PROVINCIAAL NIEUWS ROEPING en STRIJD R.E.M. nam P.T.T. in de boot LEZERS, DIE SCHRIJVEN Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW Vrijdag 4 december 1964 DUINAFSLAG OP SCHOUWEN WESTERSCHOUWEN BREEKT NOODWONINGEN AF Terneuzen Verkeersongevallen A.V.R.O. op talentenjacht Breskens Baldadigheid Filmavond Aanvoer vismijn Cadzand Gemeenteraad Goes V erkeerstechnische leergang HULST Beroepen Nieuwvliet Gemeenteraad vergadert Sluis Gymnastiekuitvoering Speeltuinwerk Sluiskil 25 jubilarissen van de N. S. M. werden feestelijk gehuldigd IJzendijke Na j aar s veem ark t Zaamslag Aanrijding Mooi resultaat OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL UIT DE VRIJE ZEEUW VAN ZATERDAG 21 NOV Agenda ZUID-SLAVIE PROTESTEERT De verschrikkelijke Vincent van Goghstraat te Terneuzen Tijdens de vloed van donder dagmiddag omstreeks twee uur is een flink stuk duin afgeslagen van de kust van Schouwen bij Burgh-Haamstede. Ter hoogte van het vuurtorenstrand was er plaatselijk een af*l=cr v°n e"h* meter. Onder de afgeslagen dui nen zijn oude veengionaen bloot gekomen. De 140 houten noodwoningen die na de overstromingsramp van februari 1953 door Oostenrijk aan Burgh, Haamstede en Renesse (samen thans de gemeente Wes- terschouwen vormend) werden geschonken, zullen worden afge broken. Het gemeentebestuur heeft hiertoe besloten, omdat de exploitatie te duur is geworden. De gemeente heeft n.l. 'niet zo lang geleden de grond, waarop deze woningen staan, moeten kopen en hiervoor een forse prijs moeten betalen. Alleen al voor de grond, waarop de 40 nood woningen in Haamstede staan, moest de gemeente 337.000 gul den neertellen. Op basis van deze hoge grondkosten zijn de wonin gen te duur geworden. Zij zullen daarom worden vervangen door woningen, die volgens een gera- tioneerd bouwsysteem worden opgetrokken. Gistervoormiddag te half twaalf had op de kruising Koninginne- laan-Oranjestraat een aanrijding plaats doordat de heer R. van W. uit Axel met de door hem be stuurde auto, rijdende in de Frans Halslaan richting Oranjestraat, óp genoemd kruispunt geen voor rang verleende aan een auto be stuurd door de heer J. R. uit Ter- neuzen, die, rijdende in de Konin- ginnelaan, rechtdoor wilde rijden. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Geslipt Te ongeveer kwart over twaalf reed de heer N. B. uit Axel met zijn auto vanuit de richting Drie wegen over de Mr. Haarmanweg. Tengevolge van het door hagel zeer gladde wegdek begon de auto ter hoogte van de Philips- fabriek te slippen, botste eerst tegen een lichtmast, kwam daar na tegen het hekwerk van het Philipsterrein terecht en raakte tenslotte in een aldaar liggende sloot. De auto werd zwaar bescha digd, doch de inzittenden bleven gelukkig ongedeerd. De A.V.R.O. is voornemens eind januari of begin februari talentvolle jonge amateur- en beginnende beroepsartiesten uit Terneuzen en omgeving op spe ciaal voor hen te Terneuzen te organiseren audities in de ge legenheid te stellen hun kunnen op het gebied van de lichte en ernstige muziek, het cabaret enz. te. tonen. Hun prestaties zullen worden beoordeeld door een commisie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de afdelin gen lichte muziek, ernstige mu ziek, gevarieerde programma's en jeugduitzendingen van het radiobedrijf en de afdelingen amusement en jeugduitzendin gen van het televisiebedrijf van de A.V.R.O. Geslaagde kandida ten kunnen in aanmerking ko men voor plaatsing in een radio- en/of televisieprogramma. Zij die menen, dat hun presta ties waard zijn op de hierboven- genoemde audities te worden be oordeeld, kunnen zich vóór wóensdag 16 december schrifte lijk aanmelden bij de afdeling „Lichte Muziek" van het radio- bedrijf van de A.V.R.O. te Hil versum, waarna hun een audi tieformulier zal worden toege zonden. Ook bestaat de moge lijkheid een dergelijk formulier af te halen bij de firma P. J. van de Sande, Noordstraat 55-57. Men gelieve in beide gevallen in de linker bovenhoek van de enve loppe of briefkaart te vermel den: „Auditie Terneuzen." Door een ergerlijk geval van baldadigheid is de nieuwe ver warmingsinstallatie in de her vormde kerk te Breskens ern stig beschadigd. Een schade van honderden guldens werd ver oorzaakt doordat zand en grond met kracht door de luchtroos ters werd geworpen. Deze lucht roosters zijn aangebracht in het gebouwtje waar zich de motoren van de verwarminesinstallatie bevinden. Ter voorkoming van herhaling zijn inmiddels voor zieningen getroffen. De kerk voogdij doet een beroep op de bevolking van Breskens en spe ciaal op de ouders van kinderen om deze te waarschuwen zich niet op het afgesloten terrein achter de kerk te begeven. In „De Uitkomst" heeft de chr. bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en elektrische in dustrie in samenwerking met de N.C.B., C.B.C. en C.B.B. een filmavond gehouden. Nadat eerst een natuurfilmpje was vertoond, werd door de heer v. d. Ende uit Vlissingen een propagandis tisch woord voor de christelijke vakbeweging gesproken. Na de pauze werd de film „Geijkt met de Tijd" vertoond. Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 22 t/m 28 november aangevoerd: 3565 kg bot, 819 kg schar, 261 kg schol, 1 kg tong, 6 kg tarbot, 42.081 kg kabeljauw, 8827 kg wijting; 5 kg lever, 10.103 kg schardijn, 24.244 kg export-gar nalen, 100 kg binnenland-garna len, 233.124 kg haring, 349 kg on verkochte wijting en 8 kg onver kochte kabeljauw. De gemeenteraad van Cad- zand vergaderde onder leiding van burgemeester J. A. Leen- houts. Deze deelde mee dat op dracht was gegeven aan het in genieursbureau Hasselt en De Koning te Nijmegen om een plan op te maken tot verbetering van de boulevard „De Wielingen". Tevens werd aan dit bureau ge vraagd een plan te ontwerpen om te komen tot uitbreiding van de bestaande zuiveringsinstalla tie te Cadzand-bad omdat deze in het hoogseizoen de werkzaam heden niet voldoende aan kan. Van de S. B. M. was bericht ontvangen dat deze maatschappij bereid was om de helft bij te dragen in de kosten, verbonden aan het plaatsen van een abri bij het kruispunt Potjes en een abri bij het dagjescentrum te Cad- zand. De stichting Zeeuws Studie fonds zag zijn bijdrage van 5 cent per inwoner verdubbeld. Aan G. S. zal worden verzochi de presentiegelden voor de raads leden te verhogen van 10 tot ƒ15 per zitting. Dit laatste punt was voor de heer De Hullu aanleiding op te merken dat hij geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Het college van B. en W. werd gemachtigd de rioleringswerk zaamheden in de Vlamingpolder te gunnen aan de fa. wed. P. R. Toussaint en Zonen te Cadzand voor een bedrag van 131.839. Aan de vereniging voor instru mentale muziek te Middelburg werd 7 cent per inwonergege ven, dit in verband met een con cert van deze organisatie dat 10 mei te Oosthurg in het Ledel- theater wordt gegeven. In aansluiting op de 7e natio nale verkeerstechnische leergang die de ANWB in april te Utrecht hield, organiseert de bond zes ééndaagse regionale verkeers technische leergangen. Deze leergangen zijn bedoeld voor verkeersdeskundigen van rijk, provincies, gemeenten en waterschappen alsook voor po litiefunctionarissen. Drie bij uitstek deskundige sprekers zullen onderwerpen behandelen, die voor iedereen, die bemoeiing heeft met het in richten, vormgeven en beheren van wegen en voor hen die be trokken zijn bij de afwikkeling en beveiliging van het verkeer, van grote praktische betekenis kunnen worden geacht. De ANWB houdt een van zijn regionale leergangen op woens dag 9 december a.s. te Goes in „De Prins van Oranje". Deze zal 's morgens te 9.45 uur aanvan gen. De directeur Wegen en Ver keer van de ANWB, de heer. A. G. M. Boost, zal een openings woord uitspreken. De leergang zal worden be sloten met de ANWB-film over het gebruik van in- en uitvoeg- stroken. De Nederl. herv. gemeente te Hulst heeft een beroep uitge bracht op ds. J. A. H. Brok, kan didaat te Waddinxveen. Vandaag vergadert de ge meenteraad van Nieuwvliet. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1965 zal worden aan geboden. De gewone dienst sluit met een bedrag van 1377 voor onvoorziene uitgaven. Om dit resultaat te kunnen bereiken moest 1/30 deel van de beschik bare saldi-reserve worden inge bracht. Voor het toezicht houden op het baden in zee moest een be drag van 300 op deze begroting worden geplaatst. Een bedrag van 7800 werd uitgetrokken voor mechanisatiebenodigdheden in de gemeentedienst. Als men de grootst mogelijke soberheid in acht neemt, is het niet nodig de belastingen te verhogen. Een geheel nieuwe politieverordening zal worden aangeboden. Deze is aangepast aan de nieuwe re creatieve taken in de gemeente. De gymnastiekjunioren van W. I. K. gaven in het parochie huis hun jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van de heer P. J. Fraanje werden verschillende oefeningen uitgevoerd in het bij zijn van ouders en belangstel lenden. Aan het eind van de bij eenkomst werd de feestvreugde nog vergroot door het verschij nen van zwarte Piet. Het speeltuinwerk begint in Sluis moeizaam op gang te komen. De r. k. en prot. chr. jeugdraad belegden daartoe in de raadszaal een gemeenschappe lijke vergadering, waar een be stuur werd samengesteld. Voor zitter werd de heer M. A. Leen- houts, secretaris de heer J. Ver- schoore en penningmeester de heer A. Nieuwenhuijze. Met zo mogelijk nog meer luis ter dan in voorgaande jaren werden donderdagmiddag in het met vele bloemstukken versier de casino van de Nederlandse stikstofmaatschappij te Sluiskil 25 personeelsleden die in de loop van dit jaar een jubileum vier den, door de direkteur, ir. J. P. M. van Waes, gehuldigd. De jubilarissen, twaalf zilve ren en dertien 35-jarige jubilea, waaronder de bedrijfsdirekteur, ir. V. Gena en het hoofd van de administratieve diensten, de heer A. C. M. Gijsel, waren vergezeld van hun echtgenoten. Verder waren bij deze plechtigheid aan wezig de overige hoofddirectie- !eden van het kantoor te Brus sel, de hoofden van de techni sche en administratieve diensten van het Sluiskilse bedrijf, de leden van de ondernemingsraad en het bestuur van de vereni ging van jubilarissen. HARTELIJKE DANKWOORDEN De direkteur zei in zijn toe spraak speciaal tot de 35-ja- rigen dat hun gedachten on getwijfeld zullen teruggaan naar de tijd toen zij voor het eerst op de fabriek kwamen die in die dagen in bedrijf werd gezet. Ir. Van Waes zei veel waardering te hebben voor de grote vakbe kwaamheid, toewijding en trouw die zij in dienst van het bedrijf hebben getoond. Hij aarzelde dar ook niet deze „steunpilaren", waarop een bedrijf met recht zo trots kan zijn, als voorbeeld voor de jongeren te stellen, die straks de taak van de jubilarissen van vandaag zullen overnemen. Ir. Van Waes sprak daarbij de hoop uit dat zij op dezeUde wijze de belangen van de N.S.M. zuller. weten te behartigen. Een blik in de naaste toekom*4 werpend, waarbij de dire." leu. de wens uitsprak dat alle jubi larissen dit nog zullen meema ken, zei ir. Van Waes dat er door het gebruik van aardgas plannen bestaan, zoals nooit te voren in de geschiedenis van de maatschappij. Over 2 a 3 jaar zal de produktie van verschil lende grondstoffen in dusdanige mate zijn toegenomen, dat wij niet alleen gelijk zullen staan met binnenlandse, maar ook met buitenlandse collega's. Hiervoor vroeg de heer Van Waes de medewerking van al len. PERSOONLIJK WOORD Met een persoonlijk woord tot ieder van de jubilarissen dankte de heer Van Waes voor de wijze waarop zij de maatschappij heb ben gediend. Hij overhandigde hun daarbij een geschenk en de gebruikelijke enveloppe met in houd. Veel bijval kreeg de di rekteur toen hij zich tot de be drijfsdirekteur, ir. Gena, richtte waarbij hij zijn waardering uit sprak en dank betuigde voor de wijze waarop ir. Gena leiding weet te geven. Namens het hoofdkantoor te Milaan werd ir. Gena een waar devol geschenk aangeboden door de technisch direkteur te Brus sel, de heer ir. B. Pezzini. Nadat door de direkteur een toast op de jubilarissen was uit gebracht, werd het woord ge voerd door de heer R. Onder- beke als vice-voorzitter van de vereniging van jubilarissen. De heer Onderbeke zei dankbaar te zijn voor het feit dat tien jaar geleden de eerste 25-jarige ju bilarissen (de 35-jarigen van nu) door toedoen van de gedelegeerd commissaris, dr. Macerata, de vereniging hebben opgericht, waardoor zowel aan de stoffe lijke als aan de morele zijde aktiviteiten konden worden on dernomen. Vervolgens sprak de heer M. Hemelsoet namens de onder nemingsraad woorden van dank tot de direktie en van waar dering tot de jubilarissen. Tenslotte sprak ir. Gena een woord van dank tot de hoofd- direktie. Daarna werden de aan wezigen in de gelegenheid ge steld de jubilarissen geluk te wensen en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Hieronder volgen de namen van de jubilarissen: 35 dienstjaren: de heren ir. V. Gena, direkteur; A. C. M. Gij sel, hoofd v. d. administratieve diensten, M. Schooff, beambte; M. Duine, verbandmeester; M. d'Hont, werkmeester, allen te Sluiskil; D. Helmendach, afde lingschef; C. Oppeneer, kraan machinist, beiden te Axel; G. Kole, technikus; W. Wagenaar, werkmeester; M. Drabbe, werk meester, allen te Terneuzen; H. Marquinie, afdelingschef, Sas van Gent; J. Baveko, metselaar; C. de Bruijne, le lasser/buizen monteur, beiden te Zaamslag. 25 dienstjaren: de heren: N. Dubbeldam, afdelingschef; J. Lipjes, afdelingschef; P. Luycks, beambte; A. de Roos, adjunct- afdelingschef; C. v. d. Muren, voorman, allen te Sluiskil; A. Overdulve, werkmeester te Axel; A. Timmerman, afdelingschef; A. Hoek, le electriciën; P. Pladdet, ploegbaas; J. Scheele, machinist; B. IJsebaert, le electriciën, allen te Terneuzen; L. Snap, werk meester te Hoek. Onder het bekende motto „Voor een betere koe naar IJzen dijke toe" wordt zaterdag a.s. te IJzendijke de 12e najaarsvee markt gehouden voor vetvee, fok- en handelsvee, terwijl boven dien ook ponies ter keuring kunnen worden aangevoerd. Voor alle rubrieken zijn bekers, me dailles en/of geldprijzen be schikbaar, terwijl voor de kam pioenen vetvee, fokvee en han delsvee fraaie met de hand ge sneden houten koe-figuren wor den uitgeloofd. Voor de ponies zijn schildjes beschikbaar. De opening van de markt zal geschieden door de burgemeester van IJzendijke. Donderdagmiddag omstreeks één uur had op de hoek West straat en Van der Baanstraat te Zaamslag een verkeersongeval plaats. Een vierwielige personen auto, bestuurd door J. P, te Zaamslag, wilde op deze onover zichtelijke hoek uit de Weststraat de'Van der Baanstraat inrijden en een vierwielige vrachtauto, bestuurd door J. H. te Zaamslag, wilde uit de Van der Baanstraat de Weststraat inrijden. Doordat beide bestuurders elkaar te laat opmerkten en niet voldoende rechts hielden, had een aanrijding plaats. Beide auto's, vooral de vrachtauto, werden beschadigd. De personenauto kon nadat door de rijkspolitie een onderzoek was ingesteld, op eigen kracht verder rijden, maar de vracht auto moest worden weggesleept. Geen der bestuurders werd ge wond. De kinderen van de christelijke school in de Riemensstraat heb ben de afgelopen weken 556,65 voor de stichting „Sonnevanck" bijeengebracht. Horizontaal: 1. opstand; 7. ma troos; 13. los; 14. terdege; 16. rog; 17. de; 18. ore; 19. 1.1.; 22. je; 23. speld; 25. uk; 28. ballet; 31. aziaat; 34. ei; 35. trap; 37. aloe; 38. on; 39. rag; 40. oir; 42. ork; 44. ca; 45. oordeel; 48. l.n.; 50. lomp; 52. pink; 54. parel; 57. strop; 5A. ga; 61. si; 62. ier; 64. et; 65. jr; 66. urk; 67. as; 68. in; 39. rad; 70. at; 71. v.n.; 72. oma; 74. er; 76. so; 77. satan; 79. peter; 82. noen; 85. maas; 87. s.l.; 88. parasol; 92. ta; 94. ali; 96. k.m.a.; 97. aas; 100. a.p.; 102. anno; 104. sont; 106. po; 107. fiesta; 110. egoïst; 112. u.s.; 113. radar; 116. o.k.; 118. os; 120. eel; 121. om; 123. del; 125. terrier; 128. min; 130. granada; 131. ele ment. Verticaal: 1. o.l.; 2. pon; 3. s.s.; 4. ate; 5. ne; 6. drop; 7. meel; 8. a.g.; 9. tel; 10. or; 11. oom; 12. s.g.; 15. dreg; 17. delta; 20. luier; 21. ober; 22. j.l.; 23. sta; 24. dal; 26. ka; 27. etna; 29. ai; 30. ergo; 32. zool; 33. a.o.; 36. por; 37. are; 39. ramp; 41. ida; 43. klip; 44. co; 46. ode; 47. ent; 49. n.m.; 50 leguaan; 51. pas; 52. pol; 53. kardoes; 55. riant; 56. li; 57. sr.; 58. renet; 60. art; 63. eem; 65. jas; 71. van; 72. on; 73. a.p.; 75. rem; 77. sela; 78. ara; 80. ego; 81. rats; 83. os; 84. dam; 86. aa; 88. pint; 89. r.k.o.; 90. sas; 91. lang; 93. kaft; 95. lasso; 98. atoom; 99. foto; 101. pi; 103. nar; 105. oer; 106. p.s.; 108. eu; 109. ader; 111. ik; 114. aera; 115. alie; 117. ver; 119. sta; 121. ore; 122. zin; 123. d.g.; 124. la; 126. e.d.127. el; 128. me; 129 n.t. Na loting onder de goede op lossers - werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs: A. Tollenaar, Axelse- straat 87, Terneuzen; 2e prijs: A. Dieleman, Iepenlaan 34, Ter neuzen en 3e prijsF. P. Scheele, Hoofdstraat 37, Othene. *xs*&x§xsxëx§*sxsxsxsx§xsxsxsxst VRIJDAG 4 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Zonder zeden en moraal" ZATERDAG 5 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Zonder zeden en moraal" AxelHet Centrum, 8 uur „De Titanen". ZONDAG 6 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 2.30 uur: „Nur der Wind"; 5 en 8 uur: „Zonder zeden en moraal". AxelHet Centrum, 8 uur „De Titanen". De R. E. M. heeft geruime tijd de P.T.T. in de boot weten te nemen. Door een listigheidje hebben de R. E. M.-directie en de bemanning van het t.v.-platform voor de kust bij Noordwijk, naar de P. T. T. bevestigt, regelmatig radio-telefonisch contact met el kaar kunnen houden, terwijl dit naar de regering deze zomer aan de Tweede Kamer meedeelde, precies zoals voor het radio-schip Veronica geldt, alleen in nood gevallen zou worden toegestaan. Het ging zeer eenvoudig. De - bemanning van het platform f A 1 melddezich, wanneer zij de di- I B K -M reetie wilde spreken of anders om met „hier is de „Golondrinu", de naam van de in de haven van Scheveningen gestationeerde pendelboot waarmee de R. E. M.- directie als deze op zee was, wel contact mocht onderhouden. De centrale P. T. T.-directie toont zich zeer geremd bij het geven van inlichtingen. Zij geeft alleen toe dat in enkele gevallen is vastgesteld dat een oproep niet van de zich meldende boot afkomstig kon zijn. De vraag of en zo ja welke maatregelen ge nomen zijn wordt niet beant woord. Kort geleden is de „Golon drinu"' overigens voor een grote reparatie uit de vaart genomen, waardoor automatisch een eind kwam aan de gevolgde proce dure. (Adv.) De Zuidslavische regering heeft donderdag een protestnota over handigd aan de communistisch- Chinese zaakgelastigde in Bel grado. Deze nota zegt dat „las terlijke en uiterst beledigende aanvallen zijn gedaan op Zuid- Slavië en zijn staatsleiding" tij dens de viering van de nationale onafhankelijkheidsdag in Alba nië, door de Chinese pers en de vice-premier van de Chinese staatsraad, Lu Ting-Yi. „De Zuid slavische regering protesteert met de meeste kracht tegen deze aanvallen, die een verdere ver slechtering van de betrekkingen tussen China en Zuid-Slavië ten doel hebben", aldus de nota. China wordt voorts beschuldigd van inmenging in de betrekkin gen tussen Zuid-Slavië en an dere landen en van het aanzet ten van de Albaanse leiding tot een tegen Zuid-Slavië gerichte politiek. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Cap San Marco" 6/12 ms. „Laennec" 8/12 Australië ms. „Oriana" 10/12 Brazilië: ms. „Cap San Marco" 6/12 Canada Canada: ss. „Maasdam" 6/12 ss. „Nieuw Amsterdam" 8/12 ms. „Pr. Willem V" 9/12 Chili: ms. „Banggai" 6/12 Kenya, Oeganda, Tanganyika: ms. „Africa" 10/12 Ned. Antillen; ms. Prins d. Nederlanden" 9/12 Suriname: ms. „Oranjestad" 8/12 Verenigde Staten van Amerika: ss. „Nieuw Amsterdam" 8/12 ms. „Soestdijk" 9/12 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z. W.-Afrika: ms. „Pretoria Castle" 6/12 ms. „Oostkerk" 9/12 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Si In het Tavoy-district in Zuid- Birma zijn woensdag 26 mensen, onder wie zeven politie-agenten, omgekomen toen de bus waarin zij zaten op een door communis ten gelegde landmijn liep. Meters lange en brede plassen, diepe plassen en vuilnisbelten, dat is het beeld, dat de bewo ners van de Vincent van Gogh straat in Terneuzen al drie jaren voor de ogen spiegelt. De straat ten zuiden van de Frans Hals laan gelegen, die als eerste van al bewoond is geworden, na die straten welke noordelijk van de Frans Halslaan gereed gekomen zijn, zit nu nog in de rommel. Al de straten die na de Vincent van Goghstraat zijn gekomen en pas veel later werden be woond, zoals de Marisstract, de Mauvestraat, de Pieter de Hooghstraat, de B'reitnerstraat enz., hebben reeds vanaf het mo ment van bewoning een behoor lijke straat gekregen. „Waar zijn wij dan", zuchten de bewoners uit bovengenoemde straat. En de wandelaars blijven hoofdschud dend staan om de vreselijke straat af te turen, zich spiege- xsxsxsxsxsxsxs>«>-s><sxsxsx£"s><s>lend in de grote plassen. door ERNST MEISTER 45) „Het was alles nogal eenvou dig, niet bepaald romantisch. Maffei is een sluwe vos, maar ik geloof dat hij laf is ook. Natuur lijk is hier iets aan de hand, dat inderdaad geen daglicht kan velen. Maar wanneer hij inmid dels argwaan heeft gekregen, dan zal hij wel heilig oppassen zijn vingers te branden. In ieder geval weet ik nu de volledige naam van die vrouw Marga- retha Sautter. Dat is tenminste alvast wat. En wat wil je nu verder gaan doen?" „Eerst eens kijken hoe de foto uitvalt dat maakt Fontana wel in orde in het röntgenlabo- ratorium." „Wie is Fontana?" „Dat is een collega voor ex perimentele psychologie. En nu wil je weten wat ik verder ga doen? Ja, ik vraag me af of die mevrouw Sautter, die wij gezien hebben, werkelijk wel de com pagnon van Stoja is geweest. Ik geloof dat het tijd wordt dat wij onze veelgesmade vereniging er eens in mengen; in ieder geval moet die deze dokter Maffei maar eens op de vingers tik ken." „Onze vereniging," viel Clara hem in de rede, „ja, goed dat je me er aan herinnert, er is iets dat ik vooral niet mag vergeten." „Wat dan, Clara? Overigens, ik heb nog helemaal niet ge vraagd hoe het met je gaat. Neem me niet kwalijk, maar ik was zó van deze zaak bezeten." „Dank je, Klaus. Wanneer wij niet te laat in Wiedmoos terug komen, zal ik je alles wel ver tellen." „Wat is er gebeurd?", drong hij aan. „En wat is er dan met de vereniging?" „Nou, eigenlijk ben ik daar voor naar Wiedmoos gekomen." „Daarvoor?", vroeg hij ver wonderd. „Ja, Klaus," bevestigde ze. „Is het niet logisch dat ik bij jou om raad kom wanneer ik me ergens zorgen over maak?" „Zorgen? Heb jij zorgen, Cla ra?" Het klonk enigszins be schaamd. „Toe, vertel het me gauw en neem me niet kwalijk dat ik alleen maar om mezelf heb gedacht." „Er zijn lui die het me nogal lastig maken." „Wie?" „Nou, Kassany wil me voor de tuchtraad halen. Ik heb de heren zogenaamd beledigd, omdat ik me nogal grof uitgedrukt zou hebben. Men wil natuurlijk heb ben dat ik mijn mond houd. Kas sany heeft al gedreigd me er uit te gooien. Nu zal ik daar niet zo veel last van hebben, want ten slotte kan ik met een particu liere praktijk nog wel genoeg verdienen om mijzelf redelijk te onderhouden. Maar daar gaat het niet om. Je voelt wel dat dit een morele klap zou betekenen. •Een uur lang heb ik een soort verhoor moeten ondergaan, toen had ik er genoeg van en ik ben in de wagen gestapt en naar jou gereden." „En dat zeg je me nu eerst?" „Heb je me daar tevoren tijd voor gegeven?" „Neem me niet kwalijk, Cla ra," zei hij, „maar dat kon ik natuurlijk allemaal niet weten." „Nou ja, verontschuldig je maar niet. Ik ben in ieder geval blij dat ik jou kon helpen, mis schien heb je er wel iets aan." „Je moet niet altijd over mij praten, Clara. Ik vind die zaak van jou veel belangrijker." „Ja, maar waar moet ik dan over praten?" Waar kan ik an ders over praten, dacht ze. Hij zal zich op het ogenblik voor medische aangelegenheden niet interesseren en wanneer ik als vrouw met hem praat, vrees ik dat ik mezelf te veel bloot geef; ik heb een ogenblik gedacht dat hij van mij hield en ik meende dat hij mij daarstraks zou kus sen, maar ik heb me vergist en ik zou het erg vinden als daar door onze vriendschap verloren ging. „Ik zal in ieder geval Kassany eens te spreken zien te krijgen," zei Sevard. „Waarom?" „Nou, ik heb een kleine ver rassing voor hem." „Een verrassing?" „Ja. Ik heb zekere inlichtin gen." „Waarover?" „Over de affaire-Bentelen." „Van wie?" „Van Risa. Van een zekere juffrouw Kerbler." „Risa Kerbler? Wie is dat?" „Dat is de toekomstige secre taresse van de vereniging." „Hoe ken je die?" „Die is ook in Wiedmoos, voor een zomervakantie." Sevard had nu al de naam van twee vrouwen genoemd, van Fontana en van Kerbler.... Even slingerde de wagen, toen werd zij zichzelf weer meester. „Wat heb je dan voor inlich tingen?" Clara sloeg de zijweg naar Wiedmoos in. De wagen gleed nu weer rustig over de beton weg. „Het is allemaal een beetje onaangenaam voor onze hoog geachte president," glimlachte Sevard. „Wees voorzichtig, Klaus. Het lijkt me al voldoende wanneer ze achter mij zitten te jagen. Ik weet niet of je me daarmee een dienst bewijst." „Nou, dat zullen wij eens zien. Ik wil je helpen, ik laat jou niet zonder meer je nek omdraaien." (Wordt vervolgd.) Meerdere malen is al eens ge ïnformeerd naar de 'iMgelijkhejrt om van de Vincent van Gogh straat een straat te maken zoals die hoort te zijn. „Dit zal pas ge beuren", was het antwoord, „wanneer er gebouwd is achter de woningen van de Koedijk". Zalige troost, dachten we. Want ook in de andere straten moet er nog gebouwd worden, maar die werden wél gefatsoeneerd. Wo nen in de Breitnerstraat voor namere mensen? Men zou het bijna denken. Als we die véle auto's zien die hier dagelijks doorrijden, en, dat zijn geen vrachtwagens die af en aan rij den met bouwmaterialen, zoals verondersteld wordt, maar auto's met onze bungalowparkbewoners, zoals Amerikanen, en ingenieurs van Dow en employé's van Phi lips enz., dan is ook in de ogen van deze mensen de Vincent van Goghstraat geen reklamo voor de gemeentewerken van Terneuzen. Of wordt nog lan ger gewacht tot er weer eens een gegadigde komt om een bungalow achter de Koedijk te bouwen Als wij weer zo lang moeten wachten als op cse eerste, die nu in aanbouw is, dan kunnen wij nog drie jaar of lan ger door de plassen en modder onze woning opzoeken. De politie-, die zich toch ook aan de ver keersregels moet houden, rijdt in die straat angstvallig van noord naar zuid geheel links om de grote plassen te ontwijken. De nonchalante autobestuurder die doorduwt, jaagt de wandelaars da schrik op het lijf, wanneer van onder de wielen meters lange waterstralen over het trottoir snuiten. Daar komt nog bij dat de afvoerputten onvoldoende of helemaal niet functioneren. Het is onhoudbaar geworden in de Vincent van Goghstraat. „De kinderen kunnen met fat soen niet buiten komen", zuch ten de moeders, die denken aan de bemodderde kleren van hun spelende kinderen en nii maar honen dat deze straat ein delijk eens behoorlijk leefbaar wordt gemaakt. Een straat waar we kunnen doorlopen maar niet doorwaden. Hier ligt een stuk werk dat de gemeente maar eens moet aanpakken. Volgens de be woners is het de hoogste tijd. EEN ONTEVREDEN BEWONER. Van de zijde van gemeente werken vernamen wij dat enige weken geleden de betreffende aannemer opdracht heeft gekre gen deze weg te herstellen. Reden dat deze weg niet eer der kon worden gerepareerd, is dat het bouwwerk aan de over zijde van de weg nog niet zover was gevorderd, dat met de her stelwerkzaamheden aan de Vin cent van Goghstraat kon worden begonnen. RED.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2