FLORA DE AXELSE GEMEENTEBEGROTING VOOR 1965 Bijdrage van 95.099 uit de reserve ZUIDLANDSCH00L TERNEBZEN WINT EENDAAGSE SCHOOLREIS Zaterdag 5 december 1964 E VRIJE ZEFUW Pagina 8 BLOEMENHUIS Nederl. Comité voor kinderpostzegels DOODVONNIS PRESTON COBB ONGELDIG Agenda WAARSCHUWING B. en W. hebben de raadsleden de ontwerpen voor de gemeente en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1965 doen toekomen. In afwijking van voorgaande jaren zijn in de primitieve begro ting alleen die investeringen op genomen, waarvoor in 1964 en voorgaande jaren reeds uitgaven waren gedaan. Het was alleen mogelijk de ge wone dienst sluitend te maken, dank zij een bijdrage uit de al gemene reserve. De in de primi tieve begroting terzake geraam de bijdrage kan op grond van de circulaire van de minister van binnenlandse zaken dd. 23 no vember 1964 worden terugge bracht tot 95.000, zijnde ca. 17 van die reserve. Voor het jaar 1965 moet der halve ongeveer 69.000 méér uit de algemene reserve worden ge put dan het vorige jaar. Een en ander is o.m. te verkla ren uit het feit, dat belangrijk hogere bedragen moeten worden geraamd voor de dienst voor bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen, het onderhoud van straten en plantsoenen, het sporfcbedrijf en de dienst sociale zaken. Uit de overgelegde begrotings stukken blijkt dat het financiële draagvlak van de gemeente te gering is voor een adequate ver vulling van de centrumfunctie. Axel heeft omstreeks 8100 inwo ners, maar haar verzorgende functie geldt voor een veelvoud van dit aantal. B. en W. achten het niet nood zakelijk deze centrumpositie nader uiteen te zetten. De pre caire financiële positie leidt er toe, dat de ontwikkeling van Axel in verschillend opzicht wordt geremd. Onder dagtekening van 14 augustus 1964 is de speciale aan dacht van de ministers van bin nenlandse zaken en van finan ciën gevraagd voor de functie van Axel als centrumgemeente en op grond daarvan gepleit voor een tegemoetkoming in de daaruit voortvloeiende lasten door middel van het toepassen 'van verfijningen. BE UITBREIDING DER GEMEENTE De ontplooiing van de ge meente tot woon- en winkelcen trum van Oost Zeeuw-sVlaande- ren vordert gestaag. Plan „Oost" zal in de nabije toekomst, mede als gevolg van de ratiobouw, zo goed als geheel volgebouwd zijn. In het bouwrijp maken van plan „West" begint tekening te ko men. De voorbereidende maat regelen voor het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Noord I zijn getroffen. Ten aanzien van de stichting van openbare gebouwen herinne ren B. en W. eraan, dat de bouw van het gymnastieklokaal bij de openbare school kon worden aanbesteed. Zodra de rijksgoed keuring is verkregen zal met de bouw worden begonnen. In de loop van 1965 zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van het pensiontehuis voor bejaarden. fAdv.) Artistieke BloembinderjJ Noordstraat 8," Terneuzeu Telefoon 2250 Nadat het Nederlands co- 1 mité voor kinderpostzegels dese week reeds vreugde had gebracht in Zaamslag met een gift van 1000 voor het Groene Kruis aldaar, werden gisteren de leerlingen van de zesde klasse van de Zuid- landschool te Terneuzen ver- blijd met de mededeling dat zij al» beloning voor hun medewerking aan de kinder - postzegelaktie van dit jaar 'n eendaagse schoolreis in Ne- 1 derland hadden gewonnen. Deze verheugende tijding bracht mevr. A- van Ros- sum—Pet te Terneuzen vrij- c dagmiddag namens genoemd I comité aan het hoofd van de Zuidlandschool, de heer R. Th. Peters, en aan de 36 leerlingen der zesde klasse in tegenwoordigheid van Sinterklaas, die tot zijn ge noegen kon aankondigen dat de kinderen een aangename verrassing te wachten stoncl. De heer Peters kreeg als herinnering aan deze dag een groot-formaat kinder- zegel aangeboden. De reis zal plaats vinden in de loop van 1965 per spoor naar een nader bekend te maken reisdoel ergens in Nederland. Een mooier Sinterklaas cadeau hadden het hoofd van de school en de leerlingen zich nauwelijks kunnen den- Mevr. Van Rossum over handigt de heer Peters een herinnerings-kinderzegel. ken. Geen wonder dat het grote nieuws in de klasse met uitbundige vreugde werd begroet. Aan de kinderpostzegel- 1 aktie namen dit jaar 18.000 schoolklassen deel met in totaal meer dan 500.000 kin deren. Door heel Nederland zijn daags vóór Sinterklaas de leerlingen van twintig klassen verrast met het nieuws dat zij bij loting wa- 1 ren uitverkoren voor de ge bruikelijke beloningen. De hoofdprijs, een vakantie van 14 dagen in Nederland, was voor de Chr. Nat. school Bantega. De tweede prijs, een j reis van zeven dagen werd i gewonnen door de Zijder- 5 veltschool in Arnhem. S De verhoging van de ramingen op deze posten is een logisch ge volg van de uitbreiding van de oppervlakte straten, trottoirs, pleinen, wandelplaatsen en plantsoenen. B. en W. streven ernaar de straten zo goecl mogelijk te on derhouden. Evenals een behoor lijke verzorging van de wandel plaatsen en plantsoenen bevor dert dit het woon- en leefklimaat van de gemeente. Een verhoging van resp. 20.000 en 11.000 bij een toe name van de oppervlakte straten met ca. 40.140 m3 en plantsoenen met 14.936 m-, beide met 28 is onvermijdelijk. SOCIALE ZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK In een advertentie in het blad van 23-6-1886 lees ik daarover het volgende: „Tot het bekomen van Statuten en nadere inlichtingen inzake de op te richten „STOOMVAART MAATSCHAPPIJ TERNEU ZEN" gelieve men zich te wenden tot de ondergeteekende vóór Zaterdag 26 dezer. Van IJsselsteijn en Co. Terneuzen, 21 Juni 1886." Al eerder wees ik erop dat deze naam nog wel eens van zich zou laten spreken. De geschiedenis zal ons leren, hoe deze maatschappij weer in andere handen (A. C. Lensen) is over gegaan, maar dan zijn we al vele jaren verder. Na al de goede klanken over 1886 volgen nu helaas minder opgewekte berichten. Het eerste kunnen we rangschikken onder „ontbreken van sociale voorzieningen", al moet ik er aan toe voegen, dat het gezin (W. Florussen), waarvan hier sprake is, behoorde tot wat we nu de a-sociale groep noemen. Een en ander is n 1. in de gemeenteraad in bespreking geweest. Maar hoe dan ook, het was toch w'el een staaltje dat typerend is voor die tijd. Maar leest U zelf hoe een Terneuzenaar hierover denkt: CENTRAAL BOUW EN WONINGTOEZICHT Als gevolg van het uittreden van de gemeente Terneuzen uit de centrale dienst is het finan ciële draagvlak van deze dienst kleiner geworden. Dit impliceert, dat de bijdrage per inwoner ge stegen is van 5,87 tot ƒ8,78. ONDERHOUD VAN STRATEN, PLEINEN EN WANDELPLAATSEN Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES. XXXIII. Maar wat in het bijzonder een goed bericht betekent voor Terneuzen, is de oprichting van een „stoomvaartmaatschappij". De begroting van deze dienst heeft een nadelig slot van 234.500. Verpleegprijzen in ziekenhui zen en inrichtingen stijgen voort durend, zonder dat de gemeente daarop invloed kan uitoefenen. Voor de uitbesteding van bejaar den, gebrekkigen en krankzinni gen wordt in 1965 in totaal 44.000 méér geraamd dan in '64. Bovendien is het noodzakelijk een maatschappelijk werkster aan te trekken, teneinde de so ciale en maatschappelijke zorg beter tot zijn recht te doen ko men. De gemeente heeft deze toene mende lasten ten volle te dragen totdat zij na drie jaar ten dele en na vijf jaar ten volle gaan mee tellen bij de berekening van het onderdeel sociale zorg van de al gemene uitkering uit het ge meentefonds. OPVOERING VAN DE INKOMSTEN Het zal duidelijk zijn, dat voor de steeds toenemende uitgaven, waarmede een zich uitbreidende gemeente geconfronteerd wordt, gezocht moet worden naar we gen ter verkrijging van de nodi ge dekkingsmiddelen. In de eerste plaats stellen B. en W. alles in het werk om van •de mogelijkheden, welke de fi nanciële verhoudingswet I960 biedt, te kunnen profiteren. De regering is echter niet bereid de Bepalingen, waardoor enig finan- ciëel soulaas zou kunnen worden verkregen, toe te passen. Er resteert voorshands alleen het beperkte gemeentelijk belas tinggebied. Het is daarom nood zakelijk de soms verouderde ta rieven in de diverse gemeente lijke belastingverordeningen te Iwaien. „Mijnheer de Redacteur 1 Wil me svp. een plaatsje verleenen voor het volgende. Tot heden weet ik mij niet beter te wenden dan tot U, die voor de belangen van allen Uwe kolommen steeds beschikbaar had. 't Is een treurige plicht dien ik als inwoner van Terneuzen meen te moeten vervullen. Allen, ja ik durf gerust te zeggen, allen, man nen, vrouwen en kinderen is het bekend dat gedurende meer dan 6 maanden (een half jaar) een gezin, man, vrouw en vijf kinderen in een hokje onder de beurs het leven rekt. Herhaalde malen is er door menschlievenden verzachting ge bracht in het lijden dier kinderen (van 16 jaar) zooals van U en mij. 't Hielp slechts eenige dagen. Hun toestand verergerde! Laat ik U meedeelen zooals ik het met eigen oogen aanschouw de. Maandagavond 't was erg warm lag een kind van om streeks 3 jaar in zoeten slaap op de trappen van het gerechts gebouw, grenzende aan het stinkende hol onder de beurs, 't Kind meende zeker, dat het daar beter lag dan in het ouderlijk huis(i). Klokke tien bemerkte de model-vader waarschijnlijk dat er een ontbrak, ging zoeken, gewapend met klomp of iets anders hou terigs, vond het kind en gaf het een rammeling. Eenige burgers schoten gelukkig toe en bewaarden het kind voor verdere mis handeling, terwijl het weinig scheelde of op de vader werd de lynchwet toegepast. Woensdagnamiddag alweer een ander stuk Een kind, ongeveer twee jaar, alleen thuisO) zijnde, viel van een soort stoel. Het kind met het hoofdje een en al bloed, stond erbarme lijk te schreeuwen. Weldra kwamen eenige medelijdenden en waschten het bebloede hoofd en handjes af! Zoo is het eiken dag wat. Moet dat nog lang zoo blijven? Zou U ook niet denken, mijnheer de Redacteur, dat dit tooneel onder de beurs zeer kwetsend is voor de zeden? Is Justitie, Politie, Gemeentebestuur geheel onmachtig aan dit schandaal een einde te maken? Welnu, laat het dan duizen den weten, dat in Terneuzen gedurende meer dan 6 maanden een onteerend drama wordt afgespeeld. Vreemdelingen, komt en overtuigt U! Terneuzen, 23 Juli 1886. X." Dan wordt in de maanden oktober, november en december Terneuzen nog eens geteisterd door een mazelen-epidemie, waar bij het aantal lijders 600 bedraagt. Vijf daarvan zijn overleden. In december zijn 483 mensen hersteld en blijft de ziekte afnemen. Voegen we daar nog aan toe dat in oktober aan „het spoor" een felle brand woedt; een vuurtje met „een luchtje er aan"! Later is het aan onze bekende politieman Kees Klaassen ge- Zó zag de Heerengracht er eertijds uit lukt de dader in de kraag te grijpen. Ook dit bericht over de brand geef ik hier weer: Terneuzen, 12 October 1886. „Gisterenavond omstreeks halfnegen trachtte de schorre brand klok den inwoners onzer gemeente bekend te maken dat er brand was; met behulp van een hoornblazer der brandweer ge lukte dit dan ook! De nieuwgebouwde goederenloods aan het spoorwegstation stond in lichterlaaie. Al het geborgene in deze loods, zijnde vlas, wol en siroop is grootendeels vernield of be dorven. Ook 9 wagons van de Maatschappij Gent- en Mechelen -Terneuzen en den Belgischen Staat zijn door het vuur onbruik baar geworden. De brandweer uit onze gemeente, krachtig bij gestaan door de stoomspuit van de bij de loods liggende Engel- sche stoomboot „River Derwent" mocht het gelukken, het overige gedeelte van den hangar, waarin zeer brandbare stoffen, te be houden. Nog hedenmiddag is een spuit bezig de nog smeulende stoffen in bedwang te houden. Sinds 1879 is dit de derde maal, dat in een der loodsen aan het station brand ontstond, nl. op 9 Maart 1879, 17 November 1884 en thans." En dan volgt als tweede bericht hierover op 16-10-86: „Terneuzen, 15 October 1886. Hedenochtend omstreeks vier uur werd weder brand ontdekt in een der loodsen, dienende tot tijdelijke verblijfplaats der naar Engeland te voeren schapen 1). Ofschoon het vuur zich op vier verschillende plaatsen vertoon de, mochten eenige werklieden er in slagen den brand, die bij veel wind groote afmetingen had kunnen nemen, te blusschen. Er waren 110 schapen in de bergplaats. Men denkt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Indien dit zoo is hopen we dat de politie de daders spoedig in handen krijgt." Zeer waarderende woorden zijn te beluisteren in mei 1887 we zijn dan alweer een jaar verder als enkele vooraanstaan de Terneuzenaars het initiatief nemen onze haven als vissers haven te benutten „Terneuzen, 10 Mei 1887. Sedert eenigen tijd is tusschen enkele inwoners onzer veste ernstig sprake, de uitmuntende havens van Terneuzen dienstbaar te maken voor zeevisscherij, waartoe ver binding met hoofdplaatsen van België als: Gent, Mechelen, Brus sel en andere plaatsen zeker van invloed is geweest. Zondag is tusschen eenige energieke mannen onzer plaats eene vergade ring gehouden en tot dat doel een maatschappij opgericht, een bestuur benoemd en een alhier gebouwde hoogaars aangekocht, terwijl zeilen, want en fleet in bewerking zijn. Tegelijkertijd werd de equipage aangeworven, zoodat deze eersteling spoedig zee zal kunnen kiezen. Het bestuur is voorloopig samengesteld uit de heeren L. Schalk, voorzitter, en R. W. Walraven, secretaris-penningmeester; ter wijl voor het opzicht voldoende zorg zal worden gedragen door een deskundig aandeelhouder. Bij eenigen gunstigen uitslag denkt men weldra meerdere en grootere vaartuigen in zee te brengen, terwijl elke vangst alhier zal worden binnengebracht en ver kocht of van hier verzonden." Bij lezing van dit bericht klinkt de naam „Schalk" ons oudere Terneuzenaars vertrouwd in de oren! De heer L. Schalk nam in handelskringen omstreeks 1900 een vooraanstaande positie in. Nog in „Het kohier van den hoofde lijken omslag over het jaar 1902, staat als 2e hoogstaangeslagene vermeld: Schalk, L. H., Expediteur, 50e klasse, inkomen 8600,-, verschuldigde „Gemeente-belasting 344,04. x). (Er werden in die dagen veel schapen via Terneuzen naar Engeland verzonden. Over 1885 ruim 9000, voornamelijk uit Duitsland afkomstig.) (Wordt vervolgd.) Brand in Driebergen (Adv.) Een hof van beroep in New Or leans heeft het doodvonnis over- de thans 18 jaar oude neger Preston Cobb vernietigd. Het hof was van oordeel dat de grond wettelijke rechten van de ver dachte geweld was aangedaa' doordat in geen der jury's die zich over hem uitspraken, negers waren toegelaten. Een nieuwe behandeling van de zaak teger. Cobb, die drie jaar geleden een moord zou hebben gepleegd op een blanke, dient binnen acht maanden plaats te vinden. De thans achttienjarige neger werd een jaar geleden veroor deeld tot de dood op de elektri sche stoel. ?>«><sxs>«>«vaxs>«>^sx®^SKS>g) HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Zonder zeden en moraal" AxelHet Centrum, 8 uur „De Titanen". ZONDAG 6 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 2.30 uur: „Nur der Wind"; 5 en 8 uur: „Zonder zeden en moraal". AxelHet Centrum, 8 uur „De Titanen". Het kwik is 's nachts al weer onder O" C geweest. De waterlei dingbedrijven in Nederland vra gen: Controleert zo nodig uw hoofdkraan en het daarbij beho rende aftapkraantje. Deze bevin den zich aan het einde van de toevoerleidingen naar de per celen, meestal in de kelder of de meterput. De hoofdkraan mag in dichtgedraaide toestand geen water doorlaten. Als dit wel het geval is, kan de binnenleiding bij vorst niet worden afgesloten en afgetapt. Laat daarom nu een defecte hoofdkraan repareren. In de meeste gevallen zorgt het water leidingbedrijf hiervoor. Zodra het vriest, is snelle reparatie door grote drukte uitgesloten. MAANDAG 7 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Nur der Wind". DINSDAG 8 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Nur der Wind". «x3X®"S>s>«xs>«x&®<s»3>«xsx3x! Als u de hoofdkraan en het af tapkraantje controleert, zorg dan meteen voor het tochtvrij maken van de plaats waar deze kranen (en eventueel een watermeter) zijn opgesteld. Deze maatregelen voorkomen overlast en onnodige kosten, als het flink gaat vrie zen. Een felle brand heeft vrijdag avond een varkensschuur en een hooiberg bij de boerderij van de weduwe Fontaine aan de Dwars weg te Driebergen verwoest. Bij deze brand kwamen 14 var kens om het leven. Verder ver brandde de volledige voorraad hooi en stro. H?t woonhuis kon door de brandweer die spoedig ter plaatse was, worden behou den.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3