Tweede Kamer zette debat wegenfonds voort WEGGEBRUIKERS MOETEN HUN BIJDRAGE LEVEREN over Premier Marijnen begroette Nederlanders uil Kongo Geen Europese topconferentie zonder Engeland Staatsgreep in Thailand verijdeld Koud weer ZIEKENFONDSPREMIE W0RBT VOLGEND JAAR 5,4 PROCENT BESTRIJDINGSMIDDEL TEGEN LEUKEMIE GEVONDEN? Vakcentrales teleurgesteld Roofoverval in de Amsterdamse Xahrerstraat DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Opcenten motorrijtuigen belasting Motie-Joekes aangenomen Wetsontwerp aanvaard Vijftig verkeers slachtoffers per dag in Duitsland Leningen ongewenst iPUROL Vrijdag 4 december 1964 ft De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag het debat over de instelling van een rijkswegenfonds en het daarbij behorende voor stel tot het heffen van „weggeld" voortgezet. Minister Van Aartsen herhaalde de „bijzondere redenen" die er zijn om tot de instelling van het fonds te komen. Dat de weggebrui kers hiertoe een bijdrage moeten geven, noemde hij een essentieel onderdeel van het voornemen. Wanneer niet tot mede-financiering door de wegebruikers zou worden overgegaan, zal het versnelde wegenbouwplan niet tot uit voering kunnen worden gebracht. Dan zal men terugzakken tot een belangrijk kleiner plan en dat is naar de mening van de regering niet verantwoord. De minister die opmerkte dat de van de weggebruiker gevraagde bijdrage in verhouding gering is en niet kan worden gemist, zei het redelijk te achten dat op de weggebruiker een beroep wordt gedaan. Spr. achtte niet juist tot het rijkswegenlonds ook te gaan rekenen de wegen in de steden. •"Hij bestreed het desbetreffende amendement-Schilthuis (P- v. d. A.). Het amendement-Joekes (V.V.D.) achtte hij aanvaardbaar. Dit zal, zo berekende hij, voor bepaalde categorieën verlichting betekenen. Uitvoerige aandacht schonk de minister aan de wijze van financiering van het rijks wegenfonds. Hij bestreed niet de mening, dat aan de heffing van het „weggeld" nadelen zijn ver bonden'. De buitenlanders blijven bijvoorbeeld buiten schot. Ditzelfde bezwaar is verbon den aan het amendement-Joekes, waarin een regeling voor opcen ten op de motorrijtuigenbelasting is neergelegd. Minister Van Aart sen wilde het oordeel over dit amendement, dat gesteund wordt door de A. R.- en de It. V. P.- fractie, aan de kamer overlaten. Na de beantwoording en re pliek en dupliek werd over de ingediende amendementen ge stemd. Het amendement-Schilt huis, dat beoogde de wegen bin nen de bebouwde kom ook onder de werkingssfeer van het wets ontwerp te brengen, werd ver worpen. Minister Van Aartsen had dit amendement ontraden. Er vóór stemden de fracties van de P. v. d. A., de P. S. P. en de C. P. N. Het amendement-Joekes werd aanvaard met 72 tegen 43 stem men. Tegen stemden de fracties van de P. v. d. A., S. G. P., C. P. N. en Boerenoartij. De fracties van de V. V. D„ A. R„ K.V. P. P. S.P. en C. H. U. waren vóór hte amendement. Het gewijzigde ontwerp van wet op het rijkswegenfonds werd tenslotte aanvaard met 69 tegen 47 stemmen. Er tegen stemden de fracties van de P. v. d. A., S. G. P., P.S.P., C.P.N, en Boeren partij. In het ontwerp van wet is een wijziging aangebracht, waardoor de datum van inwerkingtreding (oorspronkelijk vastgesteld op 1 januari 1965) zo nodig op 'n iets later tijdstip kan worden gesteld. Deze wiiziging is aangebracht, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de Eerste Kamer de behan deling van het wetsontwerp niet tijdig zal kunnen afsluiten. SPIONAGEZAAK IN V.S. De „grand jury" van het fede rale hof van Newark heeft dt Amerikaanse ingenieur Johi. Butenko en de Rus Igor Ivanov schuldig bevonden aan „samen zwering" tot spionage. De twee mannen werden op 29 oktober 1963 op een spoor wegstation aangehouden, toer, zij zich in gezelschap bevondei. >*an drie leaen van de Sowjet- vrertegenwoordiging bij de Ver- inigde Naties, "volgens de Ame rikaanse federale recherche zou- -ten zij er toen op zijn betrap, -tocumenten aan ae drie andere .tussen te hebben uitgeleverd Jeze laatsten, die diplomatiek*, onschendbaarheid genoten, wei den kort na hun aanhoudint weer in vrijheid gesteld en keer den inmiddels naar de Sowjet- Jnie terug. Ivanov was chauf feur bij de Sowj et-delegatie, doch had geen diplomatieke status. Het proces heeft acht weken geduurd. In september kwamen bij ver keersongelukken in West-Duiis- land 1495 mensen om het leven, gemiddeld ongeveer vijftig per dag. Dit betekent een toename met 4,2 procent in vergelijking met september vorig jaar. Op 26 december wordt een wet van kracht, die voorziet in auto matisch verlies van het rijbewijs bij het in dronkenschap besturen van een voertuig en gevangenis straffen voor roekeloos rijden. Opnieuw zijn enkele Ne derlanders, die op 23 no vember j.l. in Stanleystad door de Belgische parachu tisten werden oiitzet, uit Kongo op Schiphol terug gekeerd. Onder aan de trap van het Sabena-lijntoestel werden zij in een striemen de hagelstorm verwelkomd door minister-president V. H. M. Marijnen. De meeste belangstelling ging uit naar de 23 jarige mevr. Cor- rie Posthumusvan der Schel de uit Rhenen, die met een baby van drie maanden terugkeerde. De kleine Monique werd op 20 augustus j.l. in het toen juist door de rebellen bezette Stan- lystad geboren. Evenals de echtgenoot van mevr. Posthumus, die in Leo- poldstad is achtergebleven, wa ren de andere drie teruggekeer de Nederlanders in dienst van de nieuwe Afrikaanse handels onderneming, die in Stanleystad over een groot kantoorgebouw met garage beschikte. Het waren de heer en mevr. K. J. Blokpoel, een echtpaar dat al sinds 1957 in Stanleystad werkte, en de 23-jarige Ph. D. Braak uit Bus- sum. Allen werden bevrijd door de Belgische para's. Schrijver S. V. blijft in arrest De Amsterdamse auteur S. V(inkenoog) die vorige week werd aangehouden wegens leve ring van 25 gram marihuana aan een vriend, blijft in voorar rest. De raadkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen. De raadsman van V., mr. H. A. Kater, heeft tegen dit besluit appèl aangetekend bij het gerechtshof. Inmiddels is het vooronderzoek tegen V., die bekent, reeds gesloten. De behandeling van de strafzaak wordt spoedig tegemoetgezien. Dodelijk ongeval Bij een verkeersongeval op de rijksweg Den HaagUtrecht ter hoogte van Nootdorp is gisteren de 23-jarige koopman T. van het Hoog uit Groot Ammers zo ern stig gewond dat hij kort na aan- komst in een ziekenhuis te Voor burg is overleden. De auto waarin de heer Van het Hoog meereed, werd bij het passeren van een vrachtwagen met oplegger de middenberm ingedrukt en sloeg daar om. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. Veorlopig tijd genoeg om te slapen Het ziet ernaar uit, dat de 29-jarige bakker L. A. J. V. van V. uit Assen, die dinsdagavond op het politiebureau in Groningen zijn roes wilde uitsla pen, voorlopig tijd genoeg heeft om te slapen. Gebleken is nl., dat de man zowel door de politie van zijn woon plaats als door de Haagse politie werd gezocht. Hen half uur nadat hij uit arrest in het politiebureau in Assen, waar hij ook al wegens dron kenschap opgesloten was geweest, was ontslagen maakte hij zich schul dig aan feitelijke aanranding. In Den Haag had hij zich, toen hij ter beschikking van de regering was ge steld, tijdens proefverlof niet aan de voorwaarden gehouden. De man is •'overgebracht naar Assen. •NEDERLANDERS BOUWEN KERK IN WEST-BERLIJN Werklieden uit acht Overijs selse plaatsen bouwen een kerk voor de evangelische gemeente in Berlijn, 500 meter van de to ren van de vopo's bij Zehlendorp in West-Berlijn. De kerk wordt in elkaar gezet door dertien Ne derlandse houtspecialisten en zal dienen als centrum voor het werk van mej. da. Ros with Ger- loff. Het gebouw, dat 350 zit plaatsen krijgt, is nu onder de kap. De kerk verrijst volgens een speciaal systeem, dat uit Vroomshoop stamt, waar een be drijf is dat zich al 35 jaar toe legt op speciale houtbouwsyste men. Alle elementen zijn uit deze plaats aangevoerd. De bouwkos ten van de kerk met kosterswo ning en behuizing voor de maat schappelijke werkster zijn be groot op 350.000,Dakbedek- kers uit Olst en schilders uit Enschede dragen ook hun „steentje" bij. ZWEEDS SCHIP VLOTGETROKKEN He Zweedse vrachtschip „Car men", dat woensdagavond rond 7 uur in de Nieuwe Waterweg vastliep en stremming van de scheepvaart veroorzaakte, is des nachts om één uur weer vlotge- rokken en bevindt zich nu in de Waalhaven in Rotterdam. He scheepvaartverkeer op de Water weg is weer hersteld. De minister van financiën, de heer H. J. Witteveen, voegde aan het betoog van zijn ambtgenoot nog toe, dat gezien de krappe kapitaalmarkt een financiering van het wegenfonds door middel van leningen ongewenst is. Financiering uit de begroting zou een inflatoir effect hebben, waarbij de lasten op bepaalde groepen van de bevolking zouden rusten zonder enig verband mt-t het wegverkeer. Wanneer in de toekomst structurele ruimte op de begroting zou ontstaan, ver dient eën belastingverlaging prioriteit. Staatssecretaris W. H. van den Berge zei dat wanneer het amen dement-Joekes wordt aanvaard, de opcenten op de motorrijtui genbelasting eenzelfde specifiek karakter zullen hebben als het voorgestelde weggeld. Fondsvor ming en bestemmingsheffing zullen overigens uitzondering moeten blijven in het kader van ons belastingstelsel, zo zei hij. Benauwde uren Uet wa1 en enkele bvnajwde uren. Met de heer Blokpoel hield het echtpaar Posthumus zich in het kantoorgebouw schuil. De jeugdige Braak zocht dekking in een smeerkuil van de garage. Hij hoorde overal schoten totdat van boven Vlaamse gesprekken hoorbaar waren. De para's kwa men met de heer Blokpoel de garage binnen. Buiten op straat vielen slacht offers. Vlak in de buurt was het Victoria-gebouw, waar 18 blan ken door de rebellen op het al lerlaatste moment werden ge fusilleerd. Weerzien na maanden Daags na hun bevrijding wer den onze landgenoten naar het veilige Leopoldstad overgevlo gen. Mevr. Blokpoel zag in Leo poldstad op 24 november na maanden van angstige spanning haar man heelhuids terug. Zij was n.l. op 4 augustus met een van de laatste vliegtuigen uit Stanleystad gevlucht, toen de rebellen daar binnenvielen. Ook mevr. Posthumus zou naar Leopoldstad zijn gevlucht, ware het niet dat zij in verband met haar positie niet mocht vliegen. Nauwelijks twee weken later schonk zij het leven aan een ba by. Speciaal verzoek Op Schiphol bleek de jonge mevr. Posthumus over een sterk moreel te beschikken. Blij en opgeruimd omhelsde zij haar moeder uit Wageningen, terwijl haar vader hevig geëmotioneerd poogde enkele persfotografen het leven zuur te maken. De groot ouders hadden uiteraard hun kleinkind nog niet gezien. In de perskamer van Schiphol richtte premier Marijnen voor de aanvang van het interview een speciaal verzoek tot de pers: Geen vragen te stellen over of namen te publiceren van plaat sen, waar zich thans nog blan ken in de macht van rebellen bevinden „teneinde de positie van die mensen niet moeilijker of gevaarlijker te maken. Jaren ouder geworden „Nee, lichamelijk heeft men mij geen haar gekrenkt", antwoord de de heer Blokpoel, die in Stanleystad chef van de garage was, „maar ik ben er in enkele maanden1 tijds wel jaren ouder gewordac". Voortdurend moest hij autefs repareren en verzor gen voor-de rebellen, die daarbij met de wapens in de aanslag door zijn garage liepen. Hij heeft zes weken verlof en hij wil dan naar Kongo terug keren. ARBEIDSDUUR IN DE TUINBOUW Het bestuur van het landbouw schap heeft, nadat daarover tus sen werkgevers en werknemers overeenstemming was bereikt, voor het jaar februari 1964 tot februari 1965 de maximale ar beidstijd voor werknemers in de tuinbouw verminderd van 2400 tot 2360 uur per jaar en van 53 tot 52% uur per week. In bijzon dere gevallen zal een uitloop mo gelijk zijn tot 53 uur per week. Thans is dit nog 54 uur per week. (Adv.) Voor huidfO ■i IA en handen* Overeenkomstig het advies van de S. E. R. heeft de staatssecre taris van sociale zaken, dr. A. J. H. Bartels, de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1965 vastgesteld op 5,4 Reeds eerder heeft de ziekenfondsraad tot dit premiepercen tage geadviseerd. In vergelijking met de huidige premie betekent dit een verhoging met 0,4 Deze verhoging werd door de S. E. R. noodzakelijk geacht in verband met enerzijds de kostenstijgingen en anderzijds een versterking van de reserves van de verplichte ziekenfondsverzekering. Zoals bekend betalen werkgevers en werk nemers ieder de helft van deze ziekenfondspremie. GALAVOORSTELLING IN PAR1JSE LIDO De galavoorstelling vun de nieuwe show in het Parijse Lido vormt altijd een van de hoogte punten tijdens het winterseizoen. Op de foto zien we v.l.n.r. de operazangeres Maria Callas, filmster Elizabeth Taylor en de Griekse reder Aristoteles Onas- De Waldemarstichting voor medisch speurwerk op het ter hoogte van New York ge legen Long Island heeft mee gedeeld dat haar medewer kers erin zijn geslaagd een vi rus te isoleren dat het optre den van bloedkanker (leuke mie) bij muizen tegengaat. Dit virus schijnt in staat te Namens het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft drs. Roemers in een persconferentie te Amsterdam commentaar ge geven op de mededeling van de minister van sociale zaken aan de stichting van de arbeid be treffende het standpunt van de regering ten aanzien van de loonpolitieke mogelijkheden voor volgend jaar. Het overleg orgaan heeft op alle punten be trekking hebbende op dit stand punt overeenstemming bereikt, aldus de heer Roemers. Het is echter voor het overleg van be lang te weten of deze medede ling van minister Veldkamp als basis voor discussie of als een beslissing van de regering moet worden gezien. In het eerste ge val zou er nog onderhandeld kunnen worden. In het tweede geval zou dit het laatste woord van de regering zijn en de drie vakcentrales zijn ten aanzien van de tweede mogelijkheid niet be reid op deze basis collectieve ar beidsovereenkomsten in de stich ting van de arbeid te toetsen. Voorts zijn de vakcentrales te leurgesteld dat tot dusver noch met de regering noch met de werkgevers sprake is geweest van werkelijke onderhandelin gen, aldus het commentaar van de heer Roemers. Onder bedreiging met een schietwapen heeft een ongeveer 30-jarige man donderdagmiddag om kwart over drie een geslaag de roofoverval gepleegd in de verkoopwinkel van de eau de coloenefabriek J. C. Boldoot aan de Kalverstraat in Amsterdam. De man, vermoedelijk een Duit ser, is met een stapeltje bankbil jetten uit de kassa verdwenen. Naar schatting bedraagt de buit tussen 600 en 900. De overval heeft zich snel af gespeeld. Toevallig was van het uit vier personen bestaande per soneel alleen de jongste, de 19- jarige winkeljuffrouw Nora van der Graaf, in de zaak. Toen zij de „klant" vriendelijk toeknikte, klonk plotseling kortaf: „Ruhig bleiben" en werd een schietwa pen op haar gericht. Vervolgens wees hij op de kassa en snauw de: voldeed mej. Van der Graaf aan het bevel waarop de man een greep in de lade deed en met een stapeltje bankbiljetten in de hand de drukke Kalverstraat in- rende. Voordat de winkeljuf frouw alarm kon slaan, was de man al verdwenen. De buit was slechts gering omdat, aldus een zegsman van de fabriek, dage lijks de opbrengst naar 't hoofd kantoor wordt overgebracht. Bo vendien is deze zaak meer be doeld als een visitekaartje van de fabriek in de drukke winkel straat dan als een werkelijk verkooppunt. Het is de tweede gewapende roofoverval in de Amsterdamse binnenstad binnen 2% maand. De eerste was de geruchtmaken de op een juwelierszaak op de Heiligeweg op 26 september. Ook de gisteren gepleegde roofover val gebeurde in het ressort van het politiebureau Singel, dat vlakbij de Kalverstraat ligt. Binnenbrand werd uitslaande brand De Haagse brandweer heeft woensdagavond om half tien in de kantoren van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid op de hoek van de Zeestraat en de Javastraat een uitslaande brand geblust. De brand woedde in een goederen liftkoker en werd op drie etages Öffnen". Bevend van schrik aangepakt. Binnen een uur was gevaar voor uitbreiding bezwo ren. Een kantoor van het rijks arbeidsbureau brandde uit. De bedrijfsbrandweer van het mi nisterie had woensdagavond om half zes een binnenbrandje ge blust, dat ontstaan was in de zelfde liftkoker. Het pand, dat eigendom is van de E. M. S., be vat flatwoningen, die voorzien zijn van goederenliften. Deze lif ten zijn buiten gebruik sedert het ministerie er zijn intrek nam. zijn de overproduktie van wit te bloedlichaampjes, die een kenmerk is van bloedkanker, tegen te gaan. Gewoonlijk stierven muizen die met leukemie waren be smet, binnen twaalf dagen, maar muizen die werden ge ïnjecteerd met het nieuwe molomut-padnosvirus, bleven reeds 150 dagen in leven en zij vertonen nog geen spoor van bloedkanker. Het virus is genoemd naar dr. Norman Molomut, stichter en weten schappelijk leider van de Waldemarstichting, en dr. Morton Padnos, die als ge neesheer aan de stichting is verbonden. Men heeft voorts gecon stateerd dat het nieuw ge- isoleerde virus ook het op treden van borstkanker bij muizen schijnt tegen te gaan. De proefnemingen met het virus op andere proefdieren worden voortgezet. De tot nu toe verkregen re sultaten worden gepubliceerd in het nummer van The Bri tish Scientific Journal. Het parlement van de Westeuropese unie heeft donderdag op Brits initia tief met nadruk verklaard, dat de zes landen van de Europese gemeenschap geen topconferentie over een Europese politieke unie moeten houden zonder de Britse regering. Met meerderheid van stem men hebben de afgevaardigden, om alle misverstand te voorko men, een zinsnede uit een ont- werp-resolutie geschrapt, waar in een topconferentie werd be pleit, zelfs al zou die aanvanke lijk beperkt moeten blijven tot de zes gemeenschappen. Het Britse initiatief werd gesteund door afgevaardigden uit ver scheidene andere delegaties, on der wie de Nederlanders. De resolutie vraagt in zijn uit eindelijk goedgekeurde lezing om een topconferentie die een program van „eenheid van han delen" moet opstellen, dat de politieke doelen van de deelne mende landen in beginsel defi nieert. TIJDBEELD Voqrts zou er een organisatie moeten komen waaraan de deel nemende landen voor toepas sing van dat politieke program verantwoordelijk zijn. Uit het debat is gebleken dat dit tijd beeld van een actieprogram af komstig is van Gaullistische zij de. De organisatie zou van voor lopige aard moeten zijn en een ministerraad, een secretariaat en een parlementair orgaan omvat ten. Na een proefperiode zou men aan de hand van de erva ring een politiek unieverdrag kunnen sluiten, dat open dient te staan voor andere landen. De resolutie was namens de politie ke commissie van de assemblée ingediend door de Duitse chris- De premier van Thailand, veldmaarschalk Thanom Kitti- katsjorn, heeft bekendgemaakt dat een groep officieren, van wie enkel/n reeds zijn gearresteerd, donderdag tijdens de parade van de „Royal Guards" voor de ko ning'en de koningin een staats greep wilden plegen. De commandant van de poli tie, generaal Prasert Roetsj ira- wong, zei dat de samenzweer ders van plan waren de voor naamste punten in Bangkok te bezetten en hoge functionaris sen te arresteren. Functionarissen aan wie was gevraagd zich bij de samenzwe- rnig aan te sluiten, hadden de regering op de hoogte gesteld van de voorgenomen staats greep. Van goed ingelichte zijde is vernomen dat de staatsgreep aanvankelijk in het begin van de vorige maand zou worden ge pleegd. Men veronderstelt dat hij werd uitgesteld omdat de rege ring was ingelicht en leger en politie in staat van alarm had gebracht. ten-democraat Von Merkatz. Hij verdedigde vergeefs de stelling, dat men de mogelijkheid Jhoest openlaten dat de „zes" zonder Engeland zouden beginnen, om dat men anders de Britten, als die niet van het begin zouden kunnen of willen meewerken, in feite een veto over de verdere Europese politieke ontplooiing zou geven. De meerderheid steunde echter de Britse opvat ting dat de „zes" op het gebied van hun economische integratie baas in eigen huis zijn, maar dat de Britten principieel moe ten worden betrokken bij de verdere politieke toekomst van Europa. STIMULANS Vóór de stemming is van Ne derlandse zijde verklaard, dat men voorstemde, maar zonder behoefte te hebben aan een nieu we organisatie naast de West europese unie. We hopen echter, zo zei de Nederlandse delegatie leider Tjalma, dat de oproep een nieuwe stimulans kan zijn voor politiek overleg. De resolutie werd goedgekeurd met 49 stemmen voor, 2 tegen (een Italiaanse liberaal en een gaullist). Er waren 7 onthoudin gen, afkomstig van de gaullisti» sche afgevaardigden en de Ne- derlandsq socialist Patijn. Deze betoogde, dat de tijd niet rijp is voor een Europese politieke organisatie, omdat de politieke meningsverschillen tussen de W.E.U.-landen op het ogenblik te groot zijn. Het W.E.U.-parlement heeft voorts een resolutie aangenomen, waarin aan de ministerraad de oproep wordt gericht een studie te maken van de toekomst der N.A.V.O. Daarbij zou voorrang gegeven worden aan politieke zaken, waarvan de strategie af hangt. N.A.V.O.-landen zouden vooraf» moeten proberen een stemmigheid over de gewenste hervormingen te bereiken. De resolutie werd goedgekeurd met 43 stemmen en een tiental ont houdingen, voornamelijk van Britse zijde. De Nederlandse af gevaardigden stemden voor met uitzondering van de heer Patijn. ANTI-AMERIKAANS Vóór de stemming hadden de Nederlandse afgevaardigden zich met nadruk gedistancieerd van het rapport over de toekomst van de N.A.V.O., dat bij de re solutie was gevoegd. Dit rapport, opgesteld door de Franse gaul list De Grailly, ademde een ta melijk anti-Amerikaanse geest. De Grailly betoogde onder meer, dat hij herziening van de N. A. V. O. nodig vindt om te voorko men dat het bondgenootschap een blok wordt met Washington als kern. Hij verweet de Amerikanen dat zij in de afgelopen vijftien jaar weinig of geen solidariteit hadden betoond met hun Euro pese bondgenoten die in moei lijkheden waren, zoals bijv. En geland en Frankrijk tijdens de Suezcrisis.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5