31% de meest koffiemelk in nederland het lekkerste kopje koffie EERSTE AANLOOP VOOR GROOT-TERNERZEN soorten koffiemelk! Maar niet voor niets Voor is „Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Nederland, Een klein scheutje in het heer lijke kopje koffie, zoals U dat zet, Mevroqw, en proef maar: dat is een Zondags kopje koffie waarmee U Uw juiste man en Uw gasten kunt verwennen Vergadering Landbouwschap SoumiaSot naar New York DE EERSTE SPADE ,Wij zullen slagen' 790 woning zoekenden Ademloos Sraectacislair l'n blikjes van 170 en 411 gr. VASTE MELKBESTANDDEIEN bruik, meer voed Donderdag S dec. 1964 LïS VftJJtó ZEEUW Pagina 8 VEROORDELINGEN IN ZUID-AFRIKA In Pretoria zijn dinsdag drie personen een lector aan de universiteit van Witwatersrand en twee journalisten tot ge vangenisstraffen variërend van negen tot zeven jaar veroordeeld wegen hun aandeel in een sa menzwering. Een vierde beschul digde was maandag vrijgespro ken. De lector, de 42-jarige Bert ram Martin Hirson, werd tot ne gen jaar veroordeeld, omdat hij van juni 1962 tot juli had deel genomen aan een samenzwering die het plegen van sabotage tot doel had. De twee journalisten, Hugh Francis Lewein (24) en Arymond Eisenstein (27) kregen zeven jaar. Verjaring van doodstraffen voor "oorlogsmisdadigers De Belgische senaat heeft woensdag met 124 tegen 10 stem men en 3 onthoudingen het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de verjaring van 'bij verstek uitge sproken doodstraffen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd van 20 tot 30 jaar. Het ontwerp werd de vorige maand reeds aan genomen door de kamer van volksvertegenwoordigers. Het ontwerp beoogt in het bij zonder de terugkeer in België te voorkomen van oorlogsmisdadi gers als de rexistenleider Leon Degrelle, die na de oorlog een ^heenkomen zocht in Spanje en daar nog steeds verblijft. Voor „minder ernstige" oor logsmisdadigers bestaan moge lijkheden tot gratie. BRITS KREDIET BIJ I. M. F. OPGENOMEN Groot-Brittannië heeft woens dag het bij het internationale monetaire fonds (I.A.F.) be schikbare krediet van één mil jard dollar opgenomen. De Britse goud- en deviezen reserves zijn in november met 39 miljoen pond sterling vermin derd tot 837 miljoen pond. Naar verluidt is in november evenals in de twee voorgaande maanden toevlucht gezocht bij het aantrekken van kortlopende leningen van centrale banken in Europa en Amerika. De lenin gen zullen met het I.M.F.-kre- diet worden terugbetaald. In de gisteren gehouden be- stuurvergadering van het land bouwschap heeft voorzitter A. W. Biewenga de heer R. Visser uit Onderdam, die op 1 januari het voorzitterschap van de hoofd afdeling veehouderij neerlegt, hartelijk toegesproken. Het bestuur besloot de areaal heffing op pootaardappelen te verhogen van 80 tot 150 per .hectare en de omzetheffing bij export van dit produkt van 40 tot 75 cent per honderd kg. Verwacht wordt dat de stich ting overname pootaardappelen, die vorig jaar voor 9,8 miljoen gulden een hoeveelheid van 68.000 ton niet op normale wijze af te zetten pootaardappelen overnam, dit jaar gezien de grote oogst opnieuw een aan zienlijk kwantum zal moeten overnemen; vandaar de heffings verhoging. Mocht het achteraf nog meevallen, dan kan de hoofdafdeling akkerbouw het bestuur alsnog een lagere hef fing voorstellen. De heffing bestrijding pluim veeziekten werd in overeen stemming met wat bij de behan deling der begroting reeds in beginsel werd besloten verlaagd van 0,35 tot 0,20 cent per broed- ei. Officiële start voor pronto-woningen Woensdagmiddag vond de officiële start plaats voor de bouw van 698 „Pronto"-woningen in het uitbreidingsplan „Zuidpolder". De heer ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur-directeur van volks huisvesting en bouwnijverheid in de provincie Zeeland, en de heer A. J. Kaland, lid van gedeputeerde staten, namen hiertoe even het werk van de graafmachine over en schopten een kruiwagen vol uit de al enigszins harde grond. Het was een uitgebreid gezelschap dat zich om twee uur in de raadszaal had verzameld, onder wie het college van b. en w., de leden van de gemeeenteraad, hoofden van dienst, zoals de heren ir. W. C. Dees, directeur van gemeentewerken, J. Stenvert, direc teur van de dienst voor maatschappelijke zorg, J. van der Gijp, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, D. van Ooijen, inspec teur-korpschef van de gemeentepolitie, C. Roelands, directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht, W. Koster, voor zitter van de kring Axel der Z. L. M., het bestuur van de woning bouwvereniging „Werkmansbelang, en vele anderen. Op het bouwterrein, waar het gezelschap in twee autobussen heen reed, was een grote tent geplaatst, die werd verwarmd dooi een heteluchtmotor, en waarin verschillende sprekers hun voldoe ning uitten over de start van dit woningproject, dat een der groot ste van Zeeland mag worden genoemd. Achtergelaten bromfiets brengt licht in 27 inbraken Een bromfiets, die zondagmor gen in Rotterdam werd gevon den, bracht de politie op het spoor van de daders van een 27- tal inbraken. De bromfiets was achtergelaten door de daders van een inbraak in de Kortgene- straat. Door middel van het framenummer kon de recherche via de importeur en de leveran cier de naam van de eigenaar opsporen. Dit was een 16-jarige Rotterdamse scholier. Bij zijn aanhouding bekende hij met een 15-jarig vriendje zeven inbraken ■te hebben gepleegd. Bij de kin derpolitie bekenden zij er nog een groot aantal, zodat het to taal op 27 kwam. De jongens, die hun arbeidsterrein over de hele stad en de randgemeenten hadden, namen doorgaans kleine geldbedragen weg, waarvan de meeste niet boven de 100, uitkwamen. Een uitschieter was de inbraak in een dokterswoning aan de Lede. Hier stalen zij sieraden ter waarde van 3.500. De buit waar zij geen raad mee wisten, werd in een tas gedaan, die onder een heg werd verstopt. Voordat zij iets met de sieraden hadden kunnen ondernemen, was de tas met inhoud al bij de po litie gedeponeerd als gevonden voorwerp. Vrijdag worden de knapen voor de officier van jus titie geleid. Dit is het tweede geval in Rot terdam in korte tijd waarin ge bleken is, dat kinderen zich aan een serie inbraken en diefstal len schuldig hebben gemaakt. Gaston Soumialot, voorzitter van „de Kongolese revolutionai re raad" en minister van defen sie van „de regering van Stan- leystad", is in Chartoem aange komen op doorreis naar New York, waar hij de algemene ver-' gadering van de V. N. zal bij wonen en wil deelnemen aan de debatten over Kongo. Tegenover de pers verklaarde Soumialot: „Onze soldaten zijn bij duizenden gesneuveld in de slag om Stanleystad onder Bel gische kogels. Alle Belgische parachutisten zijn gedood en 26 vliegtuigen zijn door de Kon- golse strijdkrachten neerge haald". Soumialot vertrok gisteren uit Chartoem naar New York via Londen. Gat in veerstoep bij Brielle De reparaties van de aan de Brielse kant gelegen veerstoep voor het veer RozenburgBrielle zijn gedeeltelijk mislukt. De veerdienst voor auto's is hier door van ongeveer tien uur dins dagavond tot half tien woens dagmorgen gestaakt geweest. Automobilisten moesten via de Oostvoornse dam Rozenburg be reiken. Bromfietsers en fietsers werden met een boot overgezet. Het herstel werk aan de Veer se stoep wordt volgende week her vat. Er bevindt zich onder water een groot gat in de stoep, waar door het wegdek dreigt te ver zakken. Pogingen tot dichting met een nylonzak, welke in het gat wordt volgespoten met beton- specie onder druk, mislukten doordat de nylonzak lek was. Tot deze ontdekking kwam men 's nachts nadat vijftien tot twin tig kuibieke meter betonspecie was weggezeten. Rechts de heer A. J. Kaland. Links ir. L. D. Huisman. de bouw van 696 Als eerste deed dit ir. Kroos van het architectenbureau Maas- kant, Van Dommelen, Kroos en Senf te Rotterdam, die gewaag de van de inspanning die bij dit project betrokken instanties zich hadden moeten getroosten om op de meest zakelijk en efficiënte wijze tot uitvoering te komen. Ook voor ons is dit een groot project en wij zullen de spannin gen op de arbeidsmarkt niet ge heel kunnen ontgaan, maar dut het ons lukken zal, zei de heer Kroos, zijn wij in Vlissingen en Middelburg bezig te bewijzen. De woningnood in Terneuzen dient men anders te bezien dan in overig Nederland: hier is sprake van een groei der gemeente, waarvan de groei van het wo ningcontingent een begeleiding vormt. De woningnood als zo danig noemde de heer Kroos van bijkomende aard. Hij achtte h.-t een gelukkige ontwikkeling dit op dit woningproject niet Let eenzijdige stempel van de wo ningwetwoningen zal worden ge drukt. Woningen die door eige naren worden bewoond, geven een stabiel karakter aan een be paalde wijk. Burgemeester Rijpstra bracht zijn dank over aan de verschil lende instanties, die hadden mee gewerkt aan het tot stand komen van het plan. Naast bovenver meld architectenbureau, de heer Huisman en het college van G. S., noemde hij de ministeries van bouwnijverheid en economische zaken, het bestuur van de wo ningbouwvereniging, de stede- bouwkundige ir. Gouwetor, de directeur en medewerkers van de centrale dienst, de firma De Bokx, die het terrein bouwrijp zal maken en het Landbouw schap, dat de gronden op vrijwi'- lige basis afstond. Het gemeentebestuur van Ter- neuzen wil graag huisvesting bieden aan lien die hier wensen te wonen en te werken, zeide de burgemeester. Wil de industria lisatie slagen, dan moet het wo- ningbouwplan naar grotere op zet. Het aantal toewijzingen noemde mr. Rijpstra een drup pel op een gloeiende plaat. Er zijn momenteel 790 woning zoekenden. In 1965 heeft de industrie 759 woningen nodig. De prognose voor de jaren 1966 en 1967 geeft de getallen 663 en 701 te zien. Per jaar moeten 500 huizen gereed komen- De ontwikkeling van Terneuzen werpt grote pro blemen op, die vaak door een beperkt aantal mensen moeten worden opgevangen, die daar dan ook vele uren aan moeten wer ken en voor wie de burgemeester de grootste waardering heeft. Gezamenlijk hopen wij de wo ningnood in Terneuzen op te los sen. Of dit in J970 zal zijn, is niet bekend, aldus mr. Rijpstra. In Terneuzen loopt men adem loos achter de ontwikkeling aan, daarom zal dit woningbouwpro ject tegemoetkomen aan een dui delijk aanwijsbare behoefte, zo sprak de heer Huisman. Opnieuw zei deze spreker be wondering te hebben voor de wijze waarop de behartiging van de gemeentebelangen plaats vindt. De 696 woningen bieden enig soulaas, maar we zijn er nog niet. In het jaar 2000 zullr-n er in Nederland 20 miljoen men sen leven. Van de S miljoen be volkingsaanwas zal ook Zeeland zijn deel krijgen en de heer Huis man sprak als zijn veronderstel ling uit dat de b'evolking van Zeeland zal verdubbelen. Er is alle reden om aan te ne men, dat de bevolking in en rondom Terneuzen sterk zal toe nemen. Deze 700 woningen wilde de heer Huisman als een eerste aanloop beschouwen, waarmee hij het gemeentebestuur geluk wenste. De heer Kaland wilde de ont wikkeling van Terneuzen als een Zeeuws gebeuren zien. Naast de spectaculaire industrie is dit het spectaculaire begin van de wo ningbouw. Er wacht bet ge meentebestuur en de betreffende instanties nog veel werk. Inspan ning, energie en bekwaamheden ontbreken in Terneuzen echter niet! De werkgelegenheid was vroe ger in Zeeland gedecentraliseerd, de industrie concentreert ze. De kern die in de industriële ontwik keling het bewoningspatroon en de bevolkingsconcentratie zal moeten opvangen, zal een sterke moeten zijn. Iedere gemeente, al dus de heer Kaland, is hiervoor te klein. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten in de mist, waar de hierboven vermelde symbolische handeling plaats vond-. De heer Kroos vertoonde ver volgens in de tent nog dia's over arbeidbesparende bouwmetho den. Tenslotte kregen de aan wezigen in de raadszaal de ge legenheid bij te komen van de kou.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3