Veel kritiek in Tweede Kamer op het voorgestelde „weggeld" Paus Paulus de zesde in Bombay Proces tegen Spaanse communisten RECHTSZAKEN SE MIMSTEBIËLE VERANTWOORDELIJKHEID ER HET KONINKLIJK HUIS Advies van dr. Brees en prof. Oud DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Wegenbelasting omhoog? Lasten wegvervoer te hoog Alcoholaccijns Bebouwde kom Donderdag 3 dec. 1964 Het veel omstreden wetsontwerp „rykswegenfonds" lokte in de Tweede Kamer vele sprekers naar het spreekgestoelte. Het voorstel tot het heffen van „weggeld" was het meest om streden punt. Het wetsontwerp wenste voor de tijd van 15 jaar een fonds, 'waaruit een versnelde bouw van rijkswegen zou worden gefinan cierd. Zeventig percent zou moe ten komen uit de algemene mid delen (1965: ƒ190 miljoen) en dertig percent uit het weggeld (1965: 75 miljoen). Over 15 jaar gerekend zou dan voor twee miljard gulden 1500 tot 2500 kilometer autosnelweg kunnen worden gebouwd. Het weggeld zou voor motor fietsen 25; voor personenauto's ƒ50 en voor vrachtwagens en bussen 75 moeten bedragen. Stormen van protest hierover bereikten de minister van ver keer en waterstaat. Stapels mo ties, verzoekschriften en adres- •sen overspoelden zijn schrijf tafel. Een nadien ingediend amende ment van de heren Joekes (V. V. D.), Aantjes (A. R.) en Noten boom (K. V. P.) trachtte een al ternatief te vinden. Dit twaalf- ledige amendement beoogde een betere verdeling van lasten over alle gemotoriseerde weggebrui kers. Met behoud van de verhou ding 7030 wenste men de we genbelasting met 65 percent (65 opcenten) te verhogen tot een maximum van 75 per jaar. Daardoor zou dezelfde opbrengst v.an 75 miljoen over 1965 wor den bereikt. Een voordeel voor het beroeps vervoer zou zijn, dat dit „kilo- tarief met een maximum van Naar record aantal schepen voor Antwerpen Dertien dagen eerder dan vorig jaar is dinsdag het 17.000ste zeeschip de haven van Antwerpen binnengelo pen. Het staat nu wel vast, dat dit jaar het aantal van 18.000 ruim zal wor den overschreden, hetgeen een nieuw record zal betekenen. SYRISCH-ISRAELISCH GRENSINCIDENT In Tel Aviv deelde men mee dat dn het gebied van Dan aan de Sy- risch-Israëlische grens de Syriërs ■woensdagochtend om 8 uur met mi trailleurs en kanonnen met terugstoot- loze lopen het vuur hadden geopend op een Israëlische patrouille. De Is raëliërs hadden het vuur beantwoord. Bij het gevecht dat een half uur duur de, waren aan Israëlische zijde geen slachtoffers gevallen. Dinsdag was in hetzelfde gebied ook een Israëlische patrouille beschoten. Bejaarde man bij brand omgekomen De 77-jarige heer W. H. Snackey is gisternacht in zijn woning aan de Haagse van Brakelstraat bij een brand omgekomen. De heer Snackey, die achter elkaar gelegen uitbouwen van een beneden huis bewoonde, gebruikte voor de verwarming een petroleumkachel. De hoofdbewoner merkte om één uur dat twee van de drie uitbouwen van zijn huis in brand stonden. De brand- die met nevelspuiten de brand blus te, borg het verkoolde lichaam van de bejaarde man. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vast-- gesteld. Antwerpse juwelenroof nagenoeg gebeel opgelost De centrale recherche van de Am sterdamse politie beschouwt de op 25 november in Antwerpen gepleegde roof van ruim 10.000 dollar aan ju- \*elen als opgelost. Nadat gisteren in twee Amsterdamse woningen op nieuw een deel van de buit werd te ruggevonden, zijn de juwelen van de bestolen Perzische diamanthandelaar voor circa 95% terecht. Inmiddels zijn de 5 gearresteerde verdachten (onder wie 2 vrouwen) aan de offi cier van justitie te Amsterdam voor geleid. De centrale recherche meent dat de bewoners van de panden, waar gis teren een deel van de juwelen is te ruggevonden vermoedelijk te goeder trouw zijn. EXECUTORIALE VERKOPING TWEE KUSTVAARDERS De Nederlandsche Scheepshypotheek- bank N.V. is voor een half miljoen gulden de nieuwe eigenaar geworden van de twee coasters „John M." en „Konny M." elk 500 brt., die in 1955 te Lobith en Blainville (Fr), werden gebouwd. De executoriale verkoping vond hedenmorgen plaats tijdens een openbare terechtzitting van de ar rondissementsrechtbank in Rotter dam, ten verzoeke van de koper, de Nederlandsche Scheepshypotheekbank N.V. De executie geschiedde tot verhaal van 574.000,—het schul denbedrag dat in de afgelopen jaren op beide schepen is komen te rusten. De twee coasers werden ingezet op 100.000,—. De „John M" en de „Konny M." waren eigendom van J. Mulder, reder en cargadoor in Schiedam. 75 niet volledig zou doorwer ken, ook niet voor de drievoudig belaste dieselwagens. Indiener Joekes noemde als ander voor deel, dat een deel van de last zou worden verschoven naar het „weekendverkeer", dat de groot ste opstoppingen veroorzaakt en dus ook het meeste belang bij meer en betere autosnelwegen heeft. Controle, anders dan die op de bestaande belastingkaar- ten, zou niet nodig zijn. Kleine zelfstandigen met bestelwagens zouden van dit stelsel voordelen boven het weggeld genieten. Een amendement-Schilthuis, geïnspireerd op de verkeersklach- ten van de (grote) steden, wilde de naam „rijkswegenfonds" ver anderd zien in „wegenfonds". Daardoor zouden ook andere dan rijkswegen (bijv. in- en uitvals wegen, rondwegen en ongelijk vloerse kruisingen binnen be bouwde kommen) uit dit fonds kunnen worden gefinancierd. Op het regeringsvoorstel kwam ernstige kritiek. Aan de beraad slagingen werd achtereenvolgens deelgenomen door de afgevaar digden Joekes (V. V. D.), Aantjes (A. R.), Lankhorst (P. S. P.), Jongeling (G. P. V.), Harmsen (boerenpartij), Van Dis (S. G. P.), Mellema (C.H.U.), Lucas (K.V.P.), Jager (C.P.N.) en mej. Schilthuis (P.v.d.A.). De kritiek had betrekkng op de 30 percent voeding van het „wegen fonds"^ Dat buitenlanders niet behoeven bij te dragen in de voor genomen heffing, ontlokte even eens bezwaar. Geheel afwijzend tegenover het wetsontwerp toon den zich de heren Lankhorst, Harmsen, Van Dis en Jager. De afgevaardigde van de boe renpartij stelde de regering in gebreke, omdat ons land z.i. niet beschikt over een goed func tionerend wegennet. Hij sprak de vrees uit, dat alleen de spoor wegen gebaat zullen zijn bij de voorgestelde invoering van het wegenfonds, omdat de lasten op het wegvervoer hoger zullen worden. De C. H. afgevaardigde Melle ma vond de bezwaren op struc turele gronden Van de regering tegen leningen van het fonds niet sterk. Indien de regering meent, dat alleen door het fonds grotere continuïteit in de wegen bouw kan worden bereikt, wilde hij zich niet verzetten. Bezwaar had hij echter tegen het „weggeld", in het bijzonder voor het beroepsvervoer. Liever zag de heer Mellema een verho ging van de alcoholaccijns. In verhouding tot consumptieve be stedingen steeg bijv. de jenever- prijs sedert 1956 weinig. De prijs kwam van 8,40 op 9,terwijl voedingsmiddelen plm. 30 punten stegen. De jenever zou dus 1,40 duurder kunnen worden. Spreker maakte hiervan geen voorstel, ofschoon die 1,40 de 75 mil joen zouden opbrengen. De rege ring, zo wist hij, voelt er niets voor. Spreker vroeg wat de rege ring zal doen, indien de Kamer het weggeld niet wenst. Zal dan het fonds met de 190 miljoen uit de algemene middelen van start gaan? Hij vond de oplos- sing-Joekes beter dan het weg geld, maar voelde er alleen in het uiterste geval voor. Het amendement-Schilthuis achtte hij niet aanvaardbaar op grond van de financiële verhoudingsrege ling tussen rijk en gemeenten. De heer Lucas (K. V. P.) stap te met grote aarzeling over zijn bezwaren tegen fondsvorming heen, gezien de verkeersnood. Deze bezwaren golden verdere vermogensvorming van het rijk en onttrekking van geld aan particuliere bestedingen. Hij was van mening dat financiering via leningen zeer wel zou kunnen geschieden. Mocht het niet an ders kunnen, dan zou spreker de oplossing-Joekes preferen boven het voorgestelde weggeld. De heer Jager (C. P. N.) ver klaarde zich vierkant tegen het weggeld. Hij vond het plan- Joekes nog slechter dan het regeringsvoorstel. Mej. Schilthuis (P.v.d.A.) ver dedigde een amendement om wegen binnen de bebouwde kom onder de wet en het fonds te brengen. Zij schilderde de ver keersnood in de steden schril af. Zij beoogde niet direct een aandeel van het fonds voor de gemeenten te bestemmen. Aan wijzing zou in harmonie met de uitbreiding van het rijkswegen net moeten geschieden. Haar partijgenoot Peschar hechtte niet veel waarde aan het continuïteitsargument. Een goed meerjarenplan zou even goed zijn. Er is ook geen deltafonds. Hij' concludeerde, dat niet zoveel overblijft van de argumenten, die voor het fonds pleiten. In wezen zou het een „comptabele compli catie" zijn, ingegeven door be- leidspsychologie. De vergadering werd verdaagd. Het raadsel van de onevenwichtige balans In een levenfimiddelenbedrijf in het zuiden des lands heeft men zich ge-, ruime tijd het hoofd gebroken over de voorradenbalans die maar niet in evenwicht wilde komen. Een on derzoek bracht aan het licht dat rat ten de schuldigen waren. Ze hadden de eerste helft van dit jaar voor on geveer 600 gulden opgesoupeerd, op één dag werd 5 kg kaas verorberd. Volgens de afdeling bestriiding van ongedierte van de hoofdinspectie mi lieuhygiëne te Wageningen bleek de oorzaak van de onevenwichtige ba lans ook ten dele bij de leiding van het bedrijf zelf te schuilen. Men had namelijk een dorado voor het onge dierte geschapen: vlak bij een riool- put met een niet goed afsluitend hou ten deksel had men een hoop oud pa pier en dozen opgestapeld. De nestelplaats werd opgeruimd, de put van een doeltreffender afsluiting voorzien, terwijl de gemeentelijke be strijder de ratten voor zijn rekening nam. Hopenlijk zal de bedrijfsbalans nu weer in evenwicht komen. Nederlandse kustvaarder in aanvaring De 488 ton metende Nederlandse kustvaarder „Oranjeborg" is dinsdag avond in de Grote Belt in dichte mist in aanvaring geweest met de Zweed se tanker „Alida Gorthon" (17.500 ton) De Deense marine maakte woensdagochtend bekend dat nie mand was gewond. De Nederlandse kustvaarder die na de aanvaring voor anker ging, werd licht beschadigd. Het Zweedse schip vervolgde de reis. (Vervolg van le pag.) Wit gewaad Bij het verlaten van het vlieg tuig zegende de paus de menig te en vouwde hij zijn handen samen ter begroeting op tradi tioneel Indiase wijze onder het uitspreken van het woord „na- maste", een Indiaas begroetings woord. De paus ging gekleed in een lang wit gewaad met rode schoudermantel en wit hoofd kapje. By de autoriteiten die ter verwelkoming aanwezig waren, bevond zich ook mevrouw In dira Gandhi, dochter van Ne- hroe, die minister van voorlich ting en radio-omroep is. Na de begroeting besteeg de paus, gevolgd door kardinaal Tisserant het podium, geestdrif tig toegejuicht door de menig te. Op het podium groette de paus opnieuw op Indiase wijze, waarna de twee volksliederen weerklonken. Vervolgens sprak vice-presi dent Hoessein een woord van welkom, waarbij de paus staan de luisterde en tweemaal boog bij de zinsneden die een eerbe wijs voor de kerkvorst inhiel den. Beladen met bloemen be gaf de paus zich daarna naar de 'microfoon, zette zijn bril op en Woensdag is in Madrid een de verboden Spaanse communis- proces begonnen tegen twaalf Spanjaarden die worden beschul digd van onwettige communis tische activiteit. Een van hen is José Daniël Lacalle, de 24-jari- ge zoon van de Spaanse minister van luchtvaart. Voordat het proces begon, kwam het tot handgemeen tus sen de politie en studenten voor het gebouw. Ongeveer 900 be langstellenden moest de toegang tot de overvolle rechtszaal wor den geweigerd. Deze trokken door de straten met de leuze: „Wij willen amnestie". De openbare aanklager eiste tegen Lacalle vier jaar gevan genisstraf en voor de anderen gevangenisstraffen tot 33 jaar. De twaalf beklaagden werden gearresteerd na een overval van de politie op een gebouw in Ma drid in april van dit jaar. De politie zegt een kleine drukpers en communistisch propaganda materiaal te hebben aangetrof fen. EIS VAN 33 JAAR. Een der beklaagden, de 51- jarige Jose Sandoval, gaf toe lid van het centrale comité van tische party te zyn en in 1945 Moskou te hebben bezocht. Hy zei de andere beklaagden vóór zijn arrestatie nooit te hebben gezien. Lacalle bekende al twee of drie jaar communist te zijn. De beschuldiging van illegale pro paganda wees hij van de hand. Hij zei pakjes voor zijn vriend te hebben bewaard zonder te weten dat daar propagandama teriaal in zat. Tegen Sandoval eiste de open bare aanklager een gevangenis straf van 33 jaar en 150.000 pe seta 9200) boete. Zes beklaagden bekenden com munist te zijn. las een in het Engels gestelde boodschap voor. Toespraak van paus Paulus In de toespraak die paus Pau lus in Bombay hield als ant woord op het welkomstwoord van vice-premier Zakir Hoes- sain, heeft hij de nadruk gelegd op zijn bewondering voor „het grote volk van India". Hij was verheugd dat hij ter gelegenheid van het eucharisti sche congres in India kon zijn. Hij zou nu dit ontzaglijke land en het grote volk leren kennen en persoonlijk zijn vriendschap en bewondering kunnen tonen voor dit volk, dat zo onvermoei baar strijdt voor de vrede in de wereld. De paus zei dat hij als pel grim was gekomen en als zoda nig groette hij het Indische volk, maar niet alleen het Indische doch ook alle volkeren van Azië en de wereld. Hij sprak de wens uit dat al deze volkeren zich al tijd zullen herinneren dat de mensen broeders zyn en God tot vader hebben. Mogen zij el kander leren beminnen en waar deren, aldus paus Paulus, die tot slot verklaarde dat hij deze da gen voor dit doel tot God zou bidden. Naar het congres In een open witte „Lincoln" reed de paus vervolgens naar de plaats waar het eucharistisch congres wordt gehouden. Langs de 24 km lange route, versierd met vlaggen, spandoeken en triomfbogen van bamboe, ston den duizenden belangstellenden. In de wagen hadden ook vice- president Hoessein en kardinaal Gracias plaatsgenomen. De wagen van de paus werd beschermd door bereden politie en auto's met zowel politie uit Bombay als leden van de pau selijke gendarmerie. Achter de pauselijke wagen reden de auto's met kardinaal Tisserant en de andere leden van het gevolg. 12 MILJOEN CHRISTENEN IN INDIA Slechts twaalf miljoen van de 450 miljoen mensen tellende be volking van India zijn christe nen, maar het christendom be staat er al bijna tweeduizend jaar. Van de twaalf miljoen christe nen zijn zes en een half miljoen DE PRINSES EN DE BELASTINGVRIJE WHISKY De Deense kroonprinses Mar- grethe keerde in Kopenhagen terug van vakantie in Rome. Juist toen zij in de hof auto wilde stappen, ontglipte haar een tas met als resultaat, dat er een fles brak en belastingvrije whisky over het harde beton stroomde. Links: een hofdame bukt zich naar de tas onder het autopor tier. Midden: de prinses slaat verrast de handen voor het ge zicht; rechts: een employé reikt haar de tas aan, terwijl een plas je whisky zich aan de voeten van de prinses uitstrekt. RUSSISCHE VICE-MINISTER OVERLEDEN In Moskou is woensdag be kendgemaakt dat de vice-minis ter van buitenlandse zaken van de Sowj et-Unie, Arkady Sobo- lev, is overleden. De minister raad van de Sowjet-Unie heeft van zijn medeleven betuigd bij de familieleden van de overle dene. TILBURGSE VROUW TOT ZES JAAR VEROORDEELD Het gerechtshof in Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak van de Tilburgse gifmoord en de 51-jarige vrouw O. van H. uit Tilburg veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Op 18 november had de advocaat-generaal bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in Breda, die de vrouw tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling had veroordeeld wegens moord op haar man, de 55-jarige ploeg baas van de Nederlandse spoor wegen Haneveer, met een land- bouwvergif (parathion). De vrouw heeft eerst de moord ontkend. Later heeft ze bij de politie in Tilburg een bekente nis afgelegd, die ze bij de recht bank in Breda weer heeft inge trokken. De advocaat-generaal was van mening dat de bekente nis zo uitvoerig en gedetailleerd was, dat ze niet gefantaseerd kon zijn. De man had zich regelma tig ten opzichte van zijn vrouw misdragen en een geestelijke had haar daarom aangeraden zich van tafel en bed te laten schei den, maar deze suggestie had zij afgewezen. In een putje bij het huis zijn scherven van fles jes gevonden die parathion had den bevat. Zowel aan de koffie pot als aan kopjes zijn sporen van dit vergif gevonden .De ad vocaat-generaal achtte zelfmoord uitgesloten. De man heeft gedu rende een jaar regelmatig ver giftigingsverschijnselen ver toond. Verscheidene malen is hij in een ziekenhuis opgenomen, waar zijn toestand telkens weer verbeterde. Bij de bepaling van de strafmaat is rekening gehou den met de persoonlijkheid van het slachtoffer en van de vrouw, die verminderd toerekeningsvat baar is. De regering overweegt geen grondwetswijziging, waardoor het mogelijk wordt onder bepaalde voorwaarden een lid van het koninklijk huis, dat de kroon kan be- erven, daarvan uit te sluiten. De vraag of bij een meer omvattende herziening van de grondwet een dergelijke gedachte zal worden opge nomen, zal te zijner tijd wor den overwogen, zo deelt de minister vanalgemene za ken, mr. V. G. M. Marijnen, in een nota aan de Tweede Kamer mee. In een bijlage wordt het advies van de ministers van scaat, dr. W. Drees en prof. dr. P. J. Oud, met betrekking tot de ministeriële verant woordelijkheid in aange legenheden van het konink lijk huis, dat zij op 24 juli aan de minister-president uit brachten, openbaar gemaakt. De beide ministers van staat achten nieuwe voorzieningen om de ministeriële verant woordelijkheid ten aanzien van het koninklijk huis'te ef fectueren, niet nodig en zelfs ongewenst. Ook een wijzi ging van de grondwet zoda nig, dat in tegenstelling tot thans rechtsgevolg wordt verbonden aan een bij voor baat prijsgeven van het recht op de kroon, menen zij te moeten ontraden. Wel zou het overweging verdienen in de grondwet een bepaling op te nemen, waardoor het mogelijk wordt, dat de koning zelf een voor stel kan doen wanneer bij zondere omstandigheden een verandering of voorziening omtrent de orde van erfop volging raadzaam maken. Een dergelijke bepaling is in 1922 uit de grondwet ge schrapt. Grensbepaling Op de vraag waar de grens ligt tussen particuliere aan gelegenheden van leden van het koninklijk huis en die waarop de ministeriële ver antwoordelijkheid betrekking heeft, wordt geantwoord dat het trekken van die grens een zaak is van de minis ters, die voor deze grens bepaling verantwoordelijk zijn aan de Staten-Generaal. De kamers kunnen 'de mi nisters niet verplichten de grens anders te trekken dan zij juist achten, maar zij kun nen wel weigeren met de door hen getrokken genoegen te nemen. grens t Deze grens behoort te wor den getrokken, waar de par ticuliere aangelegenheid geen openbaar belang raakt. Bij de beoordeling hiervan is ook van belang welke positie de gene om wiens gedraging het gaat, ten opzichte van de kroon inneemt. Koning onschendbaar Na bestudering van de ad viezen en het advies dat door de raad van state is uitge bracht, is de regering tot 'n aantal conclusies gekomen. De verantwoordelijkheid van de ministers in aangelegen heden die het koninklijk huis betreffen, ziet zij als een deel van de ministeriële verant woordelijkheid in het alge meen. Door de uitbreiding van de overheidstaken, sa menhangend met een grotere interdependentie tussen staatkundig en maatschap pelijk leven, is deze verant woordelijkheid in de breedte zowel als in de diepte toe genomen. De onschendbaarheid van de koning is een wezenlijk besianddeel van de monar chale regeringsvorm. Zij strekt ter bescherming van het koningschap en de ko ninklijke waardigheid. Deze onschendbaarheid be hoeft echter een complement in de ministeriële verant woordelijkheid, wil de invloed van de volksvertegenwoordi ging op het regeringsbeleid tot zijn recht komen. De mi nisters dienen er op bedacht te zijn de eenheid van koning en ministers naar buiten steeds te handhaven. Deze eenheid kan door regelmatig overleg worden gewaarborgd. Staatsbelang De ministers mogen zich pas met de privé-aangelegenhe- den vap de koning inlaten, wanneer het staatsbelang daartoe noopt. Dat de eigen vrijheid en de eigen wijze van leven van het hoofd van het koninklijk huis geëerbiedigd dienen te worden, staat voor op. De andere leden van het koninklijk huis bezitten niet de koninklijke onschendbaar heid. Treden zij echter in het openbaar naar voren, dan zal dit het kabinet niet altijd on verschillig kunnen laten. rooms-katholiek. Hun invloed is echter groter dan deze getals verhouding aangeeft: veel lei dende hindoes, mohammedanen en parsees hebben onderwijs ge noten in een van de 550 katho lieke middelbare scholen, kloos ters op het platteland of in een van de 56 katholieke hogescho len. De christenen van India zijn trots op hun traditie dat het christendom daar in het jaar 52 werd gebracht door de apostel Thomas, „de ongelovige Thomas", een van de twaalf apostelen. Er zyn aanwijzingen dat er in de vierde eeuw in zuid-India een bloeiende kerk is geweest, die afgevaardigden zond naar het concilie van Nicea in 325. Met de komst van Portugese en Ne derlandse missionarissen in de zestiende eeuw beleefde het christendom een nieuwe opbloei. Franciscus Xaverius, „de apos tel van het oosten", landde in India en begaf zich van daar naar Japan en China om het geloof te prediken. In noord- India vormden protestantse zen delingen christengemeenschap pen. Vele stammen, zoals de koppensnellers en de Nagastam, bekeerden zich tot het christen dom. In zuid-India was de kerk ver deeld tussen de Latijnse ritus, de Syrische ritus en de christe nen van de vroegste dagen. De drie voornaamste groeperingen, nl. de Syrische christenen van da Malabar-ritus, de Syrische chris tenen van de Malankara-ritus en de katholieken van de La tijnse ritus zijn nu verenigd. Bij het binnenrijden van Bom bay werden vier personen ge wond bij een ongeval, waarbij een vrachtwagen die in de pau selijke stoet meereed, was be trokken. De paus kwam na een tocht van vijf kwartier om kwart over zeven plaatselijke tijd aan op de plaats waar het eucharistisch congres wordt gehouden in het centrum van Bombay. Anderhalf miljoen mensen In Bombay werd de paus door naar schatting anderhalf mil joen mensen enthousiast ver welkomd. Op de plaats van het eucharistisch congres hield de paus een korte toespraak, waar in hij onder meer zei gekomen te zijn „om U van onze broeder lijke liefde te verzekeren". De paus begaf zich vervolgens naar de kathedraal van Bom bay, waar hij tot verbazing van de drieduizend religieusen die daar aanwezig waren, onmiddel lijk begon met het lezen van een mis. Na het einde van de mis ontstond een grote wanorde. Ieder wilde het kleed van de paus aanraken. De paus bleef glimlachen terwijl kardinaal Gracias en andere prelaten ver scheidene malen probeerden de orde te herstellen. Overval op postkantoor verijdeld Toeval heeft dinsdagavond een over val op het postkantoor in Alphen aan de Rijn verijdeld. Toen tegen kwart voor elf één van de vier post beambten die de avond-- en nacht dienst deden door een zijdeur naar buiten ging, trof hij daar drie gemas kerde mannen. Bij het verschijnen van de postbeambte nam het drieal on middellijk de vlucht in een crème kleurige auto, die voor het postkan toor met draaiende motor stond te wachten. De wagen verdween in pijl-* snelle vaart in de richting Leiden. Tot nu toe ontbreekt alle spoor - l de overvallers. Waarschijnlijk was het de bedoeling van de overvallers zich te laten in sluiten en hun slag te slaan als drie van de vier postbeambten naar het station zouden zijn vertrokken voor het wegbrengen van de laatste post. Doortjebeleefde kortstondige glorie op Bossche veemarkt Den Bosch heeft woensdag morgen feestelijk het 400.000ste dier ingehaald dat dit jaar op de Bossche veemarkt werd aan gevoerd. De eer viel te beurt aan de 4-jarige koe Doortje, eigen dom van de veehandelaar Jac. Oskam uit Willi'ge-Langerak (Z.-H.) die haar intussen reeds had verkocht aan de slager Stronkhorst in Amstelveen, zo dat haar glorie kortstondig zal zijn. Doortje en haar eigenaar wer den op het voorplein van de vee markt verwelkomd door wet houder drs. Lennaerts, de direc teur van de veemai'kt de heer Thien; een groep jongens en meisjes die alle klederdrachten van de Benelux vertegenwoor digden, en de hofkapel „De kik vorsen", compleet met de fol- klorische dansgroep. Doortje kreeg een enorme krans omge hangen en daarop reed het ge zelschap in een feestelijke stoet naar het stadhuis. Daar wachtten op het bordes burgemeester Lambooy met het voltallige gemeentebestuur. De burgemeester benoemde Doortje bij oorkonde tot erekoe van de veemarkt en vereerde haar eige naar met de zilveren veemarkt penning met een speciale in scriptie. Hij dankte al degenen die zich hebben beijverd om de Bossche veemarkt een vooraan staande plaats in de internatio nale veehandel te bezorgen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5