Hoe groot zijn de Nederlandse aardgasvoorraden? Engelse premier Wilson in Washington Tsjombe naar de Paus Gemeenschappelijke verdediging met kernwapens VOLGENS Dr VONDELING IS ER SPRAKE VAN 6600 MILJARD M3 RADIO DE KOCX Het weer WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6328 PRINSES BEATRIX NAAR DE WEST VLIEGTUIGONGELUK IN BOLIVIA WATERSNOOD OP DE PHILIPPIJNEN MMNCONCESSIES WORDEN INGETROKKEN GAS AANGEBOORD BIJ HARLINGEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankerlng by abonnement: Terneuzen DIi'ectenr-Hoofredaeteur: T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie t 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Prinses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 ach tereenvolgens een bezoek bren gen aan de Nederlandse Antil len en Suriname. Maandag is in Washington het AANVAARDBAAR overleg begonnen tussen presi dent Johnson en de Britse pre*- mier, Harold Wilson, met als hoofdschotel de Navo-defensïe en in het bijzonder de door Amerika aangeprezen multilate rale kernmacht. Intussen verklaarde de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, op een bijeen komst van de christendemocra tische unie in Düsseldorp te ge loven dat het overleg van pre mier Wilson in Washington zal leiden tot een defensie-akkoord WILSON BIJ JOHNSON President Johnson van de V. S. begroet -premier Wilson van En geland bij diens aankomst aan het Witte Huis in Washington. De Engelse premier kon presi dent Johnson geen hand geven, aangezien deze de handen in verband heeft na een chirurgi sche ingreep. In het midden op de foto de chef van het protocol van het Witte Huis, Angier Biddle Duke. een groot aantal wereldvraag stukken voort. Voordat hij zich naar '"t Witte Huis begaf, leg de W_ son op de nationale be graafplaats Arlington kransen op Kennedy's graf en het graf van de onbekende soldaat. Over het verloop van het over leg van maandag is niets be kend, al zou men uit Wilsons opgewektheid en bedekte uit latingen van functionarissen kunnen opmaken, dat voortgang wordt geboekt. Zowel van Ame rikaanse als van Britse zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat men geen besluiten of con crete plannen moet verwachten én dat elk eventueel akkoord, hoe vaag ook, uitvoerig met de andere bondgenoten zal worden besproken. Johnson en Wilson, zo wordt gezegd, zien hun hui dige besprekingen slechts als het begin van een „dialoog", die mogelijk in januari of februari zal worden voortgezet, wanneer Wilson weer naar Amerika komt ter bijwoning van de algemene vergadering der Verenigde Na ties. Op een ontvangstplechtigheid op het Witte Huis zei Wilson in een toespraak, dat Engeland de noodzaak erkent tot centralisatie en collectivisatie van „onze ge meenschappelijke verantwoorde lijkheden en belangen" op het gebied van de verdediging met kernwapens. De Britse premier, die zijn eerste officiële bezoek aan Wa shington brengt sinds de labour- regering in oktober j.l. werd ge kozen, vond dat het thema van de komende besprekingen 't best wordt aangegeven met „onder linge afhankelijkheid". Wij ver wachten niet, deze week de vraagstukken te kunnen oplos sen waarvoor het westelijk bond genootschap, de vrije wereld en de gehele wereldgemeenschap zich gesteld zien. Wij hopen de richtsnoeren vast te kunnen stellen voor onze toekomstige gezamenlijke aanval op deze problemen", zo zei Wilson. Er bestaan binnen de Navo drin gende problemen. Twee jaar lang was er groeiende spanning en druk. Dit mag niet zo doorgaan. De Britse regering is vastbe sloten alles wat in haar macht ligt te doen om het bondgenoot schap te versterken en doeltref fender te maken. HECHTE BANDEN President Johnson wees op de hechte banden tussen Amerika en Engeland. „Voor u en mij persoonlijk zijn de posities en verantwoordelijkheden wat ver anderd sinds uw laatste bezoek aan deze stad. De betrekkingen tussen onze beide landen zijn echter ongewijzigd gebleven. Uw bezoek zal zeker onderstrepen dat er ook geen wijziging in zal komen." Hij verklaarde verder: „De problemen van onze landen, die de problemen van alle landen zijn, zijn groot in aantal. Toch kunnen we met recht geloven dat dit een hoopvolle tijd is voor de mensheid, de hoopvolste die er ooit is geweest." DE M.L.F. Johnson en Wilson begonnen hun tweedaags overleg met een gesprek van anderhalf uur in de werkkamer van de president. Zij voegden zich daarna bij de ministers van beide landen die in de aangrenzende kamer bij een waren, te weten de ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en Patrick Gordon Walker en de ministers van defensie McNamara en Denis Healey. Bij het inleidende ministeriële over leg werd niet over de M.L.F. gesproken. Woordvoerders deelden mee, dat Johnson en Wilson in het algemeen over diverse vraag stukken hadden gesproken, die bij hun verdere besprekingen in bijzonderheden zullen worden behandeld. dat aanvaardbaar is voor Frank rijk. Schroder wees de suggestie in zake het weer tot leven bren gen van de Europese defensie- gemeenschap, zondag geuit door ex-minister van defensie Franz- Jozef Strauss, van de hand. De omstandigheden waren volgens hem daarvoor niet geschikt en de kwestie was niet van direct belang. Schroder gaat deze week besprekingen voeren in Rome. Parijs en Londen, waarbij dc M.L.F. en de Europese eenheid in het middelpunt zullen staan. WILSON OPGEWEKT President Johnson en de Brit se premier Harald Wilson zetten dinsdag hun besprekingen over het Navo-kernbeleid, de econo mische positie van Engeland en Een Boliviaans vliegtuig is dinsdag op een vlucht van Ti- puani naar La Paz neergestort en in vlammen opgegaan. Volgens de eerste berichten zijn alle elf passagiers en de vier beman ningsleden om het leven ge komen. Het Philippijnse eiland Min danao wordt door overstromin gen geteisterd. 54 mensen wor den vermist. Het regent er nog steeds. De schade loopt in de miljoenen guldens. Als gevolg van *ue overstro mingen zijn tot dusver 49 men sen om het leven gekomen. Ongeveer een week geleden trok de wervelstorm „Louise" over het eiland. Meer dan 600 mensen vonden toen de dood. Premier Tsjombe van Kongo heeft maandag op een perscon ferentie bekendgemaakt dat hij vandaag naar Rome gaat, waar hij een onderhoud met paus Pau- lus hoopt te hebben. Daarna gaat hij naar New York, waar hij waarschijnlijk zaterdag zal aankomen. Tsjombe had deze persconfe rentie belegd om „de jongste maatregelen te verklaren, die genomen zijn om Kongo de ter reinen terug te geven die het land toebehoren". Het ging om de intrekking van de mijnconcessies. Tsjombe zei dat de betrekkingen tussen Leo- poldstad en Brussel niet gewij zigd zijn. Het decreet van pre sident Kasavoeboe, waarbij het speciale comité voor Katanga het comité dat als concessiehou der optrad en de exploitatie van de diverse terreinen aan maat schappijen verpachtte werd ontbonden, was niets anders dan de realisatie van het ak koord tussen Spaak en Adoela, die destijds premier van Kongo was. Tsjombe verklaarde dat Kon go niet zonder België kan en België niet zonder Kongo. Daar om zou hij binnenkort naar Brus sel gaan. Daar zou hij dan-met de Belgische regering de „wijze vaststellen waarop uitvoering moet worfden gegeven aan dit decreet van 29 novembei'". Tsjombe zei dat intrekking van de mijnconcessies betekent dat Kongo zeven jaar lang zon der geld uit het buitenland zal kunnen leven. ONTOELAATBAAR De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft in Brussel ver klaard dat Tsjombe naar Brus sel zal komen om met hem over de concessies te praten. De Bel gische minister vond het vreemd, dat een regering van een land, die een ander land om hulp vraagt, dit land op een derge lijke hautaine en ongeneerde manier behandelt. Hij noemde het besluit van Tsjombe ontoe laatbaar gezien het feit dat er onderhandelingen gaande zijn over een akkoord, getekend door Tsjombes voorganger Adoe la. De eenzijdige actie van Leo- poldstad kan betreurenswaardige gevolgen hebben, aldus Spaak. ALGERIJNS VOEDSEL NAAR KONGO Het Algerijnse regeringsblad „Le Peuple" meldt, dat enkele dagen geleden drie vliegtuigen met voedsel en medicamenten uit Algerië naar de opstandelin gen in Kongo zijn vertrokken. Wij helpen hiermee, aldus het blad, „vrije mensen die een ge meenschappelijke vijand het imperialisme bestrijden." KRITIEK OP BELGIË EN AMERIKA Drie Afrikaanse landen Ethiopië, Kenia en Oeganda hebben in de algemene verga dering van de verenigde naties het Belgisch-Amerikaanse optre den in Kongo gegispt. De felste kritiek op de red dingsoperaties van de Belgische parachutisten had Joseph Moe- roembi, minister van buiten landse zaken van Kenia, die zei dat de door opstandelingen ge dode gijzelaars waarschijnlijk nog in leven zouden zijn ge weest, als België en Amerika niet hadden ingegrepen. „Het leek er bijna op dat de Ver enigde Staten niet zo bezorgd waren voor het leven van de gijzelaars als voor de val van Stanleystad", aldus Moeroembi. Minister van buitenlandse zaken Odaka van Oeganda en zijn ambtgenoot Ato Ketema I Jifroez van Ethiopië sloten zich bij de kritiek van Moeroembi aan. OPSTANDELINGENLEIDER DAAGT UIT Het Keniase nieuwsbureau heeft een verklaring uitgegeven van Christophe Gbenye, de lei der van de Kongolese opstande lingen, waarin Washington en Brussel worden uitgedaagd het juiste aantal op te geven van bij de jongste acties gesneuvelde huursoldaten en Belgische para chutisten. Volgens Gbenye zijn meer dan vijfhonderd vrijwilligers ge dood en meer dan tien Ameri kaanse vliegtuigen neergescho ten en zijn „meer dan driehon derd voormalige krijgsgevange nen gevallen onder de kogels van huurlingen". Verder zouden volgens deze verklaring, die in Paulis (Noord- Kongo) zou zijn gedaan, meer dan tienduizend Kongolese man nen, vrouwen en kinderen „door een leger van woeste blanke huurlingen vermoord" zijn. De „revolutionaire regering" had nimmer menselijke wezens als gijzelaars gebruikt. Tot aan de ochtend van 22 november was er geen druppel bloed ver goten, maar na de aankomst van Belgische para's en commando troepen was er een bloedbad ontstaan. Gbenye had tevoren in antwoord op een verzoek van minister Spaak dat hij op 21 novembèr ontving, verklaard dat hij het zijn plicht achtte voor de veiligheid van alle inwoners van de republiek te zorgen zon der onderscheid naar ras of godsdienst. Zijn regering had veel verwacht van de diploma tieke besprekingen die in Nai robi met de Amerikaanse am bassadeur Attwood en onder lei ding van premier Kenyatta waren gehouden. GEESTELIJKEN BEVRIJD Dertig Zuidafrikaanse huurlin gen hebben in de plaats Fataki bij Boenia een zestigtal missio narissen en nonnen bevrijd, die zich in de kelder van een ge bouw, waar zij gevangen gehou den werden, hadden verschanst. Dr ir A. Vondeling, voorzitter van de PvdA-fractie in de tweede kamer, heeft tegenover minister Andriessen (econ. zaken) zijn bronnen genoemd, waaruit hij had geconcludeerd dat de aardgas voorraden in noord-Nederland veel groter zijn dan de tot nu toe bekend gegeven elfhonderd mil jard kubieke meter. Zoals bekend had de heer Von deling op 26 november in Hooge- veen gesteld, dat het aardgas voorkomen tweemaal zo groot is als werd meegedeeld. Reeds de volgende dag verklaarde de N.A.M. (Nederlandse Aardolie maatschappij), „dat zij vasthoudt aan het bekende cijfer van 1100 miljard kubieke meter. Weer een dag later noemde de heer Vonde ling tweê van de vier door hem geraadpleegde bronnen. Op een te Heerlen gehouden bijeenkomst wees hij er op, dat de president van de geologische stichting in West-Duitsiand, de heer Martini, had meegedeeld dat de deskundi gen spreken over een Nederlands aardgasvoorkomen van 2.000 tot 4.000 miljard kubieke meter. De tweede aanwijzing, dat er veel meer moest zijn, aldus de heer Vondeling in Heerlen, is de export-politiek. Op basis van de vernomen voorraad van 1100 mil jard kubieke meter zou jaarlijks 15 miljard kubieke meter voor export beschikbaar komen. De thans beschikbare cijfers over de aardgasexport wijzen op grotere voorraden. GEEN „REL" Direct na het onderhoud met minister Andriessen heeft prof. Vondeling verklaard, dat hij met zijn opmerkingen geen gas-rel heeft willen veroorzaken. „Dat woord heeft geen pas", zo merk te hij op. Als derde bron voor zijn infor maties gaf de heer Vondeling op het Duitse tijdschrift „Oei" en de uitgaaf „Gesundheits-Ingenieur eveneens een Duits tijdschrift. In de uitgaaf van „Oei" van juli van dit jaar is een artikel opgenomen over de marktpositie van het Duitse aardgas en hierin wordt opgemerkt, dat het aardgasvoor komen in Nederland geschat wordt op 4.000 miljard kubieke meter. „Zeer beslist kan hier van een verantwoorde publikatie worden gesproken", aldus de heer Vondeling. NIET UIT DE LUCHT GEGREPEN Als vierde bron noemde de heer Vondeling de hoofddirectie van een Amerikaanse fabriek (Honeywell), die een nevenvesti ging gaat bouwen in Emmen. Deze directie heeft bekendge maakt dat de aardgasvoorraad in ons land wel eens 6600 miljard kubieke meter zou kunnen zijn. De heer Vondeling die opmerkte niet te weten uit welk kanaal de ze directie kan hebben geput, sprak in dit verband over een se- rieuse en grote maatschappij en merkte op, dat het gegeven niet uit de lucht is komen vallen. PUBLIEKE ZAAK Op de persbijeenkomst, gehou den in de Haagse Nieuwspoort, wees dr ir Vondeling er op, dat grondstoffen als gas en olie pu blieke betekenis hebben. „Het is niet het domein van particuliere (buitenlandse) organisaties, maar een zaak van onszelf", zo zeide hij. Daarom dient de onderste steen boven te komen. Daarom ook moeten z.i. de laatstbekende gegevens worden bekendge maakt. Naar zijn mening is zowel de regering als het parlement op dit terrein te weinig commercieel in gesteld en denken zij te weinig als een grote onderneming. „GEKKIGHEID" De opvatting van de N. A. M. dat zij voor de bedrijfspolitiek vasthoudt aan de vaststaande ge gevens, noemde de heer Vonde- ling „gekkigheid". Daar geloof ik niets van, zo zei hij. Desgevraagd merkte de heer Vondeling o.m. op, dat de kamer te weinig op dit terrein heeft ge boord en te .weinig aan het ex ploreren is. Of de fractie van de P.v.d.A. zal komen met,een voor stel tot het houden van een par lementaire enquête naar de aard gasvoorraden in ons land, is nog niet bekend. De heer Vondeling zei hierover eerst de behandeling van de begroting 1965 van het de partement van eéonomische za ken te willen afwachten. Dr. ir. A. Vondeling tijdens zijn persconferentie. (AdvP Op de boortoren van de voor een Franse maatschappij wer kende N.V. Petroland bij' het dorp Kimswerd brandde maan dagavond een gasvlam. De vlam was zo sterk dat zij gemakkelijk in het vijf kilometer verder ge legen Harüngen kon worden waargenomen. Reeds op 27 november was op een diepte van ongeveer 1100 m. gas aangeboord. De toen bran dende veel kleiner vlam is ge doofd en de boortoren, die tot een diepte van 4500 m kan ko men, is doorgegaan met boren. Men wilde tot nu toe niet zeg gen. of een explorabele hoeveel heid gas is aangeboord, maar ge zien de grootte van de nieuwe vlam neemt men aan dat de vondst deze keer belangrijker is. OOK AARDGAS BIJ SLOOTDORP. De N. V. Petroland heeft dins dag gas aangeboord bij Sloot- dorp in de Wieringermeer. Ge ruime tijd brandde daar een felle gasvlam. De Franse deskundi gen, die met de boring zijn be last, hebben tot dusver geen en kele mededeling over de vonds gedaan. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ONBESTENDIG Een depressie, die met grote snelheid de oceaan overstak, lag dinsdagavond ten westen van Schotland en trekt verder naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Deze depressie veroorzaakt be langrijke luchtdrukdalingen bo ven Schotland en de Noordzee, terwijl de barometerstand boven midden- en Oost-Europa niet noe menswaard verandert. In verband hiermee neemt de zuidweste'ijke wind in kracht toe en zal aan de kust tot stormach tig worden. In de zuidwestelijke stroming, die zachte lucht naar ons land voert, trekken enkele storingen mee, die tijdelijk enige regen of motregen zullen brengen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel wind Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. WOENSDAG 9 DECEMBER v.m. n.m. Brskens 4.50 5.14 Terneuzen 525 5.49 Hansweert 6.05 6.29 Walsoorden 6.15 6.39 DONDER.DAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.27 6.01 Terneuzen 6.03 6.36 Hansweert 6.43 7.16 Walsoorden 6.53 7.26 Dec. 9 8.36 16.29 12.39 21.20 10 8.37 16.29 13.03 22.30 11 8.38 16.29 13.22 23.42 12 8.39 16.28 13.40 13 S.40 16.28 13.56 0.56

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1