Provinciaal nieuws van chocolademelk In een wip Y heel die gezelligheid Rechtszaken LEZERS, Ifi Se iauüe dreigt SCHRIJVEN Pagina 3 SNEEUWBALLEN GEVECHT EINDIGDE IN REL Wijzigingen in Sowjet-regering verwacht w Terneuzen Axel Goes Sluiskil Zaamslag Agenda Betogingen in Soedan Protestactie Een paar dagen geen vervoer WILSON IN WASHINGTON Gemeente Terneuzen Tito aan het woord Maandag 7 dinsdag 8 december 1964 DE VRTfE ZEFUW van de melkman Een sneeuwballengevecht, door een groep winkeliers georgani seerd in de Amerikaanse plaats Coral Gables, eindigde in een grootscheepse rel, waarbij de po litie hardhandig moest optreden. Hier zien we een beeld van het gevecht: een agent, die de vechtenden met een brandweer slang te lijf gaat, wordt hier door een welgemikte sneeuwbal in zijn nek getroffen. (Adv.) Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles "wat nodig is om u snel van uw pijn af ,tè helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. „Mag ik 't op de klassieke manier „Gut. wat is het koud buiten, met een kaneelbeschuitje?" gauw wat warme chocola!" „Gezellig bij de tv, hoeft moeder „Zo uit de koelkast en dan „Vergeet je niet morgen 'n fles niet naar de keuken..." een gróót glas vol, heerlijk 1" te vragen aan de melkman?" si*'"A: - 40-jarig bestaan Terneuzense Scheepbouwmij. Ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de N.V. Ter neuzense Scheepsbouwmaat schappij zullen commissarissen en directie op vrijdag 18 decem ber a.s. recipiëren in hotel Rot terdam. Tevens zal dan het feit worden herdacht dat de heer J. F. de Klerk veertig jaar lang het directeurschap der maat schappij heeft bekleed. De heer De Klerk zal per 1 januari 1965 zijn functie neer leggen en voortaan zijn diensten als commissaris aan de N.V blijven geven. Sinterklaas in Bachten Dieke Een zee van licht in de ruime hal en in de op het laatste mo ment gereed gekomen recreatie zaal verwelkomde Sinterklaas en zijn zwarte knecht, toen deze vrijdagavond een bezoek brach ten aan „Bachteii Dieke" om de bewoners van drie etages enige genoeglijke uren te bezorgen. Bij afwezigheid van voorzittel Van Es die in een andere functie minstens even belangrijke bezig heden te verrichten had, heette mr. G. Tichelman de bestuurs leden met hun dames, het perso neel en de bewoners van het be jaardenpension hartelijk welkom. De ruime en feestelijk aan doende recreatiezaal was nage noeg geheel gevuld toen „Klaas" met zijn helper hun intocht de den. „Bachten Dieke" genoot het voorrecht Sinterklaas in een spraakzame bui te ontmoeten. Dit was wellicht toe te schrijven aan het feit dat hij voor de eerste maal in dit majestueuse gebouw zijn naamfeest bijwoonde. Na enige toepasselijke liedjes en een met luid applaus beloonde voor dacht van mej. Dekker te heb ben aangehoord, stak de heilige .man zelf van wal om aan de hand van een spookverhaal een rijk dom aan jeugdherinneringen te spuien, waarbij velen zich af vroegen hoe Sinterklaas toch zo goed bekend was met al die met humor doorspekte bijzonderheden die zich in een nog niet eens zo vèraf verleden in een bekende naburige gemeente hadden afge- speled. De bewoners die op een enkele uitzondering na allen waren op gekomen om dit eerste 5 deeem- berfeest mee te maken genoten zichtbaar en hoorbaar. Maar zwarte Piet die niet erg gedisponeerd leek, werd er stil onder Een even grote en stellig even verdiende bijval kregen mevr. Meertens met haar solo en een „dame" van de „Rietmussche" die om onderdak in Bachten Dieke kwam vragen. Het was een in alle opzichten geslaagde avond. Natuurlijk wa ren er ook tractaties en voor allen cadeautjes, maar dat is op zulk een feest zo vanzelfsprekend dat wij er rustig aan voorbij kun nen gaan. Alleen voldoen wij gaarne aan het verzoek van de bewoners d'.e hun warme dank willen betuigen voor de St. Nicolaascadeaus, die op dit eerste samenzijn in Bach ten Dieke de feestelijke vreugde in niet geringe mate verhoogden. St. Nicolaas bezocht 500 kinderen van de N.S.M. Zowel in de voormiddag als in de namiddag heeft St. Nicolaas zaterdag 1.1. aan ongeveer 500 kinderen tussen 4 en 8 jaar van de werknemers van de Neder landse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil een bezoek ge bracht. Voortdurend reden „Cito"-bussen af en aan om de enthousiaste jeugd begeleid door hun ouders naar het „Centrum" te brengen dat beide keren bijna volledig bezet was. In de namiddag waren ook de direktieleden, leden van de on dernemingsraad en een groot aantal genodigden aanwezig. Na mens het St. Nicolaascomité heette de heer K. de Rooy St. Nicolaas met zijn beide zwarte Pieten en de gasten van harte welkom. Hij bracht daarbij dank aan de directie die ook dit jaar steun heeft gegeven om dit grandioze kinderfeest mogelijk te maken. Ter verwelkoming zong de talrijke jeugd uitbundig St. Nico- laasliedjes en de hoge gast hield een korte toespraak. Daarna was het ogenblik gekomen waarop de kinderen hun geschenken kon den afhalen. Op het toneel stond een bijna niet te overziene hoe veelheid van prachtig speelgoed en versnaperingen waarmee ieder kind verrast werd, terwijl ondertussen de dames van het St. Nicolaascomité zich beijver den om de volwassenen koffie te presenteren en het ieder zoveel mogelijk naar de zin te maken. Na een zeer vlot afgewerkt programma ging de goedheilig man weer verder om nog vele andere kinderen te bezoeken en met snoep en speelgoed te ver rassen. Sint-Nicolaasavoncl voor de bejaarden van het N.V.V. Vrijdagavond heeft de Axelse bestuurdersbond van het N. V. V. in de zaal van café „De Rode Leeuw" een Sintnicolaasavond gehouden voor de bejaarde leden en hun echtgenoten. De voorzitter, de heer A. van Gink, zeide in zijn welkomst woord blij te zijn.de oudjes deze avond te kunnen aanbieden waar na een goed verzorgde koffie tafel volgde. Districtsbestuurder C. Hoek uit Goes sprak over de ontwik keling van de uitkeringen van de A. O. W. Hierna deden Sint Nicolaas en zwarte Piet hun intrede. Sint sprak de oudjes toe en hieruit bleek dat hij veel van Axel en de aanwezigen aan de weet was ge komen. Natuurlijk had Sint voor ieder ook een cadeautje meege bracht. Verder hielden mevr. De VleeshouwerVerhelst (accor deon) en mevr. De Zeeuwde Fouw (gitaar) er volop de stem ming in. Het was vrij laat, toen deze gezellige avond werd beslo ten. Zeeland heeft de meeste oudere landarbeiders De leeftijdsopbouw van het vaste arbeidersbestand in de Zeeuwse landbouw is niet hoop gevend. In vergelijking met de rest van Nederland heeft Zee land de meeste landarbeiders van 51 jaar en ouder, aldus ir. M. A. Geuze. Landelijk is 1 op de 16,8 land arbeiders jonger dan 17 jaar. In Zeeland is dat 1 op de 5,2. Ter wijl landelijk gezien 1 op de 5,2 arbeiders jonger is dan 23 tot en met 30 jaar, is de verhouding in Zeeland 1 op de 6,3. In 1959 wa ren er in Zeeland nog ongeveer 6.00 geregistreerde jaarcontrac ten voor landarbeiders. Op het. ogenblik zijn dat er nog 4.200, al dus de heer Geuze. Zeeuwse veestapel wordt beduidend kleiner De omvang van de totale rund veestapel in de provincie Zee land is in de periode mei 1963 tot mei 1964 afgenomen van 91.506 tot 78.007 stuks. In hetzelfde tijdsbestek daalde het aantal be drijven, waar men zich met de veehouderij bezig houdt, van 5-807 tot 5.388. De grootste da ling deed zich voor in de sector mestvee. (Adv.) WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD Dit is vandaag door de voor zitter van de Zeeuwse Land bouw Mij. ir. M. A. Geuze, mee gedeeld op een in Goes gehou den algemene vergadering van de Z. L. M. Bromfietser verongelukt Zaterdagmorgen tegen 6 uur is de 46-jarige G. Eggermont uit Westdorpe met zijn bromfiets dodelijk verongelukt toen hij naar zijn werk bij de Nederland-, se Stikstofmaatschappij reed. Op enkele tientallen meters afstand van de fabriekspoort stond een aanhangwagen geparkeerd. Het slachtoffer heeft deze waar schijnlijk te laat opgemerkt en is er tegen aan gereden. Sint-Nicolaas bezocht scholen Vrijdagavond bracht Sint-Nico laas een bezoek aan de kinderen van de openbare lagere school en de openbare kleuterschool, die zich in het gymnastieklokaal hadden verzameld. Omstreeks 7 uur kon het hoofd der openbare school, de heer J. A. Lauret, de Sint verwelkomen. Sint en Piet spraken er hun vreugde over uit, dat ze ondanks het slechte weer toch weef een bezoek konden brengen aan Sluiskil. In ruil voor de peper noten en de cadeautjes boden de kinderen de Spaanse gasten een gevarieerd programma van zang, voordracht en toneelspel aan. Vooral het poppenkastnummer- tje en het spelletje „Soldaatjes" ontlokten de belangstellende ouders talrijke lachsalvo's. Omstreeks negen uur vertrok ken Sint en Piet weer, de kinde ren gelukkig met hun geschen ken achterlatend. Gemeenteraad De agenda van de op maandag 14 december a.s. te houden raadsvergadering bevat de vol gende punten: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. 4. Voorstellen in verband met bet inwerking treden van de algemene bijstandswet. 5. Voorstel tot goedkeuring ex ploitatie-opzet van het uit breidingsplan kom Noord- Oost. 6. Voorstel tot wijziging van de politieverordening. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 8. Voorstel tot het voteren van een crediet voor het vak handenarbeid op de open bare school. 9. Behandeling gemeente-begro ting 1965. 10. Rondvraag en sluiting. ïxs<«xsxsxsxsx»<sx»<sx3>®<s<s>ei MAANDAG 7 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Nur der Wind". DINSDAG 8 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Nur der Wind". <£*3><S*S>«><S>®«><SXS>«><5><S><S><SX Zondag hebben in Chartoem Soedanezen uit de zuidelijke provincies betogingen gehouden, waarbij het tot geweldddaen is gekomen. Auto's en enkele ge bouwen zijn in brand gestoken. Er vielen vijf doden en 60 ern stig gewonden. Het leger moest te hulp worden geroepen om de orde te herstellen. E. E. G.-HULP AAN NIGER De E.E.G.-comissie heeft be sloten met 39.000 dollar de eer ste tranche van een vijfjaren- progrmma voor hulp aan de aardnoten- en katoenproduktie van de Afrikaanse republiek Niger te financieren. Naast prijssubsidies krijgt Ni ger steun door versterking van geselecteerd zaaigoed en het in troduceren van kunstmest en in sectenbestrijdingsmiddelen. Straffen voor goud- en deviezensmokkelaars Een rechtbank in Warschau heeft 17 vrachtautochauffeurs veroordeeld tot gevangenisstraf fen wegens het smokkelen van goud en deviezen uit het land, aldus meldt het Poolse persbu reau. De zwaarst gestraften heb ben tien jaar gekregen. Voor andere rechtbanken staan nog meer smokkelaars terecht, onder wie treinpersoneel en per soneel van de vliegveld-douane. Ongeluk lokte tweede uit Doordat een automobilist, wiens wagen na een botsing met 'n aanhangwagen van een vracht auto was beschadigd, erop stond dat de aanhangwagen daar bleef staan, is maandagmorgen op de weg UtrechtDen Bosch in de gemeente Everdingen een tweede auto met de aanhangwagen in botsing gekomen. Deze wagen schoof er geheel onder en de be stuurder, een 49-jarige Amster dammer, werd ernstig gewond. Het ongeval gebeurde op een kruising. Het achterste gedeelte van de grote combinatie was, toen de bestuurder uit een zijweg komend de verkeersweg wilde oprijden, op de inhaalstrook van de andere rijbaan blijven staan. Een tachtigtal van de onge veer 120 grotere wegvervoers- ondernemingen in Amsterdam stelt zich voor door een lande lijke vervoersstaking van enige dagen te protesteren tegen de verhoging van de wegenbelas ting. Een voorstel hiertoe werd ingediend en aangenomen tijdens een zaterdag in Marcanti in Amsterdam gehouden vergade ring. De collega's overal in den lande zijn uitgenodigd aan de actie mee te werken. Het is de bedoeling de vervoersstaking te doen samenvallen met een extra goede servicebeurt voor het Premier Harold Wilson van Engeland is zondagavond in Washington aangekomen vooi besprekingen met president Johnson. Op het vliegveld waar hij werd verwelkomd door onder meer minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, zei Wilson zijn be sprekingen met de Amerikaanse president van „vitaal belang" te achten. Hij verwachtte geen de finitieve oplossing van de vraag stukken van het atlantisch bond genootschap maar zag het over leg meer als het begin van een nieuwe „vruchtbare samenwer king" tussen de Verenigde Sta ten en Engeland. Tot de belangrijkste kwesties die zullen worden besproken, be horen het Britse plan voor een atlantische kernmacht en het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernvloot voor de N.A.V. O. (M.L.F.). GEMEENTE TERNEUZEN De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter neuzen zal worden gehouden op vrijdag 11 december 1964, te 19.00 uur, ten gemeentehuize alhier. Terneuzen, 7 december 1964 De burgemeester voornoemd H. RIJPSTRA. In communistische kringen in Moskou verwacht men dat pre mier Kosygin tijdens de bijeen komst van de opperste sowjet, die woensdag begint, wijzigingen in de regering bekend zal maken. Enige ministers die onder Chroesjtsjov dienden, zouden worden verwijderd. Men spreekt o,a. van maarschalk Malinovski, minister van defensie, die nauw persoonlijk contact met Chroes jtsjov onderhield. De opperste sowjet, het parle ment van de Sowjet-Unie, zal de begroting en het staatsplan voor 1965 bespreken. SUBSTITUUT-OFFICIER VAN JUSTITIE VOOR HET GERECHTSHOF De substituut-officier bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R. L. H., zal op 11 december in hoger beroep terecht staan voor het gerechtshof in Den Haag. Mr. H. werd door de recht bank in Den Haag op 28 juli veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid een motor rijtuig te besturen voor de tijd van een jaar. Hij werd ervan verdacht in de nacht van 13 op 14 juni na een verjaardagsfeestje onder invloed van sterke drank een auto te hebben gereden en meerdere keren opzettelijk niet aan een bevel van de politie te hebben voldaan. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, had tegen mr. H. een maand gevangenisstraf plus een jaar intrekking van het rijbewijs gevorderd. Jhr. mr. Van den Bosch tekende ook ho ger beroep aan tegen het von nis van de rechtbank. En de fietspaden Ik wist de Vincent van Goch- straat niet te liggen. Ik heb er nu rondgekeken en het is waai'. Maar die mensen daar doen net of z\j alléén maar plassen in de straat hebben. Zouden zij wel willen! Ik kan op mijn vingers nog wel tien straten aftellen waar het haast net zo erg is. Terneuzen wordt zoo groot en wij gaan in Tereuzen zoo vooruit. Maar slaan wij ons eigen en elkaar niet te dikwijls op de schouder? Want met de straten gaan wij er helemaal niks op voor uit. Die gaan nog altijd maar ach teruit. We hebben in de gemeenteraad nu al een man voor de cultuur ook al gekregen, ik geloof dat een man voor de straten meer werk zou heb ben. En de fietspaden? Ais het hard regent, lijken de fietspaden aan allebei de kanten van de Axel- sche straat wel meertjes. Komende jaar gaan wij uit de bouwkundige gemeenschappelijke dienst en dan wordt Terneuzen een aparte dienst. Dan wordt het nog erger met die straten. Want De „New York Times" meldt dat president De Gauiie de Ver enigde Staten heeft meegedeeld het Frans-Duitse verdrag te zul len opzeggen als de Westduitse regering deelneemt aan de door Washington voorgestelde multi laterale kernvloot voor de Navo (M. L. F.). Volgens de correspon dent in Parijs van het blad heeft de Franse president de Ameri kaanse legering er van in kennis gesteld zich ook te zullen ver zetten tegen een Navo-kern- macht waartoe op het land ge stationeerde vliegtuigen en pro jectielen behoren. Generaal De Gaulle zou zijn standpunt vorige week in een ge sprek met de Amerikaanse am bassadeur in Parijs, Charles Boh- len, hebben kenbaar gemaakt. President Tito van Zuid-Sla- vië heeft vandaag bij de opening van een partijcongres in Belgra do ex-premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie geprezen, die „ondanks de vergissingen en tegenslagen van de laatste jaren een grote rol heeft gespeeld bij de destalinisatie en veel heeft gedaan ten behoeve van de per soonlijke vrijheid van de Sow- jetburgers en van de wereld vrede". Tito verweet de Chinese lei ders dat zij „de wereld met alle middelen hun wil willen opleg gen- en het centrum van de in ternationale arbeidersbeweging naar China willen verleggen". De maarschalk waarschuwde ,hen die de illusie koesteren dat zij met China tot een compromis kunnen komen". nu is daar nog een vent voor om naar al die straten te kijken en die straten te laten maken, maar die moet weg en wie gaat dat dan alle maal doen? En de riolering is op sommige plekken ook niet goed. Maar wij gaan daarom toch vooruit. Een watertoren hebben wij en een zwembad en sportvel den en fabrieken en wij krijgen havens en een cultureele schouw burg met een hooge ambtenaar om kaartjes te verkoopen en ons alle maal cultureel te maken omdat die schouwburg anders niet vol komt. Wij hebben veel in Terneu zen gekregen met kernenergiein- fraeenten en wij krijgen strakjes nog veel meer met flats en pronto- huisjes, maar wij hebben slechte straten met veel water en modder en slik, maar dat zeggen zij er in de gemeenteraad nooit bij! In de Vincent van Gochstreat doen ze net of er anders geen slechte straten in Terneuzen zijn. Moeten ze maar eens gaan kijken overal. Dank voor plaatsing. IEMAND UIT EEN ANDERE STRAAT

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3