Kans op loonakkoord voor 1965 Brits-Amerikaans communiqué p Drs ROEMERS SPRAK MET MINISTER VELDKAMP DEFENSIELASTEN BILLIJK VERDELEN DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN BELGIË Het weer VIERING BEVRIJDINGSDAG 1965 Prins Bernhard had auto-ongeluk op weg naar Olympisch stadion DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6329 DROEVIG ONGELUK IN FINLAND 28 mensen verdronken Tekort van 5,7 miljard Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Sterke economie nodig Steun aan het Verre Oosten Overleg volledig geslaagd Tegenstand van Bonn 5 MEI EEN VRIJE DAG WAT IS ER MET MALINOVSKI GEBEURD de asperge! wm PzAntarihg bjj abonnement: Terneuzen DCfecftwr-Hoofredactear: L van üe Sande Redaet!e-adre« Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 'f 2,—; per wede 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De drie vakcentrales achten het minder uitgesloten dat er overeenstemming zal komen over de lonen en arbeidsvoorwaarden in 1965 dan 48 uur geleden. Dit verklaarde de voorzitter van het N. V. V., de heer D. Roemers, gisteren na afloop van de ver gadering van het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Utrecht. Tijdens dit beraad dat nog geen uur duurde, zijn N. V. V., N. K. V. en C. N. V. opnieuw tot een eensgezind standpunt ge komen. De heer Roemers gaf toe dat hij een gesprek heeft gehad met minister Veldkamp en dat op basis van dit gesprek en de voorstellen die daarbij van re geringszijde zijn gedaan, op nieuw een poging kan worden ondernomen om tot een akkoord te komen. Over de details wilde de heer Roemers niets zeggen, omdat hij eerst de minister moet inlichten over het standpunt van de vakcentrales en zich op de hoogte moest stellen van de mening der werkgevers. Hij kon evenmin zeggen of deze week nog de beslissing zal vallen. De heer Roemers deelde mee dat de drie vakcentrales na drie jaar ervaring te hebben opge daan met het huidige loonpoli tieke systeem, tot de conclusie zijn gekomen dat dit systeem gewijzigd moet worden. De raad van Nederlandse werkgevers heeft woensdag aan dacht besteed aan hetgeen mi nister Veldkamp aan de werk geversvoorzitter van de stichting van de arbeid, ir. J. Bosma, heeft medegedeeld. Minister Veldkamp heeft dins dag de heren Bosma en Roemers afzonderlijk ontvangen en de heren nieuwe feiten voorgelegd, waarover ze zich in eigen krin gen kunnen beraden. In deze besprekingen heeft de minister verzocht hem spoedig het standpunt van de partijen mede te delen over de nieuwe feiten. Als die standpunten zijn ontvangen, kan de minister de aan de Tweede Kamer toege zegde brief concipiëren. Gezien de uitlating van de heer Roemers na afloop van de vergadering van het overleg orgaan van de drie vakcentraien kan geconcludeerd worden, dat de werknemers positief zullen reageren in hun standpuntver klaring aan minister Veldkamp. Eenzelfde houding van de werk gevers valt nergens uit te distil leren, maar het is te verwach ten dat ook zij de bereidheid uitspreken het overleg weer op gang te brengen. PRINSES BEATRIX TERUG UIT LONDEN Prinses Beatrix is dinsdagmid dag, vergezeld van haar secre taresse mej. M. Wijnen, op Schip hol teruggekeerd uit Londen, waar zij de opneming als lid maat van de Kerk heeft bijge woond van Robin Furber. Na een aanvaring dinsdag avond tussen een sleepboot en een motorboot bij Raumo in West-Finland zijn, naar verluidt, 28 mensen verdronken. Met de motorboot waren drie soldaten en 35 jonge meisjes op weg naar een dansavond in een kasteel buiten de stad. De soldaten en 25 meisjes worden vermist. Er konden veertien meisjes worden gered. De aanvaring gebeurde onge veer 100 m van de kade van de haven van Raumo. De motorboot, Fins militair eigendom, zonk on middellijk. In de roef moeten toen tien meisjes hebben gezeten. De meisjes waren tussen 17 en 23 jaar oud, allen leerlingen van de handelsschool van Rauma. De meisjes waren uitgenodigd op een bal, dat door de kustwacht was georganiseerd. Rauma, een stad van 23.000 inwoners, rouwt. De vlaggen hangen halfstok. Verre weg de meeste slachtoffers woon den in Rauma. Blijkens mededeling aan het parlement door de Belgische mi nister van economische zaken over het nationaal budget 1965 zal de groei van het bruto natio naal produkt voor 1964 relatief hoog uitvallen. Rekening hou dend enerzijds met de algemene resultaten van de economische ontwikkeling in 1964 en ander zijds met de jongste tendenties, die schijnen te wijzen op een zwakkere expansie, wordt voor 1965 een geringere stijging ver wacht. De toeneming van de export (goederen en diensten) wordt ge raamd op 7,5% (volume). In de E.E.G. wordt de stijging van het bruto nationaal produkt naar volume op meer dan 4 pro cent geschat, hoewel een ver zwakking van de nominale stij ging der binnenlandse bestedin gen waarschijnlijk wordt geacht. Op jaarbasis wordt rekening gehouden met een verdere loon stijging, namelijk met 8 (loon kosten), waarmee een stijging der consumptieprijzen van onge veer 3,5 gepaard gaat. Onder deze omstandigheden is het mogelijk dat de industriële produktie met ongeveer 4,5 toeneemt en dat het bruto natio naal produkt een stijging van 3,5 tot 4 vertoont. Dit houdt in dat het tekort aan arbeids krachten blijft aanhouden, met dien verstande dat een vermin dering van de spanning op de arbeidsmarkt in de loop van 1365 mogelijk wordt. Naar waarde wordt de stijging van het bruto-nationaal produkt geschat op 7 Doordat het in komen der particulieren een aanzienlijke stijging vertoont, geeft het verbruik een aanmer kelijke toeneming te zien, te we ten 4 naar volume. Het geraamde bedrag van het overheidsverbruik is 3 hoger dan in 1964. De overheidsinveste ringen vertonen een daling. Hier uit kan worden afgeleid dat de ontwikkeling der overheidsuitga ven in overeenstemming is met de aanbeveling d.d. 14 april 1964 van de raad der E.E.G. Ten aanzien van de lopende rekening van de betalingsbalans wordt verondersteld dat een ver betering zal optreden, hetgeen inhoudt dat de invoer minder stijgt dan de uitvoer. Niettemin wordt nog een tekort van 5,7 miljard francs verwacht. OPKLARINGEN Achter het koufront van een depressie tussen IJsland en Noorwegen dat in de nacht van dinsdag op woensdag met regen langzaam over ons land naar het oosten trok, stroomt met over wegend matige winden tussen zuidwest en west koelere oceaan- lucht binnen. Deze lucht is enigs zins onstabiel, zodat naast op klaringen ook enkele verspreide DONDERDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5-27 6.01 Terneuzen 6.03 6.36 Hansweert 6.43 7.16 Walsoorden 6.53 7.26 VRIJDAG 11 DECEMBER v.m n.m. buien zullen voorkomen. De temperaturen, die woensdag op vele plaatsen tot 13 graden stegen, komen op een lager niveau. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets kouder Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend mati ge wind tussen zuidwest en west. Lagere temperaturen dan giste ren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.15 6.50 7.30 7.40 6.55 7.30 8.10 8.20 Dec. 10 8.37 16.29 13.03 22.30 11 8.38 16.29 13.22 23.42 12 8.39 16.28 13.40 13 8.40 16.28 13.56 0.56 14 8.41 16.28 14.12 2.12 15 8.42 16.29 14.31 3.31 President Johnson en premier Wilson zijn het er over eens dat regelingen moeten worden ge troffen om tegemoet te komen aan de wettige belangen van alle Navo-Ieden met betrekking tot de kernpolitiek. De bestaande waarborgen tegen bet gebruik van kernwapens en tcjen de ver dere verspreiding van deze wa pens moeten worden gehand haafd, zo staat in een gezamen lijk communiqué dat dinsdag avond na afloop van de bespre kingen in Washington is uitge geven. Volgens het communiqué zijn onder meer het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernvloot voor de Navo (M.L.F.) en de grote lijnen van enkele Britse voorstellen betreffende de strategische kerndefensie be sproken. Het communiqué ont hult geen enkele bijzonderheid van het Britse plan. De Amerikaanse president en de Britse premier zijn het er over eens dat de defensiepolitiek van een land moet zijn geba seerd op een gezonde economie en zij menen dat de defensie- last billijker door de niet-com- munistische landen zou moeten worden gedeeld. Zij achten een sterke Britse en een sterke Ame rikaanse economie noodzakelijk voor de vervulling van hun in ternationale verantwoordelijk heden. De mogelijkheden voor nau were AmerikaansBritse samen werking op het gebied van de wapenproduktie en defensie-on derzoek en ontwikeling worden onderzocht. Engeland en de Verenigde Sta ten zijn vastbesloten de vrede en stabiliteit in het Midden- Oosten en Verre-Oosten te hel pen handhaven. President John son en premier Wilson erkennen het belang van de militaire steun die Engeland en de Ver enigde Staten verlenen aan de wettige regeringen in zuidoost- Azië, in het bijzonder aan Malei sië en Zuid-Vietnam. De beide regeringsleiders ver klaren nogmaals dat zij de vrede bewarende operaties van de verenigde naties zullen steunen. Volgens het communiqué er kennen premier Wilson en pre sident Johnson voorts de nood zaak van wereldomvattende maatregelen tegen de versprei ding van kernwapens. Ook plei ten zij voor internationale ont spanning en ontwapening. De noodzaak voor initiatieven op dit gebied was toegenomen na de ontploffing van de Chinese kern bom. De Britse eerste minister Wil son heeft woensdag op een pers conferentie in oWashington ver klaard dat zijn overleg met de Amerikaanse president Johnson volledig geslaagd mag worden genoemd. „De Amerikaanse regering en wij zijn het geheel eens over de voorstellen, die wij aan onze boridgenoten en vrienden zullen doen. Dit geldt ook over de stap pen in groter verband, die onze landen op het gebied van bewa- peningstoezicht en ontwapening, willen doen", aldus Wilson. Hij zei o.m.: „Het is belang rijk, dat alles over een gemeen schappelijke Navo-kernwapen- politiek met Frankrijk wordt be sproken. Het Franse standpunt is welbekend en het is met kracht naar voren gebracht". De Britse premier verklaarde dat een gedeelte van de span ning tussen bepaalde Navo- bondgenoten is ontstaan na de in 1962 gesloten overeenkomst van Nassau, „waaraan de socialisti sche regering geen deel had". (Amerika besloot toen Engeland de atoomkoppen van „Polaris"- raketten te leveren, terwijl Brit- tannië de duikboten zou bou wen, waarin deze raketten zou den worden aangebracht. Wilson zei in verband met Frankrijk nog: „Ik hoop dat de Fransen er in de loop van de tijd toe zullen komen enkele van de nog hangende vraagstuk ken meer met onze ogen te zien." Volgens betrouwbare bronnen in Londen zal premier Wilson 'in de periode die aan zijn twee de reis naar Washington voor afgaat, trachten zoveel mogelijk Europese regeringen te winnen voor zijn plan inzake een Navo- kernmacht. De Brits-Amerikaan se conferentie is voor de Britse premier betrekkelijk succesvol geweest, omdat er geen enkel besluit is gevallen over het cen trale punt: het Amerikaanse plan voor een multilaterale kernstrijdmacht. Maar het plan van de nieuwe Britse regering TANKER ERNSTIG BESCHADIGD BIJ AANVARING Bij de ingang van de Nieuwe Waterweg is dinsdag de Neder landse tanker „Alhena" (7289 brt.) in aanvaring gekomen met de Noorse tanker „Sigvik" (12.859 brt.). De foto toont het Nederlandse schip dat de Nieu we Waterweg wordt opgesleept, omgeven door loods- en sleep boten. Koningin Juliana en prins Bernhard heben het bescherm vrouwschap en het bescherheer- schap op zich genomen van liét nationaal comité viering bevrij dingsdag 1965. Op 5 mei 1965 is het twintig jaar geleden, dat ons land zijn vrijheid herkreeg. Het nationale De afwezigheid van Chroesjts- jov op de openingszitting van de Opperste Sowjet zal wel niemand verrast hebben. Dat de stoel van maarschalk Rodion Malinovski, de Russische minister van defensie, onbezet bleef, heeft de speculaties om trent diens toekomst nieuw voed sel gegeven. Malinovski is nu al zo'n drie weken lang op geen enkele mani festatie, plechtigheid of openbare ontvangst verschenen. Zijn naam wordt in de Russische pers niet meer genoemd. Op een receptie die maandag op de Finse ambassade in Moskou werd gehouden, hebben buiten landse militaire attachés aan hoge Russische officieren naar de verblijfplaats en activiteit van maarschalk Malinovski gevraagd. De Russen antwoordden dat de maarschalk met verlof was en uitrustte. Deze verklaring heeft de diplo matieke vertegenwoordigers in Moskou niet bevredigd. De ge ruchten worden steeds hardnek kiger dat de Russische minister van defensie uitgerangeerd is. Men gelooft dat de 66-jarige Ma linovski spoedig zal bezwijken on der de druk die op hem schijnt te worden uitgeoefend en zijn functie van minister van defen sie zal neerleggen. Malinovski werd in 1957 onder Chroesjtsjov tot minister van defensie be noemd, nadat maarschalk Zjoe- kov zijn ontslag had gekregen. comité zal leiding geven aan de algemene viering. Evenals in 1960 wordt aan het rijkspersoneel vrij af gegeven op de vijfde mei. Het college van rijksbemiddelaars heeft de werkgevers vergunning verleend de werknemers vrij te geven met behoud van loon. Aan het nationale comité vie ring bevrijdingsdag 1965 is een bedrag ten laste van de rijksbe groting ter beschikking gesteld om het in staat te stellen zijn taak te vervullen. De regering heeft de gemeentebesturen op geroepen hun steun en medewer king te geven aan de herdenking van de bevrijding, met name aan plaatselijke initiatieven en activi teiten. Ook kan hiervoor een be roep worden gedan op hulp van het nationale comité. is in Washington ook niet ver der gekomen. Het schijnt dat president Johnson zijn gast uit Londen heeft geadviseerd de in stemming van de belanghebben de Europese regeringen te ver werven, waarvoor hij tot eind januari de tijd heeft. Men verwacht vooral veel tegenstand van de zijde van Bonn. Minister Schroder wordt vrfjdag in Londen verwacht en men voorspelde tevens een be zoek van Wilson aan Bonn. (Adv.) Ik beo van een bijzonder ras. Alle asperges om mij been waren al jaloers toen ik nog in de kinderschoenen stond. En nu ik tot volle wasdom ben gekomen, steek ik ze helemaal de loef af. Mijn lijn, mijn smaak, mijn kleur perfect. Hun jaloezie is natuurlijk wel te begrijpen. Zij komen niet en ik wèl in de aspergesoep van California. Tjadaar gaan alleen asperges van adel in. Zoals ik.' Prins Bernhard is gisteravond in de Haarlemmermeerpolder be trokken geraakt bij een ketting botsing. Hij bleef ongedeerd. De prins was per auto op weg naar de voetbalwedstrijd Nederland Engeland in Amsterdam. Het ongeluk gebeurde kort na half acht bij de eerste brug in de Haarlemmermeerpolder op de Den HaagAmsterdam. De auto reed op een auto van de rijks politie, die volgens een woord voerder van de R.V.D. werd ge ramd. Deze auto stond daar op de weg in verband met een ket tingbotsing ter plaatse. De autp •an de prins kwam in de vang rail terecht. Twee andere inzit tenden kolonel Geertsema, de adjudant van de prins, en een vriend van de prins liepen lichte verwondingen op. Zij moesten zich door een arts laten behan delen. De prins heeft liftend zijn reis naar Amsterdam voortgezet. De auto van de prins werd be stuurd door zijn chauffeur de heer Leo Koedam. Deze liep geen verwondingen op. De vriend van de prins de heer Gerritsen uit Wassenaar kreeg enige hoofd wonden en heeft zich in Amster dam laten behandelen. De wachtmeester van de rijks politie de heer W. Anker, die de politieauto bestuurde, had kort vóór het ongeluk de wagen ver laten om fakkels rond te bren gen voor collega's die voor de file-beveiliging zorgden. Hij reed daarna verder over een viaduct waar hij een file naderde, die hij juist voor zijn werk had bezocht. De wachtmeester remde af en zag toen van achteren de auto naderen. Volgens ooggetuigen reed de auto van de prins „met behoorlijke snelheid". Aan de achterzijde liep de politie-auto belangrijke schade op. De auto van de prins is van voren ernstig beschadigd. WÊÊtÊmm HHHHH

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1