PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN ROEPING en STRIJD Zondagdiensien Voor de zondag GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Groot aantal subsidie-aanvragen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 5 december 1964 Terneuzen Aardenburg Biervliet Sluis Sluiskil Zaamslag Belastingverlaging en loonsverköging I Verkeersongevallen Gistermorgen om half tien reed de heer J. A. S„ wonende te Cad- zand, met een personenauto van de D.O.W. over de Axelsestraat uit de richting van de brug, toen bij de kruising met de Zuidland- straat de bestuurder van een tractor met twee aanhangwa gens, de heer J. H., wonende te Zaamslag, vanuit die straat de rijweg wilde oversteken om de Dok weg in te rijden. Het uitzicht was door de op dat moment hevige sneeuw- en hagel buien zó slecht, dat beide bestuur ders elkaar te laat bemerkten, terwijl het wegdek zeer glad was. De heer S. trachtte door flink te remmen een aanrijding te voorkomen, maar zijn auto gleed door en kwam tegen de voorste aanhangwagen terecht, welke licht werd beschadigd. De personenauto werd zwaar beschadigd. Om half een reed de heer G. B., wonende alhier, met een be stelauto over de Guido Gezelle- straat in de richting Driewegen. Bij de kruising met de Zuidland- straat kwam voor hem van rechts een personenauto gereden, be stuurd door de heer A. R., even eens te Terneuzen wonend. Laatstgenoemde verleende geen voorrang aan de heer B. met het gevolg dat de bestelauto door de plaatshebbende botsing op zij werd geduwd en over het trottoir tegen een aldaar staande licht mast terecht kwam en vervolgens midden op de rijweg tot stilstand kwam. De heer B. en de mede-inzitten de stadgenote mevr. K. werden uit de bestelauto geslingerd. Dokter Jiskoot, die de eerste hulp verleende, bracht met zijn auto mevr. K„ die een lichte her senschudding had bekomen, naar het Julianaziekenhuis. Na het onderzoek aldaar kon mevr. K. naar haar woning wor den vervoerd. De personenauto werd aan de linkervoorzijde licht beschadigd. ZONDAG 6 DECEMBER 1964 OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In de middagdienst bed. H. Doop.) Hoek: 10 uur. eerw. heer I. Ver- duijn, van Breskens; 14.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. Ph. M. Beeht, van Zaamslag. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. (Bed. H. Doop.) Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. H. J. Ruis. (Eerste dienst bed. H. Doop.) Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bed. Hei- TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagsdienst Kruisverenigingen Groene Kruis en Wit-Gelè Kruis: zr. E. C. Vogelar, Van Steenber genlaan 67, tel. 3360. AXEL. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- str. 36, tel. 777. DIERENARTS. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155—488. IS U VASTGELOPEN Met al mijn wegen zijt Gij vertrouwd. Psalm 139 3. Wie kan een volkomen vastge lopen leven weer op gang brengen? Dat kan de Hére! Op Golgotha heeft Hij al onze verwrongen en verkeerde wegen op Christus doen aanlopen. Heel ons vreeslijk levensderaillement is daar neergevallen op die éne Mens, die wel over eigen weg beschik ken kon en eigen schreden richten kon en die bewust voor Zich zelf de weg van onze dood gekozen heeft die Zijn schreden vrijwil lig naar onze ondergang gericht 'heeft. Al onze zondewegen komen uit bij het Kruis. Neen, alle wegen lopen niet naar Rome. Alle men senwegen lopen naar Golgotha. Is u vastgelopen? Op Golgotha worden een volkomen vastgelopen mens nieuwe wegen ontsloten. Midden in het pad des doods wordt ons daar het pad des levens be kend gemaakt. Ik zie weieens een kraanwagen die een autowrak achter zich aansleept. Dat is het beeld van Christus! Zó sleept Christus ónze wrakken weg. Op elk punt en elk moment van de weg grijpt Hij reddend in. Hij schrikt voor geen enkele weg terug. Met al onze wegen is Hij vertrouwd. Was er ooit een mens zó hope loos gederailleerd als de moorde naar aan het kruis? Deze man had ook zijn eigen weg gekozen en zelf zijn schreden gericht. Hij was er mee op het kruis en in het oordeel terechtgekomen. Toen Jezus hem aantrof, was hij al onderweg naar de hel. Een volkomen vastgelopen mensenleven! Jezus brengt zelfs dit leven weer op gang. Jezus veran dert het van richting. Het wordt richting: hemel. „Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn." „Naar het Paradijs!" Dat wordt ook ónze richtirig. Maareerst nog even naar onze huishouding, naar ons huwelijk, naar ons werk! Om daar eenvoudig onze plicht te doen. „Leid mij in uw waarheid. Leer ijverig mij uw wet betrach ten." Dat wordt een heerlijke weg! „Ze wandelen in het licht van het goddelijk aanschijn voort." „Ik weet, o Heer." „Als ik maar weet..." (Uit „De Stem achter U.") lige Doop) 19 uur Ds. A. Th. Rothfusz, van Vlissingen. (Bij zondere dienst.) (Kerkhoflaan): 9.30 u. Ds. J. A. Poelman. Othene: 14.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Zaamslag: 10 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen; 14.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent: Geen opgave. Terneuzen: Geen opgave. Zaams'ag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. Kui per. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. M. van Dooren, van Axel. Zoute Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. C. van der Jagt. (14.30 uur voorbereiding H. A.) GEREF. GEMEENTE Vlooswy kstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Axel: Ds. J. C. Weststrate, van Meliskerke. 10 uur Bed. H. Avondmaal. 2.30 uur Bed. H. Doop. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur Ds. M. Geleijnse, van Hilversum. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEM. Filadelf ia-kapel Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond: zondags 8.30 uur n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Luitenant B. Outhuijse. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 6 DECEMBER 1964 Aardenburg: 11 u. Ds. W. C. Luu- ring, van Cadzand. Biervliet 10 uur Ds. W. S. Even huis Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans (Bed. H. Doop.); 18.30 uur Ds. P. Praas. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 11 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 9.30 uur eerw. heer G. M. C. de Vries, van Retranehe- ment. Retranchement: 19 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondjjke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Viering H. Avond maal.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 9 u. Ds. J. Brezet, van Nieuwvliet. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (H. Avondmaal.) IJzendtjke: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink, van Groede. Zuidzande: 9 uur Jeugdkapel, mej. Da. H. B. de Neeling; 10 uur mej. Da. H. B. de Neeling. Het bier wercl weer uitstekend getapt in Terneuzen Vrijdagmiddag werd in hotel „Rotterdam" de jaarlijkse bier tapwedstrijd gehouden, die werd georganiseerd door het centraal brouwerijkantoor te Amsterdam. Blijkbaar hebben de biertapwed strijden het drinken van deze vaderlandse drank sterk gesti muleerd, want dronk de Neder lander in 1938 gedurende een ge heel jaar 14,8 liter, dit is geste gen tot 31,1 liber in 1963. Dat betekent een binnenlandse omzet van vroeger 1.269.356 hl tegen 3.524.809 hl het vorige jaar. Evenwel nog niets vergeleken bij andere landen want België ver slindt jaarlijks ongeveer 150 1 per hoofd. Wat ons eigen verbruik be treft, daarin speelt de hoeveel heid die thuis wordt, gedronken, een belangrijke rol, mede door de verzorging die er aan wordt ge geven. Dat alles in het werk wordt gesteld om ook de café bezoeker een smakelijk gleis voor te zetten, moge blijken uit de uitvoerige voorlichting die de brouwers in Nederland aan de café's geven. Het succes wordt door het buitenland erkend, "want uit een recente publicatie in een toonaangevend Duits „bierblad" blijkt dat men in Nederland de laatste jaren een welverzorgd glas krijgt aangeboden. Konden de Nederlandse kasteleins in vroegere jaren een lesje gaan nemen in België en Duitsland, dat is er, volgens datzelfde Duit se artikeltje, niet meer bij. De rollen zijn nu omgekeerd, mer ken onze oosterburen beleefd op. Het vorig jaar was de deel name van de Zeeuwen niet zo groot. Gisteren was er een aan merkelijke verbetering te con stateren. Er waren in totaal 22 deelnemers, waarvan 13 die de éénmanszaken vertegenwoordig den en 9 teams. De jury bestond uit de heren H. de Clarck als voorzitter en verder C. Tukker (Breda); J. van Zundert en S. Noot (beiden uit Roosendaal), J. Pot (Doorn), de heer en mevrouw Van Veen (Amsterdam) en E. Wauters (Hulst). De bekende K. R.O.- verslaggever H. Fikkert verzorg de het commentaar. Na spannende ronden was de uitslag: Teams.- 1. de dames R. Geen- sen en L. van Grembergen, café „De Ster" te Terneuzen, 1167 pnt. ƒ150; 2. de heer en mevr. Van der Peijl, „Achter de Kerk" te Vlissingen, 1160 pnt. ƒ100; 3. mej. en de heer Hesseling „Hof- ziehtheater" te IJzendijke, 1109 pnt. 50. Eenmanszaken: 1. de heer E. O. de Cuelenaere, hotel „De Roode Leeuw" te Aardenburg (voor de vierde achtereenvolgen de maal), 575 pnt. 75; 2. de heer E. Wauters, café „Het Anker" te Hulst, 570 pnt. 50; 3. de heer F. Koulen, café „Porgy Bess" te Terneuzen, 551 pnt. 25. De eerste prijswinnaars van beide groepen kunnen op woens dag ld januari a.s. deelnemen aan de wedstrijd om het lande- !«k kamoioenschap die in het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam zal plaats hebben. TAdv.T Sinterklaasfeest vrouwenbond Donderdagavond heeft de Ter- neuzense N.V. V.-yrouwenbond met een groot aantal leden een gezellige Sint-Nicolaasavond ge vierd. De voorzitster, mevr. Sol v. d. Broek, zei er in haar ope ningswoord van overtuigd te zijn dat niemand last met de gard zou krijgen, hoewel zo'n avond altijd voor verrassingen kan zor gen. Zulk een verrassing was er inderdaad. Want ieder kreeg een aardige surprise mee naar huis. Onder applaus verscheen zwarte Piet gebogen onder een zware zak met pakjes ten tonele. De avond verliep in een vlot tempo met schetsjes en zang, terwijl de muzikale begeleiding bij de heer Dobbelaar in goeae handen was. In de pauze vond een verloting plaats met prachtige prijzen, waarin de handeldrijvende mid denstand van Terneuzen een groot aandeel heeft gehad. De voorzitster sloot om 11 uur de bijeenkomst. Zij dankte alle medewerkenden, hetgeen on dersteund werd door een krach tig applaus, waarna iedereen on danks het slechte weer in de beste stemming huiswaarts keerde. Raadsvergadering Op vrijdag 11 december a.s. komt de gemeenteraad van Ter neuzen in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de gemeentebegroting 1965. Ook de begrotingen van het woning bedrijf, het grondbedrijf en de dienst voor maatschappelijke zorg komen daarbij aan de orde. De gemeenteraad zal voor de be handeling van deze jaarlijkse kluif weer verscheidene uren nodig hebben. De agenda vermeldt verder slechts één punt; B. en W. stel len voor bij de ministers van bin nenlandse zaken en van finan ciën een verzoek in te dienen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Naar de huidige stand van zaken acht het college geen mo gelijkheden aanwezig het ge raamde begrotingstekort van 286.792 door autonome maat regelen op te vangen. De oorzaken van het tekort zijn toe te schrijven aan de onvol doende compensaties uit het ge meentefonds van de kostenstij gingen die de laatste jaren zijn opgetreden, terwijl de op de uit breiding der gemeente vooruit lopende voorzieningen geen dek king kunnen vinden uit de be schikbare inkomensbronnen. Gemeenteraad Maandagavond komt de ge meenteraad van Aardenburg in openbare zitting bijeen. Het college heeft een crediet aangevraagd voor het aanschaf fen van een frankeermachine. Het college is reeds in het bezit van een propagandastempel, een ontwerp van de heer J. van Hinte. Een en ander gaat 550 kosten. De mogelijkheid bestaat om tot riolering van Elderschans en omgeving te komen met toepas sing van een subsidieregeing van het rijk, omdat het een gebied betreft, dat geacht kan worden meer dan van paatselijk belanj te zijn voor de recreatie. Het col lege vraagt toestemming om het ingenieursbureau Hasselt, en De Koning opdracht te geven tot het maken van een plan. (Adv.) De originele Amerikaanse teenagerkleding 'NOVIT4 .T1ERNEUZEN, ;f; AxelsesJraal ,68' Nienke van Hichtumprijs voor Gertie Evenhuis Het bestuur van de Jan Cam- pertstichting heeft besloten de Nienke van Hichtumprijs, groot 1000, toe te kennen aan Gertie Even-huis te Biervliet voor haar jeugdboek „Wij waren er ook bij". De commissie van advies be stond uit de dames Miep Diek- mann en J. R. Wolff en de heren H. A. Wage, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. Dit is de eerste maal, dat deze prijs wordt toegekend en tevens de eerste maal, dat er in ons land een prijs voor een jeugdboek (naast de prijs voor een kinder boek) wordt toegekend. Deze prijs draagt de naam van Nienke van Hichtum (1860 1939), omdat zij pionierswerk heeft verricht als schrijfster van moderne jeugdboeken. De uitreiking zal plaats vinden op maandagavond 21 december a.s. te 20.15 uur in de raadszaal te 's-Gravenhage. Sinterklaas op Rozenoord In Rozenoord werd het Sint Nicolaasfeest gevierd in de ont spanningszaal van deze inrich ting. De heer R- Grahame uit Sluis vertoonde dia's uit Sluis en omgeving en de heer G. van Oor schot las voor uit „De Witte" van Ernest Cl-aes. De heer J. P. J. Wage bracht de heren Grahame en Van Oor schot dank voor de verleende medewerking Sint-Nicolaasfeest N.V.V. Woensdagavond werd in zaal- Krijger te Sluiskil het tradi tionele Sint-Nicolaasfeest gehou den voor de kinderen van de leden van het N. V. V. De avond werd verzorgd door de afdeling Sluiskil van de N. V. V.-vrouwen- bond. Om ongeveer kwart over zeven kon mevr. M. van Esde Blaay, voorzitster van deze bond, de kindervriend verwelkomen. Afge wisseld door zang van kinderen en van een viertal moeders, mocht een groot aantal kin deren om de beurt nader met Sint en Piet kennis maken. De avond werd besloten met het uitdelen van geschenken voor alle kinderen. St. Nicolaasviering Donderdagavond bracht Sint Nicolaas met zijn zwarte Piet een bezoek op de bovenzaal van het hotel „Het Wapen van Zee land", waar leerlingen van de openbare school met hun ouders en jonger kroost bijeenwaren om het Sint Nicolaasfeest te vieren. Het hoofd van de school, de heer F. Dieleman verwelkomde de ouders en kinderen en hoopte dat zij allen een prettige avond zouden hebben. Vóór de komst van Sint Nico laas zongen de kinderen enige Sint Nicolaasliedjes, waarna de heer Dieleman tot zijn spijt moest meedelen dat Sint Nico laas bij het afdalen van een dak zijn staf had gebroken. Kort daarna trad Sint Nicolaas binnen waarbij het dadelijk bleek dat de zak van Piet volge laden was met geschenken. Nadat de heer Dieléman de grote kindervriend had verwel komd, volgde Sint Nicolaas de door de kinderen op het podium opgevoerde spelletjes. Opgevoerd werd o.m.: Een moeilijke operatie, Boerke Naas, De nieuwe kleren van de keizer. Daarna liet Sint Nicolaas de kinderen bij zich komen en reik te allen waardevolle geschenken uit. Aan het einde dankte de heer Dieleman Sint Nicolaas voor zijn bezoek en de aanwezi gen voor de betoonde belang stelling. Vrijdagmorgen bracht St. Nico laas met zwarte Piet een bezoek aan de kinderen van de chr. kleu terschool, waarvan de zaal ter ere van zijn komst feestelijk was ver sierd. Nadat de leidster, mevr. Boer- ma de feestdag met gebed had geopend, zongen de kinderen „De Heer, Die in de Hemel woont", gevolgd door enige St. Nicolaas liedjes. Geassisteerd door haar mede leidster mevr. De Lange, vertel de mevr. Boerma over St. Nico laas, die met zijn zwarte Piet straks een bezoek zou brengen aan het Zwaluwnest, zodat de kinderen met 'n kloppend hartje verlangend uitzagen naar het be zoek van St. Nicolaas en niet minder naar zijn trouwe knecht. Bij het binentreden van de hoge gast werd St. Nicolaas hartelijk begroet door de dames Boerma en De Lange. De kinderen zon gen: Lang zal hij leven, omdat Sint weldra jarig is. Gezeten in een zetel liet St. Ni colaas, die alle kinderen bij na me kende, bij zich komen en zei- de dat hij zo blij was dat alle kleuters braaf karen geweest, waarna hij allen geschenkjes en lekkers gaf. Daarna kregen de kinderen nog een versnapering en lieten vol trots zien wat zij op school had den gemaakt. Tenslote kregen zij een paard van speculaas en zongen de goe de Sint nog een afscheidsliedje toe, waarna mevr. Boerma St. Nicolaas en zwarte Piet bedankte voor hun bezoek aan de kleuters. Het gehele bezoek werd op een filmband vastgelegd. Bij de behandeling van de ge meentebegroting in de gemeente raad van Terneuzen op II de cember a.s. komt een groot aan tal subsidieverzoeken aan de orde. B. en W. stellen voor o.m. de volgende subsidiebedragen toe te kennen. Personeelsvereniging gemeen te Terneuzen 500; politiesport- vereniging Terneuzen 150; Ver eniging voor Veilig Verkeer .Ter neuzen en Omstreken' te Terneu zen 500; Vogelwacht O- Zeeuws- Vlaanderen te Hulst 50; kraam- centrum van de Groene Kruis verenigingen in O. Zeeuws-Vlaan- deren te Axel en de r. k. stichting voor kraamzorg van het Zeeuw se Wit-Gele Kruis te Hulst maxi maal ƒ2,per verzorgingsdag; de afdelingen van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis te Ter neuzen en het Wit-Gele Kruis, afd. Sluiskil 3,75 per lid wonen de te Terneuzen; St. Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil (r. k. zie kenhuis) ƒ7000; Zeeuws Studie fonds te Middelburg 0,10 per inwoner; openbare leeszaal en bibliotheek te Terneuzen maxi mum ƒ18.660; katholieke uitleen- bibliotheek kanaalzone te Ter neuzen maximum ƒ3600; jeugd- natuurwacht, Terneuzen ƒ1200: jeugdverenigingen en massawerk 5000; „Harmonie Terneuzen" ƒ1500; r. k. fanfare „St. Francis- cus" te Sluiskil ƒ1000; tamboer en pijperkorps „Irene" ƒ350; Verenigingen voor kinderfeesten 2500; Commissie schoolsport dag te Terneuzen 500; speeltuin Oranjekwartier 500; vereniging „Oud Terneuzen" ƒ500; oudheid kundige kring „De Vier Ambach ten" te Hust 50; St. Willibror- dus-stichting te Terneuzen (ka tholiek wijkcentrum) ƒ1000; ver eniging voor vreemdelingenver keer te Terneuzen ƒ350; E. T. I. te Middelburg ƒ0,12 p. inwoner; sociëteiten voor bejaarden ƒ1500; interparochiaal sociaal -charita tief centrum Terneuzen-Sluiskil en protestants-christelijke stich ting voor maatschappelijk werk in Oost Zeeuws-Vlaanderen te Terneuzen (maatschapp. werk) 12.500; Zeeuws consultatiebur. voor alcoholisme te Middelburg 400; diensten voor de geeste lijke volksgezondheid in de pro vincie Zeeland ƒ0,10 per inwo ner; interparochiaal sociaal cha ritatief centrum Terneuzen-Sluis kil en protestants-christelijke stichting voor maatschappelijk werk in Oost Zeeuws-Vlaande ren te Terneuzen (algemeen go- zinsverzorgingswerk) maximum 20.000; als voren (gezinsverzoi - gingswerk onder bejaarden en chronische zieken) 1,75 per ver zorgingsdag tot maximaal da helft van het exploitatie-tekort. De regering zal de vrij strakke lijn in de loon- en prijspolitiek, die reeds in de troonrede was aangekondigd, volhouden ondanks de druk vooral van de zijde van de vakbeweging. Er komt weer een algemene loonronde, maar het percentage hiervan ligrt lager dan de vakbonden eisten. De ministers Witteveen en An- driessen zijn tegen een loons verhoging, die tevens tot prijs verhoging zou leiden. Een nieu we overbesteding als gevolg van een ruimere loonsverhoging zou het voor minister Witteveen nog moeilijker maken om binnen af zienbare tijd met een belasting verlaging te komen. Belastingverlaging is nu de enige manier om zonder prijs verhoging tot een inkomensver ruiming te komen. De regering heeft daarom duidelijk te ken nen gegeven, dat de loon- en prijspolitiek nauw aan deze be lastingverlaging zal worden ge koppeld. Door nu de belastingverlaging althans voor de helft het vol gend jaar te realiseren, hoopt de regering tevens een aantal kos tenverhogende maatregelen als door ERNST MEISTER 46) Deze toon had Clara tot dus verre in de stem van de rustige, evenwichtige dr. Sevard nog nooit beluisterd. Hij was altijd heel passief geweest. Zou in hem nu ook werkelijk de vechter zijn ontwaakt? Ze had hem er zo veel te liever om. Zij keek hem tersluiks aan, maar zijn gezicht stond weer als altijd, onbewo gen. Sevard dacht na. Natuurlijk moest hij voorzichtig zijn; ten slotte stond hij alleen tegenover een machtige organisatie. Hij kon er niet als een dolle stier op losgaan. „Clara?" „Ja?" „Ik vind je verschrikkelijk lief." Ze klemde het stuur vaster. „Meen je dat Klaus? Zo'n kleine rebel als ik?" „Daarom heb ik je geloof ik nog liever. Ik houd van vrou wen zoals jij." Zij reed langzamer en hij drukte het rempedaal in. Nu omhelsde hij haar en zijn lip pen vonden de hare. „Je blijft hier toch wel loge ren?" vroeg Sevard. „Zal ik nog even meegaan en zullen wij nog wat drinken? Het is helaas te laat geworden om er een feeste lijk etentje van te maken." „In plaats daarvan nodig ik me zelf uit morgen met je te gaan eten!", riep ze lachend en sprong uit de wagen. Het bleek dat de keuken van het hotel nog niet gesloten was; kleine hapjes konden ze nog be stellen. Sevard zocht en vond een plaats in een erker. Terwijl zij zich samen in de spijskaart ver diepten keken een paar gasten aan een andere tafel hen nieuws gierig aan. „Dat is toch de dokter van het sanatorium?" Drie halzen rekten zich. ,Zeg, die schijnt wel een vrou wenliefhebber te zijn. Ik ben val niet zulke dure vrouwen op hier nog niet lang in Wiedmoos en ik heb hem al met drie ver schillende vrouwen gezien. Hij grossiert er gewoon in." „Nou ja, geen wonder. Een man die er zó uitziet." „In ieder geval heeft hij wel smaak. Wat hij nu bij zich heeft is een knap kind." „Ja, die vorige leek me eer lijk gezegd een tikje ordinair." „En de allereerste leek mij een Zuidamerikaanse." „Nou, dat vond ik een vrese lijk opgedirkt meubel, zeg." Er werd lustig verder gerod deld. „Ach, weet je wat het is, die dokters hebben altijd de eerste keus. Die plukken de mooiste appeltjes uit de boom." „Maar ik kan je zeggen dat ik een dokter, die zijn handen naar mij uitstak, meteen een klap in zijn gezicht zou geven." „Maar Louise „Nee, je moet me niet tegen spreken." „Ik wilde alleen zeggen „Wat wilde je zeggen? Nou ja, ik weet natuurlijk wel wat je zeggen wilt. Jij denkt dat ik te oud ben om op een man nog indruk te maken. Ik weet heus wel dat jij me met andere vrou wen bedriegt." „Nu moet je eens ophouden, Louise. Goed, het is voldoende dat je het weet, hè?" De man zweeg even en haalde toen de schouders op. „In ieder geval voel ik me nog zeer vereerd dat jij me nog voor een Adonis aanziet. Maar ik kan je wel zeg gen, dat ik er dan in ieder ge- nahoud als die Zuidamerikaanse. Ik heb nu eenmaal niet zo'n in komen als een dokter." De vrouw lachte. Ze scheen het toch niet zo kwaad gemeend te hebben. „Ach, weet je wat het is, ze hebben elke vijf minu ten een patiënt met al de narig heden van dien en hebben dus wel enige afleiding nodig. De man lachte. „Zo ken ik je beter, Louise," zei hij. „O zo", knikte ze. „En een dokter die er zó uitziet, kan natuurlijk patiënten genoeg krij gen. Hoewel.er schijnt daar deze week in het sanatorium iemand gestorven te zijn. Dat zal hij zijn lieve schoonheid wel niet vertellen. Dan zou zij haar ver trouwen in hem verliezen." „Zeg, wat is dat eigenlijk voor een soort sanatorium of kliniek? Het lijkt me meer een museum van ouwe afgeleefde kerels." „Wij zouden het de dokter eens kunnen vragen." „Maar Louise, dat kunnen wij niet doen." „Och, waarom niet? Ik vind het toch wel een interessante man." „Omdat hij drie vrouwen heeft? Nou, ik dank je, dat gaat mij te ver. Al beschuldig je mij dan ook dat ik soort avonturier ben, dat is me toch te erg." „Nou ja, hij is vrijgezel, hij kan zich veroorloven met een paar vrouwen te flirten. Je moet me niet vertellen dat je vroeger ook zo braaf bent geweest. Ver tel me eens eerlijk, heb je vroe ger „Helaas niet." (Wordt vervolgd.) wegenfonds en verhoging van collegegeld en kleuterschoolgeld te redden. PRIJZEN VRIJ Veel Nederlanders hebben naar de eerste december uitgezien als naar pakjesavond. Van die dag af, zo dachten zij, doen de radio handelaren televisietoestellen en radio's praktisch cadeau en kan men met enkele guldens een autohandelaar wel tot overne ming van 'n wagentje verleiden. Van deze datum af zijn de prij zen van deze en verschillende andere artikelen immers vrij door de opheffing van de verti cale prijsbinding. Deze verwachtingen zijn niet beantwoord. Natuurlijk kan men in de komende maanden wel eens een „stuntverkoop" van de een of andere winkel verwach ten, waardoor ook andere zaken zullen worden gedwongen hun prijzen te verlagen, zodat de consument er toch wel enige baat bij kan hebben, maar van sterke prijsverlagingen zal ner gens sprake zijn. Bovendien hebben verschillende bedrijven, waaronder Philips, de detaillis ten verboden met z.g. doorge streepte prijzen te werken, ter wijl ze tevens de eis van service hebben gesteld. Voor handige klanten is er niettemin iets te „verdienen", want hij kan nu soebatten om korting, die de win kelier eerst niet mocht geven zonder door fabrikant of impor teur te worden bestraft. MEER SOLDIJ Het is duidelijk dat minister De Jong in zijn huidige begro ting weinig ruimte kan vinden om de soldijen van de dienst plichtigen op te trekken tot het peil van hun beroepscollega's, waarop afgelopen week de Ka mer heeft aangedrongen. Hope lijk zal de minister in een vol gende begroting hiervoor ruim te vinden. De soldijen van de dienstplichtigen moeten niet een soort sluitpost worden De diensttijdverkorting moet echter wachten op het aantrek ken van meer beroepsmilitairen. De animo om beroepsmilitair te worden is evenwel niet groot, zodat er van een verkorting van de diensttijd wel niet veel terecht zal komen. Wel is een verrui ming te verwachten van de vrij stellingen met het oog op het opvangen van de geboortegolf, maar dit houdt zonder meer een bevoordeling in van een toeval lige groep jonge Nederlanders. En ook dat is een kwalijke zaak.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2