Openbare terechtstellingen in stadion van Stanleystad Italiaanse president afgetreden KONGOLESE KLACHT TEGEN WAPENLEVERANTIES aan REBELLEN MAATREGELEN TEGEN MACHTSCONCENTRATIE IN DE SOWJET-IJNIE MERZAG0RA WAARNEMER EN ERNSTIG KANDIDAAT SEGNI: LANDEDELMAN EN „FIGDUR IN DE VERTE" HET WEER Stoottroepen Gevechten in Stanleystad Twee Nederlandse paters vermoord Louis Loemoemba gearresteerd Witte paters ongedeerd Teunika" nog niet vlot De strijd in Zuid-Vietnam Ernstige ziekte Grote diensten Gerechtigheid en vrede Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden Frankering Wj abonnement: Terneuzen Dtrectenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 7 dinsdag 8 december 1964 21e Jaargang - No. 6327 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uur v.m. Van Kongolese zijde is zondag vernomen, dat in het stadion van Stanleystad een massaproces wordt gevoerd onder leiding van liet hoofd van de geheime politie van die stad, Ndaka. Er zijn on geveer twintigduizend Kongo lezen bijeengedreven. Minstens tachtig van hen zou den tot dusver schuldig gevon den zijn aan samenspanning met de rebellen en in het openbaar zijn terechtgesteld. Intussen hebben Kongolese re geringstroepen onder leiding van blanke huurlingen in Stanleystad de linkeroever van de rivier de Kongo nu vast in handen gekre gen, zo werd zondag te Leopold- stad uit betrouwbare bron ver nomen. Volgens de Rhodesische sergeant Jerry Esson, die zon dag uit Stanleystad in de Kongo lese hoofdstad terugkeerde, heb ben ongeveer duizend rebellen zich overgegeven. Dez zijn naar de andere kant van de rivier ge bracht. Voordat zondag de re geringstroepen hun grootscheep se aanval begonnen, hadden vliegtuigen boven de linkeroever pamfletten afgeworpen waarin op overgave werd aangedrongen. Ken afdeling stoottroepen was zaterdag de Kongo overgestoken en had op de andere oever een bruggehoofd gevormd. Zondag staken nog tweehon derd militairen over, waaróp de aanval werd ingezet. Vliegtuigen bestookten het door de rebellen bezette gebied met raketten. De gelederen van de Kongolese troepen in Stanleystad zijn intus sen sterk gedund door een mala ria-epidemie. Volgens een V. N.-ambtenaar die Stanleystad heeft bezocht, zijn bij de strijd daar tot dusver duizend Kongolezen om het leven gekomen. Mom-enteel wordt hevig ge vochten tussen troepen van het nationale Kongolese leger en op standelingen in het gedeelte van Stanleystad dat op de linker oever van de rivier Kongo ligt. Verscheidene huurlingen zouden zijn gedood, maar de regerings troepen schijnen de toestand in handen te hebben. Drie mortier stellingen van de opstandelingen zijn vernietigd. ENORME BRAND IN LONDEN Een enorme brand heeft in hon den voor miljoenen guldens schade aangericht: een groot de pót van de spoorwegen werd vol ledig verwoest in een vlammen zee, welke de duizenden be langstellenden aan de ergste da gen van de „Blitz" deed denken. De brandweer vocht een schier hopeloze strijd welke uren duur de; toen restte van het depót slechts een rokende puinhoop De regering van Kongo heeft besloten bij de organisatie voor Afrikaanse eenheid en bij de veiligheidsraad van de V. N. een klacht in te dienen tegen Soe dan, Algerië en Egypte. Deze landen zouden de rebellen in Kongo van munitie voorzien. Hulp voor rebellen Volgens het in Parijs ver schijnende weekblad „Jong Afrika" hebben enige Afrikaan se landen, waaronder Egypte, Algerië, Mali, Guinee, Ghana, Soedan, Kongo-Brazzaville, Oeganda en Tanzanië besloten geen besluit van de organisatie voor Afrikaanse eenheid af te wachten en zich ten gunste van re rebellen met het conflict in de rebellen met het conflict in jon militaire deskundigen en ad viseurs is met onbekende be stemming uit Caïro vertrokken. Een honderdtal hoge officieren uit andere landen is „in bewe ging". Grote wapenzendingen zijn naar de opstandelingen on derweg. Enkele aan Kongo gren zende landen hebben hun grond gebied beschikbaar gesteld voor militaire voorbereidingen", al dus het blad. In Bankor zijn door de Kongo lese rebellen twee Nederlandse kruisheren vermoord. Het zijn de 40-jarige pater A. Vervoort uit Zijtaart en de 45- jarige pater W. van Wetten uit Eindhoven. Het blijkt, dat Louis Loe moemba, de 32-jarige broer van de vermoorde Kongolese eerste minister Patrice Loemoemba, in Leopoldstad is gearresteerd. Louis Loemoemba had bij aankomst tegenover verslag gevers verklaard, dat hij op uit nodiging van de centrale re gering naar Leopoldstad was ge komen en dat hij niet onder ar rest stond. Daarna was hij in een vrachtauto van de militaire politie weggereden. Het blijkt nu echter, dat (le autoriteiten in Leopoldstad Loemoemba ervan verdenken tot opstand tegen de centrale regering te hebben aan gezet en dat zij hem naar Leo poldstad hebben laten komen, om dit nader te onderzoeken. Loemoemba was viee-gouver- neur van de provincie Sakoe- roe, in Zuid-Kasai. De Nederlandse witte pater Robert Jaspar, die zaterdag met 75 ordegenoten uit Boenia in Leopoldstad is aangekomen, heeft meegedeeld dat het aan één van de rebellenleiders in Boenia te danken is, dat alle niet-Belgi- sche geestelijken daar ongedeerd gebleven zijn. Hij vertelde ook dat de huur lingen op weg zijn naar Fataki, ten n.o. van Boenia, om 70 mis sionarissen en nonnen te bevrij den. Aan boord van hetzelfde vlieg tuig waren 55 andere blanken, meest Belgen, uit de mijnstad Kilomoto, die op de rebeilen is heroverd. In Leopoldstad is voorts een klein aantal vluchtelingen uit Poko aangekomen. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GESTRAND De Nederlandse kustvaarder „Teunika", die 199 ton meet en afkomstig is uit Amsterdam, is zondagochtend gestrand ter hoogte van Callantsoog. Het schip is geladen met China-klei en was onderweg van Schotland naar Antwerpen. Vandaag zou de bemanning van de sleepboot „Hector" van Wijsmuller ten noorden van Cal lantsoog een nieuwe poging on dernemen om een sleepverbin- ding met de zondagochtend ge strande Nederlandse kustvaarder „Teunika" te maken. De eerste poging die zondagmiddag werd gedaan met behulp van de werk- sloep van de „Heitor", mislukte door de zware branding voor de kust. De drie man die in de sloep zaten, konden niet meer naar de „Hector" terugkeren en kwamen met de sloep op het strand te recht. Men verwacht dat de „Teu nika" bij hoog water kan wor den vlot gebracht. Anders zal een geul in de richting van de zee moeten worden gegraven. De zeesleepboot „Jacob van Heemskerkck", eveneens van Wijsmuller, is vanmorgen vroeg aangekomen in de Galwaybaai aan de westkust van Ierland, waar de 500 ton metende Neder landse kustvaarder „Karei" zaterdagavond is gestrand. Er zal een onderzoek naar de ber gingskansen van de kustvaarder worden ingesteld. De nieuwe Russische leiders hebben volgens het partijorgaan „Prawda" maatregelen genomen om buitensporige concentratie van macht bij één man te ver hinderen. In een lang hoofdartikel, waar in de voormalige Russische lei der Chroesjtsjov niet is genoemd, heet het dat de besluiten geno men op de bijeenkomst van het centrale comité van de commu nistische partij, die Chroesjtsjov als Russische leider op zij schoof, de weg hebben geëffend voor voortdurende en consequente uitvoering van vroegere partij - besluiten en het partijprogram. De partij heeft naar de Prawda zegt, maatregelen genomen om meer waarborgen te scheppen tegen buitensporige machtscon centratie bij enkelingen tegen subjectiviteit en willekeur bij de oplossing van belangrijke vraag stukken van het staatsleven. STAATSMAN IS DIRIGENT In het hoofdartikel staat ver der, dat het verzet van China tegen het Russische binnenland se beleid is ontsproten aan „ver schillen op kardinale kwesties aangaande de opbouw van het socialisme en het communisme". De Prawda vérdedigt de Sow- jetstaat van het gehele volk tegen de beschuldiging van Pe king dat dit een terugkeer naar het kapitalisme is. Tussen de regels door, aldus Reuter, bevat het artikel kritiek op Chroesj- tsjovs pogingen te rechtstreeks in te grijpen in alle geledingen van de Sowjet-maatschappij. Lenin, aldus de Prawda, verge leek eens het werk van een staatsman met dat van de diri gent van een orkest. „Maar wat te zeggen van zo iemand als hij ook nog wil proberen alle in strumenten zelf te bespelen?" MATERIËLE PRIKKELS De Prawda pleit voor het zorg vuldig recruteren van bekwame leiders en personeel, dat wel zelf praktische beslissingen kan nemen, terwijl de leiders van de partij en de regering de grote vraagstukken van politieke aard voor hun rekening nemen. Tegen de Chinese argumenten in noemt de Prawda de staat van het gehele volk een onver mijdelijke ontwikkeling van de dictatuur van het proletariaat en niet iets in strijd ermee. Het Russische communistische dagblad vindt het dringend no dig de mogelijkheid te bestu deren om de onafhankelijkheid van de ondernemingen te ver groten en breekt een lans voor materiële prikkels ter aanspo ring van de werker. Het blad houdt ook een pleidooi voor het geven van meer bevoegdheden aan de plaatselijke zowel als de nationale raden. Volgens een Amerikanse op gave zijn zaterdag bij een tref fen met Vietcong-rebellen 200 km ten z.w. van Saigon 115 op standelingen gesneuveld. Aan de kant van de regeringstroepen vielen 27 doden en 65 gewon den. President Antonio Segni van Italië, die vier maanden geleden door een beroerte werd getroffen en sindsdien gedeeltelijk ver lamd was, is zondag afgetreden in verband met zijn slechte ge zondheidstoestand, zo is officieel meegedeeld. De kamers van het parlement senaat en kamer van afgevaardigden zullen op 16 december bijeenkomen om een nieuwe president te kiezen. Segni is 73 jaar oud. Zondagavond kwam het Ita liaanse kabinet bijeen, nadat pre mier Aldo Moro in het Quirinaal, het presidentiële paleis, de door Segni ondertekende akte van af treden in ontvangst had genomen. Honderden mensen hadden zich voor het paleis verzameld. In een officieel medisch bulle tin dat zondagavond werd uitge geven, staat dat Segni „een hel der besef heeft van de aard en het verloop van zijn ziekte en zich zijn toestand en verantwoor delijkheden volkomen bewust is". Er was een lichte verbetering in getreden maar voor herstel zou een lange periode van rust no dig zijn. De tekst van de akte van af treden luidt: „In verband met mijn door een ernstige ziekte veroorzaakte ge zondheidstoestand die mij ge durende een lange periode zal verhinderen mijn functies uit te oefenen, heb ik na rijp beraad en op advies van de mij behandelen de artsen het onherroepelijke be sluit genomen ontslag te nemen uit mijn ambt van president van de republiek." Vernomen werd, dat de presi dent de verklaring met zijn lin kerhand had ondertekend wegens de verlamming van de rechter zijde van zijn lichaam. Senator Secare Merzagora, die al als waarnemend president op trad sinds Segni op 10 augustus j.l. tijdelijk ongeschikt was ver klaard voor uitoefening van het presidentschap, zal als zodanig aanblijven tot de nieuwe presi dent is beëdigd. Merzagora zelf is een van de voornaamste kan didaten voor het presidentschap. Het Italiaanse kabinet bracht zondagavond in een communiqué Segni's „grote diensten, het land bewezen", in herinnering. „Op dit ogenblik gaan mijn ge dachten uit naar u allen die door uw genegenheid mijn verant woordelijkheid lichter hebt ge maakt en mij in de droeve uren van mijn ziekte troost hebt ge schonken", zo zegt Segni in een boodschap aan het Italiaanse volk. Hij vraagt zijn volk „de toekomst van het land en zijn kinderen in vrijheid, gerechtig heid op te bouwen". Segni is van heden af senator voor het leven. Antonio Segni, professor in de rechten en een der stichters van de Italiaanse christelijk-democra- tische partij, was de eerste Sar- dinier die in met 1962 tot presi dent van Italië werd gekozen. Voordien was hij tweemaal mi nister-president geweest en van 1960 af tot aan zijn verkiezing als president trad hij op als mi nister van buitenlandse zaken in (Me kabinetten. Als minister van landbouw begon hij in 1950 met een her verdeling van de landbouwgron den, waardoor tienduizenden arme boerenarbeiders tot bezit ters van kleine, meest nog niet in cultuur gebrachte landerijen werden gemaakt die tegen scha deloosstelling van grote grond bezittingen waren afgesplitst. Ook een gedeelte van zijn eigen uitgestrekte gronden in zijn woonplaats Sassari op Sardinië viel onder de herverdeling. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig, nog in beteke nis toenemend gebied van hoge- luchtdruk strekt zich nu uit van de Oeral tot in Spanje. Oceaan depressies bewegen zich daar entegen naar de omgeving van IJsland, waar een omvangrijk gebied van lage druk is ont staan. Tussen beide druksyste- men in voeren krachtige tot harde zuidwestelijke winden zachte oceaanlucht over de Brit- DINSDAG 8 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.12 4.32 Terneuzen 4.47 5.07 Hansweert 5.27 5.47 Walsoorden 5.37 5.57 se eilanden naar West-Europa. Deze situatie zal een paar dagen aanhouden en daarom blijft het weer in onze omgeving de eerst komende dagen zacht, er zal daarbij af en toe veel wind zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldigvan maandagavond tot dinsdagavond. TOENEMENDE WIND. Half tot zwaar bewolkt en slechts op enkele plaatsen wat motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormach tige zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht. Dec. WOENSDAG 9 DECEMBER 8 8.35 16.29 12.10 20.12 v.m. n.m. 9 8.36 16.29 12.39 21.20 Brskens 4.50 5.14 10 8.37 16.29 13.03 22.30 Temeuzen 525 5.49 11 8.38 16.29 13.22 23.42 Hansweert 6.05 6.29 12 8.39 16.2S 13.40 Walsoorden 6.15 6.39 13 8.40 16.28 13.56 0^56 BESCHEIDEN Voor het grote publiek was Segni, de Sardijnse landedelman, met zijn frêle voorkomen, zilver achtig haar en bescheiden ma nier van optreden nogal een „fi guur in de verte". Wijlen pre mier Alcide de Gasperi zei eens van Segni: „Hij is nooit gezond genoeg om minister te zijn en nooit ziek genoeg om af te tre den." Tijdens de oorlog werkte hij aan de vestiging van de chris ten-democraten als politieke be weging in Sardinië. In mei jl. ontving Segni te Aken de Karel-de-Groteprijs als blijk van erkenning van zijn werk voor de eenmaking van Europa. In januari van dit jaar bracht Segni nog een bezoek aan de Verenigde Staten. PIANIST Antonio Segni werd op 2 februari 1891 in de Sardijnse provinciestad Sassari geboren. Hij is gehuwd en heeft vier zoons. Hij is niet spraakzaam. Zijn liefhebberijen zijn tuinieren, piano-spelen en het verzamelen van wetboeken en dergelijke. „Hij is een romantisch en eer lijk man die nooit door politieke ambitie is aangetast," aldus zei zijn echtgenote jaren geleden in een gesprek met een journalist. „Hij gelooft in wat hij doet en hij probeert dat dan zo goed mo gelijk te doen. Hij heeft een hartstocht voor boeken en toen wij nog jong waren beheerste de muziek ons leven. Antonio speelde prachtig piano en Beet hoven was zijn geliefde compo nist. Wij speelden ook wel qua- tremains maar hij deed dat veel beter dan ik. Hij zou een uitste kend concertpianist geweest zijn als hij dat gewild had. Maar nu is er geen tijd voor muziek meer of voor andere rustige dingen. Wij zijn in geen tien jaar naar de schouwburg geweest en ik krijg hem maar zelden mee naar de bioscoop." Op 11 mei 1962 werd Segni als vierde president van de Italiaan se republiek beëdigd. In juli jl. moest hij optreden in een kabi netscrisis die werd opgelost met een opdracht aan Aldo Moro om een nieuwe centrum-linkse coa litieregering te vormen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1