Het bezoek van de Paus aan Bombay Noodweer in Europa Kans op vrede in Jemen Peron met hetzelfde toestel terug naar Spanje 50.000 DOLLAR VOOR DE ARMEN IN INDIA Beperkte dijkbewaking in HET WEER BELGISCHE KAMER AANVAARDT DE SCHELDE-RIJNVERDRAGEN Veiligheidsraad over Kongo HOOG WATER IN MAASSLUIS LOODSDIENSTEN GESTAAKT Peron weer in Spanje Levensloop van Peron Weerbericht Zon-en Maanstanden DE GENTSE HAVEN Hoogwater HUYSMANS TEGEN.... Ongeluk met tandradbaan in Noord-ltalië Frankering bij abonnement: Terneuzen Dtrectenr-Hoofreaactenr: L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Sm ids wal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 Ct. Losse nrS 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 20e Jaargang No. 6325 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.iw. Afgevaardigden van vijf mil joen niet-r.k. christenen in India zijn donderdag door paus Paulus ontvangen in Bombay, waar hij ter gelegenheid van het interna tionale eucharistisch congres verblijft. De paus ontving ook wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders en kreeg van de gouver neur van de Pendsjaab een exem plaar van de koran ten geschen ke. Later op de dag bracht de paus een bezoek aan president Radjakrisjnan, die uit Nieuw Delhi naar Bombay was gereisd om de paus te ontmoeten. Hij overhandigde hem 50.000 dollar (ongeveer 180.000 gulden) voor de armen. Een persfotograaf van een blad in Hongkong, die bij de in tocht van de paus van een vrachtauto viel, is aan zijn ver wondingen bezweken. De paus die van de ongelukkige afloop op de hoogte werd gesteld en zeer onder de indruk was, gaf de wens te kennen de andere drie persmensen, die eveneens van de auto waren gevallen en thans in een ziekenhuis liggen, een bezoek te brengen. Vijfduizend hutten De regering van de Indische staat Maharsjtra heeft bekend gemaakt dat in tegenstelling tot hetgeen premier Sjastri tegen over de paus had verklaard, de genen die om hun oppositie tegen het eucharistisch congres waren gearresteerd, nog steeds gevangen zitten. Woensdagavond raakte de po litie slaags met vijfduizend men sen die zelf gebouwde hutten op open terreinen in Bombay bewo nen. Zij' protesteerden tegen af braak van deze uit afval ver vaardigde bouwsels. Op het mo ment «van de gevechten, waarbij veertig gewonden vielen, maakte de paus een rit door een ander gedeelte van de stad. „Wieg der godsdienstigen" Bij de ontvangst van vertegen woordigers der niet-katholieke kerken bad men gezamenlijk, ieder in zijn eigen taal, het „Onze Vader". De paus hield een toe spraak waarin hij zei zich erover te verheugen, dat dit samentref fen geschiedde in een sfeer van broederlijke liefde en wederzijds begrip. Hij betitelde India als de wieg van grote godsdiensten, het tehuis van een volk dat God heeft gezocht met niet aflatend verlangen, in geconcentreerde overweging en stilzwijgen en met vurig gebed. „Zelden is dit Godsverlangen tot uiting gebracht met woorden zo vol van de geest van de ad vent, de verbeiding van Chris tus' komst als in de woorden van uw heilige boeken van vele eeuwen vóór Christus: leid mij uit het onwerkelijke naar het werkelijke, uit de duisternis tot het licht, uit de dood naar on sterfelijkheid. Dit is een gebed ook voor onze tijd, thans meer dan ooit," aldus de paus, die verder nog sprak over de strijd overal ter wereld tegen armoede, honger en ziekte en voor recht vaardige verdeling van de wel vaart. „Heilige man" uit Rome De paus sprak afzonderlijk met de patriarch van de Syrische kerk van zuid-India, de 81-jarige Mora Mar Basilios Oegen de eerste. Deze kerk zegt recht streeks af te stammen van de apostel Thomas, die volgens overlevering in 52 in Kerala ar riveerde. In een zaal van een klooster, dat was ingericht als perscen trum, begroette de paus een driehonderdtal hindoes, moham medanen, pars (vuuraanbidders), sikhs, Joden en jains, van wie velen de armen strekten om de „heilige man" uit Rome aan te raken. De paus Schonk vijfduizend dollar aan de nabestaanden van de verongelukte persfotograaf. Geschenken 's Middags beantwoordde pre sident Radhakrisjnan het bezoek van Paulus en verbleef geduren de vijftien minuten in het huis van de aartsbisschop van Bom bay, waar de paus tijdens zijn verblijf logeert. Radhakrisjnan, die van zijn gast uit Rome twee zilveren kandelaars en een kost baar exemplaar van de bijbel ten geschenke had gekregen, over handigde deze tien delen van een filosofisch werk dat de Indiase president heeft geschreven, een in ivoor gebonden misboek en een bronzen lamp. Bisschoppen gewijd Op het terrein waar het eucha ristisch congres wordt gehouden, wijdde de paus woensdag zes bis schoppen, uit vijf werelddelen af komstig. Hierbij citeerde hij spreuken uit oude hindoe-ge- schriften en van de Indiase dich ter Rabindranath Tagore. De paus begroette India, Azië en de wereld. Uit de Moendaka Oepa- nisjad, een der hindoegeschrif- ten, haalde hij de spreuk aan vol gens welke „de waarheid alleen triomfeert, valsheid niet." De bisschoppen die donderdag door de paus werden gewijd, zijn: Marcel Evariste van Hengen, bisschop van Mweka (Kongo- Leopoldstad) (van Nederlandse afkomst)Albert Zambrano Pa- lacios, apostolisch vicaris van Canelos (Ecuador)Bernard Oguki Atakpah Atakpame, vica ris-generaal van Togo; Bernard Ra'tsimamacoana, bisschop van Morondava (Madagascar)Law rence Patrick Moran, hulpbis schop van Melbourne (Australië) en Leonard D. Souza, coadjutor van de bisschop van Jabalpoer (India). INDONESISCHE TABAK BLIJFT IN BREMEN De centrale markt voor Indo nesische tabak blijft in Bremen en zal niet naar Amsterdam te rugkeren, want de „Bremer groep", een vereniging van vier importbedrijven van ruwe ta bak, heeft woensdag in Djakar ta met de Indonesische staats onderneming B.P.U.-P.W.-Tem- bakau de contracten voor de ta baksveiling in Bremen voorlopig voor twee jaar verlengd. Naar van Indonesische zijde wordt vernomen bestaat er na de „goe de ervaringen" met Bremen geen aanleiding de markt weer naar Amsterdam over te brengen. De verlengingsovereenkomst werd ondertekend door de In donesische minister van planta ges, de coördinator van het mi nisterie van landbouw en de Westduitse ambassadeur. De veiligheidsraad van de Ver. Naties zal maandag bijeenkomen om de klacht te behandelen over interventie in Kongo door België en de Ver. Staten, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Een verzoek om een bijeenkomst is dinsdag ingediend door 15 Afrikaanse landen. Afghanistan en Zuid-Slavië. Hevige sneeuwjachten hebben donderdag in West-Duitsland op veel plaatsen tot een verkeers chaos geleid. Vooral in Hessen en Rijnland-Palts vormden zich op de grote wegen kilometers lange files. Er kwamen tal van kettingbotsingen voor. Ook in Engeland was het don derdag noodweer. De oostkust werd gebeukt door een noord westerstorm, die vergezeld ging van sneeuw en hagel. In Schot land werd een aantal wegen door opgewaaide sneeuw geblok keerd. Als gevolg van de aanhouden de noordwesterstorm en de hier door ontstane hoge waterstand ia gisteren in Maassluis het wa ter buiten de havenoevers getre den. Ongeveer 25 man gemeen- tepersoneel heeft vloedplanken geplaatst. Zowel de openbare verkeersbrug als de spoorbrug kon door het hoge water niet worden opengedraaid, zodat de binnenvaart moest wachten op lager water. De felle noordwesterstorm windkracht negen die sinds donderdagmorgen langs de Ne derlandse kust woei, heeft tot gevolg gehad, dat alle loodsdien- sten werden gestaakt. De loods boten die normaal buitengaats dobberen, hebben havens opge zocht en in- noch uitgaande schepen konden beloodst worden. Voor Hoek van Holland lagen gisteren tal van kustvaarders bijgedraaid en enkele tankers te wachten op beter weer. Een en kel groot uitgaand schip nam de loods mee, die dan uit een Engelse of andere haven maar moet zien thuis te komen, uiter aard op kosten van de seheeps- kas. Rijkswaterstaat heeft donderdag morgen om 8 uur beperkte dijkbewaking ingesteld in dis trict zuid, omvattende de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant Zuid-Holland en Noord-Hol land tot Callantsoog. Er werd als gevolg van de storm ver wacht, dat het hoogwater een stand van 1.30 meter boven normaal zou bereiken. KONING HOESSEIN BIJ BRAND Koning Hoessein van Jordanië, gefotografeerd met de Berlijnse „Oberbürgermeister" Willy Brand, tijdens een ontvangst in het Westberlijnse stadhuis, woensdag. Vorige maand zouden de Jemenieten eindelijk een eind maken aan hun onder linge strijd. Vooraanstaan de vertegenwoordigers van Sallals republikeinse be wind zouden samenkomen met aanhangers van de af gezette imam Badr om een vrede te regelen. Maar keer op keer is nu die grote ver gadering uitgesteld Oud-president Peron van Ar gentinië, die in de nacht van dinsdag op woensdag uit Madrid vertrok op weg naar Buenos Aires en door de Braziliaanse regering in Rio de Janeiro werd vastgehouden, is teruggestuurd naar Spanje. Peron en de zijnen brachten de 19(4 uur op Braziliaanse bodem door in de officiersmess op het vliegveld. Bij zijn vertrek met hetzelfde toestel dat hem uit Madrid naar Rio de Janeiro had gebracht,, maakte hij niet de indruk een verslagen man te zijn. Eerder ziedde hij van woede, al gedroeg hij zich zo waardig mogelijk. Zonder een woord te zeggen en zonder zich nog eens om te wen den, ging hij de Boeing binnen. Met een officiële auto en on der politiegeleide werd hij tot voor het vliegtuig gereden met zijn uit elf personen bestaande gevolg. Onmiddellijk nadat hij aan boord was gegaan, werd de deur van het vliegtuig achter hem ge sloten. Na het vertrek van Peron gaf de Braziliaanse regering een communiqué Uit, waarip zij ver klaarde tot onderbreking van de reis van Peron te hebben beslo ten in verband met een door de Argentijnse regering onderno men stap en in de geest van vol ledige samenwerking, die tussen beide landen bestaat. Het vliegtuig met aan boord ex-president Juan Peron van Ar gentinië is donderdag om 12.50 uur Ned. tijd geland op het vlieg veld van Sevilla. Van officiële zijde is vernomen dat het toestel op last van het Spaanse ministerie van lucht vaart naar Sevilla was gevlogen. In Sevilla werden Peron en zes volgelingen onmiddellijk in poli tiewagens weggevoerd. Ex-president Peron verblijft thans na zijn mislukte reis naar Zuid-Amerik.a in het hotel „An- dalucia Palace" in Sevilla dat door politiemannen is omringd. Bij zijn aankomst toonde Peron zich slecht gehumeurd en hij zag er zorgelijk uit- Over zijn lot zal in de komen de dagen worden beslist, waar schijnlijk niet vóór maandag. Zatex'dag komt namelijk de Spaanse minister van buiten landse zaken, Fernando Maria Castiella, terug uit Parijs waar hij de bijeenkomst van de O.E. S.O. (organisatie voor economi sche samenwerking en ontwik keling) heeft bijgewoond. Peron heeft nog 28 dagen Om zijn „operatie-terugkeer" uit te xoeren. Hij had beloofd vóór 31 december naar Argentinië terug te keren. Generaal Juan Domingo Peron werd in 1955 na een gewapende opstand als president van Argen tinië .afgezet. De afgelopen vier jaar heeft hij als politiek uitge wekene in Spanje gewoond. De generaal, zoon van een vroegere vrederechter, werd op 8 oktober 1895 geboren op een klein landgoed bij Lobos in de staat Buenos Aires. Tijdens de jongste wereldoor log verwierf hij een leidende positie in een ondergrondse groep van jongere legerofficieren rond generaal Jesus Edelmoro Far- rell, die de macht overnam van de vorige dictator generaal Pedro Pablo Ramirez. Hij werd minister van oorlog en van arbeid en tevens vice-president. In 1945 werd hij gevangen gezet door het legér, maar de vakbeweging wist zijn vrijlating af te dwingen en voerde hem naar de macht. Generaal Peron bracht hervor mingen aan in het economische, sociale en politieke patroon van Argentinië. Tot 1955 wist hij ver schillende pogingen om zijn be wind ten val te brengen te ver ijdelen. Hij is drie keer getrouwd. Zijn eerste vrouw overleed in 1939; zijn tweede, de cabaret-artiste Eva Duarte, van wie hij de heldin van de natie maakte, in 1952. Er is nooit gewag gemaakt van zijn derde huwelijk met een jonge secretaresse, Isabel Martinez. Dat bleek uit een Kerstkaart in 1961, die was ondertekend „Juan Do mingo de Peron; Isabel M. de Peron". Nadat hij negen jaar lang de absolute heerser was geweest, begonnen voor Peron de moei lijkheden, toen hij in botsing kwam met de kerk. Hij beschul digde bepaalde hoge geestelijken ervan, dat zij zich met de politiek zouden hebben bemoeid en nadat hij twee vooraanstaande geeste lijken had uitgewezen, excommu niceerde het Vaticaan al degenen, die hadden meegedaan aan aan vallen op de kerk in Argentinië. Enige uren later sloegen marine officieren aan het muiten en werd het centrum van Buenos Aires door vliegtuigen gebom bardeerd. Daartegen verzetten zich bepaalde groepen en in de daarop volgende gevechten sta ken gewapende benden ver schillende kerken in brand. Tenslotte moest Peron. uit Ar gentinië vluchten. Hij woonde in verscheidene Latijns-Amerikaan se landen en vestigde zich daar na in Spanje. WISSELEND BEWOLKT Boven het Skagerak handhaaf de zich donderdag een depres sie, die langzaam in betekenis afnam. Over de Noordzee houdt deze depressie de aanvoer in stand van onstabiele lucht, waar in vandaag een wisselende be wolking zal optreden, waaruit nu en dan buien zullen vallen, sommige met hagel of natte sneeuw. De .wind blijft noord- westelijk, in het binnenland wordt deze matig tot krachtig, nu en dan hard. Langs de kust nog geruime tijd noordwester storm. Daarbij zal het over het algemeen iets kouder zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond. Noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. In het binnen land matig tot krachtige, langs de kust harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Over het algemeen iets kouder dan gis teren. Dec. 4 8.30 16.31 8.49 16.49 5 8.31 16.30 9.52 17.27 6 8.32 16.30 10.47 18.13 7 8.33 16.29 11.33 19.09 8 8.35 16.29 12.10 20.12 9 8.36 16.29 12.39 21.20 10 8.37 16.29 13.03 22.30 Het verlangen een eind aan de strijd te maken leeft aan beide zijden om de de doodeenvoudige reden dat zowel president Sallal als imam Badr inzien dat ze op de huidige basis niet kunnen winnen. Het Saoedische geld maakt de een, Egyptische soldaten de an der te sterk om verslagen te worden, maar net niet sterk ge noeg om te zegevieren. En zowel Saoed-Arabië als Egypte zijn het intussen beu hun geld te blijven steken in dit avontuur. TOCH PRATEN Die drang ven c/s machten op de achtergrond heeft de vech tenden er toe gebracht een ge sprek voor te bereiden. En de ruw geschetste oplossing lijkt niet onredelijk: imam Badr gaat in ballingschap,, de republiek blijft, maar er komt wel een nieuwe imam, die echter geen politiek maar slechts geestelijk gezag heeft. Ongeveer een krui sing van een moderne staat met de strikt islamietische traditie van het land. Pressie om te praten is er dus genoeg, maar het vertrouwen ontbreekt nog. Sallals mensen vrezen dat, als volgens contract de Egyptische soldaten wegtrek ken, de strijders van de imam zullen zijn vergeten wat is af gesproken. De aanhangers van de imam vrezen dat de republi keinen de overeenkomst niet zullen naleven zolang er Egyp tische soldaten zijn om hen te beschermen. OPLOSSING IN ZICHT Het lijkt een probleem waar de Jemenieten onderling toch niet uit zullen komen. Het eigen lijke akkoord zal moeten wor den gesloten tussen de grote fi guren op de achtergrond van het geschil: Egypte en Saoedi-Ara- bië, twee landen die elkaar sinds lang niet zo vriendelijk ge zind zijn. Onder Saoed was er weinig kijk op een vruchtbaar gesprek tussen de Arabische vorst en president Nasser. Nu echter Fei- sal de troon van zijn broer heeft bestegen, is die kans aanzienlijk groter geworden. Zodat ondanks het telkens uit stellen van de vredeconferentie een oplossing van de Jemeni- tische burgerkrijg toch wel in zicht kan zijn. De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft donder dagmiddag met 139 tegen 6 stemmen en 14 onthoudingen het Schelde-Rijnverdrag goedgekeurd. Het Belgisch-Nederlands akkoord voor de verbetering van de verbinding tussen Antwerpen en de Rijn werd in mei van het vorig jaar in Den Haag ondertekend. Het moet nog door de Belgische, senaat worden aanvaard. Vóór de stemming verzekerde de vice-minister van buitenland se zaken, Fayat, dat de Belgi sche regering zal blijven waken over de belangen van de Gentse haven. Doelende op de vrees van Gent, dat het kanaal van Zuid- Beveland niet in stand zou wor den gehouden, verklaarde de mi nister dat hierover contact zal blijven bestaan met de Neder landse regering. Van socialistische kant werd betreurd, dat de regering wel plannen heeft aangekondigd om de zoetwatervoorziening in Bel gië te verzekeren, maar dat niet in een wetsontwerp heeft vast gelegd. In Wallonië wordt ge vreesd, dat de verplichte leve ring door België aan Nederland van zoet water de voorziening ten behoeve van de scheepvaart, industrie en consumptie in ge vaar zal brengen. De regering heeft een 15- jarenprogramma aangekondigd om de watervoorziening in over- VRIJDAG 4 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert v.m n.m. 1.48 2.04 2.23 2.39 3.03 3.19 ZATERDAG 5 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 2.22 2.40 2.57 3.15 3.37 3.55 3.47 4.05 eenstemming te brengen met de economische expansie, onder meer door de bouw van twee stuwdammen en het aanleggen van waterreservoirs. Tegen het akkoord stemden de vier communistische kamerleden en twee onafhankelijken. Een ka-' tholiek, vier liberale en negen socialistische leden onthielden zich van stemming. Behalve zes Luikse socialisten behoorde tot de laatsten ook 't oudste kamer lid, de socialistische staatsman1 C. Huysmans. Hij verweet Rot terdam niet eerder een verdrag over de ScheldeRijn te hebben gewild. Bij een ongeluk met een bijna zestig jaar oude tandradbaan die de Noorditaliaanse stad Bol zano met een aantal bergdorp jes verbindt, zijn donderdag drie mensen om het leven gekomen en ruim dertig gewond, van wie verscheidene ernstig. Een dal- waarts rijdende trein, bestaande uit twee rijtuigen, ontspoorde en stortte in een wijngaard. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De trein was met 120 passagiers, voor het merendeel- middelbare scholieren, ongewoon vol. Het reddingswerk was bui tengewoon moeilijk, omdat slechts een steile en smalle weg naar de plaats van het ongeluk voert

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1