JOHNSON OVER DE EENHEID VAN HET WESTEN Gemeenteraad van Hoek 400 Europeanen in Kongo bevrijd Brezjnev valt N.A.V.O.- kernmacht aan Het conflict tussen Indonesië en Maleisië VIER VOORSTELLER M VERZOEKENDE TOESPRAM Zwaar debt over een lapje grond i BRANDSTOFFENHANGEL I j F. VERSTRAETEN ZOON OORLOG OF GEER OORLOG? Duitse douane vermoedt mensensmokkel organisatie in Rotterdam Vrijdag 4 december 1964 DE VRTfE ZEFUW Pagina S Eenheid onder bondgenoten «Johnson onderging kleine' operatie LICHTER OVERVAREN Duitsland trouw aan het bondgenootschap De deur open ALGEMENE VERGADERING V. N. WONINGBEHOEFTE ONDERZOEK 1964 Houd ons adres in het oog voor SHELL HAARDOLIE PK h-ii I Rebellen gevangengenomen Tsjombe terug in Kongo China steunt Indonesië Dode en twee gewonden bij autobotsing WEER NAAR AUSCHWITZ President Johnson heeft donderdag in een toespraak aan de ,,Georgetown"-universiteit in Washington verklaard, dat de Ver enigde Staten de multilaterale kernmacht (M. L. F.) hadden voor gesteld om het atlantische bondgenootschap te versterken en de „oprechte bedenkingen" van alle leden weg te nemen. „Dat is de bedoeling van onze voorstellen", zo zei hij. Het Ame rikaanse staatshoofd noemde de M.L.F. niet bij naam. Hij sprak van een „delen van de verdedi gingstaak door collectief optre den". Hij verzekerde de bond genoten, dat Amerika niet zijn wil tracht door te drijven, maar een gemeenschappelijke weg poogt te vinden. „Elk nieuw plan voor het omgaan met wapens van een dergelijke kracht ver dient zorgvuldige bestudering", zo voegde hij eraan toe. „Geen enkele oplossing zal in de ogen van alle betrokkenen perfect zijn, maar het probleem is er nu eenmaal. Het moet wor den opgelost en wij zullen ons daarvoor blijven inzetten". De president haalde een Chinese zegswijze aan, volgens welke er vele paden de berg opleiden, maar het gezicht van de top af altijd gelijk blijft. „Wij zijn al tijd bereid naar een beter of gemakkelijker pad uit te zien, maar wij zijn vast van plan de top te bereiken", zo verklaarde hij. Johnson, wiens toespraak in voorzichtige bewoordingen was gesteld en een verzoenende toon liet horen, noemde vier punten die de eenheid onder de weste- President Johnson heeft don derdag een „kleine" operatie on dergaan voor de verwijdering van een huidverdikking op de rug van zijn rechterhand, zo heeft het Witte Huis bekendge maakt. Het Franse persbureau A.F.P. spreekt van een „plaatse lijke infectie". Een woordvoerder van het Witte Hïiis verzekerde, dat het geen kwaadaardige aandoening betrof. Het programma van de president voor donderdag vond gewoon doorgang. Zo hield hij later op de dag een toespraak op de „Georgetown"-universiteit in Washington. De presidentiële woordvoer der, George Reedy, zei dat hem was verteld dat het om een lich te verdikking van de huid ging. veroorzaakt door het te lang blootgesteld zijn aan de zon. In de officiële bekendmaking was gesproken van een „kleine hy perkeratosis". De ingreep werd verricht op het Witte Huis. Omstreeks zes uur gisteravond heeft het ruim 9000 brt. metende Japanse vrachtschip „Satsuma Maru" van rederij Nippon Yusen Kaisha in Tokio, uitgaande uit Rotterdam, de lichter „Vulkaan- 164" overvaren. De vier opvaren den van de lichter konden gered worden door de „Eendracht-35", de hardloper van de Rotterdam se roeiersvereniging „Een dracht'', die toevallig een bericht opving. Kapitein Van der Helm en zijn assistent Grinwis realiseerden zich vlakbij de plek van de aan varing te zijn de westgeul in het Botlekgebied en ondanks de dikke duisternis slaagden zij er in de vier drenkelingen te ont dekken en op te pikken. Zij zijn snel naar de „Eendracht" in Per nis gebracht, van droge dekens voorzien en daarna naar het hoofdkwartier van de Vulkaan overgebracht. Het Japanse schip, dat moge lijk van een ongeluk niets heeft gemerkt het was zeer slecht weer heeft zijn reis vervolgd. De rijkspolitie te water uit Vlaar- dingen onderzoekt het gebeurde. De lichter is gezonken, maar vormt geen obstakel voor de scheepvaart. Nader blijkt, dat de gezonken lichter nog niet is gevonden. De rijkshavenmeester heeft daarom de vaart verboden voor schepen met een grotere diepgang dan vijf meter. Woensdagavond was het scheepvaartverkeer op de Waterweg ook al gestremd ge weest door het vastraken van de Zweedse vrachtboot „Carmen". De rijkshavendienst heeft tegen kwart voor negen het wrak van de „Vulcaan-164" ge- localiseerd en er een boot met een zwaailicht boven gemeerd. Het wrak ligt midden in het vaarwater, dat ter plaatse 13 meter diep is. De bak met op bouw is ongeveer 6,5 meter hoog en heeft verder een lengt© van SO meter en een breedte van 9,5 meter. De vaart op de Waterweg bleef beperkt. Een gelukkige omstan digheid was, dat er door het uit vallen van de loodsdienst weinig vuurt wa* lijke bondgenoten moeten be vorderen. Daarbij besteedde hij grote aandacht aan West-Duits- land. De voorstellen zijn: 1. De N.A.V.O.-bondgenoten moe ten helpen de eenheid in Euro pa te vergroten als hoeksteen van de kracht van het westen en als dam tegen herrijzend en uithollend nationalisme. 2. Zij moeten de banden tussen Noord-Amerika en Europa ver menigvuldigen en nauwer aan halen. 3. Zij moeten ervoor zorgen, dat de Duitse bondsrepubliek wordt behandeld als een bonafide partner in de aangelegenheden van het westen. „Duitsland heeft zich ingespannen om een stabiele en vrije gemeenschap op te bouwen in algehele trouw aan de Europese een heid en het atlantisch deelge nootschap. Volk en leiders van Duitsland hebben zich verbon den tot vrede en verzoening met hun Europese buurlan den, speciaal met Frankrijk. Zij hebben alle zelfstandige avonturen verworpen, in het bijzonder en heel verstandig die op het gebied van de kern wapens. Onze vrienden en ka meraden in geheel Duitsland verdienen de verzekering van al hun bondgenoten, dat de aanhoudende bedreiging van de vrede die wordt gevormd door de gedwongen verdeling van Duitsland, nimmer zal worden geaccepteerd. Niemand die erover denkt aan dat wre de en gevaarlijke onrecht een einde te maken met geweld. Maar er kan geen sprake zijn van een duurzame vrede in Europa, zolang een gedeelte van Duitsland het fundamen tele recht wordt ontzegd in vrijheid zijn eigen bestemming te kiezen en te kiezen zon der dat iemand zich bedreigd hoeft te voelen voor her eniging met de Duitsers in de federale republiek", aldus Johnson. 4. Elk land dat bereid is tot ge meenschappelijk handelen, moet besluiten met de anderen voort te gaan „met gepaste eerbied voor de belangen van anderen en met een open deur voor degenen die wellicht la ter aansluiting willen". Er moet volgens c'e president volledige eenheid blijven tus sen Noord-Amerika en West- Europa. Worden de banden verbroken, dan zal er geen rust zijn maar „vernietiging en ontbinding". Europa mag zich door succes en welvaart niet tot inertie laten brengen. Veelvüldiger overleg op mi nisterieel niveau tussen de N.A.V.O.-landen zou wellicht noodzakelijk blijken. De enige keer dat Johnson de Sowjet-Unie noemde, was toen hij verklaarde, dat de Verenigde Staten bereid zijn in nauw over leg met hun bondgenoten welk voorstel dan ook dat de kansen op een duurzame vrede zou kun nen vergroten, met de Sowjet- Unie te bespreken. In de algemene vergadering van de V. N. heeft de afgevaar digde van Brazilië, Vasco de Cunha, gisteren gezegd dat een wijziging van het handvest nood zakelijk is wegens de in omvang toenemende taak van het hand haven van de vrede door het zenden van troepen. De kwestie van het financieren van derge lijke operaties zou ook beter kunnen worden geregeld. De Cunha was de enige spre ker. Na zijn rede werd de zit ting verdaagd tót vandaag. VOETBAL-EREZWAARD VOOR MATT BUSBY Matt Busby, de manager van Manchester United, heeft tijdens een bijzondere bijeenkomst in Manchester, waarbij vele promi nenten uit de Engelse en bui tenlandse voetbalwereld aanwe zig waren, het voetbal-erezwaard in ontvangst mogen nemen. Busby is de eerste houder van dit zwaard, dat werd uitgereikt wegens zijn buitengewone ver diensten voor het Britse en in ternationale voetbal. In de (bijna) geheel gerestau reerde raadszaal (waarop wij ter gelegenheid van de officiële opening nog nader terugkomen) kwam de gemeenteraad van Hoek donderdagavond bijeen. Wegens ziekte was de heer J. Leunis afwezig. Er was een voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje grond in de Willemstraat aan de heer C. van Vugt en D. Donze dat op enige tegenkanting stuit te. De betreffende strook grond is sinds tien jaar gratis in bruik leen bij de heer J. den Hamer. In het verleden is hier dus een fout gemaakt. De heer Den Hamer heeft thans een aanslag gekregen om ingaar.de 1 januari '65 vier gulden huur per week te betalen. Deze heeft hierop ge reageerd met de mededeling, dat hij de grond voor het laatste jaar gebruikt, aldus de voorzitter. Wethouder J. v. d. Peijl vond dat de persoon van de heer Den Hamer hier niet in het geding is. Het agendapunt handelt slechts over een aanvrage tot grondaankoop. De heer D. J. Tollenaar wilde het voorstel terugverwijzen naar B. en W„ die het dan nog eens rustig kunnen bekijken. De voorzitter opperde de mo gelijkheid de grond te verhuren maar, zo vroeg de heer J. J. Donze, wat doen we, indien er meerdere gegadigden zijn? En die zijn er opeens veel, ant woordde de heer v. d. Peijl hier op. Wethouder L. M. Jansen vond het een moeilijke kwestie. Er is gezegd, dat Den Hamer geen prijs meer zou stellen op de grond. Wethouder v. d. Peijl: Dus u bent er tegen? U hebt er zelf bijgezeten, toen wij deze kwestie hebben besproken. De heer Donze was verder van mening, dat Den Hamer lang van deze grond heeft geprofiteerd. Het is zo, herhaald© de burge meester, er is in het verleden een fout gemaakt. De heer Tollenaar zou ook de heer Den Hamer de kans willen geven eigenaar van de grond te worden. De heer D. Haak vond het jammer, dat de onderhandelingen tussen B, en W. en Den Hamer niet schriftelijk waren vastge legd. Doelende op de houding van wethouder Jansen, zeide de heer v. d. Peijl: Ik vind het treurig, dat er in de vergadering van B. en W. eensgezind een voorstel wordt aanvaard en dat men er op een raadsvergadering tegen is. Niet van harte, maar omdat thans d© overeenstemming in B. en W. zoek is, stelde de heer v. d. Peijl voor de betreffende grond voor 4,per week te verhuren. Hiermede ging de raad akkoord. financiële toestand gunstig De financiële positie van de ge meente Hoek ligt erg gunstig. Hieruit resulteerde het voorstel tot het intrekken van het raads besluit van 22 oktober j.l. tot het aangaan van een geldlening van 250.000. Tegen een dergelijk voorstel kon de raad onmogelijk bezwaar maken. De gemeentebegroting voor '65 bedroeg voor de gewone dienst ƒ807.943,65; voor onvoorziene uitgaven was een bedrag van ƒ10.628,87 geraamd. Voor de ka- pitaaldienst waren de inkomsten op ƒ1.555.628,22 en de uitgaven op 1.605.685,01 begroot, alzo een nadelig slot'van ƒ50.056,79. Over het voorontwerp facet streekplan waterwingebieden deelde secretaris J. Dregmans mede, dat hierin voor Hoek geen bezwaren zaten. Alleen een stuk je van de Braakman is aangewe zen als waterwingebied. De be schermingszone loopt langs het spaarbekken. De raad had hierover dan ook geen bemerking en verleende zijn fiat. De heer H. de Jonge vroeg bij het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan in de Loven- polder, of het ontwerp ook was toegezonden aan het landbouw schap. Dit was niet hetgeval, maar er was wel overleg gepleegd met verschillende instanties. Wethouder v. d. Peijl achtte het reëel, dat de betrokken land bouwers van het plan in kennis werden gesteld. Als vertegenwoordiger in het beheerschap „Recreatiegebied Braakman" werd in verband met het overlijden van d© heer P. Scheel© bij enkelvoudige stem ming benoemd de heer D. Haak. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De openbare behandeling werd hierna gesloten, waarna de raad in besloten zitting overging. Het bureau voor de statistiek heeft een aantal voorlopige uit komsten gepubliceerd van het lopende woningbehoefteonder zoek 1964. Bij dit onderzoek zijn bijna 15.800 woonverblijven be zocht voor het verzamelen van een aantal gegevens over de huisvestingssituatie in Neder land. Blijkens de eerste tellingen is de woningvoorraad in oktober 1964 te schatten op ca. 3.120.000 hetgeen inhoudt, dat deze sedert de volkstelling van 1960 is toe genomen met 300.000. Het aantal huishoudens is te schatten op 3.001.000 de toeneming daarvan sedert 1960 op ruim 200.000. Dit zou betekenen, dat de woning voorraad zowel als de huishou dens in de laatste vier jaren ge middeld per jaar met ongeveer hetzelfde aantal zijn toegenomen als in de periode 1956/60. Het aantal alleenstaanden is, voorzover thans kan worden na gegaan, opgelopen tot ca 415.000. Het onder het bovenvermelde aantal huishoudens begrepen aantal inwonende huishoudens is teruggelopen tot ca. 180.000. 815.000 huishoudens blijken volgens de voorlopige uitkom sten van huisvesting te willen veranderen evenals 71.000 al leenstaanden en 157.000 leden van huishoudens. Stationsweg 38 Terneuzen Tel. 01150—2085 Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel heeft het nationale Kongolese leger sedert het vertrek van de Belgische para-commando's 400 blanken uit de handen van de opstandelingen gered. Zij bevon den zich in het noorden en oos ten van Kongo. Er werd niet medegedeeld, hoeveel Belgen zich onder hen bevonden. De blanke ingezetenen van Boenia in noordoostelijk Kongo en omgeving, in totaal een 150 personen, zijn bevrijd, met uit zondering van drie missionaris sen en een kloosterzuster. Dit is donderdag in Leopoldstad mee gedeeld door de eerste vluchte lingen, die daar uit de provincie Boenia zijn aangekomen. De drie missionarissen zijn op het laatste ogenblik door de re bellen vermoord. Onder d© 150 vluchtelingen bevinden zich acht tien missionarissen en zeventien kloosterzusters.. Alle missiona rissen zijn door de rebellen, ge vangen gezet cn geslagen. De zeventien koosterzusters hebben de Belgische nationali teit. Verscheidene zijn in het zie kenhuis van Boenia door op op standelingen verkracht, aldus een mededeling van een der nonnen. Ook alle kloosterzusters werden door de rebellen geslagen. De vuchtelingen hebben mee gedeeld, dat de rebellen voor het ook in Boenia voor wijlen Loe- moemba opgerichte gedenkteken een vier- tot vijfhonderd negers hebben vermoord, die niet bij de partij van de loemoèombisten wa ren aangesloten. Zij werden voor het gedenkteken doodgeschoten. Volgens de vluchtelingen zijn de blanke vrijwilligers, die hen in Boenia hebben bevrijd, thans op weg naar de naburige paats Fa- taki, waar een 50-tal missiona rissen en kloosterzusters zich nog in handen van de linkse re bellen bevindt. 150 rebellen die in Stanleystad door regeringseenheden gevan gen zijn genomen, zijn woensdag per vliegtuig in Leopoldstad aan gekomen. Het betreft hier voor malige leden van' het garnizoen regeringstroepen in Stanleystad, die zijn overgelopen, nadat de op standelingen de stad in bezit hadden genomen. De gevangenen zijn geïnter neerd in het parachutistenkamp van Leopoldstad. Premier Tsjombe is woensdag avond uit Parijs naar Leopold stad teruggekeerd na besprekin gen met president De Gaulle. Vóór zijn vertrek verklaarde hij dat zijn overleg met de Franse president „zeer opbouwend" was geweest. Op een persconferentie had hij eerder verklaard dat er geen sprake kan zijn van onderhan delingen met de rebellen in zijn land. Het zijn moordenaars die al meer dan zes duizend Kongole zen hebben gedood, aldus Tsjom be. Op een vriendschapsbijeen komst in het Kremlin ter ge legenheid van het bezoek van president Novotny van Tsjecho- Slowakije heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnev don derdag weer een felle aanval ge daan op de voorgestelde multi- laterale N. A. V. O.-kernmacht. Hij noemde het plan „een nieu we gevaarlijk© concessie aan op revanche beluste kringen" en verklaarde, dat het Kremlin vastbesloten is nimmer toe te laten dat kernwapens in West- duitse handen komen. Ruslands voornaamste doel is tot concrete ontwapeningsovereenkomsten te komen. Er moeten niet-aflatende pogingen worden gedaan om de kansen op een militaire ramp te verkleinen, zo zei Brezjnev. De Sowjet-Unie had al geruime tijd geleden voorstellen gedaan voor een volledig verbod op kernproeven en de vernietiging van kernwapens. „Kortgeleden kwam een dergelijk geluid ook van de volksrepubliek China. Dit alles is de aandacht waard," al dus de Russische partijleider. piraterij Over Kongo zei Brezjnev, dat de landing van Belgische para chutisten van verleden week „een treffend voorbeeld van de collec tieve piraterij van de kolonisa tors" was. Rusland ziet het als Premier Abdoel Raehman van Maleisië lieeft donderdag in het parlement gezegd, dat zijn rege ring zich binnenkort zal uitspre ken over de vraag of Maleisië in staat van een gewapend conflict met Indonesië verkeert. De premier zei bij de behande ling bij de begroting voor 1965 dat reeds via Thailand aan Indo nesië is gevraagd of dat land zich in staat van een gewapend conflict met Maleisië acht. Als dat het geval is, zouden de ge vangen genomen Indonesiërs als krijgsgevangenen kunnen wor den behandeld. De beslissing zal van invloed zijn op de behandeling van meer dan 300 Indonesische gevange nen. Tegen enkele van hen zijn processen begonnen volgens de noodbepalingen, waarbij de dood straf op het Illegaal bezit van wapens staat. De Maleisische premier zei dat de rechtszaken zouden worden aangehouden tot de toestand duidelijk is. Premier Raehman verklaarde dat alle Indonesische aanvallen tegen Maleisië waren afgeslagen. 297 Indonesiërs waren hierbij ge dood, 297 gevangen genomen en 56 hadden zich overgegeven. De Maleisische regering was ook voornemens het vraagstuk van de gevangenen voor de alge mene vergadering van de Ver. Naties te brengen. De Chinese minister van bui tenlandse zaken, maarschalk Sjen Ji is donderdag uit Dja karta naar Rangoon vertrokken. In een perscommuniqué van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken wordt onder meer gezegd, dat minister Sjen Ji met minister Soebandrio heeft gesproken over de strijd tegen het imperialisme, problemen van de tweede Afrikaans-Aziatische conferentie en de Afrikaans-Azi atische solidariteit. Ook was ge sproken over intensivering van de „gezamenlijke strijd tegen de neo-kolonialistische, kolonialis tische en imperialistische landen. Maarschalk Tsjen Ji had nog maals zijn steun toegezegd bij het „verpletteren van het werktuig van het Britse neo-kolenialisme Maleisië, dat een directe bedrei ging betekent voor de veiligheid en groei van de ontwikkelings landen in zuidoost-Azië". Op de rijksweg UtrechtAm sterdam onder Ouder-Amstel is de 55-jarige mej. F. J. Werner uit Amsterdam, bij een autobot sing om het leven gekomen. Twee anderen, de 55-jarige heer J. Huis uit Rotterdam, secreta ris van de Nederlandse kappers- bond, werd levensgevaarlijk ge wond. De 49-jarige heer H. Har nas uit Amsterdam liep minder ernstige verwondingen op. De drie slachtoffers zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De heer Harnas reed uit de richting Amsterdam met een snelheid van 80 km over de in- haalbaan, toen een onbekend gebleven groene bestelauto 10 meter voor hem plotseling naar links uithaalde. De wagen van de heer Harnas sloeg over de kop door de middenberm en kwam boven op de uit Utrecht komende auto terecht, waarin de heer Huis en mej. Werner zaten. zijn plicht de „vrijheidsstrijd" in Kongo te steunen. Wat Vietnam betreft herhaalde hij, dat de Sowjet-Unie niet onverschillig kan blijven staan ten opzichte van het lot van een „socialisti sche broederstaat" en bereid is „de nodige hulp" te verlenen. De Duitse douane heeft het vermoeden dat in Rotterdam en Luik centrales gevestigd zijn van een organisatie, di© zich bezig houdt met het binnensmokkelen van buitenlandse arbeiders in de bondsrepubliek. Op 23 november is in dit verband een 24-jarige inwoner van Dortmund gearres teerd na een vergeefse poging uit Zuid-Limburg bij Horbach in een volkswagenbusje acht van vervalste documenten voorziene Marokkanen over de grens te vervoeren. De Duitse douane zegt dat hij voor zijn rit met de Marokkanen op voorwiaard© dat hij hun ook werk zou bezorgen, „aanzienlijke bedragen" heeft gekregen. Woordvoerders van de Rotter damse politie, Interpol en het ministerie van justitie verklaar den niets van deze zaak te we ten. De Duitse douane deelde zonder te bevestigen dat zij con tact heeft opgenomen met Ne derlandse instanties, desgevraagd mee uit ons land „nog niets nieuws" te hebben vernomen. De 53-jarige voormalige S. S.- dokter Franz Lucas gaat weer naar Auschwitz. Niet alleen, maar in gezelschap van leden van de rechtbank in Frankfort, waar twintig voormalige staf leden van het concentratiekamp terecht staan wegens massa moord. De afvaardiging staat on der leiding van een der -rechters, Claus Hotz, en bestaat verder uit leden van de rechtbank en advo caten. Van 13 tot 15 december zal Franz Lucas opnieuw worden ge- confronteerd met de plaats waar bijna vier miljoen mensen, meest Joden, door de nazi's werden vermoord. Lucas is de enige van de zes niet in hechtenis verblijvende beklaagden die hierin heeft toe gestemd. De veertien andere zit ten vast en het hof heeft niet de bevoegdheid hen deze reis te laten ondernemen. Zij die op vrije voeten zijn, kunnen daartoe niet worden gedwongen. De Poolse minister van justi tie, Rybicki, heeft toestemming verleend voor dit bezoek aan het voormalig© concentratiekamp ter ondersteuning van de bewijsvoe ring.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3