DE NIEUWE TASSEN Smaak van het publiek verbetert Tobt U bij het naaien! DUET MEI van de week OINGEMANSE Een elegante uitgaansias Fagina 5 spaar plezierigmet met gratis ■waardezegeïs van 15 en 25 ct. Zaterdag 5 december 1964 DE VRIJE ZEEUW NYLONS vraag vooral om de DUET-spaarkaarfc Horloger - Juwelier Axelsestraat 46 Telefoon (01150) 3373 Terneuzen HELE MOOIE, MAAP OOK UITERST PRAKTISCHE MODELLEN 'Magische' Zilverdoek. tweedelig en geïmpreg neerd met het aanslagwe- rende Hagerty-preparaat B. 22. Elke behandeling met de Silver Duster schenkt nieuwe glans. Nog meer profijt heeft u door vooraf zilver te behande len met het befaamde Hagerty Tarnish Preven tive. Elke simpels nabe handeling met de Silver Duster verlengt de aan- slagwerende werking met maanden, zodat uw zilver jarenlang glanst, zonder hernieuwd poetsen! ■j (Adv.) Bij de kleding van iedere vrouw spelen de accessoires een ontzag lijk belangrijke rol. Een vrouw die zich met smaak weet te kle den, zal er altijd zorg voor dra gen dat haar handschoenen, schoenen, hoed en tas in de beste overeenstemmende kleur met haar mantel of mantel pak zijn. Het spreekt vanzelf dat bij een minder sjieke jas ook een minder op vallende hoed of tas kan worden gedragen, zonder dat echter aan het geheel afbreuk wordt ge daan. Een gewoon alledaags mantel pakje kan men nu eenmaal niet combineren met een uiterst ele gante en daardoor meestal dure handtas. Kleding en accessoires moeten zo worden gecombineerd, dat zij tezamen passend en charmant aandoen. (Nadeüit vertxwieB) Onze foto toont u een werkelijk bijzonder mooi uitgaanstasje van krokodillenleer. Wij weten alle maal dat krokodillen- en slan- genleef het altijd goed doen bij een echt mooi uitgaansensemble. Het kan daarom ook niet altijd worden meege voerd, daarvoor is dit soort tassen te kostbaar en te mooi. Onze handtas is ver vaardigd van brons groen krokodil. Het hengsel met 'n stijf binnenframe is vanzelfsprekend met het zelf de leder overtrokken. De brons kleurige knipsluiting is volko men in overeenstemming met het gehele tasje. De corresponderende zijden bin nenvoering omsluit een tamelijk grote opbergruimte, met ver schillende vakken. Met zo'n tas moet het heerlijk zijn te kunnen pronken. WIIUT MAKNS GORDIJNEN NIET v LANGER STIEFKIND JJE woninginrichting van tegenwoor dig is er de stille getuige van, dat de smaak van het publiek aanzienlijk verbetert. Wij wonen graag in kamers met stijlvolle meubelen. Het burlesque en pompeuze uit grootmoeders en moe ders tijd geeft ons een gevoel van on behagen. De voorkeur van de meeste mensen gaat uit naar het Skandinavisch in terieur. De rust, die ervan uitgaat, geeft de man, die na gedane arbeid ontspan ning wil vinden in de huiselijke sfeer, a i l volle bevrediging. Ook de vrouw zal met het moderne interieur zeer tevreden zijn: het onder houd vergt minder inspanning dan in moeders tijd, toen enorme stofwolken en moeilijk wasbare woningtextiel de oorzaak waren van hoofdbrekens en rugpijn. Wij willen niet beweren, dat hoofdbrekens en rugpijn van de baan zijn, maar wij kunnen constateren, dat de oorzaak van deze ondeugden tegen woordig elders ligt. Hoe gezellig en intiem ziet een eethoek eruit, als een gordijn hem op bescheiden wijze scheidt van de rest van de kamer. Een bijzon der -fraai effekt geven in dit geval de nieuwe doorschijnende dralon- dekoratiegordijnen, die de kamer in een zachte gloed zetten. HET is in verband met de populariteit van de moderne woninginrichting vreemd te bemerken, dat, terwijl de prijs van een wasmachine, een ijskast of een televisietoestel tegenwoordig nau welijks meer een probleem vormt, men bij de aanschaf van vloerbedekking of gordijnen aarzelt, om een paar tientjes meer uit te geven, dan in beginsel was voorzien. De noodzaak van het gordijn wordt wel ingezien, maar de belangrijke decoratieve funktie van een fraai gor dijn in het interieur wordt nog maar al te vaak onderschat. Een goed en duurzaam gordijn is toch minstens net zoveel waard als een goede stofzuiger. Een stofzuiger vereenvoudigt de huishouding, en als hij van goede kwaliteit is, gaat hij lang mee. Decora tieve gordijnen verrijken het aanzien van de woning, en de duurzaamheid ervan is zeer belangrijk. Bovendien be staan er tegenwoordig ook gordijnen, die tevens bijdragen tot een gemakkelijker huishouding. Dat zijn de gordijnen uit synthetische vezels als dralon. Dralongordijnen zijn geschikt zowel voor het moderne interieur als voor de inrichting m klassieke stijl. Tal van moderne, briljante pasteltinten laten de decoratieve eigenschappen van deze ge- dinstingeerde gordijnen duidelijk naar voren treden, terwijl de zekerheid be staat, dat dez* kleuren onovertroffen zonecht zijn. Dralongordijnstoffen zijn bovendien ongevoelig voor weervlekken, industrie- gassen of zeelucht. Deze gordijnen be tekenen ontegenzeggelijk een verlichting van het werk van de huisvrouw: het wassen (bij een maximum temperatuur van 30° C) is niet meer dan een een voudige handeling, terwijl er geen angst behoeft te bestaan voor krimpen of ver vilten. Strijken is in de meeste geval len overbodig. Waarom dan voor een duur en rijk interieur het traditionele, moeilijk onderhoudbare gordijn gekocht, als er rijke, duurzame en eenvoudig wasbare gordijnen bestaan? Geen mens zal het in zijn hoofd halen om in plaats van een stofzuiger een stoffer en blik te kopen. Zo kan het ook bij de aankoop van gordijnen zijn. (Adv.) een zeer smakelijk en voedzaam geheel. Onderstaande „Franse bonenschotel" is hiervan een goed voorbeeld. ZONDAG: Grapefruittong met witte bonen en zure saus, aardappelen; caramelvla. MAANDAG: Dikke witte bonen soep met kaasblokjes en stokbrood; yoghurt met si naasappel en appel. DINSDAG: Eieren in kerriesaus, rijst, sla van rauwe bloem koolroosjes; kwark. WOENSDAG: Gehakt, knolraap met kaassaus, aardappelpu ree; griesmeelvla. DONDERDAG: Aardappelschotel met plakjes worst; sla van andijvie, biet en appel; kar- nemelksepap. VRIJDAG: Champignonragout (of visragoüt)worteltjes, aardappelpuree; stoofpeer- tjes met vanïlle-vla. ZATERDAG: Franse bonenscho tel; appel. AARDAPPELSCHOTEL MET WORST Kook een rookworst gaar, snijd deze in plakjes en leg een gedeelte in een beboterde vuur vaste schotel. Hierop komt een laag in plakjes gesneden aard appel en vervolgens weer een laag worst. Tot slot een laag aardappelplakjes. Giet een deel van het worstnat erover en dek het geheel af met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas. Bak het gerecht in een hete oven goudbruin. Ia Frankrijk en Italië dragen de vrouwen kleine tasjes met zich mee. Dat wil dus zeggen, dat de tassen- mode aangeeft, dat de modellen bin nenkort overal, en ook dus hier in Nederland, weer aanmerkelijk kleiner zullen worden. In ons land beginnen we meestal wat schoorvoetend aan zo iets heel anders, maar in de winkels 1 AFGESTEMD OP ONZE BEHOEFTEN zijn deze allernieuwste tassenmodel- len zeker al te zien en te krijgen. Kleiner van maat, maar zeker niet kleiner van inhoud, want het nieuwe van deze tassen is het grote aantal vakken, de vrij brede bodem en het naar onderen toe vrij bolle en enigs zins gedrongen uitlopende model. Dit alles betekent niet dat de klassieke modellen (wij bedoelen hiermee de grote gladde modellen) zich van hun plaats laten dringen. Voor die bekende uitvoeringen die het „altijd doen", wor den, juist tegenwoordig, de mooiste materialen gebruikt. Prachtig boxcalf, reptiel, als crco, hagedis en python en een fijne soort suède. Suède mooier dan dat waarvan de duurste jasjes vervaar digd zijn, omdat jasjes van die soort immers veel te kostbaar zou den worden. Heel sjiek en mooi is een tas van reptiel in combina tie met lak. Dan zijn er nog van die heerlijke ruime stadstassen, waar ook eventueel een paar schoentjes in meegenomen kunnen worden. Soms is het een city-bag model, soms een exclusief model met beugel èn een extra lange draag band, zodat de tas ook als schoudertas gedragen kan worden en soms is het een kleine koffertas. Heel erg ruim is de city bag met harmonica bodem. Twee riempjes houden de op gevouwen bodem bijeen. On verwachts erg veel bood schappen? We maken de riempjes even los en door de uitgevouwen bodem krijgt de tas ineens veel meer berg ruimte. Nieuwe vondsten Een grapje, en zeker weer eens heel iets anders, is de tas met een klein tasje van het zelfde materiaal en in het zelfde model er aan één kant als het ware tegenaan ge plakt. Beeldig en handig voor de werkende vrouw die nu haar arbeid van haar per soonlijke zaken gescheiden kan houden. Heel sportief en bij uitstek geschikt voor jonge mensen zijn de varkensleren tassen. Veel van deze tassen hebben twee hengsels, een lange en een korte, wat bijzonder praktisch is. Maar niet alleen varkensleren tassen zijn bij jonge vrouwen in trek. Ook de moutontassen zijn bij haar nog steeds zeer geliefd. Het nieuwste bij deze „kreukel- tassen" is een gefronste tas van dit leer. „Cuir ancien", is de naam van het materiaal, het doet antiek aan en de tassen zijn vaak voorzien van „oude" sloten. Cognac en zwart zijn de meest geliefde kleuren bij deze leersoort. Over het al gemeen is zwart deze winter wel favoriet, hoewel er, als u juist een blauwe tas bij uw geklede japon of mantel zoekt, ook in de tint dit sei zoen vrij veel keus is. Er zijn trouwens wel wat kleurtjes aan de markt. Leverkleur is erg gewild, groen duikt hier en daar op en bordeaux rood wordt niet vergeten. En de kwaliteit? Opvallend is dit seizoen de veel betere afwerking van de tassen, ook van de tassen in kunstleer. Nieuw en zeer ex clusief in de laatst genoemde soort, zijn de tassen naar Zweedse ontwerpen, gemaakt van een bijzondere kwaliteit kunstvezel. De modellen zijn zeer apart en aan de afwer king is buitengewoon veel zorg besteed. De voering is van een heel stevige ribszijde en de meeste tassen van dit makelij hebben vakjes als geen andere tassen. Vakken met en zonder rits, vernuftig, goed verdeeld en doordacht geplaatst. Ja, alle plastic- en skai- tassen zijn opvallend veel beter en mooier afgewerkt dit jaar. We denken aan de tas sen met aan één zijde nylon bont, die werkelijk eens even heel iets anders zijn en zeker meer allure hebben. De beugels en sluitingen van de tassen zijn in de meeste gevallen bekleed. Is dat niet het geval, dan zijn ze van een goudkleurig metaal. Wat denkt u van de speciale schaatsentas? Die tas van een gezellige ruitstof in combi natie met skai, die in de vorm van een laarsje plaats biedt aan een paar schaatsen met schoenen. Even onthouden voor uw verlanglijstje. Sets in de zelfde kleuren! Bent u al lang op zoek naar een avondtasje? Wij zagen een beeld van een exemplaar. Een spinnewebje van goud metaal, gevoerd met gouden zijde. Van 't zelfde materiaal lag er ook een rechthoekig modelletje. Ook snoezig, maar wij geven de voorkeur aan het spinnewebje. Een tasje in petit-point past haast overal bij. Maar past u op! Als u eenmaal uw hart heeft verpand aan zo'n echt petit-point tasje, dan kunt u niet meer tevreden zijn met een machinaal ge borduurd gevalletje, al zijn ze nóg zo snoezig. Maar ja, het heel grote verschil in prijs brengt u wel weer met beide benen op de grond In petit-point, ook in het niet „echte", kunnen we zo gezel lig alle bijbehorende spulle tjes voor een vrouwentasje in de zelfde uitvoering kopen: een lipstick etui met spiegel tje, een byouteriespiegeltje, een kam-etui, een poeder doos, een pillendoosje, een sigarettenbox en zelfs een bril-etui. U kunt hier een uitgebreide set van opbou wen. U kunt na deze opsomming geen keus meer maken? Och, u neemt gewoon een zwarte èn een bruine tas! Een beetje lastig twee tassen te bezitten met het oog op het telkens overpakken van de inhoud? Neemt u dan ook nog een porte-tout, zo'n klein leren niemendalletje, dat alle steeds voorkomende benodigdheden kan bergen en dat u gemak kelijk van de ene tas in de andere kunt plaatsen. BETTY TEELING. HET GEHEIM VAN GOEDE OLIE EN HET JUISTE ONDERHOUD. In de meeste huisgezinnen zullen wij als trouwe hulp van de vrouw des huizes en misschien ook van oudere dochters, de naaimachine aantreffen. In veel gezinnen is deze nuttige machinerie onontbeerlijk en worden er ware wonderen op verricht. Zo'n naaimachine is echter een apparaat, dat ook een fat soenlijke verzorging nodig heeft, want wanneer dit niet ge beurt, bestaat de mogelijkheid, dat hij u plotseling in de steek laat en er geen wikken of wegen in te krijgen is, of het ding gaat malle kuren vertonen, met alle nare gevolgen van dien. Aangezien de naaimachine voor een belangrijk deel wit draaiende delen bestaat, is het bittere noodzaak deze delen zo nu en dan te oliën. Met dit oliën moet u echter voorzichtig te werk gaan en er maar niet willekeurig hier en daar wat in spuiten. Ten eerste zijn hiervoor speciale gaatjes in de ma chine, maar ook de soort olie, die u gebruikt, speelt een heel belangrijke rol. Verzeker u er dus altijd van, dat u DE JUISTE OLIE voor uw machine hebt. IN PLAATS VAN EEN SPUITJE Bent u niet in het bezit van zo'n gemakkelijk naai machinespuitje, dan kunt u zich ook heel goed behelpen met een pijpenwisser. Deze in de olie gedoopt, zal de druppeltjes keurig in het gaatje laten vallen. Boven dien is zo'n pijpenwisser zeer geschikt om plekjes van de machine schoon te maken, waar u anders niet zo licht bij komt. Het gebruik van de juiste olie is belangrijk, omdat te dikke olie gaat koeken en de machine volkomen doet stokken. Het schoonmaken door een deskundige vergt dan zelfs uitkoken van de machine en een dergelijke ramp kost veel geld. Het stofschoon houden van de machine doet men door het inwendige bloot te leggen en het stof te ver wijderen met een penseeltje. Vergeet u bij deze reiniging vooral niet de transporteur schoon te maken, d.w.z. het instrument dat het te ver werken materiaal voortbe weegt. Hier komen juist veel stof en. draadjes tussen. ZWAAR LOPEN Loopt uw machine zwaar, dan kan dat b.v. zijn oor zaak vinden in het feit, dat de riem (bij een trapma- chine) te strak of te slap staat. Controleer dit regel matig. Slaat uw machine steken over, dan kan dit zijn oor zaak vinden in een verbo gen naald, of een naald met een te klein gat in verhou ding tot het garen, dat u ge bruikt. Een te hoge span ning kan ook de oorzaak zijn, terwijl dezelfde fouten reden kunnen zijn van minder mooie steken. Het breken van de draad wordt dikwijls veroorzaakt door te sterke spanning, maar kan ook het gevolg zijn van het gebruik van slecht garen. Enkele tips zullen wij geven tot besluit. Houdt u GOUDEN MEDAILLE WINNARESSEN IN LONDEN BIJEEN De vereniging van Britse sport journalisten heeft in Londen een bijeenkomst gehouden ter ere van mevr. Fanny Blankers Koen, die er op de spelen van Londen (in 1948) in slaagde het goud op vier verschillende num mers te winnen. De foto toont mevr. Blankers Koen (midden) met Ann Pa cker (rechts) winnares van het goud op het nummer 800 meter voor dames in Tokio en Mary Rand (links) winnares van het goud bij het vèrspringen tijdens de Olympische spelen in Tokio In de weken tussen Sinter klaas en Kerst zullen veel huis vrouwen heel zuinig aan moeten doen. December is toch al zo'n dure maand en de Kerstdagen zullen veel van het huishoud budget opslurpen. Laten we daarom deze week eens denken aan de peulvri'chten, die ertoe bijdragen dat we de nodige voe dingsstoffen op een goedkope wijze binnenkrijgen. Vooral in combinatie met kaas krijgen we er rekening mee, dat de on derdraad een iets lossere spanning moet hebben dan de bovendraad, althans in de meeste gevallen. En vergeet u vooral niet, dat een groot deel van uw succes op de machine afhankelijk is van het feit, of u bij de stof die u gaat verwerken, wel de in werhouding juiste naald en bijbehorend garen hebt ge kozen. Wanneer u zich hierover deskundig laat inlichten, zult u vernemen, dat voor bepaalde stoffen bepaalde nummers naalden en garens moeten worden gebruikt. Doet men dit niet, dan be staat de mogelijkheid, dat men tijdens het werk met verschillende moeilijkheden zit te tobben.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5