KANS TEGEN ENGELAND? Nederland moet op aanval spelen VOETBALUITSLAGEN EN STAND SPORTCLUB ENSCHEDE VOETBALT NIET MEER TEGEN GO AHEAD DRIE DODEN BIJ BRAND IN PENSION IN HEERLERHEIDE DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Negen december a.s. zal ons nationale voetbal elftal ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de K. N. V. B. een erewedstrijd spelen tegen het nationale elftal van Engeland. Voor de derde maal in onze voetbalhistorie zal een Nederlands elftal zijn krachten meten met de geduchte Engelse profs. H uddersfield moet gewroken worden W ereldkampioenschappen in zicht Axel—Vogelwaarde 4—1 Technisch de mindere Op de aanval Drink real American Cola Dode en gewonde bij auto-ongeluk HUUB LENZ VOOR DRIE WEKEN GESCHORST WIELRENNEN Bracke nam wereldrecord van Post over De Belgische competitie De Franse competitie MVV—DOS 2—2 OM DE EUROPESE BEKER VOOR BEKERWINNAARS Vasas Gyoer in kwartfinales fAdv.) Italië versloeg Denemarken in slotfase Om het internationale militaire kampioenschap AMERIKA— NEDERLAND 0-6 Geen amateurvoetbal DE SPORTTOTO Vierling in Leopoldstad Spoorbaan verzakt Vluchtelingen ernstig gewond Nederlands schip gestrand NEDERLANDSE KUSTVAARDER VERGAAN Druk sclieepvaartweekeinde op Nieuwe Wat.erweg Politie past op poesen COLLECTE VOOR ARRESTANTEN IN MISSISSIPPI Maandag 7 dinsdag 8 december 1964 Weliswaar is de volstrekte hegemonie van het Britse voetbal verleden tijd, maar dat neemt niet weg dat het nog altijd een grote eer is tot een behoorlijk resultaat tegen deze tegenstander te ko men. De Nederlandse ploeg zal het bijzonder zwaar krijgen tegen het technisch goed onderlegde, bovendien zeer directe spel van de Engelsen. Slechts eenmaal hebben onze nationale elf de Engelse profs in een thuiswedstrijd ontmoet. Dat was in de glo riejaren van het Nederlandse voetbal, toen Bep Bakhuis, Kick Smit, Bertus Calden- hove, Leen Vente en al die anderen een team vormden, dat zelfs tegen de sterkste voetballanden als Oostenrijk en Italië goed voor den dag kwam. Vijfenvijftigduizend door de regen verkleumde toeschouwers zagen die zater dagmiddag in het Olympisch stadion de Engelse profs met de Arsenal-cracks Hapgood en Bastin als uitblinkers een moeizame 10 overwinning behalen. In 1946 trok het Neder lands elftal naar Hudders- filed om daar door de Engel profs met 82 te worden in gemaakt. Het was de laatste maal, dat ons nationale elftal met een aanvallende spil (de ongelukkige Vermeer van Excelsior) zou spelen. Tommy Lamton, de vermaarde Chel- sea-middenvoor, genoot die woensdagmiddag een vrijheid die ons vier doelpunten kost te. Ongetwijfeld zouden de Britten deze wedstrijd met dubbele cijfers hebben ge wonnen als de grote Stanley Matthews niet kort ervoor ruzie met zijn voetbalcoach had gekregen en dientenge volge niet werd opgesteld. Op 9 december zullen wij voor de derde maal oog in oog met deze sterke tegen stander staan. Hoe zullen onze jongens liet er nu afbrengen? Het Britse voetbal is zijn reputatie van onaantastbaar heid reeds lang kwijt. Het Hongaarse wonderteam maakte een eind aan de le gende dat Engeland thuis on verslaanbaar was, en tijdens de toernooien om het wereld kampioenschap bleek hoe kwetsbaar het Britse voetbal was geworden. Daar staat te genover dat de Engelsen hun oude glans nog met geheel hebben verloren. Dat bleek vooral vorig seizoen, toen Jimmy Greaves en zijn man nen voor enkele spectaculaire resultaten zorgden met als climax de 21 zege op het wereldelftal. Dit seizoen is de homoge niteit in het elftal helaas zoek. De 22 draw tegen de Belgen was een teleurstellend resultaat en daarom zullen de Britten straks alles op al les zetten om zich te reha biliteren. Het Britse voetbal publiek volgt de resultaten van hun favorieten met gro tere belangstelling dan an ders. Over ruim anderhalf jaar zullen in Engeland im mers de werelakampioen- schappen voetbal worden ge speeld en uiteraard hopen al le Britten vurig, dat de En gelse profs dan een flinke greep naar de wereldhege monie zullen doen. Axel heeft de vrije zondag be nut om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen Vogel waarde. Hierin kwam tot uit drukking dat de derde klasser Axel technisch boven Vogel waarde uitsteekt, al moet er direkt aan worden toegevoegd, dat Vogelwaarde een frisse par tij voetbal weggaf. In de 29e minuut opende Van der Hout de score uit een vrije trap, genomen door Bouchaute (10). Vier minuten later maak te Lensen er met een fraai schot 2—0 van. De tweede helft was een half uur oud, toen Van der Hout uit een pass van Herman het derde doelpunt maakte. In de 42e mi nuut kreeg Verbunt een vrije trap te nemen en hieruit kon Van Vugt scoren (40). In de laatste minuut wist Ronny Lam bert de eer voor Vogelwaarde te redden (41). Het was een sportieve wed strijd en een nuttige oefening, zodat de zondag ondanks de af gelaste competitie nog goed werd besteed. Zo op het eerste gezicht maakt Nederland weinig kans op een goed resultaat tegen deze profs. Technisch zijn we zonder twijfel de minderen maar dat waren we zelfs in vergelijking met Albanië, laat staan t.o.v. de Belgen. Wat echter belangrijker is dat de Britten een speelwijze ontplooien, die. ons niet ligt. Een van de grootste troeven van de Britten is zonder twij fel de dieptepass, die zij veel vuldig plegen toe te passen, Schrijvers c.s., zo bedreven in het onderbreken en afkap pen van met short-passing opgezette aanvallen,' worden nu geconfronteerd met een geheel andere, meer gevari eerde speelwijze, welke grote eisen aan onze defensie zal stellen, zowel in technisch als tactisch opzicht. In de Engelse voorhoede loopt een voetballer rond als Jimmy Greaves, een geslepen technicus en een onvervaard schutter, een speler van het formaat zoals die in onze voorhoede beslist zal ontbre ken, Onze defensie zou overbelast worden, wanneer onze ploeg op het voorkómen van doel punten gaat spelen. Dat kan men tegen de kort tik-tak spelende landenploegen van België, Frankrijk of Bulga rije nog wel doen, zeker niet tegen de Engelsen, die veelal hun aanvallen via de vleu gels opzetten en in de duels voor de doelmond vaak een ontembare vechtlust aan de dag leggen. Bovendien is het kopwerk van de Britten meestal zeer sterk, wat voor een defensief spelende tegen partij extra-risico's mee brengt. Nederland zal dus op de aanval moeten spelen. Waar schijnlijk zal Coentje Mou- lijn meer tempo in de aanval kunnen brengen en hoewel de rest van onze voorhoede tech nisch inferieur is aan de En gelse verdediging, kunnen wij met frisse open aanvals- stoten de profs uit Albion toch nog danig in moeilijkhe den brengen. De 37-jarige J. C. Burry is in Apeldoorn zondagavond omge komen, toen hij met zijn auto in een flauwe bocht op de Jacht- laan tegen een boom botste. De 49-jarige G. S., die als passagier in de auto zat, werd ernstig ge wond. De auto sloeg na de botsing over de kop en kwam in het voortuintje van een woning te recht. (Betaald voetbal.) EREDIVISIE MVV—DOS K.N.V.B.-BEKER (Tweede ronde.) SittardiaPSV HilversumExcelsior NAC—Telstar Holland SportDWS Go Ahead—GVAV VeendamFortuna VI. V eloxEnschede VVV—Roda JC Enschedese B.Elinkwijk SVV—ADO HeerenveenRCH V olendamDHC Blauw WitHeracles N OADLimburgia EDOFeijenoord WageningenVolewijckers EREDIVIE 2—2 3—0 3—0 1—0 1—0 3—1 2—1 2—1 1—2 afg. 4—2 0—2 2—3 4—2 afg. 1—3 2—1 Het is echter een feit dat het Nederlandse elftal tegen sterke tegenstanders vaak zijn beste vorm demonstreert. Moeten wij nog eens herinne ren aan de gedenkwaardige wedstrijd tegen wereldkam pioen Brazilië, die door de onzen vorig jaar met 10 werd gewonnen? Vast staat dat Nederland alleen dan een behoorlijk resultaat zal kun nen behalen, wanneer de ploeg aanvallend speelt. Het bestuur van DWS heeft Huub Lenz naar aanleiding van zijn onwillige houding tijdens de training een schorsing opgelegd van drie weken met daarnaast een voorwaardelijke geldboete van 750 met een proeftijd tot het eind van het seizoen. De schorsing wordt geacht te zijn ingegaan op 26 november en zal op 17 december a.s. eindigen. Lenz was al in twee wedstrij den niet opgesteld. Feijenoord 13 11 0 2 22 41- -13 DWS 13 8 4 1 20 26- -11 GVAV 13 8 4 1 20 24- -12 Heracles 13 7 3 3 17 27- -19 Fortuna '54 13 7 2 4 16 18- -14 PSV 13 6 2 5 14 24—22 DOS 13 3 6 4 12 25- -27 SC Enschede 13 4 4 5 12 17- -19 MVV 13 4 4 5 12 17- -23 Sparta 13 5 2 6 12 17- -24 Telstar 13 3 5 5 11 15- -18 Go Ahead 13 2 5 6 9 16- -21 Ajax 13 3 2 8 8 24—34 Sittardia 13 2 4 7 8 16- -28 NAC 13 2 4 7 8 15- -29 ADO 13 2 3 8 7 10- -18 De Belg Ferdinand Bracke, wereldkampioen achtervolging bij de profs, heeft zaterdagavond in het Brusselse sportpaleis het wereldrecord over 5 km (over dekte banen) verbeterd en ge bracht op 6 min. 5.6 sec. Het re cord was in bezit van de Neder lander Peter Post, die op 21 dec. 196* in Zürich de 5 km reed in 6 min. 7.6 sec. Na 6 van de 21 te rijden ronden had Bracke al een voorsprong van 40 meter op zijn schema, dat was gebaseerd op een tijd van 6 min. 3.4 sec. De Belg verloor die voorsprong la ter echter geheel. Toen de bel voor de laatste ronde ging, lag hij zelfs een vijftal meters ach ter. Geholpen door het geestdrif tige publiek hield Bracke het wereldrecord echter binnen be reik. 4—0 3—1 0—1 2—2 10—1 0—0 4—1 4—2 De uitslagen van de zondag voor de Belgische competitie ge speelde wedstrijden luiden: BeerschotDaring AnderlechtFC Brugge BerchemLuik St. TruidenBeringen TilleurAntwerp StandardGantoise DiestUnion CS BruggeLierse SK De stand luidt: 1. Anderlecht, 22 pnt, uit 11 wedstrijden. 2. Standard Luik 18 uit 12. De uitslagen van de zondag voor de Franse competitie ge speelde wedstrijden luiden: NimesLyon 12 NantesSedan 22 LilleValenciennes 11 StadeRennes 21 BordeauxLens 00 RouenAngers 01 StraatsburgToulouse 53 MonacoToulon 10 De stand luidt: 1 en 2. Valenciennes en Lyon 20 pnt uit 15 wedstrijden. 3. Sochaux 17 uit 14. Een nogal gevaarlijke uit spraak van de heer J. van Laar, lid van de commissie betaald voetbal van Sportclub Enschede: „Wij voetballen niet meer tegen Go Ahead" voor radio en televisie heeft zondagavond de telefoons bij diverse bestuursleden van beide verenigingen roodgloeiend doen staan. Wat is het geval. De gerucht makende affaire van manager- coach J. Beltman die tijdens de wedstrijd Sportclub Enschede tegen Go Ahead nogal opruiende taal zou hebben gesproken, waar door Piet Lagarde het slacht offer werd, heeft een staartje gekregen. Zoals bekend reageerden enige bestuursleden van Sportclub En schede nogal scherp tegen de handelwijze van de heer Belt man. Een commissie van onder zoek ingesteld door de K. N. V. B. onderzocht de „kwestie Beltmar." en kwam tot de slotsom dat de geruchten geen enkele grond van waarheid bevatten. En daarbij bleef het, scheen het. Dinsdag j.l. echter heeft de heer Beltman door bemiddeling van zijn advocaat, mr. H. G. P. H. Keune in Amsterdam, aan de voorzitter van Sportclub En schede, de heer P. Bakkenes, een bestuurslid, de heer H. Olijve, een aangetekend schrijven doen toekomen, waarin 10.000 mate riële schade en 100.000 good- willschade wordt gevraagd. De heer Beltman is namelijk van mening, dat na uitspraak van de commissie van onderzoek, hij door de publiciteit en het kwade gerucht in eer en goede naam was aangetast, hetgeen zijn positie van manager-coac'i niet ten goede kwam. Begrijpelijk was men in En schedesche voetbalkringen nogal verontwaardigd, hetgeen de heer Van Laar tot de nogal voorbarige uitspraak „wij voetballen niet meer tegen Go Ahead" verleidde. De voorzitter van Sportclub Enschede, de heer P. Bakkenes, die de heer Van Laar over de radio hoorde, was zeer geschrok ken en deelde ons mede hier niet achter te staan. „Natuurlijk is het onmogelijk om niet meer te gen Go Ahead te spelen. Wij gaan maandagmorgen naar onze advocaat en overhandigen hem de gehele correspondentie over deze zaak. Wij zullen dan wel zien wat er uit een gesprek tus sen onze advocaat en die van de heer Beltman zal komen. Overi gens hadden wij dit binnens kamers will-en houden en wij zijn niet erg gelukkig met deze publi citeit". Het is jammer dat de heer Van Laar dit allemaal gezegd heeft, temeer daar hij alleen lid is van de commissie betaald voetbal en geen bestuurslid van Sportclub Enschede". Noch de heer Beltman, noch zijn advocaat mr. H. G. P. N. Keune, wilden, behalve de beves tiging van de brief aan het be stuur van Sportclub Enschede, commentaar leveren. EREDIVIESIE Toeschouwers 12.000. De enige eredivisiewedstrijd van zondag tussen M.V.V. en D.O.S. heeft de supporters tot het einde in spanning gehouden. 80 minuten lang leidde D.O.S. met een doelpunt verschil. Met twee treffers achtereen leek M.V.V. plotseling op de winst af te gaan, maar in de laatste mi nuut trof D.O.S.-architect Van der Linden zelf doel: 22. Een juiste uitslag voor een door hard spel ontsierde wedstrijd. D.O.S. geschokt door het overlijden van de jeugdige Ries van der Bogert was beweeg lijker, speelde sneller en was schotvaardiger. De thuisclub, die in de vijfde minuut Druyts had moeten vervangen door Toen- naer, verdedigde zich op nogal hardhandige wijze. Na rust drong M.V.V. met krachtvoetbal D.O.S. ver terug. Het leverde twee doel punten op, terwijl Thai in de 65e minuut een strafschop mis te. Van der Linden, die enkele kansen onbenut had gelaten, strafte echter in de laatste mi nuut een fout van Koerver af en maakte gelijk. In een returwedstrijd voor de achtste finales voor het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft de Zwit serse club Lausanne zondag middag op eigen terrein met 21 gewonnen van Slavia So fia. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Aangezien de Bulgaarse ploeg de eerste wed strijd met 10 had gewonnen, is een beslissingswedstrijd nood zakelijk geworden om uit te maken, wie overgaat naar de volgende ronde. In Turijn behaalde Torino, houder van de Italiaanse beker, een ruime zege op het Finse Haka Valkeakoski. De eindstand werd 50 na een 30 score bij de rust. De Italianen hadden het eerste duel reeds met 10 in hun voordeel beslist en zij gaan dus over naar de kwarteindstrij den. De Hongaarse titelhouder Va- sas Gyoer heeft zich zondag middag als vijfde club geplaatst in de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Vasas ver loor de uitwedstrijd tegen Loko- motiva Sofia weliswaar met 4 3, doch heeft een beter doelge- middelde omdat de ontmoeting in Gyoer, 18 november gespeeld, een 53 zege voor de Hongaren opleverde. Eerder bereikten al F.C. Köln, D.W.S., Real Madrid en Inter- nazionale Milaan de kwarteind strijden. Het Deense voetbalteam is er zaterdagmiddag in Bologna niet in geslaagd de Italiaanse ploeg te verslaan. Tot 13 minuten voor het einde van de ontmoeting, die voor 30.000 toeschouwers onder ideale weersomstandigheden werd gespeeld, leidden de Deen se amateurs met 10. Doelpun ten van linksbuiten Pascutti (2 maal) en rechtsbinnen Bulga- relli brachten Italië toch nog een 31 zege. De Italiaanse toeschouwers hadden weinig waardering voor bet spel van hun landgenoten. Bij herhaling werden de Azurri uitgefloten en 't doelpunt waar- nee linksbuiten Enoksen twee minuten voor de rust Denemar ken een verrassende 10 voor sprong gaf, werd met een lang durig applaus begroet. 13 minu ten voor het einde kon Pascutti pas de gelijkmaker scoren. Drie minuten later bracht Bulgarelli de stand op 21. Kort voor het einde zorgde Pascutti voor de derde Italiaanse treffer. Door de Amerikaanse ploeg overtuigend met 60 te ver slaan heeft Nederland zich za terdagmiddag in Stuttgart vrij wel verzekerd van een plaats in de eindronden van het toer nooi om het internationale mili taire voetbalkampioenschap. Slechts Luxemburg Neder land, Amerika en Luxemburg zijn in één groep ingedeeld, waarvan de winnaar overgaat naar de finalepoule kan nog met Nederland gelijk komen in winstpunten. De doelcijfers, die dan moeten beslissen, zijn ech-- ter zo zeer in het voordeel van Nederland, dat alleen een on waarschijnlijk grote overwinning op Amerika de Luxemburgers nog een kans kan geven. Bij de rust leidde Nederland met 10. De K.N.V.B. heeft de voor zondag 6 dec. voor het amateur voetbal vastgestelde wedstrijden in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen afge last. Deze centrale afgelasting gold ook voor de afdelingen van de K.N.V.B. De 594.407 deelnemers aan de sporttoto van dit weekeinde heb ben gezorgd voor een inl.eg van 708.207,—. De eerste prijs bedraagt 128.540,de tweede 70.112, en de derde prijs 35.056, Zondagavond hadden zich reeds drie deelnemers met alle dertien uitslagen goed gemeld. Er waren er 30 met 12 voorspel lingen. De uitslagen van de bekerwed strijden gelijke spelen zijn mogelijk omdat slechts de score na reglementaire speeltijd telt die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: Sittardia—PSV 3—0 HilversumExcelsior 30 NAC—Telstar 0—0 na verlenging 10 Holl. Sport—DWS 1—0 Go Ahead—GVAV 3—1 VeendamFortuna VI. 21 HeerenveenRCH 02 NOAD—Limburgia afg. Ensch. BoysElinkwijk afg. VeloxEnschede 21 Blauw WitHeracles 42 VVV—Roda JC 1—2 WageningenVolewijckers 21 SVV—ADO 4—2 EDOFeijenoord 13 Juist ingevuld zag het toto formulier er als volgt uit: 1-1-3-1-1-1-2 - afg. - afg. -1-1-2-1-1-2. In een ziekenhuis in Leopold stad heeft een jonge Engelse vrouw, mevr. Zeleko, het leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. Moeder en babies maken het best. De vader heeft voor de kinde ren de volgende voornamen vast gesteld: Kasavoeboe, Tsjombe, Holden Roberto (de leider der Angolese opstandelingen in bal lingschap) en Julienne Aurore (de echtgenote van Tsjombe's voorganger, Cyrille Adoela). Het oostelijk spoor van de Hof- pleinlijn in Rotterdam is over een lengte van enkele tiental len meters verzakt. Dit gebeur de toen men in de buurt van de halte Kleiweg bezig was de baan drie meter te verhogen, omdat er ter plaatse voor een nieuwe weg van de gemeente Rotterdam een onderdoorgang moet komen. Ondanks de voorzorgsmaatre gelen is tengevolge van de slap pe ondergrond een deformatie opgetreden in de dieper gelegen grondlagen, waardoor de baan onder het oostelijk spoor ver zakte. Dit spoor is buiten dienst gesteld. Gelukkig liggen de twee sporen op de bewuste plaats op een vrij grote afstand van el kaar, zodat het westelijk- "spoor intact is gebleven en nu ge bruikt kan worden voor trein verkeer in beide richtingen. Aangezien het hier e,:n uur- dienst betreft, zullen er in de reizigersdienst geen vertragin gen optreden. Zodra door nieuwe metingen is aangetoond dat de ondergrond zich heeft geconsolideerd, zal men beginnen met het herstel van het oostelijk baangedeelte. Een echtpaar uit Zuid-Slavië, Dragomir en Erna Babic, resp. 27 en 26 jaar, is zaterdag bij een ■illegale overschrijding van de grens met Oostenrijk in het ge bied van Jesenice bij een ongeluk in de bergen ernstig gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde op Oostenrijks grondgebied vlak bij de grens. Twee personen die het echtpaar vergezelden, keerden onmiddellijk terug en waar schuwden de Zuidslavische poli tie, die op haar beurt de Oos tenrijkse politie inlichtte. Pas zondagmiddag gelukte het red dingsploegen uit Karinthie de twee vluchtelingen te bereiken. Het 499 ton metende motor schip „Karei" van het bevrach tingskantoor en cargadoorsbe- drijf „Carebeka N.V." te Gronin gen is zaterdagavond aan de Ierse westkust ter hoogte van Galway aan de grond gelopen. Er bestond geen gevaar voor het schip. Het lag hoog en droog aan de wal. Bij een brand in een café met pension in Ileerlerheide zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie van de pensiongasten om het leven gekomen; een vierde bewoner van het pand werd ge wond. De brand is om half drie uitgebroken. De gemeentepolitie van Heer len heeft zaterdagmiddag de na men van de drie slachtoffers van de cafébrand in Heerlerheide be kendgemaakt. Het zijn: de 21- jarige ongehuwde fabriekarbeid- ster A. M. van Wijk uit Roer mond, de 66-jarige weduwnaar H. Opgenoorth, gepensioneerd mijn werker, en de 22-jarige onge huwde stoffeerder W. J. Wal raven uit Venray. De brand werd even over twee uur 's nachts ontdekt door een voorbijganger. Deze waarschuw de de eigenaar van het café-pen sion, die met zijn vrouw, zijn dochter en schoonzoon nog in de keuken van het pension werk te. De brand woedde toen al zó hevig dat van enige reddings pogingen geen sprake meer kon zijn. In totaal verbleven 13 pension gasten in het pand. 10 hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Een van de pensiongasten, de 20- jarige mijnwerker H. L. Zanders uit Heerlen, sprong van de eer ste etage door 'n raam op straat. Hij is met ernstige brandwonden opgenomen in het St. Jozef zie kenhuis van Heerlen. De brand heeft tot 7.15 uur ge duurd. De Heerlense brandweer die met groot materiaal binnen zeven minuten na de melding ter plaatse was, kon eerst om half zes het eerste slachtoffer ber gen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De politie van Heerlen acht mis drijf uitgesloten. Het staat vast dat de brand in de caféruimte op de begane grond is ontstaan. Daar brandde een kolenhaard. Na het volproppen van telefoon cellen is de grote hobby in Amerika op het ogenblik om auto's „A la sardinenblik" te be lasten. De topscore van het ogenblik staat op 31 (jonge) mensen; tien jongens en 21 meisjes. Hoe ze erin kwamen, vermeldt de histo rie niet De in Groningen thuishorende Nederlandse kustvaarder „Santa Lucia" is in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij het eiland Borkum aan da Wester Eems vergaan. De acht opvarenden werden door een Nederlandse loodsboot aan boord genomen. Om half twee meldde het schip zware slagzij en onmiddel lijk sleepboothulp nodig te heb ben. Drie kwartier later werden moeilijkheden in de machineka mer gemeld. Om drie uur werd bericht ontvangen, dat het schip gezonken was en dat alle op varenden gered waren. Het 396 ton metende schip was eigendom van de N.V. rederij „Santa Lucia". Nadere bijzonder heden over het scheepsongeluk ontbreken nog. Het scheepvaartverkeer op de Waterweg is het afgelopen weekeinde ongewoon intensief geweest. In totaal bijna 400 sche pen passeerden zaterdag en zon dag de pieren bij Hoek van Hol land, komende van of op weg naar Rotterdam. Deze drukte is vooral veroorzaakt door het feit dat de loodsdienst Hoek van Holland vorige week een aantal dagen moest worden gestaakt in verband met de langdurige noordwesterstorm. Onder nor male omstandigheden passeren op werkdagen gemiddeld 160 schepen de monding van de Wa terweg. Voor zondagen bedraagt dit gemiddeld tachtig. Het loods wezen heeft de drukte van dit weekeinde kunnen verwerken. De vertragingen bleven tot een minimum beperkt, nadat eerst zaterdagmorgen de loodsdienst voor grote schepen weer werd ingesteld. Later konden ook klei nere vaartuigen weer gebruik maken van loodshulp. De rijkspolitie heeft zich ont fermd over twee kostbare Sia mese katten, die zonder verzor ging waren gekomen nadat de eigenaars, een echtpaar uit Apel doorn, waren ingerekend door de Haagse politie. Het echtpaar, dat vrij reizen heeft omdat de man bij de spoorwegen Werkt, blijkt in verschillende grote ste den in ons land in warenhuizen tassen te hebben gestolen van winkelende dames. Zaterdag middag werden zij in een Haags warenhuis betrapt. De operatie van die middag had hun 200 opgeleverd. In Mississippi wordt een col lecte georganiseerd voor de een entwintig personen die verleden week werden gearresteerd in verband met de moord op drie ijveraars voor gelijke burger rechten, zo deelde zondag in Phi ladelphia een advoocaat, Laurel Wier, mee. Met de opbrengst van de collecte hoopt men de verde- digingskosten voor de betrokke nen te kunnen betalen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5