhaald. In de ijskast Overigens ontkende hij niet het nut van een ver plichte keuring voor motor rijtuigen. Hij vroeg zich evenwel af, of de enorme sommen voor zo'n keuring niet nuttiger kunnen wor den besteed. Mr. baron Van Harinxma thoe Slooten vond 't wegen fonds in de vorm, die de re gering er aan wil geven, een zwakke afspiegeling van wat het 'had kunnen zijn. De fi nanciering noemde hij te leurstellend. De regerings- bijdrage aan 't fonds neemt minder snel toe dan het bud get voor nieuwe wegen in de afgelopen jaren. Op het ogenblik staan voor anderhalf miljard gul den waterstaatprojecten „in de koelkast". Dit toonde wel aan wat men moet verwach ten van een fonds, dat tot 1970 over twee miljard gul den beschikt. De grote steden tonen veelal te weinig begrip voor de afstemming van steden bouw op het verkeer, aldus het jaarverslag. In nieuwe wijken zijn de straten vaak te smal, terwijl geen reke ning wordt gehouden met de parkeereisen bij hoogbouw. Voorts drong de de K. N. A. C.-secretaris er op aan een stadscentrum per auto be reikbaar te houden, daar het anders ten dode is gedoemd. EEN VREEMD GEZICHT. 23.000 Amerikaanse en West- duitse soldaten nemen momen teel deel aan de gecombineerde oefening „Gallant Sword" in Noord-Duitsland. Aan de oefe ning nemen ook 7.000 tanks deel, waarvan de bemanningen zich op deze wijze tegen de kou proberen te beschermen. Alleen ogen, neus en mond worden vrijgelaten. geweren dan toch wel met een ideologie. De voorbereiding is ook aan zienlijk beter. Holden Roberto begon in Angola te vechten zo dra hij een paar gewapende mannen bij elkaar had. De lei ding van het Mozambiquese vrijheidsfront zou eerst een degelijke ondergrondse orga nisatie aan het opbouwen zijn. Hoe minder landen nog onvrij zijn, hoe meer die enkele uit zondering de overige Afrikaan se naties een doorn in het oog is. En al is de organisatie voor Afrikaanse samenwerking be paald niet befaamd om het or ganiseren van doeltreffende militaire ihulp, in het geval van Mozambique gaat meespelen dat hier ook een soort concur rentiestrijd aan de gang is tus sen Chinezen en Russen wie het meest voor de onderdruk te volkeren doet. WAT DE ENGELSEN en Fransen, de Belgen en voor een deel ook de Spanjaarden al hebben opgegeven, dat pro beren de Portugezen nog: hun koloniën in Afrika onder de duim te houden. En oppervlak kig gezien niet zonder succes: de opstand in Angola lijkt zo'n beetje uitgewoed en in Mo zambique is het rustig. Maar de schijn bedriegt en dat weet men in Lissabon zeer goed. Naar het rustige Mozam bique zijn eenheden troepen gestuurd en ook een massa ko lonisten. Er zijn nu een hon derdvijftigduizend blanken, wat overigens nog niet veel is tegenover een zwarte bevol king van een miljoen of zeven, acht. Langs de grens met Tanganjika - na de fusie met Zanzibar Tanzania geheten - is een brede strook ontruimd als een soort veiligheidsgordel. Daar komt inderdaad het ge vaar vandaan. Dr. Hastings Banda van het pas vrijgeworden Njassaland gees consulaat toe, tot veront- Malawi) liet zelfs een Portu- waardiging van vele Afrikaan se landen en menigeen van zijn onderdanen. Hij heeft geen lust betrokken te raken in een strijd in Mozambique. Niet uit principe, maar omdat hij eco nomisch met de Portugezen daar te maken heeft, o.m. van wege de verbinding met zee en bovendien omdat hij uitermate kwetsbaar is: Malawi steekt met zijn grenzen ver in het ge bied van Mozambique. Van Zuid-Afrika en van Rhodesië hebben de Portugezen in het geheel geen medewerking aan een opstand te duchten. IN TANZANIA echter zijn opleidingskampen voor Mo zambiquese vrijheidsstrijders en in een land dat een voornaam doelwit is van de Chinese op hitsing wil dit zeggen dat de aanstaande rebellen zo niet Hoogovens, welk fonds dinsdag goed bewapend worden met tegen de stemming van de VANDAAR dat naar het schijnt opeens Russische wa pens naar de Kongolese rebel len vloeien. Vandaar ook, dat - naar verluidt - een Russische oorlogsbodem in de buurt van de grens tussen Tanzania en Mozambique koerst om een oog in het zeil te houden. Alles wijst er op dat de strijd die hier eenmaal ontstaan zal, veel beter georganiseerd zal zijn dan die in Angola en dat er ook meer inmenging zal zijn van buitenaf. Er is moed voor nodig om - zoals de Portugezen doen - in dit vooruitzicht van een bloe dige strijd toch vol te houden. Een beetje domme moed wel licht, want de uitslag kan, al blijft die wellicht ook jaren uit niet anders zijn dan hun neder laag. INTERNATIONALS PRIJSHOUDEND De internationale waarden hebben gisteren bij de opening de geringe koersverliezen van de voorgaande dag merendeels ingehaald. Kon. Olie lag op 156,90 circa 40 cent boven het slotniveau van dinsdag. Vraag en aanbod in deze hoek wogen vrij goed tegen elkaar op, zodat de fluctuaties beperkt bleven. Ten opzichte van het hoogste niveau van dinsdagavond en woensdag morgen, toen Kon. Olie op 157,30 van eigenaar verwissel de, viel de stemming wat tegen. Dit kwam hoofdzakelijk door Londen. Daar was de markt aan de zwakke kant, ook voor dé oliewaarden. Toch nam het pu bliek Kon. Olie uit de markt, gesteund door de betere tenden tie voor dit fonds in Wallstreet. Ook Unilever verbeterde op de Newyorkse beurs. Daarentegen sloten K. L. M. en Philips er fractioneel lager. Veel had dit voor het Damrak niet te be tekenen. Unilever opende een halve gulden hoger op 146,90. Philips was prijshoudend op 153,40, evenals AKU bij een eerste afdoening op 486V2. Voor |Ti' »iVI' 0» I l 40. „Ar-Amriep éen zachte stem, en in de schemering ontdek te de avonturier het kleinè figuur tje van Sanai. Ze stond enigszins angstig tegen de wand van de ka juit gedrukt en legde haastig haar vinger op de lippen toen hij op haar toekwam. „Ar-AmZe legde haar hand op zijn arm en hij merkte hoe zij trilde. „Er zijn geluiden in mijn kajuit. Heel zachte geluiden, onder vloer. Het zijn dsjins en boze geesten..." Hij volgde haar in de kajuit waar enkele kleine lampen brandden en de geur vam sandelhout en Oosters reukwerk flauw de lucht vervulde. Daar knielde hij neer en legde zijn oor tegen de grond. „In het paleis van de Leeuw van Bashra zouden thans duizend krij gers gereed staan om mij te be schermen tegen de dsjins", zei Sa nai angstig naar hem kijkend, „maar op dit barbarenschip heb ik alleen maar u om over mij te wa ken, Ar-Am. Hoewel ge misschien even dapper zijt als duizend krij gers", voegde ze er na enig na denken aan toe. „Zeg Ar-Am, bent ge tevreden dat ge mij moogt die nen" Maar de avonturier antwoordde niet. Vanuit de diepte van 't schip was een geheimzinnig gekraak tot hem doorgedrongen en soms meen de hij zachte stemmen te horen mompelen. Terwijl hij oprees liet hij zijn blikken door de kajuit glijden, tot zij op een klein luik bleven rusten, dat in de hoek was aangebracht. „Ga Agua halen, Sanai", beval hij kort, op het luik toetredend, terwijl hij zijn zwaard zo naar vo ren schoof zodat het gevest gemak kelijk onder zijn bereik kwam. Hij lette niet op het meisje dat stamp voetend verklaarde een prinses uit een oeroud koningsgeslacht te zijn en niet een dienstmeisje dat men om een boodschap uitzond, maar wenkte haar eenvoudig de kajuit uit.- Toen opende hij behoedzaam het luik overige hoofdfondsen in 3 pun ten hoger noteerde, werd 555 (556) geadviseerd. Later op de middag kreeg het geringe aan bod toch nog de overhand, waar door Philips daalde tot 153,10, Unilever zakte in tot 146,40, Kon. Olie tot 156,50. In de scheepvaartsector moest Paketvaart wat aanbod verwer ken, hetgeen alleen kon geschie den op een prijs van 156V2 tegen dinsdag 159. Ook de overige scheepvaartaandelen lagen iets zwakker in de markt. Ook zwak was HVA op 142 (144V2). Am sterdam Rubber daalde een half punt. De staatsfondsenhoek gaf weinig veranderingen te zien. Over de kans van slagen van de komende lening ten laste van de Gasunie en die van de gemeente Rotterdam is de beurs thans op timistischer dan een paar dagen geleden. Zwitserland heeft n.l. de laatste dagen grote bedragen uit Londen weggetrokken. Een gedeelte van die bedragen kan nu worden herbelegd in boven genoemde leningen. Voor de aandelen Fokker werd een iets hogere advieskoers op gegeven, dit op de te verwachten hogere winst over 1964 ten op zichte van 1963, alsmede de gun stige perspectieven. Swissair heeft een F-27 Friendship bij Fokker besteld. Nabeurskoersen AKU: (486%) Hoogovens: (553) Kon. Olie: 16.30—157 (156.60) Philips: 152.—153.40 (153.30) Unilever: (146.40) Stemming: iets lager. Beursindices (1953 100) 7/12 8/12 9/12 Int. conc. 568.9 568.1 567.4 Industrie 333.0 333.7 334.6 Scheepvaart 136.0 136.0 136.4 Banken 230.5 230.2, 231.5 Handel, enz. 161.0 160.8 161.0 Algemeen 397.5 397.3 397.4 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9710.07 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.313.36 Belgische frank. (100) 7.217.26 Zwitserse fr. (100) 83.0583.55 Franse frank (100) 73.1573.65 Duitse mark (100) 90.0590.55 Noorse kroon (100) 49.60—50.60 Deense kroon (100) 51.4052.40 Zweedse kr. (100) 69.0570.05 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.87—13.97 Portugese escudo (100) 12.42'/2—12.57'A Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.92—6.07 I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5